deels en wellicht voor het grootste deel in de omstandigheid, dat de vrees van velen, dat de lust tot het doen van eigen aangifte zeer gering zou zyn, op de meeste plaatsen ten volle is bewaarheid. Op dat standpunt was de ingeslagen weg tot verbetering ais vanzelf aangewezen. In de formuleering der kenteckenen is hier en daar wijziging aan gebracht, en de verplichting tot eigen aangifte zooveel mogelijk beperkt. Ook in de regeling van het gemeente kiesrecht wordt een wijziging voorgesteld. Aan het in do wet neergelegde beginsel, dat niemand kiesbevoegd is voor den gemeente raad zonder ook bij te dragen, hetzij in Rijks-, hetzij in de gemeentelijke directe belastingen, wordt niet geraakt, maar er is naar de meening van den geen enkele gegronde reden aan to voeren, waarom zij, die aangeslagen zijn in een gemeentelijke inkomstenbelasting, om kiezer te worden, ook nog moeten voldoen aan een van de ken- teekenen, genoemd onder art lö. Volgens de tegenwoordige regeling worden ©ok zij, die voor eenige stuivers in een Rijksbelasting zijn aangeslagen, gemeentelijk- kiezer zonder dat zy verder aan eenigan anderen eisch van welstand of geschiktheid behoeven te voldoen. Daarentegen van anderen, die wei niet in do Rijksbelastingen zijn aan geslagen, maar allicht een hoogere 6om in de gemeentebelasting bijdragen, ook nog te vorderen, dat zy tevens tot de loon- of liuur- kiezers zuilen behooren, is naar de meening 'van den Minister te minder gerechtvaardigd, omdat zij, die gemeentebelasting betalen, 'meer waarborg geven, dat zij belang hebben by een goed bestuur en zuinig beheer der gemeenteünanciön, dan degenen, die wel Rijks belasting, maar geen gemeentebelasting be talen. Gremengd IVieuws. Onlangs deden eenige ingezete nen van Haarlem en tusschen Haarlem en .Lelden gelegen plaatsen aan de directie der H. IJ.-S.-M. het verzoek, om des Yrydag ten gerieve der marktbezoekers den lsten trein ;uit Haarlem naar Lelden vroeger te laten I vertrekken. Namens den raad van administratie is daarop 'geantwoord, dat er bezwaren van overwegen- jden aard bestaan, die do inwilliging van het 'verzoek niet mogeiyk maken, i Naar men verneemt, bestaat nu het voor nemen om in een nieuw adres een aanvrage te doen om op den bedoelden tyd een locaal- trein te doen loopen By d e n o r m a a 1 - a c h i e t s c h o o 1 t e 's-Gravenhage zijn proeven genomen met zg. Marga-patronen, waarmede, gebezigd in ge- weren tot kamerschietoefening, alle thans voorgeschreven schietoefeningen gehouden kun- non worden op een tiende van den waren afstand en met dezelfde trefkans, wanneer bet doel een vijfde van de ware grootte heeft. Doze proeven zijn met goeden uitslag bekroond en worden voortgezet op uitgebreider schaal Do voortvluchtige hoofdopzichter der gemeentereiniging te Haarlem heeft zich aan het bureel van politie aldaar aangemeld. Hy was niet verder geweest dan Den Haag en kwam nu van Vogelenzang wandelen om niet aan het perron te worden herkend. De luan is totaal gebroken. Hy is ter beschikking van de justitie gesteld «>n naar het Huis van Bewaring overgebracht. Omtrent een ongeluk, gister- c-clitend voorgevallen op hot rioleeringswerk aan de Nieuwe Parklaan te Scheveningen, wordt het volgende medegedeeld: Een oorzaak van de plotselinge grond verschuiving kan niemand, die aan het werk bezig is, met zekerheid opgeven. Het rio- looringswerk is geschied op geheel dezelfde wjjze als andere dergelijke werken in de om geving. Do werkman, die by het ongeluk het teven liet, heet Maastricht; hy is weduwnaar en laat vyf kinderen achter. Hy was bekneld geraakt tusschen het hout der belasting, dat ineenschoof als spoorwegwagens by een trein ongeluk. By het reddingswerk, dat onmiddel lijk door dertig man werd ondernomen, werd al het mogeiyke gedaan, om den man uit zyn benarde positie te redden, maar hy was reeds dood toen men er in slaagde hem te bevrijden. De tweede werkman, De Haan geheeten, Jtwam er beter af, doordien hy de tegen woordigheid van geest had zich te laten vallen. Hy zat wel niet geheel vry, m3ar Jlaij had toch zoo weinig letsol gekregen, dat \y zich later weer naar zyn werk kon be geven. Dr. A. De Niet verleende de eerste hulp; ook do commissaris van politie te Schave lingen, de heer Sypkens, was op het terrein aanwezig. Daar is alles in denzelfden toestand ge- laton, in afwachting, dat de justitie een jiader onderzoek naar het gebeurde zal heb ben ingesteld. Te Rotterdam is gisternacht om 12 uren de 47-jarige Engelsche matroos J. H. bij hot aan boord gaan van het stoomschip „Turetcape", liggende aan boei 5, in het water gevallen tusschen dat schip en den daarnaast liggendea lichter. Hy is verdronken en zyn ïyk is niet gevonden. Uit Athene wordt het bericht tegengesproken, dat onlangs in eenige Duitsche bladen voorkwam, als zou in de nabyheid dier stad het graf van Sophokles zyn ontdekt. U i t O u d-G aatel schryft men, naar aanleiding van den moord, die daar in den nacht van Vry dag op Zaterdag is geploegd, aan de „Prov. Noordbr. Ct.": De vreeselyke misdaad rs vermoedeiyk om streeks óón uur gebeurd. De verslagene was een oppassende dienstbode van 52 jareD, die voor langdurigen trouwen dienst by de familie Mastboom een lyfrente genoot en een lief huisje bezat. Dit huisje ligt midden in het dorp en bestaat uit een klein voorkamertje met gang, een keuken met een bedstede, waarin zy sliep, en een zolder, waarop ook een slaap plaats was. Gewoonlyk sliep ook een nichtje by haar. Er was echter in de vorige week geverfd en zy had een nacht of drie elders geslapen. De moordenaar schynt met deze omstandigheid te zyn bekend geweest. Den avond te voren was zy echter weer alleen naar haar woning gegaan en had gezegd, dat zy van plan was ter wille van de verflucht test venster open ee do blinden san Dit schynt zy ook gedaan te hebben, len minste des morgens was achtor alles open. Aan de opheining en in den tuin der buren waron duidolyke sporen te ontdekken, zoodat men lang8 daar moet zyn binnengedrongen. Toen do schilder Heshof dos morgens kwam, vond hy de deur gesloten, maar zag reeds door het raam, dat het linnenkastje was open gebroken. In de keuken gekomen, vond hy het lyk half gekleed voor de bedstede liggen met opgezwollen hoofd en hals en bloed aan den mond. Het bleek later, dat men haar een koordje tweemaal om den hals geslagen en door middel van een zoogenaamden maststrop de keel toegewrongen had. Het geld,"'naar schatting een som van 50 guldon, en haar gouden sieraden worden vermist. "Wel hebben de buren een gil gehoord, maar veronderstel lende, dat haar nichtje als naar gowoonte by haar sliep, er verder geen acht op geslagen. Politie en justitie waren Zaterdag spoedig tor plaatse, maar tot heden ontbreekt elke aan wijzing, al moet men veronderstellen, dat men met geen onbekenden te doen heeft Men meldt uit Sneek aan de „N. R. Ct.": Naar wordt meegedeeld, moet de gevluchte brievengaarder te Woudsend, J. v. d. Meulen, tegen wien bevel tot inhechtenis neming was uitgevaardigd, in handen der justitie zyn. Het door hem verduisterd© blykt thans al 1200 te bedragen, en nog komen er steeds vervalscbingen aan het licht. De man had de gewoonte, tal van spaar bankboekjes steeds eenigen tyd onder zijn berusting te houden, wanneer men er belang- ryke sommen uit kwam halen. Dit ging altyd onder het voorwendsel: ze moeten worden opgezonden naar Amsterdam. En zóó wist hy het een met het ander te dekken. De inspecteur en de twee agenten van politie te Wageningen, tegen wie proces-verbaal is opgemaakt wegens vischstroopen, zyn uit hun dienst ontslagen. Eenige dagen geledon is een persoon door do Belgische politie-beambten op onze grenzen aangehouden en geboeid naar Dendermonde gebracht, beticht van zich aan smokkelary van vee uit Nederland naar Belgiö te hebben schuldig gemaakt, terwyl zyn wagen on paard met het vee werden in beslag genomen en voor een spotprijs in Belgiö door de douane-ambtenaren verkocht In deze zaak 2yn ernstige vermoedens ga- rezen, dat do smokkelaar in quaestie niet is aangohouden door de Belgische politie op Belgisch, maar op Nederlandsch grondgebied, zoodat zyn aanhouding en de in-beslag-noming van goederen onwettig zouden zyn. Ter opheldering van deze zaak zyn de offi cier van justitie te Middelburg en de procureur des Konings te Dendermonde een nauwkeurig plaatselijk onderzoek gaan instellen. De openlag van de Hederlandsch- Indische afdeeling op de Paryscho tentoon stelling werd gisteren door prachtig weder begunstigd. Reeds Zondag, den eersten mooien dag, overtrof het aantal bezoekers het maxi mum der entrées op een dag van de tentoon stelling in 1S89. Gisteren was de toeloop natuurlijk minder groot, maar niettemin aan zienlijk. In het Nederlanasch-Indische paviljoen ontving baron Michiels van Vorduynen, de commissaris-generaal der Nederlandsche afdee ling, ter zyde gestaan door hot bureau der centrale commissie en veel leden van de byzondere koloniale commissie, de gonoodigden met zyn welbekende wellevendheid. Veol hoogwaardigheidsbekleeders der ten toonstelling, eenige leden van het corps diplomatique en commissarissen-generaal dor vreemde landen, waaronder graaf Torniolli, de Italiaansche gezant, baron d'Anethan, do Belgische gezant en andere Paryscho notabelen uit de wereld van. letteren en kunst, vertegen woordigers der Franscho en buitonlandsche pors en bovenal tal van dames in elegante zomertoiletton, hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven. De Nederlandsche kolonie en het Nederlandsch gezantschap waren voltallig opgekomen. Allen waren ten zeerste ingenomen met de schoonheden der beeldhouwwerken en bouwwerken, die waren ten toon gesteld, met den voornamen smaak en het hoog weten- schappelyk en artistiek belang der Nederland sche koloniale afdeeling. De korte „Notice" van de tentoonstelling werd zeer op pry 3 gesteld. De commissarissen wezen de meest belang wekkende stukken aan en gaven er een toe lichting by. Vervolgens werden beide ryk voorziene buffetten in het zuiderpaviljoen druk aangesproken. Onder de schaduw der fraaie boomen, die deze tentoonstelling het karakter van een tuin verleenden, verzamel den zich de liefhebbers der nationale Hol- landscho dranken, vooral advocaat. Een achter heesters verborgen orkest voerde gedurende de ontvangst muzieknum mers uit. Do plechtigheid, die van vier tot zes uren duurde, is volkomen geslaagd en wordt door de Fransche pers over hot geheel zeer geprezen. (A. E.) De schade, veroorzaakt door den brand van het Waterkastoel op do Parysche tentoonstelling, wordt op 46,000 fr. berekend. Heden hoopt men de schade reeds weer her steld te hebben. Zaterdag is aldaar het Perzische paleis voor het publiek geopend. De officieele plech tigheid is door den Perzischen commissaris- generaal Katonbigi-Kkan uitgesteld tot de komst van zyn souverein, den Schab, te Parys. Op het terrein der Parysche tentoonstel ling zyn 76 brievenbussen aangebracht. Er bevinden zich 8 post- en telegraafkantoren en 70 telephoonkamertjes. De dienst wordt door 384 beambten verricht. Alle post- en telegraaf beambten te Parys ontvangen voor het meerdere werk een toelago en elk vyf dagen vry af. De werkstaking te Beriyn. Na hernieuwde onderhandeling tusschen de directie en de stakers is de tramstaking met behulp van de bemiddeling van den eersten burge meester bygelegd. De stakers verklaarden genoegen te nemen met de aanbiedingen der directie, daar nog enkele onderdeelen in hun voordeel geregeld worden. De spoedige hervatting van het geheele trambedryf wordt verwacht. Een standbeeld by na gestolen.— To Lyon betrapte de politic Zaterdagnacht vier personen, die bezig waren het bronzen beeld van Raspail te kapen. Het gevearte WA9 reeds vna het *oetg&k geliefct enlagog den grond. Twee der daders zyn in hechtenis gonomen. Een bange reis werd onlangs door twee in Cambridge, Vereenigde Staten van Noord-Amerika, thuis behoorende jonge werklieden afgelegd. Amerika is er voor be kend, dat arme stakkers dikwyls en nog wel met levensgevaar verre reizen ondernemen, zonder een cent voor den overtocht per spoor of boot te betalen. "Welke ernstige gevolgen zulke passagiers van dat „vrye" reizen onder vinden kunnen, bewyst het voorgevallene, dat uit Yonkers, een station tusschen Boston en Nieuw-York, wordt gemeld. Genoemde nauwe- lyks 20 jaar oud zynde werklieden, die naar Nieuw-York waren gegaan, in de hoop aldaar werk te vinden, zagen zich teleurgesteld en wilden nu verder naar Boston. Daar zy echter geen voldoende gold by zich hadden om een plaatskaart te koopen, besloten zy de gelegen heid af te wachten, om de reis gratis te doen. Langen tyd slenterden zy op het station, doch zagen geen kans om onopgemerkt in een bagage- of goederenwagen te sluipen. Ten slotte kwamen zy op het dolle denkbeeld om van do brug der 48ste straat op hot dok van een wagen te springen. Zy wachtten den oxpros-trein af en toen deze naderde, bogen zy zich over de leuning en sprongen op liet oogenblik, dat de locomotief de brug onder door was, op het dek van den eersten wagen, waarop zy met meer geluk dan wyslioid goed terecht kwamen. Zy legden zich nu aan de zyde van het eenigszins schuin afloopende dak en alles ging goed, totdat do trein een langen tunnel passeeren moest. Hoe slank de arme kerels ook waren, hun lichaamsomvang nam toch. nog meer ruimte in beslag dan aanwezig was tusschen het gewelf van den tunnel en het dek van den wagen. Met ge scheurde kleederen en bloedig verwonde lichamen kwamen do betreurenswaardigen te Yonkers aan, alwaar zy ontdekt en dade lijk naar het hospitaal overgebracht werden. Marktbcrichteu, Botterdam, 21 Mei. Granen. Bij kleinen aanvoer is Witte Zeeuwscbe, Vlaamsche en Overmaassche Tarwe slepende ala voren verkocht. Inlandsche Rogge, Winter- en Zoraergerst, alsmede Haver ala voren te verkoopen. Witteboonen niet ter markt. Bruineboonen onveranderd. Blauwe Kook- erwten en Kanariezaad prijshoudend. Buitenland- sche granon stil. Witte Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche Tarwe ƒ5.75 a ƒ6.80, Zeeuwscbe, Vlaamsche en (Jvermaassoho Rogge ƒ5.25 a 6.Zeeuwsche en Vlaamsche Wiatergerst J 4.25 a 5.25, dito Zomer- gerst 4.25 a i 5.25, Haver 3.20 a 3.75, Paarden- hoonen ar Witteboonen f af Bruiueboonon f 7.a 8.50, blauwe Kookerwten ƒ7.— a /7.50, Kanariezaad J 6.— a f 7.75. Als volgt is afgedaan: Ameiik. Mixed Mais uit lichter /1L0 a ƒ112, dito dito uit zeeboot ƒ108 a r 110, dito dito stoomend 106 a 108, alles per 2000 kilo, vrij aan boord. Vorige week bleef de afzet van Meel beperkt en ondergingen noteeringen weinig verandering. Het buitenland daarentegen was vaster. Heden onveranderd stil. NOTEERINGEN. Prima qual. inlandscb lste qucuiteit Prima Fransoh lste lste Duitsch 2d a Prima Bolgiaoh lste ƒ10.25 a ƒ11.501 9.25 10.25 10.— 10.60 9.- 9.75 11. j a 12. 10.— - 10.50 Extra puike qual. Hongaarsch 13.75 14.75 lste ,11.76 ,13. 2de a Prima Amerikaansch Patent KK50 11. 8.75 7.60 .11.- ,11.50 lste qual. la Bakers 8.— 2de 2a 7.25 3do Zeeuwsche Tarwebloem. Zoeuwsch Tarwemeol Fransche Roggebloem Doitsche n 10. Inlandsche „10.,n.w, Alkmaar, 21 Mei. Vee. Koeien per K.G. ƒ0.51 a ƒ0.58. Vette Kalveren ƒ35 a 90; idem per K.G. ƒ0.70 a ƒ0.80; nuchtere idem 6.—a ƒ14; 8chapen ƒ24.a ƒ30.Lammeren a vette Varkens per K.G. ƒ0.39 a ƒ0.45, magere idem ƒ11 a ƒ16. Rotterdam, 22 Mei. In de heden alhier door de N. H. M- gehouden koffieveiling liepen de prijzen ongeveer ll/« c. beneden taxatie. Tessel, 21 Mei. (Dp de eerste Lammerenmarkt alhier werden aangevoerd 6000 stuks. Prijs f 8a flO1/^ AcademieuieuTVS. Leiden: Op de prysvragon, uitgeschreven 1 Mei 1893 door rector en senaat der Uni versiteit te Leiden, z\jn de navolgende ant woorden ingekomen: Faculteit der Godgeleerdheid. Eén antwoord op vraag II: De faculteit verlangt een ver handeling over de Essenen, gebaseerd op oordeelkundig gebruik der bronnen. Motto Proestat suspendero judicium qaam temere assentiri aliis. „Drusius." Faculteit der Rechtsgeleerdheid. Eón ant woord op vraag HDo faculteit verlangt een verhandeling over den overgang der procedure per legis actiones tot die per formulas in het Romeinsche recht, enz. Motto: „Ars longa, vita brevis. Faculteit der Geneeskunde. Drie antwoorden op vraag IDe faculteit verlangt een onderzoek door middel van Röntgen's stralen, omtrent de onderlinge verhouding der beenderen van den voorarm en van don handwortel by verschillende standen van de hand enz. Motto's 1. Wat ik heb, geef ik u. Hand. 3 vers 6; 2. Eppur si muove3. Eppur si muove. Gallilei. Een antwoord op vraag II: De faculteit verlangt een onderzoek omtrent den invloed van gelatine-oplossingen op de bloedstolling. Motto: Der Weg der Blutuntersuchung 1st nicht mit Rosen bepflantzt. Faculteit van letteren en wysbegeerte. Een antwoord op vraag II: Judicium quod de Juvenale tutil Nisard, laudatus a Boi-sierio accurato subiiciatur Examini. MottoCorcillum ost quod hominem facit. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. De nadere, maar nog onduidelyke berichten, die uit Engelsche bron komen over het gevecht om de Kafferwyk te Mafeking, schynen, volgens de „N. R. Crt.", het vermoeden te bevestigen, dat ElofTs dapper troepje, voor een goed deel uit vreemdelingen bestaande, op dien noodlottigen Zaterdag door de overige Boeren in den steek gelaten is. Het gebeurde drie of vier dagen voor het ontzet van de plaats. Is De la Rey al dien tyd bealg geweest, de van het zuiden naderende ontzotkolonne tegen te houden? Maar dan blyft het toch onverklaarbaar, dat men met de eerste flinke poging om Mafeking te bestormen, gewacht heoft tot de toch al zwakke belegeraars zich moesten verdeolon, omdat een of twee Britsche legermachten reeds vlak In de buurt gekomen waren. Vreemd is ook het bericht, dat men reeds een hospitaal-trein gereedmaakt om de zieken en gekwetsten uit Mafeking te ver voeren. De spoorweg was toch tusschen Mafeking en Kimberley op drie plaatsen opge- brokon. Is dat dan in de zeven maanden, dat men er tyd voor had door de Boeren op zoo onvoldoende wyze geschied, dat de schade binnen enkele dagen te herstellon is. Het mysterie, dat over de laatste dagen der insluiting van Mafeking hangt (welks ontzet heden door den opperbevelhebber lord Roberts zelf bevestigd wordt), is dus nog verro van weggenomen. Voorloopig moeten we ons nog tevreden stellen met eenige reeds ten deele vermelde uitvoerige berichten over de ontzet-colonne. Deze vertrok den 4den Mei van Kimberley en bestond uit Kaapscho politie, de Diamonds Field Horse, do Imperial Yeomanry en hot bereden regiment van Kimberley, te zamen een 1600 man. De colonne voerde 35 wagens met voorraden en munitie mede, vier kanonnen der rydende artillerie en twee Maxims. De bagage der troepen werd medegevoerd op handpaarden en lichte ezelwagentjos. De Kimborleyaansche ruitery keerde wegens den slechten toestand der paarden te Barkley- West terug. De rest rukte vlak naar liet noorden en liet Taungs en Vrijburg rechts liggen. Daar door werden de Boeren in verwarring gebracht, verrast en trokken zy oostwaarts af. Na een korte rust by Vryburg reed de colonne verder met een snelheid van 20 my len per dag. Onderweg werd vee opgevangen, om altyd versch voedsel te hebben. Aan de Maritzani-rivler werd halt gemaakt om den dieren gelegenheid te geven flink te rusten, alvorens verder op te trekken, men wilde daar ook liever, in een goed verdedig bare stelling, de Boeren uitlokken tot een gevecht. Later is er, naar het schynt, ten zuiden van Mafeking gevochten, doch de EDgelsche berichten melden niet waar. De Boeren zonden overhaast teruggetrokken zyn en slechts een achterhoede-gevecht hebben geleverd. Do verliezen der Engelschen worden gering genoemd. Al deze berichten komen uit Kaapstad. Uit de telegrammen ziet men, dat Mahon zich den löden vereenigd heeft met Plumer, by Jammassibi. Wy vinden een plaats Jan Massibis op 40 KM. vlak ten westen van Mafeking. Ook voor deze vereenigde legermacht schynen de belegeraars geweken te zyn. Heden is het Mafeking-dag in de Kaap kolonie. Men weet, dat minister Schreiner de feestviering aangemoedigd heeft. Van de open bare gebouwen te Kaapstad wapperden eer gisteren al de vlaggen, „aldus worden de ongeregeldheden op Ladysmith-dag (toen dat niet gebeurd was) voorkomen", 's Avonds waren er ook veel gebouwen verlicht. Voor de parade op Koningin's verjaardag worden kolossale toebereidselen gemaakt. De „Times" heeft twee-en-een-halve kolom over de geestdrift en de feesten ter eere van het ontzet van Mafeking, in heel het Britsche ryk. In Egypte kregen de soldaten kwyt- 8cholding van lichte straffen; de nizam van Haidarabad heeft saluutschoten laten lossen ter eero van Baden-Powell. Omtrent den tocht van generaal Rundie geven Reuter en „Central News" de vol gende byzonderheden: De divisie-Rundie was op 19 Mei teWitte- poort gelegerd. De voorhoede was toen op zes myien ten zuiden van Senekal. Een Vry- staatsch commando onder commandant Oli vier was twee dagen geleden deze stad door getrokken op weg naar Lindley. De weg, dien generaal Rundie is gegaan, leidde door een zeer bergachtig land. De Britsche troepen moeten nog in uitstekenden staat zyn. De Boeren schynen zich nog te roeren in de buurt van Kroonstad. Een kleine afdeeling huzaren werd Vrydag beschoten uit een hoeve, waarop de witte vlag waaide. De Boeren moesten met kanonnen verdreven, waarop de hoeve in brand werd gestoken. Een afdeeling bereden infanterie, die trachtte een Boerenconvooi te vermeesteren, „werd ge dwongen naar het kamp terug te keoren". Zy werd beschoten by Doomkloof, waar een vry sterke Boerenmackt scheen te staan. Te Amsterdam is door een comité, dat zich byzonder interesseert voor het lot der krijgsgevangen Boeren, van den Neaerlandschen consul te Kaapstad het volgende schryven ontvangen: „In antwoord op uw schrijven van 6 April heb ik op 27 April getelegrapheerd, dat het best zou zyn my geld te zenden. Er zijn hier op het oogenblik circa drieduizend krygsgevangenen, terwyl er ruim twee duizend naar St.-Helena zyn verzonden. In drie hospitalen hier bevinden zich pl.m. 400 zieke en gewonde krygsge vangenen. Ik werk te zamen met het hier opgerichte comité en wy voorzien ook de krygsgevangenen te St.-Helena van het noo- dlge. Er is door de Afrikaners in deze kolonie veel gedaan om het lot dier ongeluk kigen wat te verzachten, maar er wordt enorm veel geld gevorder d." Vermooten, een advocaat, die te Dordrecht in de Kaapkolonie bystand verleend had aan den Boeren-landdrost, is tot vier jaar ge vangenis veroordeeld. Een volksvergadering te Cradock, waar Hargrove het woord voerde, is met een gevecht geëindigd. Kolonel Adye heeft, van Prieska uit, 2800 stuks vee weggehaald van hoeven van „rebellen.4' Uit Charleston wordt van 17 dezer ge seind, dat een Engelsche colonne, uit Zoeloe- land komende, naar het noorden is opgerukt. De Boeren hebben ook de spoorwegbrug over de Vaal by Vereeniging in do lucht" laten vliegen. Het Engelsche departement van oorlog heeft van lord Roberts nog* bericht uit Kroonstad ontvangen, dat de burgers van den Vrystaat aan een bataljon yeonanry, dat zich langs de spoorweglyn van Boshof naar Bloemfontein bewoog, 50 geweren en, 8000 patronen hebben uitgeleverd, terwyl te Hoopstad 250 geweren en 4 a 500,000 patronen aan generaal Methuen werden afgegeven. Met het oog op den toeloop naar de% Nationale Bank, maakt de Transvaal sche regeering in een buitengewoon nummer der Staatscourant bekend, dat, krachtens art. 27 der concessie, de bankbiljetten wettig betaal middel bly ven tot hun volle nominal# waorde. De vindingryke correspondent van de „Times" te Loren^o-Marquez vertelt, dat volgens de laatste daar uit Transvaal aan-1 gekomen personen (vermoedelijk weggejaagde Engelschen dus) de Burgers alle vertrouwen hebben hebben verloren in do mogoJ^kheid om een Engelschen inval tegen to houden en dat sommige vreemdelingen in hun gelederen' vragen of het nog de moeite waard is, don strijd voort te zetten. Ontmoedigd en uitgeput door den strijd,- schynen de Boeren veeleer naar hun boerderijen terug te verlangen, maai" Kruger wil den oorlog niet op die wyze laten afloepen en wendt al zyn invloed aan om het tot een laatste heldhaftig verzet te laten komen, ofschoon' een groot aantal in vloedry ke Boeren het nut er niet van inziet, nog meer menschenlevens op te offeren, zonder vooruitzicht op eenig succes. Of Pretoria verdedigd zal worden, weten zelfs de inwoners niet te zeggen. Alle be-j langrijke staatsstukken liggen gereed om op het eerste bevel naar Lydenburg te worden j gebracht. Het feit dat niets gedaan is om de natuurlijke verdedigingswerken in die berg-1 achtige streek in staat van verdediging te1 brengen, doet echter vermoeden, dat bet ver- haal dat de zetel der regeering naar Lyden-| burg zal worden overgebracht, alleen is uit- i gestrooid om lord Roberts te doen gelooven dat Pretoria niet in staat is om tegenweer1, te bieden. Zeker is echter dat tusschen1 Pretoria en Ressans Garcia het naaste spoor-j wegstation by Lydenburg, een aanzienlijke,; voorraad spoorwegmateriaal van de Ned. Z.-A/ Spoorwegmaatschappy staat opgehoopt. I De reden dier aarzeling is, volgens den cor- j respondent, dat de vreemde vrijwilligers de hoofdstad zouden willen verdedigen, maar dat' de Burgers, die daar bezittingen hebben, voor" de gevolgen van een bombardement vreezen' en daarom liever zouden zien, dat Pretoria evenals Bloemfontein ontruimd werd. Alles zal daarom afhangen van don loop der krygsverrichtingen vóór de komst van" Roberts voor Pretoria. Kruger stelt alles m het werk om den oorlog te rekken, om de^ Boeren-deputatie gelegenheid te geven haar' taak in Europa en Amerika af te doen. Over do houding van de commando's iu het noord-oosten van den Vrystaat wordt maar weinig gehoord. Bundle's troepen zijn te' Mexico aangekomen, 30 K.M. ten oosten van Winburg, na een marsch door zeer moeilijk; terrein, dat licht te verdedigen zou geweest zyn, zegt een correspondent die er echter by voegt dat Olivier's burgers nog tegenover de Engelschen stonden en dat in de laatste, dagen voortdurend Boerenpatrouilles om de troepen heen zwermden. Naar heb schynt heeft de 8ste divisie nu de Jinio Winburg- Fick8burg bezet, om do Boeren in het zuiden te beletten, zich by de hoofdmacht te voegen,' of tracht zy dat althans te doen. De hoofdstad van den Oranje-Vrystaat is, voor de vierde maal verplaatst: nu naar Vrede,1, dat in zeer bergachtig terrein in den uitersten noordoostelyken hoek van_ den Vrystaat ge- legen is, op de hellingen der Drakensbergen, slechts 80 tot 45 K.M. hemelsbreedte van! Standerton, Volksrust en New-Castle. Commandant-generaal Botha heeft bekend-1 gemaakt dat nu van alle zyden burgers naar zyn kamp stroomen. Uit Nieuw-York wordt beslist tegenge-, sproken dat het Kabinet der Vereenigde Staten» besloten zou hebben, niet tusschenbeide tei komen in het Engelsch-Transvaalsch conflict en ook geen bemiddeling aan te bieden,- en'; wel op grond dat zulks alleen tot de be-; voegdheid van den President der Repnbliek: behoort. Een motie van het Senaatslid Allen' om de Boeren-deputatie voor de balie vani den Senaat toe te laten is niet aangenomen, j maar zal waarschyniyk opnieuw gesteld worden.; Een voorstel in dien zin aan de Kamer ge-: daan, zou zeker meer kans van slagen hebben, gehad. Toch gelooft men niet, dat de deputatie iets zal kunnen uitrichten. De Amerikaansche; pers is lang niet meer zoo vol geestdrift voorj de Boeren nu deze aan de verliezende hand zyn en ziet er voor de Unie geen voordeel in, zich voor een verloren zaak warm te maken.', Kolonel O'Beirne heeft zyn best gedaan, de- leden van het republikeinsche gezantschap een audiöntie by president Mac Kinley te bezorgen,' maar de President heeft den kolonel verwezenj naar staatssecretaris Hay. Hay heeft de gedelegeerden en den kolonel aandachtig aangehoord: zy betoogden dat de! Vereenigde Staten het om zoo te zeggen vol-} komen in hun macht hadden, een eind tej maken aandevyandelykheden. Kolonel O'Beirne legde vooral nadruk hierop, dat enkel de', tusschenkomst der Vereenigde Staten deni oorlog reeds zou doen ophouden, zonder datj het voor de Unie noodig zou worden aan die, handeling kracht by te zetten door eon oorloga-; verklaring. Maar minister Hay scheen niet' overtuigd te &yn. Uit de telegrammen van heden uit Washing-; ton kan men zien lioe veel, of liever hoej weinig - d. i. niets - de Boeren van de Ame- rikaansche regeering te wachten hebben. i Ook zou de uittocht der Boeren uit Pretoria reeds begonnen zyn. In Zwitserland ls er tot half Mei voor dé ambulance Tan hot Zwitsersche Hondo Krui^ in t&t Boerenleger 67,614.82 fr. bijeengebracht;

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2