"Woensdag 23 Mei a. 8., des voormiddags te 11 uren. Do onlangs ingelijfde loteling N. Lange- laan is thans voor den dienst afgekeurd en in zyn plaats is opgeroepen do lotoling P. C. Meiman, cm op Dinsdag 12 Juni a. s. te worden ingedeeld. Uyusburg. De milicien-verlofgangers in deze gemeente «h'n opgeroopon om a. s. Zaterdag 9 Juni, des morgens te 10 uren inspectie te maken te Katwijk aan den Rijn 'Ier-Aar. Toen do metselaar H., alhier, zich per rijtuig van Alion naar zijn woning liet brengen, overkwam hom onderweg een ongeluk, dat betrekkelijk nog'gunstig is af- geloopen. Ter hoogte van de Schevonaarsbrug Izyndo, schrikte het paard, waardoor de zwin gel van het rijtuig is gebroken en het paard doorliep. De koetsier, nog bytyds het gevaar, waarin hy verkeerde, ziende, sprong van het jytuig, dat in volle vaart met den passagier liet kanaal terecht kwam. Eenigo inmiddels toegeschoten werklieden hadden het geluk per vaartuig den man spoedig op het droge te brengen, anders zou hy zeer zeker verdronken zyn in het gesloten rytuig, waarin hy was gezeten. Genoemde H., die zich voor dit ongeval al roeds niet wel gevoelde, was hevig verschrikt en Is thans onder geneeskundige behandeling. Hot is te hopen, dat het gebeurde voor hem geen na- dcollgo gevolgon zal hebben. Voorschoten. Maandagavond had de aan gekondigde openbare byeenkomst plaats in het Ambachtshuis, waarin door den heer J. "W. Rovers, uit Amsterdam, het doel en de be- teekenls der veroeniging „Volksweerbaarheid' zou worden uiteengezet. De zaal was geheel bezet en met de grootste aandacht en belang stelling werd de welsprekende redenaar door het publiek gevolgd. Aan zyn beschouwingen knoopte de spreker een overzicht vast van de geschiedenis van verschillende kleine Europeesche volken, die, vast besloten om hun onafbankelykheid to handhaven, zege vierend uit hun worstelstrijd waren te voor schijn gekomen. Het laatste gedeelte van zijn redo was gewyd aan onze stamverwanten in Zuid-Afrika. In boeiende taal werd huniyden en str'ydon geschetst en menige treffendo byzonderheid uit hun voortdurenden stryd aangehaald om te betoogen, dat niet de eind overwinning is aan het volk, dat het talrijkste, maar aan dat, hetwelk het krachtigste en gezondste is, in verband waarmede door spreker het doel en de beteekenis der ver- eeniging „Volksweerbaarheid" werd uiteen gezet. Aan hot einde der vergadering werd de spreker warm en langdurig toegejuicht en gaven velen der aanwezigen zich op als leden der afdeeling Voorschoten van „Volksweer baarheid", die thans roeds een zestigtal leden telt. Mot het woord van hartelyken dank, den spreker door den heer Vernède, voorzitter der voorloopige commissie, gebracht, stemden zeker alle aanwezigen in. Gemeenteraad van lósse» Voorzitterde burgemeester. Tegenwoordig 4 leden. Afwezig de heeren: G. Blokhuis, M. Van der Veld en D. J. Van Stockum. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Do Voorzitter doet mededeeling van de vol gende ingekomen stukken c. Missivo van God. Staten ter begeleiding van een goedgekeurd Raadsbesluit tot vorhuur van het post- on telegraafkantoor. b. Proces-verbaal der op den 28sten Maart jl. plaats gehad hebbende opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit biykt.dat op dien datum in kas was 1737.86'/9 en dat do boeken in orde waren. Beide stukken aangenomen voor kennis geving. c. Adres van den heer H. Kingma, hou dende verzoek om een subsidie van 250 ten behoeve van het onderwya in vreemde talen. Wordt besloten aan te houden tot do vol- gonde vergadering. d. Adres van den hoer P. Messelaar, te Alkmaar, om restitutio der boote, verbeurd door de te-late-oplevering van het post- en telegraafkantoor. Medo aangehouden tot oen volgende ver gadering. Do Voorzitter deolt mede, dat de Verorde ningen tot heffing van tcaagloonen, staangelden en leges slechts zyn goedgekeurd tot 1 Januari 1901 en dus opnieuw zal moeten worden beslist of dio heffingen, behoudens de Konink- ïyke goedkeuring, zullen biyvon voortbestaan. Daartoe wordt besloten en de verordeningen vastgesteld, zooals die zyn voorgedragen. De Voorzitter biedt ten slotto den Raad aan het verslag van den toestand der ge meente over 1899. Wordt besloten, dit by de ledon te doen circuleeren. Niets moer aan de orde zynde, wordt de vergadering gesloten. l>e opstand der Ashantijncn. 1 Van den gouverneur van do Goudkust zyn van 27 en 30 Aptil en van 6 Mei gedateerde telegrammen uit Koomassi te Londen ontvan gen, waaruit opnieuw biykt, dat de toestand zeer ernstig is. Het aantal van de Ashanti's, die de stad insluiten, wordt op 10,000 geschat. De Haussatroepen, die hun kamp voor de stad haddon, waren gedwongen dit to verlaten en zich om het fort to verzamelen, waarvan de bezetting 358 man bedraagt, daaronder 18 Europeanen. De opstandelingen deden twee bevigo aanvallende stryd duurde telkens drie a vier uren lang. Do mot de Engelsohon ver bonden inboorlingen boden uitstekende hulp. Van de Engelsche troepen werden twee Engel- sche officieren verwond, vier Haussa's gedood en 10 verwond, ook de inlandsche hulptroepen hadden eonige verliezen. De inlandsche grens troep uit Lagos kwam op 29 April 'b avonds na tweedaagsche bloedige gevechten in Koo- I massi aan. In deze beide gevechten werden I vyf officieren gewond, drie man gedood en 156 gewond. Deze verliezen hadden meest plaats I by de verovering van een sterke stelling ten j zuiden van Koomassi, die door 8000 opstan delingen verdedigd werd. De laatste depeche meldt, dat de opstandelingen zich op maar heel korten afstand van de stad _vorzam^n. H>e Gedeputeerd© Staten der» Provincie ZUID-HOLLAND. Gelet op art. 8 van hot Provinciaal Reglement tor bevordering der veefokkerij; Maken bekend: dat by de In Maart dezes jaars gehouden stierenkeuringen, wegens hun uitstekendo hoedanigheden, zyn bekroond met Provinciale premiën van 150, 100 en f 50 en mot Rykspremiön van f 100 en f 60 de Stieren van de volgende eigenaren NAAM TAN DRN EIGENAAR. Woonplaats. 7de District* KenringsplaaU GOUDA. A. Moons. A. Breedgk. Idem. M. Hailing. G. Breedyk. 0. Breedijk. Idem. 6ste District* Keoriügsplaats BODEGRAVER A. W. Velenturf. K. Jonnó. J. De Jong Ls. A. Koole. P. Ruitenburg. A. Koole. J. Blommestein. Ode District. Kenriogsplaats ZOETERflEER. M. Dogterom. A. v. d. Spek. Wed. H. P. Mooimon. J. C. v. d. Torren. B. Uiterlinde Jz. J. C. v. d. Torren. G. Uitdenbogerd. J. C. v. d. Torren. 10de District. Keoringsplaats 1LPES S. Kop. N. v. d. Akker. J. W. Clant. J. Yorwey. C. Molenaar. C. Piek. A. C. v. d. Akker. J. v. Maurik. 11de District. Kenriogsplaats SISSEJHEUI. H. Heemskerk. Wed. M. v. d. Vlagt. J. Reegel. C. NeL Hugo Van Grave. L. Bouwmeester. L. Verbeek. WaddiDgsveen, Oostzijde, Idem. Idem. Ouderkerk a/d.IJsel Gouderak. Waddiugsveen. Idem. Zwammerdam. Idem. Reeuwijk. Nieuwkoop. Bodegraven. Nieuwkoop. Reenwjjk. BI eis wijk. Idem. Nootdorp. Waddingsveen, Westzijde. Zogwaard. Waddingsveen. Bleiswijk. Waddingsveen. Aarlandcrveen. Alfen. Idem. Alkemade. Ter-A ar. Oudsboorn. Hazerswonde. Alfen. Noord w ijkerhout. Lisse. Idem. Wassenaar. Lisse. Noord wijkerbout. idem. Naam van Am Stier. Ouderdom. Frits. Panl Kruger. Gordios. Jan. Hoinricb. Castor. Mercuriua Jacob. Paul Potter. Marinus. Hendrik. Oscar. Frans. Kruger. Adolf. Paul Kruger. Premier. Frits. Christiaan. Remus. Cronjé. Frans. Nero. Nero. Dirk. Felix. Cronjó. Julias. Cesar. Jan. Thijs. Paul Kruger. Brave Hendrik. Cronjó» Cesar. Leo. boven IJ jaar. beneden 11 jaar. idem. idem. idem. 11 a 24 jaar. beneden 11 jaar. boven 11 jaar. beneden li jaar. idem. idem. idem. 11 a '21 jaar. benoden ll jaar. boven 11 jaar. beneden 11 jaar. idem. idem. idem. boven 21 jaar. IJ a 2J jaar. beneden IJ jaar. boven 11 jaar. beneden 11 jaar. idem. idem. idem. boven 2J jaar. 11 a 21 jaar. beneden 11 jaar. boven 11 jaar. beneden li jaar. idem. idem. idem. 11 a 21 jaar. beneden Ij jaar. PREMIE. Prov. premie. ƒ150 100 i loo I 50 50 I *60 ft'jk8Pren"e- 150 100 100 50 i 50 100 50 Prov. premie. Rijkspremie. ƒ150 100 100 60 Prov. premie. 50 100 100 Rijkspremie. 50 1 150 1 100 100 Prov. premie. 50 50 1 100 j 100 I Rijkspremie. 60 i ƒ150 100 100 1 50 i 50 lüO 50 Pi o v. premie. Rijkspremie. dat de stieren, waarvoor Provinciale premiën zyn verleend, met de letters Z. II. op den rechterhoorn zyn gebrand, en do stieren, waarvoor Rykspremiön zijn verleend, met do letters R. S. op den linkerhoorn; dat de bekroonde stieren tot 1 September 1900 in do Provincio Zuid-Holiand ter dekking beschikbaar moeten zyn tegen een springgeld van hoogstens ƒ1.— op straffe van niet-uitbetaling dor toegekende premie. De Gedeputeerde Stoten voornoemd9 P A T IJ N, Voorzitter. F. TAVENRAAT, Griffier. 's-Gravenhaqe, don lsten Mei 1900. Hericliten over Rijnland's boezem, gedurende de week van 29 April 5 Mei 1900. 2) April. 30 April. 1 Mai. 2 Moi. 3 Mel. 4 Me:. 5 Mil. 8U.nl van den boezem ie Leiden. Idem te Oade-Wetering Werking der ■tooagom&len Waterloozing lange natuurlijken weg. Waterinlating Regenval in mM, 63 63 61 63 Spaarndam Spaarndam 6S 65 69 67 Halfweg Halfweg u. 56 61 CS err.A.T\ 69 63 66 cm.—A.P. Gouda u., Katwijk u. Gouda i3]/j Katwijk 40 u- Door dc tl ui e te Gouda 14&y9 tu 4.0 Uit do „Staatscourant". Kon. Besluiten. Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau dr. P. J. Barnouw, te Amsterdam, voorzitter van de Noord-Hollandscbe vereemging ,Uet Witte Kruis". Aan H. Van der Laan, weduwe H. Van Woerden Smit, gewezen bewaarster 2den rang in de straf gevangenis te Appingedam, verleent! eon pensioen ten laste van den btaat van ƒ101 'sjaars; aan de eervol ontslagen schrijvers aer lste klasse bij 's Rjjks werf te Amsterdam J. H. Eden en A. Van Oostendorp, een pensioen verleend, ingaande 1 April 1900, respectievelijk ten bedrage van 401 'sjaars en y 511 'sjaars. Gemengd Nieuws. Een jongmensch, dio een vyftal veroordeelingen wegens diefstal en oplichtery op zyn strafregister heefc en bovendien 15 maanden in een landlooperskolonie heeft moeten vertoeven, stond andermaal gisteren te Amsterdam terecht wegens diefstal van gerookte paling uit oen winkel in de Warmoes- straat, in den avond van 27 November 1898. Hy is de zoon van welgestelde ouders te Leiden, doch ging reeds op jeugdigen leeftyd don weg der ongerechtigheid op. Op den avond van bovenvermelden dag was hy met een rotgezel in genoemden winkel gekomen en had een pond paling gevraagd. Toen deze afgewogen waren, greep hy de palingen en liep er mede heen. Tegen den 23-jarigen misdadiger requireerde het O. M. een jaar gevangenisstraf Beki. verzocht de rechtbank oon lichtere straf, „Ik ben nog zoo jong en wil een beter leven beginnen," zeide hy. Het is te hopen. Toen gisteravond do laatste trein van Amsterdam naar Farys het station Leiden was gepasseerd, werd aan de noodrem getrokken, waardoor de trein plotseling stil stond. By onderzoek bleek een knaap, die met zyn familie in een coupé zat, de schul dige te zyn. Tegen den vader werd proces verbaal opgemaakt. Menschryft uitLisse: Van werk staking ls hier niets bekend. Het loon der bloemkweekersknechts ls niet 7.20, maar 8 t?as<, dat is, als er feest- of heiligdagen op werkdagen zyn, of zooals in den winter meer malen gebeurt, dat er niet gewerkt kan worden, worden toch de 8 voluit betaald. Bovendien komt hun nog tamelyk wat ten goede. Men meldt uit Den Haag, dat gisteren ingebroken is in een woning aan den Was8enaarschenweg. De dieven hebben zich toegang weten te verschaffen door een onbewoond aangrenzend huis en zyn door het dakraam de woning binnengekomen, alwaar zy eenig geld en verschillende gouden en zilveren voorwerpen, ter gezamenlijke waarde san ongeveer 800. hebben ontvreemd^ Do volgende zaak werd gisteren door de Rotterdamsche rechtbank behandeld: In den afgeloopen winter, cn wel op den 17den December, tydens do volden met sneouw bedekt waren, was op het erf van de wed. Blonk, to Waddingsveen, en in haar huis waargenomen, dat daar oenigo ongonoode gasten waren geweest. Voetsporen waren gezien van niet meer dan drie personen, gaande van af den winterdijk naar en om hot orf van genoemde weduwo en tot onder een raam, dat gebleken was te zyn geopend met een hard voor worp. "Uit een in genoemde woning staande kast waren verdwenen 3 bankbiljetten van 25, 15 ryksdaalders en 5 guldens. Beklaagd van dezen diefstal, stonden nu terecht B. M. J. G., 21 jaar, bloeker, J. v. d. M., 21 jaar, schepenjager, en G. J. Do K., 16 jaar, kaaspakhuisknecht, allen te Gouda. Zy ontkenden echter; wel waren zy in dien tyd daar ter plaatse gewoest, waar zy in daar aanwezige boscbjes jacht op waterkippen had den gemaakt. Zy erkenden ook destyds in het bezit van nogal wat gold te zyn goweest. De eerste zou nl. van zyn grootmoeder 30 hebben gekregen voor zyn St.-Nicolaas. De tweede had zomers oen 32 bespaard met het doel daar een eigen paard voor te koopen, doch had het ineens in een bui weer verteerd. Hy had meermalen zulke buien, terwyl de derde in twee dagen tyds 14 had verteerd, welk geld hy met eigen handen had verdiend. Dertien getuigen werden in deze zaak ge hoord, uit wier verklaringen door het Openbaar Ministerie tal van aanwyzingen werden opge somd, die aantoonden, dat men hier met de werkeiyke daders te doen heeft. Hot O. M. noemde den diefstal uiterst brutaal en eischte voor do beide eersten, die hoogst ongunstig bokend zyn en reeds meermalen zyn veroor deeld, twee jaar, voor den derde oen jaar ge vangenisstraf. De uitspraak zal over 8 dagen plaats hebben. De 28-jarige kellner P. V., te Gouda woonachtig, is verliefd op een dienst bode in de Van-Oldenbarneveld-straat te Rot terdam. De liefde is evenwel niet wederkeerig, zoodat toon de kellner gistermorgen omstreeks 9 uren aan de woning, waar het meisjo dienstbaar is, belde, hem niet eens open ge daan werd. Waarschyniyk om het hart van het meisje te vermurwen, haalde hy toen een revolver te voorsohyn en loste kort achter elkander vyf schoten op zyn linkerarm. Een der Bohoten blakerde de deur van het huis, waar het meisje woont, een weinig. Op het knallen der schoten snelden eenige men- schen toe, die, meenende dat de wanhopige minnaar doodeiyk gewond was, hem in het ziekenhuis brachten, waar by ter verpleging werd opgenomen. Dq «ditto nam de revolver m beslag, waarop nog één patroon zat. Dit bleek een losse te zyn, zoodat zeer waarschyn iyk ook de vyf geloste schoten met los kruit geschied waren; althans kogels zyn er niet gevondon en de linkerarm van den jongeling is alleen maar eenigszins geschroeid en licht gewond. Een 17-jarige kantoorbediende, dio eergisteravond tydens don brand in den Houttuin, te Rotterdam, op den hoek van de Hoofdsteeg daarnaar stond te kyken, bemerkte eensklaps, dot zyn horloge ver dwenen was. Hot horlogeglas zag hy later in zyn nabyheid op den grond liggen, en daardoor werd zjjn aandacht gevestigd op een man, die daar stond. Aan een paar politie agenten, wien hy het gebeurde mede deelde, kwam het raadzaam voor dien man te verzoeken met hen mede to gaan, waaraan hy voldeed. In de Stadhuissteeg echter rukte hy zich los on zotte hy het op een loopen. Op de Nieuwe Markt opnieuw gegrepen, werd hy nu naar het politiebureel in de Lange Torenstraat gebracht, en hier werden by fouilleering op hom bevonden 4 zilveren en twee nikkelen horloges, alsmede twee portemonnaies met geld. Van enkele dezer horloges hebben zich de eigenaars reeds by do politie aangomeld. De aangehoudene is zekere S. K., een diamantsnydor, Yrydag uit Londen to Rotterdam gokomen. (N. Ji. C.) Een der jongelieden, dio Zondag 29 April op de rivier te Dordrecht is ver dronken, is gisterochtend door de sleepboot „Adriana", kapt. Bos, gevischt. Hot was Joost De Bondt, uit Zwyndrocht, worwaarts hot lyk is overgebracht. Do andere knaap, Kryn Roos, is nog niet gevischt. H. M. de Koningin heeft 50 go- schonkon aan D. Goulouse, te Heomstede, om zyn schuit te kunnen laten repareeren. Men meldt uit Tiel: De bekende vrouw Peperkamp, dio met een moed, een betere zaak waardig, aan zevon ryksveld- wachters het hoofd bood en van haar woning eon klein fort maakte, is op haar ontvluch- tingsreis te Nymegen aangehouden en onder hovig verzet naar Tiol getransporteerd, waar zij thans haar drie maanden uitzit. In do gomoonte Losser onder Oldenzaal zyn 2 blokken, bestaande uit 6 woningen, alsmede de toren der Protostantsche kerk, door onbekend© oorzaak door brand vorniold. Tg Rozen daal is de winkelier V. G. uit Stampersgat in arrest genomen, verdacht van brandstichting. Hy had eon brandende kaars onder een bed geplaatst en was daarna met zyn gezin op reis gegaan. Het huis brandde geheel af, doch do beste gooderen en meubelen vond men by eon familielid op den zolder ver borgen. De harddravory-veroeniging „Wilholmina", te Woorden, heeft besloten op Woensdag 30 Mei a. s. oon grooto tentoon stelling to houden van 2- on 3-jarigo hengsten on 4- on 5-jarige handelspaarden. Tevens zyn hieraan verbonden een concours hippique cn ringryJory door paion met tweewielige rijtuigen. Van 1 April tot 1 Mei zyn langs liet grensstation Esschen uit Nederland uitge voerd 1076 stuks fokveo. Hiervan zyn terug gekomen wegens mond- en klauwzeer. 28 stukswegens tuberculose 86. Het uitgevoerde vee had een waarde van 216,000 fr. Eon ernstig ongeluk heeft te Dinksperloo plaats gehad. Eenigo leden van do hofhouding van den vorst van Salm-Salm uit hot naburige Anholt maakten aldaar een rytoer. Zo zaten in een prachtige equipage mettweo paarden bespannen. Even buiten het dorp worden de paarden schichtig voor eon tent wagen, waardoor het rytuig met paarden en passagiers in de Aalderbeek geraakte. Spoedig kwam hulp opdagen, doch slechts met veel moeito kon men de passagiers te voorschyn halen, die verschillende wonden opliepen. Een der paarden, dat voor eenige weken voor do hoogo som van 3000 Mark gekocht was, was onmiddellijk dood. Op do lyn van den Westorspoor- weg had Zondagavond tusscbon Sèvres en Chaville, waar tot herstelling der dubbele rails do noodige voranderingen werden verricht, een spoorwegongeluk plaats. Do exprestrein, van Parys naar Brest bestemd, die te half- negen van het station Montparnasso vertrok on met roizigors, alsmede mot naar Brest terugkeerende zeelieden en soldaten opgepropt was, derailleerde ten gevolge van een door regen veroorzaakte grondverzakking. Een post trein reod den gederailleerden exprestrein achterop en verbrijzelde verscheidene wagens. De hoofdconducteur van den posttrein en twoe reizigers werden zwaar, zes on dertig reizigers licht gekwetst. De weg was don goheelen nacht versperd. De verwonden werden naar Versailles gebracht. Een ernstig ongeval had Zater dag plaats in de electro-chemischo fabriek te Plan-du-Var, bohoorende aan een maatschappy te Nice. Een houten zoldering, beladen met yzer, zich bevindende boven do werkplaats met de ovens, stortte in en bedolf een groot aantal Italiaansche werklieden. By de op ruiming bleken er vier to zyn gedood en een groot aantal gewond. Do oorlog tusschcn Engeland cn Transvaal. Door het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Vredebond is eon schryven gericht tot den president dor Vereenigde Staten van Amerika, waarvan de vertaling luidt als volgt: 's Gravenhage, 8 Mei 1900. „Mynheer. „Nu de byzondero afgezanten van de beide Zuid-Afrikaansche Republieken dit land hebben verlaten en zich naar de Vereenigde Staten van Amerika hebben begeven, ten einde den vrede in Zuid-Afrika te doen herstellen, achten wy ons geroepen en verplicht u te verzoeken dit vredelievende doel te willen bevorderen. „Ofschoon wy krachtig den band des bloeds tussohen onze Zuid-Afrikaansche broeders en ons zelf gevoelen, zouden wy hun pogingen niet steunen, indien hun zending naar het Amerikaan sche volk voortvloeide uit zelf zuchtige en ongerechtvaardigde oogmerken, maar wy zyn overtuigd, dat zy niets anders verlangen dan recht. "Wy weten, dat zy bereid js^a de gevolge» todragen, indien het beweat? zou worden, dat de tegenwoordige oorlog het gevolg is van hun veroveringszucht en niet van do noodzakelijkheid om hun national^ onafbankelykheid te verdedigen. „Zy hebben zich thans gewend tot de grootste republiek tor wereld, die de meost vriendschappelyke en meest gewichtige be trokkingen met hen heeft en die zelve aan de wereld getoond heeft, dat geen prys te hoog is om de vryheid to behouden. „De aard van onze Vredes-vereoniging laat ons niot toe een oordeel te vellen over de rechtvaardigheid van hun zaak, maar wy dringen er met den meesten ernst by u op aan hun zaak te onderzoeken, bemidde ling tot stand te brongen en een eind te maken aan dezen verderfelyken oorlog, die niet enkel oorzaak is dat stroomen bloed» worden vergoten, maar die ook de vriend schappelyke samenwerking van allo blanke rassen dreigt te beletten om dat gezonde en veelbelovende land tot ontwikkeling te brongen. „Met do meeste hoogachting hebben wy de eer te zyn uwe zeer gehoorzame en nederige dienaren. „Voor don Nederlanaschen Vrodobond J. B. Bruukklman, Voorzitter. J. A. Mazkl, Secretaris." Dr. Jameson is vry ernstig ongesteld geweest. Na zyn herstel is hy naar Groot Schuur vertrokken. De dames Rhodes, lady Chesham en Cavendish zyn in gozolschap van kolonel Rhodes van Kaapstad naar Kimberley ver- trokkon, ten einde zich by het Delfontein- hospitaal te voegen. In Kaapstad hoopt men 100,000 hand- teekeningen te kunnen verzamelen op de lysten, wolke circuleeren met een petitie om do beido Bóeren-Republieken to annexceron. In do vorige week hebben zich slechts twee sterfgevallen onder do krygsgevangen Boeren voorgedaan. DoEngelscho oorlogscorrespondenten rekenen uit, dat na het terugtrekken der Boeron by Veertionstroomen en Warrenton, Mafeking in zestien dagen bereikt kan zyn. Uit do stad is geseind, dat hot zeer veel moeito zou kosten, hot zoo lang uit te houden, daar de levensmiddelen uiterst schaarsch worden. Lady Sarah Wilson heeft aan do „Daily Mail" nog een bericht uit Mafoking gezonden, van 22 April gedagteckend. Het garnizoen was droefgoestig, want do toestand bleef onveranderd, en er kwam maar geen nieuws. Do vastberadenheid was echter onverminderd. Een pond bloem had een paar dagen te voren 2 pd. st. 24) opgebracht, en allen aten nu een dagoiyksch rantsoen van paardo- vleesch. Naar de „Times" uit Mafeking vernam, was de intendance den 21 sten April begonnen worst te maken van paardevleesch. De schild wachten hadden een nieuw kamp van do Booren ontdokt in hot zuidwoston. Do koorts nam too. To Smaldeel hebben Roborts* troepon een groote hoeveelheid spoorwegmatorieol, fourago on graan govonden. De Boeron trokken in de richting van Kroonstad tl en vernielden de brug over de Zandrivier. Volgens de „Daily Mail" wordt een corps Russische vrywilligers op kosten der stad Orel voor Transvaal uitgerust. Er was reeds 12,000 roebels byeengebracht. Over het gevecht by de Vetrivier, op den 6den, wordt nog gomeld: Tegen één uur kwamen de West-Australische verkenningsryders in aanraking met de Boeren, die positie genomen hadden by de rivier. De 84ste en 85sto battery kregen last om op te rukken en openden het vuur, waarna de Boeren hun kanonnen ontmaskerden, zes in aantal, waaronder twee ver dragenden. Toen de 84ste battory weggetrokken was om de kanonnen op de rechterflank der Engelschen te boantwoorden, word de 85ste hot mikpunt van het geheele geschutvuur der Boeren, dat zeer accuraat was, zoodat do granaatkartetsen on de porcussiegranaten tusschen de kanonnon vielen, maar zonder iemand te kwetsen. De Engolschen brachten vervolgens, (behalve hun 12 kanonnen), nog in het vuur: twee 12-ponders van de marine, twee zware kanon nen van 12,2 c.ra., en oen half uur later zelfs twee stukken belegeringsgeschut van 13 c.m., zoodat liet een ontzettend gebulder werd, dat voortduurde tot na het ondergaan der zon. Toch werdon slechts twee kanonnen der Boeren tydeiyk tot zwygen gebracht. Volgens een bericht van een correspondent te Smaldeel zouden de Boeren op dien dag 40 dooden vorloren hebben by Huston's ovei> tocht van de Vetrivier. Naar de „N. R. C." verneemt, heeft de heer W. E. Robinson, de Engelsche consul te Am sterdam, van zyn rogeering de opdracht ge kregen om voor 500 Hollandsche boeken te koopen voor do krygsgevangenen op St.- Holena. De vyfde divisie (in Natal), die onder bevel stond van generaal Warren, is thans onder commando gekomen van generaal Hildyard, wiens naam als brigade-generaal dikwyis ge noeg is voorgekomen by de vele pogingen van generaal Buller, om Ladysmith te ontzetten. De militaire overheid te Kaapstad moet nn bezig zyn met het oprichten van een horstel- lingsoord te Rondebosch, waar vooral zieke krygsgevangen Boeren verzorgd zullen worden. Een neef van generaal de Charette is, naar de „Soir" meldt, in gezelschap van LeGusen d'Entremens, uit Cannes naar Transvaal ver trokken. Zy zullen daar twee andere nevenj van den Zouaven-generaal aantreffen, die deel; uitmaken van het vrywilligerscorps, dati kolonel De Villebois-Mareuil voor de Boeren gevormd had.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2