A*. 1900 gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 Juli. N* 12381 "Vrijdag O Juli. DAGOBL PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden. Franco per post f Afzonderlijke Nommers i 0.05. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.06 berekend. I Keel. Zuid-Afrikaansclie ïerecniging. Af deeling Leiden en Omstreken, t Ontvangen by den waarnemenden Penning wteesiet'r Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad i- Omdat Grietje op Moe's verjaardag bewaard is gebleven van een paar spelden in te slikkenf 1.015 Gecollecteerd op den verjaardag van C. 0.40 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan een Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. OLIlcieelo Kensiisgeving. Burgemeester en Wethouders van Leidon; Geaion het adres van de Diakenen der NedercL- ïïervormde Gemeente, alhier, houd'nde verzoek ora vergunning- tot plaaUing en iu-weikiiig-rt :lliug van een. etoomketel van 6 atmosferen in het Gerefor meerd iiiianehuia aan do Kaarsenmateruatraat No, 7, kad. bekend Seotie O No. 16C2, ter vervanging van den beïtaendea Ètoomket.l vau 5 atmorferet X Gelet op de arfct. 6 en 7 dor Hinderwet; Geven bij deze kennis aan heb publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretaris dezer gemeente ter visie gelogd is; aismede, dat op Woecedag 18 Juli e.e., "s voormiddage te elf ureu, op het iXaodlmis, gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen dat verzook in ta brengen, t- Burgomeesior en Wethouders voornoemd, i Leiden, F. WA.S, Burgemeester, A Juli 19C0, VAN HEY3T, Beorelans. Van de alhier garnizoen houdende batal- j jons van het 4do regiment infanterie zullen zt 500 man, waaronder het muziekkorps, van 18 tot 21 Juli a. s. in de legerplaats by Harskamp worden gekampeerd, ten einde, geiyktijdig met personeel van de andere batal- jons, onder de leiding van den kolonel Duycker in het schieten te worden geoefend. Zy zullen de volgende week Vrydag per Staatsspoor (extratrein) van halfnegen 's voormiddags naar Ede worden vervoerd, en vervolgens mar- cheeren naar de legerplaats. Aan den sergeant H. F. Oostdyk, van het 4de regiment infanterie alhier, die in het afgeloopen leerjaar was gedetacheerd by het 1ste regiment infanterie, om aldaar de lessen van den cursus te volgen, is mede vergund aan het in dit jaar te houden examen voor toelating aan den hoofdcursus deel te nemen. Gedurende het 2de kwartaal 1900 meldden zich by de verschillende kantoren van aanneming der marine, voor vrijwillige dienstneming by Hr. Ms. zeemacht, aan: 194 jongelingen beneden den leeftyd van 16 jaren. Van die 194 jongelingen werden er 118 om verschillende redenen afgekeurd, terwyl er 76 geplaatst werden by de Kweekschool voor Zeevaart, alhier, alwaar zy hun eerste opleiding genieten, In het Brongebouw te Haarlem is de 59ste algemeeno vergadering gehouden van R.-K. Byz. lioofdonderwyzers in het bisdom Haarlem. Tegenwoordig waren 61 leden, alsmede de hoogeerw. heeren Mgr. A. J. Callier, «era-voorzitter der vereeniging, Mgr. IJ. L. Spoorman en pastoor J. J. Thunnissen, bis schoppelijke inspecteurs. In zyn openingswoord sprak de voorzitter, de heer M. L. Van Gemert, van Haarlem, den wensch uit, dat (onze) onderwijzers de nu door do Eerste Kamer aangenomen wet op den Leeiplicht eoriyk zouden helpen uitvoeren, doch onder aandringen op de vervulling der door den minister gedane beloften. Verder herdacht de heer Van Gemert het overleden (gewezen) lid der vereeniging, den heer F. Eenhorst, te Arnhem, en de ambtsjubilea van de heeren G. Van den Donk, te Aarlanderveen, en H. Van de "Weyer, te Leimuiden, gevolgd door de mededeeling, dat een rapport over de ■enquête naar de op de R.-K. scholen gebruikte boeken eerstdaags kan worden te gomoet gezien. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een voordeelig saldo van ruim f 100, terwyi de hoeren J. A. Bakker, van Amsterdam, on M. Bertels, van Rotterdam, als bestuursleden herkozen werden. De door de heeren Van den Donk, van Voorburg, en Krekelberg, van Alkmaar, ingeleide punten (onlangs reeds in ons blad medegedeeld) lokten een aangename discussie uit met practische conclusiën. Als punten van bespre king voor de volgende vergadering werden opgegevencl De wet op don Leerplicht vordert van het hoofd der school veel en inspannend werk; wat mag (kan) het hoofd der school wederkeerig vorderen als vergoeding voor de werkzaamheden, die hem worden opdragen? bDe school moet opleiden voor het leven en het onderwys met het oog daarop practisch zyn. De commissie van rapporteurs over de by de Tweede Kamer aanhangige Notariswet heeft het voorloopig verslag vastgesteld. Hoden hou den de rapporteurs voor de nieuwe Ongevallen wet hun eerste byeenkomst na het afdeelings- onderzoek. De commissie van voorbereiding der Gezondheids- en Woningwetten zal Don derdag 12 Juli en volgende dagen vergaderen. Men meldt, dat het niet-vertrekkon van ds. G. J. D. Aalders naar St.-Helena een ge volg is van een van generaal Oronjé ontvangen sc-hry ven, die meende, dat het zenden van een predikant uit Holland overbodig was. Dinsdag 17 dezer bieden de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. Patyn, en zijn gade, den leden dor Provinciale Staten van dit gewest een diner aan in hot gebouw van het Provinciaal Bestuur. Prof. Nyland en de heer Wilterdink, de Nederlandsche sterrenkundigen, die de zons verduistering van 28 Mei in Amerika hebben waargenomen, zyn in welstand teruggekeerd. Over de ontvangst door H. M. van profes sor Nicolaas Beets deelt het „U. D." mede, dat de Koningin aanvankelijk voornemens was, den grysaard zeiven te bezoeken. Maar de 86-jarige wilde 't zich niet laten ontnemen, aan de Koningin zyn hulde te komen brongen. Hy verscheen met zyn dochter, die mede werd toegelaten, by H. M. Ook de Koningin- Moeder kwam van haar zitkamer naar be neden, om prof. Beets te begroeten. By het afscheid gat Koningin Wilhelmina hera haar portret, met het eigenhandige onderschrift: „Hulde aan professor Beets". In aansluiting mot een vorig bericht wordt thans medegedeeld, dat Z. D. H. Mgr. Bottemanne hersteld is en zyn vormreis vervolgt. Een gouden bruiloft is op handen in onze kunstenaarswereld. De d_atum is 10 Juli. De gelukkigen antwoorden op do namen L. Offer mans en S. Offermans Van Hove. Vad Tot predikant by de Nod.-Herv. Gem. te 's-Gravenhage (voor do 13de predikantsplaats) is beroepen dr. H. M. Yan Nes, te Rotterdam. Naar wij vernemen, wordt er namens onze Regeering onderhandeld over den aan koop van een schip eener stoomvaartmaat- schappy te Nantes, dat ter versterking van onze marine in Suriname zou moeten dienen. (D.) By de directie der Nederlaiidsche Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappy is gister ochtend van den consul-generaal der Neder landen to Kaapstad telegraphisch bevestiging ontvangen van het bericht, dat het 8.8i „Arundel Castle" gisteren East London heeft verlaten met 500 mannen en 260 vrouwen en kindoren. De heer E. N. Fatton, leeraar M. O. (Fransch), te Nymegen, is benoemd tot leeraar aan het Instituut Noorthey, te Voorschoten (directeur dr. Lely). Het stoomschip „Dean" (Kon. W.-I. Maildienst) vertrok 6 Juli van Paramaribo naar Amsterdamde „Prins Willem IV" arri veerde 2 Juli van Amsterdam te Paramaribo; de „Java", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 5 Juli Kaap Roca; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 Juli van Port-Said; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 5 Juli van Genua; de „Reichstag" (uit reis) arriveerde 4 Juli te Napels; de „Tan talus", van Java naar Amsterdam, passeerde 4 Juli Suez. r - Benthuizen. Op Dinsdag 10 Juli a. s., des morgens tusschen 11 en 12 uren, zal ten raadhuize alhier gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting. Haarlemmermeer. De heryk van maten en gewichten, enz. zal dit jaar te Hoofddorp by J. De Vries plaats hebben als volgt: Voor ykplichtigen uit Hoofddorp 17 en 18 Juli a. s. van 8 tot 12 uren; voor die van Ringdyk, by Aalsmeer, en Aalsmeerderweg 17 Juli a. 8. van 1 tot 5 uren voor die van Vyfhuizerweg' en Kruisweg 18 Juli a. s. van 1 tot 5 uren; voor die van Lyndon 19 Juli a. s. van 8 tot 12 uren; voor die van Ringdyk, by Halfweg, 19 Juli a. s. van 1 tot 5 uren; voor die van Sloterweg 20 Juli a. s. van 8 tot 9 uren; voor die van Vyfhulzen, IJweg en Nieuwe- meer 20 Juli a. s. van 9 tot 11 uren; voor die uit overige buurten 20 Juli a. s. van 11 tot 1 uur. Onder do aandacht van belanghebbenden wordt gebracht, dat ingevolge-de wetteiyko bepalingen daaromtrent, de te zwakke oude blikken maten moeten worden afgekeurd, en de maten en gewichten dan alleen kunnen worden geykt als ze zyn voorzien van hun wetteiyken naam of waarde, terwyi de koperen gewichten, voor het geval zy te licht zyn geworden en het grondvlak geen gelegenheid aanbiedt tot verzwaring, eveneens moeten worden afgekeurd; dat ten opzichte van de aan te bieden maten engewichten, in de eerste plaats wat de vochtmaten betreft, herijfeplichtigen dringend worden aangemaand die voorwerpen niet dan goed gereinigd aan te bieden, daar by gebreke daarvan geen voldoende verificatie daarop kan worden toegepast, en dat by verzuim van aanbieding ter plaatse, te Leiden, aan het IJkkantoor, daartoe gelegenheid bestaat, na den löden Augustus, Vrydags en Zaterdags van 9 tot 1 uur. De ykletter is k In gewonen schryfvorm. Noordwyk. Woensdagavond gaf de Har monie-kapel „Crescendo" (directeur de heer Joh. Oostelaar) voor haar kunstlievende leden een concert in het badhotel „Konynenburg". Ook werden verscheiden alhier als badgasten vertoevende vreemdelingen opgemerkt. Op hot uit negen nummers bestaande programma kwamen als nieuwe stukken voor „Cours avant", marsch van C. Korn, ouverture „La Bruyère" van M. J. H. Hessels, wals uit „De klokken van Corneville" van Ch. Planquetto en Fantaisie uit de opera „Khedive" van O. Faust, Alles getuigde wederom van dege- lyko studie en accurate uitvoering, vooral de twee laatste muntten uit en vielen het meest in den smaak. Het „op verzoek" gegeven „Polka des Clowns", een première van de vorige uit voering, werd stormachtig toegejuicht en nog door een toegift gevolgd. Jammer, dat som mige liefhebbers van muziek die niet zwygende schynen te kunnen genieten; een maal was het gebabbel waarschynlyk een beoordeeling? zoo storend, dat de directeur moest „afkloppen". Valkenburg. Het hulpkantoor der poste ryen, tevens ingericht voor telephoondienst, is niet meer gevestigd in perceel, plaatseiyk gemerkt No. 94, maar in perceel, gemerkt No. 14. Zoeterwoude. Toen hedenmorgen de land bouwer Jacs. Van der Salm het paard al voor dén wagen had gespannen, om naar de Leidsche markt te ryden, en er al drie personen in het voertuig zaten, begon het paard te steigeren, zoodat het rytuig omviel en het paard onder den wagen kwam te liggen. De personen kwamen met den schrik vry. Het rijtuig had daarentegen nogal schade bekomen. Zoetormeer-Zegwaard. Als een byzonder- heid kan worden medegedeeld, dat in het af geloopen halfjaar te Zoetermeer slechts 2 huweiyken zyn voltrokken tegenover 12 te Zegwaard. Het aantal geboorten en overledenen is te Zoetermeer gelyk, namelyk 16; te Zegwaard werden gedurende dat tydvak 39 geboorten en 20 overleden ingeschreven. In den Zoetermeerschen Meerpolder is bij den landbouwer P. VI. mond- en klauw zeer uitgebroken onder een koppel runderen. Zegwaard. By de ten overstaan van den notaris H. Van Hamersvelt gehoudon ver- kooping van oen huis met erf en tuin, staande aan de Dorpsstraat alhier, eigendom vanmej. de wed. A. Van Straalen, in bod gebracht op f 2575 en daarna verhoogd met f 425, is by den gehouden afslag gemynd geworden door den heer J. Ffian, alhier, op een totaal bedrag van f 3450, aan wien hot perceel is gegund. De broodbakker A. v. d. B., alhier, bevond zich. met paard en wagen aan den Voorweg te Zoetermeer, waar paard en wagen in de watering geraakten. De voerman was genood zaakt zich gekleed te water te begeven om het tuig los te snyden, daar het paard, dat geheel kopje-onder zat, anders zou zyn ver dronken. Met behulp van anderen werd alles op het droge gebracht. Uit <lo staatscourant". Eon. besluiten. Benoemd tot rechter-plaatsver- vanger in do arr.-rechtbank te Utrecht, mr. W. M. H. Boers, advocaat en procureur aldaar; met ingang van 1 Aug. benoemd tot rentmeester der Domeinen van de rentambten Niervaart en Steen bergen, Theodore August Johannes Ziedses des Plantes, rentmeester van hot kroondomein rent ambt Oosterhout; met ingang van 1 Aug. eervol ontslag verleend aan G. A. M. Groenoveldt, te Breda, uit zijn betrekking van rentmeester der domeinen van het rentambt Steenbergen. Aan M. J. Rijsterborgh, gewezen assistent-bode bij het departement van buitenlandsche zaken, en aan F. Ooms, gewezen eerste klerk bij dat departement, een pensioen toegekend van ƒ168 en ƒ432 'sjaara. Do gewone audiöntiön van de ministers van buitenlandsche zakeo, marine en waterstaat, handel en nijverheid zullen deze week niet plaats hebben. Eorsto Kamer, By do voortgezette beraadslagingen over het wetsontwerp op den Leerplicht werd de wet ook als een onnoodlge dwang bestreden door' den heer Schimmelpenninck. De heeren Rahusen en Fransen v. d. Putte kwamen op tegen des heeren Godin's be-1 cyfering. De Eerste Kamer heeft zich niet te, verdiepen in de wyze, waarop een wet in de andere Kamer is tot stand gekomen, of over^ votums dier Kamer. Dit mag geen argument - zyn. De Eerste Kamer heeft slechts te beoor- deelen het ontwerp, dat haar wordt aan-1 geboden. Nadat de heer Van der Does de Wülebois zyn stem tegen do wet had gemotiveerd, werd deze verdedigd door den Minister van Binnenr. Zakendie daarby allereerst protesteerde te., m5 de stelling van den heer Godin de Beaufo. g. Hy protesteerde tegen diens bewering, als zou I de Regeering slechts denkonHebben is hebben, en krygen is de kunst. Voorts weerlegde hy het bezwaar, als zoal de wet ongrondwettig en' onnoodig zyn. Op milde wfise zal het byzonder onderwys schade- 1 loos gesteld worden. Ook wat de kosten aangaat, verdedigt hy de wet, die geenszins te mild is wat de vry- atellingen betreft. Een regeling van de by-1 drage aan het byzonder onderwys is in be werking. Het wetsontwerp werd aangenomen met 33 tegen 16 stemmen. Togen etemden de heerenMelvill van Lyn- den, Godin de Beaufort, Van den Biesen, Cre- mers, Merckelbach, Sassen, Regout, Van Pal- landt, Michiels van Kessenich, Van der Does de "Willebois, Bergmann, Reekers, Schimmel penninck van der Oye, Prinsen, 't Hooft en t Van Asch van Wyck. Do Minister werd van verschillende zyden gelukgewensoht. De stemiyst is ditmaal zeer eenvoudig, i Alle liberalen stemden vóór, benevens twee t katholieke leden, de heeren Van Wyck en Van Nispen. De heer Magnóe was, evenals by de Ongevallenwet, wegens ziekte afwezig. I Tegen stemden alle anti-revolutionairen en f de katholieke leden, behalve de twee genoemd® i heeren. De beslissing viel eerst na vyven. De president had het er biykbaur op gezet, dat de quaostie in één dag uit moest zyn. Prov. Staten Tan Noord-Holland. Het adres van den gemeenteraad te Haar- j iemmermeer, aan de Staton gericht naar aan- leiding van het voorstel van Gedeputeerden j in zake den aanleg van spoor(tram)lynen in de Haarlemmermeer, begint met instemming- betuiging met het voorstel, omdat door d® 1 tot-stand-koining der lynen een der grootste mazen in het spoorwegnet in het hart der provincie zal worden weggenomen. Daarom wordt dan ook aangedrongen op het toestaan van het renteloos voorschot, maar alleen dan, i als verzekerd is, dat de gelden goed zullen besteed worden en de te maken communica ties zoodanig zyn, dat het algemeen belang i daardoor wordt gebaat. En dit is volgons den gemeenteraad in het voorstel van Gedepu-f teerden niet het geval. Door de concesslona- j rissen was eerst, in overleg met de belang- I hebbenden, een plan opgemaakt, dat algemeen® f instemming vond, waardoor een rechtstreek-s eche verbinding zou zyn verkregen tusschen Amsterdam en Utrecht en waardoor ook de andere groote gemeenten in de zoo hoog i noodigo verbindingen zouden zyn opgenomen. Een lyn van Amsterdam op Leiden zou d® j hoofdlyn snyden, on in het kruispunt de ver- F'enilleton. VERBROEDERING. 16) „Vaarwel; nogmaals myn dank!" „Vaarwel, mejuffrouw I" Toen stak zjj hem haar hand toe, die zy [van den handschoen ontdaan had. „Geef my iuw hand," sprak zy met bewogen stem. !„Wees niet boos op my: het kan immers jniet zynl" j Hij greep haar hand en drukte die aan zyn ilippen. "Warm lag haar zachte, slanke hand Ju de zyne, hy voelde den innigen druk als (antwoord; hy voelde hoe haar donker oog 'met teedoren blik op hem rustte, en een gevoel van zalige hoop en van smartelyken weemoed tevens bekroop zyn hart. „Hot kan immers niet zyn!" O, dat woord 1 "Waarom mocht het niet Jeyn? Wat scheidde hen dan anders dan een ■vooroordeel, een bekrompen vooroordeel? Hy wilde haar toespreken. Daar voelde hy, dat haar hand als van lichten schrik beefde. Een gedruisch van ras naderende hoefslagen weer klonk, en een stem riep: „Ha, vind ik u hier terug, nichtje 1 Gode zy dank, frisch en gezond I" Kapitein De Marange kwam aandraven en bracht zyn paard aan de zyde van Clarissa. „Frisch en gezond," herhaalde deze met ,een zacht, schier weemoedig glimlachje, „dank zy de hulp van dezen heer 1" Een scherpe blik uit de donkere oogen des (kapiteins trof Koenraad. „Ik zag u achter ,myn nicht voortrennen," zei hy met koele beleefdheid. „Ik was, helaas! niet by machte .terstond mijn paard meester te worden, anders zou ik u niet verlaten hebben, nichtje. Maar my dunkt, wy moesten nu naar uw groot papa terugkeeren, die zich reeds bezorgd over u maakt, Clarissa." „Ik ben gereed. Nogmaals myn dank, mynheer Von Holten. Tot wedorziens!" In het volgende oogenblik was zij met den schoonbroeder harer zuster achter het struik gewas en de steenhoopen verdwenen. Koenraad ademde diep op. Was niet alles een droom geweest? Neen, neen! Daar had hy vóór haar geknield, daar heur handen gedrukt, daar haar in de donkere oogen geblikt, die vluchtig zyn oogopslag zoo teeder beantwoord hadden. Het was geen droom geweest; daar lag haar handschoen nog, dien zy vergeten had; hy greep hem op, drukte hem aan de lippen en verborg hem in zyn borstzak. Daar klonk het signaal: „Alle3 halt!" duideiyk in zyn ooren. Hy herinnerde zich, dat de plicht hem hy zyn chef terugriep. Vlug sprong hy in het zadel en draafde naar do manoeuvreerende troepen. Eenigsz-ins wrevelig ontving majoor Von Auer zyn terugkeerenden adjudant. „Waar blyft gy toch zoo lang?" „Heer majoor, u zal hebben opgemerkt, dat mejonkvrouw De Ladonchamps zich in gevaar bevond." „Ja, ja, ik heb gezien hoe ge met haar over het veld rendet, dat hoeft men er van, als men niet-militairen veroorlooft, het terrein der manoeuvres te bezoeken. Daar, zie eens daarheen: de eerste aanval der tegenparty geldt voor afgeslagen; de scheidsrechter heeft aldus beslist. Maar vernietigd is de vijand niet: hy zal zyn aanval herhalen. Hoor maar het signaal voor oprukken l Daar begint het geweervuur opnieuw l" Majoor Von Auer liet Koenraad geen tyd meer zich met zyn eigen gedachten bezig te houden. De tegenparty rukte met versche krachten voorwaarts, het gevocht ontwikkelde zich met vernieuwde hevigheid; ditmaal was de vljaud gelukkigerzyn aanval slaagde en majoor Auer moest met zijn afdoeling terugtrekken. Eerst tegen drie uren was het^ spiegelgevecht ten einde. Een marsch van byna twee uren had het bataljon nog af te leggen, eer het zyn kwartieren in Hauconcourt bereiken kon. Majoor Von Auer had op dezen dag geen lauweren geoogst. Hy gaf de schuld aan kapitein Brandt, die volgens hem de door hem bezette hofstede te vroeg had opgegeven. Kapitein Brandt verdedigde zich zoo goed als hy kon en mocht. De beide oude vrienden geraakten weer in woordenwisseling en ver lieten elkander, doordat de majoor zich aan de spits, kapitein Brandt aan het eind van het bataljon plaatste. Koenraad moest natuurlijk in de nabyheid van zyn chef biyven. Plotseling wendde deze zich tot zijn adjudant. „Maar wat moet er nu van die geschiedenis worden?" vroeg hij op geraelyken toon. „Van welke geschiedenis, majoor?" „Wel, van de geschiedenis met die Fransche dame! Of denkt ge soms, dat wy allemaal blind on doof zyn? Ook de bloedverwanten van die dame zyn het nietl Zy hebben terstond na dat voorval het manoeuvreveld verlaten en zyn niet meer gezien. Ik waar schuw u, Holten 1 Gy kent de toestanden hier nog niet voldoende, maar evenals gy hoeft zich reeds menig officier de vleugels gezengd aan de vurige oogen van een schoone Fransche vtouw, zonder dat hy het doel zfiner wenschen bereikte. Ook gy zult het niet bereiken l En dan, voor den drommel, moet jelui dan altyd dadelyk aan trouwen denken? Dit zeg ik u, Holten, myn adjudant zyt go den langsten tyd geweest, als ge u verlooft en trouwt. Jonge officieren moesten eigenlyk 'In het geheel niet trouwen!" „Maar, heer majoor, ik donk er niet aan!" „Nu, dan is het goed. Maar laat dan ook dat gelonk met die Fransche achterwegel Daar komt toch niets van l" Koenraad wist niet, wat hy antwoorden moest. Hy zag wel in, dat de majoor gelyk had, maar zyn hart verzette zich in smarteiyke fierheid tegen het koel overleg van het ver stand. Clarissa zou beslissen. En hedenavond nog, na het souper, zou hij haar vragen. Hedenavond zou de beslissing vallen. Zoo zy hem liefhad, zoo zy dacht gelijk hy, dan zou hy tegen den kamp om haar liefde, om haar bezit niet opzien. Met dit vaste voornemen verscheen hy 's avonds aan het souper in de eetzaal. Kolonel Do Marange en zyn gemalin ontvingen de officieren met groote beleefdheid. Maar het scherp waarnemend oog van Koenraad ontging het niet, dat sedert gisteravond de toon koeler en meer terughoudend geworden is. Naar den markies en diens kleindochter zag hij vruchteloos om. „De heeren moeten het van avond met ons alleen voor lief nomen," sprak mevrouw De Marange met een licht glimlachje. „Myn vader en myn nicht zfin naar het kasteel Ladon champs teruggekeerd. Myn zwager heeft zich ter jacht begeven op het slot Marange." Majoor Von Auer wierp Koenraad een zydelingschen blik toe. De jonge officier boog treurig het hoofd; hy voelde, dat do markies en zyn kleindochter ten gevolge van het voorval van straks vertrokken waren, en hy moest onwillekeurig aan don vyandigen, somberen blik denkon, waarmee de kapitein hem by do ontmoeting aan de steengroeve had opgenomen. De samenhang was duideiyk. In zfin hart weerklonk het teeder smartelyk® j woord van Clarissa: „Wees niet boos op my het kan immers niet zyn!" j Het souper verliep zonder dat er iets van 1 beteekenis gesproken word. Madame De Marange trok zich na een poos terug; de heeren 'bleven nog by een glas wyn en een sigaar zitten, doch na korten tyd begaven ook zy zich naar hun kamers. Het slot lag j weldra in diepe rust. Alleen Koenraad Tond 1 geen slaap. Hy stond aan het open venster on staarde naar den met sterren bezaaiden i hemel en luisterde naar het ritselen der oude boomen in het park, door wier toppen d® j nachtwind suisde. Den volgenden morgen in alle vroegte marcheerde het bataljon van Hauconcourt af, zonder dat de officieren hun gastheer of f gastvrouw wedergezien hadden. Zy zonden aan madame De Marange hun kaartjes ten afscheid; toen ging het door den mistigen 1 herfstochtend weer naar do stad terug. In weerwil van zijn tachtig jaren was d© markies Do Ladonchamps nog oen yverig jager. Zyn uitgestrekte bezittingen gaven hem volop gelegenheid, aan deze zyn liefhebber^ te voldoon. Daar hy echter ook gaarne gasten om zich heen zag, verzamelde hy in den herfsttijd op het slot Ladonchamps steods een aanzienlijk gezelschap, om verscheidene dagen op de velden en in de bosschen van Ladon champs te jagen. - - (Wordt «res&Jj;

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1