de toestand van het gebouw besproken, die goed is, en de kanonneerboot best voldoende genoemd. 1 Jan. 189» waren er 1B5 Jongens op school, waarby bovengenoemde 263, maar waarvan 1 April 163 en 1 October 128 jon gens naar het instructieschip werden over geplaatst, zoodat 1 Jan. 1900 12S jongens overbleven. Het verslag eindigt met do mededoeling van de vervanging van don luit. ter zee 2de jkl. H. S. Suermondt en den off, van adm. 2de kl. W. H. C. Ten Brummeler door de heeren R. F. Van Brakel Schimmel en J. M. Tromp, van de toewijding van dr. Van Deventer aan zijn taak, van het aftreden van den heer De Goeje als directeur en het benoemen van z(jn opvolger den heer A. L. Boelen en eindelijk van de benoeming van dr. A. W. Kroon tot ridder in de Oranje-Nassau orde, over welke onderscheiding zich de medeleden van de Commissie ten zoorste met den geridderde verblijden. Ha afloop der vergadering vereemgden leden en afgevaar digden zich aan een gemeenschappe- lfjken maaltijd in „Hotel Levedag". Tot onderwijzer aan de school der Ger. te Rijnsburg is benoemd de heer H. De Lange, leerling van de chr. normaallessen te Leiden. Bjj de door het bestuur van de Ver- eeniging tot Christelijke Ziekenverpleging „Het Diaconessenhuis" gehouden aanbesteding van hot maken van een Gebouw voor Ziekenver pleging met vrijstaande barak en bjjbehoorende werkzaamheden op een terrein, gelegen aan den Witten Singel, te Leiden, waren ingekomen '17 inschrijvingen. Hoogste inschrijver was de heer M. Donk, te 's-Gravenhage, voor 91,000; laagste in schrijver de hoer R. Ouwehand, te Katwyk- aan-Zee, voor f 73,900. De officieren van gezondheid der 2de klasse A. N. Dinger, van het 3de bataljon te Haarlem, en W. G. Bruinier, van het 4de bataljon te Leiden, worden belast met de waarneming van don geneeskundigen dienst van het 4de regiment infanterie tijdens het verblijf in de legerplaats by Harskamp, van 13 tot en met 21 Juli a. s. Tot onderwijzer aan de Christelijke school te Zegwaard is bonoemd de heer A. Tan der Endt, te 's-Gravenhage, die deze benoeming heeft aangenomen. Do heer O. C. Van Homessen, van Wou- bruggo werd benoemd tot onderwijzer aan de Cbr. Nat. School te Alblasserdam (Kerk straat). Aangenomen is het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Hazerswoude door ds. J. J. ,Tan Ingen, te Hedel. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te 's-Gravenhage door ds. G. J. A. Jonker, te Haarlem. Het kiescollege der Ned.-Hervormde Gemeonto te Rotterdam heeft gisteravond de keuze uitgebracht op dr. P. J. Kromsigt, te Wierden. De officieren, leeraren, enz. van de Hoogere Krijgsschool in Den Haag zullen een vergroot portret van luitenant Nix, hun kameraad en leerling, die als militair attaché by de Boeren-krygsmacht het leven liet in Jen Zuid-Afrikaanschen oorlog, aanbieden aan diens weduwe, als bewys hunner kameraad schap en sympathie voor haar overleden echtgenoot. Naar wy vernemen, zyn benoemd tot Noderlandsche gedelegeerden ter te 's-Graven- hage te houden conferentie voor het Inter nationaal privaatrecht, de heeren mr. T. M. G Asser, lid van den Raad van State; mr. E. N. Rahusen, lid van de Eerste Kamer; mr. P. R. Foith, raadsheer in den Hoogen Raad; mr. Th. Heemskerk, advocaat te Amsterdam, on mr. B. Ort, raad-adviseur by het Departement van Justitie. Kolonel Wheolan, militair attaché by de Amerikaansche legatie te 's-Gravenhage, wiens Jtandplaats tot dusver Brussel was, zal voortaan te 's-Gravenhage wonen. De Amerikaansche gezant, de heer Stanford Newel, in den laatsten tyd ongesteld, is beteronde. In „De Standaard" is de wenschelykheid uitgesproken van het zenden van een predikant naar de gevangenen op St.-Helena. Thans deelt de heer Byleveld, voorzitter van het Chr. Boorencomlté, mede, dat vanwege het comité reeds is besloten tot uitzendiDg van een predikant, dat het met een predikant ln onderhandeling is en dat het hoopt, spoedig te kunnen berichten, dat hy gaat Naar de „N. R. C." verneemt, heeft de heer Van Eysden ook den hoer en mevrouw Henri Poolman en mejuffrouw Wertwyn aan het door hom te vormen tooneelgezelschap verbonden. De minister van financiën, de heer Pierson, ls hedenochtend naar Parys ver trokken, van waar hy, geiyk gemeld, Maandag in Den Haag terugkeert In de gisteren gehouden buitengewone zitting der Provinciale Staten van Utrecht zyn lenoomd twee leden van Ged. Staten. In do Jacature Berckel (aftredend 1904) is gekozen do heer E. J. L O. Van Baerle; ln de vaca ture W. H. De Beaufort overleden (aftredend 1901) jhr. mr. J. E. Huydecoper van Maarsse- veen, die beiden de benoeming aanvaardden. Eerstgenoemde is katholiek, laatstgenoemde liberaal. To Zutfen ie bericht ontvangen, dat de fuselier Plet Engelen te Atjeh gesneuveld is. Tot leeraar in het Duitsch aan het gymnasium te Leeuwarden is benoemd de hoer H. Boonstra; tot leeraar ln hot Engelsch de heer L. Van der Wal, beiden met Ingang van don cursus 1900/1901. By de Tweede Kamer is door de minis ters van W., H. en N. en van financiën Ingediend een wetsvoorstel, houdende verbod om phosphorlucifers te vervaardigen en tot regeling van het vervoeren, invoeren en ten vorkoop voorhanden hebben daarvan. De vervaardiging van phosphorluoifers te hier te lande beperkt tot twee fabrieken, 1 waarvan de eene is gevestigd te Teteringen en de andere te Eindhoven. Naar men weet, te sinds een paar jaren de quaestie hangende, hoe de verschillende provinciale besturen tot eenvormigheid te brongen ln de regeling van rangen en trak- tementon der ambtenaren by de provinciale griffiön. Thans moet deze zaak, naar wy vernemen, by koninkL besluit zyn geregeld. .Vglgaaa dit besluit zuilen er zyn hoofdcom miezen, commiezen, adj.-commiezen lsto kl. en adj.-commiezen 2de kL De maxima der traktementen zullen voor de rangen bedragen 2700, 2200, ƒ1800 en ƒ1400. De eerste en tweede klerken zullen als traktement ont vangen een maximum van 1000 en 700. Ten slotte zullen er zyn bodes-concierges, maximum 800, en vaste knechten, maxi mum 660. Vad.) Naar wy vernemen, heeft de voorzitter van het hoofdcomité van het Ned, Roode Kruis, de heer K. IJ. G. baron Van Hardenbroek van Bergambacht, naar aanleiding van de jongste rapporten van de leiders der ambu lances in Zuid-Afnka, reeds vóör eenige dagen, langs telegraphischen wog aan de chefs dier ambulances medegedeeld, dat de vastgestelde toelagen voor het doordienend personeel ook van af 1 April verzekerd blyven. Tot dien datum liepen de overeenkomsten voor het meerendeel van het personeel. De Prov. Staten van Groningen hebben gisteren met 36 tegen 6 stemmen aangenomen het voorstel van Gedeputeerden tot verhooging van het subsidie voor de kanalisatie van Westerwolde tot zeshonderd duizend gulden. Te Winschoten en ook ln Westerwolde werden tal van vlaggen uitgestoken by het vernemen van dit bericht. Gecommitteerden der Gereformeerde Kerk A te Rotterdam hebben aanbesteed het bouwen van een kerk met toren enz. Laagste inschryver was de heer L. De Ruyter, te Rotterdam, mot 64,600. In het ziekenhuis te Zutfen is in den ouderdom van 40 jaren overleden de heer G. B. Van Roekei, kapt der art. te Den Helder. Hr. Ms. instructieschip „Nautilus", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. 8. R. Wolterbeek, is 22 dezer van Teneriffe vertrokken, en Hr. Ms. pantserdekschip „Zee land", onder bevel van den kapitein tor zee H. F. Kouwenberg, is 21 dezer te Horta (Azoren) aangekomen. De luitenant ter zee 2de klasse C. A. Brugman, goplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. schoener „Dolfijn", wordt met 1 Juni a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de klasse F. A. De Koning. Met denzelfden datum wordt de luitenant ter zee 2de klasse jhr. H. K. B. Rendorp geplaatst aan boord van het wacht schip voornoemd. Het stoomschip „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Mei van Port-Sald; de „Prins Willem V", van Amster dam naar Paramaribo, passeerde 21 Mei St.- Michaels; de „Rotterdam" arriveerde 22 Mei van Nieuw-York te Rotterdam; de „Telamon", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 22 Mei Wight; de „Koning Willem H", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 22 Mei te Genua; de „Lombok", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 22 Mei Perim; de „Malang" arriveerde 22 Mei van Rotterdam te Batavia. AJkcm ade. Stemgerechtigde ingelanden van den Waterloospolder, onder deze gemeente en Warmond, hebben vastgesteldde rekening van dezen polder over 1899, aan inkomsten op ƒ920.96', aan uitgaven op 836.65, batig saldo ƒ84.31'; de begrootlng voor 1900, aan inkomsten op ƒ812.06', aan uitgaven op 802.78, batig saldo ƒ9.28'; den omslagper hectare op 6, evenais in 1899. Allen. Dezor dagen was het acht jaren ge ledon, dat door de goede zorgen der vereeni- glng „De Alfensche Kaasmarkt" de eerste markt word gehouden. Sedert werden 10,471 wagens aangevoerd. Bodegraven. Vreesde men ln den laatsten tyd, dat van de voorgenomen Bodegraafsche bouwplannon van den Haagschen architect Eshuys niets zou komen, omdat het zoo lang duurde eer de verschillende gekochte perceelen bouwterrein op naam van den nieuwen eigenaar getransporteerd werden, thans kunnen wy modedeelen, dat zulks is geschied. De bouwplannen hangen dus niet meer in de lucht, maar zullen nu zeker binnen korten tyd uitgevoerd worden, waardoor onze gemeente aanmerkeiyk uitgebreid en verfraaid kan worden. Ter gemeento-secretarie, alhier, ligt tor inzage, tot 17 October, een afschrift van het primitief kohier van den hoofdelyken omslag dezer gemeente over het dienstjaar 1900. Op dezelfde plaats en gedurende donzelfden tyd ligt ter inzage een afschrift van het kohier op de hondenbelasting over 1900. Hillogom. By de jaarlyksche beproeving der brandspuiten in deze gemeente bleken de brandbluschmiddelon in goeden staat te ver- keeren en gaven de manschappen biyken met de bediening daarvan goed op de hoogte te zyn. Ten huize van 8. K. alhier, is de be- smetteiyke ziekte geweken verklaard. Zondagmiddag werd de arbeider S. v. S. by een vechtparty, bloedig aan het hoofd ver wond door den arbeider H. P.; hiervan is door de politie op verzoek van den eerste proces verbaal opgemaakt. Rynzatorwoude. Ter vergadering van het departement „Rynzaterwoude c. a." ter Maat- Bcbappy tot Nut van het Algemeen werd de aftredende penningmeester de heer W. Van Maurik, alhier, herbenoemd. Voor de vacature in het bestuur, wegens het vertrek van den heer L. N. De Jong, zal nader een benoeming worden gedaan. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering is benoemd de heer J. F. De Ren en als diens plaatsvervanger de heer D. H. Los, belden te Oude-Wetering. liyrisburg. De heer Jao. Kromhout, die byna 25 jaren het voorzitterschap van den Morsebeltpolder heeft waargenomen, heeft wegens vergevorderden leeftyd als zoodanig bedankt. In zyn plaats werd met algemeene stemmen gekozen de heer J. Kromhout Jacz. Rypwotering. De rekening over 1899 van de drooggomaakte Akkersloot, Hertogs- en Biyverspolder is gesloten: aan inkomsten op ƒ1216.99', aan uitgaven op 1066.71', batig saldo ƒ160.28; de begrooting voor 1900 is door ingelanden vastgesteld aan inkomsten op ƒ949.99, aan uitgaven op 869.26', batig saldo ƒ80.72'; de omslag per hectare op 6, tegen ƒ8.26 in 1899. Zegwanril-Zoetermeer. Barend had een paar „neuljes" gedroukon en nu waren zyn geesten, vooral zyn booze, zoo gaan werken, dat hy zich verbeeldde zyn dochtertje ver moord te hebben en zulks langs straat uit schreeuwden Zyn jammerklachten brachten heel wat publiek, vooral straatjongens natuoriyk, op de been, en toen ook de politie vernam, dat Barend zyn kind vermoord had, vond zy het ook maar het meest geraden, ln het be lang van don kindermoordenaar (1) zelf, om hem zyn verdriet te laten uitweenen in het arrestantenlokaal. Daar wordt echter niet ge tapt en dat maakt Barends verdriet des te grooter. Hy bedankte das beleefd voor de vrlendeiyke uitnoodiging van de politie om haar te volgen en ging liever zyn eigen weg. Daar deze waarschyniyk midden in de vaart zou uitloopen, werd hy even opgenomen en zoo ln de doos gestopt, waar hem gratis nachtlogles werd verschaft. Toen de veld wachter hem den volgenden ochtend goeden morgen wenschte, ontving hy tot ontbyt de mededeeling dat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt omdat hy niet recht op zyn beenen kon loopen wanneer anderen het wel kunnen. Met een zuurzoet gezicht en een droge keel keerde Barend Zoetermeer den rug toe en xelde dat hy hier nooit moer terugkwam. In den Nieuwen Polder onder deze ge meente is by twee koeien ln lichten graad mond- en klauwzeer uitgebroken. Zou de ge schiedenis weer beginnen? De rekening van den Zoetermeerschen of nieuw drooggemaakten polder over 1899 is door ingelanden vastgesteld tot een bedrag van 15,720.14'aan ontvangsten, ƒ14,939.43' aan uitgaven, goed slot alzoo 780.71. Do begrooting voor 1900 bedraagt aan ontvang ƒ9824.49, aan uitgaaf 9821.81, batig saldo 265. Aan polderomslag zal 1 per H. A. minder worden geheven dan het vorige jaar. Cremengd Nieuws. De heer B. Piet, kapper aan de Hoogewoerd, had reeds lang de ervaring opgedaan dat zyn salons geen voldoende ruimte aanboden. Dat heeft hem er toege bracht zulke veranderingen te doen aanbren gen, dat daardoor aan het bezwaar zou worden te gemoet gekomen. Dit is hem gelukt. Door verbouwing binnenshuis is nu zoowel het heeren- als het afzonderlyke damessalon byna eens zoo groot geworden als ze waren. De dagverlichting ls daardoor ook veel verbeterd, en wegens de nieuwe beschildering, alsmede het nieuwe behang ziet alles er thans wederom netjes uit. Ook wat tot het kappersgebied zelf behoort, zorgt de heer Piét met den tyd en de eischen daarvan mee te gaan. J. P. Van Hoven zal morgen, 24 Mei, gedurende 26 jaar in dienst zyn op de koffiesiroop- en caramel-fabriek by de firma's W. Pottum Co. en Wynstroom Co. Door een alhier wonenden graan handelaar werd gisteren aan het commissariaat van politie mededoeling gedaan, dat hem handelingen omtrent iemand, die goedkoop graan kocht, waren ter ooren gekomen, welko hem tevens deden denken aan oneerlykheid, door zyn knecht gepleegd. Daarop werden door de politie tien zakken graan in beslag ge nomen ten huize van vorenbedoelden opkooper, welke hy zeide van Jan, Piet en Klaas ge kocht te hebben. Nadat die zakken, welke juist ter overbrenging naar den molen gereed lagen, naar het politlebureel gebracht waren, werd de knecht aangehouden, die al ZBor vlug bekende schuldig aan verduistering van graan ten nadeele van zyn patroon te zyn. Hy had met zyn complicle indertyd accoord gemaakt 3 voor iederen zak graan te zullen ontvangen, welk bedrag hy dan ook meer malen ontvangen bad. Op den aangehouden knecht, die een loon van 9 per week heeft, werd een som van 260 bevonden, waarvan het grootste gedeelte, volgens zyn zeggen, zyn eigendom is, terwyi het overige afkomstig was van den verkoop van graan. De politie blijft haar onderzoek voortzetten. Het geruoht, gisteravond alhier loopende, dat by den heer Van H., aan de Haven kade, brand ontstaan zou zyn, wordt tot het volgende teruggebracht: Een werkman kwam met een brandende kaars dicht naby het vliegwiel van een in beweging zynde machine, waardoor de dryf- riem, daaraan verbonden, een weinig vuur vatte, dat onmiddeliyk ia gebluscht. Overigens geschiedde niets byzonders. Een schipper van een motor boot had gisteren hot ongeluk in den Nieuwen Ryn, alhier, met zyn schuit een roeibootje aan te varen, waardoor dit lek geraakte en door het daarin komende water zonk. De in het bootje zittende man kwam gelukkig met den schrik vry. Betreffende den u ni ver s i t ei t s- roeiwedstryd van aanstaanden Zondag 27 Mei, 's namiddags te één uur op het Noorder- Spaarne, te Haarlem, kunnen wy mededeelen, dat de eerste afdeoling van het hoofdnummer achtriemsgieken zal geroeid worden tusschen „Njord" (Leiden) en „Triton" (Utrecht), de tweode afdeellng tusschen „Nerous" (Amster dam) en „Laga" (Delft). Zooals de zaken nu staan, hebben de beide laatsten de meeste kans. 1-^- De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren: B. M. J. G., 21 jaar, bleaker, en J. v. d. M., 21 Jaar, scheepsjager, beiden te Gouda, wegens diefstal van 117.60 door middel van inkllmming, ten nadeelo der weduwe B. B. te Waddingsveen, resp. tot twee jaar, en twee Jaar en zes maanden gevangenisstraf; hun medebekla3gde G. J. De R., 16 jaar, kaaspakhuisknecht te Gouda, werd vrygesproken. In de vestibule van het post- kantoor te Rotterdam word gistermorgen aangehouden de 28-jarige koopman H. P., uit Boriyn, verdacht van poging tot moord en roof aldaar gepleegd. Zyn aanhouding en uit levering was telegraphisch verzocht. Hy was in gezelschap van een Duitsche vrouw den vorlgen dag uit Amsterdam gekomen en had gisternacht m een logement aan do Boompjes gelogeerd. De minister van oorlog heeft op een adres, houdende verzoek om te ver hinderen, dat de dienstweigeraar De Bruin voor dezelfde zaak andermaal zal worden ge vonnist, geantwoord, dat wanneer genoemde müicien zich andermaal mocht schuldig maken aan een feit als dat, waarvoor hy is gestraft en er weder termen aanwezig zyn om te dezor zake een strafvervolging tegen hem in te stollen, het recht zyn loop moet hebben en het niet op den weg lrgt van den minister van oorlog om daarin tusschenbeide te treden. Een bediende van een groote handelsfirma te Amsterdam verliet gister morgen ongeveer om elf uren het kantoor, om voor zyn patroon 20,000 te gaan betalen. Tot hedon is de man, die, naar gebleken is, de som niet heeft afgedragen, niet op het kantoor teruggokeerd. (IV. v. d. D.) Gistermiddag omstreeks één uur zyn van den uit de richting van Utrecht komenden Staatsspoortrein by het binnen komen van het station Gouda de locomotief en de goederenwagen ontspoord. Persoonlyke ongelukken zyn niet gebeurd, maar het kostte moeite om de gederailleerde wagens weer op het spoor te zetten. Het O. M. by de arrond. -recht bank te Maastricht heeft tegen J. W. Hollands, landbouwer te Simpelveld, wegens doodslag op J. Heutz aldaar, een gevangenisstraf van 8 jaren geBischt. Volgens berichten van de Moezel is door de nachtvorst van Zaterdag op Zondag jl. nagenoeg de helft der wyn- stokken vernield. Het bestaan van een pestepidemie ln Brazilië is, volgens telegram uit Bio-de- Janeiro, officieel bevestigd. In een plaatsje in Sllezlë (Pruisen), waar Maandag de militairen schietoefeningen hielden, zyn de burgemeester en diens twee kinderen door een paar ongolukkige schoten getroffen en gedood. Te Cha 1 ons-s ur-Marne heeft een treurig ongeluk de kermisvreugde verstoord. Terwyi een talryke menigte zich om de baan der „Montagnes russes" bevond, ls een ge deelte van het spel ingezakt, twaalf personen onder de balken en planken bedekkend; zes hunner zyn gevaariyk gewond. 808ste STAATSLOTERIJ. TrekJrlng van Woensdag 22 Hel. Vyfde Klasse. Zevende Lyst. No. 4730 ƒ1000. Nos. 1488, 2676, 6418, 16640 ƒ400. Nos. 494, 10367,11116,12661, 16570, 17481, 18688, 20571 ƒ200. Nos. 2018, 8611, 4819, 8887, 9027, 10680,11091, 11671, 11726, 14061, 14761, 16482 ƒ100. Prezen van ƒ70. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. De feestviering in Engeland ter eere van het ontzet van Mafeking ia gepaard gegaan met enkele betoogingen die aan het karakter van het feest groote afbreuk hebben gedaan Te Dover werd Zaterdag-avond een fakkel tocht gehouden. Toen de stoet voor den grooten winkel van den heer Browne was gekomen, die bekend staat als een tegen stander van den oorlog, begon het volk to Jouwen en met slechte eieren te werpen. Alras werden deze projectielen niet meer voldoende geacht en vervangen door kiezelsteenen, die werden opgevolgd door metselsteonen en zelfs gewichten. Daarmede werd de winkel zoolang gebombardeerd, totdat allee vomield was wat maar breekbaar was. Daarop moesten ook de aangrenzende winkels het ontgelden. De politie en de militairen vermochten langen tyd niets tegen de menigte. Eerst toen, nadat het bom bardement drie uren lang had geduurd, een paar honderd man artillerie uit het slot aan rukten, kon de troep uiteengedreven worden. Te Leeds werden oveneens bij een tegen stander van don oorlog de ruiten ingeworpen: te Harlosden werd oen groentowinkol, waarvan de eigenaar een „Boorenvriend" is totaal ver woest. Te Tottenham, in do buurt van London, hoeft bet gepeupel den wmkol van oen Duit- schen barbier, dio een zwarte vlag had uit gestoken, vernield en met vuurwerk in brand gestoken. Eerst by het aanbreken van don dag kon de menigte worden uitccngedrsvou. Drie personen zyn goarrosteerd. Elders hadden in het gedrang eon paar ongolukkon plaats, die gelukkig geen ernstige gevolgen hadden. Te Northampton en te Ayton ontploften pakjes met buskruit, waardoor vry zware verwondingen ontstonden. Te Aberdeen gaf een redevoering, die de heer Conwright Schroiner, de echtgenoot van Olive Schreiner, in een sociaal-democratische club zou houden, aanleiding tot ernstige on geregeldheden. Het lokaal werd belegerd door een vyandige menigte, die vaderlandlievende liederen zong. De politie kon slechts met moeite beletten dat de zaal werd bestormd. Er werd met steenen en andere projectielen goworpen, waardoor de ruiten werden ver- nield. De politie trad toen met de blanke wapens op; drie betoogers werden deorlyk gekwetst naar bet hospitaal gebracht. De heer Schreiner kon echter zyn rede voering uitspreken, daar men er in geslaagd was de rustverstoorders buiten te houden en de weinigen, die waren ingeslopen, spoedig werden verwyderd. Na ailoop van de byeen- komst kwam het echter tot vechtpartyen en oploopjes op straat, die door de Hoog landers en de politie uiteengeslagen moesten worden. De Londensche correspondent van het „Hbl." schryft: Met innige verontwaardiging zie ik in de avondbladen, dat een troep aterlingen Zater dagnacht den tuin en de broeikassen van den heer W. T. Stead, in Wimbledon, vernield hebben. Ratcliffe, de nieuwe hoofdredacteur van de „Echo", durft het geval natuuriyk niet openiyk goedkeuren, hy plaatst het be richtje evenwol in de speciale rubriek „Mafe king rejoicings", on zet er, gluiperig en smake loos boven: Mr. Stead serenaded. 'tis mooi met de Londensche pers! De officieels bevestiging van het ontzet van Mafeking hebben opnieuw aanleiding ge- i geven tot vreugdebetoogingen in Londen. Voor de woning van Baden-Powell's moeder werd lang en aanhoudend gejuicht. Generaal Baden-Powell zal nog een andere onderscheiding ontvangen dan zyn bevorder ring, door de benoeming tot commandeur iu de Bath-orde. In het telegram van generaal Bulier over 1 „de hinderlaag", waarin een eskadron van j Bethune's bereden Infanterie gevallen is, is j het kleine voordeel, dat de Boeren met da! gevangenneming of het verslaan van die „on geveer" 66 man behaald hebben, niet het] eenige heuglyke nieuws. De „N. R. O." moent zich de zaak aldus te moeten voorstellen. Bub Ier heeft overste Bethune met 500 man van, Newcastle of althans uit de noordpunt van' Natal gezonden naar Ngoetoe, den noordweste-" ïyk ultspringenden hoek van Zoeloeland, onh dan verder noordwaarts op Vryheid, in de Z.-A. Republiek, aan te rukken. Het heette, dat de Boeren Ngoetoe, ontruimd hadden/ Bulier schynt te willen zoggen, dat het nu blykt, van niet. De Engelschen vielen ln een hinderlaag op ongeveer 10 K.M. ten Z.W. van Vryheid;! dat moet due nog op Transvaalsch gebied wezen, zy het dan niet ver van de grens. En dat gebeurde, torwyi Bethune „terugkeerde om voorraad te halon"; dat zal wel betee- kenenhy rukte op Vryheid aan, maar moest voor de Boeren terugtrekken. En nu keert hy heel naar Newcastle terug, ontruimt dus j ook weer Ngoetoe, waaruit wy dan moeten besluiten, dat de Boeren hier nog of weer zyn. Het slot van het telegram heeft iets van een poging van Buller om zich te veront- sohnldigen, dat hy Bethune met 500 man zoo ver weg heeft gewaagd. In elk geval gaat het verjagen van die ontmoedigdo Boeren daar by Natal nog zoo gemakkelyk niot, zou mea zeggen. Van de byeonkomst in de Grooto Opera te "Washington tor begroeting van het drieman-, schap uit Zuid-Afrika valt nog het volgende; te vermelden. De aigcznnton werden eerst binnengeleid, toen senator Sulzer de vergadering reeds had toegesproken. Zy werden hartelyk toegejuicht. De heer Wolmarans sprak in het Hollandsch. Senator Wellington zeide, dat de regeering der Vereenigde Staten niet lang' tegenstand zou bieden aan do betuigingen van het volk. Mevrouw Fischer kreeg een Amerikaansche vlag. Een som van 2000 werd er voor de weduwen en weezen der Boeren opgehaald. De Nieuw-Yorksche correspondent van de „Frankf. Ztg." seint, in stryd met de Engel- sche berichten, dat de indruk veld wint, dat te Washington een gunstiger stemming voor de Boeren is ingetreden. Men vermeent, dab president Mac Kinley misschiou niet-officieef, en vertrouweiyk te Londen zal vragen ol een bemiddeling thans aannemeiyk zou zijn. Een merkwaardige byzonderheid van het' bezoek der Boeren-deputatie aan staatssecre taris Hay is de omstandigheid, dat onmiddeb! ïyk na het vertrok der deputatie Sir Julian, Pauncofote, de Britsche gezant, een onderhoud) met den minister Hay had. De „Commercial Advertiser" te Nieuw-York) laat zich uit Washington seinen, dat de Boeren'! deputatie eindeiyk begint in te zien dat de, democraten zich slechts van hare aanwezigheid; bedienen voor him eigen politieke bedoelingen/ Toen de Senaat van de Vereenigde Staten het voorstel van don heer Allen om het drier! manschap van de Boeren aan te booren ver wierp, riep de senator Allon uit: „Onze, republieken zyn lafaards, die kruipen voor. Engeland en den SeDaat vernederen door hua sohandeiyke houding."

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2