JAPONSTOFFEH. PUIKE KOFFIE, Thee E.Br^ndsm^ Zwarte en Gekleurde J. C. KOUT., Vermouth Cork Harvey's Whisky lij C. HEYNIS Jzn., Doezastraat 6. H. MENS, DoiMltl 11. H. CALLENBBEK. DMlI 11. Souchon a f 1.30 per K.G. 371 Cent de 5 Ons, 8q No. 12356 LEIDSCH DAGBLAD, WOENSDAG 6 JUNI. - TWEEDE BLAD. Anno 1930. bevelen zichzelven aan door hunne uitstekende qualiteit en concurreerenden prijs, en zijn bij de meeste Wijnhande laren alhier te ontbieden, ma 39 Noderlandsche Maatschappij voor Tuinbouw cn Plantkunde. Vleugels, Pianino's, Orgels, Haarlemmerstraat 53, Leiden. 1-ï. NIB31NS. Leiden. Specialiteit in Kindergoed en Lnicrmand-Artikelcn. Donkersteeg 11. Donkersteeg 11. AMSTERDAM. Verkrijgbaar in alle buurten der stad. In liet bijzonder wordt de aandacht gevestigd op 8188 48 Wy moeten volledigheidshalve melding piaken van hetgeen nog door verschillende persorganen is opgemerkt naar aanleiding van de verwerping van de Ongevallen wet door de Eorste Kamer. Het Centrum zegt: Hot negatiove votum der Eerste Kamer over de Ongevallenwet zal voor velen in den lande een verrassing zyn geweest. Al was het voorloopig verslag ongunstig en al 6prak de oppositie zich ook by de openbare behandeling heftig uit, men mocht toch nog eonige hoop koesteren op de aan neming. Immers, in do Tweede Kamer was het ont werp met aanzienlijke meerderheid aanvaard. En al vond de voorgesteldo regeling daar geen onvordoeldèn by val, de hoer Kuyper deed in zyn verklaring vóór de eindstemming ,d;iidoiyk uitkomen, dat hot hier gold een zaak 'van groote urgentie, en dat, by verwerping, verminkten, weduwen en weezen het gelag 'goeden betalen. De Eerste Kamer heeft desniettemin een streep door do rekening gehaald. De eersto groote sociale wet van dit minis terie is door haai verworpen, met vry krachtige meerderheid zelfs. Over de politieke gevolgen, welke dit votum kan opleveren, zullen wy niet uitweiden. Voorloopig heeft men af to wachten. Maar wel wenschen wy even te constatoeren, ,dat uit de gevallen beslissing alweder gebleken is, hoe de sociale wetgeving meer en meer 'onze staatkundigo verhoudingen gaat bo- heerschen en eon gronslyn trekt door alle partyen. Wy" zien dan ook, dat onder do voor- en onder ile tegenstanders leden van allo fracties worden aangetroffen. Van een zuivere partystemming was geen Bprake. Dit feit heoft zyn boteekenis voor de toe komst... Meer zullen wy er voor heden niet van zeggen. Dat de genomen beslissing ons teleurstelt, behoeft goen betoog. Al viol aan de Ongevallenwet zeer zeker te verbeteren en al bestaat de mogelykheid, dat de Rogeering spoedig een gewijzigd ont werp zal aanhangig maken, do onzekerheid, die thans geboren wordt, geeft reden tot 1 kommer. De lichtzyde is, dat algemeen denoodzako ïykhoid dor werklieden-verzekering is erkend, en ook, dat de Eerste Kamer in deze zaak wel niet het laatste woord zal te spreken hebben. Wellicht ware reeds nu da beslissing, een andere geweest, wanneer in do pers, speciaal in sommige anti-revolutionaire bladen, niet voortdurend op het „socialistisch" karakter der Ongovalionwet was gehamerd. Dit groote woord zal, vermoeden wy, by Êommigen den doorslag hebben gegeven. De NcdwlurnLr brengt in haar Kamer overzicht hulde aau de Eerste Kamer voor den moed en den ernst, die in deze zaak, ook biykens do debatton, by haar hebben voorgezeten. De Eersto Kamer was zich blyk- baar geheel van haar roeping bewust. Zy wist, dat er oogenblikken in ons staatkundig leven kunnen intreden, waarin deze tak der Volksvertegenwooidiging, wien anders een meer schuchtere en bescheiden rol is toege kend, naar de bedoeling onzer constitutie, moet ingrypen, en waarin dit ingrijpen heil zaam kan zyn voor de belangen van land en volk. Het juiste oogonblik voor ingrypen was hier inderdaad aangebroken. De Regeering had een Ongovalionwet verdedigd, zóó bureau cratisch en centraliseorend, zóó het particulier initiatief aan allo kanten opslorpend, zóózeer werkman en werkgever beiden onder staats- curateele stellend, zóózeer de industrie, die pvry" gelaten wordt in haar stryd tegenover net buitenland, in knellende banden vast leggend by haar toerusting tot dien stryd, dat de aanneming van deze wet bedonkeiyke gevolgen had kunnon hebben en misschien aan meriig bedryf, maar zeker aan de algemeene volksenergie grooteiyks schade had gedaan. En die wet was de eerste van een reeks andere wetten, die volgen moeten. Na de ongevallenverzekering moeten komen do ziekte verzekering, de ouderdomsverzekering, enz. De verkeerde plooi, die thans gelogd werd, zou voortdurend verder buigen in een richting, die, volmaakt in stryd rnet het Nederlandsch karakter en de Nederlandsche traditie, alle persooniyke veerkracht moet verlammen en geheel ons vrye volk doen loopen op de kruk ken van een arabtenaarssysteem. Men leeft in die Kamer in een sfeer van politiek, die nu en dan wel eens goed werkt, en waarvan de leidende geesten vaak do kwade gevolgen wel woton te keeren, maar die een enkele maal toch ook zóó kan benevelen en onklaar maken, dat men feitelyk aanneemt wat men zelf niet hebben wil. Zóó kwam het, dat ten slotte de Ongevallenwet, wier staats socialistische tendenz door meer dan 70 leden werd afgekeurd, nochtans word aangenomen. Do Eerste Kamer bevindt zich tegenover zulk een wet op een ander, een hooger stand punt. Men kan het vergelijken met hen, die zich in een dal bevinden en door stof on boomen en struiken niet precies zien wat er gebeurt; en hen, dio op een berg daarboven staan, en met vryen blik het gebeurde als óón geheel aanschouwon. De tegenstanders van het regeoringastelsel waren in de Tweede Kamer naar verhouding zeker niet minder talryk dan in de Eersto Kamer. Maar het onderschoid was, dat de laatsten niet door een eindeloos amendementen-gevecht en toe naderen en retireeren van den minister, noch door hun politieke positie, zóózeer de kluts waren kwytgeraakt, dat ze ten slotte hun vrye oordeel verloren hadden. In zulk een geval nu, vooral waar het zoo'n hoogst ernstige zaak geldt, is ingrypen dor Eerste Kamer gepast en nuttig. Van een con flict met de Tweede Kamer in den eigenlykon zin is dan ook geen sprake. Ten slotte wordt de hoop uitgesproken, dat het kabinet aanblyft en spoedig een betere regeling indient, zoodat de slachtoffers dei- ongevallen door het votum geon dag langer van hulp verstoken zullen biyvon dan dit anders het geval zou zyn geweest. Gezien hot geruime tydsverloop, dat riog aan do invoering van deze Ongevallenwet had moeten voorafgaan, acht het blad dit, by een weinig goeden wil van do Regeoring en Kamers, zeer mogelyk en waarschyniyk. Sprekende over do politieke gevolgen van het votum dor Eersto Kamer, zegt De Tijd ontbinding van de Eerste Kamer zeer onwaar- sehyniyk to achten. Biyven de ministers aan, dan rust op hen do stelligo plicht, in den kortst mogolyken tyd een nieuw ontwerp gereed to maken, hetwelk kans heeft door do boi'Jo Kamers te worden aangenomen. Onmogolyk kan dit laatste niet genoemd worden. Een groot getal leden der Tweede Kamer hebben getoond zoozeer een Ongevallen wet te verlangen, dat zy bereid gevonden werden, over de meest ernstige bezwaren heen te stappen, als slechts het hoofdbeginsel behouden bleef. Een dergeiyke houding zou zeker ook van hen mogen verwacht worden by indiening van een nieuw ontwerp, hetwelk een minder centralisoeronde en bureaucratische, daarby minder kostbare regeling invoerde dan het thans verworpene. Daarby komt, dat, indien men do stemmingen nagaat over de amendementen Kuyper, Lobman en De Beaufort, liet ten duideiykete biykt, dat de meerderheid der Kamer feitelyk aan een ontwerp in laatat- bedoelden zin de voorkeur gaf. Van een conflict tusschon do Eerste en de Tweede Kamer is dan ook geen sprake. Ook de meerderheid der Tweede Kamer wilde wyziging, verbetering van h6t regeeringsontwerp in den bedoelden zin, doch kon het omtrent do wyze, waarop die wyziging en Verbetering moest worden aangébracht, niet eens worden. Daarom, en dairom alleen, moest het regeeringsontwerp ton slotte ongewijzigd in stemming worden gebracht. Het lydt derhalve geen twijfel, of een nieuw ontwerp, dat rekening houdt met do bezwaren van een groot gedeelte dor leden van de Eorste Kamer, en met dio van veel industriëelen en werkgevers, kon met veel kans op succes bij do Staton-Generaal in be handeling worden gebracht. Kan het echter geschieden door deze Regeering Op dezo vraag antwoordt De Tijd: Dit had liet goval kunnen zyn by een meer verzoenende houding barer leden. Wy geloo- vou echter, dat do tegenwoordige ministers door hun zeer stellige verklaringen, eerst in do Tweede, lator in do Eerste Kamer afge legd, zichzelvon den pas hebben afgesneden. Van geen regoering mag verlangd worden, dat zy, met ter-zyde-stelling van eigen meening en beginselen, haar ontwerpen inrichte naai den wil eener parlementaire meerderheid. En deze Regeering heelt zich wel degeiyk aan de o. i. terecht gewraakte centralistische begin selen van haar eerste ontwerp gebonden. Voorzeker zyn wy niet blind voor de ernstige nadoelen, welke wegens den gedwongen stil stand van werkzaamheden door elke ministe- rieelo crisis aan de openbare zaak wordt toe gebracht. Ook zien wy zeer wel in, dat, zoolang geon verkiezingen in ons voordeel zijn voorafgegaan, een wisseling van personen aan do ministers tafel voor ons volstrekt geon politiek voordeel beteekent. Wat wy echter recht hebben te vorlangöD is, dat ook in den politioken stryd de oud- Hollandsche leuze .Recht door zee" biyvo gelden. Het Nederlandsche Dagblad betreurt, dat er voorloopig niets komt van de ongevallen verzekering der werklieden. Maar het blad Is verheugd,dat deze wet is verworpen, omdat zy berustte op een fataal beginsel, en een door en door staats-socialistisch karakter droog, zoodat slechts de socialisten en do radicalen er volkomen vrede mee hadden. Doch dozon hebben den tegenstand tegen hun staats-almacht onderschat. Deze politieke fout is gewroken. Moge het de ware vrienden van den werkman tot voorzichtigheid aansporen I Het blad wyt den val vooral aan minister Lely. Snydend was destyds zyn toon tegen over do ernstige poging van dr. Kuyper, om den centralisatiegeest van het ontwerp te breken en even onwelwillend do wyze, waarop hy het amendemont-Lohman-De Visser-Kuyper ontving. Juist omdat hierby do politiok geheel buiten spel was, geiyk nu duidelyker dan ooit uit den tegenstand van veel liberalen in de Eersto Kamer tegen ljet ontwerp en hun sympathie voor'genoemd amendement bleek, was die houding volkomen onverklaarbaar. Te meer, omdat dezelfde minister weder aan de hoeren De Beaufort c. s. zyn medewerking by de samenstelling van hun amondement had verleend, dat hetzelfde bedoelde, maar onaan- nomoiyk was, omdat het de kleine bazen te zeer zou bezwaren. Eenerzyds scheen deze minister dus scherp gekant tegen een deugd e- lyke poging om hot ontwerp van zyncentra- liseerond karakter te berooven, anderzyds scheen dit weder niet, waar hy zelf aan een dergelyk amendement zyn steun verleende, hoewel zyn 6tem onthield. Heeft deze wyze van handelen voor den minister in de Tweede Kamer het succes gehad, dat beide amende menten werden verworpen, ongetwyfeld heeft zy in de Eerste Kamer het vallen van het ontwerp zelf na zich gesleept. Uit het ge beurde in de Eerste Kamer biykt, dat do Christel yk-historischen en vry-antirevolutio- nairen goed deden aan deze wet hun stem te onthouden. Uit de houding van tal van onverdachte liberalen in de Eerste Kamer is gebleken, dat zy de wet, in haar tegen- woordigen vorm, niet wenschen. Hot blad hoopt van harte, dat de Ongevallenverzekering spoedig wetteiyk zal worden gorogeld, door middel van een echt-Nederlandsche, niot- soclalistische wet. De Standaard schrijft onder meer: Dezo nederlaag is ton volle verdiend. Hot Kabinet had, door een minder centra listisch stelsel te kiezen, of ook door het, na de indiening, in decentralistischen zin te wijzigen, met byna eenparigo stommen der Staton-Generaal een Ongevallenwet kunnen tot stand brengen, die alsdan een nationale schepping zou geweest zyn, do reeks onzer sociale hervormingen op gelukkige wyze zou hebben ingeleid, en verzoenend op den klassen strijd zou hebben gewerkt. Doch hot Kabinet heeft niet gewild. Halsstarrig, en byna koppig, hooft het zich aan zyn eens gekozen centralistisch stelsel vastgeklemd, en hiermede graafde het zelf voor het ontwerp den kuil. Schuld heeft eveneens de radicale en con servatieve fractie in de Tweede Kamer, dio wol eerst den weg van decentralisatie op wilde, maar, toen de Regeering zich In postuur zette, aanstonds de zeilen eerst reefde, en toen streek. Door dio houding toch hebben deze fractiën het Kabinet gestyfd in zyn opzet, en een indruk gevestigd alsof het Kabinet met hoog spel to spelen geen gevaar liep. Maar al is het in zooverre voor de oppositie een zelfvoldooning, dat deze hoogheid voor don val kwam, ontveinzen mogen we ons toch niet, dat deze loop der zaken pynljjk aandoet. Van harte hopen we, dat onze voorspelling niot zal uitkomen; maar wo vreezen, dat een nieuwe en betere wet er niet zoo spoedig komt. En bleek dat zoo, dan zou het vooruit zicht op verdere sociale hervorming treurig staan, en do verwydering tusschen de twee klassen dor maatschappy allicht toenemen. Vooral de argumentatie, waarmede het ontwerp van meer dan óón zyde In do Eerste Kamer is bestreden, achten we in dit opzicht bedenkeiyk. Schier even fataal als de onzinnige betoo ging van Zondag, die óf tot wyken uit vreeze noopte, óf prikkelen moest tot weerstand. Voor bedreiging gaan mannon van karakter niet uit den weg. Doch ook al mochten de gevolgen zulk een noodlottig karakter dragon, de verantwoorde- lykheid hiervoor komt geheel op het Kabinet neer, dat een schoone kans om verzoening te stichten, door zyn ongemotiveerde hard nekkigheid verspecldo, en ons in deze impasse gebracht heeft. Aan het artikel in do Arnhemsche Courant ontleenen wy het volgende: Het is dan toch gebeurd, wat nog altyd, ondanks de donkore wolken, die aan den horizon samenpakten, verwacht, althans nog gehoopt mocht worden, dat do meerderheid der Eerste Kamer niet den treurigen moed zou hebben om den omvangryken arbeid, aan do verzekering van den werkman tegen do iinancieele gevolgen van een ongeluk in hot bedryf ten koste gelegd, te vernietigen en de duizenden en tien duizenden, die dagelyks aan zulk oen ongeluk blootstaan, nog langer aan oen onzekere toekomst ten prooi te laten. Met de grootst mogeiyke lichtvaardigheid heeft echter een meerderheid van 29 leden der Eerste Kamer het verrichte werk niet slechts ongedaan gemaakt, maar bovendien ook een politieke crisis in 't leven geroepen, waarvan de gevolgen voor het oogonblik nog niet geheel te overzien zyn, maar stellig hoogst bedroevend zullen zyn alleen reeds wegens de stoornis, welke er door in de wetgeving gebracht wordt. En verder: Er is, dunkt ons, geen keus: óf ontbinding der Eerste Kamer, óf ontslag van het minis terie. Gaat men de Btemiyst na, dan ziet men, dat de afgevaardigden der provinciën Drente en Friesland homogeen vóór en die der provinciën Overysel, Gelderland en Limburg tegen de wet stemdendat van do Groninger afgevaardigden twee vóór en éón tegen stemde; dat de beide afgevaardigden ón van Utrecht, èn van Zeeland eikaars stemmen neutrali seerden; dat van do Noord-Hollandsche afge vaardigden 7 tegen en 2 voor, van de Zuid- I-Iollandsche 4 tegen en 6 voor, en van de Noord-Brabantsche 4 togen en 2 voor slemden. Onderstellende, dat de kiezers dor leden van de Eersto Kamer, d. w. z. do meerderheid in de verschillende Provinciale Staten, van de wenschelykheid doordrongen waren, dat, waar het als met de Ongevallenwet den eersten stap geldt in een nieuwo richting, do afge vaardigden der provincie eikaars invloed niet neutraliseeren, dan zou een omzetting der meerderheid in de Kamer ten gevolge van eon ontbinding mogelyk zyn. Maar de uitslag blyft wegens de verkiozingswyze van de leden der Eerste Kamer stellig zeer twijfelachtig. Derhalve het ontslag van het ministerie. Er blyft, dunkt ons, alsdan ge8n andere oplos sing, tenzy mon aan het in ons land, helaas 1 maar al te gebruikeiyko modderen en plooien de voorkeur mocht geven, dan het optreden van een ministerie van Grondwets herziening, ten einde in de allereerste plaats te geraken tot de nu noodzakeiyk gebleken verandering van de verkiozingswyze der leden van do Eersto Kamer, die, met behoud van oen tot zekere categorieën beperkt passief kiesrecht, als die der Tweede Kamer recht streeks moeten gekozen worden, en om verder do belommeringen uit don weg te ruimen, welke aan een bevredigende en deflnitievo regeling van het actiove kiesrecht in den weg staan, opdat men eindelijk kome tot de al in 1891 door het ministerie-Van Tienhoven-Tak nagestreefde vervulling der „voorwaarde tot biyvende verbetering." Do behandeling van en de stemming over de Ongevallenwet in de Eerste Kamer hebben de noodzakelykheid van zulk oen doortastend hervormingsprogram duldeiyk in het licht gesteld. Het Volk zegt onder meer in zyn artikel „Do handschoen toegeworpen": De arbeiders, die thans weten, welk eon levensbelang voor hun klasso die wet ver tegenwoordigt, hoe nauw het lot hunner vrouwen en kinderen daarby betrokken is de arbeiders, die op zoo ondubbelzinnige en indrukwekkende wyze hun wonscli hebben to kennen gegeven wat zullen zij doen Het landeiyk comité voor de Ongevallenwet, voor die óéne meeting opgericht, dient zich permanent te verklaren, totdat een Ongevallen wet in den geest der arbeiders is tot stand gekomen. De arbeidersvereenigingon dienen zich nauwer aaneen te sluiten en do arbeiders met alle kracht to steunen, om de reactie, waarvan deze verwerping getuigt en die zich heeft georganiseerd in de Vereeniging var) Werkgevors met haar eerstdaags vorschynond dagblad, met allo kracht te weerstaan. De stryd voor het algemeen kiesrecht, dat, het wapen zal zyn, waarmede de arbeiders, zich niet alleen in de Tweede Kamer en de gemeenteraden den noodigen invloed moeten veroveren, docli ook do kapitalistische elemen ten moeten verdry ven uit de Provinciale Staten, die immers de leden der Eerste Kamer ver kiezen de stryd voor het algemeen kies-, recht zal feller dan ooit moeten ontbranden l Tegen de Eerste Kamer, bolwerk van behoud, zal een campagne moeten worden begonnen; ten eerste moet by de grondwetsherziening, waarnaar wy streven, worden beproefd, deze rem van den vooruitgang op sociaal gebied uit onze Btaatsmachlno te verwyderon, en gelukt dat niet, dan zal men toch al het/ mogelyke moeten doen, om haar het kapita-' llstisoh karakter to ontnemen. Door deze verwerping wordt een nieuw* tydpork van klassenstrijd In Nederland inge luid, indien althans de arbeiders inzicht, ge-' voel van oigenwaarde en volharding genoeg bezitten, om zich by dezen brutalen kapitalisten streek niet goedsmoeds neer te loggen. De Firma LEZWIJN_en EiGEMAN, t«u», heeft in haar brandvrije Kluis een aantal Brandkastjes geplaatst (zoogenaamde Safo-Deposit-Inrichting) on geeft gelegenheid tot het buren van deze Kastjes, ter bewaring van Effecten en andere waarden, op by haar verkrijgbare conditiën. 90 10 1093 48 Groote Stalen worden op aanvrage ter bezichtiging gezonden. 't Is vreemd, maar treurig, dat nog altijd vele Nederland sche Boeren aan buitenlandschc, in dit geval aan Engelsche producten, de voorkeur geven. 5Kon het nn geen tijd worden, nu de afstammelingen van ons Nederlandsch ras door de Engelschcn vermoord worden, dat go II van Engelsche producten onthoudt en IJ liever van lloliandsche producten voorziet? Indien ge dus dezer dagen Uw Schapen gaat wasschcn, gebruikt dan uw Nederlandsch product en wel het Uni- versed Hollandsch Wasehmiddel van ROMEIN en OUDENHOVEN, dat verkrijgbaar is te Lelden bij I>. W. F« F. I>E WAAL, Firma NWEMER, Marc, cu by L. W. J. v. d. DRIFT, Steen- slraat 2 2. 4079 28 Afdeeling LEIDEN EN OMSTREKEN. 4872 20 Woensdag 6 Juni 1DOO, in „Zomerzorg", van halfdrie tot halfvyf: CORSO met versierde Sportkarren en eigen versierde Rij wielen, opgeluisterd door muziek. Van halfacht tot tien urenTentoon stelling van versierde Sportkarren en Rywielen. Concert van de Staf- muziek van het 4de Reg. Inf. Toegangspryzen voor 's middags zoowel als voor 's avonds ƒ0.50 per persoon. Kinderen beneden de 10 jaar ƒ0.25 per persoon. F. VAN ROMBlllGH, Secretaris. 8981 24 Uitgebreide collectie Instrumenten. Vertegenwoordiger der voornaamste en meest solide Dultsche en Amerikaansche fabrieken. De Vleugel» en Pinnlno's „Schtedmayer óc Soehne" kunnen gerekend worden tot hbt beate te bohooren, hetgeen de piano-lndustrle levert en voldoen daarom aan de hoogs' nnoi?chen. 3221 28 Groote keuze in zwarte en gekleurde Stoffen, Fantalale-Katoenett Jours, Servetgoed, Korsetten, gekleurde en witte Kokken, Pantalons, Nachthemden, Dames-Overhemden, Heeren- en Dames-Dassen en Hand schoenen, Militairen-Handschoenen, Linnen en Papleren Fronts, Boorden en Manchetten, Linnen en Katoenen Zakdoeken, Truien en FletekouBen, Wollen, Sitse en Moltonnen Dekens, Veoron en Kapokbedden, Kapok-, Zeegras- en Stroomatrassen. 4351 28

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 5