B y de politie te Haarlem ver hoogde zich Zaterdag een 17-jarige jongen om hulp. Vier jaren geloden had zyn vador hem onverzorgd achtergelaten te Rotterdam, en na overal te hebben rondgezworven, had hy dezen nu te Haarlem teruggevondon. Vader was echter hertrouwd en weigerde iets voor zijn zoon te doen. Do jongen zou dus genood- laakt wezen zyn zwerftocht voort te zetten. Een der lezers van het „H. Dbld." herinnert er aan, dat wy in deze lieflyke Meimaand in de periode verkeeren van de drie ysheiligen Mam er bus, Pancralius en Ser- vatius, die ieder in de maand Mei een nacht vorst voor hun rekening nemen. Het wil ons voorkomen, dat dit drietal dit jaar veel meer doet dan de almanak hun oplogt, zegt het blad. Maar, vraagt de „Resid. bode", is hot oudste orgaan van Den Haag dan vergeten, dat men in de residentie vroeger kermis hield in zyn winterjas en dat dus de „ysheiligen" aan de traditie getrouw blyven? Het is altyd frisch in Mei. Do roden dor afkoeling, welke in deze maand, niet steeds op dezelfde dagen, in het noorden en midden van Europa regel is, heeft men gezocht in ©en opslorping van de zonnewarmte dooreen meteoorkring. Deze is echter nooit waarge nomen en waarschy'niykor is de verklaring, dat do zomerwarmte, die in zuideiyker streken zich reeds sterk doet gevoelen, tot een lucht- verdunning leidt, welke toevloed van lucht uit het noorden ten gevolge heeft en dus koele noordeiyke winden. De staking der typografen te Amsterdam is nog niet gohoel geëindigd. De directie van „De Brakke Grond" heeft verklaard in geen geval de by haar stakende gezellen en bloc weer aan te nemen. De raddraaiers en onbekwamen zy'n en blyven ontslagen. En hun, die voor wederplaatsing in aanmerking komen, wenscht zy een boete op te leggen, blykond uit het volgende for mulier, dat zy zullen hebben te onderteekenen „Ondergeteekendo aanvaardt weder zyn dionst by de Maaty. tot ExpL v. d. B. G., doch als los werkman, en belooft zich stiptelyk to zullen gedragen naar de orders van den meesterknecht. Hy erkent to hebben verbeurd een boete van of 48 uren werkloon, ten behoeve van het Politiefonds, en machtigt den werkgever voornoemd, deze boete van het loon in te houden, in termynen van hoogstens f 1 per week." Gistermorgen werkten by de firma Holdert, Keizersgracht, 91 manby Ellerman en Harms 60 a 70; by do Eiectrischo Drukkery 16; by De Brakke Grond de helft van het oorspron- keiyk getal werklieden. De drukkery Elsevier heeft al haar 26 arbeiders ontslagen. Nieuwe zetters hebben zich reeds by haar aangemeld. „De Standaard" en „Het Nederlandscbe Dagblad" worden nog altijd vervangen door een „Buitengewoon Dagblad". Heden verscheen van „De Telegraaf' weder de ochtend-editie, doch nog niet in haar go- heelon omvang, als bestaande slecht3 uit twee in plaats van vier pagina's druks. Do heer L., te Utrecht, wilde Zondag in een vlaag van waanzin zichzelven in zyn kosthuis op den Abstederdyk van het leven borooven. Hy sneed zich daartoe do polsen door, doch werd gelukkig bytyds ver hinderd zyn werk voort te zotton. Naar het hoofdbureel van politie gebracht, werd hy 'b avonds reeds in het krankzinnigengesticht opgenomen. Door de marechaussee is gevan kelijk te Maastricht binnengebracht zekere Willem Erkenbosch, oud 16 jaren, van Ro- them-Moerssen. Dit veelbelovend jongmensch had oen dame van Amsterdam, die tot herstel van gezondheid te Meerssen vertoefde en hem op een wandeling naar den weg had gevraagd, een verkeerd pad aangewezen. Vervolgens was hy haar nagegaan, en in een bosch ge komen, had by haar van achter aangegrepen, op den grond geworpen en van al haar geld beroofd. Hij heeft reeds zyn misdaad bekend. Een goede zyde van den strjjd, die na het jongste proces tegen de oud- suppoosten van Neerbosch to Arnhem is ge voerd, is, dat volgens het „U. D." te Huis duinen een vereeniging opgericht is, ten doel hebbende de opvoeding van weezen, halfweezen en onverzorgde kinderen. Reeds zyn enkele kinderen door die vereeniging opgenomen, die voorloopig in het huisgezin wordon verpleegd. Einde Juni zal het eerste paviljoen gereed zyn. Daarin zullen 15 a 20 kinderen worden opgenomen en mot een vader en moeder een afzonderlyk huisgezin vormen. Zondag hing het bullotin van de „Leeuw. CL" over de inneming van Kroon stad door de Engelschen voor oen winkel te Leeuwarden, achter een glazen plaat op een houten aanplakbordje. Een snaak haalt het stuk papier van ach ter de plaat vandaan, keert het om, schryft er iets op en zet het aldus, met de nieuw be schreven zyde naar het publiek gekeerd, weer op de oude plaats. En nu zien de lezers, die na hem komen, het officieele" bericht, dat lord Roberts met veertig duizend Engelschen in de lucht was gevlogen I Als een vuurtje ging het door de stad: lord Roberts de lucht in en 40,000 Engel schen met hem. Ieder was tevreden. Zeker niet het minst de uitvinder van de „offl- cieele" mededeeling. In een h arm o nicatrein tusschen Keulen en Hamburg werd de vorige week een reiziger in een coupé 1ste klasse by aankomst slapend gevonden. Met grooto moeite gelukte het hem te doen ontwaken en toen bleek, dat hem zyn portefeuille met 30,000 mark en zyn horloge waren ontroofd. Onderweg had een ander in de coupé plaats genomen en hem waarschyniyk een slaapmiddel toegediend en toen beroofd. Die reiziger was in Bremen uitgestapt en wordt nu opgespoord. Wogens het rondbrengen niet op straat colporteeren van socialistische kalenders op Zondag in een Pruisisch dorp zyn eenige arbeiders veroordeeld. De rechtbank bleek van oordeel, dat het dragen van een zwaar pak boeken openlyke arbeid was en dat het rondbrengen van socialistische kalen ders de Zondagsstemming der dorpsbewoners kon verstoren. Heeft men by ons reden tot klagen over hot gure weder, in Oostenryk m het nog slechter gesteld. Op twintig myion afstand van Weenen en vorder in Galiciö, Hongary'e, Morav.iö on Styrië is Zaterdag veel sneeuw gevallen. De te velde staande ge wassen hebben veel geleden door vorst en koude winden. Te Port-Sald zyn tot dusver twintig gevallen van pest voorgekomen, waarvan dertien met den dood eindigden. De „Arabia" van de P. en O. stoomvaart- maatschappy is te Suez aangekomen met oen verdacht ziektegeval aan boord. Het schip ligt in quarantaine. De zieke is aan land gebracht Uit Sydney wordt gemold, dat het totaal aantal postgevallen daar 216 heeft bedragen, waarvan 73 met doodelyken afloop. In Catiglion-Fiorentius dooddo eon landman, genaamd Menci, in oen aanval van waanzin negen personen zyner familie, verwondde zwaar een aantal andero personen eu stak ten slotto zyn veestal in brand, zoodat de dieren verbrandden. Het gelukte eindelyk hem te grypon. Dopoststoomboot „Thoti s", d i e van Groonland naar Kopenhagen onderweg was, is met man en muis vergaan. De uitbarstingen van den Vesuvius zyn gedaan, doch de observatie- werktuigen blyven nog sterke schommelingen vertoonen. De schade, door de uitbarstingen der vorige week veroorzaakt, is nogal groot en het zal eenige weken duren eer de draad- baan hersteld is. Voorloopig is de toegang tot den berg verboden. By Philadelphia zyn twoe troinen op elkaar geloopen, waarby vior wagens met potroleum in de lucht vlogen. Zeven reizigers werden gedood en by het blusschingswerk bekwamen 27 brandweermannen kwetsuren. De politie te Weenen heeft ont- dekt, dat een monster van eon vader, Ott genaamd, die zyn kind mishandelde, het ton slotto gedood, in stukkon gesneden en in de kachel verbrand heeft. Ondervraagd waarom hy dit gedaan had, antwoordde Ott, dat hy zyn kind een gezwel had goopend, waardoor het gestorven was, en toen uit vrees voor ontdekking het lichaam in stukkon gesnedon on verbrand had. Volgons een bericht uit Bombay aan do „Times" woedt daar voortdurend cholera in de kampen van de liongerlydor3. Te Mandwi zyn in drie dagen vierhonderd menschen aan do cholera gestorven. Te Godra en eldors zyn zooveel dooden, dat de overheid de lykeu dagenlang onbegraven heeft moeten laten liggen. POLITIE. Gevonden voorworpen. Een rozenkrans. Een gouden Zoeuwschen knoop. Een zwart lederen kinderschoentje. Een bosje sleutels. Een zoetemelksch kaasje. Een bont schort. Inlichtingen zyn eiken workdag tusschen 12 en 1 uur te bekomen aan het Bureel van Politie alhier. Burgcrl|jl£0 Stand van Leidoc, Eerste huwelijksafkondiging van 13 MeL H. Massaar jm. 28 j. en A. J. Bolderdyk jd. 27 j. H. Menyn jm. 35 j. en S. A. Van Arnerom gesch. vr. 33 j. D. Wasse naar jm. 28 j. en A. RietUens jd. 19 j. H. Hoppen brouwer jm. 22 j. en M. J. Nagglas jd. 19 j. S. F. Knaap jm. 46 j. en M. Mulder jd. 41 j. J. Kramers jm. 32 j. en J. Van Wyk jd. 28 j. A. J. Montaaus jm. 28 j. en E. Van der Mooren jd. 24 j. W. F. Fakkel jm. 23 j. on C. Van Dyk jd. 22 j. U. Braggaar jm. 22 j. en J. Lango- zaal jd. 24 j. H. D. Balk jui. 27 j. on M. Schumacher w. 34 j. H. Alieremet w. 29 j. en A. De Kievit jd. 30 j. C. W. Schipper jm. 26 j. en W. Van Zwieten jd. 26 j. Th. Kriek jm. 41 j. en C. A. C. Schouten jd. 27 j. A. P. Tendeloo jm. 24 j. en J. H. Dirkse jd. 29 j. P. Kolderman jm. 21 j. en N. M. Huson jd. 21 j. J. De la Rie jm. 27 j. en M. E. Visser jd. 21 j. T. Zirkzeo jm. 26 j. on L. C. Do Boer jd. 19 j. CORRESPONDENTIE. Abonné te Hillegom. Men is in den tegenwoordigen tyd spoedig geneigd de politiek er by te halon, maar nu gelooven wy toch niet, dat een vereeniging gezegd kan worden aan politiek te doen, wanneer zy zich uitlaat ton gunste der Onge vallenwet. Art. 19 zegt, dat alleen zaken behandeld mogen worden den leden als werkman betref fende; welnu, daarvoor achten wij de Onge vallenwet by uitnemendheid geschikt. Mot de aanneming hiervan kan de werkman slechte winnen, ofschoon alle gevolgen nog niet zyn te overzien, want vele werkgevers zullen ter dege moeten bydragen en hun getal werk lieden niet dan by hooge noodzakeiykheid uitbreiden of verminderen. In hoeverre dus de Ongevallenwet nog nadeolig zou kunnen werken, willen we verder niet bospreken, maar een vereeniging doet o. i. niet aan de politiek, wanneer zy aan dringt op aanneming dier wet. jMarktborichton. Bodegraven, 16 Mei Kaas. Aangev. 279 wagens, te zamen 15971 stuks, wegende r 73016 KG. Prijs lsto soort Goudsche j 26.50 a zwaardere ƒ27.a 2de soort/21.a 23. Der by kaas, prijs late soort 29.a f2de soort J 24 a J 26.50. Edammer Kaas, prijs 1ste soort ƒ25.— a 2de soort ƒ18.50 a ƒ21.50, wagens Leidsche Kaas, a het schippond. Handel matig. VEE. Aangevoerd 380 lammeren ƒ7 a ƒ11, 32 biggen. Rotterdam, 15 Mei. Vee. Aanvoer 50 Paarden, vealens, Ezel, 1143 magere runderen, 815 vette Runderen, 173 vette- en graskalveren, 385 nuchtere kalveren, 5 Schapen of Lammeren, 2 Varkens, 234 Biggon, 3 Bokken of Geiten. Men noteert: Vette Runderen lste qnal. 66 a 2de qnal. 60 a 3de qnal. 56 a cents, Ossen lste qnal. 64 a 2de qual. 58 a 8de quaL 54 a cents. Stieren lste qual. 66 a 2de qual. 45 a 3de qual. a cents. Kalveren lste qual. 90 a 2de qual- 80 a 70 cents, alles per KG. Handel in vette runderen ving, stieren traag. Melkkoeien ƒ216 a ƒ160, Kalfkoeien ƒ220 a ƒ160, Stieren ƒ180 a ƒ80, Pinken 95 a 70, Graskalveren ƒ66 a 36, Vaarzen ƒ130 a ƒ75, Paarden 230 a 40, Hitten a Handel vlug en zeer goed. Boter. Aanvoer: 148/8 en 89/16 ton en 646 stukken van Va kilo. De prjjzen waren als volgt: lste qual. ƒ46, 2de qnal. ƒ42 en 3de qual. 40. Veer stukken van Va kik» werd 66 a 60 ets. betaald. Rotterdam, 14 Mei. Op de veemarkt waren j aangevoerd: paarden, veulen, ezel, magere runderen, 332 vette runderen, 321 vette en graskalveren, 4 nuchtere kalveren, 574 schapen of lammeren, 433 varkens, biggen, bokken of geiten. Men noteert: Vette Runderen prima late qnal. a lste qual. 66 a 2de quaL GO a 3de qual. 66 a cents, Osson lste qual. 61a 2de qual. 58,3de qual. 54 cents, Stieren lste qual. 55 a 2de qual. 45 a3de qual. cents, Kalveren lste qual. 85, 2dequaliteit 75 a 6# cents. Handel vlug. Schapen lste qual. 60 a 2de qual. 65 a cents. Handel vlug. Varkens lste qual. 46 a 2de qual. 44, 3de qual. 42 cents. Licht soort 41 a 39 cents. Kleine aanvoer en redelijke handel. Rotterdam, 14 Mei. Granen. In weerwil van den kleinen aanvoer was Witte Zeen wsche, Vlaamsche en Üvermaasscbe Tarwe niet als voren te plaat sen. Inlandscho Rogge en Haver onveranderd. Gorst ontbrak. Witto- on Bruineboonen op vorigen prys gehouden. Blauwe Kookerwten prijshoudend. Kanariezaad als voren. Buitenlandscho granen stil. Witte Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmansseho Tarwe 7 5.80 a ƒ7.Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaasscho Rogge f 6.20 a ƒ5.90, Zeeuwsche en VJaamscho Wiutergerst a/ ditoZomer- gerst a Haver 3.20a 3.70, Paorden- booneD a' Witteboonen U.a 12. Bruineboonen ƒ7.50 a - 9.25, blauwe Kookerwten ƒ7.a i 7.50, Kanariezaad 6.a f 7.70. Als volgt is verkocht: Amenk. Mixed Mais uit lichter j 109 a ƒ112, dito dito nit zeeboot 106 a 109, dito dito stoomend 105 a 107, alles per 2000 kilo, vrij aao boord. Meel verkeerde gedurende de vorige week in kalme stemming, do coosuuiptio kocht regelmatig het benoodigde, doch grooto zaken kwamen niet tot stand, waarop ten slotto de inlandscho meel fabrikanten 25 ceot9 lager aanboden. Daarentegen waren buitenlandsche molens ongenegen lager af te geven, lieden onveranderd stil. NOTEERINGEN. Prima qual. inlandsch ƒ10.25 a ƒ11.60' lste qualileit Prima lsto l6te 2de Prima lste Fransch Duitscb 9.25 10.25 9.25 10.40 10.10 9.60 Belgisch „11. „10.- Extra puike qual. Üongaarsch 13.50 lste 2de „tl.ï 12.— 10.60 14.50 12.75 Prima Amerikaansch Patent „10.60 „11. lste qual. la Bakers 8.25 8.75 2de 2a 7.26 7.50 3de Zeeuwsche Tarwebloem. Zeeuwsch Tarwemeel Fianache Roggebloem Duitsche u 10.11. Inlandsche 10.11.60 Alkmaar, 14 Mei. Vee. Koeien per K.G. ƒ0.50 a ƒ0.58. Vette Kalveren f 35 a 96idem per K.G. ƒ0.70 a ƒ0.90; nuchtere idem ƒ0.— a ƒ14; Schapen 25.a ƒ30.Lammeren 12 a vette Varkens per K.G. ƒ0.39 a ƒ0.43, magere idem ƒ14 a 16. Do oorlog tusschen Engeland on Transvaal. Lord Roberts heeft zyn belofte, dat hy zoo spoedig mogelyk naar Kroonstad opruk ken zou, gehouden. Hy heeft de stad bereikt en er zyn intocht gehouden. Hij heeft de inneming geforceerd, ondanks de moeiiyk- lieden, waarmede het vervoer van zyn trein te kampen had. Van strategisch standpunt was het van het allergrootste belang, dat hy den vyand geen tyd liet om adem te schoppen, en hem onafgebroken voor zich uit joeg. Het snelst zou hy de bracht van zyn tegenstan der kunnen breken, wanneer hy ook na Kroon stad niet halt maakte, doch onmiddellyk op Johannesburg en Pretoria verder aanrukte. Doch een dergelyke onderneming zou togelyk een groot waagstuk zijn met het oog op de noodzakeiykheid om allo proviand na te voe ren met de spoorlyn, waarvan de herstelling, niettegenstaande den meest ingespannen ar beid van den spoorwegtroep, zulk een snellen Öpmarsch niet zou kunnen byhoudon. Roberts zal dus genoodzaakt zyn in Kroonstad halt to houden, en de stad in een tweede stapel plaats voor voorraden van alle soort te vor- anderen, zooals hy het reeds met Bloemfon tein gedaan heeft. Nog een andero omstandigheid komt in aanmerking. Hoe verder Roberts in het vyandelyke land doordringt, des te meer is hy genoodzaakt van zy'n operatie-leger troepen af te geven tot dekking van zyn achter- waartscho verbinding. Hy heeft reeds eenmaal in Bloemfontein slechte ervaringen opgedaan, toen hy deze belangryke taak te licht opvatte, en hij zal zich natuuriyk niet voor de tweedo maal willen blootstellen aan zulke dingen, die noodzakelyk zyn aanzien by hot leger en by de onderworpen Vrijstaat-bevolking moeten schaden. Door detacheeringen aan de achter- waartscho verbindingen en flanken verliest evenwel zyn leger, waarvan de massa's thans tegenover de geringe sterkte van don vyand als het ware overweldigend zyn de ver houding is ongeveer als 101 aan aanvals- kracht, en wordt het verschil in kracht tus schen de beide tegenstanders minder enorm, hoe meer de operaties naar het noorden plaats hebben. Dit is in elk geval een feit, waarmede de Engelschen onder alle omstandigheden reke ning moeten houden, onverschillig of de öp marsch in meer of minder enel tempo plaats heeft, want andere étappe-troepen, wellicht militie-bataljons en vrywilligercorpsen, staan niet meor ter beschikking, daar zy reeds in be slag gonomon zyn door de bescherming van de meer zuidelijke verbindingen Daaruit blyktdus, dat de stryd by verder voortdringen van do Engelschen naar het Noorden voor de Boeren slechts gunstiger kan worden. Reeds hierom is het waarschyniyk, dat zy alle vergeefsche pogingen om op ongeschikte plaatsen nieuwen tegenstand te beproeven, opgeven en eerst ten Noorden van de Vaal in hot gekloofde bergland den stryd weder opnemen. Intusschen brengt het verder achterwaarts concontreeren voor hen het gevaar, dat de oordeellooze massa der stryders, vooral de Vr(jstaatsche Boeren, die zich stap voor stap yan hun vaderlandschen grond zien terugge drongen, do eigen zwakheid des te zwaarder voelen en den strijd als zonder uitzicht reeds thans opgeven. Het schijnt, helaas, dat deze gemoedstoestand onder de Boeren werkeiyk reeds is ontstaan, althans wanneer de tele- graphische berichten vertrouwen verdienen, hetgeen intusschen niet onvoorwaardeiyk het geval is, want zy komen, geiyk reeds meer malen werd opgemerkt, allen zonder uitzon dering uit Engelsche bron. De militaire medewerker van de „Times" zegt, naar aanleiding der bezetting van Kroon stad o. a. Met de bezetting van Kroonstad is de oorlog inderdaad een nieuwe phase ingetreden, en ofschoon do krygsvorrichtingen van den laatsten tyd niot van schitterenden aard zyn geweest, do veldtocht staat niettemin op zyn keerpunt. Thans is het gepast om hulde te brengen aan de wyshoid en hot beleid waar mede lord Roberts die krygsvorrichtingen heeft geleid. Zy die misschien geneigd waren, den opperbevelhobbor eenige langzaamheid van beweging te verwyten, moeton nü be kennen dat do uitkomst al de voorzorgsmaat regelen rechtvaardigt. Na langen tyd te Kaap stad gewacht te hebben hoeft lord Roberts met een snellen en schitterenden tocht Bloem fontein bezet, en eerst na lang genoeg te Bloemfontein gewacht te hebben heeft hy kunnen oprukken met die buitengewone snelheid, die biykbaar den vyand in ver warring hoeft gebracht. De correspondent van de „New-York Herald" te Londen heeft „een bekend generaal" naar zyn meening gevraagd. Indien Bulier, dio nu weer iets omtrent zyn toestand aan het Big- garsgebergte van zich laat hooren, er in slaagt, zich met lord Roberts te vereenigen, dan zal deze laatste er toch geen grooten aanwas van troepen door krygen, zeide deze officier. Bulier kan niet veel meer dan 40,000 man onder zyn bevelen hebben en hy zou sterke afdeelingon mooten achterlaten om de Biggarsbergen te bewaken. Generaal Hunter zou, na Mafeking ontzet te hebben, juist intyds komen om tegoiyk raet Roberts op te rukken tegen Pretoria. Wat generaal Carring- ton betreft, hy zal niet meedoen aan den marsch naar Pretoria. Vermoedelyk is zyn troepenmacht naar Rhodesië gezonden op aan dringen van Cecil Rhodes, die vernomen had dat de jonge Boeren als zy zich niet langer konden verdedigen, naar het noorden wilden trekken om een inval te doen in Rhodesië, dat onbeschermd was gelaten. Volgens den correspondent van de „Times" te Kroonstad heeft generaal Botha de brug over de Valsch-rivier, waarover de weg naar Winburg loopt, vernield, en de spoorwogbrug verbrand. Te Kroonstad moeten volgens dezen bericht gever de Engelschen nog veel proviand ge vonden hebben ofschoon de Boeren zooveel vernield hadden als zy konden. Dezelfde correspondent zegt, dat de stellin gen van de Boeren tusschen Boschplaats en Kroonstad verdedigbaar zouden zyn geweest, maar de Boeren schenen met lamheid gesla gen na het gevecht aan de Zandrivier, waar drie van de zes commando's wegliepen, terwyi de Transvalers en Vrystaters openljjk met elkander krakeelden. De correspondent van de „Daily News" te Lorenqo-Marquez seint dat er in Pretoria een dergelyke ontredderde toestand heerscht. De ambtenaren sporen er overal verborgen deser teurs op. Van de tweeduizend hebben slechts twintig vrywilligers zich voor den dienst aan geboden. Over de krygsverrichtingen in het noord oosten van den Vrystaat komen nog de volgende berichten: De Boeren (seinde de correspondent van de „Daily Mail" eergisteren) houden de wegen tot Ladybrand nog bezet. Generaal Rundie tast hen aan met zyn bereden infanterie. Vandaag zyn de Boeren, die een talryke macht in het noordoosten saamgetrokken hebben, verscheiden myion teruggetrokken. Volgens den berichtgever van de „Daily Telegraph", die den 12den uit Eden seinde, besloeg het vooruitrukkende leger een front van 60 kilometer breedte. Generaal Grenfell had dien morgen Newbury's Mills bezet, zonder tegenstand te ontmoeten; hy ver meesterde verscheiden duizenden zakken graan. Vierhonderd Boeren konden hem nog juist ontsnappen. De brigades van Boye, Brabant en Campbell volgden do Boeren op den voet. De Vrystaters zyn den oorlog volstrekt moede en weigeren beslist vorder te vechten. Do ex-president Steyn dreef hen, zegt de correspondent van de „Daily Telegraph" te Kroonstad met zweepslagen (I) aan, maar ook dit mocht niet baten. Dientengevolge zouden ook de Transvalers ontmoedigd zyn. De berichten van den correspondent der „Daily Telegraph" zyn gemeeniyk niet erg betrouwbaar, en zyn voorstelling van „ex- president" Steyn, zyn zweep gebruikende om den Vrystaters don lust tot wegloopen to ver loeren, is zelfs voor een Engelschman wat te theatraal. Do generaals French en Hutten, schryft hy, trokken vanmorgen de stad binnen. De Boeren hadden Kroonstad Vrydag ontruimd, nadat de Hollanders en Ieren de bruggen vernield en het voer verbrand hadden. De Vrystaters gaan naar huis toe. Hun Volksraad is hier byeenge- komen, maar is verdaagd om de zitting elders te hervatten. De oorlog is eigeniyk gedaan wat den Vrystaat betreft. Zes duizend Boeren zyn met 20 kanonnen naar het noorden getrokken. Er is niet gevochten, maar misschien houdt de vyand nog stand to Heilbron. Lord Roberts zag vanmiddag op het plein het voorbytrekken aan van de troepen. De soldaten juichten hem levendig toe. Er is veel verbittering tusschen de Transvalers en de Vrystaters. Ex-president Steyn sloeg Vry dag met zyn sjambok op do Vrystaters los, die hun voornemen te kennen gaven om heen te gaan. Een commando van 100 man, onder Nels, is tot 17 weggesmolten, de anderen hebbon hun hoeven opgezocht. Vandaag heb ben verscheiden honderden hun wapens in geleverd. De Union Jack is te Kroonstad geheschen door mevrouw Lockhead, oen Amerikaansch© van geboorte, gehuwd met een Schot. De meeste paarden van de Boeren zyn er ellendig aan toe, maar president Kruger lieeft gezegd, dat hy den oorlog zal voortzetten. Volgens de „Daily Telegraph" is Mafeking ontzet. Officieel is daarvan echter geen be vestiging ontvangen. Het Londensche blad, dat, naar het schynt, zyn eigen bericht niet al te zoer gelooft, teekent aan, dat volgons de Boerenberichten het ontzottingsleger Maandag of Dinsdag, maar op zyn laatst Woensdag, te Mafeking kan zyn. Het heeft er alles van, dat het ontzettings- bericht maar is openbaar gemaakt in de ver wachting, dat het toch wel spoedig waar zal zyn, al is het nu. nog niet waar. Hunter kan, indien hy tusschen Vryburg en Mafeking even T weinig tegenstand heeft ondervonden als o]i het eerste gedeelte van zyn geforceerden marsch, tussehon Veertien-Stroomon en Vry burg, workeiyk ln den omtrek van Mafeking' aangekomen zyn: den lOdon was hy Vryburg doorgetrokken. Volgens een telegram van do „Daily Mail* uit Loren^o-Marquez, is de vraag of vleesch in bussen, kleeren en dekens contrabande zyn, ten gevolge der protesten van de vreemde kooplieden, ter beslissing voorgelegd aan do overheden to Lissabon. Uit Lorenqo-Marquez wordt aan de „Times" gemeld, dat de consul der Veroenigde Staten geprotesteerd heeft tegen de weigering van den gouverneur, om 10,000 kisten met levens middelen, voor Transvaal bestemd, door te laten. De bezending ingemaakt vleescb, dio te Lorenqo-Marquez aangehouden wordt, bestaat, volgens do „Temps", uit 120,000 blikken. En er schynen nog meer ladingen op komst. Dezè levensmiddelen heeten bestemd voor Lyden- burg, en de „Temps" gaat reeds zoo vor to beweren, dat de Transyaalsche regeering nu het stand houden in Lydenburg wil opgeven. Het blad meent ook to wo ten, dat de blikken vleescb, zoowel als de kleeren en schoeneni van Duitsche kooplieden afkomstig zyn. De krijgsgevangen Bocrtn. In het „British Modical Journal" schryft do Kaapsche correspondent, dat het aantal ziektegevallen onder de Boeren zeer groot is. Heb „Palace Hospital" to Simonsstad, dat speciaal tot dat doel is ingericht, is ge heel vol, het meest met patiënten, iydendo aan ingewandsziekte, hoewel ook een weinig gevallen van dysenterie voorkomen. Alle medici verkeeren in de meening, dat de Boer in den regel niet in zulk een gunstige con ditie verkeert als de Engelsche soldaat. Hy verduurt de pijnen flink genoeg, doch hy liec-fo het vooruitzicht van een langdurige ziekte; hy verliest den moed en maakt zich gereed te sterven en dikwyis komt dat uit. De correspondent voegt er aan toe, dat de welwillendheid, waarmede zy behandeld wor den, allen lof te boven gaat. Uit de Zuid-Afrikaansche Afoil. De terugtocht uit de Kaapkolonie. Omtrent den terugtocht der troepon van do generaals Lemmer, Grobler en Olivier uit do Kaapkolonio komt de volgende boschryving voor in „De Volksstem"; Toen de geheele legertrein compleet was, d. w. z. toen al de Verschillende commando's zich by elkandor gevoegd hadden hetgeen in de nabyheid van Commissiedrift moet hebben plaats gehad bestond de trek uit niet minder dan 760 wagens, door meer dan 1000 Kaffers vergezeld. Deze enorme legertrein bevatie do bagage, tenten, levonsbehoeften, enz. van meer dan 6000 menschen, waaronder een 50-tal vrouwen, die uit de Kaapkolonie of deZuide- ïyke Vrystaatsche districten gevlucht waren. De overgroote meerderheid der 6000 waren echter paarderuiters, welko groep3gewyze dag en nacht een inspannendon, doch zeer effect vollen verkenningsdienst op de voorspits en de linkerflank onderhielden. De trein had do schier ongelooflyko lengte van volle 4 uur te paard. Men behoeft wel niet een grooten trek in' de vlakten van Zuid-Afrika te hebben by- gewoond om te kunnen verstaan hoe een pad er moet uitzien wanneer daarop gedurenda een kwartier zonder ophouden paarderuiters en zwaar beladen wagens hun sporen achter laten. Maar onbegrypelyk is het hoe de tweedo helft van een trek als deze nog kon voort komen over paden, langs hollingen, door vleien en door driften, welke reeds een „twee uur rjjdens" langen trein had gepasseerd. "Welk een energie, welk een volharding is hier geopenbaard 1 Terwyl do onvermoeidj waakzame Grobler de voorhoede leidde en hot' pad baande naar de strydmakkers in het* Noorden, dekte generaal Lemmer do achter- hoede op zoo bekwame wyzo, dat geen Britscho vervolgers zich waagden aan een poging om de reusachtige slang van menschen, dieren on wagens, die zich langs de Basuto-grena voortkronkelde, op den staart te trappen en aldus haar voortgaan te stuiten of te verdragen. Merkwaardig is ook de samenhang, die er in dezen oindeloozen stoet bestond. Een nin- dornis op eenige plek werkto als een elee-; trische schok op het geheel cn aan do rap-' portgangers komt een woord van warme hulde toe voor de kranigo wijze, waarop z\j op hun veelal gehavende rywielen langs de diep omploegde paden een geregelde en snelle communicatie tusschen voor- eu achterhoede hebben weten te onderhouden. De driften hebben veol van de volharding en de krachten onzer menschon gevergd. Men kan zich licht den oprit voorstellen van een drift, welke de eerste honderd wagens ge: passeerd hebben. De glibberige'oever, gosneden en gekerfd door elkaar in eindelooze regelmaat opvol gende natte wagenwielon, is een zware lydens- plek geweest voor menigen doodmoeden os of muil. Gelukkig zyn slechts weinige van de dieren niet weder opgestaan na een val en is het verlies merkwaardig gering geweest, ook dat der paarden. En dit niettegenstaande' er uitermate vinnig getrokken werd. To twee uren in den morgen zette de onafzien bare sleep zich by na dagoiyks in beweging tot 5 uren. Dan werd tot 7 uren v.ra. gerust en de weg tot 11 uren vervolgd. Des namid dags werd van 2 tot 6 getrokken on dan na zulk een zwaren dag by behoorlijke warmte nog een „rukkie" van 7 uren 's avond3 tot halftien of tien uren gemaakt. Een byzonder kenmerk van dezen tocht is goweest de snelheid, waarmede aan hefc bevel tot inspannen voldaan werd. Gemiddeld was een 15-tal minuten voldoende voor he3» byeenjagen van paarden, muilen en ossen ea ging bet dan weer voorwaarts op dezen merk- waardigen marsch. Slechts enkele wagena uit het groote getal zyn gebrokon. Dit is des te opvallender, omdat de voertuigen op de slechte paden en in de kwade driften vee* moesten te ïyden hebben. By de plaats van. Tromp op ongeveer twee uren afstands van- Bethulië moest een geheelen dag gewerkw worden om de wagens door eon sloot t#J krygen. Toch werd er niet goklaagd, niefc» gemord, niet de moed opgegeven.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2