De &»Oc£obcr«Vcrecnigiiig nield gisteravond in de kleine bovenzaal der Stadszaal een algemeens leden-vergadering, bekend onder den naam van Mei-vergadering. De Voorzitter, de heer N. Brouwer, opende haar en verzocht den secretaris, den heer •Fel. Driessen, de notulen der vorige vergadering te willen leEen, welke, onder dankzegging, werden goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede, dat de vorige ■praeses van het Leidsch Studentencorps, de heer Van Heeckoren, als bestuurslid der ,3-Oct.-Vereeniging is afgetreden ©n opgevolgd door den tegenwoordigon praeses van het •corps, den heer Van Panhuys, die echter jverhinderd was thans tegenwoordig te zyn. Overigens was het bestuur geheel aan wezig, met inbegrip ook Yan den eore-voor zitter, den burgemeester mr. F. Was. Uit de door de afgetreden commissie van controle voorgestelde duobeltallen werden tot leden van een nieuwe deTgelyke commissie gekozen de hoeren J. Blommendaal en A. N. Visser ieder met 29 en F. Los met 22 stommen. Ingeleverd waren 41 stembiljetten, waarvan 2 blanco. Verder kwam ter sprake de wijze van feestviering op den a. s. 3den October. Als gewoonlijk zal de gedenkdag vanLeidens •ontzet weder plechtig worden gewijd door koraalmuziek, welke in de laatste jaren tevens ®en vocale aanvulling heeft ondergaan, waarby het aantal medewerkende damesleden der Yereeniging steeds toeneemt. De Voorzitter hoopte, dat dit in het vervolg; ook steeds zoo kou blijven. Vervolgens zou er 's morgens zijn het bespe- jBn van het carillon, het springen der fontein en tegelijkertijd de beoefening der weldadigheid. Het avondfeest zou ook weer bestaan uit jiuziek en vuurwerk op het Schuttersveld en toncerten op Zomerzorg en Zomerlusk Dit gedeelte van het programma valt ge- jnakkelyk samen te stellen, doch moeilijker js de keuze voor het middagfeest, dat zoo jnin mogelijk een reproductie van vorige jaren inoet zjjn. Tydig genoeg was ingekomen één schrifte lijke opgave voor een middagfeest, maar jammer genoeg voldeed ze niet aan de eischen, in het reglement gesteld. Ze is onderteekend door „een lid der Yereeniging", dus niet door EO leden, en geeft in overweging dit jaar, waarin de studenten een maskerade houden, Op het Schuttersveld weer de zoo vanouds hekende volksspelen te geven. De Voorzitter deelde mede, dat ook het testuur reeds zulk ©on plan had overwogen, doch er van was teruggekomen, omdat de Vorige spelen nog te varsch in het geheugen liggen. Ook twee andere leden hadden hem iets in het oor gefluisterd, waarvoor hjj oven eens dankbaar was, doch hy hoopte, dat zulks later meer gedetailleerd zou kunnen geschie den. De plannen zullen evenwel aan de aan dacht van het bestuur niet ontgaan. Het voorstel na van het bestuur zelf geeft jjoor Leiden iets nieuws: een wedstrijd van fanfare corpsen, of z.g. festival. Als men bedenkt dat hier te lande ongeveer ©00 fanfare-corpsen bestaan, zal het niet moeilyk vallen er eenige uit te noodigen en hier te krygen, en zulk een festival zal te Leiden wel even goed kunnen slagen als in andere steden of gemeenten ten plattenlande. Het bestuur heeft reeds eenige Inlichtingen Ingewonnen by bestuurderen of organisatora *an zulke wedstryden. Één verplicht nommer zal worden gesteld en de keuze der overige nommers (Xal worden vrygelaten. Op verschillende plaatsen, byv. zes of zeven, lullen ze in den middag concerten kunnen feven en dan na afloop onder leiding van één directeur op het Schuttersveld het ver plichte nommer gezamenlyk. Er zullen natuuriyk pryzen moeten worden uitgeloofd, doch bovendien stellen vele vereeni- gingen, die byv. een groote reis hebben ge maakt, ook veel prys op een herinnerings- ftnedaille of zoo iets. Dit was in grove trekken het voorstel van Jlet bestuur. Het zon uiteraard nader in bij zonderheden moeten worden uitgewerkt. De heer Wilhelmy Damsté stelde voor, omdat liet Schuttersveld op 3 Oet. gewoonlyk als in ©en modderpoel is veranderd, de viering van den gedenkdag van Leidens ontzet in het ver volg te houden op den Koninginnedag (81 Aug.), itoaar de uitdeehng van haring, wittebrood, enz. Op 3 Oct. te doen plaats hebben. Het bestuur heeft daartegen bezwaar, want de uitdeeling is een onderdeel van de 3-October- viering, en als nu de menschon 's middags ftiiet bezig worden gehouden, dan zal zoer Waarschyniyk de viering langzamerhand gaan ontaarden in het tegenovergestelde van wat 4uist feestelyk en waardig is. En dan nog: wordt de datum dor viering herzet, dan vervalt de reden van bestaan lezer Yereeniging en kan ze wel worden ipgedoekt om vervangen te worden door een andere ter viering van den verjaardag der Koningin. Het bestuur is dus tegen dat te diep ingrypende, niet te voren aangekondigde voorstel tot reglementswyziging al wil het natuuriyk niet by anderen onderdoen in liefde voor het Vorstenhuis. De heer Damstó haalde als voorbeeld voor zyn voorstel aan, dat de studenten vroeger den stichtingsdag der academie om de vyf jaar vierden met een optocht op den 8sten Februari, dus in den winter, terwyi zy later zoo verstandig zyn geworden om die lustra te houden in de maand Juni, dus in den zomer. Do Voorzitter bleef zyn bezwaren volhouden en het slot was, dat de hoer Damstó zich er voor aanbevolen hield, dat het bestuur zyn voorstel in nadere overweging zou nemen. Dit werd beloofd indien de heer Damsté inmiddels zjjn denkbeelden ter zake voor een volgende vergadering nader wenschte te formuleeren. Dit werd wederkeerig door den voorsteller op zich genomen. Tegen het voorgestelde plan der a. s. feest viering zelf werden geen bezwaren in het mid- den gebracht, zoodat het algomeen werd goed gekeurd. Ten slotte wees de Voorzitter op hetwon- echelyke, dat de leden tot vermeerdering van het ledental een sneeuwballetje maakten, m.a.w. dat b\jv. elk lid twee leden aanwierf onder de verplichting, dat ook dezen weer voor tweo nieuwe leden zorgden. Daarna sloot de Voorzitter, onder dank- •egguig aan de opgekomenen, de vergadering. Het feestgebouw» Van de feesttent in het Van-der-Werf-park wappert de driekleur, ten teeken dat de aan- nemors, de heeren gebroeders Botermans, haar aan de Maskerade-commissie hebben opgeleverd, feiteiyk binnen den' bepaalden tyd. Ze is gebouwd in negen weken, nl. van 28 Maart tot 28 Mei, met een werktyd dagdyks van 6 tot 7 uren, en beslaat een geheele oppervlakte met inbegrip van uitbouw en keuken van 2700 vierk. meter. De balzaal alleen is 950 vierk. meter. Er komt thans een dubbele troon, omdat by de aanstaande feesten naast den hoofd persoon, er ook een hertogin met haar gevolg zal zetelen by cour en bals. In den optocht zal de hertogin echter ontbreken. Het gebouw is, wat de diepte betreft, acht meter grooter dan het vorige en vooral van buiten ook sierlijker afgewerkt, over eenkomstig de wyzigingen, die de architect, de heer H. Paul, in het bestek heeft aan gebracht. De ramen zyn voorzien van kathedraal- glas, dat een zachte, groene tint in de zaal geeft. Aan den rechtervleugel bevinden zich de garderobes, toiletkamers enz. voor dames en aan den linker die voor heeren; ze zyn van dezelfde grootte als voor vyf jaren, maar dBgelyker afgowerkt, en van closets voorzien. JLn *t gebouw zyn twee brandkranen en links bevindt zich de bulfetkamor achter het buffet in de zaal met een toonbank van twaalf meter lengte. Daar achter is een groote keuken met steenen vloer, eveneens met 't oog op brandgevaar, en met kasten, een garde-manger voor het be waren van vleesch en andere eetwaren, ys enz. In do vatenwasschery zyn verschillende spoelbakken met waterleiding aangebracht, alsmede wederom een steenen vloer óók in het belang der zindelykheid. Al deze inrichtingen hebben door loketten gemeenschap met het buffet. Achter dit alles loopt een overdekte gang ten einde het dienstpersoneel hy elkaar en van het terrein te houden, waardoor dit niet voor het wasschen van allerlei keuken- gery behoeft gebruikt en dus niet veront reinigd te worden. Tusschen de vatenwasschery en de veranda, welke insgelyks veel langer is dan vroeger, bevindt zich een groote wynkelder mot berg plaats voor brandstoffen. Ter zyde links van de feesttent, staat afzonderiyk een urinoir-gebouwtje, eveneens met duinwaterleiding. Alle afvoer van menage- en hemelwater is aangesloten aan het gemeenteriool in de Raam steeg, waardoor het terrein droger en zindeiykar kan gehouden worden en genoemde straat niet, zooals vroeger meermalen het geval was, blank zal gaan staan. Het hoofd- en de bygebouwen zyn alle bedekt met asphaltpapier door den loodgieter Rie^meyer, die daarvoor een andere constructie dan tot nu gebruikelijk heeft toegepast, nl. evenals zinken daken bedekt worden. Aan het gebouw wordt, evenals door zooveel anders, nu ook een sieriyker voorkomen gegeven door de drie als torentjes vervaardigde luchtkokers, In stede van plompe vierkante kasten. Boven den hoofdingang is andermaal een kast voor het electrisch zoeklicht, bloemver- sieringen, enz. Op het terrein zyn opgericht eon photo- graphietent, alsmede champagne-, sigaren- en bloemen-kiosken, en een buitenbuffet. Verder is er aan de zyde van de Groenebrug by den ingang een co ntról©-bureau en een gebouwtje voor de militaire wacht, terwyi de op een der gazons staande stedolyke muziektent opnieuw beschilderd is en er om hetgedenk- teeken overdekte zitplaatsen zullen komen. Alles ziet er goed uit en ook met het oog op den tyd van aflevering heeft o. a. de oudste der beide aannemers getoond zyn sporen op het gebied van tentenbouw verdiend te hebben. Thans zyn de electriciens en decorateurs ter verdere afwerking aan hot woord. Heden over drie weken is het de Maske radedag. De tyd begint dus op te schieten 1 Gemeenteraad van Zoeterwonde. In de hedenmorgen te negen uren gehouden vergadering waren met den Voorzitter tegen woordig zeven leden. Afwezig waren de heeren Lagerberg, Van Konynonburg, Rynsburgeren Van Leeuwen. De notulen worden gelezen on na een op merking van den heer v. d. Poel over een in de vorige vergadering gevallen beslissing betreffende het leggen van een paardenpad-be- 8trating, welke opmerking tot eenige discussie leidde tusschen de heeren v. d. PoeJ, Pieterse, v. d. Velde en den Voorzitter, goedgekeurd. Deze discussie liep ook over de reeds in de vorige vergadering besproken vraag: wat is meer noodigde bestrating van den Nieuwen "Weg, door den heer v. d. Poel voorgestaan, of die van den Vliotweg, door den beer Pieterse verdedigd. De Voorzitter verwees hierby naar de by de Gemeentewet aan B. en Ws. toe gekende bevoegdheid in zake de zorg voor de publieke wegen. Ingekomen waren: oen brochure, getiteld: „Samenspraak over het eergevoel derLeidsche professoren", en verschillende missives van Gedeputeerde Staten. De Voorzitter deelde mede den uitslag der aanbesteding van het grasgewas van die banwerken, welke aan Zoeterwoude zyn over gegaan, en den uitslag der aanbesteding van het grind, waarvan de heer J. Houtakker de aannemer is. Aangeboden werd den Raad het verslag over dén toestand der gemeente, dat naar de Voorzitter mededeelde niets byzonders bevat. Besloten werd: a. bet in de vorige ver gadering genomen besluit, om het vervoer van grind ondershands aan te besteden, in te trekken, op grond, dat door den aannemer een hoogere prys werd gevraagd dan het vorige jaar, en de Raad een grens wil stellen aan de in de laatste jaren steeds verhoogde pryzen; en b. tot een openbare aanbesteding van het vervoer van 700 stères grind. Het kohier van den hoofdelyken omslag werd na het houden eener geheime zitting vast gesteld tot een bedrag van 2197.15. Uil de gebruik el yke rondvraag vroeg de heer Kaptein nog iets omtrent een schoeiing, waarop de voorzitter antwoordde. Hierna werd de vergadering gesloten.' Geneigd Mlenim. Naar aanleiding yan het Inge- zonden stuk van gisteravond over het toestaan aan personen om met borden te loopen, waarop biljetten geplakt met beleedigende uitdrukkin gen voor den heer Van 't Lindenhout, waartoe de toestemming nog wel zon gegeven zyn door den burgemeester, werd ons van goed ingelichte zyde opgemerkt, dat dit laatste ten eenenmale in strjjd zou zyn met de daaromtrent bestaande Politie-Verordening, om de eenvou dige reden: dat niemand toestemming noodig heeft om met een bord te loopen. Do burgemeester kan dus in geen geval toe stemming gegeven hebben. Zelfs de politie kan zulk een persoon niet verbieden om beleedigende uitdrukkingen te gebruiken voor den een of anderen persoon of inrichting. De beleedigde zelf moet een klacht indienen by den hulpofficier van justitie. Alléén wanneer door bedoelde handelingen oploopen ontstaan of stremming van het ver keer, dan eerst moet de politie optreden. Volgens de verschillende ingeko men berichten blykt, dat men in ons land en ook daarbuiton de zonsverduistering gisternamiddag goed heeft kunnen waarnemen. Van prof. dr. H. G. Van de Sande Bak- huyzen, directeur der Sterrenwacht alhier, ontvingen wy gisteravond het volgende schryven: De heer Wilterdink, observator aan de Sterrenwacht alhier, vertrok den 3den Mei met den heer Nyiand, hoogleeraar te Utrecht, naar Amerika, om daar de totale zonsverduistering van heden waar te nemen. De heer Campbell van het Lick-observato rium in California, die aan het hoofd stond van een expeditie, ter waarneming van dit verschynsel uitgezonden, heeft de vriendelijk heid gehad beide heeren uit te noodigen aan de werkzaamheden van die expeditie deel te nemen, en zooeven ontving ik nu van den heer Wilterdink uit Thomaston (Georgia), ten zuiden van Allanta op een Noorderbreedte van ongeveer 32° 53', het bericht, dat de waar nemingen met een volledig succes zyn vol bracht. De volgorde van de roeinum- mers op den roeiwedstryd van „Hollandia", te Oud6hoorn, op Zaterdag 2 Juni, is als volgt: Tweeriems senior, beslissing vierriems junior, id. scif junior, vierriems senior, be slissing tweeriems junior, scif senior, acht- riems junior, achtriems senior. Yoorwedstryden zullen gehouden worden op Vry dag 1 Juni, 's middags te 3 uren, tusschen 5 ploegen, ingeschreven voor vier riems junior, 5 voor twee-riems junior en 6 ploegen voor skif junior. Na den uitslag van don wedstryd te Haarlem wordt verwacht een interessante wedstryd voor acht-riems senior tusschen „Njord" en „Nereus." Aan den zeilwedstryd op Zondag 3 Juni zal worden deelgenomen door zes marine vaar tuigen, type B. Men schryft uit Egmond-aan-Zee: Den 81sten dezer maand zal het voor een eenvoudig man in deze gemeente oen herinne ringsdag zjjn. Op dien datum toch, tydens den voor velen nog goed bekenden Pinksterstorm in 1860, nam Jacob Glas, (by vele badgasten hier 's zomers vertoevende als Jaapie bekend) voor het eerst als roeier in de reddingboot plaats. In dien storm werden met zyn toedoen 18 schipbreukelingen van twee schepen gered, waarvoor hy toen 25 premie en een eervol getuigschrift ontving. Tot 1891 is hy roeier in de reddingboot gebloven en hoeft in hot geheel ongeveer 170 schipbreukelingen helpen redden. By een buitengewone redding werd hy door het Fransche gouvernement mot een zilveren medaille veroerd benevens oen ge tuigschrift. In 1891 is hy bootsman of schipper op de reddingboot geworden, welk ambt hy met groote toewyding nog steeds waarneemt, tor- wyi hy in die negen jaren tot nu toe minstens een 30 40tal schipbreukelingen hielp redden. Aangaande een moordaanslag te Rotterdam, deelt do „N. R. Ct." de volgende byzonderheden mede: De vleeschhouwer L. Schinkel, een jonge man, heeft zyn vleeseliliouwory in het bene denhuis in den Oppert No. 20. Daar woont hy met zyn zuster, die het huishouden be stuurt. Zy brengen gewoonlyk den Zondag in het ouderlijke huis te Capelle a. d. IJsel door. Zo o ook gisteren en eerst laat in den avond keerde L. Schinkel herwaarts, terwyl zyn zuster heden zou komen. Schinkel sliep vannacht in haar kamer, een zoogenaamde opkamer; zyn eigen slaapkamer is in het sousterrain. Vannacht om kwart voor vieren werd hy wakker, sliep echter weer in, maar werd tegen halfzes door gerucht in het sous terrain gewekt Hy stond op, verliet in nacht gewaad de opkamer en is door den winkel naar het sousterrain gegaan zoo althans heeft hyzelf verklaard. De deur van dit sousterrain openende, werd hy plotseling aangevallen door een hem geheel onbekend persoon, donker van uiterlyk en schamel ge kleed. Die man had zich gewapend met een groot bankmes van Schinkel en bracht hem daarmede een ernstige wonde aan de rech- terzyde van den hals toe, verder een paar weinig beteekenende schrammen. Toen, zoo luidt het verhaal van Schinkel verder, Is hy door bloedverlies in zyn slaap kamer in het sousterrain ineengezakt (waar hy omstreeks halfzeven door zyn broer, een jongen van 16 jaar, is gevonden), torwyi de dader door den winkel de straat was opge- vlucht, de deur achter zich toetrekkende. In den winkel wierp hy het mes weg. Toen Schinkel door zyn broer gevonden werd, lag hy ln oen grooten plas bloed en was kennis. De jongen riep onmiddellyk de hulp van een paar buren in. Spoedig daarop verscheen dokter Schakers en later de politie- geneesheer. Do wond aan den hals is niet levensgevaariyk, zoodat Schinkel binnen een paar weken hersteld kan zyn. Na verbonden te zyn is hy naar het ziekenhuis gebracht. Hoewel de dader daartoe alle gelegenheid ge had heeft, is er niets ontvreemd. De substituut-officier van justitie mr. P. De Josselin de Jong en de rechter-commissaris mr. O. F. J.JDe Jongh brachten, vergezeld van dr. Schakers, den commissaris van politie D. M. Ebbeler en den inspecteur F. J. Terlaak, een bezoek aan den vleesohhouwerswinkel van L. Schinkel in den Oppert en stelden ter plaatse een onderzoek in. Daarna werd in het Ziekenhuis de verwonde vleeschhouwer in verhoor genomen. Het bestuur der Yereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam bericht, dat a. 8. Zaterdag als beursvacantiedag zal worden beschouwd en geen pryscourant van effecten zal worden uitgegeven. De Hogerh uiszaak. Door Eeltje Ringia is aan den minister van justitie een schryven gericht, waarin hy hem raad vraagt, wat nu te doen. Eet Volk.) Als een merkwaardigheid kan vermeld worden, dat in de tuinbouw-inrichting „Sempercrescens", van den heer A. G. M. Richard, te Naarden-Bussum, op den open grond in bloei is: Lilium nigrum (zwarte lelie). Deze lelie stamt uit het Noord-westen van Noord-Amerika en is ook bekend onder de namen Lilium Kamtschatcense, SaranaKamt- schatica, Fritillaria Kamtschatica. Slechts zelden ziet men deze moeilyk te kweeken lelie in den open grond in bloei. Ofschoon de naam nigrum aan ©en zwarte lelie doet denken, is de kleur, hoewel niet zwart, toch zeer donkerbruin. De stengel wordt niet hooger dan 16—30 centimeter. Te Zoelmond is by een vry zwaar onweder een paard in een weide en te Doodewaard is een koe van den heer F. door den bliksem gedood. Men meldt uit 's-Gravenzande aan de „N. R. Ct.": Zaterdagavond halftwaalf mishandelde een sigarenmaker zyn vrouw, door haar hoofd tusschen een deur en het kozyn te knellen. Op haar hulpgeroep werd zy door den nachtwaker be vry d. Haar echt genoot, die beschonken was, wilde later dien nachtwaker te lyf met een hakmes, dat hem werd ontnomen. Yan een en ander is proces verbaal opgemaakt. De vrouw vraagt echt scheiding aan. Naar aanleiding van het bericht, als zou het Staphorster Boertje een „kunst reis" gaan maken door Amerika, deelt een zyner patiénten aan de „N. Wins. Ct." mede, dat hy bericht heeft ontvangen, dat het Boertje voor het aanzoek van hot Amorikaansch consortium heeft bedankt. Te Leeuwarden is oen bejaarde dame, die met haar zuster een bovenhuis op de Nieuwe Stad bewoonde, by het openduwen van een vensterluik uit liet raam op straat gevallen. Kort daarna is zy aan de gevolgen overleden. In de laatste dagen is het te Batenburg, de woonplaats van de moeder van Scherff, den moordenaar uit godsdienstwaanzin, zóó onrustig, dat samenscholingen er ver boden zyn. Marktberichten, Bodegraven, 29 Mei Kaas. Aangev. 245 wagens, te zamen 13237 stuks, wegende 60i96 KG. Drys ïste soort Goudsche j 26.50 a j zwaardere ƒ27.— a 2de soort./ 20.a 22.50; Derbykaas, prijs 1ste soort j 27.a 2de soort 22.50 a jEdammer Kaas, prys isto soort j 26.25 a 2de soort 19.— a 21.60, wagens Leidsche Kaas, 64.a Jhet schippond. Handel vlug. VEE. Aangevoerd -i paarden, 14 schapen, 223 lammeren, 7 a 12, 6 biggen. Kolieruiiin, 29 Mei. ee. Aanvoer 47 Paarden, 1 veulen, Ezel, 1190 magere runderen, 697 vette Kanderen, 209 vette- en graskalveren, 291 nuchtere kalveren, 4 schapen ol Lammeien, 1 Varken, 27i Biggen, 2 BokKen. Men noteert: Veite Kuuderen 1ste qual. 70 a 2de qual. 64 a 3de qual. 66 a cents, Ossen lste qual. 68 a zde qual. 64 a 3de qual. 68 a cents. Stioren ïste qual. 64 a 2de quai. 60 a 3de qual. a cents. Kalveren ïste quaL 90 a2de qual. 80 a 75 cents, alles per KG. Bandel vlug en goed. Melkkoeien j 2x0 a ±y>0, kaiikoeien ƒ225 a ƒ170, Stieren 210 a ƒ80, Pinken 70 a 45, Graskalvereu ƒ60 a 42, Vaarzen ƒ120 a f 75, Paarden 200 a 30, Hitten a Handel zeer goed. Boter. Aanvoer: 137/8 on 79/16 ton en 630 stokken van 1 3 kilo. De pryzen waren als volgt: lste qual. 46, 2do qual. 42 en 3de qual. 40. Voor stukken van 1jkilo werd 60 a 65 ets. betaald. Rotterdam, 28 Mei. Branen. Bij kleinen toevoer is Witte Zoeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche Tai we, alsmede inlundsche Kogge, als voren vlug geplaatst. Winter- en Zomergerst als gonoteerd. Haver prijshoudend. Witteboonen met ter markt. Bruineboonen als voren. Blauwe Kookerwten en Kanariezaad prijshoudend. Witte Zeeuwbche, Vla&msehe en Overmaassche Tarwe ƒ5.80 a 6.90, Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche Kogge ƒ6.25 a f 6.Zeenwsche en Vlaamsche Wintergerst j 4.25 a 475, dito Zomer gerst 4.26 a ƒ4.75, Haver 3.26 a/ 3.75, Paarden- boonen a Witteboonen a Bruineboonen f 7.— a 8.75, blauwe Kookerwten 6.90 a 7.50, Kanariezaad j 6.— a 7.76. Als volgt is atgedaan: Amerik. Mixed Mais uit lichter ƒ111 a 113, dito dito uit stoomboot 109 a 111, dito dito stoomend 108 a 110, alles per 2000 kilo, vry aan boord. Gedurende de afgeloopen week bepeikle zich de handel in Meel hoofdzakelyk tot inkoopeu voor directe consumptie; intasscben werd er niet lager aangeboden. Heden was de markt onveranderd. Sommige fabrikanten verhoogden hun meel notee ringen op hoogere tarwepryzen uit het buitenland. NOTEEKINGEN. Prima qaal. inlandsch lste qnaliteit Prima Franszh lste a lste Duitscb 2de Prima Belgisch lste ƒ10.25 a ƒ11.261 9.25 10.25 10.— 10.50 9.- 9.75 3 11.— 12.- 10.— a 10.50 Extra puike qaal. Hongaarsch 14.15. lste 12.— 13.251 2de a a r> Prima Amonkaansob Patent 10.26 a 10.75 lste qual. la Bakers 8.— 8.76 2de a 2a 7.a 7.50 3do Zeeuwsche Tarwebloem Zeeuwsoh Tarwomeol Franscho Roggebloem Duitsche 10.11. Inlandache 10.25 11.75 Alfen, 28 Mei. Aangevoerd 30 wagens kaas partijen: te zamen 1232 stuks. Prys: Gondsche kaas late qnal. ƒ23.a ƒ26.2de qaal. 19. a f 22.—. Handel matig. Aanvoer veemarkt 54 stuks lammeren, prijs 7.- a ƒ9.-. Alkmaar, 28 Mei. Yee. Koeien per K.G. ƒ0.50 a ƒ0.68. Vette Kalveren 85 a 86; idem per K.G. ƒ0.70 a ƒ0.80; nnohtere idem 8.— a 18; Schapen ƒ20.a 30.Lammeren a vette Varkens per JLG. 0.38 a 0.46, magere idem ƒ14 a ƒ16. Londen, 28 Mei. Ter Veemarkt zjjn aange voerd: Runderen 1400, Schapen en Lammeren 8000, Kalveren 16, Varkens 10. Prijzen beste Runderen 3.2 a 4.10, Schapen en Lammeren 3.4 a 6.6, Frieaohe Boter 88 a 92 sh- INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Te Utrecht en ook te Amsterdam worden op Hemelvaartsdag in de verschillende wy kon der stad busjes geplaatst. De daarin ontvangen gelden z(jn ten voor- deele van „Armenzorg". Zou de Yereeniging „Armenzorg" te Leiden het plaatsen van die busjes in Leidon ook niet eens willen probeeren? Dat te Utrecht en te Amsterdam het plaat sen van die busjes geen onnat werk is ge weest, bewyst, dat die busjes op Hemel vaartsdag jl. te Utrecht hebben opgebracht de som van f 2297 en te Amsterdam ƒ1800. De Vereeniging tot Verbetering van Armen zorg te Utrecht is in 1894 begonnen met het plaatsen van die busjes, welke hebben opge bracht in 1894 1700.225, in 1895 1617.20, in 1896 f 1679.415, in 1897 f 1613.645, in 1898 ƒ1983.305 en in 1899 ƒ2251.87. Met dank voor het plaatsen dezer regels heb ik de eer te zjjnEen oud-Leidenaar. Utrecht, 28 Mei 1900. Tcleplioonkantoor Ondshoorn. By gelegenheid van den roeiwedstryd op Zaterdag 2 Juni der zeil- en roeivereeniging „Hollandia" zal het telephoonkantoor Ouds hoorn ingericht zyn voor telegraafdienst van des morgens acht uren twintig minuten tot des avonds tien minuten vóór achten. l>e zaak-Breyfns. In de Franscho Kamer van Afgevaardigden hield gisteren de heer Castellane een inter pellatie over de zaak-Dreyfus. De minister van oorlog, generaal De Gal- liifet, herinnerde aan de verklaringen, die hy in den Senaat heeft afgelegd, en betreurde het, aat sympathie is uitgesproken voor den kapitein Frisch. Het leger heeft zich voor vyftien jaren een avonturier laten opdringen, het zal zich geen andere laten opdringen. Deze verklaring van den minister had een tumult ton gevolge, waar by de heeren Móry, Millevoye en Castelin tot de orde werden geroepen. Do heer Castellane verweet de Regeering haar medeplichtigheid met Tomps en Rein ach om den verrader te rehabiliteeren. Castellane zeide, dat dit komplot, om tot de rehabilitatie te geraken, slechts kon gelukken, indien het geheim bleef. Doch Tomps heeft to veel ge schreven, en Reinach te veel gepraat, waar door de medeplichtigheid der Regeering dulde- lyk is. De minister-president "Waldeck-Rouiaeaii beantwoordde den heer Castellane en ver klaarde, dat de Regeering de mededeelingen van Reinach niet heeft tegengesproken, omdat die in lijnrechten strjjd zyn met de gevoelens der Regeering. De minister handhaafde zyn verklaring van de brieven van Tompi, De brieven, die door Tomps zjjn geschreven., zyn door de schurkachtigheid van een ofUcier uitgeleverd. Met gejuich van de zyde der uiterste linkep- zyde werd deze uiting ontvangen; de leden- der rechterzijde en de nationalisten bedreigden Waldock-Rou8seau met de vuisten. De minister bleef onbeweeglijk op de tribune. Tevergeefs deed de president der Kamer, de heer Desclianel, de bel weerklinken. De minister De Galliftet verliet de Kamer zitting; de rechterzyde juichte en do natio nalisten zongen, op do wjjze van de „lam pions": „C'est Galliffet qu'il nous fautl" De rechterzyde hervatte daarop het tumult; de leden der linkerzyde verhieven zich van hun zitplaatsen en juichton Waldeck-Rousseau toe. Daar het tumult voortduurde, schorste Deschanel de Kamerzitting en liet hy alle tribunes ontruimen. Nadat de vergadering ongeveer drie kwartier later heropend was, zette Waldeck-Rousseau zyn rede voort. Men zeide, dat De Galliffet de zaal slechts verlaten heeft, omdat hy zeer vermoeid was. Volgens anderen was hy ongesteld geworden. Het gerucht van zyn ontslagneming wordt als onjuist erkend. Krantz verweet Waldeck een manoouvre om de Dreyfus-zaak te heropenen geduld te hebben. Er waren vyf moties ingediend, waaronder een van Bourgeois; deze werd door Waldeck- Rousseau aanvaard. Zy bevatte een betuiging van vertrouwen in de regeering en van de zekerheid, welke de Kamer heeft van de toe wyding van het leger. Hot eerste gedeelte dezer motie werd met 288 tegen 247 stemmen^ het tweede gedeelte met algemeene stemmen,, de geheele motie met 293 tegen 246 stemmen aangenomen. Daarna ging de vergadering uiteen. Gedurende de schorsing hadden de minister^ Dolcassé en Monis een onderhoud met D4, Galliffet aan het ministerie van oorlog. BUITENLAND. Groot-Brltnnntë» Nadat de hertog van Orleans door zyri bekenden brief aan de Londensche clubs^ waartoe hy behoorde, zyn weigering had mede gedeeld om vry willig te bedanken voor hefc lidmaatschap, heeft hy zich bedacht en ge volg gegoven aan den „blauwen brief' van de clubs. De St.-James's club heeft zyn ont-j slag-aanvrage reeds aangenomen. In de tweede lezing werd gisteren door het Lagerhuis de wet op de volunteers aan genomen. In de eerste lezing werd aangenomen een wetsvoorstel, waarby elk regiment gemachtigd wordt zyn eigeu tweede reserve-divisie op te roepen, wanneer het zyn eerste reserve- divisie heeft ingelyfd. Onder de bestaande wetgeving kan del tweede reserve-divisie niet onder de wapenenj worden geroepen, tenzy de geheele eerste reserve-divisie is opgeroepen. Tevens werd in de eerst© lezing aange-; nomen een wetsvoorstel, waarin meerder© faciliteiten worden gegeven ton opzichte van militaire oefeningen. Het Huls ging daarna uiteen tot lS Junll

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2