60 min. 7 sec.; de sloep „B. 4", T. J. Yan der Escli, Nieuwediep, kwam derde aan in 1 a. 65 min. 16 sec. IL Scherpe- on midcfeozwaardjachten, groot boven 6 tot en met 10 W.-E. Van de bej^e deelnemers won „Yam-Yum", van jbr. W. Six, in 1 u. 27 min. 15 sec. (prys een kunst voorwerp) „Waterlelie", die aan Yum-Yum" 42 sec. voorgegeven had, zeilde in 1 u. 32 min. 37 sec. LU. Scherpe- en middenzwaardjachten, groot boven 3 tot en met 6 W.-E. Prys: verguld zilveren medaille der veroeniging of een kunst voorwerp; promie zilveren medaille der ver- eeniging. Ingeschreven twee vaartuigen. „Vlieg" van den heer W. Theissing, Amster dam, gaf voor aan „Zwaluw" van den heer P. Altink Jr., aldaar, 1 min. 16 sec. en won in 1 u. 36 min. 8 sec., „Zwaluw" zeilde in 1 u. 43 min. 83 sec. IV. Scherpe- en middenzwaardjachten, groot boven 2 tot en met 8 W.-E. Prijseen kunst voorwerp of een verguld-zilveren medaille, premie: een kunstvoorwerp. De klasse vaar tuigen werd gecombineerd met: V. Scherpe- en middenzwaardjachten, groot tot en met 2 W. E. Prijs: een kunstvoor werp; premie: zilveren medaille der vereoni- ging. „Belouga" van do heeren H. F. Schutter en W. J. Van Vollenhoven, te Rotterdam, won in 38 min. 39V5 sec.; premie „Madjoe" in 49 min. 28 sec.; „Loudoli" van den heer C. W. De Visser, Nieuwediep, had voorgege ven aan „Madjoe" 64 sec. en aan „Belouga" 1 min. 34 sec. VL Ronde- en platbodem jachten, groot 6 tot en met 6 W. M. Prijs: verguld zilveren medaille der vereeniging of een kunstvoor werp; premie: een kunstvoorwerp. Ingeschre ven twee vaartuigen. Marie Anne" van den heer C. Tip, Westzaan, won in 1 u. 53 min. 7 sec.; „Argo" van de heeren B. C. en P. H. Schouten, Alfen, behaalde de premie in 1 u. 58 min. 4 sec. VII. Ronde en platbodomjachten, groot tot en mot 5 W. M. Prys: een kunstvoorwerp; premie: zilveren medaille der vereeniging. Ingeschreven 4 vaartuigen. „Fly" van de Studenten-Roeivereeniging „Nereus", Amster dam, gaf voor aan „Lobeta" 9 sec., aan „Lutra" 27 sec. en aan „Johanna" 46 sec.; „Lutra* van den heer J. J. Van Eek, te Leiden, won in 2 u. 12 min. 3V5 sec.; de premie behaalde „Johanna", van den heer W. G. SÜlevis, te Leiden, in 2 u. 12 min. 643/5 sec. VIIL Handicap-wed3trl)den. Scherpe- en middenzwaardjachten, lang op de waterlijn .7 metér en langer. Prys: groop: roses par Ch. Levy, uitgeloofd door den heer F. Burgers. Er waren vier deelnemers. „Heather Bell", lang 11.40, van den heer W. J. Van Vollen- hoven, te Rotterdam, behaalde don prys in 1 u. 23 juin. 7 sec. IX. Scherpe- en middenzwaardjachten, laDg op de waterlyn tot 7 meter. Pryseen scheeps- barometer in étui. Er waron twee deelnemers. „Najade'1, lang 6.42, van den hoor P. C. Boogaerdt, Krimpen a/d. Lek, en „Blondine", lang 6.86 van den heer 0. Van der Giesson Jr., Krimpen a./d. IJssel. „Najade" won in 1 u. 82 min. 56 sec.; „Blondine" zeilde in 1 u. 85 min. 58'/b seó. Het bloemencorso yoor jongens en meisjes op „Zoinerzorg". Wy ontvingen het programma voor het bloemencorso, dat morgen-( Woensdagsmiddag pp „Zomërzorg" zal worden gehouden. Hieruit tiykt ons, (Jat om halftjrie het corso met ver sierde sportkarren zal plaats hebben. In dien ,tyd zullen de, door de deelnemers zelf ver gierde, rijwielen worden beoordeeld, waar- jnödö daó om halfvler het corso zal gehou den wo'raen. Na afloop hiervan worden de prhzen, rijék de sportkarren behaald, uitge reikt, waarna een gezameniyke omgang door en tuin, hot mjydagfeest, dat door opwek- ende mpziek wordt opgeluisterd, zal besluiten. De beöófdeeling zoowol der sportkarren als <ler rjwjeieh heeft mevr. C. MeetlandVan er Laan, uit 's-(Jravenhage, op zich genomen, oodat de_ze in alleszins vertrouwde handen is. Des avonds te halfacht worden de versierde voertuigjes ten toon gestold,'welke tentoon stelling door een concert van de stafmuziek £an het 4ye regiment infanterie wordt op- elulsterd. In de pauze worden dan de pryzen itgereikt, met de versierde ry wielen verdiend. Indien het weer medewerkt, belooft dit feest zoer aardig te zullen worden. Dank z\j de toezégging van tal van particulieDen en bloomkweekers, zal de Rogelings-commissie óver voldoende bloemen kunnen beschikken, piettegenstaande het ongunstige weer der vorige week. Do toegangsprys, zoowel voor het middag als voor het avondfeest, is zoodanig bepaald, dat die voor niemand een beletsel behoeft te zy'n deze bjj to wonen, terwyi de vriendinne tjes en vriendjes der deolnemers de voor hen gemaakte gunstige bepalingen zeker zullen op prys stellen. Een opwekking, om dit voor onze stad nieuwe feest by te wonen, zal zeker wel overbodig zyn. TJit <lo „Staatscourant". Bjj kon. besluit is pensioen verleend ten laste van den Staat aan A. Scheper, ten bedrage van ƒ827 'sjaars. Voor don tjjd van drio jaren gedetacheerd by de landmacht in West-Indiö, de tweedo-luitenants G. Mays en D. J. Van Meorendonk, beiden van hot 6do regiment infanterie. Gemengd Nieuws. Do in zeer behoeftige omstan- dlgheden verkeorende echtelieden Cornelis ^lanjor en Geertrui Van Verlind, wonende in de Brandewynspoort aan bet einde der Langegracht, hopen 19 Juni a. s. den dag te herdenken, waarop zy v y f t i g jaar geleden in bet huwelijksbootje 6tapten. De man, vroeger baggerman van beroep, |ls door zyn hoogen leeftyd niet meer in staat te werken. De 7de Juni a. s. is de dag van aan- teekenen. Omtrent hen ingewonnen infor maties luiden gunstig. Ze worden door de diaconie der Ned.-Herv. Gemeente ondersteund. Wie willen den kromgebogen bruidegom en zyn bejaarde bruid nu in hun bruidsdagen eenige verrassing bezorgen? Het adres is hier boven reeds genoemd. Pinkster-Zondag had de heer V^ alhier wonende^ het ongeluk, door het spelen van een paar groote honden, met zyn rywiel in het water van de Mare te geraken. Geluk kig werd hy, zonder letsel bekomen te hébben, door voorbygangers gered. Ook a^n de machine was weinig boschadiging op te marken. In de Ömidssteeg, alhier, had Zondag zekere F. de aardigheid by zyn aan staande schoonouders, by wie hy niet spoedig genoeg naar zyn zin werd binnengelaten, de deur te vernielen en daarna in de woning te treden, waaruit hy zich op vordering van den bewoner niet wilde - verwijderen. Eerst toen deze een politie-agent haalde, gelukte het den indringer buiten de woning te krygen. De man, die flipk „den prins gesproken" had, werd in politiebewaring gesteld, waarna proces verbaal van een en ander is opgemaakt. Tegen eenYl 6-jarig en knaap, die Zondag j.l. naby den overweg aan de Haar lemmervaart met steentjes naai- een voorby- gaanden trein wierp, wordt door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt. Gisteravond werd een huzaar, die in staat van dronkenschap over de Haar lemmerstraat met zyn sabel liep te zwaaien, door do pobtie ingerekend en vervolgens aan de militaire autoriteit overgeleverd. Gedurende de beide Pinkster dagen werden aan het Hollandsche station alhier afgegeven 924 plaatskaarten in de richting van Amsterdam en 8350 in die van Rotterdam, waarvan op den Tweeden Pinkster dag alleon 3120 naar Don Haag. De Staatsspoor gaf alhier uit 1200 plaats- kaarten, nl. op lsten Pinksterdag 760 en op 2den Pinksterdag 600. Omtrent een vechtparty te Scheve- ningen, waarvan een visscher naar vermoed wordt het slachtoffer is geworden, verneemt men, dat de overleden 20-jarige zeeman op straat van iomand dien hy tegen bet ïyf liep, een klap bad ontvaugen, ten gevolge waarvan hy met het hoofd tegen den trottoirband vieL In bewusteloozen toestand werd hy per rader- baar naar zyn woning gebracht, waar do jonge man in den afgeloopen nacht is overleden. By het politie-onderzoek wezeD hedenochtend eenigo getuigen een 17-jarigen loodgieter als dader aan. Ook de justitie heeft heden ter plaatse een onderzoek ingesteld. Tusschen Poeldyk en Lóós- duinen werd gisteravond een man, die van een in volle vaart zynde stoomtram sprong, over een der beenen gereden. In het gemeente ziekenhuis te 's-Gravenhage, waarheen hy ver voerd word, bleek amputatie van een voet tot boven den enkel noodig. De Hooge Raad vorwierp heden het cassatieberoep van W. F. Smitshuyzen, uit Amstordam, die wegens „valscho munt" tot 12 jaar govangenisstraf is veroordeeld. De binnen- en buitenbaden van de Maatschappy Zeebad Scheveningon worden a. s. Zondag ochtend te zeven uren geopend. Als naar gewoonte zullen do baden op Zon en feestdagen te 2 uren gesloten worden. De recherche te Rotterdam heeft in do Boompjes aldaar aangehouden den 26- jarigen zeeman A. S., verdacht de twee ry- wielen te Alfen a/d. Ityn gestolen to hebben, die te Rotterdam in beslag genomen zyn. Hy is naar Alfen gebracht. Namens vrouw Sörensen, uit Rotterdam, wegens vergiftiging veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, is cassatie aangoteekend. De trein van de Holl. IJz.-Sp.-My., die 7.10 van Arasterdam naar Parys vertrekt, werd by Vogelenzang plotseling tot staan gebracht, doordat een daar wonond persoon aan de noodrem had getrokkon. Do man was onmiddeliyk uit den trein gesprongen en liep over de weilanden hard weg. Hy werd dooi de conducteurs nagezet en gegrepen, waarop tegen hem proces-verbaal wrord opgemaakt. Door het oponthoud werd do aansluiting te Rotterdam gemist en moosten de reizigers drie kwartier wachteD, voordat zy hun reis konden vervolgen. De heer H. C. Fehr, horloge- winkelier in de Vischstoeg te'Rotterdam, is de dupe geworden van een sluwen oplichter. Een tot nog toe onbekend gebleven man verzocht den hoer Fehr elf gouden horloges aan een door hem opgegeven adres op do Nieuwehaven te laten bezorgen op zicht. Hieraan werd voldaan. Toon nu do horloges goed en wel op de Nieuwehaven bezorgd waren, meldde zich kort daarna de oplichter aan dat huis, met verzoek hem do horloges terug te geven, aangezien zy abusieveiyk verkeerd waren bezorgd. Men gaf hom de horloges. Do oplich ter is er mede verdwenen. NR. C.) Een paartje uit Kommerzyi zou trouwen. Er was braaf bruiloft gevierd, doch toen men in het gemeentehuis gekomen was om in den echt verbonden te worden, weigerde de bruid. De bruidegom trok van verontwaar diging naar Duitschland, doch werd na een paar dagen door het bruidje in persoon teruggehaald, om het voorgenomen huweiyk to doen voltrekken. Weer naar het gemeentehuis, doch op het beslissend oogenblik weigerde het bruidje weder. Nu heeft de bruigom er genoeg van. In een slaghoodjesfabriek te Barmen ontstond een kruitontplofflng. Drie werklui kregen zware wonden en de schade is aanzienlyk. Ook in een kruitfabriek te Dahlerbrück by Lüdenscheld ontplofte een groote hoeveelheid kruit. Vyf werklui kwamen om, en de fabriek en de omliggende gebouwen leden groote schade. Door tegonwoordigheid van geest wisten drie mijnwerkers in de myn Oranje- Nassau te Heerlen zich yan een wissen dood te redden. Terwyi zy ter diepte van circa 200 meters een der mynschachton aan het uit diepen waren, hadden zy te dien einde zes ladingen met dynamiet aangelegd. Nadat de lont aangestoken was, gaven zy de gebruike- ïyke waarschuwing om naar boven gehaald te worden, de ophaalkabel werkte evenwel niet; na nogmaals gewaarsohuwd te hebben voldeed hy nog niet, ofschoon de lont steeds verder brandde. De arbeiders grepen daarop het kabeltouw en klommen er langs óp ter hoogte vau 100 meters, klemden zich hier aan elkaar vast en wachtten toen de uit barsting af, die na eeniga oogenblikken reeds volgde en zoo hevig was, dat dé rots wanden dreunden. Da myn werkers bekwamen geen letsel Te Chalons aan de Saóne heeft een werkstaking op de fabriek van Galland tot voorwendsel gediend voor hevige opstootjes op Zaterdagmiddag en in den nacht van Zater dag op Zondag, 's Middags wierp een opge wonden menigte, die niet uit de werkstakers bestond, de gendarmes met steenen en wondde ec: 'ge licht. Negen belhamers, gedeelteiyk van buiten de stad, werden in hechtenis ge nomen. 's Avonds ontstond een geregeld straat gevecht tusschen de oproerigen en de gendar mes en cavaleristen. Er werd gegooid en geschoten. Twee personen uit de menigte werden zwaar gekwetst, en één hunner, een jongen van zestien jSar, bezweek later aan zyn wonden; vyftion gendarmes en eenige soldaten kregen schrammen of andere lichte kwetsuren. In de gevangenis werden de ruiten verbryzeld. De prefect treedt bemiddelend op tusschen de werkstakers en hun patroon. KOLONIËN. BATAVIA, 6-9 Mei. Het „Bat. Nbl." vernam, dat het noodig geachte aantal leden van den Planton- en Dierentuin voltallig ia en hot bestaan van den tuin daardoor weder verzekerd is. De leeraar aan het gymnasium Willem III de heer Ju. G. Hoekstra gaat, volgens het „Bat. Nbl.", met ingang van 6 Juli a. a. met een jaar verlof naar Europa. Aan de „Sumatra Post" is van 5 Mei uit Weltevreden geseind: Geplaatst boven de formatie te Padang de overste der infanterie Wichers. AT JEU. Onder dagtoekening van 8 Mei is uit Kotta- Raöja aan het „Bat. Nbld." geseind: In een ernstig gevecht in Meureudoe by Kook Gle Tjoet tegen een bende onder Ben Peukan on Pangüma Polem liet de vyand zeven en vyftig dooden met hun wapens in onze handen achter. Onzerzyds sneuvelden twoo inlandsche mindere militairen; een werd zwaar gewond, terwyl do onder-luitenant Mathysen en vier en twintig inlandsche minderen ücht gewond worden. Door don Gouverneur-Generaal van Nod.-Indië zijn do volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Bonoemd: Tot controleur by bet Binnenl. Be9tuur op Java en Madoera de ambtenaren op non-activiteit E.Eint- boveii en H. J. Waleson, laatstelijk controleur dor 2do kl., do laatste met ingang van 15 Mei 1900; ~»iet mgaDg respectievelijk van 3 en 0 Mei 1900 tot onderwijzer 2de kl. bij het Openbaar Lager Onderwijs voor Europeanen, de onderwijzers 3de 1:1. Tb. J. A. llilgers en S. Ritsma. Bij het Op. Lager Ond. voor Europeanen. Bonoemd: Tot onderwijzer 2de klasso, C. J. Cornelis, ambtenaar op non-activiteit, laatstelijk die betrekking bekleed bobbende. T ij dol ij k werkzaam gesteld: Als onder wijzer 3de kl. M. J. W. P. Van Hecke- Overgeplaatst: Van de 2de school te Mage- lang (Kedoej naar de 2do school to Djokjakarta, als Isto oodorwrjzcr, de benoemde onderwijzer 2de kl. T. Bons; van de school te Ternate naar de 2de school te Magelang tiiedoo), de onderwijzer 3de kl. W. Meyer. Geplaatst: Aau de 2de gemengde school te Somaraug, als lste onderwijzer, de nerbenoeuide onderwijzer 2de kl. C. J. Cornells; aan de school to Ternate, de tijdelijke onder wijzer 3de kl. M. J. W. Van Becke. By den waterstaat en 's lands B. O. W. Benoemd: Tot ingenieur 2de kl. de ambte naar op non-activiteit J. T. P. J. Straatman. Bij de expl. van de Oosterlynen dor s.s. op Java. Belast: Met bet beheer van under-afdeehng III 4de afdeeling, standplaats Djember, de adjunct chef J. U. Israël; met bot beheer van onder-afdeeling II 4de af- deelincr, standplaats Boerabaia, de adjunct-chef E. Von Hegedus. Verleend: Wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa aan den controleur bij het Binncnlandsch Bestuur op Java en Madoera C. J. Feith. Bij den po3t- en telegraafdienst. Benoemd: Tot chef van bet kantoor te Poerwokcrto, de commies 3de kl. W. H. Obertop, te Banjoeiuus; met ingang van 15 Mei 1900, tot chef van het kantoor to Modjokerto, de commies lste kL O. Tb. Van Cattenburck te Soerakarta. Overgeplaatst: Van Poerwokerto naar Toeren, de kantoorchef 5de kl. L. Van Hutten; van Weltevreden naar Semarang, de commies 3do kl. F. W. K. Schxieder; van Soerakarta naar Banjoemas, de commies 3de kl. M. C'. Van Leeuwen. By het binnenland6ch bestuur op Java en Madoera. Geplaatst: In de res. Pekalongan, do be noemde contr. H. Ch. A. Poublon. Bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera. Verplaatst: Van de res. Wester-afdeelingvan Borneo naar de res. Amboina, de contr. E. J. Van Lier. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Benoemd: Tot chei dor lste afdeeling van het departement van oorlog en gevoerd a la suite van zijn kader, de luit.-kolonel bjj het subsistentenkader te Batavia J. D. Ten Bosch. Verleend: Wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa, aan den oi£ van goz. 1ste kl. J. Rosénfeld; wegens ziekte een jaar verlof naar Europa, aan den lsten luit. der inf. L. P. Makkink. Overgeplaatst: Bij het subsistentenkader te SemaraDg, de lste luit. bij bet 2do reserve bataljon E. A. A. Van Heekeren. Verleend: Een maand verlof wegens ziekte naar Soekaboomi, aan den magazijnmeester lste kl. (majoor) A. A. C. HartiDg. Burgerlijke Stand, van Leidon. Eerste huwelijksafkondiging van 3 Jnni. R. W. Jnnzen jm. 25 j. en E. Dool jd. 25 j. M. Van der Linden im. 22 j. en A. Wallaart jd. 21 j. M. W. Van der Vlugt jm. 26 j. en J. Van der Laan jd. 21 j. J. De Ridder jm. 23 j. en K. Stikkelorum jd. 21 j. J. Carton jm. 24 j. en J. Yan Waveron jd. 28 j. „A. Keyzer jm. 29 j. H. Plug jd. 19 j. A. A. De Rooy im. 24 j. en J. P. Dulleraond jd. 22 j. C. Van As jm. 21 j. en J. Zwanenburg jd. 80 j. J. Boebmer im. 24 j. en E. Kloots jd. 27 j. J. J. Van Putten jm. 26 j. en M. Kiel jd. 26 j. G. F. Ensoling jm. 28 en M. Vaa Zwieten jd. 19 j. H. Gordijn jm. 21 j. en C. M. Ouwerkerk jd. 24 j, J. H. L, Bruins jip. 27 j. «n G. J. Verhoog jd. 23 j. Do oorleg tusschon Engeland on Transvaal. Biykens de telegrammen, is er den 81 sten Möi weer zwaar gevochten by het station Irene, 18 K.M. ten zuiden van Pretoria, maar de Engelschen zyn dien dag niet verder ge komen. Do burgers behielden hun steil iDgeil. De Trans valera zouden daar stand trachten tö houden tot al hun voorraden, kanonnen en ammunitie veilig en wel naar het Lyden- burg8ohe waren vervoerd en dan eerst de Engelschen den weg naar Pretoria vryiaten. Het schynt de Transvaalsche regeoring, te oordeelen naar de groote voorraden die zy er nog voortdurend opstapelt, ernst te zyn met de verdediging van Lydenburg, en de oorlog zal, wat men in Engeland ook moge beweren, daarom niet uit zyn met do bezetting van Pretoria. Het is een groot geluk voor de Boeren dat generaal Bulier zoo lang by Laingsnek in bedwang ia gehouden, want deze had an ders hun terugweg naar het Lydonburgsche kunnen afsnyden en hun convooien bemach tigen. Generaal Buller's stelling by Laingsnek is nog onveranderd. De Engelscho kanonnen beschie ten den nek af en toe, maar de Boeren houden zich gedekt in hun stellingen. Een telegram van hedenmiddag meldt, dat de Engelschen Pretoria in bezit hebben ge nomen. De telegrammen van Engolsche dagblad correspondenten geven nog eonige byzonder- heden over de gevechten met de opstande lingen in het westen van de Kaapkolonie. Sir Charles Warren rukte Dinsdag met een troepenmacht van 700 man naar Faberspruit op on nam een sterko verdedigende stelling in. Woensdagochtend met het aanbreken van den dag was liy omsingeld door een troep van 1000 opstandelingen, die hem verwoed aanvielen, nadat zy een paniek hadden ver oorzaakt onder zyn paarden. Do Engelsche troepen werden snel samengetrokken en de vyand werd afgeslagen. Een kleine afdeeling, die een huis bezet hield, zette den stryd nog hardnekkig voort, maar ook zy ontruimde haar stelling toen de Duke of Edinburg's Own Volunteer Rifles zich gereedmaakten om een charge te doen. De opstandelingen heten een aantal dooden en gewonden achter, maar namen verscheidene gekwetsten mede. De Engelsche verliezen waren vyftien dooden, onder wie overste Sponce, van de Duke of Edinburgh's Volunteers, en dertig gewondeD. Kolonel Adye blykt te Kheis wel een op- standelingenlager gonomen to hebben, maar de opstandelingen zelf niet. De rydende artil lerie had hen van den linkeroever van de Oranjerivier beschoten, terwyl de beredon troepen een wydo omtrokkendo beweging maakten. Zoodoende kwaraon do rebelion tus schen twee vuren, en zy ontruimden het lager. Do Engelschen verloren zeven dooden en acht tien gewonden. „Veel manschappen werden verraderiyk beschoten, terwijl zy hun gewonde kameraden wegdroegen", zegt do Engelsche correspondent. Langzamerhand komen berichten in, die, hoe onvolledig nog, toch doen zien, dat de stryd door de Boeren geenszins is opgegoven. Daaronder is er een, dat, zoo het wasr is, voorzeker van groot belang mag worden ge acht. Het is afkomstig van den correspondent van de „Morning Post" to Loren^o-Mai quoz, dus niet een volkomen onverdachte bron, en meldt, dat volgens een officieel Boorenbencht, do verbindingslinie van lord Roberts' legor 'oy do Vaal is afgesneden. Bij Elandsfontein wordt zwaar gevochten. Verder meldt dit bericht, dab do Boeren naar de Noordoosteiyke districten van den Vrystaat terugkeeren en by Ventersburg en Hanismith slaags zyn. Het is wel merkwaardig, al behoeft daar- tusschon geen rechtstreekscli verbaud te be staan, dat dit bericht juist bekend wordt, terwyl de telegrammen van lord Roberts aanmerkelyke vertraging ondervindon. Tot dusver kwamen de rapporten van dozen opper bevelhebber met ongewone snolheid binnen. Hy laat zich overal volgen door een kabel wagen, die aangesloten is aan de lynon van de „Eastern Tolograph Company", en is er zoo in geslaagd de meeste van zyn berichten in een uur tyds naar Londen over te krygon. Hoo hot komt dat nu telegrammen wordon ontvangen, die eerst een dag na de verzending en meer te Londen worden gepubliceerd, is vooralsnog een raadsel. Reuteris correspondent seindo den 27sten Mei uit Vereeniging, dat do Engelsche troepen, dank zy den uitstekenden maatregelen van kol. Ward, die met don transportdienst belast is, overvloed van levensmiddelen hadden; maar allen snakten naar groenten en brood. De troepen zouden te Vereeniging oponthoud hebben gehad, als men niet aan de Viljoens- drift voer en proviand voor drie dagen had gevonden Volgens den correspondent van de „New- York Herald", die uit Pretoria te Loron^o- Marquez is aangekomen, heefc de Transvaalsche regeering, om te verhinderen, dat haar voor raden in handen van de Engelschen vielen, den burgers verzocht zichzelven te helpen. Vrouwen, kinderen, kaffers, uitlanders en burgers zag men toon de voorraden onderling verdeelen. De „Manchester Guardian" verneemt uit Mafcking van verleden Maandag, dat kolonel Mahon, de man, die het belegerde dorp heeft ontzet, dien dag met een gedeelte van zyn troepenmacht zuidwaarts zou trekken om zich weer by generaal Hunter te voegen. Er biyft nog een groote krygsmacht achter als garnizoen. Volgens den correspondent van de „Daily Telegraph" verwachtte Mahon generaal Hunter gepasseerden Donderdag by Maribogo Junctie te ontmoeten. Kolonel Rhodes vergezelt de troepen als perscensor. Op 3t.-Helena zou een gevangene, Viljoen geheeten, doodgeschoten zyn by een poging tot ontvluchting. Omtrent president Kruger doen de meest uiteenloopende berichten de ronde: De presi dent is reeds op weg naar Aijisterdam, waar hy al kamers heeft gehuurd in een hotel, „'t Haasje", hJJ keert naar Pretoria terug om zich over te geven hy heeft zich reeds overgegeven hy zal persoonlflk de Boeren aanvoeren Kruger is doodziek hy is blind hy is gezond hfl ia overledon dat alles zhn eenige staaltjes van de inlich tingen, die ae Engelsche correspondenten hun lezers voorzetten. Laffan's correspondent beschryft in tele, grammen van den 80sten en 3lsten Mei rJe verwarring en spanning, die er in Pretoriajl heerschten. Maar buiten de stad bleven d<r commando's op hun post. In den avond van1- den 29aten was het een plechtig en aaift doeniyk schouwspel, toen de trein met doru president, den staatssecretaris en andere hoog* geplaatste ambtenaren naar het noorden ver-' trok. Mannen, vrouwen en kinderen schreiden, maar de president toonde zyn gewone kalmte. Uit Johannesburg is een depeche-ryder ge. komen met het bericht, dat rechter Koek daar op bevel van dr. Krause gevangen is genomen,c omdat hy eon poging gedaan had om de mynen in de lucht te laten vliegen. De heer Fischer heeft te Boston in een onderhoud gezegd, dat de Boeren tot hun spyt het aanbod van land in het Piatte-dal, om daar een kolonie te stichten, moesten afslaan. De Boeren gaven er de voorkeur aari,. in Zuid-Afrika te blyven en zelf voor hun heil te zorgen, ook al mochten zy onder Engelsch bewind komen. Op Craigowan, by het kasteel Balmoral, is een groote brandstapel opgericht voor een vreugde vuur, dat ontstoken zal worden, zoodra het bericht van den val van Pretoria op het kasteel is ontvangen. In de „Moniteur Oriental" besproekt de burggraaf De la Jonquiere de houding der Boeren, die, naar hy meent, nog best hun vryheid kunnen redden, zoo zy besluiten oeh vernielings;oorlog te voeren. Maar dan moeteri zy, gotrouw aan hun woord, tot denlaatsten man toe vechten en voor geen enkel vér- dodigings-middel terugdeinzen, hoe onmensche- ïyk, hoo wreed, hoe onnatuurlyk het zelfs moge scbynen. De „Moniteur Oriental" zegt: „Het voorbeeld van de Russen en de Spanjaarden in hun verzet tegen de legers van Napoleon I, dab door allo militaire schryvers en alle geschied? schryvers als om stryd wordt geprezen, wyst hun den weg, dien zy volgen moeten. President Steyn heeft verklaard, dat de Boeren liever' alles voor de oogon der Engelschen zouden verwoesten dan zich overgeven. „Als zy dit in den Yrystaat hadden ge daan, als zy Bloemfontein en Ladybrand aaii de vlammen haddon prijsgegeven, als zy heb spoorwegnet geheel hadden vernield, in plaats van er genoegen mede te nemen hier en daar eenige lyuen op te breken, als de geheele bevolking zich by nadering van den vyand had teruggetrokken, zouden de Britsche troepen zeker niet mot zulk een snelheid de Yaalrivier hebben kunnen naderen. Het zy£|; wanhopige besluiten, maai- men moot er nood- j wendig zyn toevlucht toe nemen, wil men don oorlog voortzetten. Wanneer de Boeren niet onwrikbaar besloten zyn van Johannesburg con Moskou en van Pretoria een Saragossa te makeu, wanneer de commando's zich nieüv de heldendaden van do strydors van Mina en van de volgelingen van Andreas Hofer tot voorbeeld stollen, wanneer do Boeren niet dd oude lyfspreuk „Una salus victis, nullam sporare salutem" tot de hunne gomaakthjl:- ben, is het boter een tegenstand, die slechts kans van slagen heeft, als hy tot hel uiterste wordt volgohouden, op te geven en zich te onderwerpen aan het onverbiddclyko woord, eens door den Brennus den overwonnenen toegevoegd; „Vae Victis". Van de gevochten, die generaal Rundie btj Senekal heeft geleverd, geeft do correspondent van „Central News" do volgende beschryving: Den 29sten maakte do divisie van generaal Rundle een verkenning in menigte naar de stelling van de Boeren, 11 KM. ten oosten van Senokal, waar zy zich uitgebreid hebben langs oen houvolrug, dio do toegangen naar Bethlehem boheerscht. De Engelschen werden gewaar, dat de Boeren wel vier duizend' inajj sterk waren, met vyf kanonnen en twee pom-poms. Generaal Rundle ondernam dadé- lyk een demonstratie tegen hun stelling met het 2de regiment garde-grenadiers en het 2de regiment Scots Guards in het midden. De Boeren ontmaskerden toen hun stelling en het Engolsche voldgeschut opende dadelyk het vuur. Spoedig kwam het tot een alge" meon gevecht, waarin do Engelschen zware verliezen leden. Het. 2de regiment grenadiers werd tegeji de hoofdstelling van de Boeren afgezonden. Zy werden ontvangen met een hagelbui van kogels en granaten, waartegen zy zoo goed mcgeiyk dekking zochten. Ten slotte moestefl zy een open vlakte door, die door de Boeren in brand was gestoken. De verstikkende rook j sloeg hun in het gezicht, de vlammen ver* zengden hen en de Boeren, die hen nu goed binnen schot hadden, onderhielden oen mee- doogenloos geweervuur. Tei wyl de grenadiers onder deze omstandig heden tegen het front van de stelling opq-' reerden, bedreigden het 2de Scots do linker-, flank en de Royal West Kents de rechterflanjj; van de Boeren. „Toen generaal Rundle ^1 de inlichtingen had verkregen, die hy verlangde, gaf hy last tot een algemeenen terugtqcht, die prachtig werd uitgevoerd en waarby de kanonnen op verdiensteiyke wyze den aftocht^ van de infanterie dekten." Later zonden de Boeren een veldkornet met' een witte vlag om een dokter, daar zy geen verpleging hadden voor hun gewonden. De* veldkornet vertelde „natuurlyk", dat de Boeren/ op-end'op genoeg hadden van den oorlog, maar alleen nog eens verlangden naar eoa beslissend gevecht met de koloniale troepen, van generaal Brabant. Ook was hy verrast' te vernemen, dat de Vrystaters, die gevangen waren gemaakt, niet naar St.-Helena werdep gezondeAlgemeen dacht men, dat al gevangeiien over zee werden gezonden, dit hau vele Vrystaters bewogen om eens gezind t) blyven en tot het einde toe te.» vechten. De Lou ^ensohe berichtgever van de „Matiu" heeft van Sir Howard Vincent, die een brief, van eon F.'anschman op St.-Helena hay ont>, vangen, ee: en ander vernomen vaa het levon- j dat de gev; genen op het eiland leideh. D01* Eden Mei aren er in het geheel 1990 ge> vangenen, ie gekampeerd waren op heo| plateau van Longwood, vlak by het huis, waarj Napoleon gewoond heeft» De gevongeaa^

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2