N°. 12361 Dinsdag 12 Juni. A'. 1900 r ï.io. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. m 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1 6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nonuuer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeyïngen» Vergadering Tan den Gemeenteraad ran Leiden, op Donderdag den 14den Juni 1900, des namiddags te twee uren. Plinten'van behandeling: 1°. Benoeming van een derden onderwijzer aan de openbare school der 3rie klasse No. 3. (142) 2°. Bonoemiug van een derde onderwijzeres aan de openbare school der 3do klasse No. 4. (144) 3°. Verzoek van prof. dr. J. Van Leeuwen Jr., om eervol ontslag als curator vau hot Gym nasium. (140) 4'\ Verzoek vaD C. D. A. Wernas, om terug betaling van schoolgeld, Lager Onderwijs. (134) 5°. Verzoek van C. M. Van der Lee, om vrij stelling van de betaling van schoolgeld, Middel baar Onderwijs. (135) 6°. Suppletoir© staat van begrooting en staat van af- on overschrijving, dienst 1899, van het Beiligo Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. (133) 7°. Rekening, dienst 1899, van de vereeniging tot bevordering van don bouw van werkmans woningen. (145) 8°. Verzoek van P. J. Van Hoeken, ora vergun ning tot inrichting van een bergplaats voor hout waren met bovenbouw van hout aan de Haven kade No. 9. (138) 9°. Voorstel tot verhooging van eenige uitgaaf posten der begrooting dienst 1899, waarvan do raming te laag is geweest. (137) 10°. Voorstel tot verhooging van eenige posten ©p do bcgrooting voor den dienst van 1900. (141) 11°. Verzoek van het Bestuur dor Christelijke j vereeniging voor ziekenverpleging „het Diaco- Hessenhuis", om vergunning tot hot dempen van een gedeelte sloot langs den Witten Singel vóór bet terrein kadastraal bekend Sectie M. No. 1635 1 en 1636, gemeente Leiden. (109 en 139). 12°. Voorstel tot aankoop van een nieuwe stoom- brandspuit en uitbreiding van hot bestaande brand- Bpnithuis aan do St.-Jacobsgracht. (136) 13°. Voorstel tot het leggen van een rrjbrng ^over de Witte-Singelgracht tegenover de Kaiser- straat. (113) Leiden, 12 Juni. Bljjkens den uitslag van het examen yoor hoogere graden by het 4de regiment infanterie hebben voldaan: voor vaandrig, de reserve-sergeant J. A. Smits, van het 5de bataljon te Gouda; voor reserve-sergeant, de reserve-korporaal L. A. Breedveld, van het 5de bataljon to Gouda, en de reserve-korporaals E. M. W. H. Zelisson en Ph. J. M. Kreling, van het 1ste bataljon te Delft; voor sergeant, de korporaal A. M. M. Van Baak, van het 4de bataljon te Leiden; voor korporaal, de soldaat M. F. Pluim Mentz, van het 4de bataljon te Leiden. De 1ste luitenant Den Hoed is, ter ver- vanging van den by het regiment grenadiers en jagers overgeplaatsten lsten luit. Steen- berghe, belast met de opleiding van de militaire wielryders by het 4de reg. inf. alhier. Do korporaal der mariniers G. P. Onvlee, bóhoorende tot de 3de afdeeling van het corps mariniers, is met ingang van heden gedeta cheerd by de Kweekschool voor Zeevaart alhier, Een gewyzigd ontwerp-Ongevallenwet, in den geest als verleden week door de Regee ring is toegezegd, is heden naar den Raad van State verzonden. Dr. Schelkly, die deel uitmaakte van de tweede ambulance van het Ned. Roode Kruis, is in Den Haag teruggekeerd. Beroepen is tot predikant by do Ned.- Herv. Gem. te Rynzaterwoude de heer B. I Tichelman, cand. te Utrecht. By onderhandsche inschry ving is de bouw van een nieuwe R.-K. kerk mot toren en 'pastorie te Oegstgeest, volgens ontwerp van de architecten Jos. J. Cuypers en Jan Stuyt, gegund aan don laagsten inschry ver, den heer J. Roodenrys, te 's-Gravenhage. De letterlievende vereeniging „Kunst na den Arbeid" te 's-Gravenhage zal by gelegen heid van haar 25 jarig jubiló een internationalen tooneelwedstryd houden. Als pryzen zullen worden uitgeloofd: 1ste prys Koninklyke medaille, geschonken door II. M. de Koningin, en f 50; 2de pr. een verguld-zilveren medaille en f 25; 3de pr. een vorg.-zilveren medaille; prys voor de beste tooneelspeelster een verg.-zilveren medaille; prys voor den besten tooneelspeler eveneens een verg.-zilveren medaille; prys voor de beste uitspraak in de Nederlandsche taal Koninklyke medaille, geschonken door H. M. de Koningin-Moeder. Aan dezen wedstryd mogen 9 vereenigingen deelnemen uit Noord- of Zuid-Nederland. Tooneelspelers en -speelsters van beroep zyn buitengesloten. Do opvoeringen zullen plaats hebben in do tooneelzaal van het feestgebouw „Con cordia" in de maanden October, November en December, telkens op Zondagavond. De jury zal bestaan uit 5 leden, nl. dr. «T. De Jong, mevrouw Snyder v. Wissenkerke, W. G. Van Nouhuys, Frits Lapidoth en J. Kuyk. De dames douair. Klerck van Hogendorp «n A. W. L. Versluys Poelman zenden ons het volgende schryven: „Eenige weken geleden is, zooals men weet, door eenige vrouwen een adresbeweging ge- cr«?nniseord om aan de Synode der Ned. Herv. to verzoeken ook aan de vrouwelyke lidmaten het stemrecht in de kerk toe te kennen. Daartoe werd een woord van op wekking gericht tot de vrouwelyke lidmaten om haar aan te moedigen zelfs de zaak ter harte nemen en zich eenige inspanning to getroosten tot verkryging van haar gelykstel- ling met de manneiyke lidmaten der kerk. Do medewerking der vrouwen en ook die van verschillende predikanten is tot nog toe vry bevredigend. Vele lysten met handteeke- ningen komen voortdurend in. Toch is het wenschelyk, dat nog moer nog veel meer vrouwen zich wenden tot mevrouw Versluys Poelman, 2de Oostorpark- straat 221, Amsterdam om adreslijsten aan te vragen en er in haar kring mee te werken. Laten dus nog velen dezen stryd helpen stryden; laat de uitspraak der vrouw in haar eigen zaak zoo krachtig on zoo ondubbelzinnig mogelyk zyn. De lysten kunnen uiteriyk tot I Juli circuleeren. De Synode komt na 15 Juli byeen en vóór dien tyd moeten de lysten gerangschikt, „de namen geteld worden om met een gezegeld adres te worden opgezonden." Naar men verneemt, is door Z. M. den Keizer van Duitschland een krans gezonden voor het a. s. Donderdagnamiddag te onthullen standbeeld van Frans Hals. Z. H. de Paus heeft het kruis pro Ecclesia et Pontifice geschonken aan de vol gende heeren, leden van het Nederlandsch comité tot regeling van bedevaarten: Pater A. Claeszen, prior te Utrecht; Charles Kieckens, te Tilburg; dr. J. Van den Brink, kapelaan te Nispen by Roosendaal; kapelaan C. Suid- geest, te Amsterdam, en J. Derksen, oud- zouaaf te Tilburg. To Arnhem zal van 18 tot 24 Juni in de Buitensociëteit een fancy-fair worden go- houden gedurende de tentoonstelling van oude en nieuwe kunst, met verloting, ten bate van den bouw eener Dieuwe school voor minver mogenden, onder beheer van het schoolbestuur „St.-Willibrord". Deze fancy-fair wordt geopend met een cantate van C. Christiaans, voor gemengd koor en tenor-solo, woorden van W. Meule- raan, on een feestrede van dr. Schaapman, een concert door de kapel der „Hernicke Milit&r Musikschulo" en tableaux vivants van Antoon Molkenboor „De schoono Slaapster". Op de volgende dagen o. a. een matinée- musicale onder directie van Jac. J. Ruygrok, solovoordrachten van Antoon Bonman en "Willem Mengelberg, van Annie Siewe, Andró Spoor en J. Mossel. De minister van binnenlandsche zaken met den referendaris voor onderwijs en de minister van oorlog met het hoofd der afd. genie aan het departement begaven zich heden naar 's-Hertogenbosch om een militair terrein te bezichtigon, dat voor een ander doel bestemd wordt. Te Amsterdam is overleden ds. W. J. G. Aalders, predikant by de Ned.-Herv. Gemeente. De overledene, die den leeftyd van 63 jaar bereikte, was achtereenvolgens predikant te Maartensdyk, te Kampen en sedert April 1885 te Arasterdam. Ds. Aalders maakte reeds vroeger deel uit van den Amsterdamschen algemeenen korke- raad. Hy diende nl. de gemeente als diaken in 1869/71. Later onttrok hy zich aan den handel en vestigde zich te Leiden, waar hy zich met goed gevolg op de studie der god geleerdheid toelegde, om begin 1878 door dr. J. H. Gunying Jr. op zyn eerste stand plaats tot den H. dienst ingeleid te worden. Den 26sten October 1897 herdacht hy den dag, waarop hy 12'/, jaar geledon als predi kant by de Amsterdamsche Gemeente bevestigd werd, en hot ontbrak hem by die gelegenheid niet aan bewijzen van belangstelling en waar deering. De begrafenis zal morgen, Woensdag, plaats hebben te Kampen. De heer J. G. G. Oudegeest, sedert 1894 predikant te Deurne, herdacht Zondag onder veel belangstelling het 40-jarige vervullings jaar van zyn ambt. De heer Oudegeest was van 1874 1880 werkzaam in Ned. Oost-Indië en ontving in 1887 het eereteeken voor be langrijke krygs verrichtingen. Naar het „Vad." verneemt, zal mr. P. Brooshooft, hoofdredacteur van „De Locomo tie f",Tepatrieeren. Hy zal echter van hier de hoofdredactie van dat blad bly ven voeren met den heer G. Stoll te Semarang als plaatsver vanger. Hr. Ms. fregat „Koningin Emma der Nederlanden" is, onder bevel van den kapitein- luitenant t. z. J. Bollaan, in den voorin, van II dezer te Nieuwediep aangekomen. De luit.-kol. T. W. U»Buys, van het reg. grenadiers en jagers, is bestemd om 1 Juli op te treden ais commandant van het 7de reg. inf. te Amsterdam. De kapitein A. J. Doorman, adjudant van den minister van oorlog, is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. De onlangs uit Oost-Indië teruggekeerde lste luit. der inf. M. Van de Siepkamp is in gedeeld by het lste reg. inf. te Groningen. Naar het „U. D." uit goede bron ver neemt, is omtrent het bezoek der Koninginnen aan Utrecht by de bevoegde autoriteit nog niets met zekerheid bekend. Den 4den Juni jh is op een onder leiding van den kolonel der artillerie, den heer J. G. U. Schoch, te Utrecht, gehouden vergadering, besloten tot de oprichting van een Nat. Christen Offieiersvereeniging, 4ie de geloovige, actief dienende zoowel als gepensionneerde offlciorèn van beide legers en van de vloot zal trachten te omvatten en tot elkander te brongen, ten einde dan: lo. by daartoe geschikte gelegenheden, samen te komen tot het bespreken van leger en vlootbelangen; 2o. krachtig, doch gepast, werkzaam te zyn voor de verspreiding der christeiyke beginselen onder de minderen on de kameraden; 3o. door het uitgeven van een tijdschrift de belangstellende christenen in en buiten de krygsmacht voor te lichten omtrent de ver schillende militaire en maritieme aangelegen heden, zooals die uit een christelyk oogpunt kunnen worden beschouwd. (Stand.) Tot consul van België te Maastricht is benoemd de heer M. Schols van Beethoven. Volgens het „Haagsche Dagblad" zal het buitengewone gezantschap der Boeren- Republieken op zyn terugreis van Amerika weer ons land bezoeken. De uitslag der herstemming voor de Provinciale Staten van Groningen (district Veendam) is als volgt: Uitgebracht 2654 st Gekozen de heer F. H. Boels (anti-rev.), met 1384 stemmen. De heer J. H. Reynders (lib.) verkreeg 1270 stemmen. Het stoomschip Ardjoono", van Rotter dam naar Batavia, passeerde 10 Juni Gibraltar; de „Herzog" (thuisreis) vertrok 11 Juni van Lissabon; de „Salak" arriveerde 11 Juni van Rotterdam te Batavia; do „Solo" vertrok 11 Juni van Batavia naar Rotterdam. Bodegraven. De burgemeester van deze gemeente heeft een openbare gemeenteraads zitting uitgeschreven tegen Woensdag 13 Juni des morgens te 11 uren. In deze zitting zal onder meer schoolgeldheffing een punt van behandeling zyn. Hillegom. De colfecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst, zal in deze ge meente worden gehouden den 18den Juni a. s. en zoo noodig de daarop volgende dagen. Zooterwoudo. Het kohier van den hoofdo- lijken omslag dezer gemeente voor het jaar 1900 is door Ged. Staten goedgekeurd tot een bedrag van f 2196. Hot kohier bevat 411 aangoslagonen. Zoo vaak hoort men iü dezo gemeente met haar vele wateren en vaarten, dat kin deren in het water zyn gevallen. Enkele dagen geleden was dit wederom met een tweetal kinderen het geval, die wel is waar werden gered, doch slechts juist by tyd. Menigmaal moeten de levensgeesten opgewekt worden. Nu moge het waar wezen, dat men met het water vertrouwd geraakt, waar veel water is, doch kinderen zyn niet wyzer en zien geen gevaar. Een waarschuwend woord van ouders en onderwyzers zou hier niet van onpas wezen, want helaas het gebeurt te vaak,, dat er kinderen verdrinken. Uit <1© staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot kan tonrechter- plaats- vervangor in het kanton Leiden mr. J. H. Goud smit, te Leiden; tot reohter in de rechtbank te 's-Gravenhage mr. J. P. Van der Lek de Clercq, thans rechter te Rotterdamtot ambtenaar bij het openb. ministerie bij de kantongerechten to Haarlem mr. D. J. Wolfson, te Middelburg; tot notaris te Dordrecht G. C. Hoolmans, thans notaris to's-Gra- vendeel. De minister van justitie verleent a. s. Woens dag geen audiëntio. Landbouwcomité, Na het in een vorig nommer vermelde kwam in behandeling het preadvies betref fende het vraagpunt: Zoodanige pogingen aan te wenden, als kunnende leiden tot verbetering van de rechtszekerheid van den grondeigendom door middel van verbetering van het kadaster. Op voorstel van den heer Kneppelhout, ondersteund door het Dag. Bestuur en den heer Dinge, werden de daarop 'betrekking hebbende voorstellen aangehouden tot na afloop der vergadering van candidaat-notarissen, waarop dit punt door deskundigen zal worden ingeleid en besproken en waarby de leden van het Landbouwcomité kunnen tegenwoordig zyn. Door den Voorzitter, den heer Bultman, werd ingeleid het vraagpunt: Mag invoer van buitenlandsch slachtvee in Nederland worden toegelaten in betrekking tot het belang van den afzet van den Nederlandschen veestapel naar het buitenland en den gezondheidstoe stand van dien veestapel in het binnenland? Tot uitgangspunt nam hy het besluit der Engelsche Regeering, om den invoer en het slachten van vee aan de slachtplaatsen in Engeland te verbieden voor zoover betreft Argentynsch vee. Hy meende daarby te kunnen mededeelen, dat reeds pogingen zyn aange wend om het vee uit Argentinië naar don Hoek-van-Holland te zenden, daar to slachten en dan uit te voeren. Men stolt dit voor als een groot belang voor Nederland, waarby handel en nyverheid, zelfs do landbouw zeer zouden worden betrokken, maar men vergeet, dat Nederland de stapelplaats zou worden van alles, wat andere Rijken niet kunnen toelaten. Naar zyn overtuiging zou het toestaan van den invoer van vreemd vee in Nederland uit besmette streken enorm schadeiyk zyn voor Nederlands belang. Nu Engeland weigert de toelating van het vleesch, hoopt de voorzitter, dat onze Regee ring weigeren zal dispensatie te verleenen van bestaande wetten en niet zal vergunnen het vreemde vee in Nederland toe te laten, waardoor onze landbouw belangryk zal worden benadeeld. Hieraan voegde de voorzitter toe, dat hy by den Directeur-Generaal van Landbouw bezwaren heeft ingebracht tegen toelating van slachtvee uit Frankryk. Hy kreeg ten antwoord, dat de toelating geschied was op de daarvoor bestaande voorwaarden, maar dat echter later besloten is, gelet op den bevredigenden ge zondheidstoestand van onzen veestapel en het gevaar voor besmetting, voorloopig geen bijzondere vergunningen te verleenen. De Regeering was dus teruggekomen op het geven van vergunning. De voorzitter vroeg nu of iemand over het door hem medegedeelde het woord verlangde. Niemand verlangde dat, waarop een dor leden constateerde, dat dit stilzwygen was te be schouwen als een bewys van algemeene instemming met de wonschen en plannen van den voorzitter omtrent den invoer van vreemd vleesch* De voorzitter behield zich het recht voor do 8tilzwygendheid der leden te zyner tyd te beschouwen als een algomeene uiting van haar instemming met het voorgestelde, na ernstige overweging van het belang, waarop hy haar heeft gewezen. De op de agenda geplaatste bespreking van het wetsontwerp Staatszorg-paardenfokkery werd niet gehouden, daar de vergadering be sloot dit punt te stellen in handen eener Commissie uit het Comité, door het Dag. Bestuur te benoemen. Na bespreking van eenige huishoudeiyke aangelegenheden werd de vergadering gesloten. Gemengd Nieuws. Aan de telephoon alhier zyn aangesloten onder de volgende nommers: 101. Secretaris, Stadhuis. 236. Prof. Tiele, Stationsweg. 241. M. H. v. Waveren, Broostraat, „In den Vergulden Turk". 350. N. D. D. Deo, Hooigracht. 370. Clos en Leembruggen, 2de Binnenvest- gracht. 371. Secretarie Stadhuis. 372. F. Muys v. d. Moer, Plantsoen. 373. J. Moll von Charante, Haagweg. 374. J. C. Huysman, Witte Singel. 375. A. Mulder, Paardesteeg. 376. Dr. Th. v. Wyk, Breestraat. 377. P. G. Timp, Hooigracht 378. W. Van Veon, Zyisingei. 379. Paulus Peereboom, Heerengracht. 380. Clos en Leembruggen, Ververstraat 381. Van Houten en Zillesen, Zyisingei. 382. J. M. v. Houten, Nieuwe Ryn. 383. G. P. Timp, Haarlemmerstraat 384. Dr. De Monchy, Steenstraat 385. F. Los, Heerengracht. 386. Firma Wed. P. AW. Wernink, Morschweg. 387. H. Paul, Utrechtsche Veer. 388. H. Englebert, Papenstraat 389. H. Brandt, Doezastraat. 390. Dr. D. Timmermans, Villa-Park, Oegst geest 393. S. Vies, Hooigracht. 394. S. Vies, Haarlemmerstraat 395. W. v. Sypveld, Nieuwe Ryn. 396. P. De Wilde, Hoogewoerd. 397. J. Roem, Zoeterwoudsche Singel. 398. W. Wouterlood, Levendaal. 399. C. T. Steffelaar, Nieuwstraat 401. C. v. d. Ven, Breestraat Het 30-jarig jubileum is voor Mietje De Meede, dank zy den giften van veel stadgenooten, lang niet onopgemerkt voorby gegaan. Zy heeft een aardig bedrag op eon Spaarbankboekje gekregen en vertelde, dat zy het mogeiyko zou doen om dit nog te vermeerderen. Van haar patroon ontving zy tevens een gouden horloge als biyk van belangstelling. Hedenmiddag te kwartier over twaalven had de 7-jarige W. v. P. het ongeluk in de Donkersteeg met zyn linkerarm te komen tegen het wiel van een voorbygaanden vracht wagen. Het ventje is by een in die buurt wonenden geneesheer binnengedragen, alwaar bleek, dat een kleine ontvelling het gevolg was van die aanryding. Overigens kwam de jongen met den schrik vry en is door een agent van politie naar het bureel gebracht, van waar het kind door de moeder is afgehaald. Een snug gore juffrouw had gister ochtend plaats genomen ln den sneltrein H .S. M. van Amsterdam naar Parys. Toen zy be merkte, dat de trein te Vogelenzang stopte, waar zy wilde uitstappen, gaf zy gehoor aan den raad van een ooiykerd, die zeide, dat, als zy maar aan de bel trok, de machinist het wel zon hooren en zou stoppen. Zy trok aan de bel, in dit geval de noodrem, de trein stond stil, doch zy werd niet vry- gelaten, maar tot Leiden meegenomen, waar proces-verbaal tegen haar werd opgemaakt. Intusschen gaf dat alles zooveel oponthoud, dat to Rotterdam verschillende aansluitingen werden gemist. (N. v. W.) Merkwaardig. Men deelt aan de ^Deutsche Ot." de volgende byzonderheid mede: Dezer dagen overleed te Delft een tachtig jarige vrouw, die haar geheele loven in het zelfde huis heeft gewoond. Zy blies den laatsten adem uit precies op dozolfde plaats, waar zy het eerste levenslicht aanschouwde. Amsterdam heeft een afdeeling wieirydende politie onder een inspecteur gekregen. Thans zyn in het geheel 5 logés van Lammetje Zondag als verdacht van de inbraak op het Singel to Amsterdam ge arresteerd. De e e r s t e d i e f s t a 1 m e t in b r a a k van horloges, gepleegd ten huize van den heer v. D., aan de Maartensbrug te Utrecht, ligt nog zeer versch in het geheugen en reeds nu vervult een tweede geheel geiyke misdaad de gemoederen daar ter stede met schrik. Thans is het de heer E., winkelier in horloges en wonende aan de Biltstraat tegenover de Kruisstraat, by wien inge broken is. Tusschen drie uren en halfvier word de inbraak gepleogd, du3 terzelfder tyd, waai op ook die by don heer v. D. plaats had. De dief of dieven schy'nen hier meer tyd en gelegenheid gehad te hebben dan aan de Maartensbrug, daar hier door hen niet minder dan 36 horloges zyn ontvreemd. Wel op- merkelyk is de overeenkomst van tyd, waarop de beide inbraken zyn gepleegd, juist op het oogenblik, waarop, uaar wij vernemen, de resp. politiewachten afgelost worden en de gelyke wyze van vernieling der winkel ruit, zoo ongeveer of ze beide zyn inge trapt. (U. D.) Gistervoormiddag ontstond te Apeldoorn brand in de bouwmanswoning van Ten Hoove, in de Wormer, eon buurtschap by den Hollandschen Spoorweg. Do woning was gelegen aan een zyweg over het Station, van waar men aanstonds naar het Gemeente huis seinde, waarop de brandklok werd geluid. Toen de brandspuit ter plaatse kwam, stond het huis reeds in volle vlam, en toen duurde het nog wel een half uur eer men met het blusschmgswerk kon aanvangen by gebrek aan water. Eindelyk maakte men gebruik van een waterput van een werkplaats der Holl. Spoorweg-My., doch nu bleef alleen over om op hot ingestorte, nog brandende e;i smeu lende puin te spuiten. Een achttal werklieden uit genoemde werkplaats hebben een groot gedeelte gered van den inboedel, die niet is verzekerd. De woning, toobohoorende aan den heer Van Dyk, was wel verzekerd. Men meldt uit Bergen-op-Zoom: Het bankbiljet van duizend gulden, alhier uit een brief vermist, is daaruit gestolen dooi den klerk van den gemeente-ontvanger alhier, die de zegels van d6n brief had verbroker:, en na daaruit het biljet ontvreemd te hebben, opnieuw den brief had gezegeld en per pose bezorgd. Do dader heeft bekend en is ge arresteerd. Te Helder is gisteravond do politie-agent Cupido door een marinier, die door hem was gearresteerd, in het politie- bureel doodgestoken. De dader is de marinier tweede klasse Oerlemans, die juist met hot oorlogsschip „Koningin Emma" uit Indiö teruggekeerd was. Hy wist uit het bureel to ontvluchten, bracht nog een paar andere personen verwondingen toe, doGh werd eindelyk door burgers gevat. De verslagen agent laat vrouw en kind achter. Do conducteur der Staatsspoor- wegen, dio te Maastricht drie dagen geleden zoodanig tusschen twee buffers bekneld go- raakto, dat hy in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, is gisteren aldaar overleden. In de grensplaats Bochelt is op het oogenblik een jonge dame van 17 jaar te bezichtigen, die een gewicht van 560 pond heeft. Men schryft uit den Gelderschen Achterhoek aan Arnli. Ct.:" Toonden we op underwysgebied aan, hoo gemeentebesturen elkander kunnen steuoen- indien men elkander ook op het gebied van verkeer en landbouw behulpzaam was, kwam meer nuttigs tot stand. De gemeenteraad van Gendringen besloot, om do tollen op te heffen op den weg Dinxperloo-Bontebrug, mede be heerd door Wisch en Dinxperloo; de eerste is voorloopig niet tot samenwerking bereid. Op dezelfde wyze handelt Wisch ten opzichte van een veearts. Dinxperloo ziet de nood- zakelykheid in, een veearts te benoemen voor de volkryke landbouwersstroek en vraagt do medewerking van Wisoh, welke ook geen vee arts bezit, teneinde de kosten gemakkeiykor to dekken, maar ook hier is het antwoord ontkennend. Dezelfde gemeente was echter wel bereid deel te nemen in het aanlog kapitaal van den spoorweg Dinxperloo-Varso- veld, waarby zy weinig kans tot schade, maar wel voordeel verwacht. Zoo zyn de gemeenten werkzaam als kooplui. Naby Woerden is op den spoor weg gevonden het verminkte ïyk van een onbekenden man op gevorderden leeftyd. Een kortstondige, doch hevige brand vernielde gisternacht twee huizen en een schuur aan den Noord te Wormervoor, bewoond door een drietal gezinnen. Do be woners van het huis, waar de brand ont stond, waren op do kermis te Krommenie, die van het andere perceel, een groot arbeiders gezin, moesten met achterlating van al hun goederen de vlucht nemen. De landbouwerszoon Geert IC, ▼an W. Bovenburen, verdacht van den mojiu-

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1