rgeze £curani wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. 1K1Z3U Woensdag 16 Mel, A\ 1900 LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco por postv 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTKWTLRrT: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Orooter. letters naar plaatsruimte. Voor het incasseerea buiten do stad wordt f 0.05 berekend. l>it iiouimer bestaat nit )yr E lila Eerste Blad. 5ed. Zuid-Afrik.. VereeoigiBg. Afdeeling Leiden en Omstreken. Ontvangen by den waarnnnenJtn Penning- meester: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad Omdat Mientje zoo mooi het Transvaalsche •Volkslied gespoeld hoeftL.35 Gecollecteerd voor de Boeren op een gosolltg avondjo by Nol enBetje 1.60 Opgehaald door Jaap op de receptie van Kees en Mien, onder het zingen van hot te laag ingestelde Transvaal- eche Volkslied1.21 Gecollecteerd door de orgeldraaiers op het zilveren feest van den heer C. P. 2.17s Gecollecteerd op een partytje van Anna en Hendrik„.,0.80s Orndat wy ons zoo dikwyls verspro ken hebben op de bruiloft Yan Kaatje en "Willem0.40 Omdat kleine Jan niet behoeft te dienen0.10 Bydragen kunnen worden toegezonden aan :den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of 'aan het Bureel van dit Blad. Leiden, 16 Mei. In de dezor dagen gehouden vergadering der Afd. „Leiden en Omstreken" der Neder- laridsch Zuid-Afrikaansche Veroenigingis door den secretaris verslag uitgebracht van hetgeen sedert de oprichting op 30 Nov. jl. was ver richt. Het bestuur had uit zijn midden prof. dr. M J. De Goeje tot voorzitter, dr. J. W. Huiler tot secretaris en mr. Ch. U. Dozy tot penningmeester benoemd; voorts samenwer king met do Studenten-Afd. Leiden gezocht en verkregen. Het aantal burger-leden der Ver eeniging te Leiden, vóór den oorlog 30, was 'by do stichting der Afdeeling reeds tot 100, en sedert, dank zij de rondzending eener propagan(la-circulaire, tot 314 gestegen (onder welke 3 donateurs en 35 leden, dis meer dan f 3 betalen); 64 hunner wonen in de omlig gende gemeenten Leiderdorp, Zoeterwoude, Oogst geest, Voorschoten, Valkenburg, Katwyk, Noord «-yk, Noordwykerhout, Sassenheim, "Warmond, Koudekerk en Hazorswoude. Zoo wel wat het ledental als wat het bedrag der contribution betreft mag de Afdeeling zeer ibloeiond heeten. Do bydragen voor hot groote Fonds beliepen 'tot 6 Moi: A. door de Afdeeling (ten deele [door bemiddeling van het „Leidsche Dagblad") [ontvangen: uit Leiden ƒ8039.695, uit de Omstreken ƒ445.10, uit den vreemde als vrucht der verzending van Franache en Duit- 'eche circulaires aan verschillende buitenland- !sche geleerden, fabrikanten en kooplieden ƒ4170.34: te zameu ƒ12,655.135; B. recht streeks door hot Hoofdbestuur te Amsterdam tjvóór de stichting der Afdeeling) ontvangen: 'uit Leiden 40G5.02 (ƒ1000 van het Leidsch .Studentencorps, één gift van 2000, 1034.02 van de collecte der Leidsche Scherpschutters- tvereeniging, enz.), uit de omstreken 2438.31 alles te zaraen van ƒ19,158.46*. Van het hier ■ingekomene is ƒ11,000 uitgekeerd aan den [Algemeonen Penningmeester der Vereeniging. Voor de besteding der by het Hoofdbestuur i samengevloeide geldon is, geiyk men weot, een „Commissie tot beheer van het Neder- landsc-h Bystandsfonds in Zuid Afrika" ge- [vormd, waarvan 7 leden door het Bestuur i der Vereeniging, en 4 door de Regeeringen der i beide Republieken benoemd zyn. I De secretaris bracht verder in herinnering J het adres aan generaal Jou bert op diens ver- j jaardag; den Transvaal-avond van den heer Wormser, aan wien de netto-opbrengst ad 1 425, ten bate der Republieken, was afge- staan; het adres aan de Staten-Generaal tot I ondersteuning der aanhangige wyziging in de 1 wet op het H. O.de hulde aan het buiten- gewoon gezantschap op 30 April aan het j station alhier gebracht door het Bestuur en zoovelen als in den korten beschikbaren tyd 1 er van verwittigd konden worden; de vor- zending aan verschillende personen in Amerika, I ter verdere verspreiding, van 1000 os. van •het verslag der audiëntie van den Vrouwen bond voor internationale ontwapening by genoemd gezantschap; ten slotte de reorgani satie der Vereeniging naar aanleiding van den sterken aanwas van het ledental en de op richting van tal van nieuwe Afdeolingen: een en ander door of mede op aandrang dezer Afdeeling tot stand gekomen. Do ten behoeve van genoemde reorganisatie door het Hoofdbestuur ontworpen wyzigingen in de Statuten worden vervolgens behandeld; enkele door het Bestuur der A fdeeling hierop voorgestelde amendementen vonden by de 'vergadering instemming. In beginsel werd aangenomen by deze Afdeeling ook begunstigers aan te nemen, en de kring der Afdeeling bepaald tot boven genoemde gemeenton, benevens Rynsburg en "Voorhout. Ten slotte werd een huishoudoiyk reglement goedgekeurd en het Bestuur gemachtigd tus- -scheaUids ooenvallonde plaatsen in zyn midden tydeiyk, tot aan do eerstvolgende ledenverga dering, aan te vullen. Do gemeenteraad van 's-Graveahage heeft besloten eon adres to zonden aan de Tweede Kamer, met verzoek do grenswijziging niet te beperken tot Rflswtjk, maar alt te strekken tot de andere gemeenten, dio Don Haag insluitenVoorbui g, Wassenaar en vooral met het oog op de belangen dor water ver versohing, de gemeente Loosduhien. Meer dan 400 grondeigenaren te Rotter dam iiebbon in een adres aan de Tweede Kamer hun bezwaren ingebracht tegen het ontwerp-Woning wet. Deee komen in de eerste plaats hierop neer, dat de wet als beginsel hul digt, dat de volkshuisvesting een voorwerp van aanhoudende zorg dor gemeentebesturen moet zyn, en de nadeelen en schade, door de wet te ïyden, worden overgebracht op een betrekkeiyk gering aantal inwoners (eigenaars van kleine panden); ook achten zy door de artt. 27 en 28 de rechten der hypotheekhouders aan getast, terwyi als een niet gering bezwaar wordt aangevoerd, dat de wetgever, die aan armen huisvesting ontneemt, niet zorgt, dat zy, die hy tot dakloozen heeft gemaakt, ook oen onderkomen hebben. De jaariyksche algemeens vergadering van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland zal gehouden worden op 24 Mei a. s. des morgens te tien' uren, in de sociëteit „Ons Genoegen", zaal Kunstmin, te Gouda. Aangenomen is het beroep naar de Ned.- Herv. Kork te Amsterdam door dr. L. J. Heldring, to Rotterdam. Op 4 Juni a. s. (tweeden Pinksterdag) zal door den „Nederlandscke Journalisten kring" een buitengewone algemeeno ver gadering worden gehouden te Amsterdam. De mil. apotheker 2de kl. L. J. Rölmer wordt 1 Juni overgeplaatst van's-Gravenhage naar Naarden. Onder leiding van den regiments-com mandant zal het regiment grenadiers en jagers van 4 tot 12 Juli schietoefeningen houden in de legerplaats by Harskamp. De te Atjeh gewonde kapitein H. T. Van IJssoldyk is hier te lande teruggekeerd. Was na de verwonding do toestand hoogst ernstig, gelukkig kan nu worden medegedeeld, dat zy een zoodanig verloop hoeft gehad, dat de heer Van IJ., hoewel moeilyk ter been, toch het algeheel® gebruik daarvan niet mist. Het geval heeft zich voorgedaan, dat een der autoriteiten van de landmacht, ambteiyk uitgenoodigd tot het verstrekken van ver trouwelijke inlichtingen omtrent een dienond militair beneden den rang van officier welke inlichtingen strekken moesten ter beoordeeling van de geschikthoid van bedoelden militair voor do vervulling van een gemeentelyke betrekking gemeend heeft die inlichtingen te moeten weigeren en zich to moeten bepalen tot het afgeven van een extract-strafregister betreffende don betrokken militair. Vermits het verstrekken van inlichtingen als bovenbedoeld in het minst niet verbodén wordt en het steeds zeer op prys moet worden gesteld als zynde zoo wol in het belang der werving in het algemeen als in dat van den militair of gewezen militair in het by zonder indien burgeriyke autoriteiten by het benoemen in of het voordragen tot betrekkingen rekening houden met de sollici- tatièn van actief dienende of gewezen mili tairen der landmacht, heeft de minister van oorlog de autoriteiten der landmacht uitge noodigd om, indien door personen of colleges inlichtingen gevraagd worden ten aanzien van militairen of gewezen militairen van het leger beneden den rang van officier, zoodanige inlichtingen, indien daartegen niet op goedo gronden bedenking kan gemaakt worden, met betameiyken spoed steeds zoo welwillend en zoo volledig mogeiyk te verstrekken. Aan de „Arnhemsche Courant" schryft men uit Groningen: Onze vroogere stadgenoot de hoer H. Dyk- 6terhuis, die in den slag tegen de Engelschen by Elandslaagte zoo zwaar in de rechterzyde door een bom verwond werd, wordt thans te Pretoria verpleegd. De heer Dyksterhuis werd door de Engelscho ambulance opgenomen en mede naar Ladysmith gevoerd. By zyn familie alhier is thans een schryven van don verwonde gekomen, waaruit biykt, dat hy de eenige Hollander was, die als verpleegde in de ambu lance het beleg van Ladysmith onder do Engelschen heeft medegemaakt. De heer Dyk sterhuis roemt zeer de zorg, welke de Engel schen aan hem besteed hebben, maar vermeldt ook, dat tegen den tyd van het ontzet in Ladysmith gebrek aan voedingsmiddelen be stond. Aan den drang van de Transvaalsche regeering, om Dyksterhuis uit te leveren, werd eindelijk door generaal Bulier voldaan. Ofschoon de patiënt nog zwak is, hoopt hij toch vol komen te herstellen. Naar de „N. R. C." verneemt, zal weldra by de Staten-Generaal aanhangig worden gemaakt een wet tot bestryding van tuber culose onder het rundvee. De heer Tydens, lid der Tweede Kamer voor Winschoten, is, naar de „N. Gr. Ct." ver neemt, sinds veertien dagen ernstig ongesteld. Naar het „Centrum" meldt, gevoelde het Kamerlid dr. Everts zich Zaterdag weer minder goed. Daar hy weinig of niets gebruikt, worden zyn krachten langzamerhand zwakker, terwyi in zyn ziektetoestand hoegenaamd geen voor uitgang ia waar te nemen. Jiet het oog op zjjn hoogen leeftijd begint men aan zyn "nahoud te tvryhsbn. Naar gemeld wordt, zal do interpellate dta hoeren Yan Kol, over het weigeren van het gratieverzoek ten bohoevo van mr. P. J. TiuelsUa, nog ia deze zittingperiodo worden gehouden •m. wel na afloop van do behan deling der hinder letton. Worden deze wotten niet afgehandeld, wat megeiyk is, dan zal toch, vóór do Ka:n.;r met zomervau&ntio uit- een gaat, do interpolatie pl&ata hebben. Door de arr.-rechtbank to Amsterdam is, ter verrulltag oenor raotuure van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alpha- betlsche lijst van aanbeveling: mr. H. L. Asser, rechter in do arr.-rechtbank te Alkmaar; mr. W. F. Byieveld, advocaat en procureur te Amsterdam, tevens rech ter-plaats vervanger in de arr.-rechtbank aldaar, en mr. H. M. Witsen, subst.-griffler by de arr.-rechtbank te Amsterdam. De luitenant ter zee der 1ste klasse L. J. Ginjoolen, gedetacheerd by het Depar tement van Marine en toegevoegd aan den chef der afdeeling Hydrographie, wordt met 21 dezer eervol van deze detacheering ont heven en op non-activiteit gesteld en alsdan vervangen door den luitenant ter zee 2de klasse J. G. W. J. Eilerts de Haan. De luitenant ter zee der 2de klasse by de Koninklyko Nederlandsche Marine-reserve J. Baron, dienende aan boord van Hr. Ma. mo nitor „Reinier Claeszen", wordt met 24 dezor van zyn plaatsing aan boord van genoemden bodem ontheven. De plaatsing mot 16 dezer van den luitenant ter zee 2de klasse H. L. A. M. Camp, aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, is ingetrokken en te zyner vervanging met 17 dezer aangewezen do luitenant ter zee der 2do klasse A. A. Visser. Do kruiser „Noord-Brabant" heeft heden Vlissingen verlaten met bestemming naar Ohrlstiania. Het stoomschip „Admiral" (uitreis) pas seerde 14 Moi Port-Said; de „Kanzlor" (uitreis) arriveerde 14 Mei te Tanga; de „Koning Willem I", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 15 Mei Gibraltar; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, vertfok 15 Moi van Port-Said. Bodegraven. In een vergadering van stem gerechtigde ingelanden van den Moyo-Polder, alhier, is do rekening over het afgeloopon jaar goedgekeurd. De inkomsten bedroogen ƒ7112.045, de uitgaven 5977.70s; alzoo was er oen batig saldo van 1134.84. De be grooting over 1900 word vastgesteld aan in komsten en uitgaven op 5275. De omslag kon met ƒ0.50 verminderd worden en bedraagt nu 5.50 per hectare. Wegens periodieke aftreding werd lot voorzitter van het bestuur gekozen de heer J. Bunnik Jzn. on tot lid herkozen de heer A. C. Lelivoid. Door twee Rotterdamsclio werklieden, Do Klerk, lid van den metselaarsbond, en Quispel, lid van den tiramorliedonbond, is alhier een openbare vergadering gehouden met veel gezellen uit onze woonplaats, dio allen in het bouwvak werkzaam zyn. De Klerk hield eon rede, waarin hy aandrong op het organiseei en van vakvereenigingen der werklieden. Spreker betoogde, dat de maatschappolyke positie der werklieden alleen verbeterd kan worden wanneer men eerst vakvereenigingen opricht. Hierna sprak Quispel nog eenigo woorden over hetzelfde onderwerp en wekto de «aan wezige gezellen op, om ook hier, waar nog geen vakvereeniging by de timmerlieden, metselaars en opperlieden bestaat, or een tot stand te brongen. De sprekers hadden wel succesaan het einde der vergadering besloten reeds 25 gezellen tot het vormen van een vereeniging. Eerstdaags zal v«anwogo do «afd. „Bode graven en Omstreken" van de Holl. Maat- schappy van Landbouw te Nieuworbrug een cursus gehouden worden in het onderzoek van het vetgehalte der koemelk, onder leiding van den heer P. Yan Balen, alhier. Er hebben zich 15 deelnemers hiervoor aangemeld. Slaagt deze proef, dan zal er een toestel voor het melkonderzoek gestationneerd worden by den heer A. Den Boer, te Niouwerbrug. Koudekerk. In de gisteravond zeer druk bezochte vergadering van het Departement KoudekerkHazerswoude der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen, werden in de com missie ter opneming der Spaarbank van ge meld Departement over hot dienstjaar 1899 gekozen de heeren J. Van Egmond, J. Kok en J. Posthumus, terwyi tot afgevaardigde naar de 114do algomeene vergadering van ge noemde maatschappy, 6 en 7 Juni a. 8. te Amsterdam te houden, werd benoemd, de heer Mr. J. Bruyn en tot diens plaatsvervanger de heer K. Blonk. Biykens de heden van kracht geworden kiezerslyst, bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten 194 tegen 199 en 198 ten vorigen jare en voor den Gemeenteraad 168 tegen 146 het vorig jaar. Vóór een paar dagen had in de 6chuur van den heer v. d. B. alhier een klopjacht op ratten plaats en werden in een minimum van tyd 37 stuks, waaronder exemplaren waren als jonge katten, gedood. Noordwyk. Gisteravond hield de R.-K. Kies vereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" in café «Flora" een niet druk bezochte algo meene vergadering. De periodiek aftredende bestuursleden dr. A. Kervel, P. De Groot Jz. en J. Prins warden met by na algemeeno stemmen herkozen. De rekening en verant woording van den penningmeester sloot met een batig saldo van ruim 56. Tot afgevaar digden naar de algemeeno vergadering der Centrale Kiesvereeniging, op 26 Mei te Leiden te houden, weiden gekozen de hoeren C. G. J. Alkemade, J. De Groot Lz., H. B. J. Haanappel en J. Prins. Na nog eenige be sprekingen van huLskoudelyken aard o. a. wijziging van het reglement der Centr. Kiesver. onthaaldo de eerw. heer kapelaan J. J. Mes de aanwezigen op een luimige novelle, aan den verkiezmgstyd herinnerende, welke voor dracht allen een aangenaam halfuurtje be zorgde, en waarvan de afwezigen later zullen moeten bekennen, dat zy ongelyk haddon. De dank, door den voorzitter, den heer Kervel, den eerw. spreker gebracht, was dan ook uit aller hart gesproken. Voor de inschryving voor de schuttery kunnen de mannel yke ingezetenen, geboren in 1876, zich ter secretarie aanmelden van 15 tot 31 dezer; maar by zonder zal tot dat doel zitting gehouden worden op Dinsdag 22 dezer. Noordwykerhout. Door de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren is een tweede prys van 6 toogkend aan A. Van den Berg en een derde prys van 3 aan P. Meyer, houders van trekhonden, voor de goede behandeling hunner dieren. De ter vervanging van W. Duivenvoorde en C. P. Broekhof ingelyfde lotolingon L. Meeuwenoord en W. Drost zyn ingedeeld rosp. by het 4de regiment infanterio en het corps genietroepen. Koolof-Arondsvoon. Gisteren, Dinsdag, werden van hier, in eenigo mandjes verpakt, naar Amsterdam overgebracht de eerste dop erwten en peulen, gekweekt door de tuiniers C. H. en W. v. R. Voorhout. De heden van kracht geworden kiezerslyst telt 259 kiezors voor de Tweede Kamer en dó Provinciale Staten, d. i. by een bevolking van 1571 zielen uyna 1 op 6 inw. Het aantal kiezers voor den gemeenteraad bedraagt 165, dus 94 minder. Van de 259 kiezers ontleenen 161 het kiesrecht aan betaalde belasting, 39 aan be woning van één huis, 1 aan bewoning van twee huizen, 50 aan dienstbetrekking, 1 aan inleg by de Rykspostspaarbank en verder zyn er 7 inwonende zoou-kiczers. „Arion". Het lykt wel, of „Arion" een voorgevoel heeft gehad van de koude, die zou hoerschen. Gewooniyk toch is met Mei bet concert- seizoen reeds godaan en zitten wy om dezen tyd onze Zondagnamiddagen op „Musis" te passoeren, maar dit jaar zitten wij nog midden in den winter zelfs voor de schuttery werd hot te koud gevonden en zoo moet het een ieder welkom zyn geweest na een lange pauze nog eens van een wintoruitgangetje to hebben kunnen genieten. De daverende toejuichingen, die schier elk nummer ton deel vielen, bewezen, dat er inderdaad genoten is; meer door anderen echter dan door my. Ik kan het niet verhelen, dat ik wat teleurgesteld ben geworden. „Arion" heeft uitvoeringen gegeven, die my met op rechte bewondering hebben vervuld, uitvoe ringen, waarvan ik niet zou hebben kunnon zeggen, wat meer te pryzen vielde prachtige, volle klank van het koor of wel de uitstekendo technische uitvoering van de meermalen lang niet eenvoudige toonwerken. Een dergelyken indruk heb ik echter nóch van de vorige noch van deze uitvoering kunnen meenemen, vooral niet van deze. Hier en daar merkte ik wol eens wat schraalheid van toon op in stede van volheid en wat aan kracht ontbrak werd dan veelal door ruwheid vergood. Daarby liet de zuiverheid somtyds to wenschen over, iets, waarover ik vroeger nooit te klagen had, zoo byv. in het „Chor der Jünger" uit het „Liebesmahl der Apostel". Natuurlyk was er veel goeds, zelfs voor- treffelyks in de uitvoering, maar als men het eenmaal goed gewend is, geraakt men al spoedig geneigd hard te oordeelen, zoo het hoogste peil onvoldoende gehandhaafd blyft. Ook de keuze der stukken kan er toe hebben bygedragen, dat het koor niet op zyn voordeeligst is uitgekomen. Er was nu niet één werk by, dat my heeft kunnen boeien: heb meest misschien nog het slotnummer „De Geboortegrond" en zeker wel het minst het „Nachtlied" van Zöllner. Dit laatste werk is een mannenkoor met sopraan solo en met begeleiding van koper en harp zoo zal het ten minste wel bedoeld zyn. Voor de harp kregen wy echter een piano, die lager was gestemd dan de blaasinstrumenten; en de blazers twee hoorns en drie bazuinen weerden zich zoodanig, dat men de soliste op sommige plaatsen wel zag, maar met den besten wil van de wereld niet kon hooren. Het is mogeiyk, dat de uitvoering iets bedierf, maar toch leek my het werk ook een tameiyk onmogeiyke compositie. Daarentegen moet men den componist Sylvain Dupuis weer bewonderen, dat hy muziek heeft weten te schryven op een zoo naar stuk poëzie als Les Cloches" van Méan. Vooral die slotregel „Voilé le défunt remplacé*' verraadt echt dichterlijke ingeving. De sopraan-soliste, mej. Mina Verhage, ui Den Haag, meen ik vroeger al eens gehoord te hebben, naar ik denk eveneens op „Arion". Zy is een goede zangeres, die my vooral in de liederen beviel. Jammer daarom, dat zy met een zwakke voordracht van „Het Kwezelke" van dr. Pyzel, als ik my wel herinner den goeden indruk weer wat wegnam. Ook in de aria was zy te pryzen, terwijl het my toe scheen, dat zy in hot recitatief aan onvast heid van toon leed. De andere solist was de heer J. C. Herbschleb, uit Amsterdam, geen buitengewoon, maar toch een goed violist. In het eerste deel van Mendelssohn's vioolconcert leek hy my ge jaagd en niet goed overweg kunnende met zyn begeleider. Dit was boter na de pauze, maar in zyn toestukje had meer expressie kunnen zitten. De piano-begeleidingen waren voor ver betering vatbaar. En zoo ia het seizoen dan geëindigd. Het is veel minder druk geweest dan het vorige, maar wy hebben veel gehoord van zoo goede hoedanighoid, dat wy tevreden kunnen zyn. Intusschen onzen dank aan allen, die tot de opluistering van het afgoloopen concertseizoen het hunne of hare hebben bygedragen. d. G. Uit do „Staatscourant"* De Minister van Binnenl. Zaken heeft goed gevonden: lo. te bepalen, dat het eindexamen der gymnasia met 6-j. c. in de bij deze besohikking genoemde gemeenten zal worden afgenomen op de daarbij voor elk gymn&siam aangewezen dagen; 2o. do volgende gecommitteerden aan te wijzen, te wier overstaan bedoelde examens tallen worden afgenomen, te weten: a. bij de eindexamens der gymnasia te Aasen, te houden van 1820 Juni, Groningen, te houden van 2123 en 2527 Juni, en Winschoten, te houden van 28—30 Juni, dr. A. H. G. P. Van den Es, bui- tengew. hoogl. aan de Gem. Univ. te Amsterdam, dr. KJ. L. Kramer en dr. J. De Vries, hoogl. aan de Rgks-uniy. te Utrecht; b. bij de eindexamens der gymnasia, te Amster dam, te houden van 18—28 en 25 Jnni, Sneek, to houden van 2628 Juni, en Leeuwarden, te houden 29 en 30 Juni en 2 en 3 Juli, dr. C. J. Eggink. insp. dor gymn. dr. P. J. klok en dr. P. Vaa Geer, boog), nan do Rijks-univ. to Loiden; c. bij do eindexamens der gymnasia te Zwolle, te houden van 19—21 Juni, Deventer, te houden 22 en 23 en 25—27 Juni, Arnhem, te houden van 283D Juni, en ZutfeD, te houden 2 en 3 Juli, dr. C. P. Tiele, hoogl. aau do Ryks-unir. te LeideD, dr. J. S. Speijer, hoogl. aau do ftijka-univ. te Groningen, en dr. H. G. Van de Sande 13akhuyzen, hoogl. aan do Rijks-univ. te Leiden; d. bij de eindexamens der gymnasia te Haarlem, te houden van 1820 Juni, Utrecht, te houden van 2123 Juni, Amersfoort, te houden van 25—27 Juni, en Kampen, te houden van 2830 Juni en 2 Juli, dr. J. 0. Mattbes, hoogl. aan de Gem. Univ. te Amsterdam, dr. U. Ph. Boiasevain en dr. J. O. Kaptoyn, hoogl. aan de Rijks-univ. te Groningen; e. bij de eindexamene der gymnasia te Dordrecht, te houden van 18—20 Juni, Gorkum, te houden van 2123 Juni, Tiel, te houden van 2527 Juni, Nijmegen, to houden van 28—30 Juni, en Maastricht, te houden 2 en 3 Juli, dr. I. M. J. Valeton, hoogl. aau de Gem. llniv. te Amsterdam, dr. Symons. hoogl. aau de Rijks-univ. to Groningen, en dr. V. A. Julius, hoogl. aan de Ryks-umr. to Utrecht; f. bg de eindexamens der gymnasia te Leiden, te houden van 13—15 Juni, 's-Gravenhage, te houden 16 en 1823 Juni, Delft, te houden van 25—27 Juni, dr. J. Woltier, hoogl. aan de Vr(jo Univ. te Amsterdam, dr. J. H. Gallée, hoogl. aan de Rgks-univ. te Utrocht, en dr. P. H. Schoute, hoogl. aan de Rijks-univ. te Groningen; g. bij de eindexamens der gymnasia te Schiedam, te houden van 2123 Juni, Rotterdam, te houden van 25—29 Juui, en Gouda, te houden op 80 Juni en 2 en 3 Juli, dr. H. T. Karaten, hoogl. aan de Gem. Univ. te Amsterdam, dr. P. L. Muller, hoogl. aan de Rijks-univ. te Leiden, en dr. F. Do Boer, hoogl. aan de Rijks-univ. te Groningen; bij do eindexamens der gymnasia te Deutichom, te houden van 19—23 Juni, 's-tiertogenbosch, to houden van 2527 Juni, Breda, te houden van 28—30 Juni, en Middelburg, te houden van 24 Juli, dr. W. L. Van Heiten, hoogl. aan de Rijks- univ. te Groningen, dr. J. Van Leeuwen Jz. en dr. J. C. Kluyver, hoogl. aan de Rgks-uuiv. te Le den. TWEEDE KAMER, Vaderlijke macht en voogdij Door den heer Veegens wordt als zelf standig amendement voorgesteld om den aanhef van art. 93 te wyzigen, ten einde te doen uitkomen, dat het vereischte van de ouderiyke toestemming nooit kan worden vervangen door verlof van den kantonrechter. By stemming wordt het eerste amendement der Commissie van Voorbereidingom met over- ïyden van een der ouders geiyk te stellen de onmogeiykheid om zyn wil te verklaren, aangenomen met 54 tegen 12 stemmen. Het amendement-Fh/cfcer, om by verschil tusschen de ouders den kantonrechter te doen beslissen, wordt verworpen met 56 tegen 11 stemmen. Het tweede amendement der Comm. van Rapp., om by ontzetting der ouders uit de ouderiyke macht of voogdy de tusschenkomst des kantonrechters mogeiyk te maken, wordt aangenomen met 47 tegen 20 stemmen. Artt. 92—94 zyn goedgekeurd. Op art. 96 zyn aangenomen twee amende menten- Van Deinte, om den termyn van appèl van de beslissing van den kantonrechter van 8 op 14 dagen te bepalen en om de be langhebbenden niet te verplichten by het in stellen van beroep tegen het verleend verlof, de motieven in het verzoekschrift te beteekeneo.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1