II». 12339 Dinsdag 15 Hei. A*. 1900 $eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. d. Zuid-Afrikaaoscbe Vereeniging. SJ^euiilIotorx. MOOIE VROUWEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Z Z Z Z f 1.10. V f 1.40. •- r 0.05. r Franco per post Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADVERTENTUËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incaaseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Offlciëele Kennisgeving, Vergadert** nn den Gemeenteraad ra» Leiden op Donderdag 17 Mei 1900, dea namiddags te twee uren. Vanten ter behandeling 1°. Benoeming van inwoners der gemeente, tevens kiezers in het kiesdistrict, voor den tijd ran twaalf maanden, tot leden of plaatsver vangende leden in de stembureaus voor de ver kiezing van leden van de Tweede Kamer der Btaten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. (114) 21. benoeming van een regent van het Gerefor meerd Minne- of Arme Oude Mannen-en Vrouwen huis. (103) 3*. Benoeming van een tweeden onderwijzer aau de schoei der 8de klasse No. 3. (115) 4'. Verzoek van L. C. Quant, om ontslag als lid der commissie van toezioht op het Middelbaar Onderwijs. (99) 5*. Verzoek van K Wieringa, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld, Middelbaar Onder wijs. 101 t>4. Verzoek van P. H. du Croix, om vrijstelling Van do betaling van schoolgeld, Middelbaar Onderwijs. (104) 7*. Verzoek van hot Bestunr der vereeniging „Ons Vaderland" tot vrijwillige oefening in den wapenhandel, om het gebruik van het Gymnastiek lokaal der school 3do klasse No. 2 voor het houden van oefeningen. (100) 8'. Voorstel tot vaststelling van een suppletoiren begrootingsstaat voor de kosten van den aankoop van het koffiehuis ,De Pauw" met bijbehoorendeu tuin en bovenwoning en van de daaraan grenzende twee winkelhuizen aan den Nicuwon ltijn. (102 •n 105) 9*. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het oprichten van een bergplaats van markt- matenalen aan de tweede Binnenvestgracht. (108 •n 117) 10°. Verzoek van hot Bestuur der Christelijke vereeniging voor ziekenverpleging „Bet Diaco- nessenhui9", om vergunning tot het dempen van •en gedeelte sloot langs den Witten Singel vóór het teirein kadastraal bekend Sectio M No. 1635 en 1636, gemeente Leiden. (109) 11*. Verzoek van de commissie tot regeling der in Juni a. 8. te houden maskerade, tot het doen rooien Van hoornen op het terrein van den Burg. (116) 12*. Verzoek van eigenaars en bewoners van hnizen aan den Zoeterwoudschen Singel, tusschen de voormalige Koepoort en de Philosofensloot, om verbetering te doen brengen in den toestand van de sloot voor die huizen gelegen. (110) 13". Voorstel tot aankoop van het huis en erf met tuintje, enz. to Oegstgeest. gelegen tegenover den ingang van het krankzinnigengesticht „Ende geest". (111 en 117) 14°. Verzoek van M. H. Van Waveren, om ver gunning tot hot dempen van een gedeelte sloot langs den Rijnsburgerweg vóór hot perceel kadastraal bekend Sectie L No. 607, gemeente Leiden. (.112) 15". Bezwaarschrift van R. J. Van Kregten, tegen zijn aanslag in de plaats, dir. belasting, dienst 1899. (106) 16°. Voorstel tot het verloenen van afschrijving van plaats, directe belasting, dienst 1S99 (2de lijst). (113) 17°. Kohier der plaats, direote belasting dienst 1900, tweede gedeelte. (107) Burgem coster en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van het bestuur der Sociëteit „Min er va", houdende verzoek om vergunning tot uitbreid ng van de elootrischo installatie van het fiooiëteitsgebouw aan do Breeetraafc No?. 48/50, door plaatsing cn ia-worklng-stelling van een looomoblol vaa 26 paardenkracht op do binnenplaats van het Postkantoor; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven by deze kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek mot do bijlagen op do Secretarie dezer gemeente tor visie gelegd is; alsmede, dat op Maandag 28 Mei a. e., 'e voormiddags to elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven, om bezwarm togon dat verzoek in te brengen. Bargainees ;or en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 14 Mei 19C0. VAN BEYST, Seoreiaris. Afdeeltng Leiden en Ometreken. Ontvangen b\J den waarnemenden Penning meester: Door bemiddeling van hot Leidech Dagblad: Leve de Machinisten lil Op het zilveren bruiloftsfeest van oom Hoin en tante Jansf 0.23 Onder Motto .Speelwinst van H., te L."5.68 Gecollecteerd op het „Bal" van de Korporaal8-vereeniging „Olympia" door een aardig meisje, dat oen rond gang met een militair hoofddeksel maakte4,70 Gecollecteerd, omdat Hendrik zoo goed gespeeld heeft, 52 ets., en op het gezellige fuifje van oom Hendrik en Tante Helena 81 cents, te zamen 1.83 Gecollecteerd, omdat Lena de tafel had omgegooid0.43 Omdat L. M. K. bjj v. d. V. heeft voorgedragen0.39' Bijdragen kunnen worden toegezonden ean den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. Leiden, 15 Mei. De heer H. Yan Teylingen herdacht heden den dag, waarop hy vóór 25 jaren ton kantore van den notaris mr. J. A. F. Coebergb, alhier, in betrekking kwam. Evenals nu omstreeks vyf jaren geleden een geiyk feest aldaar werd gevierd, zoo werd ook heden den jubilaris een aangename herinnering aan dezen dag gegeven door geschenken, hem door den patroon en diens familie, alsmede door zyn collega's, aangeboden. In de heden gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders derNederlandsche Bank werd het dividend vastgesteld op f 108 per aandeel. De schrijver-majoor v. k. C. F. Ammerlaan wordt den lsten Juni a. s. op zyn daartoe gedaan verzoek wegens langdurigen diensten moer dan vyf-en-veertigjarigen ouderdom, uit Hr. Ms. zeedienst ontslagen met toekenning van pensioen. In de zeer eigenaardig met jeugdig lente groen versierde zaal van het „Volkshuis" werd gisteravond een muziekuitvoering go- geven, welwillend door een aantal jeugdige dames- en oen tweetal heeren-dilettanten aangeboden. De keuze der muziek- en zang nummers niet alleen, maar ook vooral de uitvoering was van dien aard, dat daverend applaus getuigde van de ingenomenheid der bezoekers, wier getal, hoewel de zaal vr(J wel bezet was, toch bij zulk een gelegenheid grooter moest zyn, in aanmerking genomen de zeer geringe kosten, waarvoor men van iets schoons kan genieten. Een kleine pauze verschafte de directrice gelegenheid een korte verklaring te geven van eenige in de Duitsche taal op het programma voorkomende zangstukken, een attentie, welke door velen uit het gehoor op pr^a werd gesteld. Gedurende de geheele uitvoering heerschte de stiptste orde in de zaal; men was geheel vervuld van hetgeen ten gehoore werd gebracht. Vermeldden we onlangs een adres, door acht werklieden-vereenigingen aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal gezonden, houdende verzoek tot aanneming der Ongevallenwet, thans kunnen we mededeelen, dat dezer dagen nog een soortgelijk adres zal worden ver zonden, onderteekend door de besturen van 25 vak- en werklieden-vereenigingen, waar onder de afdeeling van den Roomsch-Kath. Volksbond en het Ned. Werklieden-verbond. Op een in het „Volkshuis" gehouden ver gadering dier vereenigingen werd tevens een comité van regeling benoemd tot het houden eener groote openbare .vergadering in do Btadszaal op Woensdag 16 Mei 's avonds te halfnegen, waar de heer Heldt de Ongevallen wet meer in het bijzonder zal bespreken en men een motie zal stellen, welke, aange nomen, naar de Eerste Kamer zal worden gezonden. Een circulaire, hierop betrekking hebbende, wordt op ruime schaal door hot comité verspreid. Hot Encycliek feest is ook alhier door den Ned. R.-K. Volksbond gevierd. Nadat de president een kort woord ter inleiding had gesproken, zong „Caecilia" het „Bondslied", gevolgd door „Lentemorgen" en een „Ave Maria", jongste compositie van den lieer C. A. Bonten, die bijzonder de aandacht trok door aangename melodie en degelijke piano- party. Toen werd er gelachen om „De feestrede naar" en „Een miskend genie", terwijl „Een politieke biljartpartij" herinnerde aan den onrechtvaardigon oorlog, in Zuid-Afrijra door Engeland gevoerd. Daarna beklom mr. Ledeboer het spreek gestoelte en hield de feestrede, waarin de Encycliek in verband met de arbeidersbewe ging werd besproken en gewezen werd op den bloei van den Leidschen bond. De president sprak zijn dank uit en hoopte, dat mr. Ledeboer nog dikwijls bereid gevon den zal worden, een lezing te houden. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. Patyn, zal Woensdag de ge meenten Valkenburg, Rynsburg en Katwijk bezoeken. Do nieuwbenoemde directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen, de heer Sprenger van Eyk, heeft gisteren te Utrecht kennis gemaakt met de hoofden en hoofdambtenaren van hot technisch en administratief beheer van de Maatschappij. Dit jaar zal de jaariyksche velddag van het „Leger dea Heils" gehouden worden op Woensdag 20 Juni, on wel op het landgoed „Waterland", te Velzen, naby Haarlem, daar toe welwillend afgestaan door jonkheer Boreel van Ho gelanden. Generaal Booth zal, niettegenstaande zyn vergevorderden leeftyd, zelf dien dag tegen woordig zyn en de leiding er van op zich nemen. Met Spoorweg-maat8chappyen zyn schikkin gen gemaakt om deelnemers aan den veld dag tegen verlaagd tarief te vervoeren. Het „Vad." deelt mede, dat het niet de bedoeling is het wetsontwerp op de invoer rechten, zooals het in verschilleude bladen is gepubliceerd, onveranderd in te dienen. Het was een avant-projet, dat belangryk zal worden gewyzigd. De Arnhemsche Roomsch-Kathol. Volks bond heeft besloten aan de Eerste Kamer een motie te zenden, waarin verzocht wordt de Ongevallenwet, zooals die door de Tweede Kamer is aangenomen, onveranderd te be krachtigen. Naar het „Hbld." verneemt, zal aan de expeditie, die onder leiding van dr. Van Cappelle naar Suriname zal uitgaan, als botanicus deelnemen dr. J. E. Tulleken, te Noordwyk. Vrydagochtond vertrok dr. Schaepman naar Rome, waar hy Zaterdagavond aankwam en ongeveer een week denkt te vertoeven. In den ouderdom van 83 jaren is te Amsterdam overleden de oud-tooneelspeler Eduard Bamberg. Met Bamberg is zegt het „Hbl." weder een van do oude garde verdwenen. Reeds als 10-jarige knaap, in 1826, betrad hy voor het eerst de planken. Hy speelde eenige jaren in de Kinder komedie van zyn vader, te geiyk met den heer Judels. Van de jongens en meisjes van de Kinder komedie is Judels thans de eenige over geblevene. Tot 1886 trad Eduard Bamberg geregeld op, spelende en coupletzingende, nu eens onder meer, dan weer onder minder gunstige omstandigheden, het laatst in het Salon des Variétés, waar hy de directio voorde. Den 23sten December 1885 besloot hy zyn 60-jarige tooneelloopbaan met een voorstelling in den Stadsschouwburg. Later kon men hem nog een paar malen de planken zien betreden by gelegenheid van te zynen voordeele gegeven voorstellingen, de laatste maal als Isaak Stern in „De Oude- kleerkooper of Een Vriend in den Nood" nu ruim drie jaar geleden by de herdenking van zyn tachtigsten geboortedag. Sedert kon men den ouden heer Bamberg langs Amstels straten zien wandelen, het kleine mannetje, kras en rechtop, don hoogen hoed op de lange, wyduitstaande krullende haren, een parapluie onder den arm. Het laatste jaar waren zyn krachten sterk afgenomen. De teraardebestelling zal Woensdag plaats hebben op de Israölietische begraafplaats to Muiderberg. Het stoomschip „Merapi", van Rotterdam naar Java, vertrok 14 Mei van Perim; de „Prins Yan Oranje", van Batavia naar Amster dam, arriveerde 14 Mei te Suez. Hillegom. Do heer J. H. A. Vooron wordt met ingang van 16 dezer verplaatst van het post- en telegraafkantoor alhier, naar dat te Zieriksee. Aan den winkelier C. M. De M. alhier, is vergunning verleend tot den verkoop van sterken drank in het klein in de gelagkamer van het huis, staande aan do Hoofdstraat No. 77. Zoeterwoudo. Wie gisteren onze gemeente passeerde vroeg zich ongetwijfeld af, waarom het Watertje in feestdos prykte, daar van schier allo woningen aldaar het dundoek wapperde. En hy kon ras het antwoord hooren, dat heden de echtelieden A. Ruigrok en M. v. d. Poel den dag herdachten, waarop zy vóór 50 jaren door den echt aan elkander werden verbonden. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik om de gouden jubilarissen, die er beiden nog frisch en krachtig uitzien, ondanks hun zeventig jaren, op dezen dag te komen gelukwenschenzy deden dit gaarne, omdat Ruigrok en zyn vrouw in dat vyftig- jarig tijdperk aller sympathie hadden gewonnen, wat bleek uit de goschenken, die hun van verschillende zijden waren aangeboden. Moge het den jubilarissen gegeven zyn, nog menig jaar in gezondheid en vreugde hun trouwdag te herdenken I By Kon. besluit van 30 April 1900 is aan deze gemeente een rijksbydrage toege kend in de verplegingskosten der krankzinnige J. Teljour met ingang van 1 Dec. 1899, terwyi tevens een provinciaal subsidie is toegekend van f 50. XJit do „Staatscourant1'. Kon. besluiten. Aau den heer H. Coben Henriquez, consul van Italië op Curasao, vergun ning verleend tot het aannemen van het orde- teeken van commandeur in do orde van de Kroon van Italië, hem door den Koning van Italië ge- schonkeo. Aan jhr. C. H. A. Van der Wijok. oud-Gonver- neur-Generaal vaa Nederlandsch-Indië, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken vaa Grootkrais der orde van de Waakzaamheid of den Witten Valk, hem door den Groothertog van Saksen- Weimar-Eisenach geschonken. De ministers van justitie en van koloniën verleenen deze week geen audiëntie. Gemengd Nieuws. Door de commissie tot regeling der a. 8. maskerade is aan den kolonel, garnizoens-commandant, alhier verzocht om op den 19den Juni a. s. te mogen besohikken over 5 sergeanten, 3 tamboers of hoornblazers en 45 soldaten, ten einde gekostumeerd aan de op dien dag te houden maskerade deel te nemen. By den Burgerlyken Standalhier was gisteren een grootvader getuige by de aangifte van zyn 100ste kleinkind. Hy is vader van 18 kinderen. Een kapper hier ter stede kreeg dezer dagen bezoek van een op het oog ge distingeerde dame, die hem eenige bestellingen deed en de voorwerpen, ter gezamenlyke waarde ad ruim f 5, medenam, haar adres achterlatende, waar over hot geld kon worden beschikt. Toen de kapper echter zyn bediende der waarts stuurde tot het innen daarvan, bleek iemand van den opgegeven naam niet aldaar bekend te zyn. De politie doet onderzoek. Drie spoorloopers hier ter stede werden gisteravond op verzoek van den kastelein door een politle-agent uit een tappery verwyderd, waardoor een hunner, S. K. genaamd, zoo gebelgd geraakte, dat hy, buiten zynde, den agent zoodanig voor het gezicht sloeg, dat diens neusbeen brak en de man groot bloedverlies ondervond. Met inmiddels toegeschoten hulp werd de woesteling naar het dichtatbyzynd politie- posthuis overgebracht en, zooals begrypeiyk is, wordt tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Een vrouw, zekere F. v. O., wegens openbare dronkenschap alhier in politie- bewaring gesteld, bleek, wegens vroegere dergoiyke gevallen nog eenige dagen hechtenis te moeten ondergaan, daartoe in verschillendo plaatsen veroordeeld. Zy is hedenmorgen door een politie-agent naar het Huis van Bewaring alhier over gebracht. Gistermiddag zwom oen koppel wilde eenden in de Haven alhier, hetgeen nogal publiek trok, vooral van „jong Holland." Twee daarvan, ongeveer 10 jaar oud, verloren het evenwicht en vielen te water, doch wer den gelukkig gered door oen surveilleerenden polifcie-agent en een onbekend gebleven jongen, zoodat zy met den schrik vrykwamen. Door de Nederlandsche Ver eeniging tot bescherming van dieren is aan de navolgende houders van trekhonden in de gemeente Leiden een belooning toegekund, nl. aan M. A. Van Uldeneen 1ste prys, zynde f 8aan A. v. d. Oever en H. Bennink elk oen 2de pry's van /"5; en aan H. en P. Zaal berg on H. J. Vaneveld elk een 3de prys van f 3, voor de goede behandeling hunner trekhonden. 80) - VIL Onmiddellyk by haar thuiskomst had de markiezin bevolen, dat de gordynen neer gelaten moesten worden en men niemand by haar mocht toelaten. Zy bracht Florence tot wanhoop mot haar tirannieke onverdraagzaamheid onder het ver- kleeden. „Vuur in den haardl En warme wyn, sterk gekruid I" Een chaos van gevoelens doorkruiste haar gemoed. Ijverzucht, leedvermaak, haat, vrees en een waanzinnig verlangen. Dit laatste ©verheerschte alles. Zy viyde zich voor het brandende vuur in ©en gemakkelyken stoel. De heete wyn gleed vurig over haar roode lippen en doorstroomde haar bloed met een behaagiyke warmte. Hoe zou het tusschen haar en Klaussen worden? „Ik ben dol," mompelde zy, het zwarte haar van het voorhoofd strykend. „En wil het zyn, want ik heb hem lief! Maar wat moet daarvan worden?" "Waar was nu haar macht? De almacht van haar schoonheid, van haar rykdom tegenover deze blonde vrouw, die den ring aan den vinger droeg, welke den geliefden man aan haar verbond; was het voor hem wel een ©la venketen? Het kwam Ines voor, alsof er een koude luchtstroom langs haar nek streek. Zy slaakt* kreet, toen zii het hoofd omwendde „Ik ben hetl" zeide Klaussen, terwyl hy de portióre achter zich liet toevallen. „Ik ben tegen het verbod in binnengedrongen. Niemand is schuldig dan ik. Straf my, niemand anders." Hy was doodsbleekdo inwendige onrust en gejaagdheid stonden op zyn glaat te lezen. „Ja, ik ben hier," ging hy zacht voort, haar indrukwekkend uiterlijk beschouwend, „waar ik rust vinden wil en moet vinden, zal ik niet ellendig ten gronde gaan." - Haar lippen, haar neusvleugels trilden van ontroering. Zy zoide echter niets. „Ik beschuldig u niet," zeide hy haastig. „Hot heeft zoo moeten komen I Wy hadden elkaar nooit moeten zien. Was het een beschikking van het lot of een gril van het toeval, dat ik myn voet op uw sleep zette, ik weet het niet. Wy hebben aan onze neiging toegegeven, tot dusver. Maar langer mag het niet zyn 1 Er behoort een leven toe, om deze spanne tyds uit te wisschen." Zy hield haar gelaat met dreigenden ernst tot hem opgeheven. Haar stem had een ver- wytenden, hoonenden klank. „Is dat alles, wat gy my te zoggen hebt? Werkclyk alles? Ja, dan is de aangelegenheid, welke u hier bracht, afgedaan 1 Elk woord meer zou slechts kunnen Zy hield op. Het verlangen, zich aan de borst van dezen man te worpen, deed haar het bittere slot voor zich houden. „Ik bid u, ik vind geen uitweg," fluisterde hy. De markiezin sloeg, in dit overweldigend oogenblik, zichzelve in het eerst van haar leven vergetend, de blanke armen om haar ronde knie, boog het hoofd voorover en sprak by zichzelvo, alsof niemand het mede aan hoorde, wat uit haar hart opwelde: 0Dt armoede, welke lermemd den weg der ryken kruist, was myn erfdeel. Ik wist, dat ik sterven moest of genieten. Myn hart kwam niet in aanmerking. Ik meende, dat het gestorven was onder het harnas der ellende. Toen leerde ik een man kennen, een afgeleofden, ziekelyke man, die my zyn millioenon voor myn jeugd en schoonheid aanbood. Ik wiorp die weg, zonder spyt, maar ik heb zyn liefde als onkruid vertrapt. Dat was myn wraak. Lyden tegen lyden. Eindelyk werd ik vry en het leven was voor my slechts een spel. Nu is de ernst gekomen: de liefde." „O, Ines!" fluisterde Klaussen, de handen in elkaar klemmend. Zy zag met vlammende blikken tot hem op. „Gy veracht het toeval; gy klaagt het aan. Maar ik vraag u, wat is geen toeval op aarde? Wanneer deze lichte kanton stof nu onverwacht in het vuur gleed en ik zelf in de vlammen opging, zou dat dan ook geen toeval zyn? Zoudt gy anders het toeval nog niet wat meer toegeschreven hebben dan hot feit, dat gy met uw voet myn sleep aanraaktet?" Hot bloed steeg hem naar het gelaat. Waarom zou hy deze vrouw de waarheid verzwygen? Was het ook geen toeval, toen hy indertyd door hot onweer overvallen werd Toeval of beschikking van het lot, om het oven. Het resultaat was hetzelfde. HIJ sprak reeds. Eerst aarzelend en afge broken, eindelyk haastig, met oen stortvloed van woorden. Van het lieflyk Madonnabeeld onder het rozendak sprak hy, van zyn groot goluk, van do lichtgelovigheid van ver trouwende liefde, van hoop en teleurstelling. Van een onuitsprekelyke leegte, van gewetens wroeging en eindelyk ook over hetgeen hy niet mot daden mocht bewyzen. IWanneer ik dat deed," zeide hy, haar hartstochteiyk aanziend, die met geen woord zyn bekentenis had afgebroken, „waarnaar heel myn hart hunkert, dan. „Wat dan?" vroeg Ines met zwoegende borst. „Dan zoudt gy morgen of later over don verwaanden gek lachen, die een verleideiykon droom voor tastbare werkolykheid hield. Ver geef my," viel hy zichzelven in de rede, „myn gedachten zyn verward, beneveld I Ver trek, Ines, ik smeek u daarom 1" Hy zonk voor haar neor. „Maar gy neemt myn leven mee." Zy legde haar hand op zyn hoofd on fluisterde met bevende lippen: „Ja, dat doe ik, want gy gaat met my mee." Hy sprong op. Een oogenblik scheen de verzoeking hem te machtig te worden, maar toch behield de trots nog de bovenhand. Hy schudde heftig hot hoofd. Ines stond op. „Wy zyn kinderachtig," zeide zy glimlachend, „wanneer wij elkaar nu niet bekennen, dat wy elkaar liefhebben." Hy greep haar hand en drukte die aan zyn hart. „O, Inesl Of ik je liefheb I Nog niet lang geloden zou dit korto oogenblik van goluk my in verrukking hebben gebracht. Maar ik heb nu een gevoel alsof ik oud geworden ben in de overmaat van ellende. Ik kwam hier, om u voor altyd vaarwel te zeggen. En nu is myn hart zoo zwak; dit vluchtig uur Zy boog haar schoon gelaat vol teederheid over hem heen. „Wie zegt, dat het vluchtig moet zyn? Wie spreekt dan van een kort geluk? Wio wil dan, dat wy ooit van elkander scheiden?" Hy ontstelde zóó hevig, dat haar hand de zyne ontviel. ,Wat doet a zoo ontstellen?" vroeg Ines, met oen glimlach achteruit tredend. „Toch niet de waarheid van de lippen eener vrouw, die vast besloten is den man, dien zy lief heeft, van knellende banden te bevryden? Bandon, die hem ten gronde moeten richten. Wy allen hebben recht op bevryding. Wie werkeloos op hulp wacht, verdient die niet." „Houd op, houd op, Inesl Gy weet niet, wat gy dootl" riep Klaussen, deze woorden; welke in den vruchtbaarsten bodem vielen, met een duizelingwekkend gevoel wortels ziende schieten en bloesems voortbrengen. „Weet ik niet wat ik doe?" vroeg zy, haar armen naar hem uitstekend, „wanneer ik den geliefde tot eeuwige gemeenschap aan my wil ketenen?" Hy luisterde nauweiyks naar haar ver- leideiyke stemhy zag slechts nog haar van hartstocht gloeiende oogen, en voor haar neer- vallond, sloeg hy de armen om haar knieén. „Hans," fluisterde zy, „is het dan zoo moeiiyk my lief te hebben? Moet ik my zelve pryzen, dat ik slechts je bestwil beoog?" „Gun ray tyd. „Hebt gy nog geon tyd genoeg gehad, om je ellende in te zien?" vroeg zy met mee- doogenlooze scherpte. „Wees een mant" „Die meende ik te zyn, toen ik Greta met my nam. Wie, denkt ge, zal my deze dwaling vergeven „Gy, je zelf geheel alleen. Om do menschen,1 ach, leer de menschen kennen l Ben ik dan niet meer waard dan oen paar boosaardig© tongen?" „Myn banden zyn onverbreekbaar," zeide Klaussen, bleek van opgewondenheid, terwyl hy langzaam opstond. Greta heeft mij een kind geschonken." (Wordt vervolgd-)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1