W.1235T Woensdag 30 Miei. A'. 1900 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. LEIDSC DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden, 1.10. Franco per post 1.40, Afzonderlyke Nommers B 0.05. PBUS DER ADVERTENTJÜTfi Van 1 8 regola f 1.05. Iedore regel meer f 0.17J. Grooter# lottere naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. Officieel© Konnisgeyinfj. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de gelegenheid voor het doen inschrijven van leerlingen voor de lloogere Burgerschool voor Meisjes wordt open gesteld op Maandag, Dinsdag en Donderdag, 11, 12 en 14 Juni a. s. telkens des namiddags van 2 tot 4 uren en Vrjjdag 15 Juui des voormiddags van 11 tot 12 uren, terwijl de Toelatings examens zullen plaats hebben op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, 12, 13 en 14 Juli d. a. v. .tolkons aanvangende des voormiddags te 9 uren, bIIo in het schoolgebouw aan do Garenmarkt. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Leiden, F. WAS, Bargemeester. 29 Mei 1900. VA-N HÉYST, Seoretaris, - Leiden, 30 Mei. 'a Rijks Ethnographisch Museum heeft ten geschenke ontvangen van den heer J. W. Post, ingenieur te Utrecht, 1 kostuum zooals gedragen wordt door do inboorlingen der Minahassa, Celebes, bestaande uit muts, jas, gordel eu lieupband, alle uit boomschors vervaardigd, en 1 van fijne vezels gevlochten vischnet uit Gorontalo, Celebes. Geïnventariseerd als serie 1220. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Doeveren c. a. do heer W. Wagter, cand. te Leiden. Blijkens het verslag omtrent den toestand van het krankzinnigengesticht „Endegeest", over het jaar 1899, was de loop der bevolking dit jaar een zeer regelmatige; alleen deed de evacuatie der patiënten, uit andere gestichten afkomstig, kleine schommelingen ontstaan* Op 1 Januari 1899 waren op „Endegeest" 175 manneiyke en 167. vrouwelijke patiënten aanwezig, en op ulto. December van dat jaar 174 mannen en 186 vrouwen. In do afge- loopen drie jaren werden by een beschikbaar getal van ten hoogélö. 377 bedden ruui 8ü0 lijders verpleegd. Geen enkele patiënt uit Zuid-Holland af komstig behoefde afgewezen te worden. Ofschoon in den regel aanvragen om plaatsing van patiënten, van buiten Zuid-Holland af komstig, werden afgewezen, werden toch nog eenige patiënten, meerendeels uit Noord- Holland, die op Meerenberg geen plaats konden vinden, conditioneel opgenomen. Van de 360 patiënten, op 1 Januari van dit jaar op „Endegeest" vorpleegd, waren 346 uit Zuid-Holland, 13 uit Noord-Holland en 1 uit Utreoht afkomstig. Op de begraafplaats Oud-Eik-en-Duinen Werd gisteren ter aarde besteld mej. M. J. J. Bennor, die, na eerst gedurende negen jaren garderobière te zyn geweest van H. M. de Koningin, daarna gedurende drie jaren opzich- teres was by de koninkiyke keuken en te Amsterdam na een korte ongesteldheid over leed. Nadat het ntoffeiyk overschot van de ont slapene per Holl. spoor uit Amsterdam was aangekomen en in den rouwwagen naar de .woning der familie in het Noordeinde te 's-Gravenhage w&s overgebracht, geschiedde van daar uit de begrafenisplechtigheid. Naast den rouwwagen begaven zich aan de beide zyden twee der kamerdienaren van H. M. de Koningin, terwyi de overige kamer- Idionaren en verdere leden van het hofper soneel in de volgkoetsen achter de familie plaats namen. Op de begraafplaats Oud-Eik-on-Duinen (bevonden zich van de Koninkiyke Hofhouding j de Hofmaarschalk van H. M., H. A. baron Clifford, en de Opperkamerheer K. J. G. baron Van Hardehbroek van Heeraartsberg en Berg ambacht. Namens H. M. do Koningin sprak baron Clifford een kort woord, waarin hy dankbaar !in herinnering bracht de voortreffolyke wyze, waarop de ontslapene tydens haar leven haar plichten vervulde. - Een prachtige krans werd vervolgens door hem namens H. M. de Koningin op de kist neergelegd. Nagenoeg het geheele personeel van de office van H. M., dat in de Residentie achter- Jbleef, was op de begraafplaats by deze plech tigheid tegenwoordig. (Dgbl.) Op uitnoodiging van eenige hoeren en Idames te Haarlem hadden een aantal vrienden van den heer en mevrouw Rethaan Macaré [rich gisteren vereenigd om dozen by hun [vertrek naar 's-Gravenhage een biyk van 'Waardeering en vriendschap aan te bieden. 's Middags waren velen hunner in een der zalen van het Brongebouw samengekomen 'om by de aanbieding tegenwoordig te zyn. 'Ds. Muller vertolkte in een korte toespraak de gevoelens der schenkers. Het geschenk bestond uit een zilveren jar- .dinière met inscriptie eu 4 zilveren kande laars, 4 bonbon-mandjes, een en ander ver gezeld van een sierlyk gebonden album, be 'Vattende de naamteekeningen der deelnemeis, (voorafgegaan door een fraai geteekende op dracht Deze luidt als volgt: .1876—1900. .Aan jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, den feachten magistraat en werkzamen burger, en zyn hooggewaardeerde ochtgenoote vrouwe V. L. Bynckershoek v. d. Koog van hun Haarlemsche vrienden en vereerders als vriend schappeiyk aandenken en ter dankbare her innering aan hun ruim vyf-on-twintigjarige medewerking tot bevordering van al wat odel, schoon en goed is." De geheele plechtigheid, die ook opgeluis terd werd door een koor van jonge dames, droeg op verlangen der commissie een zeer intiem karakter. RaarlCt.) De uitslag dor te Deventer gehouden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer is, dat uitgebracht worden 3708 stommen, waarvan van onwaarde 30. Hiervan verkreeg mr. H. P. Marchant er 2860, mr. S. Yan Houten 818, zoodat gekozen is mr. H. P. Marchant, (liberaal). Het aantal kiezers in het district bedraagt 6261. De Technische Yakveroeniging heeft zich tot de Eerste Kamer gewend met een adres houdende verzoek de Ongevallenwet, zonder nadere wyziging daarin van de Rogeering te verlangen, aan te nemen. Aan de Eerste Kamer is ook verzonden het adhaosie-adres, op het adres aan do Eerste Kamer, tot het aannemen der Ongevallenwet, van de 28 vereenigingen, die 15 dezer do openbare vorgadering in hot Vereemgings- gebouw op den Goudschonweg te Rotterdam, ten gunste van de Ongevallenwet hadden belegd. Het adhaesie-adres bevat 4462 handtooke- ningen. Een jeugdigo Hagenaar heeft in den stryd in Zuid-Afrika het leven gelaten voor de zaak der Republieken. Enkele dagen -na zyn aankomst in hot Boerenland sneuvolde, den 8ston April, do 22-jarige O. J. Knooto, die als vry williger was uitgegaan, in het gevecht by Boshof, waar hy streed ondor De Villebois Mareuil. In de kerk der Romonstrantsch-Gerefor- meerde Gemeente te Amsterdam werd gisteren de algemeeno vergadering der Broederschap geopend, onder voorzitterschap van ds. L. It. Olderaan, predikant te Gouda. Uil do verslagen,bWk do bloeiende toestand, w.iarin do Broc-duischap on do meesto h.ir.er gemeenten vei kooien. Zeslion geinoenton waren in ledental toegouomeD. Aan het semi narium te Leiden studeoren thans elf studenten. Een der loden van het bestuur der Loidsche gemeente had oen graphische tabel vervaar digd en ter vergadering gedeponeerd, die een duidelyk boeld gaf van de groote uitbreiding, die de Broederschap gekregen heeft sinds het jaar 1845. Benoemd zyn tot voorzitter voor het vol gende jaar dr H. L. Oort; tot accessor ds. H. W. Stenfert Kroese; tot curator dr. J. A. Beyerman; tot lid dor commissie voor de zaken der Remonstrantsche Broederschap mr. J. J. De Meyier. Een belangrijke discussie ontspon zich over de vraag of men de gemeenten vry moest laten in do keuze van degenen, die de gods dienstoefeningen zouden leiden, dan wel of men het beginsel zou handhaven, om niemand daartoe het recht te geven dan die in zyn kerkgenootschap op wottige wyze tot den predikdienst bevorderd is. Do vergadering, erkennende, dat godsdienstonderwyzers enz. het recht hebben in godsdienstoefeningen voor jongelieden en andere gemeentesamenkomsten op te treden, bleek van oordeel, dat er geen grond bestaat om den bestaanden toestand te wijzigen, en handhaafde dus het beginsel, dat wetenschappeiyko opleiding geöischt moest worden al3 voorwaarde om als bevoegd erkend te worden om de godsdienstoefeningen der gemeente te leiden. Te Amsterdam is tot stand gekomen een „Onafhankelijke Yereeniging van zieken verplegers en -verpleegsters. In April en begin Mei jl. hadden namelyk tusschen verschillende personen, onder wie doctoren, ziekenverpleegsters en eenige parti culieren, voorloopigo besprekingen plaats over de wenscheiykheid om een vereeniging op te richten tot behartiging der belangen van ziekenverplegers en -verpleegsters. Het gevolg dier besprekingen was, dat zioh een voorloopig comité vormdo van voorbereiding, bestaande uit de dames zuster Van Meurs, Const.-Huy- gens-straat 33; mevr. Van Regtoren Altena Pook van Baggen, ex-verpleegster te Laren, en mevr. Aletrino Yan Stockum, ex-ver pleegster, Den-Tex-straat 50, seorotaressen, die in een by het „Maandblad voor Ziekenver pleging" van 15 Mei jl. gevoegde circulaire de verplegers en verpleegsters, die met het plan mochten sympathiseeren, uitnoodigde, hun bewys van adhaesie zoo spoedig mogeiyk in te zenden en die zich bereid verklaren voor het geven van inlichtingen. Gevolg daarvan was, dat inderdaad uit alle doelen des lands uit verschillende zieken huizen deze adbao8ie-betuigingen inkwamen en het voorloopig comité thans degenen, die deze inzonden, heeft opgeroepen tot een huis- houdeiyke vergadering, hedenavond te houden, om nader het doel der vereeniging te bespre ken en een voorloopig bestuur te verkiezen. Met de plannen van het bovengenoemde voorloopig comité betuigden o. a. instemming mevr. J. A. Schreve-Uzerman, mej. dr. C. O. De Lange, mevr. dr. Aletta Jacobs, dr. G. A. Van Way en burg, dr. 0. F. Schreve, dr. D. A Van Riemsdyk, dr. A. Aletrino, dr. M. L. H. 8. Menko, W. J. F. Hendrichs, arts. De gemeenteraad van Schiedam heeft met 14 tegen 6 stemmen bosloten tot bet verbouwen van het gemeentelijk ziekenhuis en met 16 tegen 4 stemmen tot het verleenen van een krediet van f 20,000 daarvoor. De luitenant ter zee 1ste klasse W. C. J. Smit wordt met 7 Juni a. s. geplaatst in de rol van het torpedo-instructieschip „Marnix" en godetacheerd by den torpedodienst. De heoren P. Brouwer, red. van do Albl. en de Drlo Prov. te Leerbroek, dr. C. H. Moll te Schoonrewoerd, Abr. Pyl, lid der Staten van Z.-H., te Alblasserdam, en P. Rysdyk, lid van don gemeenteraad te Sliedrocht, heb ben by kleine sneeuwballen reeds de niet onbelangryke som van pl. ra. f 1300 voor de gevangen Boeren op St.-Helena ontvangen. Nog wordt van velen door bon antwoord ge wacht, zoodat do som nog wei zal klimmen. Zy hopen na afloop van hun arbeid per circulaire rekening en verantwoording te doen. (Sfci.) Mejuffrouw Stoffers, deel uitmakende van de 2de ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis, die aanvankelyk bestemd was, om terug te keeron, blyft mot toestemming van den loider, nog oonigen lyd in Zuid- Afrika. Mejuffrouw Charbon, mede van die ambu lance, is by haar familie te Haarlem aan- gekomon. De lieer M. W. A. O. Von Pelser-Berons- berg, benoemd tot consul der Nederlanden to Aken, is in die hoodauigheid door de Duilsche Regeering erkend. (Ste.-Cf.) De Raad der gemeonte Roermond heeft aan do Tweede Kamer een adios gezondon, waarin hy de vrees uit, dat de bezwaren on do vorliozen, voor do buitenlanders verbondon aan omwisseling van hun geld in Neder landsche munt, belangryk afbreuk zullen doen aan don ievendigen kleinhandel in koloniale waren en vooral in voortbrengselen van land bouw en veeteelt met de Belgische cn Duilsche grensbewoners. Do Raad verzoekt daarom do Kamer art. 19 der aanhangige Muntwet, waarby het in botaling-geven van vreemde munten verboden wordt, te wijzigen, en aan het ont wikkelde bezwaar to gsmoet to komen. Het .stoomschip „Burgemeester Don Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 29 Mei van Southampton; de „General" (uitreis) arriveerde 28 Moi to Port-Said; do „Maas dam", van Nieuw-York naar Rotterdam, pas seerde 29 Mei Wight; do „Polyphemus", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 Mei Gibraltar; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 Mei Dungeness. Alken»ade. Onder het rundvee van een veehouder alhier, to Nieuwe-Wetering, komen gevallen van mond- en klauwzeer Yoor, het welk in 1900 hier nog niet was voorgekomen. Bodegraven. Zoowel vóór als tegenstanders van verhoogde schoolgeldhoffing op de open bare scholen in onze gemeente zien met verlangon uit naar do behandeling ln den Gemeenteraad van hot voorstel van den heer Rollman, by dit college ingediend, om het schoolgeld aanzienlyk te verkoogen. Mocht men tot verhooging overgaan, waartoe wel kans schynt te bestaan, dan hoopt men hier vry algemeen, dat er nieuwe regeling tot stand mag komen, volgens wolko ieder naar draagvermogen betaalt. De schoolgeldheffing, zooals dio thans Is, on. do ouders in slechts drie klassen verdoolt, in vermogendon, min vermogenden en onvermogenden, is zeker voor verbetering vatbaar. Neemt do wekelyksche kaasmarkt alhier stoeds in blooi too, met do Bodegraafscho paardenmarkten in hot vóór- en najaar wil het maar niet vlotten. De Loidsche Almanak van dit jaar meldt: 29 Mei, paardenmarkt te Bodegraven. Hot was dus gistoron een offl- cieelo paardenmarkt, waarop slechts vier paar den waren aangevoerd. Haarlemmermeer. Jongelieden tusschen 16- on 24-jarigen leoftyd, die in den aan staanden winter aan het voorbereidend mili tair onderricht wenschen dool to nomen, kunnen zich daartoe vóór 1 Juli a. s. aanmelden by den Burgemeester. Hazorswoude. Gistermorgen wapperden aan den Ryndyk nogmaals de vlaggen voor het gouden echtpaar Berkhout. Een eerepoort, vol groen en bloomen en toepasselyke hulde, was voor hun woning opgericht. Daar hield een rytuig van den heer H. De Graaf, ge trokken door twoe schoone paarden, stil, waarin de oude lieden, gevolgd door hun aan verwanten, die in eon ander rytuig haddon plaats genomen, naar de R.-K. kerk aan het „Zwaantje" reden. Een plechtige dienst voor het beminde tweotal gaf wyding aan dien heerlyken levensdag der oudjes, in wier harten, gekoesterd door den liefdegloed van hun familie leden, kinderen, buren en vrienden, de zon gedurende de laatste veertien dagen geen enkel oogenblik verduisterd werd. Lisso. Weldra zal do muziektent weer in het „Vierkant" verryzen. We zullen weer kunnen genieten van de muziek, die „Eens gezind" ten gehoore zal brengen. Wanneer het weder medewerkt, zyn het werkeiyk schoone avonden, die de vreemdeling ons benydt, die niet zoo'n mooi „Vierkant" heeft in zyn plaats en geen Harmoniegezelschap, dat openbare uitvoeringen geeft. Of „Eensgezind" onze sympathie bezit? O, zeker, van ons allen. En wanneer de Vereeniging den 15den Augustus a. s. naar Zeist gaat kampen om het eerometaal, vergezellen haar onze beste wenschen. Zou het juist nu niet de geschikte tyd zyn „Eensgezind" te vereeren met een vaandel, nu zo zich in den vreemde gaat vertoonen? Zou 'n vaandel juist nu niet een zeer gewaardeerd geschenk zyn? Met warmte bevelen we dit idee den dames ter overweging aan. Noordwyk. Do jaarlyksche inspectie van verlofgangers zal voor deze gemeente plaats hebben op Vrijdag 8 Juni a. s., 's voormiddags i haifelf, in de voormalige schoollokalen aan de Voorstraat. Oudo-Wetering. Gisteren, Dinsdag, wap perde hier by na van alle woningen de vader- landsche driekleur, ter eere van den heer D. Frosman, brievengaarder te dezer plaatse, op diens 60-jarig huweiyksfeesk Oegstgeest. Een groot deel der burgery had de driekleur uitgestoken ter ^gelegenheid van het 25-jarig bestaan der, öevers-Deutz- Bewaarschool, in de Kerkbuurt alhier. Die school werd nl. den 25sten Mei 1875 geopend en gesticht en haar voortbestaan is geheel verzekerd door jonkvrouwe J. M. Gevers van Endegeest, geboren Deutz van Assendelft, den 18den Maait 1895 alhier overleden. Dat in deze netto fraaie school honderden kinderen om niet een goede opleidiDg hebben ontvangen in het Fröbel-onderwys, laat zich begrypen, als men weet, dat mejuffrouw C. M. Huge, wio mede, en zeker wel in de eerste plaats, dit vreugdobetoon gold, van af do opening dior school aan het hoofd daarvan staat. Haar liefde voor de jeugd en om die spelende te leoren en aan de vorming der jonge harten eon dankbaar deel te hebbon, zal velen, dio reeds jaren de school hebben verlaten, nog dankbaar stemmen. Na den dood van mevrouw Gevers, vormde een deel dor fanulie-leden hot bestuur der school; thans bestaat het uit: jonkvrouwe douairière C. Gevers van Kethel en Spaland, jonkheer mr. H. Gevers van Marquette, jonkheer mr. F. Groeninx van Zooien. Trof het ons by liet- binnentreden dor school, dat dozo niet planton fraai Versierd was, niot minder deed het ons goed, om het fraaie portret van wyien de stichtster een breedon rand van vergeet-my-nletjes te zien. Doze daad van mejuffrouw Huge gotuigdo hierdoor van warme vereering voor die odele jonkvrouw. Om halftien dos morgens wandelden 130 kinderen oud-loorlingen en leerlingen van af het gemeentehuis naar de school, daartoe geleid door oen commissie. Aldaar aangekomen, werd een zeer toepasseiyk lied, onder leiding van mejuffrouw Do JongDe Vries, de jubi- lare8se, toegezongen. Ds. J. M. Ruys sprak namens de burgory een harteiyk en waar- deerend woord. Uit do oud-leerlingen had zich een comité gevormd, om een passende hulde aan te bieden; ook had zich uit de burgery oen dames comité gevormd, dat met het hooggeacht be stuur der school wedyverde om mejuffrouw Hugo eens to doen zien, hoozeer haar 25-jarige arbeid word gewaardeerd. Hot groot vertrouwen, dat jonkvrouwe J. M. Gevers van Endegeest mej. Hugo van 1875 tot 1895 heeft geschonken, heeft zy hoog ge waardeerd, en dat dit by haar in goede handen was, daarvan gaf de dag van nu een betrouw baar bewys, daar een breede ry van notabelen uit deze gemeente en daarbuiten en zelfs die reeds jaren de gemeente verlaten hebben, hun dank en gelukwenschingen kwamon aanbieden. Dat de jubilarosse als altyd weder mot do kindoren meeleefde, bleek thans opnieuw, daar hun veol vorsnaperingen werden aange boden en menig lied nog werd gezongen. Dozo dag laat voorzeker by allen een aan- genamen indruk achter, en zeer zeker her dachten ook nog velen de edele vrouwe, die zoo onbekrompen dezo mooie school voor onze kleintjes stichtte. Rynsburg. By het vee van de gebroeders Brussee, alhier, heeft zich een geval van mond en klauwzeer voorgedaan. Door de bevoegde autoriteiten zyn de by de "Wet voorgeschreven maatregelen toegepast. Wassenaar. „Gebeurt er nu heelemaal niets meer te Wassenaar? Je leest er niets meer van in de krant." Gebeuren? Gebeuren? Och ja, oen jongen, dio vogelnestjo3 uithaalt en uit den boom valt; een andero snaak, die van een schuurtje valt en zich verwondt: zyn dat nu allemaal dingen om in do krant te zetton? „En die fletsryder dan, dio Zondagmorgen te water geraakte?" Kom, als zo alle ongelukken wilden ver molden, die wielryders overkomen, dan konden ze de heele rol wel bedrukken, die achter do rotatiepers hangt. Maar zoo, heeft er een in het water gelegen? Waar? „Wel op de Kerklaan in dat zyslootje." Een heeriyk bad in dat slootje l Hoe kwam dat? „Wel, hy reed tegen een juffrouw aan en toen Nu, dan had hy zyn verdiende loon. 't Is een kruis, die wielryders, vooral 's Zon dags by het uitgaan van de kerk. Heele zwermen kom je soms tegen en ze ryden maar door.' Je hebt geen nood, dat ze even afstappen. Zo zouden eon mensch liever ton k ondersteboven ryden. 't la toch maar een klein eindje en die ophooping van volk duurt niet lang. „Maar wat deed die juffrouw op dat paadje?" Wel, t mensch ging zeker naar de kerk „Maar wie naar de kerk gaat, heeft op dat paadje niot noodig. Hier is het straatje voor de voetgangers, d d r heb je de keien voor de ry tuigen en daarnaast is hot zandpad voor de wielryders en nu praat je daar van niet-afstappen en van niet-uit-den- weg-gaan der wielryders, maar wo moesten de zaak eens omkeeren en zeggen, dat de kerkgangers 't den wielryders lastig maken door op dat pad te gaan loópen. Aan de eene zyde staat een bordje, dat het voetpad niet bereden mag worden, maar aan den anderen kant mocht wel staan, dat het pad mot be treden mocht worden." Nu, dat bordje kan er wel af. Wassenaar is al beroemd om zyn bordjes. Maar wat je daar zegt is heuscli zoo onredelyk niet. „Wel neen, uit de late kerk zyn er byna goon rytuigon. Het 6traatje en de keien zyn beschikbaar voor de voetgangers. Zo kunnen dus het zandpad wel overlaten voor do wiel ryders." Ja, ja, ja, ik herinner me nu; toen hot vroegere voetpad bestraat is, hebben ze aan de andere zy een pad gemaakt voor do wiel ryders. U heeft geiyk. We moeston het zand pad overlaten voor de wielryders. Zootorwoude. Toen hedenmorgen de brood bakkersknecht A. V. met zyn broodwagen huiswaarts reed, word hy in de Noordbuurt aangereden door een groentenkoopman uit Leiden, die verkeerd uithaalde, met het gevolg; dat de broodwagen met zyn inhoud te water ging. Hot daarin aanwezige brood was niet meer verkoopbaar, de toegebrachte schade werd niot vergoed. De jaarlyksche beproeving der brand- r spuiten zal dit jaar plaats hebben voor d6 brandspuit op het dorp op 5 Juni; voor dio aan den Vliet 6 Juni; aan den Hoogen Ryn dyk 7 Juni; Weipoort 12 Juni en Gelders- woude 13 Juni. De schooljeugd zal wel maken daarby tegenwooidig to zijn, menigeen loopt daarbij tbc groot genoegen zyner makkers een nat pak op. Door de politie alhier is aangehouden oen persoon, die, zonder middelen van bestaan, zwervende in de gemeente werd aangetroffen op den Haagweg. Na den nacht in het arres tantenlokaal te hebben doorgebracht, is hy onder politiegeleide tor beschikking der justitie gesteld. Tot adjunct-brandmeester aan de brand spuit in de Weipoort is benoemd de heer G. Belt. Met den benoemde was op do voor dracht geplaatst J. Van Diemen. By de politie alhier is aangifte gedaan, dat op jongstleden Zondag aan den Hoogon Ryndyk is verloren eou gouden brocho, model oorbel. Hot gevondene kan ter secretarie alhier worden gedeponeerd, waarna het aan den rechtmatigen eigenaar ter hand zal worden gesteld. Tweede Kamer. Wijziging der wet op het hooger onder\oijs. Do heer Do Savornin Lohman heoft als amendement op bovenbedoeld wetsontwerp voorgesteld om de bevoegdheid om den toe gang tot de universiteit open te stollen voor hen, die niet in de gelegenheid zyn de gym nasiale opleiding hier te lande te genieten, of zich voor to bereiden tot het Staatsexamen, uit te strekken tot de binnenlandscho bijzon dere gymnasia, door dezen het recht te geven tot het afgeven van het certificaat van ge schiktheid voor het volgen der lesson aan do hoogescholon. Dit voorrecht^ zou echter alleen worden toegekend aan die byzondore gymnasia, welke den noodigen waarborg voor goed onderwys geven en die zich aan dezelfde waarborgen zullen moeten onderwerpen, welke art. 11 der wet voor de openbare gymnasia heeft gesteld. Naturalisatie. Ter naturalisatie zyn voorgedragenTh Bohlson, manufacturier te Assen; M. S. Hausdorff, koopman to Rotterdam; J. G. Janzing, koopman te Leeuwarden; J. B Leinweber, A. H. Heintjes, J. Schwenzer eo J. C. Vetter, alle vier schipper te Lobith, gemeente Herwen <sn Aerdt; on J. B. Dewaerhoyt, gegageerd korporaal-opzichter van het Ned.-Oostindisch leger to Sint-Jan-Steen. Gemengd Nieuws. Het is met „Do Volharding" te 's-Gravenhage niet in orde. Is de „H. C." goed ingelicht, dan is do toedracht in het kort deze, dat de penningmeester Schouten een bedrag van f 35,000, dat hy in kas had, heeft belegd in zyn persoonlyke bouwonder nemingen. Het geval goeft aanleiding tot een ver klaarbaar verzet der leden tegen zoodanige administratie. Gisteren vergaderdon een 30-tal hunner met twee commi8sarisson. Dezen, hoewel geen cyfers noemende, erkenden een belangryk tekort. Commissarissen hadden echter maat regelen genomen en beslag laten leggen op de oigendommen van Schouten, dio gonoou- zaakt was als penningmeester to bedanken.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1