N\ 12386 r.- f?.- X>oiide£*clag 13 Juli. A*. 1900 iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 12 Juli. PRIJS DEZER COÜRANTi Yoor Lcidon per 3 maanden. i i l.IOi Franco per post1.40. Afzonderlijk» Nommors i i 0.05. PRIJS DER AX) VERTEN TIÉN": Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel moer 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimto. Voor hot incassooron builen do stad wordt f 0.05 berekend. Hot bestuur van de Kamer van Arbeid ivoor de voedings- on genotmiddelen, alhier, voor het 2de halfjaar 1900 samengesteld als volgt: D. F. Mayor, patroon-voorzitter; A. H. Dros, patroon-lid; J. E. v. d. Ouweelen, werkman-voorzitter; Chr. Van Yenetion, work man-lid, en D. J. B. Boetering, secretaris, van Welke commissie de heer D. F. Mayer als voorzitter zal optreden. 15 Augustus a. s. hoopt de heorR. Rip- haagen den dag to herdenken, waarop hy vóór 25 jaren werkzaam Word ala Godsdienst- 1 onderwijzer by do Ned.-Herv. Gemeente alhier. Do sergeant-schrijver v. k. H. Van Drunen, thans dienende aan boord van Hr. Ms. wacht schip te "Willemeoord, wordt den 16den Juli a. s. gedetacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart to Leiden. De gemeenteraad van Alkmaar benoemde dr. J. H. ïïolwerda, te Leidon, tot tweeden leeraar aan de inrichting voor het gymnasiaal onderwijs. Do „Sts.-Crt.* bevat de statuten der Jongelingsvereenigingop Gereformeerden grondslag „Obadja", te Loiden. De lieer "VV. Kelder, boroepen predikant to Hoinenoord (Z.-H.) zal aldaar zyn intree houden en bevestigd worden op 26 Aug. a. s. Do commissie uit do Tweede Kamer voor de gezondheids- en woningwetten heeft heden haar werkzaamheden voortgezet. De hoofdintondant gcn.-maj. Van Gendt begaf zich heden van Den Haag naar Am- sterdam. De volledige lyst der bekroningen (voor drachten van de klasse-jury) voor do schilder kunst in de Nederlandscho afdeeling der Farijsche Wereldtentoonstelling luidt als volgt: Eore-medaiilo: Jozef Israöls. Gouden medailles: Blommers, Broitner, Mesdag, Weissenbruch. Zilveren medailles: De Bock, Briöt, Gabriöl, Ileyberg, Josselin de Jong, Kaommerer, Kever, Pictors, Schildt, Tbóiöse Sehwartzo, Van Soest, Toorop, Van der Waay. Bronzen medailles: Rastert, mevr. Bisschop- Re bertson, Bosch Reitz, Boudewynse, Lo Conito, Krabbé, Lapidoth, Van Oosterzee, ltink, Rip, Alb. Roelofs, Willy Sluitor, Wouters. Eervolle vermeldingen: Mej. Abrahams, Ak-keringa, Arntzenius, mevr. BildorsTan Bosse, Dankmeyer, Gorter, Ilamel, Hart, Nibbrig, Hoynck van Pap end recht, J. Jacobson, mej. Kerling, A. Koster, Mastenbroek, Oppen- oortli, Ryenga, W. Roolofs, mevr. Van Thol Ruysch, Van Vuren en mej. v. d. Willigen. Naar men verneemt, is gisteren do Leer plichtwet door H. M. de Koningin bekrachtigd. By koninkjyk besluit is de heer J. V. Monsanto erkend en toegelaten als consul van Haïti op Curasao. Tot commissaris der Nederlandscho Han delmaatschappij voor 's-Gravenhage is her benoemd jhr. D. De Graeff van Polsbroek; tot plaatsvervanger do heer H. J. Hofsteede. To Venloo is tot lid der Staten van Lim burg gekozen de heer Jos. Brouwers, notaris aldaar. Aan de KÖnigl. technische Hochschulo to Hannover is het examen ter verkrijging van tien titel „Diplom-ingenieur" voor de elektro technische vakken met good gevolg afgelegd door den heer H. Noordendorp uit Oosterbeek. Naar berichten, ingekomen van schipper K. Schol van het hospitaal-kerkschip „De Hoop", bluft het schip goed voldoen. Het laatst kruiste het onder de Schotscho kust 2ia te Lerwick to zyn binnengeloopen. Tot nu ^«©"O-iXXe-ton. VERBROEDERING. £3) „Waarom u aan zulko droevige gedachten ©vergeven, juffrouw Clarissa? Waarom moet gij juist aan do vorschiikkingon van dien Bkcligon t.yd don kon en niet aan don schoonen, vreodzamen tyd van het tegenwoordige aan do rust, den vrede, het geluk, dat ons thans omgeeft?" „Het geluk?" horhaalde zij droomerig. „Ja, juffrouw Clarissa, ook het golukl Zie ©m u hoen, hoe heerlijk de zon op dit schoone en ryke land rustl Hoor do juichkreton der vlijtigo wy'tilozorsl Hot lachen der knapen, liet zingen dor meisjes on kinderen I Dat is liet geluk van don vredo, hetsvelk ook de soldaat weet to waardeoren, do soldaat, wiens wapenen immers den vrede als een der kost baarste schatten van oen volk moeten be schermen." „Niet ieder soldaat vat zyn beroep uit dit edele oogpunt op. Ik ken or velen, die hoe eer hoe liever het zwaard weder trokken zouden, om don kamp, dio vóór twintig jaren dit land teisterde, opnieuw aan te vangen." „Hun wen6ch zal niet in vervulling gaan, als het op Duitschland aankomt. O, juffrouw Clarissa, het is wel zeldzaam, dat'wft tweeön, kiuderen der beide natiën, die sinds eeuwen In vyandschap tegenover elkander staan, aan liet gemeenschappeiyko graf onzer vaders ©ver oorlog on vijandschap, over wraak en vergelding spreken I Moesten deze graven ons niet veeleer vrede, liefde en verzoening leeren? Ik weet, dat gy, juffrouw Clarissa, ©n uw grootvader vrjj zyt van onvorzooniyko toe werden aan boord 63 patiënten behandeld, allen behoorende tot de visschersvloot. Tus- ochen 02 Juni 6n 0 Juli werd hulp vorloond aan opvarenden van schepen, thuis behooronde te Bremen, Emden, Hamburg, Vlaardingen, Maassluis, Ivatwyk, Scheveningon en Schiedam. Naar door schipper Schol uit Lerwick wordt medegedeeld, nemen de consuls, zoowei de Duitsche als de Nederlandscho, niet gemak- keiyk patiënten van het Hospitaalschip over. De reden daarvan moot volgons hem gezocht worden in do verrekoning van de verpleeg- kosten mot de reeders, welke over het alge- meon niet vlug gaat. Zoo moeten omogvor- pleegkosten van het vorige jaar niet voldaan zyn. De Duitsche consul to Lerwick had zelfs van de ter verpleging opgenomon visschers na hun vertrek niets meer gehooid. Als kapitein der Holland-Amerika-iyn volbracht do - heor W. Bakker gisteren zyn lOOste zeereis. Te Groningen is ten huizo van den heer H. Schilthuis, lid van Ged. Staten, aan den machinist dor Staatsspoorwegen R. Onstwod- dor een biyvend aandenken en aan zyn vrouw zyn er.kolo voorworpon in do huishouding, bonevens aan den machinist-leerling Bragman een duurzaam souvenir aangeboden als biyk van hulde en waardeering voor hun oplettend heid, ton gevolgo waarvan een groot ongeluk is voorkomen. Do wedstryd van mannenzang te Tiel fn 1901 zal zich in tweeërlei opzichten van zijn voorgangors onderscheidener zullon uit sluitend muziekstukken van Nederlandscho en Vlaamscho musici op Nederlandschen of Vlaamschen tekst gezongen mogen worden; beroopszangors zullen van deelneming aan don wedsliyd onhorroopelyk worden uitge sloten. Tot directeur der Utrechtsche Mannon- zang vorconiging is bonoomd do lieer Mart. J. Bouman, to Gouda. Do heer Bouman is vroegor ook reeds directour dior Yereeniging •>gcweest. Bij koninklyk besluit is bepaald, dat do minister van oorlog aan de rosorvc-officioren, dio zulks verlangen, kan toestaan om naliet verplicht'vorbiyf onder de wapenen, voor ton hoogsto zes wokon onder do wapenen te blijven; on voorts om onder de wapenen to komen in hot jaar, waarin zy niet tot worko- lijken dienst verplicht zyn, voor ton hoogste drie maanden lussclien 1 Mei on 1 October; -aismodo om deel to nomen aan voor hen niet verplichte militaire oefeningen. Do vice-president van den Raad van Slato, jhr. mr. Schorer, zal woldra voor goruimon t(jd naar het bctitenland vertrokken. De heer J. M. Noothoven van Goor zal binnenkort 25jaren lid van don Raad van Gouda geweest zyn. Naar met zekerheid door liet „Hbl." wordt medegedeeld, bestaat by den hoor F. Lecnhoff, hoogleeiaar aan do Ryksacademio voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, het voor-nemen om redenen van gezondheid zyn ambt rieor te loggen. Voor do Academie is hot heengaan van prof. Leonhoff ongotwyfeld eon vorlies en zyn loeilingon zullen zich niet dan noode neer leggen by hot besluit, door hun leermeester genomen. Prof. Leenhoff moet van plan zyn zich andermaal Lo vestigen to Parys, van waar hy kwam om hot hoogleeraarschap to Amster dam to aanvaarden, en waarheen zyn hart zich steeds bleef gotrokken voelen. Tot liet werk van zyn hand, dat hy hlor achterlaat, behooron hot standbeeld van Jan gedachten, do tooi en do wyding dezer plaats getuigen het; mochten toch ook het Franscho on Duitsche volk hun gedachten aan haat on vijandschap laten varen en elkander, op de graven hunner gesneuvelde heldenzonon, do hand ten vrede reiken 1" Clarissa's blik zweefde peinzend in do verto vóór zich uit. Zyn woorden herinnerden haar aan de laatste aanteekeningon liaars vaders, dio zich in zyn uiterste oogenblikken eveneons met de verbroedering dor beide volken, den vrodo tusschen de boido groote natiën, had beziggehouden, die in zyn laatste droomen do bloem der verzoening, dos vredes, uit de graven der in den stryd gevallen helden zag ontluiken. Zyn kind, maar ook zyn volk, zftn vadorland hadden die laatsto aanteekoningen gegolden. „Evenals," zoo schreef hy mot bovendo hand, „ovenals do vriendschap my in myn laatsto stonden met don doodolyk gewonden tegenstander verbonden beeft, evenzoo moge uit den bloedigen stryd do vriendschap onzer natiën ontspruiten; evenals wy onze vyandschap vergaten, mogen evenzoo onzo volken de vyandschap vergeten en zich vereenigon in vriendschap, in vredelievenden wedstryd op het gebied van kunsten, weten schappen, handel en verkeer 1 Dan zal onze dood on de dood van die duizenden onzer broeders do rechte vruchten dragen, en onzo kinderen zullen zonder bitterheid, zonder haat en wrok aan onze gravon staan. Wanneer gij, mijn eenig kind, doze bladzyden lezen en begrypen zult, dan zullen do laatste sporen van myn sterfolyk omhulsel tot stof vergaan zyn. Maar de sporon van myn leven, myn denken, myn voelen, die zullen niet ondergaangij zult zo vorzorgen en koesteren, en de kiemon van myn laatste aardsche ge dachten zult ge mot hot zachtaardigo, warme Pietersz. Coen te Hoorn, het Mlnerva-beeld in do Aula dor Amsterdamscho Universiteit, liet bronzen beeldje, zoo juist weergevende 'den porsoon van Joseph Israels, geplaatst in het Gemeente-Museum to Amsterdam, voorts het forsche beeld Porsous uit do Paryscho periode van don meester. Verder hebben in hot Ryksmueeum een plaats gevonden zyn beeld Echo, benevens hot ontwerp voor een standbeeld der Gebroe ders Jan cn Cornells De Wit, dat evenwel niet werd uitgevoerd. Als opvolger van prof. Strackó was do heer Leonhoff te Amsterdam omstreeks een twaalf tal jaren weikzaam. Van zyn bosto leerlingen zyn twee helaas op jeugdigen leeftyd gestorven. Het waren do veelbelovondo Jan Hendrik Baars en de oveneens met veel talent/ begaafde Wortman. Tot zijn leerlingen behoorden voorts mejuffrouw Mynssen en do hoor Faddegon. Een groot aantal leden van de Provin ciale Staten dezor provincie gaan den 14den dezer per extra-stoomboot van Gouda langs Waddingsveen, Boskoop en Gouwsluis naar Alfon on Leiden om do werken ter verbetering van do vaarwaters tusschen don IJsel en do Ringvaart van den Haarlemmermeer te be zichtigen. Van luit. Assolbergs, don overgebloven militairen attaché van het Indische leger by de Boeren, dio te Durban ziek ligt, is, volgons het „Hbl.", by de farailio telegraphisch bericht ontvangen, dat hy langzaam in beterschap toenoemt. De ponsioenen ten laste van de weduwen- en weezenkas voor do .officieion van do land macht wordon verhoogd en mitsdien gebracht opvoor oen weduwo van een generaalmajoor 900; een kolonel ƒ800; oen luitenant- kolonel of majoor 700oen kapitein of rit meester f 600; on een eorston of tweeden luitenant f 500. In verband hiermedo worden ook verhoogde bydragon gevorderd. Het stoomschip „Koning Willem I", van Amslordam naar Batavia, arriveerde 11 Juli to Padang; do „Koning Willem II" vertrok 11. Juli van Batavia naar Amsterdam; do „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, passoerdo 11 Juli Ouessant; de „Reichstag", van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, passeerde 10 Juli Port-Raid. Hazerswoudo. De bouwmanswoning mot verdere getimmerten, bouw- en weiland, in do Hazerssvoudsche Droogmakory, in het geheel groot ruim 21 II.A., heeft in publieke veiling opgebracht f 23,900. Koopori do heer P. Ooms, to Hazerswoudo. Leiinuidcn. Ook in deze gemeente komt oen geval voor van de besmetteiyko vee ziekte mond- en klauwzeer. Sassenlioini. Voor het deelnomen aan het voorbereidend militair onderricht in deze gemeente hebben zich 27 personen aangomold. Zoolcrwoitde. Op 20 Aug. a. s. worden in workclljkon dienst opgeroepen de navolgende milicions dozer gemeente: J. L. S. Vreeburg lichting 1S96 en J. v. d. Lubbe en J. Vlasveld lichting 1897, torwyl tegen 8 Sopt. a. a. worden opgeroepen A. Teljeur der lichting 1896, J. Hill on J. M. Hoogeveon dor lichting 1897. Tot lid dor Vorooniging ter bevordering van Katholiek' Onderwys in het Bisdom Haarlem,' afdeeling;Zoetorwoudo, is benoemd do 1iggij Adrs. Van Leeuwen Jzn. Dj personen, die tolken jaro vanwego Burg. en Wolhs. worden uitgenoodigd zich to bolasten mot liet houden van toezicht op hart dor vrouw tot de schoonsto bloesems doen ontluiken. Vaarwel, myn kindl Uw kinderoog heelt uw vader niet gezien, maar uw ziol zal mij nochtans kennen, uw hart mij beminnon, en uw geest don slempol van myn wezen dragon. Daarom heb ik deze regelen noorgGschieven het is myn testa ment voor u, myn kind. Bewaar den laatsten wil uws vaders en bedenk steeds, dat de hemel ons niet om to haten, doch om to be minnen op dezo aardo heeft gezonden! Nog eons, vaarwel, myn kind; myn geest zal óm u zyn; hy zal u het pad wyzon, wanneer dwaling, wanneer haat en tweodracht u op doolwegon voeren willen. Vaarwel en denk aan myi" Hoo dikwyls had Clarissa In dezen tyd aan do laatste woorden haars vaders gedacht; hoe dikwyls de goelgoworden bladen aan do lippen gedrukt; hoo dikwyls by do met zwakko en bovendo hand geschreven regelen goweendl Haar leven, haar denkon, haar voelen had onder don indruk van deze laatste woorden des edelen mans gestaan. Zy was vry van allo gedachten van haat, dat wist zy; de vrede, do verzoening waren do sterren haars levens geweest, tot welke zy vol ver trouwen had opgezien. En nu had zich by deze sterren nog een derde gevoegd, en dezo straalde zoo helder en straalde krachtiger dan de 6terren van vrede en verzoening, zoodat het scheen, alsof de drie 6terren tot één ver- eenigd werden. "Weifolend had zy tot nu too naar deae nieuwe stor opgezien, wier glans haar hart, haar oog schier verblindde. Doch thans was de twyfel verdwenen; thans wist zy, dat deze ster haar niet op een dwaalweg voeren kon; dat haars vadors geest op dio ster dor liefdo woonde on de verblindende glans dior ster van zyn edel hart uitging! de bergplaatsen van hooi, zyn ook thans weder aangezocht dit 19 doen. Nu het hooi, ten gevolgo der voortdurende natte weers gesteldheid, slecht gewonnen is, zal oen ver scherpt toezicht naar het broeien voorzokor noodig zyn. De heryk dor maten en gowichton zal in dezo gemeente plaats hebben op 6 Aug. a. s. Uit do „Staatscouran Koninklijk© boaluiten. BeDoe-.rul lot amb tenaar van het openbaar ministerio bij de kanton- ferechlen in het arrondissement Middolburg, voor e kantons Oostburg, Neuzen en Hulst, tor stand plaats Middelburg, mr. J. W. A. M. baron Van Lninsweerdo, thans kantonrechter-plautsvorvanger, advocaat on procurour to 'a-Hertogenbosch; tot griffier bij het kantongerecht te Brielle, mr. B. Ten Broecke Hoekstra,-eervol ontslagen rechterlijk ambtenaar, wonende te 's-Gravenhage; tot burgem. der gem.. Lexmond, J. Pot, burgemeester cn secre taris dor gemeente Hei- en Booieop; met iDgang vpu 14 JnJi, tot burgemeester van Uithuizen, G. Bakker, secretarie aier gemeente; met ingang van 17 Juli, tot burgemeester van Doesbnrgh, W. C. Cats, en met ingang van 19 Juli, tot bur gemeester van Losser, J. A. Warnaars, secretaris dior gemeente; met iDgang van 1 September tot leeraar aan de Ryke- Hoogero Burgerschool te Mid delburg, dr. R. Van der Laan, tijdelijk leeraar aan die school; voor het tijdvak vau 1 September 1900 tot en met 31 Augustus 1901, tot leeraar aan do Rijks- Hoogero Burgerschool te Utrocht, L. G. J. 0. Landry, aldaar; dr. D. J. Janssen, leeraar aan het gymnasium aldaar; B. Gonggrijp en K. Lator, aldaar; met machtiging vnn dr. D. J. Jaussen voornoemd, om, te geljjk met zijn ambt van leeraar aan do Rijks- Hoogero Burgerschool to Utrecht, dat van leoraar aan het gymnasium aldaar te bekleeden Bevordord: Met ingang van 16 Juli, bjj de zeoraacht tot officier van administratie 2de klasse, de adjunct-administrateurs P. A. Sncllon van Vollenhoven, H. B. Van Dam en J. K. W. Fransson. Eorvol ontslag verleend: Uit don militairen, dienst, op zijn verzoek aan den eer6tcn luitenant J. J. Verkuyl Quakkolaar, van het 2do regiment huzaren; met ingang van 16 Juli 19u0, aan VV. H. P(jls, op vorzoelc, ontslag verleend als burgemeester van Maastricht, met dankbetuiging voor de vele diensten, door hem in die betrekking bewezou; aan mejuffrouw A. C. Vau de Pol, to Grave, met ingang van 1 October 1900, op verzoek, als boekhoudster aan 's Rijks krankzinnigengesticht aldaar. Pensioen vorleond: Aan J. A. baron Benlinck, ontvanger der directe belastingen en accijnzen, 1616VV. H. D. Broers, ontvanger der directe belastingen, 12206. V orgunniug vorleond: Aan mr. H. Ben jamins, griffier der Koloniale Staten van Suriname, tot bet aannemen van hot ordetceken der derde klasso van het Borstbeeld van don Bovrijder van Venezuela. Greniengci Nieuws. Ter opluistering van do ten- toonstolling betreffend© het zeewezen ia uit Den Hélder te 's-Gravenhago binnengekomen het model van het 17do eouwsch admiraal schip „De Zoven Provinciën". Het miniatuur vaartuig, dat do afmetingen h9eft van oen groot pleizior-jacht, zal gedurende de tentoon stelling in den Haagschen Hofvy ver tor bezichti ging liggen. Dit is het vaartuig, dat Dinsdag 11. to Loiden door Havon, Ouden Singol, Beestenmarkt en Galgowater naar Rftn- on Schiekade trok en toen van den wal af zooveel bokyks had. Naby do Witte Brug to 's-Graven hago heeft gisteren oen botsing plaat3 gehad tusschen een Staatsspoorstoomtram on eon rytuig. De bestuurder van hot rijtuig wist oen ornstig onheil to voorkomen, maar kon niet beletten, dat zyn wagen by na geheel vcrbryzold word, hy zelf, zyn vrouw on drie kinderen er uit werden geslingerd en allon kwetsuren bekwamen. Een man, verdacht van diofstal van rij wielc-n, is uit Nymcgon naar Den Haag overgebracht. I u oen woning aan hot G e 1 d o- loozo pad, te 's-Gravonliago, is gisteravond ingebroken. Een bod rag van f 809 aan geld, zoomede gouden cn zilveren sieraden, worden vermist. De beruchte Van dor Ilaagcn, dio als dr. Reteau to 's Gravenhago schandelijke praktykon uitoefent, zonder (lat do justitie hem tot nu too kon boreikon, heeft haar nu wederom weten te ontglippen. Op een tegen „RRoau" ingediende aan klacht waren gisteren do officier van justitie met ccnigo veldwachters ten zyn en huize aaiL de Paviljoens-gracht om hom daar te arres- teeren, maar de vogel was gevlogen alleen' zyn vrouw on twee kinderen waren aanwezig: Alios in huis werd vcrzogeld achterge laten. (D.) Eonigo etakonde Bloopers-knechts; en bootwerkers tó Rotterdam hébben gister nacht om halftwecPop don Spoorsingel een', 4-tal inbrekers aangehouden, 18 tot 20 jaar* oud. Een spoorbeambte ontdekte, dat dit viertal inbrak in een winkel van de Rotter- damsche Melkinrichting op den hoek van den Spoor- en Provenierssingel. Iiy waarschuwde de politie, doch do inbrekers zetten het op oen loopen on worden door do stakers ge grepen. Gestolen haddon zy twee kaasjes en' een boek, dat in hot gras teruggevondon is. Ook werd een der gearresteerden in hot bezit gevonden van een paar zakschaartjes en een sleutel, uit den winkel afkomstig. Een poging, om de toonbanklade te openen, waartoe men' do op do toonbank liggende marmeren plaat^ met oon vootonkrabber wildo lichten, mislukte. Een dor inbrekers sprong in zyn vlucht in! de Schie, doch is er door do stakers uitge haald. Den toegang tot do melkinrichting ver-^ schaften zy zich door het verbreken van een' ruit. Door de gebroken ruit stak er een do hand, draaide don sleutel van do straatdeur, dio er 'op bloef zitten, om, en do deur was voor hen geopend. (N. Ji. C.) Gisteravond werd in het vroegero repetitielokaal van den Parkschouwburg te Amsterdam oen zeer druk bezochte vergade ring gehouden van werklieden by het water- transport, meer bepaald raatrozen, stokers en machinisten van booten en schepen, by een- geroepen door don Zeemansbond aldaar. De vergadering was etrpng huislioudelyk. -Leider was do voorzitter van dion Bond Running. De heer Van Someron, bestuurder van het PlaatselUk Arbeidssecretariaat, was aanwezig en voerde het woord. Na zoor uit voerige debatten, dio tot byna half twaalf duurden, werd besloten om hedenochtend, in verband met do werkstaking te Rotterdam, ook in Amsterdam het werk neer te leggen. Men maakte al dadoiyk eon bestek van do posten, die heden zouden wordon uitgezet, enz. Aan do Handolskado is do toestand nog steeds gespannen. Het stoomschip „Blvouak", waarover reeds gisteren een en ander modegedoeld is, ligt' nog steeds zonder dat er wordt gewerkt. Daar is nog by gekomen het stoomschip „Egeret", ook oerst bestemd voor Rotterdam, nu naar Amsterdam gecharterd, waar ook de werklieden weigeren te lossen. Aan de steigers van do Hollandsche Stoomboot-Maatschappy wordt gewerkt, maar politie houdt toezicht. Betreffende don moord aan de Biltstraat te Utrecht verneemt het „Utr. Dagbl." nog nader, dat 8. zich na den moord heeft begeven naar den heer A. Wöleken, rywiel- Diop bewogen reikte zy Koenraad de hand. „Vredo verzoening," sprak zy mot even trillende stom, doch mot een harteiykon, ver- trouwolykon blik tot hem opziende, „mogen do gravon onzer geliefden den vrede on do verzoening aan onzo volken brengonl Dat is ook mijn innigste hartewensch." 11 y greep haar hand en hiold haar warm on vast in do zyne, haar innig in do donkere oogon biikkend. Een wyle zagen zy elkander zwijgend aan. Hun blikken ontmoetten olkaar- scliuw vragond, teeder zoekend en smeekend, eon geheime samenspraak houdend, stom on toch welsprekender, bolangryker dan woorden hadden kunnen doen. Toon sloeg Clarissa don blik noor, on een fijno blos steeg langzaam naar haar wangen, terwyi haar borst zich tot eon zwaro adem haling uitzette. Zacht beproefde zj haar hand uit de zflne los to maken. Maar hy liet dio klemo, bovonde hand niet vry; hy trok dio hand aan zijn hart en fluisterde: „Clarissa, gy hebt in myn oog, in myn hart gelezen; gy weet, welk gevool my bezielt; gy weot, dat ik u bomin, dat het de hoogsto wenscli mijns harten is aan uw zyde te mogen leven, u, Clarissa, te beminuen, u gelukkig to kunnou makon, zoover het in myn krachten ligt. Onttrek my uw hand niet, wend u niet af gy kunt niet boos op my zyn, dat ik u hoo lief ge kregen! Ik woot, wolke hindorpalen myn liofdo on do vervulling myner wenschen in den weg staan, maar indien gy my bomint, Clarissa, als gjj my trouw wilt blyven, dan ducht ik den kamp mot die hindorpalen niet, en dan zyn ook do moeilykste bindernissen te overwinnen. Zog slechts één woord, Clarissa, dat ik hopen mag uw liefde te verwerven, dat ge my misschien reeds oen weinig bobt hofgekregenl" Zy sloog haar oogen met vollen blik tot hem op, terwyi oen zacht, lieflyk glimlaclijo om haar halfgeopende lippen zweefde. Haar hand lag warm en teedor in do zyno, en als do adorn van hot zoolo westenwindje kwam het fluisterend ovor haar lippen: „Laat ons hopen, Koenraad, dat ons beider wenschen In vervulling gaan 1" Met oon jubelkreet sloeg hy zyn armen om haar leest. Zy weordo hom niet meer afeen wijle rustto haar lioofd, als in een zaligen droom, aan zyn borst, en by kuste haar voor hoofd on liaar lokken. Toen schrikte zy eens klaps op. Een grooto, bruino jachthond sprong uit hot kreupelhout en liep vrooljk blaffend om Clarissa hoon. „Verlaat my, mijn vriend!" sprak Clarissa haastig. „Kapitein Do Marango moot in do nabybeid zyn; hy bohooft ons niet by elkander te zien." „Waarom niet, Clarissa? Mon heoft toch ook gozion, dat wy ons lo zaaien ver wijderden?" „Neon, neon, ga, myn vriend l Ik zou niot onverschillig kunnen schynen.... Yorlaat my, bid ik u." „Tot weerzions dan, Clarissa l" „Tot weerziens I" Nog oen innigo handdruk, eon teodero groet dor oogen. Toen verdween Koonraad op oon der zitpaden, dio het kreupelhout doorkruisten, terwijl Clarissa zich op da bank in do grot nederzette. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1