Burgerlijke Stand. Men schryft uit Den Haag: Ah Ario Joseph M., bijgenaamd „de Canapé" en verpleegde in het Bostedelingenhuis, voor den kantonrechter komt, vanwege z\jn ouwe kwaal, het likkebroerschap, hetgeen nogal eens voor komt, dan heeft hy iedoren keer een ander argument voor zijn onvastheid ter been. Nu eens zijn de straatkeien zoo onregelmatig ge legd, „dat 'n mensch wel vallen mot of ie 'wil of niet", dan weder lijdt hij aan „duze- - lingen" of soms krijgt hy in eens een „hersen- opstijging". Maar wat gistermorgen te voorschijn kwam uit zyn tuighuis van voorwendsels, was be paald interessant, vooral voor hh. medici. Dronken was ie natuurlijk met geweest, maar hy was in de laatste tijden zeer zwak ter been ten gevolge van„asthma in de beenen." Voor deze nieuwe kwaal schroef dokter Openbaar Ministerie onmiddellijk een heilzaam recept: drie weken hechtenis met het noodige aqua-distillata. y Twee maandon disciplinaire straf in hot Bestedclingenhuis had de „Canapé" te voren al beet gehad. Voor do diamantbewerkers heeft de gemeenteraad van Bergen (N.-H.) 25 toegestaan en dit bedrag den heer D. Beerends, te Amsterdam, overgomaakt. Bi) oen aanvrage om verlof tot begraven van hot lijk van een elfjarigen knaap, wonende aan de Bloemgracht, te Amsterdam, is by onderzoek gebleken, dat dit knaapje in den namiddag van jl. Zondag aan den weg in de Van-Oldenbarneveld-straat op een beweeg- aar ijzeren hekje is gaan staan, met de handen jp do vensterbank leunende. Het hekje ging open, waardoor de knaap viel en oen ijzeren pen hom in den onder buik drong. De knaap worstelde er uit, liep een eindweegs door, zakte toen ineen en werd ergens binnengedragen, waarna de vader zijn kind per rijtuig naai* huis bracht en onder geneeskundige behandeling stelde. Don volgenden dag was het kind dood. De b 1 o e m b o 11 e n v e i 1 i n g e n in Haarlems omstreken zijn nagenoeg afgeloopon. De prijzen waren dit jaar buitengewoon hoog. In het Algemeen is do toestand in het bloembollenvak gunstiger dan by in jaren is geweest. Van bevoegde militaire zijde schrijft men aan de „Haagscho Ct.", dat de minister van oorlog, zoodra hot artikel van mr. Van Wessenhagen over het depot van discipline in de „Militaire Spectator" ln Februari was vorschenen, zich de zaak heeft aan getrokken. Te Vli8singen zelf zijn in de laatste maanden op last van hoogerhand aanmerkelijke wijzigingen by het depot aangebracht en er kullen er nog meer volgen. Men bericht uit Portici: De ont ploffingen in don krater van den Vesuvius houden aan; van tyd tot tyd worden sterke geluiden gehoord en aardschokken waarge nomen. De bevolking bleef gistermiddag zeer rustig. Een later telegram uit Portici verluidt: De werkzaamheid van den Vesuvius is geweldig toegenomen. Het observatorium meldt, dat de soismographische instrumenten in sterke schudding zyn. Een geweldige rookzuil zweeft boven den berg. De aardschokken zyn zeer hevig. Dinsdag beklommen vier Engelschen den Vesuvius en waagden zich over de grens, als „gevaariyk" door de gendarmen en gidsen aangewezen. Zy waren niet ver gegaan, toen zy door een menigte gloeiende steenen ge troffen en deeriyk gekwetst werden. Men bracht hen in zeer bedenkeiyken staat naar Napels. (In een ander bericht wordt dit geval voor een verzinsel verklaard.) Gisteren was er nog geen lava uitgewor pen, maar de dienst van den kabelspoorweg was gestaakt. In de omliggende plaatsen heerschte groote ongerustheid, ofschoon de directie van het observatorium verklaard had, dat er geen onmiddellijk govaar bestand. To Torre del Greco waren velen den gan- echen nacht bulten gebleven. (Luidens bericht uit Napels van gisteravond 10 uren was de uitbarsting sterk afgenomen on hield men het er voor, dat alles weldra tot de gewone rust zou zyn teruggekeerd.) Ten gevolge van een werkstaking staat het tramverkeer in Nieuw-York byna geheel stil. Passagiers werden met stokken en steenen bestookt en verscheidenen hunner gekwetst. Veel personen zy:» in hechtenis ge- homen. De werkstakenden z(jn 3800 in getal. Zondag moesten, evenals elders in Frankryk, ook te Brignoles, in Var, een stadje van of zeven duizend inwoners, gemeenteraadsverkiezingen plaats hebbon. Er was echter geen enkelo candldaat gesteld en geen enkele kiezer daagde op. In Lombardye, waar men jaar- lyks veel hagelschade ïydt, schynt mot goed gevolg uit een byzonder daartoe ingericht kanon op hagelwolken gevuurd te worden, wier inhoud dan tameiyk onschadelijk, half Ijs half water, neerkomt. Een groote ver- zekeringmaatschappy moet zelfs haar premlën willen verlagen voor alle plaatseu, waar het middel stolselmatig wordt toegepast. Het zeilschip „Sierra Nevada", dat zich op de vaart van Liverpool naar Melbourne bevond, is voor de Heads gestrand. Slechts vyf personen der bemanning werden gered; 22, waaronder de kapitein, zyn, vreest men, omgekomen. ALFEN. Bevallen: C. Burggraafgeb. Borger Z. N. Blanken geb. Bloos D. A. Van Egmond geb. De Neef D. Gehuwd: H. Van der Meer jm. 24 j. en M. Do Hey jd. 24 j. A. M. Kouwets, Wedr. van H. J. Van der Sloot. 35 j. en M. W. Egberts jd. 89 j. Overleden: E. Van der Kwaak, Wed. van A. Ververs, 49 j. G. J. Wiegman 2 w, - C, Sprnyt, Wed. van J. G. Van den Berg, 83 j. G. Van Voen, Eclitg. van D. Blonk, 81 j. BODEGRAVEN. Bevallen: J. M. Van der Vecht geb. Vink D. M. V*n der Beiden geb. Koopman Z. O. A. M. De Graaf geb. Ver- kade D. E. A. Riechers geb. Zelsmann Z. D. Van Dam geb. Verdouw Z. N. De Bruyn geb. Verwey D. Gehuwd: A. J. Egberts jm. 85 j. en F. Koppert jd. 30 j. Overleden: T. J. Leliveld 3 j. NIEUWKOOP. Bevallen: L. Schellingerhout geb. Kok, levenl. Z. il. Van Leeuwen D. M. Kranenburg geb. Tysterman D. Gehuwd: P. Rietkerk jm. 86 j. en J. Van der Lingen ,jd. 28 j. OUDSHOORN. Be vallen; J. Snel geb. RooaZ» Gehuwd: P. Mulder jm. en E. Kleyne jd. Overleden: C. H. A. Van der Velden 11 1. REEUWJJK. Overleden: J. H. Hey 17j. W. Verbree 8 j. RIJNZATERWOÜDE. Gehuwd: H.J. De Wit jm. 28 j en A. C. Vink jd. 21 j. SASSENBEIM. Geboren: Johanna Cornelia Marie, D. van J. P. Rotteveel en M. J. Nelis. Krijn a Klazina, D. van N. Balkenende en K. M. Se Hoog. Johannes, Z. van B. G. v. Stijn en De Zwart. Ondertrouwd: M. Dwarswaard jm. 25 j. en C. H. Vlagt jd. 19 j. A. O. De Groot jm. 82 j. en M. W. De Nobel jd- 81 j. TER-AAR. Bevallen: M. Rodenburg geb. Rodenburg D. Overleden: A. Van Vliet 21 ul ZOETERWOUDE. Geboren: Johannes Chris- tianus, Z. van J. v. Leeuwen en J. v. d. Geest. Johanna, D. van G. Heemskerk en J. M. Witeen- burg. Gehuwd: Th. Van der Maat 28 j., wonende alhier, en J. Lagerberg 25 j., wonende te Voor scholen. J. Zandbergen 24 j., wononde te War mond, en G. Reeuwijk 24 j., wonende alhier. ZEVENHOVEN. Overleden: A. De Jong, Wed. van H. Waaymaa 68 j. C. Dijkman w Kei-ltoljjlte Berichten, Bodegraven: Ned.-Herv. Kerk. Zondag morgen te tien uren, da. Berkelbach van den SprenkGl, van Gouda. O u d e - W e t e r i n g: Remonstr. Kerk. Zondag 13 Mei, 's voonn. te tien uren, ds. A. H. Haentjens, pred. te Meppel. Voorschoten: Zondag a. s. voorm. tien uren ds. C. Van Wyngaarden, 's avonds zes uren geen dienst. RECLAMES, a 40 Cents per regel. Foulard Zijden «Japon ƒ8.40 on hooger 14 Meter franco en vry van invoerrechten thuis. Monsters omgaand, evenzoo van zwarte, witte en gekleurde „Henneberg- Zyde" van 45 ets. tot f 11.10 p. Meter. G. HENNEBB^RG, Zijden-Fabrikant CK. u. K. üoflO, Zürieh. 4230 7 BUITENLAND. Frankrijk. De sonator Traiieux, oud-minister van jus titie, heeft aau den minister van oorlog Gal- liffet een scbryven gericht, waarin hy hem er opmerkzaam op maakt, dat het blad „Action Framjaiso", het orgaan van do vaderlandsliga en de nationalisten, in zyn laatste nummer een afschrift van het beroemde „ultra geheime" dossier van de Dreyfus-zaak publiceert, dat door toedoen van majoor Cuignet aan den krygsraad van Rennes in geheime zitting werd voorgclogd. In dit ultra geheime dossier komen o. m. de spionnage-rapporten voor, die over het bezoek van Tiarieux by den Italiaanschen gezant Torniolli aan den generalen staf werden gezonden. Tiarioux herinnert den minister van oorlog er aan, dat het aan hem staat, den dader op te sporen voor de strafvervol ging. Galliffet hoeft Trarieux daarop geant woord, dat alle stukken, die aan den krygs raad van Rennos medegedeeld zyn, onmiddel- ïyk na de af kondigiog van het vonnis in een tasch waren gelegd, verzegeld en - in een yzeren kast geborgen. Daar thans deze tasch ongeschonden aanwezig is, was hot materieel onmogeiyk, dat sedert dien tyd stukken ont- vreomd zyn. GalÜffet voegt er aan toe, dat by het rapport van Trarieux en zyn antwoord aan den minister van justitie heeft toege zonden. Do minister van oorlog maakt zich dus van de zaak af. Uit zyn antwoord biykt, dat gedurende hot proces een onbevoegde afschrift van het dossier genomen heeft en het thans publiceert. De vaderlands-liga stelt tegenover de can- didateniyst van de radicalen en do Dreyfusards voor de herstemmingen van den gemeente raad een lyst, die samengesteld is uit socia listen, radicalen en gematigde republikeinen, die intusschen, zoo verklaart de liga, wel is waar socialisten, radicalen en gematigden be vat, maar slechts aanhangers van de vader lands-idee en vyanden van hot ministerie van de herleving der Dreyfus-zaak. De Dreyfus- zaak is dus het parool voor do herstemmin gen van den Paryschen gemeenteraad. Gisteren is een aanvang gemaakt met het proces, dat de wed. Klobb den „Figaro" hoeft aangedaan, ten gevolge van de ïyfrente, die het blad voor haar drie kinderen vastgesteld had met het bedrag der door het blad geopende inschryving voor de weduwe van den in Afrika gesneuvelden kolonel Klobb. IDuitschland, Eenige dagen geleden kwamen er byzonder gunstige berichten omtrent den lichamelljken toestand van den ongelukkigen krankzinnigen Koning Otto van Beieren. Het had den schyn alsof dit bericht moest dienen om geruchten van anderen aard tegen te spreken, omdat het zonder eenige aanleiding in de bladen werd medegedeeld. En nu biykt dan ook, dat de toestand allesbohalve gunstig is, zoo zelfs, dat de curatoren van Z. M., de generaal Von Schleithoim en de hofmaarschalk Von Redwltz, het noodig hebben geoordeeld om zich peraooniyk te gaan overtuigen van *8 Konings gezondheidstoestand. Zy vonden den Koning bedonkeiyk ziek, ten gevolge van een nierziekte, en meenden, dat hy het niet lang meer zou maken. itoiia. Op den van Rome naar Napels vertrek- kenden sneltroin, die den hoftrein, waarin de Koning zat, een uur vooruitreed, werd by Ciampina geschoten. Tydens het congres voor de bestryding van de tuberculose te Napels werden, naar thans bekend wordt, verscheidene leden, die in plaats van den voorgeschreven rok een gewone jas droegen, door den zaalbediende tegengehouden. Toen zy daartegen opkwamen, werden zy op bevel van een inspecteur van politie door agenten en brandweermannen met geweld uit de zaal verwy'derd. Het publiek in het portaal trok krachtig party voor de gasten. Alle gerokto leden ver lieten onmiddeliyk het feest en in het Gam- brinushotel werd een scherp protest tegen het optreden der politie opgesteld. In een brief aan de „Roma" verklaart prof. Gregoraci, dat ioderen Napolitaan het schaam rood naar de wangen is gestegen over deze smadelyke behandeling, zyn gasten aangedaan. r.'. Do kamer ?an inbescbuldigingstelliii^ heeQ Sipldo en zflu dfle makkers naar 4e &fsiges van Brabant verwegen. De eerste wordt ver» volgd wegens Poging tof moord op den prins vay "Wales; Meert en Reucffot worden ver volgd als mededaders en Meire als mede plichtige. Oroot-BPliiuuii^ De toespraak, door lord Salisbury gehouden tot de leden van de „Primrose League" Is merkwaardig genoeg om er meer van te ver melden dan gisteren Werd geseind. Zy was geheel gewyd aan den Zuid-Afrik&anschen oorlog en behelsde de verdediging van Engé- land'e staatkunde naast een les voor de toekomst Öe ramp van Majuba en de dood van Gor don hebben Engeland de oogen geopend voor do gevaren van de Manchqstersche staatkunde, verklaarde de premier. Gordon's dood is thans gewroken en Majuba zal wel dra gewroken zyn door lord Roberts en lord Kitchener met de 200,000 prachtige solda ten, die bezig zyn aan hét gezag der Ko ningin een gebied te onderwerpen, dat nooit opgegeven had moeten worden. Transvaal heeft Engeland geleerd, dat het verkeerd ia zelfstandigheid te geven aan onderdeelen van het Britsche Ryk, de geschiedenis van den Zuid-Afrikaanschen oorlog heeft den Home-Rule"-droom weggevaagd, nooit zal Engeland aan Ierland de onafhankeiykheid willen geven. De eerste minister kwam verder te spreken over de bultenlandsche aangelegenheden van het Ryk en constateerde, dat deze in de toe komst meer dan ooit de aandacht tot zich zullen trekken. Hy zeide o. a. „Niet, dat zy zooveel belangryker zullen zyn, maar als gy om u heen ziet, zult ge opmerken, dat de elementen, de oorzaken en de bedreigingen van gevaren zich lang zamerhand ophoopen en het oogenblik kan komen, waarop de krachtigste pogingeD noo dig zullen zyn om ze af te wenden. Ik ben niet geheel gerust nu ik dit gezegd heb. Ik zou niet gaarne zien, dat gy daarin een zin speling zaagt op dingen, die aan het depar tement van buitonlandsohe zaken bekend zyn, of een aanwyzing voor een gevaar, waar voor men zou moeten vreezen; ik verklaar zeer beslist, dat ik niets van dien aard bedoel." De premier wees er toen op, dat de ge zindheid der regeeringen wel is waar zeer vredelievend is en hy prees hun onzydigheid in den oorlog, maar de vyandige houding dor volkeren is hem niet ontgaan en is een bron van ongerustheid voor hem „De regeeringen kunnen gaan, de gevoe lens kunnen veranderen van jaar tot jaar, maar de vyandige stemming tegenover Enge land, die ik ray niet vorklaren kan, zou ook kunnen toenemen. Zy kan voortspruiten uit een simpele gril, maar zy kan ook van meer biyvenden aard zyn en voortkomen uit een gevoelen, waarmede wy later zullen moeten rekenen. Wy kunnen geen vertrouwen stellen in de sympathieën of de goede gezindheid van andere volkeren, ondanks de eer, die wy hun kunnen geven en de dankbaarheid, die wy kunnen gevoelen voor de sympathieën, die zy ons hebben betoond; wy kunnen slechts vertrouwen op de kracht van onze eigen ver dediging en van onzen rechterarm." Dan wees de spreker er op, dat do vloot alleon niet voldoende geacht mag worden voor de verdediging van het Ryk en beval hy de beoefening van den wapenhandel aan voor alle Engelsche jonge mannen, opdat het Engelsche volk worde een gewapende natie. Ook het stelsel van vry willige dienstneming worde uitgebreid, do tyd van oefening van die vrywilligers moot grooter worden, men moet de mannen in vredestyd beter harden en oefenen, om hen in oorlogstyd beter geschikt te maken tot het vervullen van hun plicht. Ten slotte zeide de premier: De boweging tot betere verdediging van ons land moet niet uitgaan van een regeering of van een ministerie van oorlog, maar van het volk zelf. Niet door heftig op te treden tegen het ministerie van oorlog zullen wy ons vaderland verdedigen, maar door, ieder van ons, ons peraooniyk ln te spannen. De inwendige vyand bedreigt ons niet meer, maar buitenaf hebben wy een veel grooteren vyand, en als gy kunt medewerken om hem voorgoed onschadeiyk te maken, zult gy het devies van uwe ver- eenigingVryheid en imperialisme 1" getrouw gebleven zyn. Ik heb niet meer willen zeggen dan ik gezegd heb, en het govaar dat wy loopen is dat wy na het eindigen van dezen oorlog onze bekommering van tegenwoordig, en de lessen die de oorlog ons geleerd heeft, weer vergeten. Aan u de taak, mylords en heeren, om de geheele natie to doordringen van de noodzakelykheid, van dit volk een gewapend volk te maken, een natie geiyk Zwitserland, welker kracht niet ligt in het aantal, noch in de militaire organisatie, maar in den gee6fe van de bewoners die hun land lief hebben, en bereid zyn, er hun leven voor te geven. Spanje. De Madridsche correspondent van de „Köln. Ztg." schryft aan zyn blad: Al heeft de minister van binnenlandsche zaken ook, om met zyn vrienden te spreken, bewezen, dat de wilde Catalanisten hem geen vrees aanjagen, schynen zy hem toch heel leeiyk uitgejouwd te hebben. In myn telegram kon ik dat slechts zeer diplomatiek uitdrukken, daar de censuur weer eens haar nerveuzen dag had en ook van Barcelona uit slechts sterk verdunde berichten werden doorgelaten. Er eohynt echter toch tameiyk heftig gefloten te zyn, meest door studenten, kleinere handelaars, enz. Ook de Juichkreten op het „vrye" Catalonié moeten niet zoo op zichzelf gestaan hebben, als van offioiéele zyde beweerd werd. Daarby werd overal de oorlogs-hymne „Els Segadors" gezongen, en werdon van eenige da ken allerhande dingen naar beneden geworpen wat, kan moeiiyk zoo precies worden gezegd. Uit de woedende gezichten van de ministeriëelen kon men echter slechts besluiten, dat het geen bloemen geweest zyn. Ook de winkelsluiting in de hoofdstraten schynt door de Catalanisten zonder veel moeite doorgezet te zyn. Het had maar heel weinig gescheeld of een tusschen Catalanis- tische studenten on officieren uitgebroken vechtparty was tot een tragisch einde gekomen, Hat Roel van de reis was biykbaar een poging tè dóen om de aansluiting van de zwfar wegeh.de Catalonisohe handelskringen aan de beweging van de Nationale Unie te doèn mislukken en aan den anderen kant nieuwe betoogingen uit arbeiderskringen tegen haar in het leven te roepen, om aan de „bourgeoisie", zooals de ministeriëole pers thans nog slechts verachteiyk zegt, op 't ge moed te drukken, dat zy met de belasting- weigering geesten zal wakker maken, die zich in de eerste plaats tegen haar zelf zouden kunnen richten. Daarom wordt ook geen ge legenheid verzuimd, om altyd weder er op te wyzen hoe druk de regeering met sociale hervormingen bezig is. Of het nu echter aan den heer Dato, die voor een zeer handig advocaat doorgaat, gelukken zal, niettegen staande zyn rels-avontuur, zyn doel te be reiken, is natuuriyk een tweede quaestie. De sluiting der winkels [by wyze van protest tegen de Regeering vanwege de meervermelde Nationale Unie voor heden besloten] zal te Madrid algemeen zyn. In de schouwburgen zal dezen avond geen voorstelling worden gegeven met uitzondering van den circus. Uit byna alle steden van Spanje wordt be richt, dat de winkels gesloten zullen zyn. Op den faubourg Tetuan te Madrid poogden groepjes onruststokers de tramwagens te doen derailleeren. De gendarmerie en de politie moesten tusschenbeide treden, vyf personen werden licht gewond, twaalf in hechtenis ge nomen. Enkele glasruiten werden gebroken. Het gerucht loopt, dat de gewapende macht de onlusten onderdrukt te Valencia. In den ministerraad, die onder leiding der Koningin-Regentes gehouden werd, verklaarde de minister-president Silvela, betreffende de sluiting der winkels, dat de regeering aan niemand zal toestaan de openbare orde en rust te verstoren en daardoor de ontwikkeling van het openbaar welzyn onmogeiyk te maken. De regeering zal alle wettige middelen aan wenden tegen de minderheid, die de orde wil verstoren. De winkels zyn hedenmiddag gesloten te Valladolid, Burgos, Saragossa en Madrid, zon der dat tot nog toe eenig incident voorviel. Portugal, Volgens een telegram van do „Imparcial" moet te Oporto een zekere opgewondenheid heerschen. Na een vergadering, die tegen de Portugeesche regeering gericht geweest was, hadden betoogingen plaats gehad. Politie en cavalerie joegen de manifestanten uiteen. Voroenlgde Staten. Het verslag van het landbouwdepartemont te Washington voor de maand Mei wyst een vermindering van de met wintertarwe be bouwde oppervlakte door vorst en schade door insecten aan van 11.8 pCt. De gemid delde stand van wintertarwe is 88.9 en van winterrogge 88.6, terwyl de stand in Kansas het hooge gemiddelde cyfer van 107 bereikt. Turkjjo. De voortdurende woelingen op de Bul- gaarsch-Turksche grens hebben de Turkscho regeering er toe geleid, maatregelen te nemen voor het bewaren der grensveiligheid. Er zyn vier grenscommissarissen benoemd, allen hoofd officieren, welke hun verschillende posten reeds hebben ingenomen. Het aantal vluchtelingen uit Turkye wordt steeds grooter. Nu weer zyn de zoon van den minister van politie Mustafa en een kapitein dor artillerie naar Europa vertrokken. Ook de vice-admiraal Hamdi-pacha, vroeger havenprefect van Konstantinopel en later vali van Basura, is verdwenen. Fhilippynon. Er komen weer berichten van Aguinaldo, die met oen groote strydmacht opnieuw in de noordeiyke provincies der Philippynen is doorgedrongen en daar zyn operaties leidt Algiers. Ernstige vyandeiykheden hebben plaats gevonden in de Oujdastreek aan de Marok- kaansche grens, tusschen twee vyandeiyko stammen, de Djads en de Mehayas. Gedurende de afwezigheid namelyk van een zeker aantal mannen van eerstgenoemden stam, naar het Zuiden heen vertrokken tot het verhandelen van vee, vielen de Mehavas in de dorponder Djads, vermoordden mannen, vrouwen en kinderen en roofden 14,000 schapen. Men voorspelt dat de Djads niet zullen aar zelen een schitterende revanche te nemen. Ecuador. Uit Guayaquil wordt geseind, dat een poging tot moord gedaan is op generaal Alfaro, president van de republiek Eouador. De pre sident werd niet geraakt en de dader is gevat. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. De opperbevelhebber lord Roberts is weder gevorderd met zyn opmarsch, nu zyn leger ook de Zandrivier is overgestoken, nadat de Boeren hun stelling daar hadden ontruimd. Er was verwacht, dat de Boeren aan de Zandrivier geen tegenstand zouden beproeven, doch nog verder naar het noorden terugwyken, en eerst in de lang voorbereidde verdediglngs stelling ten zuiden van Kroonstad een slag zouden aannemen. De Boeren schynen evenwel toch aan de Zandrivier tegenstand te hebben geboden; er is biykbaar op die plaats een ernstig ge vecht geleverd, ook al spreekt Roberts daar van niet. Yan waar anders zyn mededeeling „ik hoop, dat verliezen aan Engelsche zyde niet groot zyn". Over de verliezen van de Boeren zegt hy het geheel niets, alleen deelt hy mede, dat langs drie verschillende wegen de Boeren worden achtervolgd door cavalerie en rydende artillerie. Er wordt nu ook eens weer wat van den heer Buller gehoord. Uit Durban wordt ga- meldt, dat er groote werkzaamheid heerscht by zyn troepenmacht. Er zullen dus werke- ïyk pogingen in het werk worden gesteld om de legers van Roberts en Buller door het Drakengebergte met elkander te vereenigen. De Regeering dor Zuid-Afrikaansche Repu bliek heeft Zaterdag allo valide burgers van Pretoria byeengoroepen op het plein en hun daar medegedeeld, bü mond» Yan dan vioe- president Schalk Burger, dat de tyd gekomen is om alle mannen naar hot front te zenden. De vyand nadert thans de grenzen dei? Republiek en het uur van onmiddeliyk gevaar is dus gekomen. Dadeiyk boden zich do meeste burgers vrywillig aan om naar het front te gaan. Le Villebois Mareuil. Do „Kamper Courant" bevat een stuk van een brief van een Hollander, die mot het troepje van den Franschen kolonel De Ville- bois Mareuil by Boshof gevochten heeft en daar gevangengenomen is. Men zal uit dien brief zien, dat niemand anders dan De Villebois Mareuil zelf de officier was, die na het hyschen van de witte vlag tegen zyn bevel gehoschen overigens en, naar het schynt, builen zyn weten, nog schoot en toen op zyn beurt neergeschoten werd. De Engelsche bladen hebben dit inderdaad gemeld, maar zonder er by te zeggen, dat het do opperbevelhebber zelf was. Uit den brief van de „Kamper Courant" biykt ook, dat er Hollanders in dit gevecht gesneuveld en gewond zyn. Het is te betreuren, dat er geen namen genoemd worden. De Hollander schryft dan uit Boshof, dd. 6 April: Myn krygsmansloopbaan is ten einde. Gister avond, omtrent 5 uren, na ons dapper te hebben verdedigd, zyn we door de Engelschen gevangengenomen. Onze generaal (De Villebois Mareuil) heeft zich als de dapperste onder de dapperen ge dragen. Hy is gevallen. Eerst nadat hy dood was, gaf ik my gevangen. Maak je ln geenen deele ongerust. De Engelschen hebben ons met alle mogelijke consideraties behandeld. Als ordonnans-officier geniet ik de voordeelen, aan dien rang ver bonden. De generaal werd met militaire eer begraven. Ons werd veroorloofd, de begrafenis by te wonen en wy dankten generaal Methuen voor zyn ridderiykheid. De troepen bewezen militaire eer; een der officieren, die ons bewaakt, erkent volmondig, dat wy ons uitnemend hebben gedragen. Wy hadden een zeer zware opdracht ta vervullen en do krijgskans was tegen ons. Onze geheele macht bestond slechts uit plra. 65 man, terwyl de vyand omtrent 300 man moet sterk zyn geweest; het gevecht duurde 3 uren. De Engelschen, vooral hy den laatsten aanval, waren dappereere wien eero toekomt. Men heeft my aan een lang verhoor onder worpen, doch ik werd niet gedwongen dingen te zeggen, die de onzen werkeiyk kunnen bonadeelen, zoodat ik in geenen deele kan klagen over de ondervonden behandeling. God geve, dat wy ook verder officieren zullen ontmoeten, die een dapperen over wonnen vyand weten te eerbiedigen. Waarschyniyk worden wy naar St.-Helena getransporteerd. Er worden geen brieven van ons naar Transvaal toegelaten. Ik heb voor de dochter van den armen generaal nog zyn étui met kam, borstel, enz. kunnen redden. Een der Engelsche officieren stond my toe dit als souvenir te behouden. Yan do Franschen zyn 4 dood en 6 ernstig gewond, van de Hollanders 3 dood en 5 ge wond. Yerder nog oen oud-Hollander, een man van ongeveer 60 jaren, die zich voor beeldig heeft gedragen, ook dood. Er is geen beschryving te geven van de heftigheid van den kogelregen. Wy zaten op een plek van plm. lOOvierk. M., waar ik het commando voerde-: deze plek was voor 9/fc omsingeld door zeker 300 man. De generaal verbood my do witte vlag op te steken. Ten slotte gelastte hy te retireeren; ik deed dit met nog twee anderen, de rest bleef liggen en gaf zich later over. Wy konden slechts terug langs een zeer riskante passage. Enfin, ik deed 3, 4 sprongen en was geborgen achter klippen; anderen, die hetzelfde deden, waren minder gelukkig, werden gedood of gekwetst. Nadat ik die positie had opgeget/en, bleef ik by den generaal, totdat wy met 5 of 6 by hem overbleven. Nóg wilde de generaal niet toegeven, doch de manschappen heschen tegen zyn wil de witte vlag omhoog; op dat oogenblik (hy stond met den rug naar ons toe) schoot hy een Engelsch officier dood, waarop hy onmiddeliyk door een Engelsch soldaat werd neergeschoten. Hij was direct dood. Toen eerst gaven wy ons over en kwamen van alle zydon de overgeblevenen aan. Onze stelling was veel te uitgebreid voor ons aan tal, en de Engelschen manoeuvreerden zóó goed, dat ontsnappen onmogeiyk was. Later meer." De Engelsche bladen van gisteren bevatten ook brieven over dat gevecht van den 6den April. Bennet-Burleigh, van do „Daily Tele-/ graph", geeft alleon don tekst van de lange order van De Yillebois Mareuil voor den aanval op de Engelschen, dien hy beraamd had. Hy had zyn klein troepje nog in drie afdeelingon ge splitst en in den nacht van 4 op 5 April zouden deze langs verschillende wegen den' vyand, die by Boshof lag, naderen. Uitvoerig beschryft „generaal De Yillebois do Mareuil, bevelhebber van hot Europeesche legioen, aan commandant Saeremburg, voldkornet Coleman' en luitenant Van Breda", hoo zy te werk moeten gaan. Als do Engelschen te Boshof een zoeklicht hebben en de straal wordt op de voortsluipende colonne gericht, dan moet de aanvoerder zyn mannen laten neerliggen; als men in de nabyheid komt van don vyand,' moeten de bevelen met zachte stem worden gegeven, enz. De colonne in het midden zou bestaan uit de Franschen onder den generaal zelf; de rechtsche colonne uit een gedeelte „Dutch" onder commandant Saeremburg en: de linksche colonne uit de andere „Dutoh" onder luitenant Bock. Een troepje Boeren onder veldkornet Daniel zou intusschen een kopje bezetten. Opmerkeiyk is, dat de generaal last gee$-/ dat niet mag geschoten worden dan met silvov en alleen op bevel van den officier. Dat anders dan by de Boeren, als men weet. Voorts zegt hy, dat de geweren, aangezien er geen bajonet op Is, by den aanval geladen onder den arm gedragen moeten worden. De Fransche colonne zou op een gegeven oogenblik, na twee salvo's gevuurd te hebben, aanvallen onder den kreet: „Transvaal en Vrystaat," Aan het slot schat hy de Engelschen op tusschen de 300 en 400 man, maar, zegt hg,

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2