r. 1*355 Dinsdag 5 Juni. A*. 1900 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 Juni. Feuilleton. MOOIE VROUWEN. LEIDSCH DAfrBLA PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Lolden per 8 maanden, i 1.10. mneo per post 1-10. AftonderUjke Nommers I 2 0.06. PRIJS DER ADVERTENTUËN: Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Het programma der feesten, alhier te geven door het Studentencorps ter gelegenheid van het 826-jarig bestaan der Leidsche Hooge- tchool, Is als volgt samengesteld: Maandag 18 Juni: Pleohtige inhaling der Rettoisten van het station. Verwelkoming door den Praesee van het Studentencorps in het Feestgebouw. Receptie op de sociëteit „Minerva". Concert op de sociëteit „Minerva". Dinsdag 19 Juni: Gekostumeerde Optocht, voorstellende Hertog Albrecht van Beieren piet zijn leger in Enkhuizen, Augustus 1396. Matinée en Concert op het Feestterrein. Woensdag 20 Juni: Jan van Arckel, tot Ridder geslagen op „Den Burcht". Matinée op hot Feestterrein. Café-chantant in de sociëteit „Minorva". Donderdag 21 Juni: Matinée musicale op het Feestterrein, te geven door de „Studenten- IJsclub". Vauxhall en Bal op het Feestterrein, te geven door de sociëteit „Minerva". Vrijdag 22 Juni: Herhaling van den Ridder slag op „Den Burcht". Matinée musicale op het Feestterrein, te geven door de vereenjgingen „De Raddraaier" en „Studententooneel". Ker- jnesse d'Étó en Bal Ohampötre op Zomerzorg, te geven door de vereeniging „Doctrina". Zaterdag 23 Juni: Matinée musicale in de sociëteit „Minerva". Concert en Bal in het Feestgebouw, te geven door de vereenigingen „Sempre Crescendo" en „Pro Patrla". De hoeren J. A. W. Aalbertsberg en J. Overduin, ambtenaar aan de Bank-van-Leenlng, Van Lelden, zyn geslaagd voor het examen de Handelswetenschap (boekhouden, handels tekenen en handelsrecht) vanwege de „Ver eeniging van Leeraren in het Boekhouden" te Amsterdam. Ze z(jn leerlingen van de yereeniging „Kennis is Macht", alhieralsook de heeren W. Keiser, van Noordwyk-Binnen, en L. Van de Pol, van Rotterdam. Dezen z(Jn leerlingen van het „Instituut Van Slooten" te Roord wy k-Blnnen Op het ruime Schuttersveld, alhier, was den 2den Pinksterdag een groote open luchtmeeting voor geheel-onthouding georga niseerd door de Leidsche Studenten-geheel- onthouders-vereeniging afdeelingen Leiden I en H, de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken en de Zuid-Hollandsche Propaganda-commissie. De aanvang was be paald op 'e namiddags te halftwee, doch reeds vóór dien tyd liep het druk van menschen, die hun dubbeltje offerden om aan denRyns- burgschen Singel toegang te krygen, terwyi In de aangrenzende tuinen van „Zomerzorg" en „Zomerlu8t" en in de Aloëlaan het vol was van personen, die uit de verte toeschou wers waren. Op het terrein was een muziektent opge slagen, waarin de kapel der Leidsche dd. schuttery ernstige en opgewekte muziek speelde en het zangkoor van de Rotterdamsche G.-O.-Vereeniging verschillende nommers zong en ook sprekers optraden, evenals achteraan op het veld in oen afzonderiyk met groen versierd spreekgestoelte. De sprekers waren prof. dr. J. Van Rees, van de gemeenteiyke universiteit te Amsterdam; A. Flothuis, gymnastiek-onderwy'zer te Rotter dam; L. Valk, oud Oost-Indisch ambtenaar te 's-Gravenhage; J, Van den Berg, onder- wyzer te Deventer, en ds. A. Van der Heide, te Engelum (Friesland). Dr. F. Banning, te Nymogen, en ds. A. De Koe, te Den Helder, die mede als sprekers waren aangekondigd, waren verhinderd te komen. Muziektent, spreektribune en veryerschings- tont waren rykeiyk voorzien van natiopale en blauwe vlaggen met allerhande toe^asseiyke opschriften. Ook aan hooge en lagere masten, hier en daar op het land geplant, wapperden ze in de vry sterke noordooster bries terwyi de zon helder aan den hemel schoen. Er waren geen boomen om in de warmte eenige schaduw te bieden. Men kon dus, behalve van de gesproken woorden, tevens van de gulden zonnestralen genieten. Het publiek was zeer gemengd: veel buitenlui uit den omtrek van Leiden, maar ook van verderaf, die por boot of per spoor gekomen waren, en de gegoede Leidsche burgerstand, zoowel dames als heeren. De vry sterk vertegenwoordigde politie had een gemakkeiyke taak. De orde werd niet verstoord. Eenige onthouders-voreenigingen waren van elders gekomen. Bovendien waren aan den ingang 2828 kaarten verkocht. Er bleef dus op het veld nog heel wat ruimte over. De opvoering, alhier, van het drama „Wenn wir Toten orwachen", door Heine's gezelschap, zal niet Woensdag, maar Donderdag 7 Juni plaats hebben. In de onder voorzitterschap van dr. H. G. Hagen gehouden vergadering van do vereeni ging „Schoolkindervoeding" werd verslag uit gebracht over 18991900. Daaruit bleek, dat in het gebouw der Vincenclusveroeniging van 4 Dec. tot 16 Maart 2 malen 's weeks aan 380 kinderen soep en brood kon worden ver strekt. In het gehoel werden uitgedeeld 11154 portiên soep en 1700 tarwebrooden. Het aantal leden bedroeg 848, dat der dona teurs 61. De rekening werd goedgekeurd in ontvangst op f 1649.92, in uitgaaf op f 1025.26, batig saldo f 624.66l/2' Er was een gift ingekomen van „Sempre Crescendo", groot f 87.60. Herbenoemd werden de bestuursleden dr. H. G. Hagen, P. Lem en S. De Boor Azn. Benoemd werd de heer H. J. Van Raay. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken zyn o. a. benoemd in de examen-commissie voor de Fransche taal, tot lid en ondervoorzitter dr. J. J. Salverda de Grave, privaat-docent aan de ryksuniver- siteit, en tot lid de heer P. Werkman, leeraar aan de hoogere burgerschool, en tot lid in de examen-commissie voor do Hoogduitsche taal de heer H. H. Breuning, leoraar aan het gymnasium. Benoemd is tot buurtcommissaris de heer J. Aalbertsberg, thans tydeiyk werkzaam by het gemeenteiyk woningonderzoek. Ned-Hervormde Kerk: Aangenomen is het beroep naar Boskoop (toez.) door ds. Kniphuyzon, te Noord-Zype (N.-H.). Voor het akte-examen lager onderwys is geslaagd mej. N. C. De Wilde, te Woubrugge. Op 64-jarigen leeftyd is te 's-Gravenhage overleden mr. C. J. J. Wyckerheld Bisdom, sedert 1891 griffier by den Hoogen Raad. Na in 1859 te Groningen te zyn gepromoveerd, werd Wyckerheld Bisdom in 1865 benoemd tot substituut-griffier by het hof te Groningen. Na als griffier werkzaam te zyn geweest by het hof van Zuid-Holland en by het hof te 's-Gravenhage, werd hy 20 April 1891 benoemd tot griffier by het hoogste rechtscollege. De begrafenis zal plaats hebben Woensdag a. s. op de algemeene begraafplaats. Men meldt uit 's Gravenhage dd. 8 Mei: Een hooggeacht stadgenoot, de heer L. Over man, herdacht heden den dag, waarop hy veertig jaren de evangeliebediening by de Ned.-Hervormde Gemeente te Langerak aan vaardde, om na een vyf-en-twintigjarige ver vulling van het predikambt dit neder te leggen en nu 15 jaren geledon op te treden als secretaris der Algemeene Synode, van de Nód.-Herv. Kerk. In den loop van den dag kwam hem een deputatie uit de Synode, bestaande o. a. uit de heeren ds. Perk, uit Amsterdam, voorzitter, en ds. Van der Flier, uit 's-Gravenhage, onder-voorzitter, den jubilaris te zynen huize namens loden en oud-leden der Synode, de Synodale Commissie, alle secre tarissen, de scriba's van de Classicale Besturen, zoomede namens de leden dér Commissie tot de zaken der Protestantsche Kerken in Ned. Oost en West-Indië, wier president de heer Over man is, een biy k van achting en waardeering aan bieden. Dit huldebiyk is een prachtig bronzen beeld, voorstellende „David na zyn over winning op Goliath". Het beeld staat op een fraai voetstuk. By dit geschenk was gevoegd een album, bevattende de namen van de ruim honderd deelnemers, waartoe ook behooren do kerkelyke hoogleeraren. Later in den middag maakte een deputatie uit genoemde Indische Commissie, bestaande uit de heeren ds. W. L. Welter en jhr. J. D. Six, by den heer Overman haar opwachting, evenals nog o. a. de heeren prof. Proost, uit Amsterdam, en Enschedó, uit Haarlem, namens do commissie voor de Evangelische gezangen voorts de professoren Van Manen, Gooszen en 0fferhau3 uit Leiden; de heer Margadant, voorzitter van het letterkundig genootschap „Oefening kweekt Kennis", waarvan ook de heer Overman bestuurder is. Onder meer werd de jubilaris toegesproken door de heeren Perk en prof. Gooszen, die op treffende wyze zyn verdiensten schetsten. Op oud-Eik-en-Duinen werd gisteren op deftige wyze het stoffelijk overschot van wyien den oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, jhr. mr. James Loudon, in den familiegraf kelder bygozet. De rouwwagen was omhangen met kransen en bloemstukken. By den stoet sloten zich aan onderscheiden belangstellenden uit hof- en regeeringskringen, 9. a. de oud- gouvernour-generaal jhr,. Van der Wyck, de minister van buitenlandsche zaken jhr. De Beaufort, de voorzitter der Tweede Kamer mr. Gleichman, de oud-minister van koloniën Bergsma, de opper-kamerheer van de Koningin baron Van Hardenbroek en baron Sirtema van Grovestins, grootmoester vanHr. Ms. Huis. Aan do groove werd niet gesproken. De zoon van don ontslapene dankto voor de betoonde belangstelling. Do bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Westwoud den weleerw. heer P. Vromesteyn en tot pastoor te DeRypden weleerw. heer J. H. Thoys, die kapelaan was te 's-Gravenhage (H. Jacobus). Gisteren herdacht ds. H. P. Berlage den dag, waarop hy vóór 40 jaren hot predikambt by do Noderd.-Hervormdo Gemeente te Amster dam aanvaardde. Talryk waren de bewyzen van belang stelling, die den jubilaris ten deel vielen. Afgevaardigden van den kerkeraad en het ministerie van predikanten kwamen den jubilaris hun gelukwenschen aanbieden. By de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk, gistermorgen, waarby ds. Berlage voor ging, waren de vrienden van den gryzen predikant trouw opgekomentoen de redenaar den kansel verliet, werd hem door de gemeente staande toegezongen: „Dat 'sHeeren zegen op u daal'." Do chef van den generalen staf, luit.- generaal Kool, is hedenochtend met kolonel Moook en verschillende officieren van den generalen staf naar Sittard vertrokken tot het maken van een stafoefeningsreis in Limburg. Twee adressen zyn aan H. M. de Ko ningin gezonden door den gep. lsten luit. pl. adj. K. Schraver, te Rotterdam, en wei over een gezondheidsbelang by kerkelyke ceremo niën. Het betreft de mogeiykheid, dat ziekten worden overgebracht door het wijwater in de Katholieke kerken en door den beker, die in de Protestantsche by het Avondmaal rondgaat. Adressant herinnert, dat dr. A. E. Post, in specteur van het geneeskundig staatstoezicht in Gelderland en Utrecht, reeds in 1898 op dit gevaar van besmetting en op geschikte middelen ter voorkoming heeft gewezen. Daar aan deze wenschen tot dusver nog weinig gevolg is gegeven, verzoekt de adres sant de tusschenkomst van regeeringswege om de katholieke geesteiykheid en de predi kanten tot het nemen van voorzorgsmaat regelen aan te sporen. By ds. De Heer, te Rotterdam, is voor de „Martha"-stichting te Alfon aan den Ryn van N. N. oen gift van f 200 ingekomen. Een ware Pinkstorgave werd ontvangen door kerkvoogden der Ned.-Herv. Gem. te Feien- oord, nameiyk de aanzienlyke som van f 6000, als grondslag voor een fonds tot het beroepen van een tweeden predikant. Hedenochtend vertrok dr. Ruysch van Den Haag naar Parys, in verband met het in-orde-brengen van de afdeeling hygiëne in de Nederlandsche afdeeling ter Wereldten toonstelling. De gezant der Zuid-Afrlkaansche Repu bliek dr. Leyds begaf zich hedenochtend van Den Haag naar Amsterdam. Met verlof vertrok hedenochtend naar Parys de 1ste secretaris van het Fransche gezantschap te 's-Gravenhage graaf Sögur d'Aguessau. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 2 Juni 1900, af deeling onderwys, is, met ingang van 5 Juni 1900, benoemd tot assistent bij de bibliotheek van de Polytechnische School te Delft, mr. H. H. R. Roelofs Heyrmans Jr., te Rotterdam. Naar het „Vad." vornoomt, heeft het bestuur van do Industrieschool voor Meisjes in Den Haag het voornemen, om, by genoeg zame deelneming, aan die school afzondoriyke cursussen te verbinden en wel: een in het stryken, een in de fraaie handwerken voor meisjes boven de 17 jaren en een in het kostuumnaaien én bookhoudon. De kapt. H. G. Yan Meurs, van het 4do reg. inf., is benoemd tot lid der commissie belaft njpt het afnemen van het toelatings examen tot den hoofdcursus. Hr. Ms. pantserdekschip „Noordbrabant", onder bevel van don kapt. t. z. A. W. F. C. Van Woerden, is 2 dezer te Willemsoord aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal deze week niet plaats hebben. Het stoomschip „Bali", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 3 Juni van Suez; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 2 Juni Gibraltarde „Java", van Batavia -naar Amsterdam, pas seerde 3 Juni Kaap St.-Vincent; de „Kaiser" (uitreis) vertrok 1 Juni van Lissabon; do „Koning Willem II", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 3 Juni van Porimde „Koningin Wilhelmina" arriveerde 2 Juni van Amsterdam te Batavia; de „Lombok", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 3 Juni te Marseille; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 3 Juni te Suez; de „Statendam" arriveerde 3 Juni van Rotter-! dam te Nieuw-York; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 3 Juni van Port-Said; de „Dean" vertrok 2 Juni van Nieuw-York naar W.-Indië; de „Flores", van; Batavia naar Amsterdam, arriveerde 4 Juni to Suez; de „Oranje-Nassau" vertrok 3 Juni van Paramaribo naar Amsterdam; de „Pots dam" vertrok 3 Juni van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prins Willem V" arriveerde 81 Mei van Amsterdam te Paramaribo; dé, „Teviotdale", (Holland-Amerika-Lyn), van New port News naar Amsterdam, is 4 Juni Scilly: gepasseerd. Hillcgom. In een gecombineerde vergade ring van bestuursleden der werklieden-' vereenigingen „Patrimonium", „Flora" en da afdeeling van het Algemeen Nederlandsch! Werkliedenverbond, alhier, is besloten omeeni comité op te richten, dat gelden zal trachten te verzamelen voor de noodiydende diamant^ werkers van alle gezindten te Amsterdam. Door den heer J. W. S. De Jong, onder* wyzer aan de School mot den Bybel alhierj is tegen 1 September a. s. ontslag uit zyn' betrekking gevraagd, aangezien hy het onder* wys gaat verlaten. Zondagmiddag geraakte het 8-jarig zoontje van den arbeider C. P., aan de Beekkade alhier,: voor do ouderlyke woning in de Hillegommer-; beek te water, doch kon, hoewol reeds ia zinkenden toestond, nog door den vader wor*; den gered. Noordwykcrhout. Ds. D. J. Yan Aalst Jr. maakte Maandag-morgen aan zyn gemeente bokend, dat hy voor het op hem uitgebracht' beroep naar Heteren zou bedanken. In de afgeloopen week zyn in onze ge* meente twee gevallen van mond- en klauw zeer geconstateerd. Zootoruioor. Het kohier der personeels belasting No. 2 over 1900 Is door den diroc-| teur der directe belastingen te Rotterdam invorderbaar vorklaard tot een bedrag v&n f 23.53 en aan den ryksontvanger ter invor*1 dering opgezonden. Door stemgerechtigde ingelanden van, den Driemans-polder 1s vastgesteld de rekening; over 1899 tot een bedrag van f 15,072.34 aan ontvangsten, f 14,587.44 aan uitgaven, goed slot alzoo f 484.90. Do begrooting voor, 1900 werd geraamd: de ontvangsten op f 10,056.76s, de uitgaven f 10,052.825, goed' saldo f 3.94. Aan omslag zal dit jaar f 5 per hectare minder worden geheven dan het vorige jaar. „Uollandia." Eersten Pinksterdag hield „Hollaudia" op hot Braa8seraermeer de zeil wedstry den. Het was prachtig zeil weer, veel wind en toch niet koel, groote opkomst van publiek. De wed stry den waren zeer geanimeerd. Onder de aan-' wezigen werd opgemerkt de schout-by-nacht' Zeegers Veeckens en kolonel Verschuur. I. De deelneming van zes marinesloepen, het eerste nummer, werd zeer op prys gesteld jammer, dat een dezer even na do stort onklaar geraakte en van verder meezeilen moest- afzien. De prys, een verguld-zilveren njedaille en oen blank dreg-anker, aangeboden door den. heer P. II. Schouten, is behaald door marine sloep „B 4", jhr. C. A. L. Yan der Wyck, Nieuwediep, in 1 u. 49 min. sec.; marinesloep „B 3", A. Van Gookoop, Amster-; dam, won de premie, zilveren medaille, in 1 u#" 53) Hy vond het een ware uitkomst, voor een oogenblik zyn gedachten te kunnen vergeten, en deed dus wat hem bevolen was. „My dunkt,1' zeide do barones, naar Greta terugkeerend, „gy ziet er volstrekt niet naar uit, alsof gy in omstandigheden verkeordet, die een betrekking noodzakeiyk maakten." „O, toch wel," zeide Greta met waardig heid. „Ik heb geen keuze." „Zyt gy weduwe?" vroeg de barones losweg. Greta haalde sneller adem. „Jal Ik ben weduwe." „Hebt gy geen kinderen?" „Myn zoon is dood," fluisterde Greta, terwyi zy de handen tegen elkaar drukte. Klaus8en klemde de tonden opeen, hy kon nauwelyka de verzoeking weerstaan, om van zun observatiepost weg te stormen. En toch werd hy als vastgenageld aan die plek. Die .daar stond, geduld en geminacht, wie een knecht uit de hoogte een lafenis had aan geboden, was zyn vrouw, zyn verlaten vrouw. En met een waardigheid stond zy daar, met een bevalligheid Klaussen drukte beide handen tegen zyn cogen. Had hy dan werkeiyk ooit kunnen ophouden, haar lief te hebben? Hetzelfde gevoel, dat hem beheerscht, hem in vervoe- rmg gebracht had, toen hy Greto voor de eerste maal sag, het leefde in even hevige mate weer op. „Zoo, doodl" zeide mevrouw Von Tronkstein, 4b frlmltrtooahoid eerder ala een aangename dan als een treurige omstandigheid beschouwde. „En waaraan gestorven?" „Hy Groto sloot een oogenblik de oogleden. Daarop zeide zy zacht: „Myn zoon is aan een horsenontsteking gestorven." „Waar zyt gy tot dusvor geweest?" „In myn geboorteplaats bestuurde ik het huishouden van oen vriend uit myn kinder jaren." „Zoo? Dat zou nu juist goon aanbeveling zyn," vond mevrouw Von Tronkstein, met onderzoekenden blik. Klaussen balde zyn rechterhand zóó vast, dat de nagels zich diep in de palm daarvan groeven. Kon hy maar wegsnellen, om aan de marteling van dit verhoor een einde te makon I „Ik zal u myn besluit morgen laten weten," zeide de barones, in de veronderstelling, dat Klaussen's kunstenaarsoog zich nu genoeg had verlustigd. „De voorwaarden zyn u door het bureau bekend. Waar woont ge?" „In het pension Lonzmann in de Mark gravenstraat." Greto vond het aangenaam, dat de barones niet dadeiyk op een besluit van haar kant aandrong. Olafs wensch stond haar levendig voor den geest. Bovendien gevoelde zy zich van seconde tot seconde minder op haar ge mak in deze prachtige vertrekkon, waartoe de tegenwoordigheid van de vrouw des huizes, die haar weinig sympathie inboezemde, het hare nog bybracht. „Reken er niet al te vast op, dat ik u neem, hoorl Adieu!" De jonge vrouw was even van kleur ver schoten. „Adieu 1" zeide zy haastig en greep naar den deurknop. Juliette Von Tronkstein was met veel cjjukte langs Klaussen heengeruischt, wien zy plagend toeriep: „Genoeg gezien? Wacht, nu hits ik Ines opl Maar eerst moet ik myn zwarte hebben." De schertsende bedreiging gaf hem een ge voel alsof een koude waterstraal over zyn rug liep. Een koortsachtig verlangen spoordo hem aan, Greto te volgen. Een schuwen blik om zich heonwerpend, snelde hy naar de deur, die op de gang uitkwam, rukte die open en stond in de corridor. Het was daar doodstill alleen Grota's lichte voetstap weerklonk. Nu, nu zy de trap naar beneden wilde afdalen, had hy haar ingehaald. In hetzelfde oogenblik keerde zy het hoofd om. „Greto", fluisterde hy, buiten adem van ont roering. Zy gaf geen gil, zy had niet eens gebeefd. De schrik had b3ar als het ware verlamd. Het volgende oogenblik echter zag hy haar wankelen en wilde tot steun den arm om haar heenslaan, doch zy stok afwerend do rechterhand uit, met zulk een waardigheid en een gebaar van smart, dat Klaussen's arm slap langs zyn zyde neergleed. „Gal" stamelde hy hoesch, terwyi hy de donkere haarlok van zyn brandend voorhoofd streek. „Gal Het is hier geen plaats voor jeI Weg, zeg ik! Gal" Zy hoorde hem een deur sluiten. Daarop hoordo zy niets meer. Eonige seconden leunde zy, op het punt van in onmacht te vallen, tegen do leuning der trap. Geheel ontdaan, met trillende wimpers de schaduw nakykend, welke haai* slanke gestalte op de ruiten wierp, bleef Klaussen staan, totdat een verwyderd geluid hem tot handelen aan spoorde. Een oogenblik waande hy, dat hy een benauwden droom had gedroomd. De werkelykheid was immers zoo ongelooflyk, zoo vreeseljjki Hy kon niet anders, hy moest lachen. Zonder dit lachen, dat als een uitdaging aan het lot klonk, zou hy, dat voelde hy, gestikt zyn. De gedachte, dat Juliette Yon Tronkstein haar bedreiging kon ten uitvoer brengen, joeg Klaussen weer naar het salon terug. Om de barones het praten te verhinderen, maakte hy zich met een aan dronkenschap grenzonden overmoed van het gesprek meester. De lnneriyke storm, die met geweld een uitweg zocht, maakte hem uitermate wel sprekend. Hy schilderde in woorden, met warmer, levendiger kleuren dan zyn penseel die ooit op het doek had te voorschyn getooverd. En hoe langer hy sprak, des te moer sleepte hy zyn toehoorders mee. „Wanneer je man," zeide Juliette Von Tronkstein by het afscheid, tegen Ines, „voor tien jaren myn weg had gekruist, dan zou ik evenzoo als gy gehandeld hebben. Men raakt ten laatste aan het eenvoudige mevrouw Klaussen gewend." Klaussen was mot Ines zwygend naar huis teruggekeerd. Met een diepen zucht wierp hy zich op zyn kamer in een stoel. Een onbeschryflyke droefgeestigheid en lusteloos heid had zich van hem meester gemaakt. „Dus," zeide Ines, zich voor hem plaatsend, „wy zyn weer vogelvry. Alles is in het rechte spoor gebracht." Hy knikte. Het was zeker het beste, Berlijn weer den rug toe te keeren. Maar iets in zyn borst verzette zich daartegen met alle kracht. Het zou hom een onuit- sprekelyke verlichting gegeven hebben, waa neer hy oprecht had kunnen zyn, maar daaraan viel niet te denken. „Wy moeten niet dadeiyk gaan," zeide hy haastig. „Dat eeuwige jageu brengt my onder den grond. En laat my nu, bid ik jo^ mot rust." Zy beschouwde wantrouwend zyn bleek* gelaat. „Met andere woorden: Vermoei me niet met je byzijn," zeide zy scherp. „Waar' zyn nu je van geest tintelende oogon? Waar je vurig, levendig temperament? Voor vroem^ den hebt gy zonneschyn. Wat zyt gy voor my?" „Ga gy dan op roisl" zeide hy norsch. „Ik biyfl" „Er is nu geen sprake van reizen," zeide zy hartstochtelyk. „Er is sprake van je ver anderde stemming. My dunkt, dat ik in dé eerste plaats naar do oogen moest gezien worden. Waarin heb ik je bedrogen? Wat heb ik je niet al verschaft, en moer dan je hart begeerde?" „Zeg het kortweg, dat gy my gekocht hebt," viel hy haar, schamper lachend, ia de rede. Zy snelde op hem toe. „Hans! Waartoe dwingt je koelheid myi Gy weet immers maar al te goed, hoe dol veel ik van je houd l Daarom moet gij my ook uitsluitend toebe- hooren. Geen enkele van Je gevoelens of ge dachten moet voor my verborgen biyven.' Ik alleen wil je godin zyn." „En my aan don leiband houden," viel h(J haar somber in de rede. „Geef dat opl Dié' tyd ligt achter ons. Zoo mQgen twee menschen! niet in elkaar opgaan, dat zy het eigen ik* tot een niets maken. Wie beweert, dat hjf dat als oen geluk beschouwt, liegt." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1