1234-9 Maandag 28 Mei. A'. 1900 1, i ■Ia t H,.. v -L i r 1.10. <§ese Courant wordt dagelijks, met uitsondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. eixilloton. 6VJOOIE VROUWEN* PRIJS D3SHB COTJRAHT: Voor Leidon por 3 maanden. Franco per post Afsondorliiko Nommera I 1.40. .- 0.06. PRUS DER AD VERTENTTËN Tan 1-6 regels f 1.05. Iodore regol meer f 0.17J. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 28 Mei. De afdeeling Leiden van do Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren hield Zaterdagavond in een der bovenzalen van het Nutsgebouw de jaarlyksehe algemeeno loden vergadering, welke slechts matigjes bezocht was. Nadat do voorzitter, de heer J". J. Ter Laag, haar met een welkomstwoord had geopend en de notulen dor vorige vergadering waren ge- zen on goedgekeurd, deed de penningmeester, de hoor L. J. A. Braakenburg vau Backum, rekening en verantwoordiging. Daaruit bleek o. a. dat het vorig jaar het saldo f 104.10 bedroeg, ter wijl thans -hoewel 'allo quitanties voor contributie nog niet z\]n ontvangen - f 239.32 in kas is. Twee donatrices werden verloren, één wegens sterfgeval en één wegens vertrek haar elders. Er is nu nog één donatrice over. Het aantal leden bedraagt thans 74, zoodat idit met 2 is vooruitgegaan. Het verslag herinnert er aan dat het vorig jaar de afdeeling niet veel heeft gedaan, doch de voorzitter gaf te kennen dat het plan bestaat in 1900 nog iets méér te doen dan b.v, het houden van een trekhondontentoonstel- ling gelgk oen paar jaar geleden. Uit het verslag van den secretaris, den heer A L. Quant, bleek, dat het bestuur nu en dan in de gelegenheid was goede trekhonden aan te koopen, ten einde die ia handen te stellen van personen, dio er om gevraagd hadden, maar de middelen miste»i ze zelf aan te schaffen. In herinnering werd gebracht de correspondentie met heb hoofdbestuur en enkele afdeelingen in het belang der dierenbescher- .ming en der Yereeniging zelve, alsmede de gevoerde onderhandeling tot oprichting hier te lande van een slachthuis voor honden, waaromtrent echter nog geen resultaat is verkregen. Lof werd door den voorzitter gebracht aan Oyzen, belast met het toezlck; op en de in vordering der gemeentelijke hondenbelasting, voor diens hulp aan de afdeeling verleend tot heb opsporen van honden, die ziek zyn en reeds zéé aan schurft leden dat ze moesten worden afgemaakt. In hot vorig Jaar was hun getal ruim 80. Voor sommige arme menschen was dit in hun bedryf een groot ongerief, zoodat ook voor enkelen hunner honden werden aangekocht. In de plaats van dr. D. A. De Jong, veearts, kdie wegens drukke bezigheden bedankt heeft, 'werd tot bestuurslid gekozen de heer S. De Graaff Dz. met algemeen* stemmen. Als niet 'aanwezig zynde, zal hem daarvan kennis ^worden gegeven» Op een desbetreffende vraag van een der leden deelde de voorzitter mede dat de bemoeiingen der afdeeling zfch ook uitstrekken tot de veemarkt en dat uit o-ai conferentie niet den burgemeester is gebleken, dat deze de noodige instructies heew gegeven; maar dat het vooral noodig is nommers van honden wagens op te geven of nau vkeurfge beschrtJ- _ving van personen, die zich aan overtreding 'VChuldig maakten. In de verdere besprekingen werd tevens betoogd dab uit oen onderzoek was gebleken, dat vele zieke honden hier ter stede waren tangestoken door slecht gevoede en ellendig 'er uitziende honden van buiten, die op hun zwerftochten hier kwamen „schooieren". Ter sprake kwam de wenschelykheid om voor de vereeniging ook buiten den kring van vrienden en konnissen met propaganda te maken, waartegen werd opgemerkt dat liet ledental in het vorig jaar niet achteruit-, maar, zy het ook weinig, daarentegen vooruit gaande is geweest; terwijl ook door anderen de wenschelykheid werd uitgesproken tot meerdere medewerking der autoriteiten. Do voorzitter sloot de vergadering met dankzegging tot de aanwezigen voor hun be toonde belangstelling. Wy voegen er hier een woord van opwek king aan toe ter toetreding tot deze nuttige vereeniging als lid. Zy mag op dien steun volkomen aanspraak maken. Ha gisteren in Den Haag teruggekeerd te zyn, heeft de minister van koloniön heden zyn ambtswerkzaamheden hervat. Haar men mededeelt, is de heer Alting Mees, president der Hedorlandsche Handels- maatschappy, gevaariyk ziek. Hare Majesteiten de Koninginnen, die zich in goeden welstand bevinden, hopen in de tweede helft dezer week een bezoek te brengen aan Z. K. H. den Groothertog van Saksen-Weimar op den "Wartburg. Hot hoofdcomité van het Hederlandsche Roodo Kruis heeft, door tusschenkomst van het Departement van Buitenlandsche Zaken in den Haag, van den consul-generaal der Hederlanden te Pretoria, ten verzoeke van dr. Bierens de Haan, dd. 26 dezer, telegraphisch de mededeeling ontvangen om alle verdere verschepingen te staken. In opvolging daarvan zullen vooreerst door het Hoofdcomité geen goederen meer naar Zuid-Afrika worden geöxpedïeerd. Van een eventueele hervatting der zendingen zal worden kennis gegeven. De reeds ontvangen goederen zullen, in afwachting van den loop der gebeurtenissen, te Amsterdam ter be schikking worden gehouden. Voor het geval de werkzaamheden in do afdeelingen van de Tweede Kamer Donderdag mochten afloopen, bestaat het voornemen, tegen Vrydag voor openbare beraadslaging aan de orde te stellen het wetsontwerp betreffende de wyziging der web op het Hooger onderwys. De Haagsche afgevaardigde ter Tweede Kamer de heer J. F. W. Conrad mocht heden de vervulling van zyn 75ste levensjaar beleven. Hoewel deze dag in huiselyken kring gevierd werd, mocht de hooggeachte man verrassende biyken van belangstelling ondei> vinden van zyn tallooze vriendon, zoowel in binnen- als buitenland. By beschikking van den minister van financien is de heer C. P. A. Heymans, veri ficateur der invoerroohten en accijnzen, ver plaatst van 's-Gravenhage naar Amsterdam en is de heer J. J. Ebens, kommies lste klasse aldaar, benoemd tot hoofdkommies 2de categorie. Laatstgenoemds was reeds opgedragen het meten van zeeschepen en binnenvaartuigen, en biyft met deze fanotie belastzyn kantoor houdende in een afdeeling van het Verificatie kantoor in het Oosterdok, by de Kalkmarkt. Naar men verneemt, bestaat by de Regee ring het voornemen de betrekking van directeur der Grootboeken van de Nationale Schuld en van agent van het ministerie van financiön te Amsterdam onder één titularis te vereenigen. Te Amsterdam zyn overleden de heer S. If. Swyt, lid der Koloniale Staten van Suriname, en mej. Beuner, die H. M. de Koningin als kindermeisje heeft gediend. Mej. M. L. A. Rolloos, onderwyzeres aan de Chr. school te Krabbendyke, is als zoo danig benoomd aan de Chr. school te Bloiswyk. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat- schappy van Landbouw ontving van mr. H. Ph. De Kanter, directeur der Onderlinge Brand verzekering voor de leden der Maatschappy, verslag over het jaar 1899, welk verslag op gestadigen vooruitgang der verzekering wyst heeft van de afdeeling 's-Gravenhage goed gekeurd eeu request aan H. M. do Komngin en een aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, beido met loerphn en begroeting vau ontvangsten en uitgaven, verzoekende subsidie van Ryks- en Provinciewege voor den door haar op te richten Provincialon cursus in hoefbeslag; en heeft aan don zuivelconsu- Iont voor Zuid-Holland, den heer A. Bos, verlof verleend tot hot doen van een studiereis naar Denemarken. Het stoomschip „Amsterdam" vertrok26 Moi van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Herzog" (thuisreis) arriveerde 25 Mei te Adon de „Burgemeester den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 27 Mei te Southampton; de „Cyciops" arriveerde 25 Mei van Amster dam en Liverpool te Batavia; do „Elbing" vertrok 25 Mei van Padang naar Amsterdam en Hamburg; de „Kanzier" arriveerde 25 Moi van Hamburg en Amsterdam te Delagoabaai de „Lombok", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 27 Mei te Suez; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 27 Mei te Genua en vertrok denzelfden dag. Hazerswoude. Zaterdagavond was onze Hooge Ryndyk in feestdos. Huis aan huis wapperde de nationale driekleur ter eere van de echtelieden Berkhout, twee eenvoudige menschen, die hun goóffen huwelijksfeest vieren. Door de goede zorgen van den heer en mevrouw Blokhuis was do „Harmonie" intyds verwittigd van de hougljjke gobeurte- nis, zoodat deze omstreeks kalfacht don niets vermoedenden oudelui eon serenade bracht. Verder werden bruidegom en bruïfl door bovengenoemde buren naar hun woning mode genomen, waar de groote tuinkamer tot receptiezaal was ingericht. Binnen was ge legenheid voor ieder, die het gouden paar wonschte te complimentooren, buiten in den tuin klonken de lustige tonen der muziek. Onder de bezoekers merkten we o. a. op den heer Do Kort, den patroon, by wien Berkhout reeds sedert tal van jaren werkzaam is, den oudsten wethouder, den heer J. D. Van den Akker, en het hoofd dor openbare school, den heer Krop. De beide 76-jarigen waren wonder in hun schik en vooral toen enkele jongelieden, een paar toepasseïyke of luimige voordrachten leverden, toonde de bruigom nog zeer kras te zyn, door met de gatten een dansje uit te lokken. Onderfcusschen gaf een vrooiyko menigte buiten het tuinhek door lustig gezang en bewegingen op de maat der muziek zyn instemming te kennen met de edele handel wijze van den hoer en mevrouw Blokhuis en met do hulde aan het gouden paar. HiUegoin. Donderdag-arend omstreeks 12 uren, toen de tram, komende van Haarlem, de Oosteinderbrug alhier genaderd zynde, in plaats van aldaar te stoppen om den arbei der L. J. Alkemade, op zgn voorafgedaan verzoek uit te laten, niettegenstaande het herhaald fluitsignaal van den conducteur bleef doorryden, had gonoeracte arbeider, die vreesde tot aan de remise to moeten mee- ryden en dientengevolge een half uur te-moe ten terugloopen, hetgeen hem wel eens was overkomen, de onvoorzichtigheid van detrain te springen, hetgeen door niemand werd ge zien, met het noodlottig gevolg, dat zfin hoofd en rechterarm zoodanig werden verwond, dat, toen hy een goed uur later op eon kruiwagen by den dokter werd gebracht, deze zyn opname in het ziekenhuis te Leiden noodzakelyk achtte, waarheen hy dien nacht is overgebracht. Terwyl de arbeider A. C. H., alhier, Vrydag-morgen onder Leiden aan de tram baan werkzaam was, werd de duim van zyn rechterhand door een daarop vallende rail, vry ernstig gekneusd, zoodat hij zich naai' liet ziekenhuis moe6t begoven om zyne hand te laten verbinden. Ton gevolge van werkzaamheden aan Loosterweg H zal die weg van af het station Hiilegom tot aan de Wilhelminalaan voor het publiek verkeer met ry- en voertuigen zyn afgesloten tot 30 Juni a. s. Zaterdag-middag omstreeks halfzeven is door een onbekende oorzaak in de schilders werkplaats van mej. de wed. H. K., aan de Hoofdstraat een binnenbrand ontstaan, welke zich vry ernstig liet aanzien, doch door de krachtige hulp van de buren spoedig was gebluscht. Niettemin veroorzaakte dit ongeval veel schade, welke evenwel door assurantie wordt gedekt. Een onbekende jongen van omstreeks 19 jaar, uit Haarlem, aan wien, Vrijdag-avond op zyn verzoek door den landbouwer L. W., alhier nachtlogies was verleend, was door uitputting en verzwakking, niet in staat zijn weg te vervolgen. De politie, hiermede in kennis gesteld, bracht den jeugdigen zwer veling, die voorgaf ouderloos on zonder familie te z»jn en geen huisvesting te hebben, naar Haarlem terug, alwaar hem door de zorg van de politie de noodige hulp wel zal worden verleend. De heer H. J. Cremer, klerk by de postoryen, wordt) verplaatst naar het post- en telegraafkantoor alhier. Houdekerk. Naar wij vernemen, wordt door den burgemeester een onderzoek inge steld naar de constructie der rookgeleidingen en schoorsteenon in doze gemeente, aange zien er zyn, die niet zonder gevaar voor brand zyn te achten. Gedurende de kadormanoeuvres in den Koudekerkschen polder worden alhier inge kwartierd op 29, 30 en 31 Mei a. s. 1 gene raal, 6 hoofdofficieren, 6 kapiteins, 20 militaire wiotryders en oppassers en 21 paarden. Naar wy vernemen, zullen die-manoouvros ook wel licht de3 nachts met electrische zoeklichten plaats hebben. Veel boeren zyn bang, dat het by deze militaire oefeningen wel eens tot een stryd zou kunnen komen tusschen de grenadiers en kudden verschrikte dieren, in plaats van tegen een denkbeeldigen vyand. Zocterwoudo. By den landbouwer J. Kraan hooft een zwanenpaar van den landbouwer W. Los van acht eieren acht jongen uit gebroed, welke alle even vlug zich in het water bewegen. Nöoriiwyk. Alhier is op initiatief van de dames De Grave en onder den naam „Noord- w|"ksch Zangkoor" een gemengde zangver- eeniging opgericht. Als directeur zal optreden de heer Joh. Oostelaar, van Leiden tevens directeur van de harmonie-kapol „Crescendo" alhier terwyl tot bestuursleden gekozen werden de dames A. J. on H. M. De Grave (presidente en penningmeesteres) en de heoren L. Berkomeier, vice-president, J. Abresch, secrotaris, J. Van Leeuwen en G. Van der Boom, commissarissen. Het bestuur der vereeniging „Zieken zorg" alhier (presidente mevr. Quarles van Ufförd Collot d'Escury) bracht dezer dagen verslag uit over het afgeloopen jaar, dank baar melding makende van den wederom ondervonden steun, zoomede van belangryke extra giften. Uitgedeeld werden 3223 liter melk, 6098 eieren en 133K.G. vleosch (deze cyfers waren in het vorige jaar resp. 3657, 5545 en 103). Moge deze zoo nuttig werkende instelling van verderen steun ver zekerd zyn! Zogwaard. Vrydag-middag werd aan hot station alhier door oen goederentrein aan-J gevoerd de spoorwegwerker J. Van Ooyen, van Nootdorp, die, onder de gemeente Zeven- huizen bezig zynde met het helpen lossen van een zandwagen, zich onwel geToeldo en spoedig daarop overleed. De dokter kon slechts den dood, ten gevolge van een beroerte, constateeren. Met een volgenden trein werd het lyk. naar Nootdorp overgebracht. Uit <lo „Staatscoux-aat". Kon. bosluiton. Benoemd tot kantonrechter te 0s9 dr. A. J. M. H. Van Baar, thans griffier bij hot kantongerecht te Venloo: tot notaris bin nen het arrondissement Leeuwarden, ter stand plaats Bergura, gemeente Tiotjerksteradeel, W. Van der Meer, than9 notaris to Langweer, ge meente Doniawcrstal. Opnieuw benoemd tot leden van het college voor do zeevisscherijen de heeren J. J. Slis, H. J. Calkocu, J. M. Kakobeoke en G. A. Ten Houten. Benoemd tot directeur vau het post- en telegraaf kantoor te Ned.-tlardmgsveld H. WHlomsen, thans commies der telegraphio van de 3de klasse. Aan den bureclambtonaar der posterijen en tele graphic van de 3de klasse W. A Lauronse Jr., te AliddelVarg, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's lands disast verleend. In zijn raag overgeplaatst bij het personeel der militaire administratie van het leger in Noder- landsch-Indië, de tweede luitenant-kwartiermeester J. C. P. Bonman, van het 6de regt. inf. Voor den tijd van vijf jaren, gedetacheerd bg het personeel der militaire administratie van het leger in Nederlandsch-Indiö, de eerste iuitenants- kwartiernyee3ters J. Stroband en H. G. A Limperg, van don staf der infanterie, werkzaam bij bet departement van oorlog. Do ministers van w., h. on n. en van juatiti# verleenen dezo week geen audiöutie. Examens hoofdakte. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken van '26 Moi is bepaald, dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging der akte van bekwaaoaheid als boofdooderwgzer of hoofdonderwijzeres voor het jaar 1900 zal plaats hebben op 28 Juni o. k., dat de mondeiiage examens zullen aaavangen op 18 Jali d. a. v. en dat de commission, met hot afnemen dezer examens be last, zullen zitting houden te Breda, Arnhem, 's-Gravenhage, Amsterdam, Leeuwarden en Zwolle, en zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie te's-Graven hage: J. O. Fabius, inspecteur van het lager onder wijs in do tweede inspectie; tot lid en ondervoorzitter: K. J. Razeliua,school opziener in het arrondissement Rotterdam (zuide- lyk); tot leden: dr. J. J. Couvée, schoolopziener in het an. Loenen; L. Gerhardt, hoofd oeuer openb. school te Utrecht; mej. H. C. M. Moquette, doctor in de Ned. letterkunde te Rotterdam; dr. J. H. Jennes, leeraar aan do H. B. S. met driejarigen curcus te Rotterdam; A. Van do Grtendt, hoofd eener bijz. school te Rotterdam; dr. W. F. Van Vliet jr., leeraar aan het gymnasium to Delft; A. L. C. Beekman, onderwgzer aan do Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem; J. D. De Visser Smits, directeur eener bijzondere kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen to 's-Gravenhoge; J. M. Keen, C. W. Talken, hoofden van openbare scholen to 's-Gravenhage; H. Eerd- beek, hoofd eeuor bijzondere school te 's-Graven hage; G. A. Laagland, onderwgzer aan eeD open bare school to 's-Gravenhage, mej. A. J. A. Bridgo, onderwijzeres aan een bijzondere sehool to 's-Gra venhage; tot leden-plaatsvervangers: H.V.Leopold,J.Th. Schiphorst, hoofden voor openboro scholen to Dellt: G. Schutte, hoofd eenor bijz. school te Am- sterdam; D. H. Cocheret, hoofd eener bijz. school te Rotterdam; C. W. Hoenkamp, hoofd ooncr hija 43) Do klour van haar wangen was zoo frisch. en bloeiend, haar geheole wezen had zoo iets jeugdigs en lieftalligs, dat de kreupele zyn mismaaktheid dubbel gevoelde. „Wie vraagt daarnaar?" antweordde hy kortaf. „Ikl" zeide zy en do opgewektheid, waar mede dat woord gezegd werd, trof hem. Zy scheen hem een andere toe. Hy kon het antwoord niet vinden. „Vandaag moogt gy niet zoo haastig zyn. Gij zyt immers vluchtiger dan de^ wind. Men moot je, evenals ik nu doe, bepaald gevangen- i nemen." „Wat wilt gy?" vroeg hy, zich tegen den innemenden klank harer stem met geweld verzettend. „Ik moet nog iets teekenen." „Blyf toch!" smeekte zy zacht. „Ik moet met jou, myn besten vriend, spreken." „Kan dat niet tot morgen uitgesteld worden Zij trok hem in de kamer en zat reeds naast hem voor het raam, waar de zachte wind met do rozeranken speelde. Toen zy het woord „weggaan" uitsprak, j ontstelde hij alsof hy een slag in het gezicht had gekregen. Hy schuddo haar hand van zyn arm, met Oen vaalbleek, van schrik vertrokken gelaat. Aan alles had hy gedacht, alleen daaraan i-.et. En dat was zyn schuld. Waarom had haar nooit haar gedachten laten uit- 'H? zou hy haaf het wel uit het jilVi lebben. Het was zulk een heoriyk, zonnig jaar geweest. Hy wist niet, welke verwachtingen hy daarby koesterde, wanneer hy naar het oude huis keek, maar zy was er in, onder zyn dak. „O Greta," by nam haar hand in de zyne, „wilt gy weg? Heb ik dat aan je verdiendl" Zyn lippen beefden van ontroering. „Goede, lieve Nicolaas," zeide zy bedeesd, „myn dankbaarheid en ik houd zooveel van je Hy bracht haar door een schamper lachen, tot zwygen. „Gy houdt van my Om je liefde te winnen, moet men je mishandelen, verstooten, ver achten, zooals die ander gedaan heeft." Hy sloeg zich met de vuist tegen het hoofd. „Ik smeek je, Nicolaas!" riep zy ver schrikt uit. „Blyf!" riep hy, haar hand zóóhartstochteiyk drukkend, dat het haar pyn deed. „Wat moet ik doen, opdat gy niet meer aan weggaan denkt? Moet ik bidden? Smeeken? Dreigen7 Wat wilt gy hebben? Zeg, wat moet ik voor je doen? Ik doe hot, al zou het my ook het leven kosten! Maar blyf hierl Ga niet weg! De wereld is niet voor jou, Greta; onder de menschen zult gy geen vrede vinden, wyi men jou niot zien kan, zonder liefde voor je te voelen." Hy had gesproken, zooals het hart het hem ingaf. Alle voorzichtigheid was verdwenen; de smart, welke hy jarenlang had opgekropt, brak zich eindeiyk met geweld baan. Wat kon het hom schelen of het gelaat der jonge vrouw smartelyke verbazing uit drukte, of zy bevond haar hand trachtte te bovryden? Of zij een kreet slaakte van angst bij zyn van hartstocht verwrongen trekken? aWanneer gy bljnd waartj" fluisterde b[], haar vingors aan z(jn borst drukkend, „is dat myn schuld? Kan ik het helpen, dat gy den ongelukkigen kreupele in het geheel niot als een man wildet beschouwen?" „O, laat myi" riep zy geheel verbysterd. „Ik vermoedde niet „Waarom," ging hy met gesmoorde stem voort, haar steeds meer naar zich toe trek kend, „waarom ging je me altyd uit den weg? Waarom wilde ik van je klachten niets hooren Waarom bleef ik niét met je onder hetzelfde dak? Wijl het hier, hier binnen, als vuur brandt. SVyi ik wilde afwachten of gy ook vergoten kondet. Wyi ik hoopte, dat gydoor uw genegenheid myn gebrekkigheid over het hoofd zoudt zien Hy barstte in een hevig snikken uit. Al de hopeloosheid van een mislukt menschenleven klonk daaruit. „Blyf by my!" stiet hy haperend uit „Wees myn vrouw. Ik wil je met rykdom overladen. Geen enkele van je wenschen zal onvervuld biyvon. Maar wees de myne; ik kan niet van je afzien." Hy legde zyn arm om haar heen. „Denkt gy, dat ik niet genoeg geleden heb, toen die praalhans, die verrader rafi jou ontnam? Ik heb je het leven tweemaal gered; op dfrderde maal wacht ik niet Gij zqt vry willig by my gekomen; ik heb je niet geroepen, ftu moet gy blyven, moet de my«w zijn. Gy behoort my. Eerder gebeurt er een ongeluk, dan dat gy je wil doorzet." Een oogenblik was zij als het ware machteloos on vodJe zij zyn brandende lippen or do haro. Doch pkdsoling richtto zy zich los en sprong op. De kamer danste om haar heen, zulk een govoel van afschuw en duizelighei^overvlel Zy waAtayyvit geworden» „Qy raakt my niet weer aan," zeide* zy bevend. „Dit was do eerste en de laatste keer. Al de goedhoid is daarmee uitgewischt. Gy j hebt niets meer aan dankbaarheid teeischen. MRn v(]and zou niot zoo onedel jegens my kunnen handelen als gyi" De razende smart in, zyn borst had hem voor eon oogenblik zyn zelfbeheerscbing doen 1 verliezen, doch nu kwam niets het gevoel van berouw naby, waarmede de afgewezene tot zichzelven kwam. Hy tuimelde achteruit en sloeg de handen voor het gelaat. Daarop sleepte hy zich met moeite, alsof de voeten onder hem wilden breken, naar de deur. „Ga!" bracht hy met gesmoorde stem uit. „Gal" H(j liet de deur achter zich open, terwyl hy tastend den drempel zocht. Zy zag hem gaan. Was het dan werkeiyk geen verbeelding wat zy beleefd had? De strompelende tred in de gang gaf antwoord. En die bracht een onuitsprekelijk ellendig govoel over haar. Zu wilde in den vreemde liever alles verdragen dan weer dit van hartstocht verwrongen gelaat te zien. Zy moest weg, zoo spoedig mogelyk. Den volgenden mórgen, toen Greta zich tot vertrekken goreed maakte, hewschte er groote ontsteltenis in het nieuwe huis. De meester lag bewusteloos in zyn stoel, met het teekenstiffc vast in zyn hand geklemd. Geen druppel bloed scheen meer in hem te zyn. Zyn gelaat was byna mooi in deze strakke doodsrust. De jonge vrouw, die met weerzin aan de smeekbeden der gezellen toegaf, voelde met onbeschryflijke vreugde by het aanschouwen van deze strakke trekken hot loeiyke beeld van den vorfgen avond verdwynen. degene, ilie zjyjjgoitd, baar hulp vordei;do# was weer de vertrouwde vriend van haar jonge jaren, dien zy, zy alleen, don giftigen angel uit de wonde kon on wilde trekken. Daartoe zat zy by hem, dag en nacht, zonder behoefte aan rust, elke hulp afwijzend. Langzaam, heel langzaam keerde by Nicolaas het bewustzyn terug, voegden de schakels van het verleden zich weer in zyn gehougon aaneen. Hy herkende, wie by hom waakto, wie hem zoo liefderyk verpleegde. En zulk een diepe weemoed maakte zich nu van hom meester, dat hy zyn hoofd omwendde en bitter weende. Zy knielde naast hem, met haar armen om zyn hals geslagen, haar lief gelaat naar hom toegebogen. „Ik wil je zuster zyn, Nicolaas, die jo van ganschor harte liefheeft. Laat ons gdooven, dat wy gedroomd hebben. Ik weet, dat niemand als vriend, als brooder u kan ver- vangon. Wie gaat niet onder teleurstellingen gebukt? Wie heeft niet reeds over zichzelve geweend?" Hy knikte. „Wanneer g\j het zoo kunt beschouwen „Gy ookl" viol zy hem in do redo. „Wy beiden. Denkt ge, dat ik het zou gewaagd hebben met oen hart vol wrtk God aan te roepen? Het kind, bad ik, hebt Gy my ont nomen, laat my nu den vriè»d, den broedor behouden, lieve Vader in den Ei*uell" Hy nam haar hand van z(jn hals en drukte die aan zyn oogen. „Vergeef Greta; vergeef den ellendeling zyn ci: (ÏÏVcW vervolgd.) I

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1