I Dg Lcidsche Lustrumfeesten. Haalt de Vlaggen op, als de stoet in aantocht is! n. fBoünie.) "Wie is er dio ons *t lied Verbiedt Waar vreugde en luat in klinken! Ontroerder dan onzo vreemdeling was by het naderen van one schilderachtig stadje, ontroerder dan wie ook was of kon zyn, waren zy, die hier weer na langer of korter scheiding terugkwamen in do plaats, w'aarzy het schoonste tijdperk hunner heerlijke jeugd doorleefden. Zy kwamen terug mot een van vreugde en verlangen popelend hart en by elke omwenteling, dien de zuiger der locomotief maakte, vloeide hun bloed sneller door hun aderen. En nu stoomen ze binnen en als in een roes, als in een biyden droom zien zo hun oude sleutelstad weer en klinkt hun weer in do ooren het oude, het goddeiyk Io-Vivat. En dan zien zij rond en herkennen de oude plekjes of zien de veranderingen, die hier en daar plaats grepen, of drukken de oud-gewor den en gerimpelde handen van hen, die eens krachtig en zoo gaarne „beukten op zoo inenigen schurkekop." En men ziet elkaar aan met vreugde en mot verwondering tevens en het „quantum mutatus ab illo" komt op veler lippen. En mot smart, met stillen weemoed telt ieder de mannen der oude garden, waarin elk lustrum meer ontbreken. Het vrienden gelaat dat hem toelachte, do gulle mond die izoo welluidend kon vloeken of het lied „van 't eiland Curagoa" en andere kon zingen hy ziet het zoo gaarne weer, zy het dan vorgrysd en gerimpeld. Maar zie, het is er niet, het (•zou zelfs niet hebben kunnen komen, want jhet is sinds lang weer een geworden met de stof, waaruit het was ontstaan. Haar des te gelukkiger misschien voelt de reünist zich over het weerzien van hen die z y n gekomen, die de roepstem niet onbeantwoord k o n d e n laten, die hen terugriep naar dit "pqradys hunner jeugd. En zeer, zeer gewichtig moeten de „ambtsbezigheden" zyn, die kunnen belet ten, dat hy gaat. Zie, daar komt hy I Als zyn gryze haren en zyn eerwaardig uitzicht het niet verraadden, zou men meenen, dat hy nog tot de jonge garde behoorde, die steeds de oude helpt aanvullen. Een stoet van jonge menschen is het, die daar langs de straten als een groote slang zich kronkelt, van jonge menschen altemaal, al hebben zy gryze haren. En de kale hoofden vergeten wat hun ontbreekt en èp wuiven de hoeden in den jubel van het weerzien en zwaaien door de lucht, strooien en kastoren, flambards en kachelpypenl Het is reünie 11 Ja, ik weet wel, dat dit niets nieuws is wat ik schryf en ik heb ook geenszins getracht naar iets nieuws by myn beschry ving. Ik heb do oude woorden gebruikt, die elke vyf jaren 'weer afgestoft en opgepoetst worden: ik heb u gesproken van „gryze haren" en „weerzien" en „weemoed" en jonge harten." En ook „de roepstem" is er weer, ja zeker, de traditio neel© „roepstem" heb ik niet vergeten. Maar nu voel ik me toch veilig, want nooit zult ge me kunnen verwyten, dat ik vervelend ben, als ik van deze dingen spreek. Want dit is één Geschichte, die immer neu bleibt, en de oude woorden hebben een kracht die niet ver gaat, omdat de begrippen en toestanden, die ze voorstellen, even onvergankelyk zyn. Doze woorden zyn het, die elk jaar óók méé reünio- vieren, die iedereen weer voor den dag haalt en als oude vrienden begroet en zo weer opzet als de oude soldaatjos, de stuk-gespeelde sol daatjes uit de kinderspeeldoos, die, hoe oud ze ook worden, nimmer hun vroegere bekoring en glans verliezen kunnen. Daarom gebruik ik de oude woorden, want nieuwe deugen hier niet, waar 't onde weer nieuw wordt. Elk jaar, in het najaar, als op de velden en akkers de oogst by stapels vol wordt gereden naar de schuren, dan halen ook de studenten hun oogst in van jong bloed en frissche kracht, die het blyven-bestaan van hun gemeenschap verzekert. Maar elke 5 jaar komen zij, die geoogst hebben en gezaaid, terug om te zien of het brood gedydo en of het zaad, dat zy uitstrooiden, wortel heeft geschoten. En zy komen in den zomertyd, als welig groeit en bloeit wat zy als zaad wierpen in den bodem en de bloemen kleuren en geuren hun tegemoet, zoodat hun het hart weer jong wordt en zy met blijdschap gedachtig zyn aan de schoon© dagen van hun eigen zomertyd. Toen de stoet met zyn schaterende muziek en zyn zwierende vaandels in het feestgebouw was aangekomen, heette de Praeses van het Leidsch Studentencorps, de heer U. W. F. Van Panhuys de aanwezige reünisten en Senaten der bevriende Studenten-corpsen hartolyk welkom. Hy wees er op, hoe 31/» eeuw verloopen waren na de stichting onzer Hoogeschool en hoe met deze 61 jaren lang het Studenten corps, uit stormen en tweedracht geboren, doch juist daardoor des te sterker en krachti ger verbondon was geweest. De Leidsche Minerva tuurde telken reize uit, als een visschersmoeder, die het vaartuig terugverwacht, dat haar krachtig kroost mede- nam naar de woeste zee, om eindelyk met hen de horeeDiging to vieren. En de Leidsche Studenten verbeidden met ongeduld de komst van hun gasten, die, altyd welkom, in dezen tyd dubbel welkom waren, omdat ze eenmaal hoorden tot hun gemeenschap. De advocaat laat zyn dossiers liggen en de dokter doet zyn praktyk voor enkele dagen aan een ambt genoot over. En allen komen terug om te zien wat veranderd is en wat geiyk gebleven. Daarna ging spreker voort met de verhouding te schetsen met de buitenwereld, dat er wel eens wat te veel ruchtbaarheid gegeven wordt aan meer of minder onschuldige Studenten grappen. „Doch uw talryke opkomst is ons een prettig bewys, dat in uw oog het Leidsche Studentencorps getrouw bleef aan zyn devies." Ook de zege, door „Njord" in Haarlem behaald, werd niet vergeten, en ook de groote af gestorvenen als Verhuell, Coster en Fruin werden herdacht. Spreker eindigde met den wenseh, dat de reünisten het beeld van een gastvry Leidsch Studentencorps mede mochten nemen, alszg terugkeerden, en riep hun van de plaats, waar hy stond, een luiden juichkreet toe. Toen werd, nadat deze krachtig uitgesproken rede herhaaldeiyk luide was toegejuicht, het Io Vivat gezongen door de geheel© zaal,plechtig en met groote geestdrift. Een echt .studenten- gebod". Namens de reünisten, die in grooten getale waren opgekomen, dankte de heer mr. Boot, oificier van justitie te Botterdam, den praeses voor zyn hartelyko verwelkoming, in van groote waardeering getuigende woorden, die des te meer indruk moesten maken, waar spreker zelf het verlies zijner beste vrienden te be treuren had. Zyn wensch, dat de energie van hot huidige geslacht zóó krachtig mochte zyn, dat het meer tot stand mocht brengen dan waarop de tegenwoordige reünisten zich konden beroemen, werd door een lang gejubel beantwoord. Alsnu kwam het woord aan het beste deel der Leidsche burgoryde jongedames, die aan het Studentencorps een geschenk aan boden: eon lambrizeering voor de Collegiums kamer van de Sociëteit „Minerva". By monde van mejuffrouw M. Coebergh spraken zy tot de Leidsche Studenten haar sympathie uit, die zy in de laatste jaren zoo vaak hebben betoond en die door de studeerende jonge lingschap zoo byzonderiyk wordt gewaardeerd. By het feest der Hoogeschool, zoo ongeveer luidde de inhoud van haar toespraak, waar vele mannen van beteekenis samengekomen waren, om den 325sten jaardag van de groote daad van Willem den Zwyger te herdenken, uitte de burgery haar vreugde met vlaggen en gejuich. In die vreugde deelden ook de Leidsche jongedames (waaronder ook eenige mede-studenten) zooals zy altyd deelden in het lief en leed van het Corps, waarvoor zy haar beste wenschen uitsprak. Als uiting barer sympathie gaven zy de lambrizeering, vergezeld van een mooie oorkonde, die de namen der geefsters bevat. Terwijl de spreekster schalks de beant woording der vraag: „Hoe zy er achter ge komen waren, dat juist een lambrizeering tot do wenschen behoorde?" in hot midden liet, sprak ze tevens de hoop uit, dat do lambri zeering den ernst en het rustige mocht ver- hoogen van de kamer, waar het hoogste college van het Leidsch Studentencorps pleegt samen te komen, het Corps dat er steeds toe by moge dragen, om den roem van Leiden als l6te Universiteit hoog te houden. Eon daverend applaus volgde op deze flink uitgesproken toespraak, die onmiddellijk door den corpspraeses Yan Panhuys werd beant woord, waarin hy de waardeering uitte van alle z(jn medestudenten. Hierna begaf zich de stoet naar de Sociëteit „Minerva" evenals te voren samengesteld: lo. Muziek van het 4e Keg. Inf., Kapel meester W. Van Erp. 2o. Pedel van het Leidsch Studentencorps. 3o. Eerewacht te paard, gevormd door loden van de Leidsche Caroussel-vereeniging. 4o. Assessor I Collegii met het Corpsvaan del, te paard. 6o. Collegium Civitatls Academicae Lug- duno-Batavae Supremum. 6o. Eereleden van het Collegium. 7o. Feestcommissiën. 8o. Vaandels en banieren van Gezelschap pen en Yereenigingen. 9o. Gasten van het Corps (reünisten en senaten van bevriende corpsen). 10. Muziekcorps der Jagers, kapelmeester H. Borstlap. 11. De leden van hot L. S.-C. naar ieders faculteit, achter hunne banieren (juridische, medische, philosophische, Letterarische en theologische fac.) Vooral de banieren der vereenigingen muntte uit door verscheidenheid. Wy merkten een gezelschap op met schoenen aan het vaan del en ook één welks „veldteeken" een gou den laars was, naar men ons zeide de gou den houten laars van Piet Paaltjes, de sym pathieke dichter der „Snikken en glimlachjes. Op do Sociëteit aangekomen heette de President van Sociéteit Minerva de gasten in hartelyko bewoordingen welkom in het ge bouw waar de oude-studenten zoo menig heoriyk en jolig uur gesleten hadden. Doch hier is weer een gebied waarop van toepassing is wat ik boven schreef „dat zwygen beechei- denheidshalve plicht is." We laten dus voor het oogenblik, nadat de stoet zich ontbonden heeft de weergekeerde oud-studenten en de bevriende jongstudenten in blyheid de algemeene verbroedering vieren en gaan terug naar het feestterrein, dat wezeniyk wel een nadere beschouwing waard is. Het Van-der-Werf-park is geheel herschapen in een toovertuin, waarin de prachtigste varens en planten uit den Hortus geplaatst zyn en bloeiende rhododendrons ons toelachen. Langs de geheele zyde aan de Raamsteeg is een vroolyk, met vlaggen versierd feest gebouw opgetrokken. Aan de voorzyde loopt een breede veranda en een baldakyn geeft toegang tot een kolossale ridderzaal in Gothischen styi meteen gaandery aan de achterzyde, een groot buffet links en een plankier, rechts waarop prachtige palmen stonden en waarop aan beide zyden van het Collegium een ware „bloemlezing" van Leid sche jonge dames gezeten was. Middenin recht tegenover den ingang staat de troon van hertog Albrecht, een hemel van brons-bruin pluche, waar de wapenschilden van Beieren, Holland, Pfelts en Hene gouwen eveneens zyn bevestigd en waarop de zetels der hoofdpersonen staan, op fraaie wyze uitgevoerd door het Nederlandsch his- torisch-heraldi8ch atelier (directeur de Heer D. Van Eepen). Achter de benedengaanderjj, dus aan weerszyden van den ingang aan de Raamsteeg bevinden zich ruime vestiaires en keurig nette toiletkamers. De wapens der verschillende in dien tyd bestaande steden, gewesten en landen versieren de verschillende pilaren. De versiering der balkons enz. is van olijf groene stof, 'tgeen een zeer rflke indruk maakt. Het geheel, de totaal-indruk is echt „ridder- ïyk" en werd uitgevoerd door Gebrs. Van Houfcnm, te Amsterdam. Wanneer hier eerst daags de gekostumeerden in praalvohe waardig heid zullen tronen in „de opperzale" zullen we ons verplaatst wanen in dien ouden fleren tyd, toen ridders vroom ende goed het iyf en de veiligheid van lieftallig© jonckvrouwen verdedigen moesten. Ons rest nog te vermelden, hoe „Amicitia" in haar buiteosociëteü reeds Zondagavond ons eon klein vooiproeQe schonk van de feest vreugde, die ons deze dagen wacht. Na een concert in den tuin door het stalmuziekcoips van het 4de Regiment Infanterie (directeur do heer W. Van Erp) gegeven, waar ook de Maskerade-Marsch van den dirigent voor het eerst op „Amicitia" werd uitgevoerd, wachtte ons een, ik zou het wel durven noe- meD, „geïmproviseerd" dansje in de zaal, waarvan druk werd gebruik gemaakt. Na afloop vereonigden ach do HH. Studen ten op de Sociëteit, waar zy in gezelligheid en vroolykheid den morgen der reünie-feesten verbeidden. IEIDE5, 18 Juni. Thermomoterstandgisteravond om 8 uren 15.5° C. 59.9° Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 15.5° C. 59.9° F., 's middags om 12 uren 18° C. 64.4° F., 's namiddags om 4 uren 17.5° C. =r 63.5° F. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Wanneperveen de heer J. Swart, cand. te Leiden. Bedankt is voor die gemeente te Doeveren door den heer W. Wagter, cand. te Leiden. Tot lid der commissie van bet toelatings examen tot den hoofdcursus in 1900 is o. a. benoemd de kapitein H. G. Van Meurs, van het 4de regiment infanterie. H. M. de Koningin heeft heden te Soest- dyk in audiëntie ontvangen de ministers van buitenlandsche zaken en van oorlog. H. M. do Koningin ontving heden te Soest- dyk in byzonder gehoor den heer SinïaLoza- witch, ter overhandiging zyner geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Servië by ons Hof. De minister van buitoni. zaken stelde den gezant voor. De minister zal morgen aan H. M. de Koningin voorstellen den Italiaanschen gezant in Den Haag, baron Galvagna. Woensdag a. s. zal de Commissie van Rapporteurs der Eerste Kamer omtrent de Boterwet haar verslag vaststellen. De Senaat komt een week na het uiteengaan der Tweede Kamer, vermoodeiyk 9 Juli, by een. In de daarop volgende dagen zal o. a. de Leerplicht wet worden afgedaan, indien deze althans dan voor de openbare beraadslaging gereed is. De wetsontwerpen op de ouderlyke macht en de strafrechtspleging van jeugdige per sonen zullen, indien zy van de Tweede Kamer by de Eerste zyn ingekomen, vermoedeiyk in handen eener voorbereidingscommissie wor den gesteld. Tegen 1 October zal de heer W. T. Koster, administrateur, chef der afd. Waterstaat aan het Departement van W., H. en N., zyn ont slag uit den dienst aanvragen. Heden heeft de burgemeester der resi dentie, uit Parys teruggekeerd, zyn ambts werkzaamheden hervat. Do Conferentie voor Internationaal Privaatrecht houdt hedenoamïddag om 5 uren haar slotvergadering. In de vorige week heeft de Conferentie in een aantal vergaderingen de aan de orde gestelde onderwerpen afge handeld, behalve het huwelyksgoederenrecht, dat heden in eerste lezing is behandeld. H. M. do Koningin ontvangt morgon op Soestdyk om 12 uren de gedelegeerden van de Internationale ConferentieH. M. de Koningin- Moeder te 127, uur. De gedelegeerden ver eenigen zich te halféén aan het déjeuner, door Koningin Emma aangeboden. Morgenochtend te 9 u. 44 m. vertrekken de heeren in salon- rytuigen per Staatsspoor van Den Haag naar Soestdijk. Het Nederlandsch oorlogsschip, dat naar China zal worden gezonden, is, naar vernomen wordt, de „Holland". Het stoomschip „Bogor", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 17 Juni van Suez; de „Prins Willem IV", van Amsterdam naar Suriname, passeerde 16 Juni Dungeness; de „Rotterdam" arriveerde 17 Juni van Rotter dam te Nieuw-York; de „Statendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 18 Juni Lizard; de „Soembing", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 17 Juni te Southampton. Voorhout. Ingevolge het verzoek van eenige ingezetenen zal morgen (Dinsdag 19 Juni) een extratrein van Leiden vertrekken te 11 u. 50 m. des avonds (Amsterdamsrhe tyd) en aan de halte Voorhout stoppen, echter niet om 1 u. 50 m. zooals in het nummer van Zaterdagavond staat vermeld. Lawn-Tennis-WedstrUd 4e Leiden. Door het minder gunstige weer der laatste dagen, zyn de jaariykeche Lawn-Tennis-wod- stryden te Leiden nog niet geëindigd. Het Leidsch Lawn-Tennis-match-comitó had de wedstryden verschillende veranderingen laten ondergaan. Ten eerste hadden de wed stryden plaats op de nieuwe asphaltbaan der L. L.-T. C. „I. M. O." (Café „Buitenzorg", Witte Singel) in plaats van in den speeltuin van „Vreewyk". Op het terrein was alles good geregeld, terwyl do kleedkamers voor dames on heeren zeer ten gerieve van de spelers waren inge richt. Vervolgens waren deze wedstryden dit jaar voor hot eerst „nationaal". Voor een leek heeft dit woord misschien niet die gewichtige beteekenis als voor de Leidsche tennis spelers. De wedstryden waren dus open voor leden van Leidsche clubs en alle Nederlanders van geboorte. Natuurlyk overtrof het aantal Leid- Bche spelers dat van spelers uit andere steden, maar ik vertrouw er op, dat, indien de Leidsche wedstryden eenmaal meer bekend heid onder de andere Nederlandsche Bpelers gekregen hebben, zy tot de prettigste wed strijden zullen kunnen gerekend worden. Iedereen, die op één der dagen het wed strijdterrein bezocht, was zeer Ingenomen met het goede spel der dames en heeren. Wel miste men eenige trouwe matchspelers uit vroeger jaren, maar verschillende Haagsche spelers speelden voor het eerst in Leiden. Het programma was dit jaar zeer uitgebreid. Er waren drie verschillende soorten „Heeren- 8ingle", één dames-single, twee soorten Mixed- Double, en een Heeren-Double. De inschry vin gen waren talryk en het is een vertdydend verschyosel, dat ook de jongere spelers moedig aan de wedstryden dealnamen. Zondag morgen liet de regen het niet toe om te 6pelengelukkig klaarde het weer des middags op.i de volgende finals werden toen gespeeld: Heeren-Single Nationaal. Gewonnen door dan heer 8. P. Kier, uit Den Haag, tegen -den heer J. H. Zaayer, uit Leiden, e—1, 5—7, 6-4. Mixed Double Nationaal. Gewonnen door mej. E. Van Aken en den heer H. C. Van Schouwenburg tegen mej. L. van Voorthuyzen en den heer J ten Brink 6-1, 6-4. Heeren Single Juniores. Gewonnen door den heer E. Grivel tegen den heer A. S. Oppenheim 6—0, 6—1. A. e. Zondag 24 Juni zullen de overige finals gespeeld worden; de toegangskaarten van Zondag 17 Juni blijven geldig, maar vele toeschouwers zullen ongetwijfeld, na demaB- keradedrukte op het wedstrydterrein aan wezig zyn om het vervolg van de wedstryden te aanschouwen. Marktberichten. Rotterdam, 18 Juni. Op de veemarkt waren aangevoerd: paard, veulen, ezel, magere runderen, 1&4 vette runderen, 424 vette en graskalveren, nuchter kalf, 807 schapen of lammeren, 586 varkens. big, 1 hok of geit Men noteert: Vette iinoderen prima late qual. a 1ste qual. 66 a 2de qual. 60 a Sde qual. 64 a cents, Ossen lsto qual. 64 a 2de quaL 58, 3de qual. 62 cents, Stieren 1ste qual. 60 a 2de qual. 50 a,3de quaL cents. Kalveren 1ste qual. 80, 2de qualiteit 70 a 60 cents. Handel stationnair. Schapen 1ste qual. 60 a 2de qual. 55 a cents. Varkens 1ste qual. 42 a 2de qual. 40, 8de qual. 38 cents. Licht soort 39 a 37 cents. Aanvoer redelijk, tamelijk vlugge handel. Gr e m ^ngfd TV ieu w Een graanhandelaar te Leiden, die te veel vertrouwen stelde in zyn perso neel, dat hy in 1894 met de zaak had over genomen, werd de dupe van zyn te goed vertrouwen en daaruit voortspruitendo minder scherpe controle. Een koetsier, die eon weekloon genoot van f 9 met vry brood, en die o. a. belast was met hot vervoeren van graan van het pak huis naar den molen, moest op een dag vier partyen tarwe, elk van 10 H.L., naar den molen breDgen, Onderweg liet hij een party van 10 HL. op de Yischmarkt te Leiden achter, waar een koopman haar zou komen afhalen. Voor f 8 per H.L. werd door dien koopman de tarwe, die toen ongeveer f 7 stond, opgekocht, terwyihy bovendien den koet sier, die beweerde door den opkooper tot die plannen aangezet te zyn, nog maar zeer on regelmatig, 6oms in 't geheel niet betaalde. Het O. M. by de rechtbank te 's-Gravenhage, waar de koetsier heden terechtstond, vorderde voor den beklaagde 6 maanden, zich voorbe houdende later een vervolging in te stellen tegen den heler, die er zeker niet beter af zal komen. De man die te Delft uit een magazijn vitrage goed stal, bewerende dit aan de Hoornbrug van een hem onbekend persoon te hebben gekocht voor f 4, terwijl hy dat zelfde stuk goed eenige oogenblikken later weer voor f 2 verkocht, werd heden door de Haagsche Rechtbank veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf; de man, die te Leiden een paar handwagens ontvreemdde en die ten eigen bate verkocht, tot 3 maanden de man, die te Voorschoten eenige kippen uit een 6chuur stal, tot 2 maanden; de man, die te Leiden van eon party afbraak eenige stukken lood wegnam en die verkocht, tot f 20 boete of 12 dagen hechtenis; de man, die te Noordwyk aan Zee iemand mis handelde, tot 10 dagen de man, die te Oegstgeest een vrouw mishandelde, tot 5 dagen; en de vier personen, die zich te Leiden tegen de politie verzetten, één tot 7 dagen en de drie overigen ieder tot 5 dagen. T e 1 e g r a mi m o n. LONDEN, 16 Juni. (R. O.) Een depeche van Roberts uit Pretoria van 15 dezer meldt: Generaal Baden-Powell heeft gisteren Rusten burg bezet. Vanavond vertrekt een colonne van Pretoria om Baden-Powell tegemoet te gaan, terwyl generaal Methuen van Potchef- 8troom optrekt en met zyn voorhoede den 19don Johannesburg hoopt te bereiken. Heidelberg zal bmnenkort bezet wordende Oranjerivier-kolonie zal dan volkomen van Transvaal zyn afgesneden. Baden-Powell rapporteert, dat de districten, die hy door is getrokken, op bovredigende wyze tot rust komen; moer dan duizend ge- weron met toebehooren zyn overgegeven. Hans El off en Piet Krugor, een zoon van den pre sident, zouden gisteren by hom in onderwer ping komen, nadat zy reeds vroeger op hun hoeven ontwapend waren. Botha's achterhoode is door Hamilton ver rast en volkomen uiteengedreven. Botha's legermacht is teruggetrokken, naar men ge looft op Middelburg. KAAPSTAD, 18 Juni. (R. O.) Het kabinet is geformeerd en aldus samengesteldGordon Sprigg, premier-minister en minister van financiën, Graham, secretaris van koloniën; Rose lues, procureur-generaal; Smartt, open bare werken; Faure, landbouw, en Frost, minister zonder portefeuille. LONDEN, 18 Juni. (R. O.) De „Times" ontvangt uit Lorenqo-Marquez bericht, dat president Kruger de hoofdkwartieren heeft overgebracht naar Alkmaar by Nelspruit. De onlusten in China. HONGKONG, 16 Juni (R. 0.) Een telegram uit Wuchan in de provincie Kwangsi meldt, dat er onlusten broeien aan de Westrivier in liet Zuidwesten. Gemeld wordt, dat onlusten hebben plaats gehad te Buncha en dat meer dan honderd vluchtelingen uit Bunglaw den 12den Juni te Wuchan zyn aangekomen. Ongeveer 5000 opstandelingen zyn te Kweiii-Sin by een; de prefectuur wacht op versterkingen. Verschillende afdeellngen Kan- tonsche troepen zyn den llden dezer door Wuchan getrokken op weg naar Kweih-Sin. SHANGHAI, 16 Juni. R, O.) 10 uren v.m. De gemeenschap met Tientsin is nog ver broken. De suidelyke spoorwegiyn is gestoord tusscten Brand» en Tientsin, dioht by deze p-laaU. Alle lynen van Peking en Tientsin zfln nu gestoord. De consuls vergaderden hier heden om te raadplegen over de verdediging van de Euro- peeeche nederzetting. De voorzitters van de Franeche en cosmopolitische nederzetting en de JEuropeesche commissaris voor de in- en uitgaande rechten woonden de vergadering hy. Er werd niets bepaald omtrent de ver dediging, daar er geen gevaar bestaat nu de onderkoning en de Taotai instaan voor de bescherming der vreemdelingen. LONDEN, 17 Juni. (A. E). Dalziel seint uit Shanghai, dat admiraal Seymour on 1400 man tusschen Lang-Fang en Yundsun nauw zyn ingesloten. Het corps heeft maar weinig levens middelen en geen water; de mannen hebben geen ruimte om zich te slapen te leggen. PARIJS, 17 JunL (R. O.) Een telegram van den Fransehen consul te Tientsin meldt, dat de Europeesche expeditie naar Peking slechts zeer langzaam vordert. De rebellen hebben de Protestantsche instellingen in de Chineezen- stad te Tientsin) in brand gestoken. WASHINGTON, 17 Juni. (R. 0.) Nu nog 24 uren zyn voorbygegaan zonder dat be richten zyn ontvangen van admiraal Kompff, zullen uit Manilla Amerikaansche troepen worden gezonden naar Takoe. BERLIJN, 17 Juni. (R. O.) Wolff's Bureau verneemt, dat luidens een telegram, op na vraag van de Regeering door den Duitschen consul te Chefoe den 17den Juni des morgens afgezonden, daar naar de laatste berichten, die den vorigen dag per schip waren aange bracht, niets bekend is van de verwoesting der gezantschapshotels, noch van den moord op den Duitschen gezant. PARIJS, 17 Juni. (R. O.) Een telegram van den Franschen consul uit Hongkong, dat heden hier ontvangen is, maakt geen melding van den beweerden moord van den Duitschen gezant, noch van de verwoesting der gezant schapshotels te Peking. LONDEN, 18 Juni. (R. O.) De „Daily Mail" bevat een telegram uit Kobe van den 17den, waarin wordt vermeld, dat Japan thans be sloten heeft 3000 man naar Chma te zenden, terwyl de „Times" uit Peking van 14 Juni verneemt dat, in dien afgeloopen nacht een ernstige anti-vreemde]ingen-manifestatie plaats had, waarbij eenige van de mooiste gebouwen in het oostelyk gedeelte der stad waren ver brand en een honderdtal inlandsche ehristen bedienden, by vreemdelingen in dienst, werden vermoord. BERLIJN, 18 Juni (Wolff-bureau). Volgens hedenmorgen uit Shanghai ontvangen tele gram is sedert due dagen de telegraphische verbinding Peking Tientsin en Tientsin Shanghai verbroken. Omtrent de gebeurte nissen in Peking ontbreekt elk beBlist bericht. Volgens eveneens in den ochtend ontvangen nader bericht van den keizerlyken consul te Tschi Fu heeft er te Taku een gevecht plaats tusschen de soldaten van de Chineesche forten aldaar en de strydmacht der oorlogs-1 schepen. BERLIJN, 18 Juni. (Wolff-bureau.) Van den keizerlijken consul te Tschi-Fu is hedenmorgen het volgende telegram ontvangen: De Japanscke torpedo boot meldt, dat de Boxers zich van de gezantschapshotels te Peking hebben meostor gemaakt. SIMLA, 18 Juni. (R. O.) Ten gevolge van don toestand in China heeft hot zevende Bon- gaalscbe infanteric-regiment bevel ontvangen zich naar Hongkong te begeven. BERLIJN (Wolff-bureau) 18 Juni. (R. O.) De laatste, dato 15 dezer van Hong-Kong bier ingekomen vertrouwbare berichten be-( vestigen, dat de Chineosche geregelde troepen' den opmarsch der Europeesche troepen be letten en dat beschieting der forten te Taku te wachten is. LONDEN, 18 Juni (R. 0.) De avondbladen bevatten de volgende dopcche uit Shanghai dd. 18 Juni: Een telegram uit Tsiki-Fu meldt dat een hedenochtend aangekomen Japansche kanon neerboot bericht dat een strijdmacht samen gesteld uit Europeesche marine-troepen zich van de Taku-forten heeft meestergemaakt. Na een ultimatum aan den Chinoeschen com mandant openden zeventien forten het vuur op de oorlogsschepen. Het vuur werd door de vloot beantwoord, welke do kanonnen der Chineezen tot zwygen bracht; daarna werden de forten bezet. LONDEN, 16 Juni. (R. O.) Volgens een Laffan-tolegram uit Honkong aan de avond bladen van heden, is daar uit Tientsin tele- graphisch bericht ontvangen, dat alle legaties te Peking vernield zyn en de Duitsehe gezant vermoord is. De oorlogsschepen „Undaunted" en „Gribble" zyn terstond noordwaarts vertrokken, zoodra dezo berichten ontvangen waren; het laatste schip heeft vierhonderd fuseliers uit Wales aan boord. [Wolff's bureau te Beriyn teekent by dit telegram aan: Ter plaatse waar men het weten kaD, heeft men hier geen bevestiging ontvangen van het bericht van den vertegenwoordiger van Laffan's agentschap te Tientsin, en hy is tot dusver de eenige berichtgever, die het gemeld heeft. Wolff's bureau moet het aan u overlaten, of gy Laffan's agentschap voor betrouwbaar genoeg houdt om geloof aan het bericht te slaan. Ook in latere berichten worden noch de verwoesting, noch de moord bevestigd.] LONDEN, 16 Juni. (N. R. CDe laatste telegrammen uit Shanghai behelzen, dat de telegraphische gemeenschap met Tientsin verbroken is. LONDEN, 17 Juni. (R. 0) Uit betrouwbare bron heeft men vernomen, dat uit Tientsin bericht is ontvangen, dat de Boxers in den avond van den 13den Peking zyn binnengerukt. Z(j vernielden verschillende zendingspostm en ondernamen een aanval op de legaties, die vooral met behulp van een Maxim werd afge slagen. Voor zoover men weet, zyn tot dusver geen Europeanen omgekomen. De houding van de Chineesche troepen tegenover de Boxers is onzeker. SHANGHAI, 16 Juni. (R. O.) Volgens inlich tingen uit vreemde bron, hebben 10,000 Chineesche soldaten, die buiten Peking ont bonden zyn, zich by de Boxers aangesloten. Verder meldt men, dat de Chineesche regeering zich niet aansprakeiyk stelt voor een moge- lyke botsing met de Europeesche strydmacht.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3