ANANAS^ Jjcvtujiê^ai H. MENS, KAHBEL's THEE KOERTS FEENSTRA. HOUTVEILING DE GRACIEUSE. „Golden Peaek" KOERTS FEENSTRA. GftïüMi tol IIVOIll VERSCHE CRASBOTER Houtwaren en Afbraak, BOVENHUIS KaniplsuyVSpyzcnmeei Kinderurn J. L. CREYCHTON, No. 12340. LEIDSCH DAGBLAD, WOENSDAG 16 MEI. - TWEEDE BLAD PERSOVERZICHT. Vervolg der Advertentiën. 70 en ÖO Cents, ROLLANDET Co., Vleugels, Pianino's, Orgels, Haarlemmerstraat 53, Leiden. II. MENS. Leiden. Essence, Bergviooltjes, Meiklokjes en Reseda* JXeemt een proef met en U blijft ze steeds gebruiken. Los en in diverse verpakking verkrijgbaar in het Comestiblesmagazjjn van 4348 so d^U1 h® eb® aal NIETS heerlyker voor Grog, NIETS jfijner voor Advocaat, NIETS I lekkerder voor Boerenjongens, NIETS f zachter geuriger en zuiverder DAN 4955 20 HARTEUELT ZOON, Leiden, Kindermans Gasgloeilicht-Mij. Anno 10*i0. Slttit Schiedamhet orgaan voor drank- tiostryding, zegt, dat indien de Drankwot tot nog toe zoo weinig uitgewerkt heeft, dit hieraan te wijten is, dat de allervoornaamste bepaling der wet nog steeds niet in werking is geweest. Die bopaling is deze: dat het aantal vorgunningen in elke gemeente niet moer mag bedragen dan éón op elke 250600 inwoners. Maar by de beraadslagingen in de Tweede Kamer in 1881 bleek duidelijk, dat veel Kamerleden de opruiming onder de kroe gen, die het gevolg van deze bepaling zou zyn, wat al te kras vonden. Om de wet te redden, stemdo de Minister er in toe, dat juist deze krachtigste bepaling gedurende twintig jaren werkeloos zou biyven. Eri de Tegenstanders dachten: „Wie dan leeft, die dan zorgt." Van die 20 jaar zyn er nu echter al 19 om. Het wordt dus zoetjes aan tyd, zegt het blad, om over de opruiming te gaan donken. De heer Goeman Borgesius, die zulk een werkzaam aandeel had in het tot-stand-komen der wet, moet thans, als Minister van Binnen- landscke Zaken, haar richtige uitvoering ver zekeren. Dit zal In hoofdzaak bestaan in het aangeven van de regelen, volgens welke op 1 Mei 1901 de nieuwe toestand geregeld zal dienen te worden. Op dat tydstip komen alle vergunningen, die sedert 1 Mei 1881 in andere handen zyn dan van de toenmalige houders, van rechts wege te vervallen. Hot zullen er slechts enkele zyn, mot welke dit niet het geval is. Aange zien in verscheidene gemeenten het aantal bestaande vergunningen nog ver boven het wotteiyke maximum gaat, is het zeker, dat een aantal vergunninghouders naar een andere betrekking zal moeten uitzien. Het is echter gewenscht, dat zekere regelen worden gegeven, volgens welke het uitreiken der vergunningen op 1 Mei 1901 zal ge schieden. Er is drieörlei weg voorgeslagen: lo. die van publieke verpachting; 2o. het ancienni- teitsstelsel, waarby de beschikbare vergun ningen worden verleend aan hen, die gedu rende den langsten tyd onafgebroken in diezelfde gemeente een vergunning hebben bezeten; 8o. het zgn. Gothenburger stelsel, waarby alle vry vallende vergunningen worden gegeven aan een Maatachappy, die beoogt den drankverkoop te doen plaats hebben onder zoo weinig mogeiyk schadeiyke omstandig heden. Naar Sluit Schiedam zegt te vernemen uit betrouwbare bron, staat de Regeering het eerste stelsel voor, dat van openbare ver pachting, met schadeloosstelling van hen, wier vergunning niet verlengd wordt, uit de Opbrengst dier verpachting. Het blad meent echter, dat er voor deze schadeloosstelling geen enkele rechtsgrond is aan te voeren. Over het bekende voorstel van de „Libe- rale Unie" betreffende het algemeen kiesrecht zegt het Sociaal Weekblad: De „Liberale Unie" heeft er lang genoeg aan gesukkeld niet duideiyk en beslist party te durven kiezen tueschen de stroomlng naar rechts en de strooming naar links onder de liberalen; zy draagt daardoor mede de ver- antwoordeiykheid voor den verwarden toe stand, die in de zoogenaamde liberale party heerscht. Daaraan zal thans een einde komen het bestuur, dat zelf, biykens zyn circulaire en zyn voorstel, beslist democratisch is ge zind, wil niet langer de verantwoordelykheid dragen voor het troebele water der liberale politiek, waarin het misschien voor iedere andere richting, maar niet voor de vryzinuig- democratische richting zelve, goed visschen is. Dit is de hoofdverdienste van het voorstel Een bestuur, dat met een voorstel van zulk een principidel karakter en zulk een verrei kende beteekenls ter tafel komt, kan niet meer terug. Er is geen twyfel aan of het „L. U."- bestuur heeft dit wei overwogen, toen het, als logisch uitvloeisel van zyn circulaire, zyn voorstel aan de algemeene vergadering deed. Wat er het gevolg van zyn zal, weten wy niet, en wy achten ons niot in staat daarover iets te profeteeren. Of de meerderheid aan de zyde van hot democratische bestuur of aan den conservatieven kant zyn zal, ook zy, die met do „Libérale Unie" nauwere betrek king hebben dan wy, zullen zich wel niet in voorspellingen daaromtrent wagen. Maar dat is trouwens ook van ondergeschikt belang. Het voorstel zal zyn werking niet missen, onverschillig of het verworpen dan wel aan genomen wordt. Het heeft op het oogenblik, dat het gedaan werd, oen scheiding getrokken, die niet wordt weggenomen door de omstan digheid of zich een meerderheid aan de eene dan wel aan de andere zyde daarvan schaart. Wordt het voorstel naar wy willon hopen aangenomen, dan moeten de con servatieve leden der vereeniglng het veld ruimen; wordt hot verworpen, dan moet het bestuur met zyn vooruitstrevenden-aanhang erkennen in de „Liberale Unie" niet langer op zyn plaats te zyn. In het eerste geval kan do beslissing voor buiten de vereeniging staande vryzinnig-democraten een aanleiding zyn om zich by haar aan te sluiten en langs dien weg te komen tot do stichting eener vryzinnig-democratische party; in het laatste geval zal de beslissing voor de moreel uit de „L. U." verjaagde vryzinnig-democraten er vanzelf toe leiden, dat zy zich by geiykge- zinden, die zy buiten de „L. U." in eon niet gering getal vindon zullen, aansluiten om tot de stichting van dio vryzinnig-democratische party te komen. Het samenhokken van bokken en schapen, zooals in de „Liberale Unie" nog altyd ge schiedt en waartegen wy onze stern zoo herhaaldeiyk verhieven, is ongezond en oen bederf voor onze politieke zeden; aan dat samenhokken maakt het „L. U."-bestuur thans een eindemet oen flinken, helder klappenden zweepslag dry ft het de bokken en de schapen uit elkaar. Het zou. onnut zyn, zich er thans in te verdiepen of het „L. U."-bestuur niet reeds vroeger had kunnen en moeten doen wat het thans gedaan heeft; genoeg, dat het thans inzag welken weg het had in te slaan en niet aarzelde dien weg te betreden. Over het voorstel zelf zegt het Sociaal Weekblad: Of dan de weg, dien het bestuur van de „L. U." voorslaat, geen moeilykheden op levert? Zeer zeker. Het aansturen op Grond wetsherziening is wegens de belemmerin gen, die het aan de toch niet al te snel loopendo wetgevende machine in den weg legt op zichzelf genomen een kwaad, maar het is oen kwaad, ^t onder de gegeven omstandigheden noodzakeiyk is geworden en in zyn gevolgen tot goede uitkomsten voeren zal. Het algemeen kiesrecht is zeker niet het laatste woord in de kiesrechtregeling der toe komst. Zy, die zooals De Standaard o. a. er tegen aanvoeren, dat hot in zyn wezen individualistisch ls en eigeniyk niet past in het organisch verband der maatscbappy, heb ben o. i. onbetwistbaar geljjk. Maar even on betwistbaar hebben de voorstanders van alge meen kiesrecht geiyk, wanneer zy van bun kant aanvoeron, dat onze tegenwoordige kies rechtregeling niet minder individualistisch is, al sluit zy een deel der meerderjarige Neder landers door spitsvondige scheidinkjes van de kiesbevoegdheid uit. By den stryd om het algemeen kiesrecht gaat het niet om een nieuwe regeling van de grondslagen van het vertegenwoordigend stelsel, maar om voorloopig met onveran derde aanvaarding van dat stelsel de be staande grondslagen daarvan zuiver in toepas sing te brengen. Als dit zal zy» gedaan, als die toepassing niet meer aanleiding zal geven tot rechtmatige grieven, zal de tyd gekomen zyn om te gaan onderzoeken, hoe men zonder bevoorrechting van een bepaalden stand of een bepaalde klasse ook in het vertegen woordigend stelsel aan het organisch karak ter der maatschappy uitdrukking kan goven, zonder in nieuwigheden te vervallen, waarin het volk zich nog niet heeft ingeleefd. Als hot algemeen kiesrecht zal zyn inge voerd, zal er in het vertegenwoordigend stelsel nog heelwat te veranderen en te verbeteren vallen, maar voor deze laatste verbeteringen zooals voor byna alle sociale hervormingen is de invoering van algemeen kiesrecht, hot om verhalen van den nog altyd in ons publiekrecht overeindstaanden scheidsmuur tussohen het recht der welgestelden en dat der armen, een met den dag dringender wordende voorwaarde. Daarom deed het „L. U."-bestuur een ook om zyn inneriyke beteokenis goed voorstel, toen hot zich schaarde aan de zyde van hen, die zich willen aangorden, om hot algemeen kiesrecht voor ons volk to veroveren en daar toe onder den drang der omstandigheden op Grondwetsherziening aansturen. Intusschen heeft het bestuur der „Liberale Unie", geiyk w\j het Handelsblad verloden week (zie ons Overzicht van Zaterdag jl.) reéds hoorden releveeren, thans nog aan de leden doen weten, dat hun op de algemeene vergadering door een ontworp-motie zal worden voorgesteld, aan het bekende voorstol van Grondwetsherziening ter verkryging van de invoering van algemeen kiesrecht voor mannen en van de mogelykheid van toeken ning aan vrouwen te doen voorafgaan: „zoodra de politieke omstandig heden dit veroorloven". Door het Handelsblad werd aangemerkt, dat die by voe ging allesbehalve duidelijk is. Vooreerst is het de vraag, of daarmede bedoeld wordt, dat Grondwetsherziening geen integreerend deel zal uitmaken van het vorkiezingsprogram voor 1901, maar afhankeiyk wordt gosteld van de „politieke omstandigheden". Dat zou, merkte het Handelsblad aan, veel bezwaren tegen do circulaire opheffen. Maar is dat de bedoeling van het bestuur niet, dan blyft het, naar het Handelsblad niet ten onrechte doet uitkomen, zeer onzeker, wat men zich by die uitdruk king: „zoodra do politieke omstandigheden dit veroorloven"'heeft te denkon. Het hierboven vermeld artikel van het Sociaal Weekblad neemt van deze latere bijvoeging of toelichting, die het bestuur in den vorm eener ontwerp-motie nu aan zyn voorstel hoeft toegevoegd, volstrekt geen notitie. Andere bladen dan het Handelsblad nomen wel notitie van die-by voeging. Do Provinciale Groninger Courant is het volkomen met hot Handelsblad eens, dat de door het Handelsblad gecritiseerde uitdrukking in de ontworp-motio opheldering voreischt. Zy schryfl" o. a. „Zoodra de politieke omstandigheden dit veroorloven. Ra, ra, wat is dit En wan neer is dit? Wie het weet moet het zeggen. Onze Grondwet had van af 1811 tot. aan 1887 toe in éón enkel van haar artikelen het woordje „politiek" 6taan, vastgekoppeld aan een zelfstandig naamwoord. De bepaling is in 1887 goschrapt, omdat geen mensch aan bot woord een stellig begrip wist vast te maken. „Politieke omstandigheden". Wat zyn ze?En wanneer kunnen zij geacht worden togedoogen, dat de leus: Grondwetsherziening als middel tot verovering van de kiesrecht-citadel het shibboleth worden1 kan?" Even wol is de Provinciale Groninger Couraiü van oordeel, dat de ontwerp-motie toch wel eenig nieuw licht heeft doen opgaan over de quaestie of naar bot oordeel van het bestuur do Grondwetsherziening voor kies recht reeds by do verkiezingen in 1901 op bot program van urgentie der „L. U." moet gebracht worden. Want, zoo redeneert de Provinciale Groninger Courantal kan uit de ontworp-motio met geen mogelykheid ge lezen worden, wanneer wél de tyd voor de verlangde Grondwetsherziening zal zijn aan gebroken, zij zoude geen zin hebben zoo zy niet bedoeldo te zeggen, dat in de naaste toekomst de politieke omstandigheden er niet naar zyn om in deze richting to sturen. Klaarblykeiyk en stellig heeft, h. i., do motie negatieve betoekonis; duidt zij aan, dat niet reeds aan de stembus van 1901 de nieuwo kiesrochtleus zal worden aangohovon. In dezen zin geeft zy de nadere verklaring van het manifest van de Januari-maand, temport zy van belang het „reeds aanstonds", hetwelk, naar de Provinciale Groninger Courant aan merkt, in dat stuk zoo wonderlijk tegonklonk. De Provinciale Groninger Couian' zegt verder: „Bedriegen wy ons ten aanzien van de negatieve betoekenis der' motie niot en ons dunkt: zy kan niet anders dan in den door ons aan haar gehechten zin worden geïnter preteerd, dan mag op haar aanneming worden gehoopt. Dat de tegenwoordige regeling van het kiesrecht geen linale is of zyn kan, werd in 1897 erkend. Dat zonder Grondwetsher ziening de definitieve oplossing niet te ver krijgen is, moet na de ïydensgeschiedenis der Kieswet-Tak worden aangenomen. En dat op den duur de uitsluiting dér vrouwen van het burgerrecht by uitnemendhoid niet bestand zal blyken tegen de aanvallen daar tegen, is weinig twyfelachtig. Wel biyven er nog vragen genoog over, die noch in hot manifest, noch in de motie haar oplossing vinden, zooals deze_of by den eisch, dat ieder meerderjarig man kiezer worde, rekening gehouden is met do vervroeging van den leeftyd der meerderjarigheid tot 21 jaren, die staat te worden aangebracht; deze andere: welke invlood aan huweiyk on gezin is toe te kennen op de erkenning van het kiesrecht der vrouw; en deze ook: of niet het algemeen 6temrecht een ovonredig stemrecht moet zyn, maar de oplossing van deze punten is, wel beschouwd, van latere zorg. De motie, zooals zy nu ligt, zeggende, dat voor de mannon algemeen kiesrecht behoort te worden aanvaard en dat dit zonder Grondwetsher ziening niet te bereiken is, dat de vrouwen niet langer door de Grondwet van het kies recht moeten worden uitgesloten en dat men later cortus an, incertus quando zal overwegen wanneer voor deze tweeledige hervorming de tyd gekomen is, neemt tegenover de regeling van het kiesrecht het standpunt in, dat steeds door de Unie tegenover het vraagpunt is omhelsd en in de l_jjn ligt der vooruitstrevend liberalen en laat voor de allernaaste toekomst hot onderworp rusten". Zy laat ten slotte hierop volgen: „Intusschen biyft de vraag nc-g overWaar om deze motie op dit oogenblik? En ware het, als het plan niot bestaat de vaan der Grondwetsherziening aan de stembus van 1901 te planten, niet wel zoo w(js de motie op te bergen tot tijd en wyio, dat zy bostomd is praotisch effect te sorteeren?" De Slichlsche Courant betoogt, dat men in do Eerste Kamer met do Ongeval lenwet blykbaar danig in do war zit, daar men aan de overzyde van het Binnenhof alleen staat voor do keuzoaannemen yan de wet, zooals zy daar ligt, of haar ver werpen. Eventuoele verwerping der wet zou het blad alleszins gegrond achten, dewyl do zaak in de wet slecht is geregeld, z. i., en dus, dat zy op tal van punten tegen ons volkskarakter indruischt. Maar aan den ande ren kant w(jst do Slichlsche Courant er op, dat wanneer de wet wordt verworpen, de toestand wordt bestendigd, tal van werk lieden of hun weduwen on weezon by eon ongeluk goheel onverzorgd blyven. Bovendien is er, naar het blad uiteenzet, geen zekerheid, dat, na verwerping der wet, zy het dan door een ander Kabinet, een betere regeling der zaak zal kunnen worden tot stand gebracht. Zoolang die zekerheid niet bestaac, durft, men hot blykbaar in de Eerste Kamer niet aan, oordeelt het blad, do wet to verwerpen. Daarom wil men nu oen andoren weg inslaan. Men wil nu, dat de Rogoering zal beloven, voordat de wet in werking zal treden, een voorstel tot wyziging, waarby gelegenheid tot zelfverzekering zou worden geopend, by do Tweede Kamer in te dienen. Op die manier wil nien, op indirecte wyzc, toch amendeeriug c'or wet trachten tot stand te brongen. Evenwel v or wacht de Slichlsche Courant niet veel van deze amondeering langs een omweg. Want, redonoert zy, al deed do Regeering de verlangde toezegging, dan be staat er toch niot do minste zekerheid noch omtrent de door haar voor te dragen wijzi ging, noch omtrent de al of niet aanneming daarvan door de Twoede Kamer. De „Haagsche Kroniek" der Nieuwe Groninger Courant geeft het volgende over den parlemontairen arbeid te lozen: „Na de Boter wet, waarvan eon tweede lezing plaats heeft, worden do juridische voor stellen voogdy, ouderlijke macht, berechting van jeugdige personen, enz. tei hand genomen en voorloopig zal daarmode althans tot Hemel vaartsdag onafgebroken worden voortgegaan. Slechts drie van de vier wetten des minis ters Cort van der Linden zyn aan do orde gesteld. Do vierde, nopons de erkenning van natuuriyke kinderen, zal pas volgen wanneer de drie eersto zyn aangenomen. Er zal toch in de terminologie van hot vierde ontwerp misschien naar aanleiding van de voogdywet nog een en ander moeten worden gewyzigd, alvorons het ook ter hand kan worden genomen. Terwijl overigens de loop dor zaken zal zyn zooals ik u onlangs schreef, dat nl. do openbare discussies zullen worden afgobroken voor het onderzoek van do militaire wetten, enz., wanneer de Eerste Kamer byeon i3 ter behandeling van do Ongevallenwet, ver-, wacht men nog een tweede schorsing van de juridische tornooien voor een andere aange legenheid: de wyziging van het reglement voor de stenographic. Dat is een zaak van groot belang en of schoon het publiek er minder van ziet en weet, toch ook een waariyk nationaal belang. Tot op dit oogenblik zyn do stukken, die deswege gewisseld werden, nog geheim gehouden. Misschien zal de geheele regeling en comité, dat is met gesloten deuren, worden behandeld, als een aangelegenheid van zuiver liuishoude- lyken aard. Ik veroorloof me niettemin de boscheidon opmerking, dat de quaestie van wezenlijk open baar belang is. In onze dagen, waarin hot volk tot zekere hoogte mederegeert, of althans heet meda te regceron, is de vraag op welke wyze het van de Handelingen der Staten- Generaal in keunis wordt gesteld, volstrekt geen onverschillige zaak. En waar men op hot punt is, zoo hoor ik althans om de be staande organisatie, die, by kleine gebreken, zooals allo mensckelyke instellingen dio hebben, toch uitnemend mag heeten, op losse schroeven te zetten, daar veroorloof ik my eon ernstig waarschuwend woord te doen hooren. Wy hebben by ons parlement een uitste kend corps stenografen, allen opgeleid volgens het stelsel van den directeur van den dienst, den heer Steger. Diens stenographisch systeem is wereldvermaard en voor het doel erkend als wellicht het beste, dat bestaat, beter dus dan dat van Gabelsberg of Stolze-Wéry of hoe mon de systemen verder noemt. Alle andere stelsels hebben hun verdiensten zeker en kunnen het wellicht voor handels-gebruik van hot systeem-Steger winnen, maar voor parlementair gebruik spant het onze de kroon» Het voldoet in de practyk zeer goed en stelt tot een zeer vlugge uitgaaf van de zitting- verslegen in staat, een uur na de Kamerzitting kan een verslag der zitting gereed zyn en zoo het byblad zich soms langer laat wachten, dan ligt do schuld daarvan by de leden, die hun „redevoeringen" niet vlug genoeg nazien of by de landsdrukkery, die het werk. niet zoo vlug afdoet als mogeiyk ware. Met het stolsel-Stoger en een flinke clrukkery zou het volstrekt niet onmogelyk zyn om het zittingverslag van den vorigen dag 's morgens voor do zitting te doen verschynen. Men schynt thans voornemens te zyn dat stelsel te laten varen; de cursus, die sedert jaren wordt gehouden door den heer Steger, tor opleiding van Kamer-stenografen, wordt op geheven; men wil de vrye .concurrentie ook op ditrgobiocl huldigon en ieder, die de stenographie beoefent, tot den diensMtfölaten. Het spreekt vanzelf, dat do eenheid daardoor al spoedig verloren zal gaan on do leiding van het corps, met stenografen van allerlei richting, in ver schillende scholen gevormd, moeilijker zal worden. De govolgon zullen m. i. niet uit- blyven als byv. do directeur niet langer ia staat is de stenogrammen van verschillende stolsels to ontcyferon. Het zal ook 6poedig blyken, dat goen ander stelsel voor het parle mentair werk zoo geschikt is als dat van den heer Steger. Voorts deelt de correspondent mede, dat het plan bestaat, de stenografen op hun 70ste jaar te pensionneoren. Schr. acht dien leeftyd geenszins overdreven lang, maar zou eea uitzondering willon maken voor hen, dio reeds in functie zyn, speciaal voor den heer Steger. „Er bestaat ook geen reden om dezen kloe ken grysaard op stal te zetten; by is geen stenograaf in den eigeniyken zin des woords meer, maar chef van den dienst, en weinigen zullen hem do leiding van dien zwaron dienst verbeteren. Het is dan ook een groote onbil- lykheid, om dozon zeer vordionstoiyken en ervaron man tegen zyn wil uit zyn werk kring to stooten." (prachtige heele vrucht), per Blik, BIJ 434715 NIEUWE RIJN 3, Agenten der Stoomvaartmaatschappij „Nederland." Zoowel voor pasage-bespreking als verzending van goederen. Zee-Assurantiën. 1490 9 van nette Burgerlieden, die een vr|)e Kamer en een net en degeljjk Ko»tliulg verlangen. 6173 5 Adres: Papenstraat 4. Uitgebreide collectie Instrumenten. Vertegenwoordiger der voornaamste en meost solide Duitsche en Amerikaansche fabrieken. De Vleugels en Pianino's „Schledmayer A Soeline" kunnen gereker J worden tot hbt beste te behooren, hetgeen de piano-industrie levert en voldoen daarom aan de hoogst artistieke eischen. 8221 26 f 1.30 per Kilo. Adres: Wed. 1. STEENHAUER Zn, Mandenmakerssteeg 4, b|j de Waag. 4320 7 Kerk „De Kroon". Prjjs per pak 33 Ots. Verkrijgbaar b|J de Heeren: 10626 18 J. W. PADDENBERG. J. F. M. WILLENBORG. G. J. DE JONGH Co. W. A. AFFOURTIT. J. J. VAN GIEZEN. W. F. VAN HARTROP Je. W. DEN HOUTER Lzn. KOERTS FEENSTRA. J. P. FONTEIN. H. A. ANTONIE. J. H. JEDELOO. A. HA2ELH0BST. te Katwijk aan Zee, op Bondci-dag 17 Mei a. h., des voorraiddags te 10 uren, aan het Prins-IIendrikkanaal te Kat wijk aan Zee, ten overstaan van den Deurwaarder J. F. TEUNIS, Tan een aanzienlijke partij waarbyVloer- en Zolderdelen, Binten, Kolders, Plankeu, Kozijnen met Ramen en Beuren, Brandhout en hetgeen meer ten verkoop zal worden aan geboden. 4275 20 V66r den Terkoop te zien. mot vier flinke Kamers, Keuken, Zolder, Gaa- en Waterleiding, voor ƒ875 'sjaars te huur aangeboden. Te bevragen: Langebrug 87. sau c Door vocht enz. bedorven Gravures worden als nieuw schoon- gemaakt (Chemische bower- tfgking) door J. BU PON, g Leiden, Haarl.str. 81, by de Q Vrouwesteog. Goedkoop adres tot het Encadreeren y van Plaat- en Portretwerk. 4288 (Kindermeel j. 3411 6 Alom Terkrygbnar. Receptenboek graf is. CREDIKT. Z||, die niot genegen I I zjjn in een Afbetaling*- I MagazJJn hun inkoo-1 I pen te doen, kunnen op I I zeer gemakkelijke I 1 voorwaarden, tegen concurreerendel I „rijzen, alle soorten I van Goederen onder de 1 -tiptste geheimhouding I I bekomen. 201 Brieven Bureel van dit Blad onder No. 8530. CREDIET. if beter voor Inmaak, in origineel© flacons. Bistillatcurs Ao. 1760. Onder voortdurende contröle van Dr«' Van Hamel Roos Harmens. munten uit door een zeer doelmatige constructie van den branderlcop en een prach tige afwerking. De aparte Kousjes zijn voorzien van het merk K. Gr. Gr De prijs daarvan is ƒ0.5O. 1303 20 AALMARKT 35.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 5