Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. IN HET HART DER PREANGER VLOEIBAAR KOOLZUUR. No. 12380. LEIDSCH DAGBLAD, DONDERDAG 5 JULI. - TWEEDE BLAD. Anno 1900. Het Openbaar Slachthuis te Leiden. Vervolg der Advertentiën. (leen illieumatiek meer!!! RHEU^ATIEK. Wegens de ongekend lage prijzen is het vervoer van Bestel- en Vrachtgoe deren per Stoomtram het voordeeligst. Goederen worden vervoerd naar Oegstgeest, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Heem stede en Haarlem om 7 u. 13 en 11 u. V.M. en 2 u. 45 en 6.57 N.M. Amsterd. tijd. 8749 40 Inlichtingen worden verstrekt aan het be- stelkantoor Clarensteeg No. 2 nabij de Mare. tlederiandsch-Amepikaansciie Hypotheekbank. PRIJS/JUG. Gebomh/iLÜIL a VAN ROMBÜRGK, Leiden, „He JNieuwe Ijzerwinkel" 's avonds tot O uur geopend. E688 16 Photographie JBONGENAAR, WILLEM BONGENAAR, Pliotograaf. Nederl. Kaeuoliet- en Koolznur-laatschappij, Vulling van Cylinders tegen lagen prijs. IX. Administratiegebouw. Mon vroeg of het keuringelokaal in dit gebouw zou komen, en zoo ja, of er dan licht genoeg zou zyn met het oog op de daarboven ontworpen woningen van het personeel? Destructor. Eon lid drong er op aan, dat, indien toch. tot den bouw van een openbaar slachthuis eou worden overgegaan, daaraan ook een destructor zou worden verbonden. Do prys van een destructor kon zoo hoog niet zyn, en dan-bleef er althans nog iets van afgekourd vleesch over in den vorm van meststof, lym als anderszins. Ook wees hij er op, dat by vernietiging van het afgekeurde vleesch in hot ketelvuur, de stukkon kleiner moesten worden gemaakt dan by het gebruik van een destructor. Hieraan was gevaar voor besmetting verbonden, nog daargelaten dat van mogelijke ontvreemdeling door het per soneel. Een ander lid wilde wel een destructor, .-mits deze eenig voordeel afwierp; was dit (niet het geval, dan gaf hij de voorkeur aan eenvoudige vernietiging van het vleesch. 1 Het antwoord van den deskundige luidde, ■dat' de bediening van een destructor veel kost «n de hoeveelheid afgekeurd vleesch hier te igoring zou zyn, om een loonende exploitatie imogeiyk te maken. De kosten van een destruc tor zouden f 5000 6000 bedragen. Water. De vraag werd geopperd, hoe men in de ibehoefte aan het noodige slachtwater zou voorzien, als de duinwaterleiding eens mocht weigeren. De directeur der gemeentewerken verklaart, dat men dit gevaar zou afweren, door het terrein van twee geheel op zichzelf staande leidingen te voorzien. Door het leggen van oen zinker onder de Haarlemmer trekvaart 'was dit mogelyk. Licht. Op de vraag, hoe in do verlichting zou wordon voorzien als het electrisch licht mocht haperen, antwoordde de directeur van gemeente werken, dat, afgescheiden daarvan, dat van 'een accumulatoren-battery zou worden gebruik jgemaakt, ook een gasleiding zou worden aangelegd. Afwatering. Door een lid werd twyfel geopperd aan de doeltreffendheid en depraciische uitvoerbaarheid van de voorgestelde biologische reiniging. Er waren zooveel middelen, die in het klein do besto resultaten gaven en in het groot onbruikbaar bleken. Ook deden zich op dit gebied allerlei onvoorziene omstandigheden voor. Bestond er dus geen vrees voor veront reiniging van den boezem van Rynland, buiten Leiden Ook vroeg dit lid of het geklaarde water drinkbaar dan wel nadeelig was. Uit het daaromtrent medegedeelde in het rapport van den directeur van gemeentewerken zou men het laatste moeten afleiden. En behoefde men niet te vreezen voor te groote hoeveelheden afvalwater, zoodat de klarings-bassins niet meer braak zouden kunnen liggen, on dus het procédé zyn uitwerking zou missen? Hierop werd geantwoord, dat het onlangs door den wethouder van fabricage met den inspecteur der vee- en vleeschkeuring en den directeur van gemeentewerken op verschil lende abattoirs en klaarinriclitingen in Duitsch- land ingesteld onderzoek do meest bevredi gende resultaten ten aanzien van de doel treffendheid der reiniging langs mechanisch- biologischon weg, ook in het groot, had opge leverd. En wat de hoedanigheid van het ge klaarde water betrof, do mededeolingen daaromtrent in het rapport van den directeur Van gemeentewerken dateerden uit den tyd, toen dat onderzoek nog niet was ingesteld. Do daarin bedoelde chemische reiniging zou dan ook wordon vervangen door de biologische. Het aldus gereinigde abattoirvocht stond mot goed putwater gelyk. Voor te groote hoeveelheden behoefde men niet bevreesd te zyn, omdat de te reinigen hoeveelheid niet afhankeiyk was van plotse linge natuurverschynselen. Het waren trouwens slechts kleine volumina, welke hier zouden moeten worden gereinigd. Op de vraag of er installaties waren, die meer te reinigen hadden dan hier het geval zou zyn, was het antwoord, dat hior ten hoogste een 80 M'. per dag zouden moeten worden gereinigd, terwyi de elders gereinigde hoeveelheid tot 5000 MJ. beliep. Een ander lid vroeg of er zekerheid bestond, dat do biologische reiniging ons zou doen slagen met de hoeveelheid water, welke de inspecteur der vee- en vleeschkeuring berekend heeft. Hy had van zeer bevoegde zyde ver nomen, dat by een verbruik van 8000 M1. water op 17,000 slachtingen per jaar het afvalwater zóó vuil zou zyn, dat hot zeer iwyfelachtig was of hot door biologische reiniging zou kunnen worden gezuiverd. Waarschyniyk zou de hoeveelheid water moeten worden verviervoudigd. Hy vroeg nu of, indien niet 8000, maar 82,000 M5. water gebruikt zouden mooten worden, do biologische klaar- inrichting niet grooter zou moeten worden en of voor die uitbreiding terrein beschik baar was? De directeur van gemeentewerken deelde hierop mede, dat hy bij 4© berekening van de grootte der klaarinrichting had rekening gehouden, niet met een vier-, maar mot een tienvoudige verdunning. Terwyl op zyn aller hoogst 30 MJ. per dag zouden moeten worden gereinigd, had hij gerekend op 100 M3. En daar voor had men slechts een oppervlakte noodig van 10 by 20 Meter. Het daarvoor benoodigde terrein zou dus ten allen tyde beschikbaar zyn. Tarieven. Gevraagd werd, welke wyziging de tarieven van slacht- en keurloonen zouden ondergaan, nu de stichtingskosten zooveel hooger zouden zyn. Ook vroeg een lid of onder het stalloon de voeding van het vee begrepen was. Op de eerste vraag werd by de Momorie van Antwoord van burgemeester en wethou ders een gewyzigde exploitatierekening in uit zicht gesteld, terwyl op do tweede vraag ge antwoord werd, dat het voedsel voor óén dag in het stalloon begrepen was, maar dat het afzonderlyk zou worden berekend, wanneer het stallen langer duurde. Ook werd er op gewezen, dat het nu wenschelyk zou zyn de in do gemeente ver spreide veestallen zooveel mogeiyk te doen opruimen. Personeel. Een lid vroeg of het aantal keurmeesters nu met 4 a 5 zou moeten worden vermeerderd, waarop de deskundige mededeelde, dat slechts één keurmeester meer noodig zou zyn, in welk geval hy er twee zou hebben voor den dienst in de stad. En toen een der leden twyfel opperde of dit wel voldoende zou zyn om do contróle in de stad uit te oefenen, werd aDderzyds opgemerkt, dat dit toch ook in hoofdzaak de taak was van de politie. Nog opperde een der leden het denkbeeld of het geen overweging zou, verdienen om bepaalde abattoir slachters aan te stellen2 of 4, ten einde do vreemde loonslachters te weren. Nu men eenmaal de slagers verplichten wilde om op een bepaalde plaats te slachten, moest men ook het slachten zelf gemeenteiyk regelen. De slagers zouden dan meer zekerheid hebben, dat behoorlyk geslacht werd, omdat hun verhaal op stedeiyke ambtenaren grooter zou zyn dan op losse slachters. Een ander lid was echter juist het tegen overgestelde gevoelen toegedaan. De invloed dor slagers op de loonslachtors zou grooter zyn dan op de ambtenaren. Hy is voor vrye concurrentie onder contróle der gemeente. Ook do deskundige verklaart, dat des Vrydags niet minder dan 18 abattoirslagers zouden noodig zyn, omdat allen te geiyk zouden willen geholpen worden. Wól ver diende het misschien overweging om het dooden zelf aan bepaalde personen op to dragon. Op de vraag of er een algemeen-erkend rationeele wetenschappelyke wyze van slachten was, antwoordde de deskundige, dat zich thans een communis opinio had gevormd, dat de verdoovings-methode behoorde te worden toegepast, hetzy door aanwending van een slagpen of van een schietmasker. Het verwekken van den dood door het door- snyden van den carotis werd thans vry alge meen afgekeurd. Den Israëlieten zou echter het ritueel slachten moeten worden vrijge laten, mits met in-acht-neming van de noodige voorschriften. Op de vraag of den Israëlieten een afzonder- ïyke gelegenheid zou wordon gegeven om to slachten, antwoordde de deskundige, dat hun een bepaald gedeelte van de groote slachthal zou worden gereserveerd, waar het ritueele slachten onder toezicht der gemeente zou plaats hebben. Kan het gemeentebestuur, werd nog ge vraagd, een bepaalde wyze van slachten voorschry ven Dit zou dan zeker aanbeveling verdienen. Een der leden had in het plan een restauratie althans een canline gemist, waar tegen matigen prys ververschingen zouden kunnen worden vorkregen. Was die hier niet noodig? Hy wilde voorkomen, dat de slagers hun toevlucht zoudon zoeken in kroegen. Ook vroeg hy of er wasch- en kloedinrichtingen waren? De aanwezige deskundige verklaarde tegen de oprichting van een cantine, waar bier en alcoholische dranken zouden verkrygbaar zyn, principieel bezwaar te hebben. Intusschen, bleek de behoefte, dan zou er door een een voudig houten gebouwtje, dat weinig behoefde te kosten, gemakkelyk aan kunnen worden voldaan. Echter was er gerekend op een localiteit, waar patroons en knechts, ieder afzonderlyk, zouden kunnen verbly'ven en dus ook gelegenheid zouden hebben om iets te gebruikon. Ook zouden in de verbindings- gangon wasch- en kleedinrichtingen worden ontworpen. De vraag van een lid of het de bedoeling was om het gesteriliseerde vieesch op hot terrein te verkoopen, werd bevestigend be antwoord. Eindeiyk werd nog opgemerkt, dat Burge meester en Wethouders by de begrooting der stichtingskosten de waardo van het terrein niet in rekening hadden gebracht. 13 ur^crlijke Stand van. Leidon. BEVALLEN: J. M. Brakel geb. Gorroe D. A. C. Heetvelt geb. Sommeling i). E. C. v. d. Wilk geb. Blom D. O. B. De Koning geb. Bink Z. J. Zwetsloot geb. Bakker Z. w. M. De Koning geb. v. d. Dop Z. M. E. M. Boom geb. Cossoe Z. O. H. Roelandse geb. Heruer Z. G. Laurier geb. Bonsel D. G. C. v. Beukering geb. Clavan Z. F. H. Mulder geb. v. Ommeren D. O. v. d. Linden geb. Do Cler Z. J. Werk geb. Keijzer D. J. G. v. d. Lelie geb. Den Ton- kelaav Z. S. H. Kuijvenhoven geb. De Ridder Z. H. Dorrepaal geb. Rietkerk Z. C. Verhoog gob. Van der Gaag Z. J. Jansen geb. Neute boom D. W. Btouten gob. v. d. Boon Z, G. M. Nijssen geb. Van Es D. GERUWD: A. Juüermans jm. ?n M. H. Lange- veld jd. J. A. Tisseur jm. en B. Peuler jd. H. Henson jm. en A. M. Latorveer jd. M. J. Meijer jm. en M. Marsman jd. OVERLEDEN: J. A Eggink geb. Kluivers V. 51 j. A. VelLnan D. 4 in. F. J. De Wilde M. 59 j. C. D. Van Arnbem Z. 14 d. E. Vor- etraaten geb. v. d. Reek V. 61 j. J. A. Van der Hoeven Z. 61 j. H. Ramalc Z. 33 j. S. S. Teske D. 2 m. J. P. Cornet M. 83 j. E. Overmoer D. 3 j. D. Kosten Z. 2 m. P. Webbers geb. Hakkaart D. levenl. M. A. 11. Gevers Doynoot geb. Wintgens V. 51 j. HAARLEMMERMEER. Bevallen: J. Van der Voet geb. De Graaff D. J. De Graaf geb. Van feijlingen D. A. Duivenvoorden geb. Van Gerven Z. A. Visser geb. De Reus u. A. Sterken burg geb. Jasper Z. A. Smit geb. Van den Heuvel Z. C. Groen in 't Woud geb. Duin hoven Z. G. Eveleens gob. Van Marsbergen Z. M. Bredeveld geb. Hakker Z. Ondertrouwd: H. H. Haakman en M. Bis schop. C. Romyo en A. Jonkman. L. Van den Bosch en O. Van Heyningen. J. Masten broek on G. Van Egmond. Gehuwd: O. Vervaart en M. Van Leeuwen. Overleden: E.C. Vink5m. J.G.Nieuwen- huys 2 in. J. Dekker 57 j. ZEGWAARD. Geboren: Jacobus, Z. van A. Smils en O. Geurs. Jan Cornelia, Z. van Th. Hoek en J. Van Os. Gehuwd: A Honneken jm. 27 j. en J. Van Rijn jd. 28 j. Overleden: M. Muilwyk 74 j. ZOETERMEER. Geboren: Petras Gerardas, Z. van N. Adegeest en J. Th. Van Velzen. Geertruida, D. van J. Voskamp en M. Bos. LEIDERDORP. Bevallen: J. Zwanenburg gob. Rademaker D. E. Van der Meer geb. Rutten Z. C. A. A. Huisman geb. Michel D. HAZERSWOUDË. Bevallen: T. Van Amsier- dam geb. Meyer Z. J. Viseer geb. Sonneveld D. KOLONIËN, pakoe en Slakria koelen respectieveiyk 10, 1 en 5 personen aan watervergiftiging waren overleden. In overeenstemming met den ge neesheer te Tassikmalaja en den dokter djawa te Tjiamis werden maatregelen getroffen, ter voorkoming van verdere uitbreiding dier ziekte. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indiö zyn de volgende beschikkingen genomen CIVIEL DEPARTEMENT. Benoemd: Tot secretaris der residentie Oostkust van Sumatra, de controleur L. M. Vonck. Bij de Wees- en Boedelkamer te Soerabaia, met i«gang van 5 Juni, tot lid, het tjjdelgk lid dier Kamer J. H. Dahler. Tot tijdelijk lid, het waarnemend lid der Wees- on Boedelkamer te Makasser L. Verboon. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Benoemd: Tot bataljous-adjudant, de lste luit. bij hetgarni- zoens-bataljon der Wester-afdeeling van Borneo te Sambas, L. J. A. Holle. Overgeplaatst: Bij het garnizoensbataljon van do Wester-afdeeling van Borneo, de Isteiuit, bij het 18do bat. P. G. Gruys. Verleend: Wegens langdurigen diensteen jaar verlof naar Europa, aan den ingenieur-werk tuigkundige bij den artillerie-coustructiewinkel te Soerabaia C. E. Kocb. Geplaatst: Bij aankomst uit Nederland de kapitein der artillerie R. P. Hofland bij de 7de compagnie (lste compagnie vesting) artillerie te Semarang; Overgeplaatst: Bij het 4de bataljon linker- half korpsgedeelte, de lste luit. by het 18de bat. C. J. Vau Kakum; bjj het 18de bataljon met intrekking zyner over plaatsing, bij het 14de bataljon linkerhalf korps gedeelte, de lste luitenant bij het garnizoen van Ambon en Ternate A. H. M. Eyken; bij het snbsistenten-kader te Soerabaia, de onder luitenant bij bet 18de bataljon J. Posthumus, algemeen stamboek No. 22223, bij do troepenmacht van Atjeh en Onderhoorigbeden t. n. i., de 2de luitenant bij het subsistentenkader te Soerabaia H. U. Bila; bij het 7de bataljon, de 2de luitenant bij het 5de bataljon P. L. H. Roskes. Worden bij aankomst geplaatst: bjj het 5de bataljon, de kapitein van verlof uit Nederland terug verwaoht wordende G; W. Honigli en de 2de luitenant uit Nederland verwacht wor dende, zijnde bestemd voor den dienst hier te lande H. W. J. Bonsfort van Valkonbnig; bij het 13de bataljon, de 2de luitenant uit Neder land verwacht wordende, zyode bestemd voor den dienst hier te lande J. A. F. Kan; by het 10de bataljon, de 2de luitenant uit Neder land verwacht wordende, zijnde besterad voor den dienst hier te lande G. W. Coudri. DEPARTEMENT VAN MARINE. In ne trok ken: Met ingang van 31 Mei 1900, de detaohee- ring bij het departement der piarine in Neder- landsch-Indië, als chef der 5de afdeeling van den dirigoerenden off. van gez. 2do kl. bij do Konink lijke Nederlandsche Marine W. Meyboom. Gedetacheerd: Met ingang van 1 Juni 1900 by het departement der marine in Nederlandsch- lndië, de off. van gez. lste kl. by de Koninklijke Nederlandsche Marino M. M. Jang, ten einde tijdelyk te worden belast met de waarneming der betrekking vau chef der 5de afdeeling van ge noemd departement. i\oord-Znid-Holland8che Stoomtramweg Maatschappij Haarlem—Leidon. Opbrengst in JudL 1899. 1900. Verschil. Reizigers. f 7467.41* f 9189.18* ƒ1072.07 Goederen.. 1121.40* 97A70 145.7G» Diversen604.97 476.14 2'.83 Te z&raon 9 :93.86 f 10690.32' f 1496 47* Vorige mnd. 41734.63 43563.E6* -+- 1829.2 Totale opbrt, .ƒ60828.43 64164 19 3,26.76 Per das-liilom. 10.U3 lv.Oi) e.ti6 BATAVIA, 2—5 Juni. Van den resident van Cheribon is de mede- deeling ontvangen, dat volgens bericht van den assistent-resident van Galoeh sedert den 17den Mei jl. in de dessa's Teter hilir, Tji- Acndemienieuws. Amsterdam. De faculteit der rechts geleerdheid aan de universiteit van Amsterdam schreef ten vorigen jaro de volgende prijsvraag uit: „De faculteit verlangt een systematisch critischo uiteenzetting van de literatuur over het verband tusschen criminaliteit on econo mische toestanden". Hierop werden ingezonden drie antwoorden. Op voorstel van de faculteit besloot de Senaat der universiteit van Amsterdam in zyn zitting van gisteren den gouden eere penning toe te kennen aan den schryver van het antwoord, ingezonden onder het motto: „Par la science pour la humanitó". By de opening van het naambriefje bleek de schryver te zyn de heer A. H. M. J. Van Kan, candi- daat in de rechten aan de universiteit van Amsterdam. Besloten werd een eervolle vermelding toe te kennen aan den schryver van het antwoord, ingezonden onder het motto: „Sodulo curavi humanas actiones non videre non lugore neque destestarl sed intelligere". (Spinoza) Hy is daarom uitgenoodigd zich aan da faculteit bekend te maken, on verlof te gevea' tot het openon van zyn naambriefje. Gemengd Nieuws. Voor de rechtbank te Arnhem stonden achtereenvolgons terecht de burge meester van Dinxperloo, d* heer H. Hattink, beschuldigd de dienstbode van den veldwachter aldaar geslagen te hebben met een stok. Het 17-jarig meisje was alleen thuis geweest, had een brutale opmerking tegen den burgemeester gemaakt on had'toen den slag gekregen. De zaak had in Dinxperloo nogal beroering gewékt. Hot O. M. eischte met het oog op de lichte mishandeling 25 boete. De tweede autoriteit was de gemeente veldwachter Helierscheidt, uit Bergh, dio zonder aanleiding twee gebroeders vry ernstig met zyn sabel had mishandeld. Eisch zes weken gevangenisstraf. Een treurig geval. - Uit het „Tijdschrift v. Armenzorg" hebben wy over genomen een bericht, waarin do heer H. J. De Dompierre Chauffopió onder het opschrift „Een diepbedroevend feit" meedeelde, dat zich te Finkonga (gemeente Weststellingworf) een elfjarige jongen, Hendrik Muller, door het burgerlyk armbestuur in een gezin uitbesteed, had opgehangen. Men schryfb aan do „N. R. C." nu nader het volgende: Hot lot was bedoelden Hendrik Mulder te zwaar geworden. Pas met zyn tiende jaar op school gekomen, wist hy door zyn oplet tendheid en yver in één jaar de kinderen uit de derde klasse op zyde te streven. Langzamerhand, doch in den laatsten tyd vooral, werd zyn oplettendheid minder en zat h(j dikwyis op school te slapen, wat i Finkenga meer voorkomt, daar do kinderen, wanneer ze des morgens om negen uren ter school komen, reeds een halven dag van zwaar werken achter den rug hebb«n. Wan neer hy daarover door den onderwyzer werd berispt, word hy somtyd3 brutaal en soms verdrietig en klaagde dan, dat hy ook overal slecht werd behandeld. Tegen zyn buurjongen, zekeren Hans Nieuwonhuis, klaagde hy ook dikwyis over de slechte behandeling, welke hy thuis ondorvond, en dezen maakte hy meer dan eens zyn voornemen kenbaar om zichzelf van het leven te berooven. Het schynt, dat dit plan langzamerhand tot rypheid is gekomen en hy wel onder den indruk daarvan verkeerde; zyn schryfboek, vroeger keurig netjes, werd in den laatsten tyd vuil en beklad; vroeger een der beste schryvers van de schooi, word zyn schrift steeds onregelmatiger en somtyds byna on leesbaar vroeger opgeruimd, was hy nu stug en afgetrokken. Wachtte hy nog slechts een nieuw feit om zyn plan ten uitvoer te brengen? Toen het kermis werd te Noordwolde, mocht hy niet met zyn makkers mede gaan pret maken. Hy is toen niet meer thuis ge komen, en toen zyn pleegouders hem einde- ïyk gingen zoeken, vonden ze hem hangende met zyn voeten in een sloot. De knaap had zich opgehangen aan een hek-paal. Onder de schriktooneolen, dio van do Nieuw-Yorksche ramp naar Londen bericht wordon, komt o. a. de volgende voor van kapitein Smith, van de haven-politie. Hy zoide: „Ik zag een vrouw, wie de vlammen met razende snelheid naderden. Een dek- matroos wierp haar een brandslang toe en zy trachtte zich met deze hulp voor het vuur te beschermen. Hoe kampte deze vrouw om haar levenl Haar stryd was nutteloos. Zy zou ovengood een theelepel vol water in een werkenden vulkaan geworpen kunnen hebben in de hoop, zyn gloed te verstikken. In dien tusschen tyd zonk het schip dieper en dieper, en de wanhoopsstryd van de ongelukkige was ten eiu jo, toen het tusschendek onder de golven verdween. Niemand weet of deze vrouw een stuurmansvrouw, oen passagier of een be zoekster was. Toen de „Saalo" lek, met brandend dek wegdreef, legde het schip zich op zyn kant en met het water stroomde do dood de luiken binnen, waarvan de veiligheids vensters gesprongen waren. Men zag daar nog wel een worstelende hand, een terug zinkend gezicht, een wenkenden kinderarm, tot het vreeseiyke einde kwam". Honing der Balsems, recept van de Zeereerw. Heeren Kloosterlingen van het klooster Santa Paulo te Cartagena, is het eenig genezend middel tegen Het is ook heilzaam tegen Brand-, Snij won den, Ver stuikingen, Hneazingen, Stramheid in de ledematen, Lendepijn. Spierverrek- kingen, enz., enz. Tallooze voorbeelden van hen, die geheel hulpeloos waren, zelfs zoodanig, dat zy niet in of uit het bed konden komen, lieden, die krom en gebogen waren, zoodat zy zich niet kondon verroeren, zyn door het gebruik van enkele potten Klooster balsem totaal genezen. 5791 48 Duizenden attesten van vol komen genezingen zyn voor ieder ter inzage. Prys per pot 35 Cts., 75 Cts., ƒ1.30, ƒ3.50. L. I. AKKER, Alkemadestraat 11, Rotterdam. Verkrygbaar by de bekende verkoopers. 2868 30 Uitgifte van 4£-pCt. Pandbrie ven tegen den koers van 100 pCt. Deze pandbrieven, groot ƒ1000 en ƒ500, voorzien van Coupons per 1 Mei en 1 November, zyn verkryg baar ten kantore der H.H. VAN HARPEN RODENBERG, te Amsterdam. JAN KALFF Co., te Amsterdam. MESDAG ZONEN, te Groningen. LEZWIJN EIGEMAN, te Leiden, en verder by H.H. Agenten der Bank in de onderscheidene Provinciën, ook door bemiddeling van H.H. Effecten handelaren. De Bank zet hare kapitalen uit alleen op eerste hypotheek In de vruchtbaarste en best gelegen gedeelten van de wes telijke staten der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. 5628 26 DE DIRECTIE. By S. C. VAN DOESBURGD alhier is verschenen: door 6734 13 M. BUTS- üonlïersteeg 8. Interc. Telefoon H07. Korte Nlare 24 tusschen Langegracht en Ouden Singel. Telephoonn. 308. Specialiteit in Orissaille-ÏPoirtretten. Prachtvol, fijn, billijk in prijs. Atelier gelijkvloers. Gewone Portretten per dozjjn ƒ3.— 4971 20 Aanbevelend, KOTTERE» AM!. 2710 18 HAAR DEN NEDERLANDSCHEN BOTERUANDEL, Janvossensteeg II, Leiden. CADEAU! CADEAU! CADEAU! lederen dag krygt ieder, die een pond Boter koopt, een pond Cadeau en een half* pond heeriyke BoterhammenworsL Die een half pond Boter koopt, krygt een half pond Cadeau benevens een ous Worst. - Qnalltelten uitstekend. Pryzen der Boter 50, 55, 60, 65, 70 Cts. per pond met een pond toe en een half pond Worst. 6789 20 Aanbevelend, NederL Boterhandel, Janvossensteeg 11, Leiden*

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 5