(P. T237U Zaterdag S3 Juni. A®. 1900 (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. LEIDSCH DAdBLA PRIJS DEZER COUTLANTj Voor Leiden per 3 maanden. I I i 1.1(X Franco per post 1 r 1.40. Afzonderlijke Nommers 2 i i. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTËN": Van 1—6 regels 1.05. Iedore regel meor 0.17J. - Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren bui ton de stad wordt 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 23 Juni. By Koninklijk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrond. Breda, ter stand plaats de gemeente Willemstad, de heer A. E. Van Trigt, candidaat-notaris te Leiden. Voor het akte-examen lager onderwijs zijn geslaagd de dames: A. Van Cittort, H. M. Ittmann, W. Ch. S. Koeken, W. P. F. Hoogon- straaten en H. G. Kuilart, allen van Leiden; A. E. Den Ouden, van Oeg6tgeest, en M. Verhoog, van Voorschoten. Aan het verslag van den toestand der gemeente over 1899 is het volgende ontleend De bevolking bestond op 1 Januari 1899 uit 25,442 mannen en 28,473 vrouwen, totaal ,63,915. Zy vermeerderde door geboorte mot 869 m. en 822 vr., totaal 1691door vesti ging in de gemeente met 1685 m. en 1405 vr., totaal 3090, algemeen totaal dus 4781 personen. Zy verminderde door overlyden met 410 m. en 431 vr., totaal 841; door vertrek uit do gemeente met 2250 m. en 1965 vr., totaal 4215, algemeen totaal dus 5056. De bevolking verminderde alzoo met 106 m. en 169 vr., totaal 275. Op 31 December bedroeg dus de bevolking 25,386 m. en 28,304 vr., totaal 53,640 zielen. Hierondor 453 personen behoorende tot de landmacht. Het getal buiten echt geborenen bedroog 93, tot de gemeente behoorende. In het ziekenhuis der ryks-universiteit hadden in het afgeloopen jaar 101 geboorten plaats, waarvan 76 behoorende tot de be volking van andere gemeenten. 399 huweiyken werden gesloten. Het aantal echtscheidingen bedroeg 5. Biykens een telling ten behoeve der 8ste tienjarige volkstelling, bedroeg het aantal voor bewoning bestemde porceelon, by het einde van het jaar 10075. Overeenkomstig do ryks voorschriften zyn hier boven- en benedenwoningen onder een dak, als éón perceel beschouwd. 174 perceelen werden in den loop van hot jaar by gebouwd, terwyl 12 perceelen werden afgebroken of door verbouwing vervielen. Biykens de vastgestelde kiezersiyst bedroeg het getal kiezers voor leden van de Tweede Kamer 4478, voor de Provinciale Staten 4474 en voor den Gemeenteraad 4267. Naar de bepalingen der kieswet, kunnen de kiezers voor de Tweede Kamer worden gesplitst als volgt: 4164 belastingkiezers; 153 huurkiezers; 110 loon- en pensioen- kiezers; 14 spaarbankkiezers37 examen kiezers. De rekening en verantwoording der inkom sten en uitgaven van de gemeente over 1898 werd den 24sten Augustus 1899 door den raad Vastgesteld: in ontvangst cp 1,159,658.796 Sn in uitgaaf op 1,170,485.01, sluitende alzoo met een nadeelig slot van 10,826.21®; oninbaar is verklaard 11,125.02. Tot toelichting van het bovengemeld nadeelig slot wordt medegedeeld, dat dit is veroorzaakt, doordien ook in 1898 voor buitengewone uitgaven, welke door geldlee- ning moesten worden gedekt, niet is geleend geworden, maar do kosten van die werken uit de gewone middelen zyn bestreden voor zoover de buitengewone ontvangsten daar voor niet toereikende waren. De nog steeds hooge koers der geldmarkt maakte het ver- kiosiyk een gunstiger gelegenheid voor een vaste leening af te wachten en in het oogenblikkeiyke kas-tekort door een tydeiyke kasgeldleening te voorzien. In 1898 werd een 'bedrag van 200,000 opgenomen en weer afgelost De buitengewone uitgaven hiervoren bedoeld, beliepen de 6om van 74,094.645aan buitengewone ontvangsten wyst de rekening eeng bedrag aan van 48,013.02; deze buiten gewone uitgaven bedroegen alzoo ƒ31,081.626 meer dan de buitengewone ontvangsten. De begrooting dor inkomsten en uitgaven voor 1900 werd 26 October door den raad vastgesteld, inkomsten en uitgaven op 1,189,086. Als zg. forensen werden op de kohieren dor plaatseiyke directe belasting aangeslagen 40 personen, nl. 19 uit Oegstgeest, 4 uit Warmond, 4 uit Leiderdorp, 2 uit Zoeter- woude, 6 uit Den Haag, 1 uit Valkenburg, 1 uit Haarlem, 1 uit Voorschoten, 1 uit Amsterdam en 1 uit Epemeteengezameniyk belastbaar Inkomen van 161,269, uitmakende, een belasting van 147.38, over 4 maanden berekend. Het percentage der plaatseiyke directe belasting was 2.75. Door 273 aangeslagenen op de kohieren der plaatseiyke directe belasting voor 1899 werden tegen hun aanslag bezwaren inge bracht by den raad. Hiervan werden 179 aanslagen gehand haafd en 88 aanslagen verminderd. Onder de reclamanten komen 53 studenten voor, die niet in hoofdzaak tegen het bedrag van hun aanslag reclameerden, doch omdat xy vermeenden ook als meerderjarige studenten zonder belastbaar inkomen uit arbeid of bezit, niet belastingplichtig te zyn voor de hun door hunne ouders verstrekte studiekosten. De ryksuitkeering ingevolge de wet van 24 Mei 1897 door Gedeputeerde Staten bepaald op f 2.85s voor iederen inwoner per jaar, is over 1899 vastgesteld op 163,927.32°. De uitkeering ingevolge art. 10 der wet is bepaald op het maximum, zynde ƒ600. Het aantal vergunningen voor den verkoop van sterkon drank in het klein bedroeg op 1 Januari 241. Er werden verleend krachtens art. 26 der drankwet 24 en met buitengewone mach tiging van Gedeputeerde Staten 1, zoodat het aantal vergunningen op 31 December bedroeg 242. De totale opbrengst van het vergunnings recht in 1899 was 13,450 berekend naar een recht van 12.50 voor elke 50 huurwaarde. Van de krachtens raadsbesluit van 1 Februari 1896 aangegane goldleening groot nominaal 1,069,000, rentende 3 ten honderd, is thans afgelost 48,000, zoodat het restant dier leening op 81 December bedroeg 1,021,000. De opbrengst der ryksbelastingen was: grondbelasting hoofdsom 92,914.42, opcenten van de provincie ƒ9,291.44, opcenten van de gemeente 35,866,07, personeele belasting hoofdsom f 123,668.03s, opcenten van de provincie 8666.77, opcenten van de gemeente 79,448.605. De by de Kweekschool voor Zeevaart alhier gedetacheerde matroos der 1ste klasse D. W. Maljers is heden naar Hr. Ms. wacht schip te Amsterdam teruggekeerd, omdat zyn detacheering by genoemde Kweekschool is ingetrokken. De jaariyk8che algemeene vergadering van de Vereeniging „Het Spinozahuis" wordt gehouden Woensdag 27 dezer, 's morgens halfelf, in Café „Zomerzorg", te Leiden. Des middags te 2l/t uur is er openbare by een komst in het koffiehuis „De Landbouw", te Rynsburg, waar als spreker zal optreden de hoogloeraar dr. jhr. B. H. C. K. Van der Wyck. De nieuwe hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage wenscht de contrdle by het politie-corps te zien uitgebreid met een inspecteur lste kl., een idem 2de klasse en twee brigadiers late, 2de en 8de "klasse. Verder acht hy noodig, uïtbreidibg'Van Ü'ot aantal inspecteurs aan de commissariaten met drie, alsmede versterking van het administra tief personeel. Een en ander zal een uitgaaf van ƒ21,779 vorderen. De burgemeester heeft zich hiermede vereenigd en door het college van B. en Ws, is een voorstel tot bedoelde uitbreiding aan den Raad ingediend. Tevens wenscht men aan den oudsten inspecteur lste kl. den titel van adjunct-hoofdinspecteur toe te kennen en den titel van „hoofdagent" te veranderen in dien van „brigadier". Aan den gemeenteraad van 's-Graven hage zyn kredieten van 300 en 200 aan gevraagd, ten einde den directeur der gemeente werken en den commandant der brandweer de tentoonstelling te Parys te doen bezoeken resp. voor hot geöxposeerde op bouwkundig gebied en het aldaar te houden internationaal brandweer-concours. By het Hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis is tot heden aan giften ingekomen 20 6,201,436. Hot Hoofdcomité wyst er op, dat brieven, geëxpedieerd met de eerstvolgende mail via Napels dd. 2 Juli a. s., hoogstwaarschyniyk de geadresseerden véór hun vertrek uitZuid- Afrika niet meer zullen bereikon. Ten einde de leerlingen der hoogere burgerscholen te 's-Gravenbage, zoowel voor meisjes als voor jongens, in de gelegenheid te stellen godsdlenstonderwys te ontvangen, zal, ter voldoening aan een door den minister van binnenland8che zaken kenbaar gemaakten wensch, met ingang van den eerstvolgenden cursus in September, een andere regeling der schooltyden op de gemeenteiyke inrichtingen voor middelbaar onderwys worden ingevoerd. Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagnamiddag zal er geen school zyn, maar zullen do lessen in den regel des morgens te 9 uren begin nen en tegen 1 uur eindigen. Maandag, Woonsdag en Vrydag zullen de lessen duren van 9 uren tot 11*/% uur v.m. en van l*/t tot 4 uren 's namiddags. Tegenover de nieuwe vrye Dinsdag- en Donderdagnamiddagen staat dus de afschaffing van den vryen Woensdagmiddag en het voor de hoogere burgerschool voor meisjes ver vroegen der namiddaglessen, derhalve het inkrimpen van den bestaanden overbiyftyd met een half uur, daar op de andere hoogero burgerscholen die lessen reeds te halftweo begonnen. De Invoering dezer regeling voor het gym nasium moet bezwaar hebben ontmoet by het college van curatoren dier Instelling, dat vooraf de ouders of voogden der leerlingen over den maatregel had gehoord. Aangenomen Is het beroep naar de Geref. Gem. te Broek-op-Langendyk door ds, J. Hartwigsen, te Harmeien. Ned.-Herv. Kerk. Zestal te 's-Gravenhage: ds. G. F. Haspels, te Kralingon; ds. D. Van Krevelen, te Beekbergendr. M. F. Van Lennep, te Haarlem; dr. H. M. Van Nes, te Rotterdam; ds. A. S. Tahna, te Arnhem; da. A. De Haan, te Zwollle. De Vereeniging „Effatha", bedoelende de Cffiristeiyke onderwyzing en opvoeding van doofstomme kinderen en jongelieden, ontving dezer dagen een schenking van ƒ3000. By geruchte wordt vernomen, dat de Ozaar van Rusland dezen zomer aan een bezoek aan de Parysche tentoonstelling ook een uit stap naar ons land, met name naar Den Haag en Amsterdam, zal verbinden. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Delft deed, by de behandeling van het voorstel van B. en Ws., om de Indische Instelling met 1 Sept. 1901 op te heffen, de heer Witte het voorstel die opheffing reeds op 1 September 1900 te doen plaats hebben, welk voorstel werd aan genomen met 14 tegen 4 stemmen (die van de heoron wethouders Kipp, Lans en Van Berckel en den heer De Kuiper). De traktementen zullen worden uitbetaald tot 1901, mits hot Rykssubsidie doorgaat. Eenlge der Raadsleden stemden vóór het voorstel tot vroegere opheffing o. a. omdat de docenten hierdoor eerder kans zouden hebben geplaatst te worden. By sluiting in 1901 zullen reeds nu twee docenten ontslagen worden, die daardoor meer kans zouden heb ben tot een staatsbetrekking te worden go- roepen dan hun oollega'e, hetgeen onbiliyk gevonden werd. De heer Post van der Burg deed het voor stel om, behoudens goedkeuring van den minister van koloniën, in principe in deze vergadering reeds den financieelen toestand voor de docenten te regelen en een mildere bepaling voor de te verleenon pensioenen te maken dan waarop de verordening den doéenten recht geeft, door den grondslag eenigszins te wyzigen, zoodat de uit te keoren pensioenen zouden bedragen voor: den hoog- leoraar-directeur 1650, prof. Gonggryp 1710, prof. Van Dissel 630, prof. Van den Bergh 620; do toelage van 600 aan prof. Spanjaard zou de voorsteller willen behouden, tot deze een gesalarieerde ryks- of gemeente- betrekking mocht krygen. Voor de hoog leeraren, die op wachtgeld zullen worden ge steld, stelde de heer Post van def Burg een verhooging hiervan met 20 procent voor. Dit voorstel werd met slechts één stem tegen aangenomen, terwyl werd goedgekeurd dat B. en Ws. nadere voorstellen zullen indienen omtrent het bedienend personeel, de gebouwen, de ethnologische verzanvllng, enz. In de discussie is geen enkele stem opge gaan om voor het behoud der Indische Instel ling te pleiten; wol gaven verschillende leden uiting aan hun loedwezen vóór een voorstel tot opheffing van de Indische Instelling te te moeten stemmen, maar zooals een hunner het uitdrukte: het financieel weerstandsver mogen der gemeente laat niet langer too den loopenden toestand te bestendigen. Door Burgemeester en Wethouders van Haarlem wordt aan den Raad voorgesteld voor ƒ30,000 aan te koopen 61/, ELA. grond ten zuidon van de Zomervaart) ten einde daarop het abattoir te bouwen. Voor de vacature-Perk in de Waalscho Gemeente te Amsterdam heeft gisteren de verkiezing plaats gehad. Van de 74 stemmen werden 59 uitgebracht op do hoeren L. Bresson te Rotterdam, 0. G. Chavannes te Leiden, E. Froment te Breda, O. Genouy te Rotterdam, E. Giran te St.-Hlppolyte du Fort, P. Nelson Itié te Middelburg, F. J. Krop te •a-Bosch, D. F. Poujoi te Royan, E. Sugierte Rotterdam, E. Picard te Dordrecht, M. Picard te Arnhem, F. F. Yandell te Maastricht. Uit dit twaalftal werd eenviertal gekozen, bestaande uit de hoeren E, Froment, O. Genouy, E. Giran en P.1 Nelson Itié, onder- scheideniyk met 56, 68, 56 en 67 stemmen. Ten slotte werd met 57 stommen beroepen de heer Etienne Giran, predikant te St.-Hip- polyte du Fort (Frankryk). Vanwege het ministerie van buitenland- sche zaken is door de echtgenoote van J. W. Sligting te Haarlem bericht ontvangen, dat haar man door de Engelschon gevangen genomen is en overgebracht naar Simonsbaai. Van de firma 0. A. J. Van Dishoeck, te Amsterdam, ontvingen wy den derden druk van de eerste aflevering van het „Liederen boek van Groot-Nederland", een zooveel moge- ïyk volledige verzameling van oude en nieuwere liederen in de Nederlandsche taal uit Noord en Zuid-Nederland, Transvaal, Oranje-Vry staat, Amerika, Vlaanderen, enz., byeenverzameld door den heer F. R. Coera Frzn. Dit boek zal bevatten: volksliederen, vaderlandsoho liederen, geo8teiyke liederen, hekelliedjes, verhalende liederen, geschiedzangen,muziekliederen, drink liedjes, studentenliederen, kluchtliedjes, enz. In een vergadering der afdeeling Utrecht van de Vereeniging van Christelyke onder wijzers en onderwyzeressen in Nederland is op voorstel van den voorzitter, den heer Hobmo, besloten een opwekking te richten tot de Chr. onderwtJzers, ten einde gelden byeen te brengen om te voorzien in de tekorten der uitkeeringen van „Barnabas", vereeniging tot steun van Christ, onderwyzera- weduwen. Het bestuur van dit fonds had zich genood zaakt gezien die uitkeeringen met 10 pCt. te verminderen. De bedoeling van dit besluit is om gelden byeen te brengen, ten einde die 10 pCt. alsnog te kunnen doen uitkeeren. Hr. Ms. instructieschip „Nautilus," onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. 8. R. Wolterbeek is 21 dezer van Cadixvertrokken. Het stoomschip „Bati", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 22 Juni te Padang; de „Polyphemus" vertrok 22 Juni van Amster dam via Liverpool naar Bataviade „Potsdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 21 Juni van Boulogne sur Mer; de „Soembawa", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 22 Juni Gibraltar; de „Oengaran", van Java naar Rotterdam, passeerde 22 Juni Gibraltar; de „Sindoro", van Java naar Rotterdam, passeerde 22 Juni Perim; de „Telamon", van Amster dam en Liverpool naar Java, passeerde 21 Juni Gibraltar. Hillegom. Gistermorgen, omstreeks kwar tier voor tienen, geraakte het paard van den vrachtryder J. Yan der Vossen aan de Hoofd straat naby de Remise, doordat het schrikte van een blaffenden hond, op hol en werd Yan der Vossen, by zyn pogingen om het paard tot staan te brengen, waarby hy het ongeluk had te vallen, ongeveer tachtig meter ver meegesleurd. Met ernstige hoofdwonden werd hy gebracht in de woning van den heer Kleyn, waar zyn toestand gelukkig niet levensge- vaariyk bleek te zyn. Nadat hem de noodige hulp was verleend, is hy per brancard naar zyn woning overgebracht. Het paard was zonder verdere ongelukken te veroorzaken door een voorbyganger tot staan gebracht. De collecte, in deze gemeente gehouden ton behoeve van den Gewapenden Dienst In de Nederlanden, heeft 32.73s opgebracht. Haarlemmermeer. Door een onbekendo oorzaak is afgebrand hot woon-en winkelhuis, benevens schuur, toebehoorende aan en be woond door de weduwe A. De Groot, te Nieuw-Vennep. Van iDboedel en winkelwaren kon weinig gered worden. Leiderdorp. Op een hoeve onder deze ge meente komt een geval van besmetteiyke veeziekte, mond- en klauwzeer, voor. NoordwjjkorhouU Door omstandigheden, vroeger reeds vermeld, had eergisteren in De Oude Raadszaal ten huize van mej. de wed. De Wilde de verkiezing plaats van twee poldermeesters voor don Noordzyder polder. In de plaats van den heer G. Warmerdam, gekozen als hoofd, werd gekozen de heer P. Duivenvoorde, met 321 van de 530 uitge brachte stemmen. In de vacature-Paardokooper, die om gezondheidsredenen bedankte, werd gekozen de heer O. Wassenaar met 269 van de 528 geldig uitgebrachte stemmen. Tegen deze laatste verkiezing werd door den heer C. J. L. Van der Meer protest aangeteekend. Wat een heeriyk malsche regen Voor ons geestryk Noord'kerhout. Wat we daarvan heden kregen, Wordt wis omgezet in goud. Wat gekletter I Wat gespetter! Erger haast dan het geschetter In ons lleliyk Noord'kerhout. En dat wil wat zeggen, hoor je! 't Is in 't lastren lang niet frisch. 't Ia ontzettend, hoe 't soms door Je Ooren suist, 't zy raak of mis. O, hoe gunstryk on hoe kunstryk Wordt men aan- of uitgekleed, Zonder dat men zelf Iets weet. Niet slochts heden heeft 't geregend, Reeds sinds gistren werd do aard Ryk gedrenkt met het gezegend Vocht, -- hier zooveel schatten waard! Hoort het klettrenl Hoort het spettren! Dat men van 't riool kon schottren: „'t Loopt l en 't loopt een dolle vaart l Echo, waar zyt gy Een echo heeft toch altyd iets verrassends. Daar heb je nu de „Echo der Duinen", ons fanfare-corps in den dop. Alles is er. De directeur, de heer Bervais, heeft een gevestigde reputatiehet lood, dat wil zeggen, de noodige fondsen voor aankoop der instrumenten, enz., het 1b er; de geschikte gelegenheid in het café „Het Wapen van Noordwykerhout" ont breekt niet en toch voor de tweede maal moet het concert van het Noordwyksche fanfare-corps, waarop dan tevens de nieuwe Instrumenten van „de Echo" zouden worden „Ingeblazen", worden uitgesteld. Naar wy vernemen, zyn ze by hun komst uit Frankryk aan de grenzen aangehouden, omdat zy voor de verschuldigde invoerrechten te laag waren aangegeven. Men moet maar pech hebben 1 Wie mocht meenen, dat „K. I. O. D." (d. I. de tooneelvereeniging; Kameraadschap Is Ons Doel) heelemaal is opgedoekt, heeft het in hot meenen glad mis. Het schynt, dat de jongelui, door minder aangename elementen te weren, het doel goed in het oog hebben gehouden en nu een club vormen, waarvan de leden elkaar gaarne zien. Het zou te be jammeren zyn, als een gelegenheid als het „Wapen van Noordwykerhout" biedt, onge bruikt bleef, en we wenschen der Vereeniging dan ook een groot aantal aangename avonden toe, waarby we zelf ook van de party hopen te zyn. Zegwaard-Zoetermeer. De Gereformeerde gemeente alhier heeft tot predikant beroepen den heer L. Van Loon, candidaat te Zwyn- drecht De beproeving van de brand blusch- middelen In deze gemeenten heeft weder plaats gehad. Op enkele kleine reparation na, bleek alles in uitstekende orde te zyn. Alle spuiten beantwoordden aan de verwachtingen; de oude spuit van Zegwaard leverde ook thans weer het bèwys, dat ze nog best uitstokende diensten kan prestoeren. De nieuwe spuit van Zegwaard wa3 niet in allo opzichten gelyk aan de eerstgezonden proef3puit; zo voldeed misschien niet aan alle verwachtingen, oradali aan de eerste spuit ook totaal niots was aan te merken, doch van verschillende zijden werd tevredenheid over hot gelovordo werk te kennen gegeven. ONGEVALLEVWET. Thans is by do Tweede Kamor ingekomen het door de Regeering aangekondigde nieuwe ontwerp, houdende wettelyke verzekering Logen geldolyke gevolgen van ongevallen in bepaalde bedryven. In de memorie van toelichting zegt de Minister: Nadat het vroegore ontwerp van wet tot wettelyke verzekering van werklieden tegen geldeiyke gevolgen van ongevallen in be paalde bedryven door de Eerste Kamer der Staten-Generaal was verworpen, is de Regeering- tot de overtuiging gekomen, dat alsnogj opnieuw een ontwerp tot wettelyke voor-, ziening tegen de geldeiyke gevolgen van ongevallen in bepaalde bedryven behoort to worden ingediend. Zy is van oordeel, dat dit ontwerp moet worden gebouwd op dezelfde grondslagen als. waarop het vorigo met groote meerderheid door de Tweede Kamer der Staten-Goneraal aangenomen ontwerp berustte, doch dat daarby, in het belang van het spoedig tot-stand-; komen eener wet, waarby de belangen van duizenden burgers zoozeer betrokken zyn, voor zooveel der Regeering mogeiyk is, rekening moet worden gehoudon met de by de be handeling van het vorige ontwerp duidelyk gebleken meeningen der Staten-Generaal. Voor zoover die meeningen hebben geleid tot aan neming van amendementen door de Tweede Kamer, heeft de Regeering door zich daarby neer te leggen reeds getoond, daartegen geen overwegende bezwaren te hebben. Intu8schen Is uit de gehouden stemmingen gebleken, dat een meerderheid in de Tweede- Kamer aan den werkgever gaarne eenigo vryheld had zien toegekend in de wyze, waarop hy aan zyn geldelyke verplichtingen jegens de Rijksverzekeringsbank zou moeten voldoon, terwyl ook in de Eerste Kamer stemmen zyn opgegaan om Instemming met dat denkbeeld te betuigen. Dat de amendementen van de heeren DOj Beaufort o. s. on De Savorain Lohman a welke beoogden zekere vryheid te geven, niet* werden aangenomen, moet worden gewetenj aan technische bezwaren, welke tegen het1 laatstgenoemd amondement waren geopperd, en aan een verschil van opvatting ten aanzien van het gebruik eener polis onder een rege ling als by het eerstgenoemde amendement was voorgesteld. By de behandeling dior amendementen ts; gebleken, dat de Regeering, hoe wol zy in het verleenen der bedoelde vryheld aan den werk- gever geen voordeel voor dezen zoa zien,' daartegen wat het beginsel betreft, geon over wegend bezwaar had. De Regeering heeft gemeend in do thans voorgestelde regeling rekening to moeten houden met hetgeen by de behandeling van- het vorigo wetsontwerp het gemeen overleg met de Staten-Generaal heeft geleerd, en zy heeft op dien grond vryheid gevonden daarin op te nemen al de bepalingen, waaromtrent met do Tweede Kamer overeenstemming was verkregen, behoudens die, welke in verband staan met eon regeling als boven bedoeld. Overigons acht do Regeering de toelichting van dit wetsontwerp, zoowol wat zyn strek king in het algemeen betreft, al6 wat do artikelen, wolko overeenkomen mot artikelen van het vorigo wetsontwerp, aangaat, in ver- band met de vroegere tusscben do Tweede Kamer en haar gewisselde stukken, alsmede met de gehouden beraadslagingen, onnoodig. Ten aanzien van do artikelen, welke niet overeenkomen mot artikelen van bet vorigo wetsontwerp, zooals dit door de Tweede Kamer Is aangenomen, strekko hot volgende ter toe lichting. In art 42 van het vorig wetsontwerp was bepaald, dat ten laste der werkgevers zouden komen o. a. de administratiekosten, de terug betaling van hot voorschot, bedoeld in art 85 van dat ontwerp, alsmedo de gelden, be- noodigd voor vorming van een reservefonds.' Daar nu zoowol uit do aanneming van het amendement-Kuypor als door do beslissing der Tweede Kamer, dat do diensten, door do posteryen aan do Ryksverzekoringsbank te bewyzen, door den Staat zouden worden bekostigd, hot verlangen van dezen tak der Volksvertegenwoordiging gobloken Is om een deel van de administratiekosten ten laste van den Staat to brongen, heeft de Regeering gemeend by dit wetsontwerp een stap verder te mogen gaan en te mogen voorstellen om do administratiekosten geheel voor rekening van den Staat te brengen, waardoor veel omslag voor werkgevers en bestuur voor komen wordt. Komen de administratiekosten der Bank voor rekening van den Staat, dan biyft het I voorschot, bodoeld in art. 85 van het vroegere j ontwerp, beperkt tot uit te koeren schadeloos stellingen zoolang do Bank nog geen premies heeft ontvangen. In de terugbetaling van dat: voorschot' behooren ook de werkgevers, die uit het verband met de Bank zyn getreden, niet by te dragen, terwyl de terugbetaling voor hen, die wel bij do Bank verzekerd zijn, geschiedt uit de door hen betaalde premie,,

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1