pauze en aan het einde van het feest zullen toespraken worden gehouden. Een cantine, ruimschoots van het noodige voorzien, zal op het lommerrijk feestterrein aanwezig zijn. Vanwege het ministerie van koloniën is aan de familie te Ede het telegraphisch bericht gezonden, dat de 32-jarige lste luitenant der marechaussee J. Ch. A. Fischer op Atjeh is 'gesneuveld. Een broeder van den overledene bevindt zich in Zuid-Afrika, strijdende aan de «yde der Boeren. Op het prachtige buiten „de Hartekamp" van baron Van Verschuer, te Bennebroek, is Pinkstermaandag voor de tweede maal het feest gevierd van den Noderlandschon Christe- lijken Geheelonthoudersbond. Het terrein was uitmuntend dienstbaar ge- j maakt voor het doel. Tenten, spreekplaatsen len cantine waren op zeer guüjUóe punten 'gezet en gaven gelegenheid gezellig plaats te 'nemen en te hooren. Twee muziokcorpsen werkten mede. Per boot, spoor en tram waren tal van leden en ook veel belangstellenden opgekomen. ,Te 9 uren werd eerst eon bidstond gehouden onder leiding van de heeren J. Wildeman en :J. M. Spaan, en te 10 uren volgde daarop de 'opening door den voorzitter. Op verschillende plaatsen werd nog ge sproken en tot aller genoegen werd dit groote feest besloten. Met koninklijke machtiging is bepaald, dat het personeel van hoe Algemeen Depot •van Discipline zal worde uitgebreid met een sergeant en een korporaal der vesting-artillerie, ^benevens met oen sergeant der genietroepen. Het personeel der artillerie zal aldaar onder licht geven in de exercitie met geschut en 'de genie in het pionieren en schansarbeid. Ook zal een batterij van eenige vuurmonden worden ingericht en zulks ter vervulling van 4e onlangs door den generaal-majoor Vorspyck hitgesproken wenschojykheid om in de oefe ningen der klassianen meer afwisseling te Wengen, voornamelijk voor de artilleristen, voor wie do eentonige infanterle-exercitiön geinig opwekkends hebben. (Fad.) Van iemand, die onbekend wenscht te 1)1 yven, is by dr. A. Kuyper ontvangen een som van 6000 voor de stichting van een 'missionair hospitaal to Djokja Karta. Van het artikel van dr. Kuyper over de Zuid-Afrlkaansche crisis ls thans, behalve de "puitsche en de Hollandsche, ook een Engelscho ?n een Zweedsche vertaling verschenen, terwijl van het oorspronkelijke artikel een afzonder lijke Fransche editie is uitgekomen bij Perrin Co., te Parijs. Van den heer P. Meurs, onderwijzer te Jachtfontein in do Z.-A. Republiek en bij Paardeberg krijgsgevangen gemaakt, is by de familie hier te lande een brief aangekomen, gedagteekend van Groeneput in de Kaap kolonie, dd. 4 Mei. De heer Meurs schrijft, dat de behandeling goed is. Misschien is aan jdezo modedeeling wel te danken, dat zijn brief doorgelaten is. In een paar vorige brie- ,ven, waarnaar hij in dezen laatsten verwijst, 'ls misschien wel een ander oordeel uitge- sproken. Die brieven zijn hier althans niet ontvangen. (N. R. G.) 1 De état-major van het te Willemsoord ■uit Oost-Indië terugverwacht wordend fregat '„Koningin Emma der Nederlanden" bestaat (uit den kapt.-lult. t. z. J. Bollaan, comman dant, de luits. t. z. lste kl. J. W. Termytelen, listen off. A. W. graaf Van Hogondorp, de J luits. t. z. 2de kl. G. C. M. Kolff, A. E. 'Thierens, J. A. Wichers Hoeth, W. A. Brans ©n E. M. J. Chevalier, de adelborsten lste kl. A. Ten Broecke Hoekstra, J. F. Osten, J. r. Engelenburg, A. E. Van Dishoek, H. A. Romswinckel, C. F. Balsem en F. A. Buddingh, den off. v. adm. 2de kl. L. J. Mouton, den off. v. gez. lste kl. J. D. Bryan ©n den off. van gez. 2de kl. H. Kruyne. Het stoomschip „Prins Willem II", van Surinamo naar Amsterdam, arriveerde 6 Juni ito Havre; de „Titan", van Amsterdam naar 'Java, vertrok 2 Juni van Liverpool; de '„Ardjoeno", van Rotterdam naar Batata, Arriveerde 3 Juni te Southampton; de „Gedó", 'van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 4 Juni to Marseillede „General" (uitreis) arrl- jVeerde 1 Juni to Aden; do „Lombok", van iBatavia naar Amsterdam, vertrok 6 Juni van 'Marseille. Bodegraven. In de laatst gehouden ver gadering van stemgerechtigde ingelanden van jlen Zuidzijder en. Boozempolder, alhier, is fle rekening o\»r het afgoloopen jaar goed gekeurd. Do ii.komsten bedroegen 2235.21 ©n do uitgaven beliepen f 2130.29, zoodat de (rekening sloot met een batig saldo van •ƒ104.92. De begrooting voor 1900 werd (vastgesteld aan inkomsten on uitgaven op 4998. Onder do uitgaven komt voor een som van f 2800 voor een nieuwen stoomketel. De omslag moest om die reden met f 1 per hectare worden verhoogd en bedraagt nu voor het deel Zuid-Zyde f 3 en voor het deel .'Boezem f 4.50 per hectare. Ingovolgo den rooster moesten als bestuurs leden aftreden de heeren J. Yan Veldhuizen j en H. Koster Hzn. Herkozen werd de heer J. Yan Veldhuizen, te Bodegraven, en gekozen de heer J. Yan den Heuvel, te Reeuwyk. De heer Koster had verzocht voor die betrekking 'niet meer in aanmerking te komen. Het bestuur van den Noordzyder polder, alhier, zal op Maandag 11 Juni a. s. schouw voeren over de slooten, vlieten, weteringen en hoofdeneinden, in genoemden polder gelegen. Gedurende de maand Mei ls aan het postkantoor alhier in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 2225.22 en terugbetaald ƒ1568. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 735. Koudekerk. De Burgemeester heeft by publicatie doen bekend maken, dat wederom alhier de gelegenheid is opengesteld, dit najaar deel te nemen aan het voorbereidend militair onderricht, hetwelk door jongelieden van 16- tot 24-jarigen leeft yd kan worden gevolgd. Er moeten minstens 20 deelnemers zyn, zullen doze lessen kunnen worden gegeven; vóór ,1 Juli a. s. dient men zich ter gemeente- secretarie aan te melden. By beschikking van den majoor-com- mandant der rustende schuttert) te 's-Graven- rirage is aan kapitein C. M. Oppelaar van de •2de compagnie te Koudekerk opgedragen dit "Jaar alhier by de verschillende commisslön van onderzoek, loting, enz. voor de schutterij te assisteeren. Naar wy vernemen, moet de burge meester aan het bestuur van het Yisschers- fonds te Scheveningen, dat verleden jaar alhier met toestemming een collecte hield, hebben doen weten, naar aanleiding van een her nieuwd verzoek, om weder een collecte te mogen houden dat.hy voortaan aan geen vereenigingen buiten deze gemeente, dan by hoogo uitzondering, meer toestaat t© Koude kerk collecten langs de huizen te houden. Leiderdorp. Gedurende de maand Mei van dit jaar werden alhier geboren: 1 jongen en 4 meisjes, kwamen 2 sterfgevallen voor en zyn 5 huwelyken voltrokken. Met het oog op de groote herstellingen aan den molen van den Kalkpolder is de om slag voor dit jaar bepaald op 26 per hectare. Noordwyk, Gedurende de afgeloopen maand Mei werd in de postspaarbank alhier ingelegd ƒ8606.21, tegen een bedrag van ƒ3635.70, dat werd terugbetaald. Het laatst uitgegeven boekje droeg het nummer 829. In den loop derzelfde maand werden aan het Rykstelegraafkantoor behandeld 572 tele grammen en wel verzonden 189, ontvangen 220, opgenomen en verder geseind 163. Rijnsburg. De collecte voor de werklooze diamantwerkers te Amsterdam, in onze ge meente gehouden, heeft opgebracht 5.93. Uit de „Staatscourant". Koninkl. Besluiten. Benoemd tot rechter in de arrondisseraents-rechtbank te Amsterdam mr. H. M. Witsen, thans substituut-griffier by gemeld college: met ingang van 1 Juni tot onder wijzer aan de Rijks-kweekschool voor onderwijzers te Maastricht H. B. Holsboer, benoemd leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar, en aan hem vergunning verleend deze betrekking geiyktjjdig to bekleeden met dio van leeraar aan de hoogere burgerschool te Maastricht; bij het wapen der artillerie, tot eersten luit., de tweede luit. J. U. H. Feikema, gedetacheerd bij het legor in Ned.-Indië; bij het 3ae reg. veld-artillerie, tot eersten luit., de tweede luit. M. C. Van Hoboken, van het corps; b\j het 4de reg. vesting-artillerie, tot eersten luit., de tweede luit. A. E. Kist, van het corps; by het corps pantserfort-artillerie, tot kapt. de eerste lnit. J. L. Ranneft, van het corps; bij het porsoneel van den geneeskundigen dienst oer landmacht, tot off. van gez. 2de kl., de burgergeneeskundigen (artsen) dr. G. L. J. Yan der Noordaa en W. A. A. Tuyt: met ingang van 1 Juli tot directeur van het postkantoor te Eist, J. H. H. B. A. Van Lierop. thans oomraies der posterijen 3de klasse, en tot direotenr van het postkantoor te Oorschot W. A. Van der Meulen, thans commies der posterijen 2de klasse. De gewone audiëntie van d©n minister van koloniën op 8 Juni zal niet plaats hebben. Tweede Kamer, Een nadere nota van wyziging in de be palingen betreffende het straffen en de straf rechtspleging ten aanzien vau jeugdige per- sonon is door de Regeering by de Tweede Kamer ingediend. Een dier wyzigingen strekt om by veroor- doeling tot plaatsing in een tuchtschool het beginsel van een proeftyd aan te nemen. Wijziging van art. 240c en art. 243 dei' Gemeentewet. Ter beantwoording van het Verslag dor Tweede Kamer heeft de Regeering een Nota overgolegd, waarin zy zegt, dat aan het door do C. v. R. tot haar gerichte verzoek om modedeeling van de uitkomsten vanhetBent- heimsche stelsel in enkele gemeenten bezwaar lik kan worden voldaan, omdat van de ge meenten, die op wijziging van de wet van 1897 hebben aangedrongen, nog geen enkele haar verordening op den hoofdeiyken omslag overoenkomstig de voorschriften van de wet van 1897 heeft ingericht. Als regel mag worden aangenomen, dat de meest gegoeden meer zullen moeten betalen, naarmate het percentage, waarmede by bezit van kinderen de aftrek wordt verhoogd, hoo- ger wordt gesteld. Immers, ofschoon ook de gegoeden, by het bezit van kinderen, voor hun eigen aanslag van den hoogeren aftrek profiteerden, zoo zal meestal het voordeel, daardoor vorkregen, niet opwegen tegen het surplus, dat zy aan belasting mooten opbren gen, doordat by vermindering van het totaal belastbaar inkomen een hooger percentage der belasting moet worden geheven dan by klei neren aftrek het geval zou zyn. Gemengd Nieuws» We waren inde gelegenheid zegt de „Ned. Sport", het paard te zien, dat door den hoofdpersoon by de a. s. lustrum feesten te Leiden (19 Juni) zal worden be reden. Zelden zagen wy een statiger paard, dat zich voor zulk een doel beter leent; het is een schimmel met veel maat van Arabisch- Gallicisch ras, geheel in de hoogo school ge dresseerd, met schoone verheven gangen; zyn fraai gebogen hals en vrye stap wyzen er op, wolk eon goedo school het paard doorloopen heoft on van welk edel ras het afstamt. De eigenaar, de heer Philip Kok, directeur der Tatter-sall-Manege te Scheveningen, zendt het paard na afloop der maskerade naar Parys, alwaar het als schoolpaard in een der circussen zal debuteeren. De Haagsche rechtbank deed uitspraak in de vordering der gemeente tegen liquidateurs dernaaml. vennootschap „Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage", tot ont binding der in 1861 met de gemeente gesloten overeenkomst, waarby- de eigendom van het „Dagblad" was overgegaan aan nieuwe eigenaars, die de verplichting op zich namen te zorgen voor een „officieel gedeelte", waarin alle gemeentelyke communicaties kosteloos zouden worden opgenomen en ook voor de uitgifte der raadsverslagen te zorgen. Die oorspronkelyke concessionarissen hadden dien eigendom overgedragen aan de gedaagde naaml. vennootschap, welke overdracht door deu Gemeenteraad was goed bevonden. De rechtbank besliste nu, dat de vordering der gemeente tot ontbinding dier oorspron kelyke overeenkomst niet ontvankelyk was, omdat doze niet was een wederkeerige over eenkomst, maar enkel een eigendomsover dracht, waarby de nieuwe verkrygers de eenzydige verbintenis op zich hadden genomen tot kostelooze opname. De gemeente had wol een actie kunnen instellen om nakoming dier eenzydige ver bintenis te vorderen, of anders schade vergoeding. Er wordt gemeld, dat de 17-jarige loodgieter, die door ooggetuigen is aangewezen als de persoon, die te Scheveningen den 20-jarigen zeeman tegen den grond heeft ge slagen, waardoor deze is gestorven, door de politie is gearresteerd. De aangehoudene heeft, naar men verneemt, toen hy met het ïyk werd geconfronteerd, aan de justitie bekend den zeeman een klap te hebben gegeven, waardoor dezo gestruikeld en op den grond gevallen is. De verdachte zeide, dat hy niet de bedoeling had den jongen man te dooden. Het ïyk is gisteravond ter gerechteiyke schouwing naar Leiden overgebracht. De ver dachte is in voorloopige bewaring gesteld. Telegrapheeren zonder draad. De eerst© toepassing der telegraphie zonder draad in ons land is thans begonnen door het beproeven van eon verbinding op die wyze tusschen een lichtschip en de kust. De tot dat doel destyds door de ministers van marine en van waterstaat benoemde commissie, be staande uit de heeren Engelbregt, inspecteur van posterijen en telegraphie, De Vriese, inspecteur van het loodswezen, Ramaer, inge nieur van den waterstaat, en dr. L. Bleekrode, leeraar aan de H. B.-S. te 's-Gravenhage, is thans met de voorbereidende werkzaamheden gereed gekomen en de vereischte toestellen zyn gedeelteiyk opgesteld aan boord van het lichtschip „Maas", liggende aan den Hoek van Holland in de haven, en gedeelteiyk in het verder voorby het dorp aanwezige water- staatsgebouw. Aanvankeiyk zyn de proeven zeer goed geslaagd en de wedërzyds gewisselde telegrammen kwamen zeer duidelyk leesbaar over. Vad.) In den afgeloopen nacht is te Arasterdam een brutale inbraak gepleegd by de firma Yan Kuyk Abas, handelende in tapyten, linoleums, enz. Singel 90. Reeds in den laten avond had men in dio buurt een paar verdachte personen heen en weer zien drentelen, zoodat zy ook de aan dacht trokken van een surveilleerenden agent van politie, die hen dan ook geruimen tjJ4 in de gaten hield. Later verdwenen zy uit die buurt, doch in don nacht omstreeks twoo uren meenden een paar voorbijgangers in huis iets verdacht© te bespeuren, zy waarschuwden de politie en een rechercheur kwam zich voor het huis opstellen en maakte alarm, waardoor meer politie kwam opdagen. Het politiesignaal had de inbrekers opmerk zaam gemaakt, zoodat zy trachtten te ontko men; éón hunner vloog do deur uit en werd op straat gepakt. Onderwyi had de politie in het huis een inval gedaan en ontstond met een paar der inbrekers een worsteling. Er werden op de agenten een drietal schoten gelost, die gelukkig geen doel troffen, twee der inbrekers werden nog gesnapt, drie anderen er waren er zes geweest wisten te ont komen. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken dat de heeren, bekenden uit het logement van Lammetje Zondag,, woest huis hebben gehouden. Met de grootste brutaliteit hadden zy een groote brandkast van de Moseier Safe Lock Co. geforceerd, uitgehakt en ge boord, doch waren toen op do binnenbrand- kast gestuit en hebben daaruit dus niets kun nen medenemen. Alle scliryfbureaux en kas ten waren vernield of opengebroken, brieven en portefeuilles doorzocht en later achteloos overal neergeworpen, kortom or was een ware wanorde veroorzaakt. Óp het groote ruaga- zyn ontzagen de kerels zich niet om den boel te bevuilen. Heel veel hebben zy niet kunnen mede- nemen, alleen een aantal postzegels en zeker by vergissing oen plakzegel, die van een wissel was losgelaten en die dus een prachtig bewys tegen hen opleverde. In het politie-bureel aan de Oudebrugsteeg gefouil leerd, werd een aanzioniyke voorraad broek werktuigen op hen bevonden. Een andere brandkast hebben zy onaange roerd gelaten; zy werden zeker voordat zy die konden aanspreken, gestoord in hun „arbeid". Hedenmorgen hebben de commissaris van politie, de heer Fundter, on de justitie ge- ruimen tyd in het perceel der firma Yan Kuyk Abas vertoefd, om ter plaatse proces verbaal to kunnen opmaken. To Eeldo, een dorp by Gronin gen, hebben twee zoons van den visscher J. Helder, met behulp van hun moeder, ten nadeele van hun vader een kast opengebroken en al het geld met het huisraad en de visch- nettten, ter waarde van 1300, naai* elders meegenomen. De Djaiiibincezcnu Het „Hbl." ontving hoden uit Batavia liet volgende telegram: De controleur van Moko-Moko meldt dat do Djambineezen een inval hebben gedaan in de residentie Benkoelen. De gewapende politie uit Benkoelen is tet adsistentie vertrokken. [Moko-Moko is de noordeiykste afdeeling van de res. Benkoelen; zy strekt zich zuid waarts tot de rivier Oerè uit. De in den laat- sten tyd voorgekomen woelingen in Djambi schenen meer naar de Oostkust te zyn ge richt, waar Djambi dan ook ligt. Thans zyn de onrustige elementen blykbaar uit het go- bergte afgedaald in het Noorden van de resi dentie Benkoelen, die op de Westkust van Sumatra ligt. De gewapende politie uit Ben koelen heeft zich vermoedelyk over zee naar Moko-Moko begeven (de hoofdplaats van de geiyknamige afdeeling), dat een vry belang- ryke handelsplaats is]. Tweede Kamer, Zitting van heden. Per telegraaf). By den aanvang der vergadering heeft de Minister van Financiën medegedeeld, dat na de in hooge mate door haar betreurde be slissing van de Eerste Kamer der Staten- Generaal betreffende het wetsontwerp der Ongevallenwet de Regeering met ernst heeft overwogen wat haai* in 's lands belang te doen stond. Zy is eenparig tot de overtuiging gekomen, dat het haar plicht is alsnog een poging te doen om onverwyid een wettelyke voorziening in de geldoiyke gevolgen van ongevallen tot stand te brengen. Een ontwerp wordt in gereedheid gebracht, gebouwd op dezelfde grondslagen als het door de Tweede Kamer met zeer groot© meerderheid aangenomene, doch zekere bevoegdheden toekennende aan de werkgevers met betrekking tot de wyze, waarop zy aan hun geldeiyke verplichtingen Jegens de Ryksverzekerlngsbank kunnen voldoen. De Regeering is voornemens ten deze met byzonderen spoed te handelen. Zy wenscht alles te doen wat in haar vermogen ligt om de tot-stand-koming eener wet, waarby de belangen van duizenden onzer medeburgers zoozeer betrokken zyn, krachtig te bevorderen. Na deze Regeeringsverklaring omtrent de Ongevallenwet kwam in behandeling het wets ontwerp tot wyziging on aanvulling van sommige bepalingen der wet tot regeling van het Hooger Onderwys. Art 1 geeft aan de gemeenten vryheid op de gymnasia een hooger minerval dan f 100 te heffen met vryheid van evenredige school- goldheffing maar dan met oen minimum van f 100. De heer Pijnappel lichtte een amendement toe, om de evenredige schoolgoldheffing niet te binden aan dat bedrag van 100. Dit voorstel vond steun by de heeren Ferf en Van Karnebeekmaar werd sterk bestroden door den Minister van Bïnnenlandsclie Zaken omdat z. i. de bestaande toestand er zelfs nog slechter door zou worden en aanneming er van zou leiden tot benadeeling van hot hooger onderwys. De Minister had geen principieel bezwaar tegen een amendt.-Yan Gilse ten aanzien van het schoolgeld van leerlingen wonende buiten de gemeente, nl. om dit te regelen naar een maatstaf by K. B. vast to stellen. De bedoeling van het voorstel-Yan Gilse is, om te zorgen, dat by evenredige school geldheffing niet meer gevorderd wordt van uitwonende leerlingen. De heer Ferf stelde een amendement voor om geen onderscheid te maken tusschen het schoolgeld van in- en uitwonenden. De heer Pijnappel bestreed dit voorstel, omdat z. i. een gemeente niet verplicht mag worden ten haren koste zich geldelyke opoffe ring te getroosten ten gerieve van leerlingen uit andere gemeenten. Het amendement-Pi)nappel is verworpon mot 51 tegen 14 stommen. Het amendement-Ferf is verworpen met 48 tegen 18 stemmen. Het amendt.-Yan Gilsois aangonomon met 41 tegen 25 stemmen. Art. 1, aldus gewyzigd, werd met groote meerderheid aangenomen. Daarna is in het ontwerp goodgekeurd de instelling van een leerstoel voor het Zuid- Afiikaansch recht aan onze Universiteiten. Aan dr. Kuyper antwoordde de Regeering, dat do tegenwoordige toestand niet zal terughouden, dat veel Hollandsche stamge- nooten hier te lande komen studeoren. De Minister achtte by dit ontwerp niet- ontvankelijk het amendement-Lohman om aan byzondere gymnasia het recht te geven, certificaten af te geven tot toelating aan de universiteit. Overigens is hy voor liet beginsel, dat hy later in een voorstel wil uitwerken. Ook de hoeren Mees cn Pyttersen verklaarden zich voor het donkbeeld, mits omringd met meor waarborg. Dc oorlog tusschen Engeland on Transvaal. Den lsten Juni werd door „Laffan" uit Pretoria geseind, dat allerwegen de moed was herleefd. De dyDamietfabriek halverwege tusschen Pretoria on Johannesburg was door de Engelschen bezet, doch daarop door do Boeien onder De la Rey omsingeld en men verwachtt© daar een ©rnstigon stryd. Drie battery en van de staatsartillerie waren in oen sterke positie ton Zuidoosten van de stad opgosteld en do burgers to Pretoria sloten zich opnieuw aaneen en reorganiseer den zich met wonderiyko vlugheid. Zelfs was men, zegt „Laffan's" correspondent, in hooge mate vertoornd op president Kruger en de leden van den Uitvoerenden Raad, die met liem waren vertrokken. Men beschouwde hun heengaan als een voorbarige en onnoodige vlucht. De krygsraad had het bestuur in handen genomen en was besloten met kracht de stad te verdedigen. De teekenen van paniek waren grootendeels verdwenen eneeniegeiyk scheen vastberaden. Sedert dezen dag werden geen telegram men uit Pretoria meer ontvangen, totdat dezelfde correspondent den 4den Juni seinde uit LorenQO-Marquez „Pretoria is thans door de Britsche troepen ingesloten. Er zal geen tegenstand worden geboden. De stad zal door een burgemeester by de eerste opeisching worden overgegeven". Wat tusschen 1 en 4 Juni is geschied, dat deze groote verandering zou hebben teweeggebracht, is niet aan „Laffan" bekend. In een telegram aan de „Daily Expross" worden eenige byzonderheden medegedeeld over de gebeurtenissen van de laatste week in en by Pretoria. Dinsdag richtte Louis Botha van het balkon van het regeeringsgebouw hot woord tot 10,000 burgers; hy sprak hartstochtelyk en het gevolg van zyn redo was, dat een motie werd aangenomen, waarin de burgers verklaarden den stryd tot het uiterste voort to zullen zetten. Lukas Meyer en anderen spraken in denzelfden geest als Botha. Overal wordt het gras verbrand. De Boeren hebben, vóór zy Johannesburg verlieten, het grootstp deel van de proviand meegenomen. By Elandsfontein moeten 700 Engolschen tydelyk gevangen gemaakt zyn; maar omdat men ze niet mee kon nemen naar Pretoria, werden zy weer vrygelaten. By het in-ontvangst-nemen van een vlag, aangeboden door de vrouwen van Pretoria, zeide commandant-generaal Botha den 2den Juni, dat zoolang de Republieken nog kunnen rekenen op duizenden gewillige mannen, zy er niet aan moeten denken terug te trekken of de onafhankelykheid weg te werpen. Generaal Botha vaardigde een proclamatie uit, waarby alle vorige beschikkingen ver vallen worden verklaard en een commissie wordt benoemd, bestaande uit den landdrost, den commandant Zeederberg en den heer Sandberg, om voor de rust en de orde te Pretoria te waken. „Ons Land" doet, volgens een telegram uit Kaapstad, een beroep op alle leden van den Afrikaanderbond, die in bet parlement zitting hebben, om te handelen overeenkomstig <3 motie, die te Graaf-Reinet is aangenomen, e» in de Wetgevende Yergadering door dwar^ drijverij de afdoening van de loopendo zakeii te verhinderen, tot de Britsche regeering dc onafhankelykheid van beide republieken liee$ erkend. Senator Mason, de onvermoeide ploltbezorgei van de republikeinen, heeft een nieuwe motièj by het bureau van den Amerikaanschen Senaatt ingediend, de hoop uitsprekende dat Engelani aan de beide republieken onafhankciykheiq zal verleenen. Commandant De Yilliers, die by het laatst^, gevecht tusschen Rundie en de Vrystators iiij het gezicht gekwotst is, wordt nu in hef Engelsche hospitaal te Senekal verploogd. Een Engelsch correspondent te Prioska ver zekert, dat kolonel Adys in het gevecht met de opstandelingen by Kheis honderd gevaiu genen heeft gemaaktmisschien zjjn zo echter' eerst n& het gevecht gemaakt onder de bqi* woners van hot district. De opstandelingen.^ zegt dezelfde berichtgever, weerden zich dapper en stonden onder bevel van een Duitschei! Jood, Herman, die later tor dood is gebrachlj wegens het verraderlyk gebruik van do wittf vlag. Yan het gevangennemen van twee patrouille! van generaal Brabant's koloniale divisie,1» geeft „Reutor's" correspondent to Maseru dé| volgende lezing: Een patrouille van 20 man was uitgezonden om een hoeve in het district Ficksburg té' doorzoeken. Terwyi zy daarmede bezig wasj werd de schildwacht door de Boeren overJ vallen, die daarop het huls omsingelden en' de patrouille gevangonnamen. Twee ma» werden gekwetst. Een andere patrouille, even sterk, werdj by het achtervolgen van een troepje Booreqj door een andere vijandelyke afdeeling omsingeld* on gaf zich na een schermutseling over. Déj Engelschen verloren twee gesneuvelden gdJ vyf gewonden. Twee man van de „Eastern Province Horsed zyn „Reuter's" correspondent te Maseru komeii vertellen, dat dertion man van hun corpq; onder luitenant Bowkor met een witte vlag waren afgezonden om Senekal op te eischenf Ondanks dit teeken namen de Boeren de der* tien man gevangen, beroofden hen van alle$' en zonden hen naar Yredo. De twee zegslie-' den waron ontsnapt naar Basutoland. Te Lichtenburg worden commando's bjtö eengobracht om een eventueelen opmarsch' van generaal Hunter in deze richting tei weerstaan. De divisie-Rundie is van Senekal te Hiverf nia aangekomen zonder op tegenstand t$ stuiten. Zy heeft nu gemeenschap met Brabant'!' troepen. j Sir Alfred Milner heeft de Uitlanders, dié bogeerig zyn om naar Transvaal terug t$ keeren, door een kennisgeving laten weten; dat voorloopig geen faciliteiten kunnen verf, leend worden aan hen, die terug willen efj dat later slechts verlofpassen zullen uitgaf reikt worden onder zekere voorwaarden. De Londenscho bladen melden, dat dé Engelsche autoriteiten te Brindisi zich meester hebben gemaakt van het valies, dat de def peches van do Transvaalsche Regeering aafi( zyn agenten in Europa bevatte. De dopechea zijn opgezonden aan het ministerie van buiten? landscho zaken te Londen. De bestemming» van het valies was Napels, maai* te Aden ia. het, in plaats dat het op een Duitsch schip over/) gebracht werd, o vei geladen op een Engelsch* Indische mailboot, die van Bombay kwam. Ondor de passagiers, die met de „Bunv desrath" van Loren^o-Marquez naar Europa zjjif vertrokken, waren mevrouw Reitz en haar, gezin. De „Bundosrath" bleef tien uren lang wachten op de aankomst van oen byzonderen. trein uit Pretoria. In den goederenwagen waren, volgen!' Reuters coirespondent, twee groote brancfö kasten, die met schroeven aan den vloer warelj^ vastgemaakt en bewaakt werden door gef; wapende Hollanders. De trein werd naar het uiterste einde vaijj' het Portugoescho havenhoofd gebracht, ettj daar worden 36 kisten met goud overgeladen' in een barkas van de Portugeesche regeering^ die dadelyk naar de „Bundesrath" stoomde^ Men verzekert, dat de kisten goud in staveff bevatten ter waarde van 150,000 pd. et., dafl, door den Transvaalschen staatssecretaris Reit^ met het oog op mogelijke gebeurtenissen in1 veiligheid was gebracht. „Laffan" meldt, dat 5000 Boeren uit Stander- ton zyn vertrokken om de Britsche gemeen-i schapsliniën of te snyden. In verband daarf mede is van belang hot bericht van „Central News", dat de Boeren vóór de overgave van Johannesburg alle levensmiddelen en bijna? alles wat waarde heeft, hebben weggevoenV Khama zegt, dat de Boeren te Pietersburg naar het noorden trekken. Cecil Rhodes is van Beira naar Salisbury vertrokken. Baden-Powell is nog te Mafeking, „om zoo veel mogeiyk de orde te handhaven". De Kaffers schynen weer kwaad te bedrijf ven, want volgens een Engelsch bericht hebben zy twee Boeren in den omtrek vafi het dorp vermoord. OfKoieole Kennisgeving» Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de passage langs den Middelweg, nabij, de Hooglandsche Kerkchoorsteeg wegens leggen eoner gasleiding op Donder»; dag 7 en Vrijdag 8 Juni a. s. voor: ry- en voertuigen zal afgesloten zya» Burg. en Weths. voornoemd*; Leiden, F. WAS, Burgemeester, 6 Juni 1900. VAN HEYST, Secretaris.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2