huwelijk van wijlen den gewezen kommies late klasse bij 's Rijks bel. A. Consten met wijlen M. H. Hijnes ot Heynes, f 67; A. C., J. H., D. J. N., N. L. Adr., \V. J. W. en J. P. Van der Hoop, kinderen uit bet huwelijk van wijlen den griffier by het kantongerecht te Groningen mr. J. G. Van der Hoop met wylen C. L. D. Ch. Gallée, f 600; A. W. A., K. en VV. Wevers, kinderen uit het huwelijk van wijlen den brieven- en telegrambe steller J. W. A. Wevers, laatstelijk echtgenoot van A. Van Bennekoin, met wijlen A. Veekes, ;'lfiy; M. of M. H. He JoDg, wed- R. ofR. li. Vaa der Zee, postbode, /"100. Aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen, achter hun namen vermeld. 11. J. Lendennk te Amsterdam, directeur van bet Instituut tot onderwijs van blinden, de ver sierselen van olticier de l'lnstruction publique, hem door den minister van openbaar onderwijs en echoone kunsten der Fransche Republiek ge schonken; L. G. A. graaf VaD Limburg Stirum, te Wasse naar, grondeigenaar, het kruis van officier da Mérite Agricoie, hem door den President der Fransche Republiek geschonken. r««e«(4 M lea wak Do hoer J. H. P. Colpa, goud-on zilversmid en kunsthaarwerkor, alhier, heeft zijn zaak verplaatst Was ze eerst jarenlang gevestigd aan de Lange Mare 27, thans wordt ze uitgeoefend aan do overzijde, Lange Mare 4, bij de Marekerk. Het doel, door don heer Colpa met deze verplaatsing beoogd, nL zijn zaak pit te breiden, haar meer aanzien te geven en naar een stand, waar meer passage van stads- en buitenbewoners is, over te brengen zoDder zich te vestigen in een ander stads gedeelte, heeft hy o. i. bereikt. Zijn nieuwe winkel, welko by avond goed verlicht zal worden en die hedenavond wordt geopend, ziet er netjes uit, en, wat van het meeste belang is voor hen, die koopen willen: hy biedt een ruime keuze van allerlei gouden on zilveren artikelen en gemonteerd glaswerk in allo prijzen. Teven8 meenen we er bijzonder de aandacht op to mogon vestigen, dat do heer Colpa kunsthaarwerkor is en dat hy die kunst beoefent op een wyze, v.ooals, volgens getuigenis van deskundigen, slechts weinigen dat vermogen. Vandaar dan ook, dat hy uit geheel ons land daarvoor bestellingen ont vangt en op een vroeger bier ter stede ge houden tentoonstelling werd bekroond. We zagen eenige fijne proeven van zijn bekwaam heid ze zyn ook voor andere belangstellenden ter bezichtiging. De verbouwing van het perceel, om hot voor winkelhuis geschikt te maken, had plaats door den heer J. G. H. Eggink, timmerman alhier, die daarvan alle eer heeft. Moge het den heor Colpa biykon, dat hy goed gezien heeft zyn zaak naar de drukkere zijde der Mare te verplaatsen I Omstreeks halfdne gisternamid dag werd er op het atelier van den heer M., aan de Boogowoerd alhier, brand ontdekt, welke door het spoedig telephoneeren van een slangenwagen der politie nog in den aanvang word onderdrukt, zoodat het gevaar alleen by het atelier beperkt bleef. De vermoedelijke oorzaak is het aanmaken van eon houts- koolyzer. Het vertrek, op de tweede verdieping ge legen, brandde uic, doch assurantie dokt de schade. De spuit der weesburgers behoefde geen wator te geven. Persoonlyke ongevallen hadden niet plaats. Van een perceel aan het Noordeinde-plein stond gisteravond te kwartier voor elven de schoorsteen in brand, hetgeen door oen politie agent word opgemerkt. Naar het posthuis aan de voorm. Wittepoort loopen en zich van daar met kardoezen naar het bewuste perceel begeven, was voor dien agent het werk van een oogenblik, zoodat het vuur in zyn begin werd gestuit en zeer weinig schade is aangericht. G i sternam I ddag tusschen vyf uren en halfzes raakte een jongen met een plankje, dat hy droeg, in de Paardensteeg zoo in het nauw tusschen een van do Blauw- poortsbrug komenden tramwagen en de grooto spiegelruit van den winkel des heeren Mat- veld, dat do ruit aan de drukking niet langer weerstand kon bieden en brak. De jongen scheen geen letsel bekomen te hebben. De bootwerkers te Rotterdam. Gistermiddag te vier uren was op Feyenoord weer een hoop stakende bootwerkers gefor meerd, die evenals eergisteravond blykbaar van plan was een wandeling door de stad te maken. Aan de Willemsbrug werden zy echter opgewacht door politie en de commissaris, de heer Don, deelde hun mede, dat niet zou worden toegestaan, dat zy de Boompjes in trokken. Door over hekken te springen, trachtte men weliswaar dit verbod to ontgaan, doch de politie was in voldoenden getale aanwezig, om ook verder handelend op te treden- Het was evenwel niet noodig do sabels te trekken. By deze gelegenheid dreigde een jeugdig boot werker den bereden hoofdagent Bouwer of diens paard met een mes. Hy werd echter gearresteerd on voorloopig in het tydeiyk bureel in de Boompjes opgeborgen, van waar hy 's avonds naar het bureel Pauwensteeg is overgebracht. In de Boompjes bleef het verder den geheelen avond kalm, niettegenstaande de beurtbooten aan den rechteroever meerendeels werkten. Do kalmte was natuurlyk daaraan toe te schryven, dat de tegen zes men aangekondigde meeting velen naar hot Verkooplokaal lokte. De opkomst was zoo groot, dat twoezalonin gebruik moesten worden genomen. Het aantal bezoekers kan veilig op 2400 worden aange nomen, terwjjl nog velen buiten stonden. Het woord in dezo meeting, welke een buitengewoon ordolyk verloop had, werd gevoerd door den heer Spiekman, die tot algemeeno samen werking opwekte en tot volhouden ried, ook al deden de yzerbewerkers .niet mee; door den heer Snoo uit Amsterdam, die een en ander van de toestanden daar vertelde; door don heer De Bruyn, die ten zeerste waar schuwde tegen de plannen der cargadoors om vaste werklieden tegen vast weekloon in dienst te nemen (ook de heeren Van Es en Van Ommeren hebben een dusdanigen oproep gepubliceerd)door den heer Tuinders, voorzitter van den Ned. Scheeps- en Boot- werkersbond te Amsterdam, en anderen. Verder werd nog medegedeeld, dat vanwege de federatie eon ordonnancedienst met fiets- ryders is ingericht, terwyi iemand ter ver gadering kwam mot een briefje, waarop stond WJtt&Ld, dö wel zouden meedoen, indien de heer ELaak, dien men niet vertrouwde, geen voorzitter was. Deze ver klaarde zich daarop dadelyk bereid af te treden, doch de vergadering protesteerde daartegen ten ergste, terwyi ten slotte werd besloten heden niet te werken. (A. E.) Naar men mededeelt, zal tegen de helft dezer maand te Amsterdam door onze Regeering in publieke veiling worden gebracht 200,000 K.Q. oud koper, afkomstig van gedurende drie maanden ingezamelde duiten op Java en Madura. Meer dergeiyke veilingen zullen volgen. De toestand der vier gewonde Javanon in het Burgerziekenhuis te Amsterdam is vry bevredigend; een van hen, die in de zyde gestoken is, verkeert echter nog in levensgevaar. Het lyk van den amokmaker, Dool Karim, is naar de Oude Oosterbegraaf plaats overgebracht. Het is te verwachten, dat. wel 1000 vaartuigen de revue der botters op Pampus zullen by wonen. 8 Augustus a. s. zal een merkwaardige dag zyn voor de kloeke visschers van ons vriendelijk Zuidermeer, als H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder hun bedryf komen gadeslaan. Het schjjDt aan de stations ge- vaariyk te zyn. Pas hebbon te Amsterdam zakkenrollers met succes „gewerkt", of uit Rotterdam komt het bericht, dat den heer R. A. Mees Mzn. aan het station Delftsche- poort een portefeuille met/" 1100 is ontfutseld. Gisteroamiddag te kwart voor vyven brak te Maasdam een felle brand uit, in de herberg, bygenaamd „De Hoogt", be woond door P. Brour. Do vlammen grepen zoo snol om zich heon, gevoed door het rieten dak, dat aan blusschen niet te denken viel. In een uur tyds was de herberg, een daaraan grenzend huis, bewoond door de firma Juten on Moons, benevens het huis, bewoond door de wed. F. Van der Giessen, en een onbe woond huis, toebehoorende aan L. VanDriel, waarvan slechts een pand met pannen en de overige met riet waren gedekt, een prooi dor vlammen. De tegenover de brandende perceelen staande woningen van den burge meester, van L. Van Driol, A. O ver weel en G. De Pee, leden ook cenige schade door het springen van ruiten ten gevolge van de felle hitte, waardoor ook do vensterluiken geheel geblakerd waren. Alles was verzekerd. (O. Ct.) Door den kerkeraad der Ned.-Herv. Gemeente te Apeldoorn is een ernstig protest ingezonden op de door burgemeester en wet houders gegeven vergunning tot het houden van concerten op Zondag. Ook moeten andere kerkeraden geprotesteerd hebben, zoomede het bestuur van „Patrimonium", de correspon dent van „Zondagsrust en Zondagsheili ging" enz. ZCt.) Moord to Koewacht Doormr. J. J. Heyso te Middelburg, als raadsman on verdediger van Misseghers, is namens dezen hooger beroep aaD geteekend tegen hot vonnis, waarby hy tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Ock de officier toekende appèl aan tegen bedoeld vonnis, ook wat betreft vryspraak van het andere ten laste gelegde. 150 Belgische arbeidersvor- eenigingen hebben zich tot eon feüeratio aan eengesloten. BUITENLAND. Frankrij k. In de Kamer zeide gisteren de minister van oorlog, in antwoord op een vraag, dat hot ontslag van generaal Jamont waar is. In verband met de wyzigingen in het bureau van den generalen staf, deed generaal Jamont zyn aanvraag om ontslag, zeggende, dat de instabiliteit in de takken van staatsdienst de leiding van heb departement van oorlog onmogelyk maakte. In zulke termen opgesteld, was het ontslag een protest. Jamont is daarop van zyn functiön als generalissimus ontheven en ter beschikking gesteld, en vervangen door generaal Brugère. (Applaus). Deze is inspecteur van het leger en behoudt zyn post van militair gouverneur van Parys. De afgevaardigde Rrantz verzocht do vraag te mogen omzetten in eeu interpellatie. De minister-president gaf zyn toestemming. Do heer Krantz hield daarop eon lofrede op Jamont en gispte do regeering. De oud minister van oorlog, door partydrift verblind, heeft zich zelfs niet ontzien den gestraften generaal oponiyk van de tribune hulde te brengen onder daverende bravo's van de ministeriöele oppositie, maar op de enkele verklaring van den premier dat de regeering slechts een motie van goedkeuring aanvaardde, heeft de Kamermeerderheid getoond aaneen gesloten te wiiien biyven tegenover de onduld bare aaumatigingen van sommige militaire chefs. De afgevaardigde Jourde verklaarde tevens zich niet te kunnen begrypen, dat oen oud minister van oorlog een vergryp tegen de tucht preos. Na een verder onstuimig debat werd de door den heer Bouzy voorgestelde motie van ver trouwen, waarmede de regeering zich ver- eenigd had, aangenomen met 307 tegen 258 stemmen. Twee leden van den Franschen Senaat hebben gisteren een door vele modeleden ge teekend voorstol ingediend, strekkende om de Regeering uit te noodigen terstond een commissie buiten de Kamers te benoemen, om de oorzaken na to gaan van de daling der bevolking en de middelen tot bestrijding op te sporen. Op voorstel van Leon Bourgeois heeft de Fransche Kamer met algemeene stemmen een motie van dankbetuiging aangenomen aan de Yereenigde Staten van Noord-Amerika wegens het geschenk dat heden te Parys zal worden onthuldhet standbeeld van Lafayette. De schooljeugd In de Unie heeft daarvoor 50,000 dollars byoengobracht en de vertegen woordiging aldaar heeft een gelyke som toe gestaan voor het voetstuk, en onlangs nog eens in een motie haar belangstelling betuigd in deze hulde aan den Franschman, die in de vorige eeuw mode heeft gestreden voor de onafhankelykheid der Yereenigde Staten. Frankryk en Brazilië zyn het eens ge worden over de quaestie der invoerrechten. De Fransche regeering zal het invoerrecht op koffie van 156 tot 136 franken por 100 kilo verlagen en daarentegen verbindt Brazilië zich op de Franse^? saiBèSS^S^^f^ toe to passen. Deze regeling zal blijven gelden tot 6 maanden na de opzegging. Dinsdag is het proces van majoor Fritsch tegen Urbain Gohier en de „Aurore" by de Seine-rechtbank voorgekomen. De behandeling werd echter voor on bepaalden tyd uitgesteld, daar het feit in verband staat met de Jeger- aanklacht tegen de beklaagden, welke eerst behandeld moet worden. h t-j4 Doltsohland. f *L:.. Vryheer Von Ketteler, de Duitsche gezant in China, die te Peking vermoord is, was eerst zeven en veertig jaar oud. In het vorig jaar werd hy benoemd tot opvolger van baron Yon Hey king, aldaar, die toen wegens redenen van gezondheid zyn ontslag moost vragen. Niet voof de eerste maal kwam hy toen ech ter in China; zeventien jaar geleden toch had hy reeds het ambt van tolk ,by het Duitsche consulaat te Canton bekleed en vestigde toen de aandacht op zich door zyn flink optreden tydens den Chinoesch-Franschen oorlog. Naar verluidt, worden drie Yan de kleinste torpedobooten van een oud type biyvend by Ruhrort, Keulen en Bingen gestationneerd, om zoo noodig de Rynscheepvaart by het afbren gen van aan den grond geraakte schepen, het laten springen van wrakken, by hoog wator, enz. te helpen. De heer Anton Schaftath, die van November 1898 tot Juni 1899 te Amsterdam als waarnemend consul van Duitschland optrad, en daarna als consul van Duitschland te Jeruzalem fungeerde, is in de zeebadplaats Jaffa verdronken. België. Het proces tegen Sipido, den Jeugdigen bedryver van den aanslag op den prins van Wales, toen deze op zyn doorreis te Brussel in een spoorwegcoupé zat, is thans voor het Brusselsche hof van Assises in behandeling gekomen. Ofschoon tot dusver uit het onderzoek slechts moot zyn gebleken, dat een wedden schap oorzaak geweest is van een kwajongens streek, heeft de voorzitter van het hof groote maatregelen genomen tot handhaving van de openbare orde. Hy heeft bepaald, dat de wachten aan de deuren van de gerechtszaal verdriedubbeld moeten worden; in de zaal zelve zyn dertig gendarmen in burgerkleeding verspreid. Advo caten mogen slechts in toga en baret, jour nalisten op vertoon van speciale kaarten in de zaal komen. Teekenaara van geïllustreerde bladen worden niet toogelaten; het teekenen in de zaal is geheel verboden. De eerste zitting kenmerkte zich door geen byzonderhedonuit de getuigenverklaring der oxperts bleek, dat uit een onsmakelijke proef op een lyk gebleken was, dat het wapen, waar mode Sipido den aanslag had gepleegd, slechts in het ongunstigste geval kwaad had kunnen uitrichten. Er zUn 80 getuigen gedagvaard. Do zitting werd bygewoond door twee ver tegenwoordigers der EngeLsche regeering en een advocaat, die voor rekening dier regeering het proces volgt. Sipido's drie medeplichtigen zyn Moert, Peuchot en Meire. In den laatsten tyd hebben verschillende bladen den pleger van don aanslag wegens zyn jeugd in de clementie van de rechtbank aanbevolen. Zy merkten daarby op, dat de misdaad uit snoeveiy ten gevolge van een domme weddenschap en niet uit politieken haat begaan was, terwyl de vermelde schiet proeven aan een lyk hadden bewezen, dat de prins, ook wanneer hy op een afstand van 3 M. getroffen zou zyn, slechts een schaving van de huid zou hebben ondergaan. Onder den indruk van deze houding van een deel der pers werd Sipido by zyn binnentreden in de rechtzaal door het grootste deel van het tot de arbeidersklasse behoorende publiek met sympathie begroet. Sipido, een half volwassen, nauweiyks 16 jarige knaap, met een zachte gelaatsuit drukking, vouwt de handen op den schoot samen en antwoordt met neorgeslagen oogen op de vragen van den voorzitter Jamar, be leefd, met duideiyke stem en telkens een buiging makend. Zyn mede-beklaagden ziet men het gemakkelyker aan, dat ze tot de arbeidersklasse behooren. Geen hunner is vroeger gestraft geworden. Nieuwsgierig laten ze hun oogen over de gezworenen en het plafond van de zaal dwalen. In zyn verhoor bevestigde Sipido de door het onderzoek vastgestelde en door hem be kende daad en beweert, om de weddenschap te winnen en niet uit politieken haat te hebben gehandeld. De weddenschap, den prins te dooden, had hy in de herberg met Meert aan gegaan. „Toen ik schoot, zat de prins in zyn salonwagen en draaide my den rug toö. Ik schoot zonder te mikken, daar ik my met de linkerhand op de vensterbank moest steunen. Men vond by gelegenheid van een huiszoeking by my wel socialistische bladen, ik had echter ook een groot aantal katholieke geschriften in myn bezit. Het socialistische Yolkshuis bezocht ik sedert een jaar." In de tweede zitting van het strafgeding werd door Meert gezegd, dat hy niet geloofd had, dat de door hem aan Sipido verkoehte wapens zouden dienen om den prins van Wales te dooden. De bedreigingen van Sipido daaromtrent had hy niet ernstig opgenomen. Mot den aangeklaagden Peuchot bevond zich Sipido in het Yolkshuis, toen deze verklaarde dat de prins een kogel in het lichaam ver diende te krygen. Peuchot was getuige bjj den vorkoop van do revolver aan Sipido; hy verklaart: Meert had hem verzekerd, dat het wapen onbruikbaar was. De beklaagde Meire doelde mede, dat Sipido zich openlyk beroemd had den prins te dooden. Zyn woorden golden echter als snoevery. Hierop werd het verhoor der beklaagden geëindigd. Als eerste getuige verscheen de rechter van instructie Yollie, die het resultaat van zyn onderzoek meedeelde. De tweede getuige, .een deskundig wapenhandelaar, ver zekerde, dat de revolver den prins niet zou hebben kunnen dooden. Als derde getuige werd de Kopenhaagsche politie-agent door bemiddeling van een tolk verhoord; hy gaf bericht over de in het rytuig van den prins boven het hoofd gevonden kogeL Getuige Booy, professor aan de militaire school, ver klaarde, dat het wapen zoo slecht geweest was, dat een tweede schot onmogelyk had het schot hoogstens tot aan de huid ge drongen zou zyn. Getuige Massin, wapen handelaar, stelde vast, dat de revolverkogel minstens 18 jaar oud was. Het aantal te Antwerpen aangekomen schepen heeft in de maand Juni 1.1. bedragen 457, met een tonnenmaat van 602,462; togen 487 schepen in Juni '99, met een tonnenmaat ▼an 607,774. Sedert lang koestert Brussel den wensch een zeehaven te worden. Deze wensch zal nu weldra vervuld worden. Do Belgische hoofd stad zal uitgebreide maritieme inrichtingen verkrygen en door middel van een, voor diep gaande schepen bevaarbaar kanaal mot de Schelde, en daardoor met de zee verbonden worden. De staat, de stad Brussel en al haar voor steden hebben de handen ineengeslageneen kapitaal van 33 mlllioen franken is beschikbaar gesteld en tot uitvoering van de onderneming is de „Socióté du Canal et des Installations maritimes" opgericht. De werkzaamheden zyn in vollen gang; belangryke werken zyn reeds aanbesteed; een groot maritiem station is reeds in aanbouw. Den 20sten zal met groote plechtigheid de gedenksteen worden gelogd. Koning Leopold zal zelf deze handeling ver richten. De onafhankeiyke Congostaat vierde ver leden Zondag den löden verjaardag van zyn stichtingj Groot-Brlt4Muü8» De ontvangsten der schatkist in het met 80 Juni geëindigde kwartaal beliepen 1,203,144 pd. st. minder dan in hetzelfde kwartaal van 1899. De inkomende rechten en accynzen brachten 1,460,000 pd. st. minder op. Minister Chamberlain heeft op het jaar feest van het verbond der consorvatieve ver- eenigingen een rede gehouden, waarin hy de resultaten prees, die het samengaan van de liberale unionisten en de conservatieven heeft teweeggebracht, en te geiyk wees op de vreedzame regeling van verscheidene zaken, zooals die van de zaak In den Grooten Oceaan met Duitschland. De politiek van de regee ring in Zuid-Afrika heeft ten doel gehad, zoo mogeiyk door vreedzame onderhandelingen, maar desnoods ook door geweld van wapenen gerechtigheid voor de Eugelsche burgers te •verkrygen en de geiyko behandeling van alle blanken in Zuid-Afrika. Dank zy de flinkheid van de Engelsche soldaten en den steun van de koloniën, is hot doel, dat de regeering zich voorstelde, reeds byna bereikt. Dank zy de dapperheid der Boeron, is dat doel thans nog niet bereikt, zouden wy zeggen. De verwikkelingen in China moeten ook nog mede wogen. In Londensche politieke kringen wordt verzekerd, dat deze week de regeering, by monde van den heer Brodrick, onder-secretaris van buitenlandsche zaken, aan het Lagerhuis zal voorstellen, haar een krediet te verleenen, ten einde met gerustheid de gebeurtenissen in China af te wachten. Men verzekert, dat het krediet meer dan 100,000 pond sterling zal bedragen en zonder discussie door het Lagerhuis toegestaan zal worden. Den Khedive, die nu naar Frankryk is vertrokken, werd in Engeland volgens alle regelen der kunst het hof gemaakt. De lord- mayor van Londen gaf Maandag een dejeuner in Guildhall ter eere van den hoogen gast. De prins van Wales, de hertogen van York on Connaught, lord Salisbury en veel parle mentsleden zaten mede aan. Er werd getoost op het voortbestaan der goede verstandhou dingen tusschen Egypte en Engeland. Op straat werd de Khedive steeds toegejuicht. Oostcnrjjk-Hong.-Monarohio, De gemeenteraad van een voorstad van Praag, Schischkof, heeft op alle openbare plaatsen bordjes laten aanbrengen met het opschrift: „Hier wordt geen Duitsch gespro ken." Na vergeefsche pogingen van het districtshoofd werd vanwege de politie den burgemeester, onder bedreiging van straf vervolging, gelast de borden te laten weg nemen. Bufllond. De bedryvigheid, die in Russische militaire kringen heerscht, moet, met het oog op de groote belangen, welke voor Rusland op het spel staan, byzonder groot zyn. In Kroonstad en op de keizerlyke werven aan de Newa is men nacht en dag bezig. Tien torpedobooten worden naar het oosten gezonden om de Russische vloot in de Chineesche havens te versterken. De mariDe-reserve is opgeroepen en de Czaar heeft besloten zyn bezoek aan Darmstadt op te geven. Na het advies, door den Russischen senaat uitgebracht over het wetsontwerp, waarby de verbanning naar Siberië werd afgeschaft, in het vorige jaar reeds voorgesteld, is het Dinsdag door den Tsaar geteekend. In hot offlcieele blad is de ukase en de geheel e des betreffende wet opgenomen. De onlusten in Cliiniu Wolffs bureau verneemt uit Canton van 8 Juli: De hier verschynendo Chineesche couranten publiceeren twee rondgaande be sluiten van de Keizerin-weduwe over de be weging der Boxers, den stryd der vreemde lingen tegen China en de positie der Chineesche autoriteiten, die voor eenige dagen door Li-Hun-Chang ontvangen zyn. Daarin wordt gezegd, dat de verzoening met de Christenen, tegen wie zich het geheele volk, met inbegrip van de troepen, de geleerden, den adel en de prinsen, had vereenigd, met het doel ze uit te roeien, volkomen onmogelyk is. De vreemde lingen zyn den stryd tegen China begonnen met den aanval op de forten van Takuten gevolge hiervan is de heerschende verbittering tegen alle vreemdelingen nog toegenomen. De onder drukking hiervan by hot volk is gevaarlyk en daarom schynt het voorloopig raadzaam van deze vyandige beweging tegen de vreemden gebruik to maken. De bedreigde gezantschappen te Peking wil de keizerin beschermen. Het biyft af te wachten wie sterker blyken zal, de vreemdelingen of China. In ieder geval moeten alle gouverneurs onverwyid troepen aanwerven voor de verdediging van hun gebied, en in verband met plaatselyke omstandig heden naar eigen inzicht handelen. Zy worden echter verantwoordelijk gesteld voor ieder verlies van grondgebied. De meeste buitenlandscho bladen ontvan gen berichten, dat in Shanghai hot gorncht wil, dat op denzelfdon dag, waarop baron Yon. Kettolor vermoord werd, nog twoo andere' gezanten, die van Frankryk on Engeland, door do Chineezon om het loven worden ge bracht. Dit zijn do heeren Pichon on Sir Claudo Macdonald. Dit bericht zou ln Europa het eorst door het Engolscho gezantschap to Parys zyn ont vangen, doch dit weigordo bevestiging or van te geven. „Dalziol", dio hot bericht uit Shanghai soindo, voegde er aan toe, dat do Chuioesche bron, waaruit doze rampLyding voortkwam, twyfel uitsprak, dat nog één vreemdeling t© Peking in loven was. Deze moord zou dus evosoons op 18 Junfi moeten zyn geschied. Het verhaal, dat de „Daily Mail" geeft van het vormoorden van den Duitschen gezant, zou hiermede ver band brengen tusschen don driedohbslon moord. Er zou 18 Juni nml. een conferentie van de vreemde gezanten met het Tsuug-li-Ya^ men plaats hebben. De Duits»h© gezant begaf' zich in den ochtend van 18 Juni naar bot, rendez-vous. Onderweg werd hy aangevallen en vermoord. De mogolykhcid bestaat dus,j dat ook de beido andere gezanten hun ge-., zantachapshotols, waar zy botrekkoJfck nog veilig waren, verlaten hebben om zich even eens naar de gezantenvergadering te beër ven. Of hier verraad in het spel was, la natuurlijk niet uit te maken. De „Daily Mail", die dit bericht Dinsdag uit Shanghai ontving en toon nog niet van hot vermoerden der twee andere gezanten vernomen had, voegt er by, dat de dood van den Duitschen gezant do overige gezanten bewoog thuis te biyven, hetgeen hun het leven redde. Uit een en ander zou ochter blyken, dat 18 Juni niet alle gezanten onder de hoede, van den Engelschen gezant zich in het Engel sche gezantschap verdedigden. Hetzelfde blad verneemt daaromtrent ook, dat de Duitschers en Franschen te Peking zich in bun eigen legatiegebouwen verdedigden en de andere gozanlen en hun personeel in het Engelsche gezantschap de wyk hadden genomen. Toen baron Yon Ketteler doodelyk gewond van zyn paard stortte, snelden een Engelscti officier en eenige matrozen too om don ge-' wonde uit de handen der jnoordonaars te redden. Zy werden by die poging ook gewond. Do Duitschers, zegt de „Daily Mail", waren zoo vertoornd over den moord, dat zy het gebouw van het Tsueng li-Yamon verwoestten* De namen der gezanten in Peking zyn:' Rusland, Yon Giers; Japan, baron NLshi; Duitschland, Von Ketteler; Frankryk, Ptehon; Engeland, Sir Claude Macdonald; Nodori&nd,, Knobel; Vereonigde Staten, Edward Conger; Italië, markies Raggi; Oostenrijk, baron O von Wahlborn; Spanje, Don Bernardo de Cologan; België, JoostGns. De Portageesche gezant Senlior Galkardo werd juist on)ang9 naar Indië overgeplaatst. i Yan slechts drie gezanten, die van Duitsch-j land, Engeland en Rusland, wordt gemeld, dat zy hun vrouw on kinderen by zich hadden. Een keizeriyk besluit, geteekend met den, naam van den Chineesehen keizer, heeft dej troepen in Canton voor don dienst in Poking opgeroepen. Het gevecht om Tientsin duurt voort.' i Naar men wil, is admiraal Seymour by een der schermutselingen gewond. Een beslissende slag wordt verwacht. Het getal vreemdelingen, dat zich te Peking! bevindt, wordt verschillend opgegeven. De „Westm. Gaz." stelt het op 250, welke het ongeveer ais volgt verdeelt. Het Engelsche gezantschap bestaat uit 10 personen. Daarby zyn er 20 jonge Engelschen aan verbonden, die daar zyn om de Chineesche taal te leeronJ Ook de andere gezantschappen hebben zulk*: jongelui aan zich verbonden. Zoo het Russische" 12, het Duitsche 9, hot Fransche 8, heti Amerikaan8che 4. Het „Hbl/' meent, dat er, ook enkele Hollandsche jongelui aan het Hollandsche gezantschap geattacheerd zyn of waren. Yan de zendelingsgenootschappen is het Fransche het talrijkst met ongeveer 40 geeste-' lyken en broeders. Het Londensche zendings genootschap telt 10 man. Bovendien zyn ei nog andere Engelsche en Amerikaansche zendingsgenootschappen. Aan de hoogeschool te Peking wordt onder- wys gegeven door tien Europeanen, waarvan twee vrouwen: juffrouw Alice Terrel, die wiskunde doceert, en H. E. King, die Engelsch onderwyst. Do hoofdinspecteur der keizerlyke zeetollen,1 sir Robert Hart, wiens standplaats oveneens' Peking is, heeft een staf van 25 Europeanen.) Naar gemeld wordt, kreeg de Russische kanonneerboot „Giljak" by de beschieting van Taku twee schoten, waarvan een het kruit magazyn in de lucht deed vliegen. De commandant van het Italiaansche oorlogs-, schip „Elba" bericht, dat by het expeditiekorps van Seymour de marine-luitenant Carlotto en zes matrozen gesneuveld en twee man' licht gewond zyn. Naar te Parys ontvangen berichten, is té' Tientsin de wegopzichter Sabourand, diej te geiyk een plaats bekleedt by het Fransche consulaat te Tientsin, met twee Franscho matrozen in hot stadhuis vermoord. In Wei-Hai-Wei staat do opstand op het\ punt van uit te breken. Do soldaten der\ Zaterdag naar Taku te zenden scheopsbrigade/ zyn teruggeroepen en door andere troepef" vervaDgen. De consuls in de stad hebben een stoom boot uitgezonden, die uit Shantoeng en HoneHy een groot aantal vluchtende zendelingen' heeft meegebracht, zoodat zich te Wei-Hai- Wei bevinden 33 Amerikaansche, 29 Engelschep 10 Canadeesche en 1 Chineesche zendelingep Uit Hongkong is aan „Central News" be richt, dat Li-Hung-ChaDg tot een Ameri-i kaansche kanonneerboot het verzoek heefé gericht, hem naar Tientsin over te brengen^

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2