4 4 Pi H P H <1 Pi Q AD VERTEN TIEN. J. SPLINTER, Witte Singel 45," ft IN 09 3! H 0 goederentrein over de brug reed, stortte deze in. De loeomotief en eenige wagens stortten in de spruit. Do machinist en een Kaffer werdon gedood; twee blanken bekwamen ver wondingen. De brug was ongeveer 40 voet lang. De reizigers worden van de eene zyde van de spruit overgebracht naar treinen, die aan de andere zyde gereed staan; het goe derenvervoer is gestremd. De Boeren schreven de vernieling toe aan drie ontsnapte Britsche krijgsgevangenen. 'Daar zy de gevangenen te Nooitgedacht niet voldoende kunnen bewaken, denken zy er ernstig over ze over de grenzen te zetten. Maandagmiddag om drie ure^ reed de eerste trein door de tunnel van Langsnek. Er worden ruimschoots lovensmiddelen en oorlogsmaterieel te Yolksrust aangevoerd. Generaal Hildyard zou Woensdag van iTakkerstroom terugkoeren. Hy heeft onge veer 150 geweren ontvangen. Reuter meldt uit Buluwayo, dat generaal Carrington'8 strijdmacht (5000 man), die in iRhodesiö is bijeengebracht om deze kolonie 1 tegen een inval der Boeren te verdedigen, 'nog voor hot eind der maand Transvaal zal 'binnenvallen. Te Kimberley zijn 200 Boerongevangenen 'aangebracht, waaronder commandant Eloff Üs. Zy zijn voorloopig daar in de gevangenis gezet. Het congres van den Afrikaanderbond heeft met algemeene stemmen de gisteren medege deelde motie aangenomen. Volgens de „Times" zou de heer Schreiner Volkomen gebroken hebben met den heer Jan Hofmeyr. Hjj zou aan een zijner vrienden verklaard hebben, dat nooit weder wil samen werken met de .uiterste" partij in den Afrikaanderbond. De Londensche bladen vernemen „op goed gozag", dat aan het nieuwe Kaapsehe minis terie voldoende steun is toegezegd om zijn bestaan te verzekeren. De Regeering zelf is daarvan zóó zeker, £at zy de bijeenkomst van het parlement heeft uitgesteld tot 20 Juli. Het Londensche departement van oorlog heeft de verliezenlyst van het regiment Der- •byshires by de overrompeling aan de Rhenos- terrivier op 7 Juni bekend gemaakt. De lyst vermeldt 15 dooden en 73 gewonden. Het aantal der gevangenen wordt niet opgegeven. Yerder is openbaar gemaakt een naamlyst van de officieren, die te Pretoria zyn bevrijd. De tweede brigade-divisie van de Royal Field Artillery" heeft bevel gekregen zich jgereed te houden om binnenkort naar Zuid- ^.frika te vertrekken. De brigade is op vol- iledige oorlogssterkte. Er gaat dus nog meer geschut naar Zuid-Afrika. Uit Kaapstad wordt ook al gemeld, dat onderhandelingen gaande zijn tusschen presi- 'dent Kruger en lord Roberts. Deze laatste zou den president hebben aangeboden den Lwaarborg, dat hy niet uit zyn land gebannen, inoch van zyn vrouw gescheiden zal worden, 'mits hy zich vóór Woensdag 20 Juni overgaf. Yolgens de offlcièele Engelsche opgaaf, zyn by den aanval op een Bpoorweghersteltrein ite Leeuwspruit op 14 Juni 3 man gesneuveld en 8 officieren en 2 man gewond; vermist ^worden 1 officier en 56 genie-soldaten. De .Daily Maü" teekent hlerby aan: Uit de verliezen is dnideiyk, dat er weer een nieuw j. ongelukkig voorval" op de verbindingsiyn la geweest, daar wy een groot aantal dooden, 'gewonden en vermisten hebben verloren in een onbekend gevecht aan do Leeuwspruit op 14 Juni. Vermoedelyk is dit het werk jvan den veel .verslagen" De Wet Het sta tion Leeuwspruit is 64 KJd. ten noorden jvan Kroonstad, en slechts twee stations ten poorden van Roodewal, waar de Derbyshires op 7 Juni zyn afgesneden. De aanval op den (trein te Leeuwspruit wer4 denzelfden dag 'ondernomen als de aanval op den Engelschen post te Zandrivier nameiyk 14 Juni. Men merke op, dat de twee plaatsen zoo wat 130 ;ELM. van elkander liggen. Het eenige licht op jdit gevecht werpt een Bóeren-bulletin van den 14den, meldende, dat een Yrystaatsch com mando in den nacht van 13 op 14 Juni 22 gevangenen had gemaakt op kopjes by Roode- !wal, en dat het vechten nog voortduurde 'toen het rapport werd afgezonden. Telegrammen, LONDEN, 20 Juni. [R. O.) Lord Roberts telegrapheerde uit Pretoria, dat Hunter's voorhoede eergisteren zonder tegenstand Krugersdorp bezette. Generaal Methuen, die een grooten voorraad begeleidde, voor Heilbron bestemd, ontmoette een Boerenmacht onder Christiaan De Wet, |d»e beproefde hem te beletten Heilbron binnen te trekken. Generaal Hutson's bereden infan terie nam twee stukken geschut van com mandant De Plessis. De spoor en de telegraaf naar Kaapstad (zyn geheel hersteld. De winkels in Johannes burg zyn heropend; de markt wordt dageiyks Idrukker. LORENgO-MARQUEZ, 20 Juni (fl. O.) Da jA.merikaan8che kapitein Looseberg, die by de artillerie dor Boeren heeft gediend, is hier aangekomen en vertelde, dat de Transvaalsche dynamietfabriek thans te Lydenburg is. Generaal De Wet heeft 6000 man in den Vrystaat, generaal Botha 2500 man in Trans vaal, terwyi 1500 man verdeeld zyn in kleine detachementen. &|0 heer Reitz en president Kruger be wonen spoorwegwagons tusschen Machado- 'dorp en Nelspruit. Men zegt, dat zy twee nitUioen pond goud by zich hebben. ZANDSPRÜIT, 20 Juni. (R. 0.) Generaal iBuller vestigde zyn hoofdkwartieren twee 'mylen voorby Zandspruitstation, ten noorden jvan Yolksrust, en kampeerde aan de weste lijke zijde van den spoorweg. 137 Boeren in <Ut district gaven zich tot op gisteren oven De onlusten in China. PARIJS, 20 Juni. (22. O.) Een nota van .Havas" meldt: Onze consul te Mongtse heeft van den heer Francois een telegram ontvangen, ge- dagteekend uit Junnan-foe 15 Juni en aldus luidende: ,Wy werden den lOden by ons vertrek uit Junnan-foe aangevallen en genoodzaakt in de stad terug to keeren. Al onze bagage werd geplunderd. De gebouwen der missies en de spoorwegkantoren zyn in brand gestoken. Een huis bleef gespaard, waar ik onze landgenoot en heb vereenigd en wy stand hielden. Na twee etmalen namen de mandarynen maatregelen. Ik heb hen aangemaand ons naar de grens te geleiden. Het is dringend noodzakelijk, dat de regeering gebiedend eischt, dat men ons laat gaan, want wy zyn zoo goed als gevangen. De troepen uit Indo-China moeten echter de grens niet overgaan, want op het oogenblik zyn alle Franschen veilig." BERLIJN, 20 Juni. (22. O.) Op bevel des Keizers worden beide bataljons zeesoldaten, door aanvulling uit het leger, op oorlogssterkte gebracht om naar China gezonden te worden. Bovendien zullen geschut en bedienings manschappen, enz. naar Krautschon gestuurd worden. LONDEN, 20 Juni. (22. O.) De „Times" heeft een telegram uit Shanghai van heden, dat volgens daar ontvangen tyding het be richt bevestigd wordt, dat Leymacir met het gemengde Europeesche corps den 17den te Peking is aangekomen. Bijzonderheden over den toestand to Peking worden echter niet meegedeeld. TSJIFOE, 19 Juni. (22. O.) Over Beriyn. Naar luid van berichten uit Taku zyn daar gisteren 3000 Russen, een Engelsch en een Duitsch detachement aan wal gezet tot be scherming van de nederzettingen te Tientsin. Het Chineesche Noordereskader is naar de Yangtse-kiang vertrokken. Yan het ontzettingscorps onder admiraal Seymour is sedert 13 Juni te Taku geen bericht ontvangen. ROME, 20 Juni (12. O.) In den Senaat diende de heer Yitelloschi een interpellatie in over don toestand der Italianen in China. Na den tekst der interpellatie aao den minis ter van buitenland8cho zaken, markies Yis- conti Yenosta, te hebben geseind, las de vice- president het antwoord van den minister voor. Deze zeide heden niet in den Senaat te kunnen komen en verzocht de interpellatie te willen uitstellen. De minister voegde er by, dat een heden ontvangen telegram van den Italiaan- schen consul to Shanghai meldt, dat de ge zantschappen gered zyn. LONDEN, 20 Juni. (22. O.) In het Lager huis las de onder-minister sir John Brodrick het volgende telegram van den Britschen con sul te Tientsin van 18 Juni voor: De Boxers hebben groote schade aange richt aan de lyn ten noorden van Tientsin. Zy staken de Roomsche kathedraal, de kapel der missie en een groot aantal Chineesche huizen in brand. De Chineesche troepen deden klaarbiykelyk geen pogingen om hen in bedwang te houden. By den aanval op-de Europeesche nederzetting doodde de Europee sche wacht 100 der aanvallers. HONGKONG, 21 Juni. (22. O.) Mededeelin- gen uit Canton houden in, dat Li-Hung-Ohang, ingevolge de voorstellen van vreemde consuls, heeft toegestemd, te Canton te biyven, en heeft de passage op een atoomer, reeds door hem besproken, ingetrokken. SHANGHAI, 21 Juni (22. O.) Het Engelsche oorlogsschip Whiting," voor Chefu, meldt sedert zes dagen niets vernomen te hebben van Seymour's atrydmacht. YOKOHAMA, 21 Juni. (22. O.) Het gerucht, dat de vreemde gezanten te Peking vermoord zyn en dat admiraal Seymour overleden is, verwekte veel sensatie, maar wordt gewan trouwd. De pers dringt er by Japan op aan door tastende maatregelen te treffen, hetzy met of zonder toestemming der mogendheden. Waar- echyniyk zal de geheele divisie van Hiroshima binnen weinige dagen op zee zyn. TOKIO, 21 Juni. {Wolff bur eau). De Jbpan- sche consul te Shanghai meldt, dat admiraal Seymour te Peking is aangekomen. De leden van het diplomatieke corps hebben geen letsel bekomen. Yolgens offlciêele Japansche mededoelingen uit Tschifu is de vreemdelingenwyk te Tientsin den 18den dezer in asch gelegd. ST. -PETERSBURG, 21 Juni. Wolffbureau). Do minister van buitenlandsche zaken, graaf Murawieff, is heden in den vroegen morgen plotseling gestorven. Marktberiohteu, Delft, 21 Juni. Granen ki vaste stemming prijzen bleven onveranderd. Witte Tarwe ƒ6.— a 7.26. Roode ƒ6.20 a f 6.6a Rogge ƒ6.— a ƒ6.60. Zomergerst a Chevalier ƒ6.26 a ƒ6.76. Haver ƒ3.26 a ƒ3.80. Groene Erwton ƒ7.a f7.60. Brnine Boonen ƒ8.a f9.—. Paardenboonen a Duivenboonen ƒ7.10 a ƒ7.35. Koolzaad a fKanariezaad 6.76 a ƒ7.76. Hennepzaad ƒ6.76 a ƒ7.25 per HL. Woerden, 20 Jam. Op de Kaasmarkt waren heden 300 partijen aangevoerd. Men besteedde voor Goudse he kaas lste soort 26.— a 27. id. id. 2de soort 20.— a f?A.per 60 KG. Handel vlug. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. Per telegraaf,ij Z a a k-T r o e 1 s t r a. Aan de orde was heden de interpellatie van den heer Yan Kol over de afwijzing van het gratieverzoek ten behoeve van mr. Troelstra. Zoowel de gereserveerde als de publieke tribune was stampvol. De beer Van Kol begon met de verklaring, dat het doel van de interpellatie niet is het ameeken om een gunst, het vragen om genade, maar wel om te vragen handhaving van het recht. Yan gratie kan thans geen sprake meer zyn, want spoedig zullen de poorten der ge vangenis zich achter Troelstra sluiten, maar thans is het tyd In naam van het recht te protesteeren tegen do wjjzo van rechtspraak, tegen het vonnis. Om te bewijzen hoe alge meen het vonnis in het land is afgekeurd, beroept taterpeUaot ach op de scherpe beoor deelingen van de bladen over dat vonnis, waardoor het prestige der Nederlandsche recht spraak is geschaad. Zou het niet zaak zyn alsnog een poging te doen om te voorkomen, dat een daad wordt voltrokken, die een schande wordt voor ons land en het recht. Dit is het doel van de interpellatie. Nagaande, wat Troelstra deed, betoogde intezpellant, dat deze niet den officier van Justitie beleedigde om diens persoon, maar in het algemeen belang. Ieder, die het prestige van de rechtspraak wil hoog houden, moet dan ook betreuren het vonnis van veroordeellng. In alle klassen heeft men het uitspreken van gevangenisstraf voor dit misdrijf afgekeurd; de reputatie van do rechteriyko macht heeft er een slag door gekregen. Voorts betoogt de heer Yan Kol, dat de straf van een maand voor het gepleegde feit, gepleegd voor het bereiken van een goed doel, te zwaar en niet te verantwoorden is, en het vonnis abnormaal ie, omdat in den regel geld boete wordt opgelegd. Door dit vonnis geeft men het volk meer en meer het wapen in handen om derechte- ïyke macht te beschouwen als een wettelyke klas sen-justitie. (De Voorzitter verzoekt spreker zich tot de zaak zelve te bepalen en de Voorzitter merkte later nog op, dat hy niet alle uitdrukkingen, gericht tegen de rechterlyke macht, zou toelaten.) By zyn verder betoog richtte interpeilant deze twee vragen tot den minister van justitie: lo. Acht de minister een maand gevangenis straf in evenredigheid met het gepleegde feit? en 2o. Kan Zyne Exc. mededeelen op welke gronden het request om gratie is afgewezen.? Nooit had aan Troolstra gratie mogen wor den onthouden, zelfs al heeft hy haar zelf niet gevraagd. Ook spreker vraagt thans geen gunst, maar recht; en hy merkt op, dat Troelstra's vader gratie vroeg tegen den zin van zyn zoon. "Welke dryfveeren nu heeft do Regeering aan de straf vast te houden? De Minister van Justitie, interpeilant beant woordende, merkte ten aanzien van de eerste vraag betredende de mate van straf op, dat hy zich niet geroepen acht daaromtrent inlichtingen te geven, omdat de meening van den Minister van Justitie of een uitspraak van den rechter niet vatbaar is voor debat. Een der- geiyke uitspraak is geen regeeringsdaad en ligt buiten de contröle van den Minister en van de Kamer. Wat de tweede vraag betreft acht de Minister het recht van gratie onbeperkt, mits niet strydig met het algemeen belang, een recht, dat echter niet wordt uitgeoefend naar willekeur, doch naar vaste regels, o. a. deze, dat gratieverzoeken worden afgewezen by gebreken aan nieuwe omstandigheden, 's Minis ters verantwoordeiykheid by gratie verleening is zeer zwaar. Maar de Minister protesteert tegen het scherpe oordeel van Yan Kol over partydigheid van de rechterlyke macht en hy vraagt of de Amsterd. onderteekenaren dan zoo onpartydig zyn Ook weerlegt de Minister, dat het vonnis abnormaal zou zyn. In de laatste 10 jaren zyn wegens overtreding van de artt. 266 en 267 veroordeeld 2247 tot gevangenis en 3133 tot boete en wegens smaad en smaadschrift 24 tot gevangenis en 30 tot geldboete. De veroordeeling tot gevan genisstraf is dus niet zoo zeldzaam en abnor maal als interpeilant meent Ook achtte de Min. het niet verantwoord om nu het betreft eon Kamerlid uitzondering te maken op den vasten regel volgens welken gratie wordt geschonken. De Minister betwyfelt óf de interpeilant zelf wel zulk een voorrecht ver langen zou. De heer Yan Kol meent, dat de Minister wel degelyk geroepen is inlichtingen te geven. Spr. wil ook geen debat over de wyze van rechtspraak, maar wol, zooals hy reeds deed uitkomen, over de vraag of gevangenisstraf in deze geoorloofd is. Interpeilant houdt vol, dat gratie in deze ware toe te passen door den Minister en niet door den rechter. Z. i. handhaaft de Minister weer te veel de ambte naren en vervult hy weer de gewone pas sieve rol. Daardoor is het prestige van het recht weer geschaad. Spr. houdt vol, dat de rechter lyke macht onbewust een klas9enbelang voor staat, al erkent hy, dat toekomstige socialis tische rechtbanken ook niet onpartydig zullen of kannen zyn. (Gelach.) Wanneer de minister een vonnis tot ge vangenisstraf voor mondelingen smaad uit de laatste jaren noemt, wil interpeilant gaarne ongeiyk bekennen. Ten slotte vraagt de heer Van Kol steun der Kamer voor de volgende motie: „De Kamer, van oordeel, dat door de uit voering der aan mr. P. J. Troelstra opge legde gevangenisstraf het rechtsbewustzyn niet wordt bevredigd, betuigt haar leedwezen, dat op het ingediend verzoek om opheffing of wyziging der straf afwyzend is beschikt, en gaat over tot de orde van den dag." De motie wordt ondersteund door de heeren Schaper, Ketelaar, Nolting, Pyttersen, Troelstra en Lieftinck. De Minister deelt aan den heer Yan Kol mede, dat in de laatste 10 jaren honderden veroordeelingen tot gevangenisstraf zyn uit gesproken wegens smaad. Overigens verklaart de Minister nogmaals dat hy zich niet verant woord acht om voor Troelstra af te wyken van de tot dusver gevolgde regels voor hetgoven van gratie. De heer Ketelaar meende dat hier een byzondore omstandigheid aanwezig is in het feit dat iemand gebruik heeft gemaakt van het middel van smaad ten einde een rechts geding uit te lokken. Hy betreurt zeer dat Troelstra zelf moest opstaan om de motie te steunen om haar in behandeling te brengen. De heer Troelstra: Dat is een schande 1 De heer Ketelaar betreurt die houding van de Kamer. De Voorzitter komt tegen die opvatting op. De heeren Yerhey en Lieftinck stonden ook op om de motie te steunen en hy zou niet nagelaten hebben do Kamer er op te wyzen, indien er geen voldoend aantal ondersteuners was geweest. De heer Pyttersen beweert, dat de Regeering de Kroon had moeten bewegen gebruik te maken van het recht van gratie, te meer daar twee rechtscolleges in verschillenden zin hebben beslist. Daarop had de Regeering moeten ietten. levens meent spr. dat ten slotte de Kroon in deze zelfstandig beslist (stemmen: „Neenl Neen Y' nadat de Voorzitter den spreker had verzocht het Hoofd van den Staat niet in het debat te mengen). Nadat de heer Van Kol nog nader de motie had verdedigd, verklaarde de heer Lohman, dat de Kamer z. L niet bevoegd was door aanneming van de motie te verklaren of gratie al dan niet had moeten worden ver leend. Daarom kan de Kamer niet met de motie medegaan. De heer Troelstra meent door de omstan digheden verplicht te zyn zich in het debat te mengen en hy betoogt allereerst, dat de Minister niet geantwoord heeft op de vraag van den heer Yan Kol op welke gronden het gratie-verzoek is afgewezen. Sj>reker wyst er voorts op, dat de rechter de keuze had tusschen boete en cellulaire gevangenisstraf en dat de rechter, de boete voor den betrokkene geen straf achtende, gedwongen werd de zwaarste gevangenisstraf op te leggen. En nu kan toch de Minister tot de overweging zyn gekomen, dat de wet te beperkt is om voor dit geval recht te kunnen doen. Ofschoon spreker overtuigd is, dat niemand in de Kamer, waar hy collegiaal wordt bejegend, hem beschouwt als een boef, moet hy toch als een boef de gevangenis in. Alleszins ware er z. i. ruimte voor den Minister geweest de straf in boete te verandoren. Naar sprekers meening komen er in het request nog wel argumenten voor om den Minister in dien zin te doen handelen. De af wy zing van het gratie-verzoek betreurt spreker niet voor zichzelf, maar voor het recht. Spreker heeft by-het debat zich afgevraagd wie geiyk heeft: de Minister of Yan Kol, en hy is tot de slotsom gekomen, dat laatst genoemde geiyk heeft. Al de redevoeringen en formeele bezwaren van den Minister treffen niet het rechtsgevoel en het onbe dorven gemoed. Uitvoerig critiseerfc spr. ten slotte het door den Minister voorgestane stelsel omtrent gratie-verleening. Spreker zegt ten slotte, dat hy spreekt niet voor hem, noch voor zyn party, die slechts winnen kan by zyn ge vangenisstraf, maar voor het rechtsbowustzyn, dat verkracht wordt door de Regeering en hen, die haar handhaven. (De Voorzitter verzoekt spreker zich te matigen.) Met een beroep op het rechtsgevoel, besluit spreker. Al krygt de motie geen enkele stem, al moet hy de gevangenis in, krachtens besluit der Kamer, do leden zullen ondervinden, dat het volk meer rechtsbowustzyn heeft dan de Kamer De heer Staalman vraagt splitsing der motie, omdat hy voor het tweede deel daarvan is, omdat ook z.L de straf te hoog is. De heer Rink motiveert zyn stem vóór de de motie, omdat zyn rechtsbewustzyn niet bevredigd is, en hy de straf buitengewoon zwaar acht. De heer Lohman motiveert zijn stem tegen de motie. De heer Troelstra heeft zwaar be- leedigd, ook den persoon van den officier van Justitie; en hy hooft die belediging niet hersteld. De Ministernader antwoordende, zegt, dat het gratie-verzoek is afgewezen, omdat er geen enkele omstandigheid is gebleken, die aanleiding kan geven voor opheffing of wyzi ging van de straf. De heer Kuyper protesteert tegen des heeren Rink's meening. Spreker zal tegen de motie stemmen, omdat de Kamer z. i. niet bevoegd is over de quaesfcie een oordeel uit te spreken. De motie-Van Kol werd verworpen met 60 tegen 13 stemmen. Y 6 6 t stemden de heeren Fokker, Schaper, Yan Kol, Lieftinck, Nolting, Marchant, Yee- gens, Rink, Drucker, Ketelaar, De Boer, Yerhey en Pyttersen. De heer Troelstra had zich buiten de Kamer begeven. De motie-Staalman, waarby de Kamer be treurt, dat de straf niet gewyzigd is, werd verworpen met 59 tegen 7 stemmen. LEIDEN, 21 JilllL Thermometerstandgisteravond om 8 uren 15.5° 0. 69.9° Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 10° C. 60.8° F., 's middags om 12 uren 18.5° 0. 66.3° f., 'b namiddags om 4 uren 20.5° C. 68.9° F. De heer J. M. Mazurd, onderwijzer te Leiden, is respectioveiyk als No. 1 en No. 2 voor gedragen ter benoeming van een onderwyzer 4 de kL aan twee openbare burgerscholen te 's-Gravenhage. Do mall van West-Indiö, aangebracht te H&vre per s^. „Oranje-Nassau", wordt morgen alhier verwacht. In den nacht van Dinsdag op Woensdag jL besloot een student wat in zee te Scheve- ningen te gaan zwemmen. In het duin ont deed hy zich van zyn klodderen en ging te water. Toen hy genoog verfrischt was, kon hy zyn kleeren niet meer vinden. Hy is daarop de duinen weder ingeloopen en kwam eindeiyk terecht op „Meiendaal" te Wassenaar. Door den bewoner Is hy van kleederen voorzien en is met dezen gegaan naar het politieposthuis naby het Kurhaus. Yan daar werd hem een agent medegegeven, die na eenig zoeken de kleederen terugvond in het duin even voorby villa „Golfzicht", de laatste villa voorby het Oranje-Hotel. Nadat de student zich in het genoemde posthuis van zyn eigen plunje had voorzien, is hy vertrokken. Het stoomschip ,Flore8" arriveerde 21 Juni van Batavia te Amsterdam; de „Oranje- Nassau", van Suriname naar Amsterdam, arriveerde 22 Juni te H&vre; de „Prins Wil lem I" arriveerde 18 Juni van Amsterdam te Paramaribo. B UIT 12 >'LAN I>. XtallSt Koning Humbert heeft, nadat hy Maandag avond met den Senaats-president Saracco beraadslaagd had, Dinsdagmorgen ook don president van de Kamer van Afgevaardigden ontvangen. Uit Rome wordt aan de „Köln. Ztg." ge schreven: De oorzaak van de minister-crisis is te zoeken in de poging van den nieuwen Kamer-president Gallo, om overeenstemming over de agonda-quaestie te fcrygen. Gallo'a bemoeiingen begonnen reeds Zaterdag na zyn verkiezing en werden, succes belovend, voort gezet, tot de uiterste linkerzyde voor den dag kwam met voorwaarden, die zoo wei Gallo al| het ministerie voor onaanneembaar ver klaarden. Deze vorderingen waren do schrap» ping van eenige de vryheid van behandeling beperkende bepalingen uit hot reglement en de voorloopig© toepassing van het oude regio, ment tot aan de aanneming van het toekomstige, d. w. z. geheele terzydestelling van het beslu. van 8 April. Daar het kabinet deze voorwaar» den niet kon toestaan, trad het af Yolgens eenige mededeelingen zou do crisis slechts het aftreden betreffen van de ministers Visconti, Bonasi en Carmine, die reeds sedert de ver kiezingen ontstemd waren wegens de ver liezen van de rechterzijde. Volgens latere berichten, belastte de koning den president van den Senaat, Saracco, met de vorming van een kabinet. Deze opdracht verwekt algemeene bevredi ging, omdat daardoor een verzooningskabinet uit alle constitutioneel© groepen van de Kamer mogeiyk wordt. KoningHumbert heeft 47 nieuwe senatoren benoemd, waaronder de Italiaansche gezant in Londen, baron De Renzis, de burgemeester van Rome, vorst Prospero Colonna, dc gene raals Do Revel en De la Penne, de admiraals Fouvon, Amical en. Morin, de schrijver An tonio Fojazzaro, de professor in de anatomie Golgi en do professor in de rechtswetenschap Gabba. Groot-Brltanniëo Het overschot van mevrouw Gladstone is gisteren in de Westminster-abdy bygezet, in tegenwoordigheid van een groote menigte belangstellenden. Vertegenwoordigers van de Koningin en leden van het koninklijke huis waren or by tegonwoordig. Yeroenlgde Staten* De republikeinsche Conventie kwam giste ren te Philadelphia om halféén byeen. Het voorgestelde program keurt over het algemeen de staatkunde van president Mac Kinloy goed, verklaart zich voor de loyale handhaving van den gouden standaard en tegen de vryo aan munting van zilver, veroordeelt de trusts en beveelt het commercieel© wederkeer igheids- 8telsel op voordeelige voorwaarden aan. Het program steunt warm de buitenland sche staatkunde van president Mac Kinley, vooral die ten opzichte van Samoa on spreekt, onder bevestiging van het beginsel van non- interventie in Europeesche geschillen, de levendige hoop uit spoedig den oorlog in Afrika te zien eindigen op eervolle voorwaar den voor beide partyed. Geboren, 20 Mei te Salatiga: JAW PAUL, Zoon van: 5430 0 A. DE GEUS en J. H. DE GEUS-Pel. Leiden, 22 Juni 1900. Heden overleed te Koog aan de Zaan onze geliefde Vader en Behuwd- vader de Heer HARMEN YAN DIJK, in den ouderdom van 77 jaar. A. APPELO v. Dijk. G. APPELO. 20 Juni 1900. 6413 7 Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig, smartelyk, doch ge duldig lyden, tot onze diepe droef heid, onze innig geliefde Vader, Groot- en Overgrootvader ABRAHAM NEU TEBOOM, Wedr. van Jacoba Bbiejkr, in den ouderdom van 71 jaren. Mode namens verdere Familie, ELIZABETH NEUTEBOOM. Leiden, 21 Juni 1900. (Assendelftshof No. 4), Laugegracht 5421 12 Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden gedurende de ziekte en het overiydon van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Rehuwd- en Grootvader den Heer K. KOOY, betuigen wy onzen hartelyken dank. 5423 8 Uit aller naam, Wed. K. KOOY Kippeoman. Yoor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen by hetoverlyden van haar geliefden Echtgenoot, den Heer J. OUD WATER, betuigt onder geteokende, mode namens haar Kin deren, haar welgemeonden dank. Wed. J. OUD WATER- 5481 9 v. d. Vuver. Runhbubg, 21 Juni 1900. Yoor de vele biyken van deelne ming tydenB de ziekte en na het overly den van onzen geliefden Zoon, Broeder en Pehuwdbroeder JAN, be tuigen wy onzen hartelyken dank. Uit aller naam, 6426 8 D. LUBACH. Voorschoten, 21 Juni 1900. Stoombootmaatschappij „Carsjens". De Directie bericht, dat de coupons der 4j-procente»OblJ|fatlèn, ver- schynende 1 Juli a. s., van af dien datum betaalbaar zyn gestold by de Rynlandsche Bank te Leiden en by de Heeren LAMAISON BOUWER Co., te Amsterdam. 6428 18 Voorts zyn van de leening 1897 door uitloting ter aflossing aangewezen de nummers 2, 24, 39, 85, 113, 120, 130 en 150, welke stukken eveneens aan bovengenoemde kan toren zyn betaalbaar gesteld. P. J. WEiJENBERGH, Leiden, 20 Juni 1900. Directeur. in Assurantiën en Hypotheken, ver- Btrckt Geld op Huizon en Lande rijen, voorschenen aan Bouw ondernemers, Landbouwers en Koop lieden op langen termijn en billyke rente zonder het sluiten van Levens verzekering. 5429 9 A M O

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3