Bears van Amsterdam. woordighcid alhier blyke mijn belangstelling in onze schildersschool, myn bewondering en vereering voor onzen beroemden landgenoot en myn ingenomenheid met de hulde, welke heden door kunstvrienden uit ons vaderland, de koloniën en het buitenland aan Haarlem's burger wordt gebracht. „Ik onthul dit monument met den wensch, dat het moge bijdragen de herinnering aan dezen meester by het nageslacht steeds leven dig te houden." Een daverend gejuich barstte nu los, terwyi do kapel van Kriens feestmuziek deed schallen en de Koningin, door Haar Moeder vergezeld, de trappen van de voor deze gelegenheid r\j k gedrapeerde en de voor Haar en Haar gevolg bestemde muziektempel afschreed en een sta- tigen ommegang maakte rond het gazon, waar het midden het beeld verryst. Na afloop der onthulling werd door HH. MM. een rijtoer gemaakt en naar het Stad huis gereden om op het bordes het defiló voorbij te zien trekken. Voor de trap en be- "zyden daarvan waren bloemen en planten- versieringen aangobracht en het hekwerk versierd met draperieën, roode stof met gouden en roode franje afgezeh Boven het bordes een baldakyn met omhangende lambrekyn, mede van roode stof met franje afgezet en gesteund door stokken met hellebaarden en waaronder de twee zetels voor HH. MM. waren geplaatst. Dit was byna de eenige versiering in de stad, niettegenstaande langen tyd vooruit bekend was, dat de Koninginnen zouden komen. Slechts een paar winkeliers hadden iets feestelijks doen aanbrengen en aan een paar koffiehuizen hingen Chineesche ballons. De optocht van de verschillende vak- en andere vereenigingen, tevens voorstellingen bevattende op het gebied van kunstennyver heid, besloeg een groote lengte, maar muntte niet uit boven die, een paar jaar geleden te Leiden gegeven, moest er zelfs verre beneden biyven. Trouwens, om fraaie optochten te zien, zyn de Leidenaars vry wel verwend. Niettemin trokken byzonder de aandacht de vertegenwoordigers van de Boek- en Steen drukkunst, de letterlievende VereenigiDg „J. J. Cremer," de schilderschool van Fr. Hals, een getrouwe copy naar de schildery van Job. Berckheyde en voorgesteld door eenige leden der sociëteit „De Kroon" te Haarlem, benevens de oud-Hollandsche kegelbaan ten tyde van Hals naar een schildery van Jan Steen. Op het Stadhuis werden door de dochters van de wethouders mr. Th. De Haan Hugen- hoitz en Joh. De Breuk bouquetten aange boden en aan HH. MM. voorgesteld de wet houders met hun dames, de feestcommissie, commissie van toezicht op het Stedeiyk Museum en een bezoek gebracht aan een in de beroemde Frans-Hals-zaal voor deze ge legenheid bijeengebrachte hoogst belangryke verzameling photographieën, photogravuren en verdere reproductiën naar schildery en van Frans Hals. (Deze tentoonstelling blyft eenige dagen voor het pubhek opengesteld.) Een allee van bloemen en groen voerde naar de burgemeesterskamer, alwaar eenige verfris- schingen werden aangeboden. De rondgang van het défilé was voor de deelnemers een vermoeiende tocht, maar ten slotte waren toch allen nog vrooiyk en opge wekt, toen ongeveer te vyf uren de stoet in het park van het Brongebouw werd ontbonden. Terwyi hy op de Groote Markt onder het oog van de Koninginnen voor by trok, bemerkte men de aanwezigheid van talryke buitenland- sche kunstenaars. Van alle zy den werd Fransch, Engelsch en Duitsch gesproken. Ook de in Den Haag vergaderde conferentie voor het Internationaal Recht was door de welwillendheid van het Comité in staat gesteld de Fran8-Hal8-feesten by te wonen. De vreemde beeren waren zeer ingenomen met alles, wat door hen bezichtigd kon worden. Om halfvier ving aan het groote concert in de Groote- of Sint-Bavokerk, onder leiding van den heer W. Robert met medewerking van mej. Anna Kappel, sopraan, mej. Tilly Coenen, alt, de heeren J. J. Rogmans, tenor, Joh. Messchaert, bas, W. Ezerman, orgel, en een gemengd koor, bestaande uit 600 personen, en het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam. Het programma bestond uit „Jubilata", G. F. Handel; „Krooncantate," W. Robert; „Feestzang aan Frans Hals", W. Robert; „Hallelujah," G. F. Handel (Uit het oratorium „De Messias"). HH. MM. de Koninginnen kwamen te vier uren, na afloop van den derden rytoer en na het zingen van het eerste nummer, in de kerk en woonden het concert tot het einde toe by. Dit concert was het indrukwekkend slot van de officleele Halsfeesten. Prachtig klonk het Wilhelmus van koor en orkest door de hooge gryze gewelven, toen de Vorstinnen binnenschreden langs een looper over de zerken. En het talryk publiek verrees onmiddellyk; buigend namen Hare Majesteiten Haar zetels in, op een verhevenheid tegen een der reuzen- zuilen, tegenover het preekgestoelte. Het machtig klankgehalte, het heeriyk geluid der solisten, maakte een diepen indruk. Maar toch scheen het alsof er iets gejaagds in was. Onder het zingen van een koraal verlieten Hare Majesteiten het kerkgebouw. Door een dichte menigte reed de stoet naar het station, waar de Koningin zich in hoofd zaak met mr. Van Tienhoven onderhield. Onder luid gejuich reed de trein omstreeks vyf uren weg. Een eigenaardige byzonderheid is, dat de locomotief, welke den trein trok, waarmode H.H. M.M. de terugreis naar Soestdyk aan vaardden, „Frans Hals" heette. In de stad werd niet alleen door aanplak biljetten, maar ook door by menigte rond gedragen wordende borden vermaand om op de zakkenrollers te passen. Den geheelen dag werkte het weer byzonder mee. 't Was gezellig, zonnig, maar er woei een cfrisch windje, dat voor overmatige hitte bewaarde. Dat werkte als vanzelf op de stemming van het publiek. Wanklanken werden niet gehoord; wel had de politie op de Groote Markt wat moeite om het afgezette terrein vry te houden, maar dat lag meer aan de opdringende achterste dan aan de voorste ryen. De avondfeestoiykheden hadden, om zoo to zeggen, een huiseiyke tint. De liefhebbery- harmonie- en fanfaregezelschappen waren aan 't woord. Hoewel ze 's middags allen in 't défilé hadden meogeblazen, bleken ze onvermoeid te zyn. Van verschillende punten van de 6tad uit trokken ze hot eene naar de Groote Markt, het andore naar den Hout, hot derde weer naar elders enz. en gaven daar elkaar afwis selende muziek-uitvoeringen. Het was in de stad ontzagiyk druk. Van een omvangryke illuminatie was evenwel geen sprake. Alleen het Stadhuis was door een kleine gekroonde W, geflankeerd door twee kleine sterren, verlicht en op de Groote Markt wierpen twee electrische booglampen haar fel schynsel op de muziekcorpsen en het publiek, evenals nu en dan twee boven het café Brinkman aldaar geplaatste electrische zoek lichten. Bovendien (en dit trok zeer byzonder de aandacht) was het standbeeld van Hals zelf door electriciteit verlicht. De hier aan gebrachte zoeklichten waren sterker on hadden daarom beter effect. De9 namiddags was er diner in het Bron gebouw van het Standbeeld-comité en de feestcommissie met hun gasten, gezamonlyk een 40 personen. Aan hartelyke woorden over het standbeeld en het welgeslaagde feest ontbrak het daar natuurlyk niet. Het feest eindigde met een vuurwerk, aangeboden door de „Vereeniging tot ver fraaiing"; daarna was er concert in het Bron- gebouw met bal. Het vuurwerk had plaats terwyl de laatste trein naar Leiden vertrok. In de verte kon men, in de richting van den Hout, veelkleurige stukken de lucht in zien vliegen. Een extra trein liep er Diet, want aan het station te Leidon waren den geheelen dag nog geen honderd kaarten naar Haarlem genomen. Geaesgd Nieuws. Wy vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, waarin het publiek gelegenheid geboden wordt, om tegen veel lager pryzen dan die van de gewone goed- koope uitstap-biljetten, een uitstapje langs de lynen der Hollandsche IJzeren-Spoorweg- maatschappy, de door haar geëxploiteerde tramwegen, en het stoom boot veer Enkhuizen- Stavoren te maken, mits een reis worde af gelegd van minstens 270 K. M. In de Pieterstraat buiten de Morschpoort, onder Oegstgeest, is heden morgen door een gemeenteveldwachter een van dolheid verdachte hond doodgeschoten. Door de Haagscbe politie zyn in beslag genomen een aantal beleenbrieQes, ter waarde van een groot bedrag, betrekking hebbende op meubelen van een winkelier aldaar, verduisterd uit zyn faillieten boedel. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed gisteren uitspraak in de procedure over de Burgerdyksche of Boschtienden onder de Lier in het Westland. Het Hof was van oor deel, dat door den appellant-tiondheffer de zakeiyke tiendactie en niet de actie ex art. 1401 B.W. was ingesteld en vernietigde der halve het vonnis van de rechtbank te 's-Gra venhage, die de vordering niet ontvankeiyk had geoordeeld; voorts werd aangenomen, dat aan eischers auteur Philips Doubleth in 1661 door de Staten van Holland en West-Friesland het tiendrecht in geschil rechtens was ver leend en dat geïntimeerde» perceelen in het West-Boschblok gelegen waren en dat dus de daarover gevorderde tienden aan appellant verschuldigd waren. Mitsdien werd appellant ontvankeiyk verklaard in zyn vordering en die hem toegewezen. Voor appellant was gepleit door mr. P. Droogleever Fortuyn en voorge- intimeerde mr. M. Zynen de Gier, beiden advocaten te 's-Gravenhage. Voor de rechtbank in Den Haag had zieh gisteren wegens diefstal van twee paarden uit verschillende weilanden te ver antwoorden een 18-jarige jongen, die zyn ouders veel verdriet veroorzaakte, doch volgens verschillende getuigen niet normaal is van geestestoestand. Het openbaar ministerie, den bekl als een onverschilligen leeglooper be schouwende, eischte drie jaar gevangenisstraf. De verdediger, jhr. mr. Van Bunnikhausen tot Herinchave, verzocht op grond van ver klaringen, o. a. door leermeeatefs van bekL nopens diens toestand afgelegd, en op grond van abnormaliteit in den geestestoestand van familieleden van beklaagde, dat een onderzoek door deskundigen zal worden ingesteld naar zyn verstandelyke vermogens, daarby nog herinnerende, dat de jongen in de gevangenis heeft getracht zich het leven te benemen. Op de tegen hem geëischte straf van drie jaren verklaarde bekl. niets te zeggen te hebben, er by voegende: „Ik biyf toch niet leven die drie jaar". Als een staaltje wat er alzoo in een jaar tyds verloren wordt, diene, dat alleen in de treinen der Maatschappy tot exploitatie van Staatsspoorwegen verleden jaar o. m. ge vonden zyn: 1084 parapluies en parasols, 448 wandelstokken, 77 hoeden, 40 petten, 53 man tels en jassen, enz., enz. Men meldt uit Alkmaar, dat gisterochtend door een hengelaar, die by de spoorbrug over het Groot Noord-Hollandsch Kanaal bezig was met visschen, een rywiel werd opgehaald, dat door. den vinder ter beschikking van de politie werd gesteld. Daar de machine op slechts enkele plaatsen een weinig verroest is, vermoedde men, dat zy nog slechts korten tyd in het water had gelegen en dat hier aan een ongeluk moest worden gedacht. Na lang dreggen vischte de politie dan ook van middag het lyk op van den onlangs benoemden gemeente-ontvanger van Hoorn, den heer A. V. Het rywiel is herkend als hem toebehoorende. Uit Tiel meldt men: In aanslai- ting aan een vorig bericht zy gemeld, dat de hagelbui zich gelukkig slechts over een kleine oppervlakte heeft uitgestrekt, boven en om Tiel. Maar daar is dan ook alles verhageld. Moestuinen, bloemkweekeryen en plantsoenen leveren een treurigen aanblik op; aan fruit is voor duizenden guldens weg. De jonge vruchten lagen als gezaaid onder de boomen. In de naburige dorpen heeft men geen of slechts weinig hagel gehad. Te Jubbega-Sohurega is gister- namiddag een huis door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Gisteren werd door een hengelaar uit de Waal te Hendrik-Ido-Ambachfc opge haald een karper, wegende 6.5 LG. Drie man moesten helpen om het beesiye aan wal te brengen, dat zich verlokken liet door een aardappel als aas. Het werd verkocht voor slechts f 2. Te Hamburg heeft de 26-jarige modiste Martha Januschek, die weduwe was, zichzelf en haar dochter doodgeschoten. Zware zorgen voor het bestaan zyn de oorzaak van d j wanhopige daad. Ter gelegenheid van de tentoon stelling heeft de Touring-club van Frankryk de leden van den „Algemeenen Nederl. Wiel- rydersbond" en in het algemeen alle Holland sche toerreizigers verwittigd, dat haar paviljoen op de tentoonstelling te hunner beschikking is gesteld. Tevens zullen zy ter plaatse van vestiging der Touring-club, 10 Place de la Bourse, te Parys, vinden alle stukken: kaarten, gidsen, reiswijzers, enz., die zy noodig mochten hebben, zoomede alle inlichtingen en aanwyzingen van practischen aard, die hun van nut kunnen zyn by hun verblyf en hun reizen in Frankryk. Terzelfder plaatse houdt zich ook een tolk voor hen beschikbaar. Te Parys is deze week een werk man, een houtdfaaier, uit Weenen, aange komen, die de tentoonstelling wilde bezoeken en de reis te voet heeft afgelegd. Een maand geleden is hy vertrokken met een karretje, waarop hy zyn jonge vrouw en zyn zoontje voortkruide. Onderweg heeft hy den kost verdiend met den verkoop van briefkaarten. 1 8,000 Chippewa Indianen b e- vinden zich in Noord-Minnesota by het Leech- meer op het oorlogspad. Zy zyn met repeteer geweren gewapend en bezitten overvloedig ammunitie. Hun land is zeer woudryk, zoodat de tegenstand niet gemakkelyk te breken zal zyn. RECLAMES, a 40 Cents per regel. 5264 7 Damast-Zijden-Japon f 9.00 en hooger, 12 Meter. Franco en vry van in voerrechten thuis. Monsters omgaandevenzoo van Zwarte, Witte en gekleurde „Uennc- berg-Zydew van 45 Cents tot f 11.10 p. M. O. HE\5EBERG, Zijden-Fabrikant (K. u. K. Uoll.3, Znricb. Kerkelijke Berichten. Oud e-W e t e r i n g. Remonstrantsche Kerk Zondag 17 Juni, des voorm. te tien uren ds. G. Buisman, te Delft. CORRESPONDENTIE. Abonnél De weg, welken de stoet zal volgen, kunnen wy in het Dagblad niet opnemenwy hebben echter een afdruk in onze Vestibule opgehangen, waarvan u een afschrift kunt nemen. 15 Juni 1900. pCt. Nod. Cert. Nat. Schuld 2% Obligation8 üoDganjc, Leen. in Zilvar 1889 4% Oosteai. Rento in Pup. Mei/Nov. Jan.'Juli 6 Port., O. B. 1853/84 mot Ticket 8 dito dito 18S3rd9 dito dito 1S904 dito dito Tabaksloening. 4 >4 England Binnen!. 189-1 4 1880 Eb. 626 4 B 1887/69 £100. 4 B 1689Rb. 625,2de eorio GanaL 4 öo Emisaio 189-1 Eb. 626 4 Spanje, Obl. P«rp. Schuld 4 Turkije Obl. Goprivil 4 a geconvorteordo aorio D 0. Mexico, Binn. Adoebare 2e aer. 6 Bra ril 15, 18894 funding Leaning 1898 6 Colombia 100—600 1% Venezuela, ObL 1881 100 4 Porav. Corp. Obl.6 Ccrt.y.preL Aaod. Italië, Obl. Zoid-Ital. Spoor 9 SpwJeon. 1887/89 sar. A-E 8 Portugal, Beira Baixa 9 Rutland, OR Wladik. 1896,96 4 a Bjaaan-Ur.E.625 4 1888 4 .M» A rind. N. Air. Handelsvercenig B Cult. Vontenland. Eon. Petzoloambronn.au p Dordtache Petroleum Gewone Aand. Sohibajeff Aand. Sumatra Palemb&ng. Moeara Enim Nod. Handal-My. Rescoutro N. W. Pae. Hyp.-B. Sohuldht. Incomebonda Maxwell Aand. Holl. IJzeren Spoorweg a My. tot ExpL v. Staatapw. OR Nod. Contr. Sp. 1000 3 Aand, N. Zuid-Air. Spoor 3 OR 1899 4 ObL Boxtel-Wezol 1857/80 goat. A&nd. Amcrikaansche Vaart a llottord. Lloyd. Amerika, Aand. Audüaon Topeku Obllg. t Adj.t. 4 a Aand. Donv. Rio Granda a Flor. Otx. A Panins a Bt. Louis San Pr.gow.A. ,3opr-A. Aand. Miaa. Kansaa Toxaa ObL „le hyp. 4 .8» a Erio Spoor Aand. a 2e prof. A. Ontario Woe tem Aand. a Nort Weat. C. v. Aand. a South. Pao. C. Gew. Aand. a a ,4 pCt GondL a Union Pao. Cert v. Aand. Aand. W. N.-Y. &P.afg.C.y.A, .ge-11- mortg.b, iMOlMk. Wabaah Sp. 0. v. pref. A. Kansas City Sab. Bolt Car .N. M. a Pit tab. Gulf Sharoa. a a Pittsb. Golf prol A. l.H-0.6 □ongarïjo, Thaiaa-Loten. 4 Turkse, Spoorw.-Lo'en9 Spanje, Madrid-Lotan8 Fr. DoU Tabak Mfl. Aand. B Deli-Cultnur-MaatachappÖ Cert v. Aand. Arondoburg. Aandeelen Sen om bah Aandeden Rotterdam-Del! Ned.-Ind. Spoor 224. Oostenrijk, Papier f 90.86 dito Zilver f 20.68 Franeche f Diverse Ryksmark f Ruasen Zilveren Roobola/'1.25 dito in Gouden Roebele L9ö Amenkaanscho Goud Dollars f2Ao}^ Prolongatie 4X 3* pCt koers. 78X 82Xa 81X 80>«' 23X 34 27K 94% 62% 96% 99% 96% 96% 88 91% 22% 26% 39% 66 88% 13% 26% 27 67% 11 m» 63% 62% 9674 96 96% 85% 116 67% 246 121% 160 77 165% 149% 83% 7 113 112 86 220 94 88% 99% 123 26% 72% 98% 84% 18% 11% 10%. 34% 11% 90% 66% 12 18% 20% 34% 331* 80 64%. 73 18% 90% 31 20% 17<* 39% 71% 27 38% 40 82% 605 359% 211 heden. 78 Yxa 81%, 83% 80% 80? is 23 34 62% 96%„ 95% 86% 39% 88% 13% 26% 25% 57% 11 66%a 96% 95% 248 149 78% 157% 149% 93% 7 113% 217 '83% 26 %a 71% 18% 11% 10% 11 90 68% 11% 20% 34% 33 63% 90% 31%. 17 39% 71% 86% 40% 856 210% Rusland on Japan ln Oost-Azlë. Het bewustzyn van het dringende gevaar, dat hen gemeenschappelyk bedreigt, houdt voor het oogenblik den onderlingen nay ver van de Europeesche mogendheden in het uiterste Oosten in toom. De gezanten te Peking gaan voort in volkomen overeenstemming te handelen. Men zet voor het oogenblik de vrees op zyde voor de mogelykheid, dat Rusland van de troebelen in China party zal trekken om zich daar weder vasteren voet te verschaffen. Engeland heeft elders de handen volhet kan niet denken aan interventie. De Vereenigde Staten zyn in de periode der presidentsverkiezing en de uitbreidingspolitiek is een struikelblok voor het succes van de regeering, die thans aan het roer is. Indien dus het gevaar voor een botsing aanwezig is, dan bepaalt dit gevaar zich voor het oogenblik tot de rivaliteit tusschen Rus land en Japan. Japan heeft de hoop gekoesterd een groote continentale staat te worden, door op te treden als beheerscher van China. Het is door Rusland op zyde gezet, dat het Port-Arthur en Liao-tung heeft weggekaapt. Ook by zyn streven, om zich in Koroa te vestigen, is het door Rusland gedwarsboomd. Om te slagen, had Japan een geducht leger en een geduchte vloot op de been gebracht. Zal het thans zich daarvan bedienen en overgaan tot mobilisatie van zyn strydkrachten, wanneer Rusland de troebelen in China ten eigen bate wil aan wenden Het is zeker waar, dat de voltooiing der reorganisatie van zyn leger over een jaar aan Japan de beschikking zal verschaffen over 540,000 man, gereed om te velde te trekken dat leger zal dan geheel bewapend zyn met het nieuwe geschut en het nieuwe Arisaka- geweer. Ook is het waar, dat over twee jaren het vlootprogramma van Japan geheel ten uitvoer gelegd zal zyn. Zes nieuwe groote pautsersohepen, waarvan drie nu reeds aan wezig zyn, zes nieuwe kruisers 2de klasse, ook reeds ten deele besohikbaar, en oen groot aantal torpedobooten en torpedo-vernielers zullen Japan's vloot tot de geduchtste zee macht in de Chineesche wateren maken. Maar tegen den reusachtigen territorialen omvang van Rusland kunnen vloot en leger van Japan weinig uitrichten; van een veld tocht in Mantsjoerye is, wanneer hy mocht slagen, geen ander voordeel te verwachten, dan de verzekering van het bezit van het schiereiland Korea. Korea nu, waar Japan slechts een débouché zoekt voor den overvloed zyner bevolking, heeft reeds eenmaal dienst gedaan als prys voor Japan's onzydigheid in China. Dat was in 1898, na de bezetting van Port-Arthur door de Russen. Datzelfde kan zich thans weder voordoen. Men heeft trouwens in Japan de ergernis tegen Rusland voor andere, kalmer en om zichtiger gevoelens ter zyde gesteld. Die gevoelens vinden in maarschalk Tamagata, den held uit den oorlog tegen China, een voorstander van groot gezag, en met hem zyn velen van gevoelen, dat Japan meer te verliezen dan te winnen zou hebben met een staatkunde van interventie of occupatie op het vasteland. Tot zyn eilanden zich beperkende, steunende op een krachtige vloot en een krachtig leger, is Japan* onaantastbaar. Het behoeft alleen voor zich te zorgen. Het is er zeker van, wat er ook gebeure, de staat te biyven, die in het uiterste Oosten het overwicht heeft; het kan, evenals Engeland in de geschiedenis vair Europa, overal en altyd zich mengen in de zaken van China, wanneer en zooals het wil. Maar op het vasteland gevestigd, zal het buren hebben, waaruit van zelf beslommeringen voortvloeien. Wanneer Japan tot eiken prys débouchés behoeft voor een ny verheid, die aan het eigen land niet genoeg heeft, dan bezit het die op Formosa, dat by den vrede met China in zyn bezit is overgegaan; de markt in Noord- Ohina kan het voor zich geopend houden, door zioh met Rusland te verstaan, hetgeen niet onmogelyk is; die in het gebied van den Yang-tse door zich te verstaan met Engeland. Het is bekend, dat Rusland met grooten nadruk voortgaat zich in Mantschoerye deug- deiyk te vestigen. De spoorweg van Niutsj wang vervoert 4000 koelies per dag voor het werk aan den spoorweg door Mantschoerye; hy heeft dit jaar contracten voor het vervoer van 95,000 werklieden. Uit Tientsin en Tsje-foe begeven zich ook iedere week ver scheidene duizenden grondwerkers naarMant- soerye. 90,000 koelies zyn aan het werk aan de versterkingswerken van Port-Arthur. Meer dan 1,500,000 Russen zyn sinds vyf jaren naar Mantsjoerye overgebracht, de meeste met hun gezinnen. De spoorweg van Port-Arthur naar Wladiwostok zal met het najaar voltooid zyn en Port-Arthur in recht- stieeksche gemeenschap brengen met de Amoer, van waar de rechtstreeksche gemeen schap met Moskou verzekerd is. Met Moekden is PortrArthur reeds verbonden door den spoorweg van Mantsjoeryede voltooiing van do directe spooriyn van Port-Arthur naar de Amoer, waarmede de Transsiberische spoorweg zyn beslag zal krygen, wordt alleen tot 1902 vertraagd door de tunnels van Tsjingau on Klite-Amoor. Het geld stroomt naar Port-Arthur. Een enkele Australische myn heeft orders voor 50,000 onsen goud per week tot aan het einde van het jaar. Voorraden van allerlei aard worden er opge stapeld. Dit alles is aan Japan niet onbekend, en het slaat die rustolooze werkzaamheid mot bezorgdheid gade. Maar toch is het mogeiyk, dat dit alles niet tot een botsing zal leiden, zelfs wanneer de Russische kozakken te Peking de orde moeten herstellen, wanneer Rusland den Japanschen nay ver weet te stillen door Korea te gebruiken niet als een twistappel, maar als een vredesappèl Een der gewichtigste knooppunten, waarvan de oplossing van de Chineesche quaestie afhangt, is Korea. (U. D.) De-oorlog tusschen Engeland en Transvaal Het herstel van de telegraph ische verbinding tusschen Pretoria en het zuiden schynt toch niet zoo vlug ln z(Jn werk te zyn gegaan als men hot eerst voorstelde. Het lange telegram van lord Roberts, ln ons vorig nummer, werd den 12den *B ochtends om 8.8 uit Pretoria verzonden^ maar het JSngelsche ministerie van oorlog kroeg het van goneraal Knox, bevel- hebber te Kroonstad, wien verzocht was het door te seinendit gebeurde eerst 's avonds te 10.50. Reuter seint uit Vry burg, dd. 12 Juni: De Boeren zyn met 1000 man on 30 wagens te Koeroeman aangekomen. Hot zyn meest opstandelingen, die voor Sir Charles Warren terugtrekken. Lionel Phillips, de bekende Johannesburger, heeft in het Koloniale Instituut eon lezing ge houden over Zuid-Afrika. Van de taalquaestie zeido hy, dat Engelsch in Zuid-Afrika de officieele taal moet wezen. Hy vond het ver keerd om aan beide talen gelijke rechten te geven. Het was een fout geweest om in de Kaapkolonie het Hollandsch die rechten te geven, enz. Telkens, aan zulko kleine trokjes, ziet men wat er oprechts is in dat En^elsche geschreeuw van geiyko rochten in Zuid-Afrika. Uit de Zuid-A/rikaanschs Mail. De „Volksstem" verneemt uit Kroonstad, dd. 4 Mei, betreffende het gevecht by Brandfort: De Regeering publiceerde zooeven het ver wachte officieele nieuws, hetwelk als volgt luidt: Generaal De la Rey seint heden van Eens gevonden: Gisteren maakte lord Roberts een aanval met zyn troepen van allo kanten. De linie was wyd minstens 3 uren te paard, zooals zy in verschillende richtingen trokken. Wd. commandant Meyer (Heidelberg) was op de rechterzyde van de spoor. Toen hy bezig was hard te vechten, trokken de troepen van de zyde van Rietpan, on namen den Botha'sbarg in bezit. Het andere deel kwam langs do Brand- I spruit op met een menigte kanonnen en Nor- denfeldts-maxims, terwyl de Ieren, die juist aangekomen waren, de posities by Brandfort nemen moesten. Commandant Greylmg (Wak-1 kerstroom) was aan de linkerzijde van de spoorbaan waar by ook werd aangevallen van verschillende richtingen. Commandant Groblef (Ermeloo) was ongeveer anderhalf uur te paard aan de linkerzyde van Wakkerstroom, waar hy van elke zyde werd aangevallen en een hevig gevecht voerde met kanonnen en klein geweer. Tot myn leed moet ik zeggen dat1 juist by den aanval myn broeder de vecht- j generaal, Klein Adriaan, werd gewond. Een j kogel in den linkerarm en een stuk bom op de linkerborst, die gelukkig door den patroon- J band werd afgekeerd, maar toch zoo hard, j dat hy zyn werk niet verder kan doen. Dë burgers hebben tegengehouden tot ongeveer 4 uur in den middag, toen ze verplicht waren het middelste commando te laten terugkomen ten einde den vleugel te laten tegenhouden.' Het duurde tot zonsondergang. Ik moet u zeggen dat ik het getal troepen niet schatten 1 kan. Ons verlies is zeer gering: 1 dood en 2 gewond. Den 4den Mei werd uit Kroonstad aan de „Volksstem" geseind: In gezelschap van zyn secretaris den heer De Bruyn Prince, wiens dapperheid hy zeer roemde, arriveerde heden met den trein uit Smaldeel de gewonde kolonel Maxim of, aan wiens moed in een der officieele berichten reeds hulde is gebracht. De kolonel heeft vier geweerschoten gekregen, waarvan twee hoofd wonden ^jn en een schot in den schouder terecht kwam, terwyl het vierde slechts ee/^ë kneuzing veroorzaakte. De eene hoofdwond is zeer pynlyk. Het eerste schot trof kol. Maximof op 300 of 400 treden, het tweede op slechts ruim 20 en het derde trof hem op vyf pas. De kolonel vorloor den man, die het eerste schot op hem gelost had, niet w uit het oog en weldra had een Mauser-kogel uit de karabyn van den kolonel een einde gemaakt voor altyd aan de ballistieke be-1 kwaamheid van den rooinek. De kolonel ia' een en al lof over zyn Hollanders die met groote koelbloedigheid en moed de begeerde1 positie namen. Met hun aanvoerder werden gewond W. Giebek, C. Ogtrop. M. Engersh, H. Smorenburg en A. Ruigrok. kol. Maximof wordt door de Russisch-Hollandsche ambu lance verpleegd en vertrekt zoodra hy weer beter is, weder naar zyn korps. Den 7den werd uit Kroonstad aan de „Volksstem" geseind: Het volgende officieele bericht is door de Regeering gepubliceerd: Generaal De la Rey seint van Smaldeel: Wy hadden Zaterdag een hevig gevecht by Vetrivier. Myn burgers hebben moedig ge vochten, maar de macht van den wyand was te sterk. Myn verhes is niet groot. Devyand heeft naar myn overtuiging zwaar geleden. Het schynt of ik tegen ongeveer 25,000 man moest vechten, en was verplicht by zonsonder myn posities op te geven en naar Welgelegen terug te trekken. Den 7den Mei werd het volgende officieele bericht bekend: Gistermiddag werd Veertienstroomen door den vyand in bezit genomen De overmacht' van den vyand trok daarna langs de rivier op naar onze posities, terwyl van de zyde van Warrenton een hevig bombardement op de onzen plaats vond, zoodat de burgers de, posities moesten opgeven, hetwelk geregeld, geschiedde. Heden werd de noordwaarts optrekkende vyand op twee plaatsen door onze menschen teruggedreven. H. E. S. wydt in de „Volksstem" een waar- deerend woord aan O. Hendrik Cremer. Hy schryft o. a.: Op 28 April, in een der gevechten by Thabanchu, sneuvelde op roemvolle wyze op betrekkeiyk jeugdigen leeftijd Henri (in de wan deling bekend als Hendrik) Cremer, veldkornet dor burgers van Benekal. district Winburg.' Het is misschien weinig bekend, dat veldkornet Cremer, van Hollandsche ouders in den Vry- staat geboren, bloedverwant was van dea terecht gevierden schrijver Jacob J. Cremer. BUITENLAND. Oroot*Drltaiu»l% Mevrouw Gladstone is gisteravond om 0- uren gestorven. In het Lagerhuis deelde de vice-ministetf van buitenlandsche zaken het volgende medei

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2