NICO SNEL NICO SNEL, Maskerade. H. MENS, A. LBWmSTSIN, Nouveautés STANDAARD HYPOTHEEKBANK, Bruning Muhren. Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappij. Bestrijding van bloedarmoede, bleekzucht, Malaria (bumenkoorts) en algemeene zwakte. KINADRUPPELS VAN DR, DE VRIJ Sanguinose (uit Krulden bereid). Vleugels, Pianino's, Orgels, Haarlemmerstraat 53, Leiden. H. Leiden. Munten en Penningen. Haarlemmerstraat 147, levert do beste en goedkoopste NAAIMACHINES op afbetaling en ii Contant, met flinke korting. 4869 so Eigen Linnenfabriek, te(Veldhoven' generaal Rundie een sterke Boerenmacht was geposteerd. Deze macht trachtte de Yeomanry, die een verkenning deed, den terugtochtsweg af te snyden, doch do manoeuvre werd tydig ontdekt en mislukte. De Boeren worden met eenigo verliezen teruggedreven. Welke de verliezen der Yeomanry waren, wordt niet gemeld. Op den linkervleugel werd kapitein Johnson met zijn compagnie op den terugtocht hevig beschoten. Zyn mannen moesten onder het vuur der Boeren 50 yards open terrein afloo- pon. Zijn verliezen bedroegen echter slechts éón gesneuvelde en twee vermisten. De Boeren kunnen dus niet meer schieten ook. Op den rechtervleugel van generaal Rundie, ten oosten van Senekal zijn nog altijd Boeren- afdeelingen geposteerd in een moeilijk toegan kelijk terrein. Hun bedoeling is den opmarsch der divisie te belemmeren door de gemeen- schapsliniön te bedreigen. Aan het „Daily-Mail"-telegram omtrent de verwachte overgave van Pretoria is nog het volgende ontleend: Pretoria zal heden (80 Mei) om twee uren bezet zijn. Burgemeester De Souza heeft machtiging ontvangen om de Engelschen te ontvangen. Met een comité van invloedrijke burgers ia hy aangewezen geworden om te waken voor de bescherming van leven en eigendom gedurende het interregnum. Alles is rustig, maar de burgers wachten met spanning op het Kerkplein de aankomst der Engelschen af. Het comité dat tot bewaring der orde te Pretoria benoemd ia op een bijeenkomst, door burgemeester De Souza uitgeschreven, bestaat uit rechter Gregorowski, Nel, Charles Marais, Loveday, De Yilliera, Zeederberg, Bosch, Van der Bijl, F. ElofT en F. Grobler. pLaffan" seint uit Pretoria dat de Vrijstaters aaneengesloten blijven dank zh de voortdurende tegenwoordigheid van president Steyn in de eerste gevechtslinies. Steyn legt namelijk meer oorlogszucht aan den dag dan Kruger en gaat voort de com mando's aan het front op te zoeken, hen onvermoeid aansporende hardnekkigen tegen stand te blijven bieden. Er zijn 64 gevangenen aangebracht van het gevecht by Lindley. De prijs der levensmiddelen stijgt, hoewel er nog aanzienlijke voorraden zijn. President Kruger ziet er afgewerkt uit, maar blijft kalm en waardig onder de tra gische omstandigheden. Generaal Lukas Meyer is aan den president toegevoegd als militair raadgever, daar generaal Botha het te druk heeft aan het front. De krijgsraad heeft be paald dat alle burgers, die weigeren op com mando te gaan, onderhevig zyn aan verbeurd verklaring van hun goederen. Klerksdorp wordt versterkt. De comman do's concentreeren zich in de Westelijke districten. den redacteur met teekeningen van W. L. B. en V. A. Het nummer is geschreven, gelijk men weet, om het Amerikaansche volk van het goed recht derj Boeren te overtuigen en het aan te sporen, al het mogelijke te doen om hot onrecht, dat Engeland hun staat aan te doen, te beletten. Enkele dingen uit het Engolsche nummer van „Hollandia" zijn in het Amerikaansche overgenomen, maar het andere is geschreven bepaaldelijk voor het Amerikaansche volk, en hot is van den heer Simons geen geringe verdienste, dat hy ander maal met zooveel vuur de zaak derRopublie- ken heeft bepleit. Moge het geschrift zijn uitwerking niet missen en do Amerikanen bewegen het kleine Boerenvolk in zyn nood by te springen en te verhoeden, dat het door den kolos Engeland verpletterd wordt. Wie dit nummer in Amerika helpt verspreiden, doet een goed werk. De Senaat der Vereenigde Staten heeft een motie van sympathie met de Boeren met 40 tegen 26 stemmen (de democraten en 4 republikeinen) verworpen. Het Zuid-Afrikaansche driemanschap is uit Washington naar het noorden vertrokken. De Booren-deputatie verklaarde Woensdag morgen voor haar vertrek uit Nieuw-York naar Boston, dat zy geenszins ontmoedigd was door den val van Johannesburg. De heer Wessels verklaarde nogmaals, dat de Boeren zich niet zullen overgeven noch om vrede zullen vragen op eenigen anderen grondslag dan de onafhankeiykheid. De heer Fischer liet zich in gelyken geest uit, zeggende, dat hy niet ontmoedigd is. Hy voegde er by, dat Pretoria niet zoo gemakkeiyk te nemen zou zyn. Aan de „Daily Express" wordt uit Loren^o- Marquez geseind, dat een groot aantal be ambten van den Nederl. Zuid-Afrikaanschen spoorweg daar zyn aangekomen en naar huis willen. Men gelooft, dat de Boeren van Ermeloo, in het Zuidoosten van Transvaal, naar Middel burg, aan den spoorweg van Pretoria naar de Delagoabaai, zullen terugtrekken. Vier Engelsche krygsgevangenen, die uit Waterval wisten te ontsnappen, zyn te Mafe- king aangekomen. Zy beweren, dat de toe stand der krygsgevangenen allerellendigst is. Zy krygen 6lechts één pond vleesch per week, terwijl er een 600 ziek zyn, waarvan slechts de helft in het hospitaal ligt. In het geheel moeten tot dusver 40 gevangenon ontsnapt zyn. De consul der Vereenigde Staten te Pretoria moet, uit vrees voor een oproer onder de krygsgevangenen te Waterval, aan de Trans- vaalsche Regeering hebben aangeraden, 20 gevangen Engelsche officieren op hun woord van eer in vryheid te stellen en naar de krygsgevangenen te zenden om hen tot kalmte aan te manen, aan welken raad gevolg zou zyn gegeven. Do oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Het offlciöele Boerenbericht van 29 Mei reeds gedeelteiyk geseind meldt: Zondag had een gevecht plaats by Van Wyk's Rust in den Gatsrand. De Verbonde nen vochten goed. De Britsche troepen schenen op te zyn. Tegen den avond zagen de Verbondenen zich genoodzaakt in de richting van Van Wyk's Rust terug te trekken wegens de overweldi gende getalsterkte van den vyand. Een groote troepenmacht van de Engelschen heeft op verschillende plaatsen de Vaal over gestoken. Zeerust is door de Engelschen bezet; zy marcheeren van Mafeking op Lichtenburg aan. In Natal zyn de Engelschen te Utrecht. Eén man van den vyand is krijgsgevangen gemaakt. De Engelsche troepen rukken op Lang6nek aan en hun voorhoede is thans te Ingogo. Gisteren deden de Engelschen een aanval op Witwatersrand. Zy kwamen in botsing met de Verbondenen aan Gatsrand en werden teruggeslagen. De Verbondenen behaalden goede resultaten onder commandant-generaal Louis Botha. De Verbondenen werden den geheelen dag heftig gebombardeerd, maar behielden hun stellingen. Do Britsche verliezen moeten aan- zleniyk zien. Het hospitaal te Maseru is vol zieken en gewonden. De militaire autoriteiten hebben zich genoodzaakt gezien de kamers van het Britscho commissariaat voor ziekenzalen in te richten. De generaals Snyman en De la Rey zyn, naar de Morning Post" meldt, ten oosten van Mafeking teruggetrokken naar Pretoria. Volgons berichten, door Kaffers naar Mafe king gebracht, heeft generaal Snyman zyn commando ln den steek gelaten en is hy naar zyn hoeve gegaan. Hy moet door een granaat- kartet6kogel in den voet gekwetst zyn. De Boeronmacht, die zich eerst te Rooigrond, ten oosten van Mafeking, verschanst had, is verder Transvaal ingetrokken. Sir. R. Buiier geeft de verliezen, door het tskadron van Bethune's bereden infanterie ln de buurt van Vryheid geleden, „voor zooverre men er zich van heeft kunnen vergewissen", op als volgt: gesneuveld 20, zwaar gewond 18, licht gewond 10, gevangengenomen 6, vermist 18, te zamen 65 man. Een bericht van den heer P. Keulemans, oud-officier der artillerie, thans in Zuid-Afrika ^trydende voor de goede zaak, is by zyn Oudera te Schoonhoven aangekomen. Het ia Uit Wepener, dat hy heeft geschreven. Er zyn tfaar by hem nog 8 onderofficieren van ons leger, die onder zyn bevel strijden. Hy is licht gekwetst geweest door een stuk yzer, maar doet toch weer dienst. Omtrent de gevechten by Senekal loopen £9 Engelsche berichten slechts tot Zondag. Jit de telegrammen biykt, dat tegenover De eerste honderd duizend van het Ameri- kaansch-Zuid-Afrikaansche nummer van „Hol landia" is uitgekomen. Het is geheel, in het Engelsch, geschreven door den heer L. Simons, TJit de Zuid-Afrikaansche Mail. Het te Ermeloo (Transvaal) verschynende blad „De Echo" bevat van een Wakker- stroomer den volgenden open brief aan d i e burgers van Wakkerstroom, Wyk H, die onlangs weggeloopen zyn van hun commando Broeders en Medeburgers 1 Met droefheid en diepe schaamte zyn wy getuigen geweest van uw gedrag, van de eenige lafhartige daad, door eenig commando in dezen oorlog gepleegd. Een daad, waardoor gy schande brengt op geheel ons district, dat tot hiertoe nog altyd een grooten naam had voor moed en volharding. Dien naam hebt gy voor altyd bedorven en slecht gemaakt voor u zeiven en uw kinderen, tenzy gy door dadeiyk naar uw post terug te koeren toont, .dat gy spyt hebt. Brooders, denkt toch wat ge gedaan hebt. Uw wegloopen was maar niet een eeriyk retireeren voor een to machtigen vyand in do uren van het gevecht, maar gy hebt met voorbedachten rade hier by uw woning byeenkomst gehouden en besloten om slechts naar den Vrystaat te gaan en daar gekomen zynde, dadeiyk huis toe te vluchten. Denkt aau uw arme dieren, die gy in twaalf dagen vluchten gedaan goreden hebt. Denkt aan uw medeburgers op commando, velen hunDer uw eigen vleesch. Zy zullen nu, verzwakt zijndo door uw weg gaan, niets kunnen uitrichten en mischien vallen. Hun bloed komt over u en over uw kinderen. Donkt aan het slechte voorbeeld, dat gy aan anderen geeft. Ik weet dat gy zegt dat gy gewillig zyt te gaan, als de vyand eerst in Transvaal of by do grenzen is, maar hoe kunt zoo onverstan dig zyn? Verstaat gy dan niet, dat het on eindig beter is den vyand te keeren, als hy nog ver is? In den Vrystaat hebt gy geleerd, dat, als zyn legers eerst over de lynzyn, dan zyn ze ook spoedig in Pretoria. En dan ons district is een lyn district en zal dus een van de eerste wezen, dat door den vyand zal vernield worden. Bovendien gy weet dat de Vrystaat geen reden voor oorlog had en alleen ter wille van Transvaal de wapenen opvatte. Zonder den Vrystaat zouden wy geen oorlog gomaakt hebben. Hy heeft ons ook getrouw bygestaan en is bereid met ons te staan of te vallen. Ia het dan nu niet onze heilige dure plicht den Vrystaat by te staan, nu hy door ons in moeilykheid is. Hoe vorraderlyk als wy hem nu zouden verlaten. Nog meer, gy weet, dat Engeland vast be sloten is onze onafhankeiykheid weg te nomen en reeds in Australiö tenders gevraagd heeft voor uwe plaatsen. Die plaatsen zullen onder U uitverkocht worden, want een oorlogs belasting van 5 sh. per morgen zult gy jaar- fijks moeten opbrengen totdat de dertig mil- lioen pond afbetaald zyn. Doch lang voor dien tyd zult gy bankroet en uitgeboord zyn, van verdriet in Uw graf en uwe kinderen by woners op de plaats hunner vaderen. Ten laatste, denkt aan de goede verwachting, die onze overleden Commandant-Generaal Joubert, zelf een Wakkerstroomer, altyd van ons gehad heeft. Zyn lyk is schaarsck kond. Zult gy nu zyn gebeente, dat in ons district rust, die schande aandoen en vluchten. Neen, Broeders, dat nooit. De laatste Transvaler moet eerst in het graf. RECLAMES. 40 Cents per regel. De voornaamste machine* Wat al vooruifgang in de laatste jani op 't gebied van het machinewezen, wat aj uitvindingen hebben er niet plaats gehad ohji den handenarbeid te vervangen, en hedeji wordt er eene machine voor dit of dat uit gevonden en don volgenden dag is er reeds een ander, die diezelfde machine nog op beterè wyze heeft uitgedacht. Er is evenwel éóne machine, die van af de schepping der wereld of liever van het mensch- dom, hoegenaamd geeno verandering onder gaan heeft. Wat kan dat wel voor eene machine zyn, die nimmer eenige verandering ondergaan heeft, zult gy U afvragen. Welnu, waarde lezer, dat is de machine van het menschelyk lichaam, de maag. Zoodra de maag slecht werkt, is het geheelo lichaam lydende. want door de maag, die de spyzen doet vei^ teren, bekomt hot lichaam de noodige kracht. Hoeveel maaglyders haakten vroeger niet naar een middel tot hun genezing. Thans door de groote vorderingen, die do wetenschap gemaakt heeft, is dit middel gevonden. Duf» zenden en duizenden maaglyders zyn thans welvarend, na het gercgold gebruik gedurende een zekeren tyd van de Pink-Pillen vaa dr. Williams. Zoo schryft ons o. a. do heer D. J. Lahpor, te Hartenshoek. Sedert goruimen tyd leed ik aan maag- zwaarte, onmiddeliyk na het eten 's morgens of 's middags werd ik benauwd en het ge ringste werk was my te veel. Na veelmalen over do Pink-Pillen gelezen te hebben, besloot ik ze ook te gebruiken en werkeiyk na het gebruik van de tweede doos was mynmaag- zwaarte verdwenen en thans kan ik alles verdragen en met lust myn werk verrichten,- Zy zyn werkdadig tegenbloedarmoede, rheumatiek, heupjicht, zenuwpyn, neurasthenie, zenuwachtigheid, enz.; zy zyn een hersteller van het bloed en een spierversterkend middel,. Prys ƒ1.75 de doos; ƒ9.— per 6 doozen. Verkrijgbaar by J. h. i. snabiué, Steiger 27* Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Leiden en Om streken by reyst krak, Drogerijen, Bees tenmarkt Wyk 5 No. 41, en J. H. Dijkhuiö. Drogerijen, Hoogstraat No. 5. 4864 58 Visscberijtentoonstelling ie Salzburg (Oostenrijk). Een internationale tentoonstelling van vis- sckery, van haar verschillende producten en de aanverwante ny verheden zal plaats grypen te Salzburg (Oostenryk), in September 1900. Zy wordt ingericht door de K. K. Landbouw- maatschappy van Salzburg (Afdeeling Via- schery) en is geplaatst onder de hooge be scherming van Zyne Keizerlyke en Koninklyke Hoogheid Aartshertog Ludwig Victor. Voor aanvragen tot toetreding en alle verdere inlichtingen, gelieve men zich té wenden tot de delegatie der vreemde sectién, Coupure, 15, te Gent (België). Hamer met 2 Ramen te huur, op een der mooiste gedeelten V. d. Breestraot, vlak by de Stud.- ÖoolStelt. Do stoet passeert verschil lende malen. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 4869, 9 Bef onrkaarten 2e en 3c Wassc voor Buurtverkeer. Aanvangende 1 Mei 1900, wor den op de HJnon, onder beheer der Maatschappij, Ingevoerd ed-ndang- selie rctonrknarten 2e en 3e klasse, voor BUURTVER KEER, tegen den enkelen reis. prys, geldig op de daarvoor in de dienstregeling aangegeven treinen. De terugreis mag echter ook met een ancleren trein worden afgelegd, mits tegen betaling eener suppletie, gelijkstaande aan den halven enkelen reisprlla. 8798 81 De Ecnte dragen buiten op de roode doos mijn naam en nevenstaand fabrieka- merk, worden alom verkooht f 1.00 en ook tegen inzending van pOBtwisael A f 1.15 franco toegezonden door de [Cl Chemische Fabriek van H. NAbTNING, den Haag. Een snel KIJWJDEIt is onvermydeiyk een sterk en een Ilclit- loopend. Op den weg zyn de YAJVKEE-STYLE-RIJWIELEN het snelst, o. a, in het Kampioenschap van Nederland, 1ste pxy'8 by het ver beteren van het zes-uur-record (157 K.M. verbeterd met 25 K.M.), enz., enz. Fabrikant van 3E£ij wielen en Motor-Cycles, B. .A. JA.NSEN, a-Bosch Leverancier der CA1IBIER AUTOMOBIELEN e. a. «1120 Agent voor Uchlcn: J. O. P. STEEJOTAUER, Nieuws teeg. gevestigd te Rotterdam, Kantoor Leuvehnven 78. Maatscliappeiyk Kapitaal: EEN 1IILLIOEN GULDEN. Directeuren: Mr. H. H. O. OASTENDIJK en B. DE REGT Izn. De Bank geeft onder contröle van het „Algemeen Administratie- en Trnstkantoor te Rotterdam", 4 °/0 Pandbrieven nlt ln stukken van '1090,500.- en ƒ100.- (Coupons 1 Januari en 1 Juli.) Correspondenten voor lelden: 2909 24 de Heeren 1EZ WlJTN EIGEKAN. (Vinnm Sangninoum in Yacno). Ds. M. MOOY, Pred. te Dordrecht, schrift ons: Ondergeteekonde verklaart gaarne, dat hy met dankbaarheid kennis gemaakt heeft met de Sanguinose, fabrikaat VAN DAM Co., te 'e-Gravenhage. Na nog slechte korten tijd de Sanguinose gebruikt te hebben is de gedurige vermoeidheid en slapeloosheid veel ver beterd. De voortdurende druk in de Nierstreek begint te wijken en de lichamelijke friscbheld neemt toe. Het alcoholgehalte ie stellig zeer gering, omdat ik volstrekt geen alcohol verdragen kan, en dit medicament gebruik ik zonder hinder. dordrecht, 3 Mei 1900. M. MOOY, Sanguinose kost per flacon van 300 gram ƒ1.50, 6 fl. ƒ8.- 12 fl. 15,-. Te leiden by DINGEMANS, Apotheker, EEXJST, Apotheker, REYST KRAK, Apothekers. Naar plaatsen, waar nog goen wederverkoopers zyn, wordt de Sanguinose franco onder rembours verzonden door de fabrikanten VAN DAM Co., 's-Gravenhage. 4876 60 Uitgebreide collectie Instrumenten. Vertegenwoordiger der voornaamste en meest solide Duitsche en Amerikaansche fabrieken. De Hengels en Pianino's „Scliledmayer A Soeline" kunnen gerekend worden tot hbt beste te behooren, hetgeen de piano-industrie levert en voldoen daarom aan ^3e hoogst artistieke eischen. 8221 20 J* II. COKONEIi, Expert, Emmastraat No* 15, 's-Graven hage, determineert gelieele collection* KOOPT en VERKOOPT gouden, zilveren, bronzen en looden Penningen en Manten, benevens Numismatische Doeken. 4855 10 Na eon veeljarige opleiding genoten te hebben in de Theebranche, begon NICO SNEL in 1883 voor eigen reke ning en op eigen naam een handel in Thee. In 1884 nam hy zyn broeder, die toen een positie, had geheel afwykend van den Theehandel, in zyn zaak op, hoofdzakeiyk voor het voeren der administratie, terwyi de zaken voor gezamenlyko rekening werden voort gezet onder de Firma GEBRs. SNEL. De steeds toenemende bloei der zaak was te danken aan de goede samen stelling fijne en geurige qualiteiten Thee te leveren. Van het begin zyner zaak tot aan de liquidatie der Firma GEBRs. SNEU heeft hy zich geheel en alleen gewyd aan den Inkoop, de samenstelling der TheeSn en de exploitatie der zaak, waardoor het hem mogeiyk is ook thans de geachte Cliénteele de qualiteiten en samen stelling te kunnen garandeeren. Wanneer gy Uwen winkelier uit sluitend Thee van NICO SNEU vraagt, zult gy by een geregeld ge bruik ondervinden, dat hiermede ook Uw eigen belang bevorderd wordt. Do met veel zorg samengestelde Melange, a ƒ1.- en/11.26 per j kilo, munt boven alle uit om haar geur en langdurigen schenk. Aanbevelend, Eenig oprichter r. d. Theehandel v/h. OEBRs. SNEL, Amsterdam, 8777 49 Warmoesstraat 117/110. ONDERRICHT GRATIS. S jaren schriftelijk garantie. MACHINES WORDEN OOK VERHUURD PER DAG, PER WEEK EN PER MAAND. Haarlemmerstraat 147. Nieuwendijk 156, Telephoonnummer 542. (Noord-Brabant). STALEN-DEPOTS in alle groote plaatsen van Nederland, benovens in Oost- en West-Indiê. tot en met Zaterdag O Juni, ZOOLANG DE VOORRAAD STREKT. Sterke, zuiver linnen TAFELLAKENS en SERVETTEN. TAFELLAKENS 130 x 160 c.M. f 1.76; SERVETTEN 75 X 75 cM., per dozyn f 6.50. f« de NIEÜ WSTEDESSINScn KLEUNEN. Zuiver wollen zwarte Japonstoffen p. el 130 ets. Zuiver Wollen gekleurde Japonstoffen 100 Elzasser Fantasie-Katoenen 27$ Fantasie-Zephyrs 30 Fantasie a Jours 25 Stalen, ook door al onze Stalen-Depots, op aanvraag omgaande franco. tt,lie staal is voorzien van den naam „BRUNING MUHREN" en daardoor gegarandeerd, van ONS afkomstig te zyn. Gedeponeerd Handelsmerk. Het merk „BRUNO", waarvan onze goederen zyn voorzien, garan deert: Qualiteiten Soli diteit. ContrOle: Wy garandeeren alléén do qualiteit van die goe deren, welke uit ons Hoofdmagazyn rechtstreeks aan den kooper ver zonden en met dezen verrekend worden. Dames uit den netten stand, met veel relaties, alsook Win keliers in Garen en Band of in soortgeiyke artikelen (Manufacturen uitgesloten), die zich met den verkoop onzer artikelen willen be lasten, gelieven zich schriftelijk tot het Hoofdbureau te amsterdam te wenden. DEPOTHOUDSTERSi Mej. Segaar-Weyers, Hoogewoerd 100. I Mej. S. J. 0. Heymans, Maredyk 68. I Mej. Wed. R. Kleersnyder Driessen, Hoogewoerd 187. Mej. Plomp-Steinfort; Noordeinde 51. Mej. E. Engels, Oude Vest 85a. Mej. A. Beyl, Steenstraat 1. 4857 110

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 10