If. 12334 Woensdag Mei A*. 1900 (Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Zomerdienstregeling. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TiKH Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. l>it nomincr bestaat uit TWEE Bladen. 'Eerste Blad. Nadat de Zomerdienst was vastgesteld, zjjn in hot definitiove ontwerp, dat ons te laat is geworden, enkele veranderingen gebracht. ■\V\j verzoeken daarom, onderstaande ver anderingen op do lijst te willen aanbrengen: Do trein, 's avonds 10.57 uit Rotterdam vertrekkende, loopt door tot Leiden en ;komt hier te 13 u. 1 min. aan. De3 morgens vertrekt nog oon trein te 8.37 van Leiden naar Rotterdam, vortrekt 8.50 uit Den Haag en komt zonder '^erder te stoppen 9.20 te Rottordam aan. De trein 's morgens 10 21 naar Rotterdam, -vertrekt van hier te 10.10, die van 's avonds 7.42 vertrekt te 7*54. Ofiicicolo Kennisgeving. Bnrgoniccstor en WttLondora van Leiden; Gezien art. 8. late alinea, der Hinderwet; Brengen bij dezo ter algomce .o kennis, dit door bon op beien vergunning is vorlcend aan de firma H. M. BIESIOT in de firma A. W. &IJTHOFF en rechtverknjgonden rc-srec:ievelijk tot het u tbroiden van do koele bakkerij tan do Paradijssteeg No\ 49/58, door plaatsing van een tweeden heets-lcr ht-ovou <n tot ihot uulr.-iden vau do bobkdrnkkerij aan de Doezibtrait |No. 1, doot plaatsing cn in-wtrking-steUing van een gaemo'or van 12 paardekraobt. linrgemcester en Wethouders voornoemd, Leidon, F. WAS, Burgemeester. 7 Mo 1900. M. O. IE iEUYZEN, Wotb., lo.-Soor. Leiden, 9 Mei. Door acht voreenigingon, die te zamon den Leidschon Bestuurdersbond vormen, is ©en adres aan de Eerste Karn er gezonden, .waarin aangedrongen wordt op aanneming van het ontworp-Ongevallenweb. in dat adres geven adressanten te kennen: 1 „dat zjj gezien hebben hoe In don laatston tyd liorhaaldoiyk werkgevors en ondernemers zich tot Uw college hebben gewend met het ver zoek, het ontwerp-Onge vallen wet, waarover Uw college zal hebben te beslissen, te verwerpen; „dat zy met verbazing en verontwaardiging zien, hoo dezo ondernemers zeer licht schijnen te donken over de verwerping van een 'wetsontwerp, dat in een zoo dringende behoefte van de arbeiders voorziet en dat ^met zooveel moeite door do Tweede Kamor der Staton-Genoraal is vastgesteld; „dat zy er met bezorgdheid aan denken, hoe Uw college in do verzoeking zal komen aan deze adressen gehoor te geven, waardoor wederom voor lango jaren de invalide arbeiders ©n hun betrekkingen aan bittere ellende zouden worden prijsgegeven; „dat het stelsel van het aanhangige wets ontwerp de meeste waarborgen aanbiedt, dat ©npartydig over de aanspraken van de ver ongelukte arbeiders zal worden geoordeeld. Redenen, waarom zy or by U w college met padruk op aandringen het ontwerp-Ongovallen- Vet aan te nemen." Aan het verslag van de Yereeniging L Armenzorg" te Leiden, over het jaar 1 April 1899 tot31 Maart 1900, is het volgende ontleend: Het 10de Vereenigingsjaar begon met een saldo van ƒ583.855, tegen 385.055 in het voorgaande jaar. Aan jaarlykscho bydragen werd ontvangen f 864.50, aan giften ineens 167. Hot bestuur, dat jaarlijks aftreedt, doch horkiosbaar is, werd herkozen on bleof samen gesteld als volgt: Mevrouw Van de Sande Bakhuyzen, presi dente; mevrouw Vreede, vice-presidente; mej. C. Van Manen, socretaresse, en mej. C. Bosman, penningmeesteresse. Onder de dames werkende leden kwam weder eenigo verandering voor. De werkcommissie bleef samengosteld als in het vorige jaar, en bestond uit de dames Van Manen, mej. Kaiser, mevr. Greven en mej. Meyer. Veertig vrouwen uit vaste gezinnen der Vereeniging kregen wekeiyks naai- of breiwerk van 31 Oct. 1899 tot einde Maart 1900. Aan loonen werd uitbetaald 365.165, terwijl hiorby opgemerkt moet worden, dat ver scheidene personen onder bun eigen boheer aan bedoelde vrouwen werk geven, waarvoor het loon dus niet in deze som is begropen. Do opbrengst van do vorkooping en van de theetafel, iu het Nutsgebouw gehouden, was 922.20. De verkoop in hot depot bij mej. Broebaart was bevredigend. Do busjes, die by verscbillondo winkeliers, werkplaatsen en particulieren' werden geplaatst, brachten 123.545 op. Er zyn dezer dsgen nieuwe blikken busjes vervaardigd, waaraan na het ledigen slechts geringe reparatie noodig is, on dio zeker meer duurzaam zullen blijken. Op do Pinksterdagen van 1899 mochten bestuurderessen ook, dank zy de welwillend heid van den directeur en het personeel, busjes in do tramwagens plaatsen. Hetzy ten gevolge van het zeer ongunstige weer hetzy om andere redenen beantwoordde do inhoud niet aan de vorwachting. Bestuurderessen hopen, dat, indien zy dit jaar met byzondere feestdagen weder voi gun ning krygen de busjes te plaatsen, do opbrengst grootor inoge zgn. Het getal der gezinnen, die zy bezoeken en zooveel mogeiyjc trachten te verzorgen, bleef 80. Uitbreiding daarvan is met het oog op den staat der geldmiddelen niet geraden. Wel wordt er door hare bemiddeling veel byeengebracht om te helpen daar waar de kas te kort schiet, byv. voor het plaatsen van kinderen in het Weeshuis, van een meisje in een der gestichten te Zetten, onzdoch dat zyn onzekere baten, waarmee bostuurderessen menigmaal zeer nuttig helpen, maar waarop zo geon vaste gezinnen kunnen aannemon. Twee kinderen werden deels door de Ver eeniging, deels door hulp van particulieren in do Soüa-stichting, twee anderon in oen ge zondheidskolonie geplaatst. Men hoopt zulks dit jaar te kunnen herhalen. In November werden bestuurderessen weder verheugd door een zending gemaakto kleoderen van de Nederlandsche Naaivereeniging, ditmaal zeer doelmatige kleodingstukken voor volwas- sonen en kindoren, terwyi zy ook van parti culieren diverse stukken huisraad, als kachels, ledikanten en kinderwagens ontvingen. Ook gaf een van do heeren studenten by zyn ver trek naar Tndië een voorraad kloederén en werd een zeer welkome voorraad ondergoed gezonden door een familie te 's-Hage. By een terugblik op het tienjarig tydvak, gedurende hetwelk nu de Vereeniging bestaat, vragen bestuurderen zich af of de vooruitgang, waarop zy van den aanvang (1 April 1890) tot op heden kunnen wyzen, in goede verhou ding staat tot hetgeen zy verwacht hebben by de oprichting? Zy gelooven het niet. Zij hadden gehoopt en verwacht, dat door grootere en meerdere bydragen onzer stadge- nooton het getal gezinnen, dat zy verzorgen, grooter had kunnen worden en dat daardoor do Vereeniging meer nut had kunnen afwerpen. Toch voelen ze, dat zy naast de grootere liefdadigheidsvereenigingen in onze stad, die over meer middelen kuDnen beschikken, een nuttige plaats innemen, al zyn ze ook beperkt in hetgeen zy voor hare gezinnen, onverschillig van welke godsdienstige gezindte, kunnen doen, hetzy om deze voor verval tot armoede te behoeden, hetzy om hen te steunen, dio reeds in stodelyke of kerkelyke bedeeling zyn opgenomen. Vergoiyken bestuurderen den togenwoordi- gen toestand der gezinnen van do Vereeniging mot dien van vroeger jaren, dan mogen ze ook niet klagen. Aan velen hebben ze een gerogeld bostaan verschaft, en werkhuizen en diensten bezorgd aan vrouwen en meisjes. Verscheidene gezinnen konden zy wegens be- trekkeiyko welvaart aan ziehzelven overlaten doch ze moesten er helaas ook eenigo als in haar oog onverbeterlijk van haar lyst afvoeren. Van de door haar bezochte gezinnen werden van haar lyst afgevoerd36 wegens welvaart, 4 wegens vertrek uit de gemeente, 8 door overly den, 30 die volgens haar oordeol niet te verbeteren waren. Allo overigen bleven geregeld onder haar toezicht. Do opengevallen plaatsen werden steeds uit do candidaton'iyst aangevuld na persoonlijk onderzoek door een der dames, of na .informatie by het Bureau van de Maat- schappy van Weldadigheid bier ter stede. De werkverschaffing, die besluurderosson zei ven ondernamen in den vorm van het geven van naai- en breiwerk^ ts zeer-toegenomen. Er werd begonnen met ongeveer 12 vrouwon een weinig werk to laten verrichten, dat by een der damos aan huis geknipt, bewaard en uitgegeven word. Nu heeft do Vereeniging 40 vrouwen aan het werk, ec.i depotPielers- kerkploin 2, en, dank zy do zoer gewaar deerde medewerking van het gemeentebestuur, een ruim lokaal in do Lokhorststraat, waar al do voorraad van gemaakt en ongemaakt goed bewaard wordt. Het verslag van de Werkcommissie bewyst welke vooruitgang in dat deel van Armenzorg valt waar te nemen. Bestuurderessen zei ven hebben in die jaren veel ondervinding opgedaan, ook die, dat Armenzorg tot hot moeilykste maatschappe- ïyk werk behoort. Zo hebben veel armen loeren kennen, en by velen hebben ze gezien, dat haar bezoeken en haar hulp zeor worden gewaardeerd. Zo willen dus voortgaan op den door haar ingeslagen weg, hopende, dat haar werk steeds door velen gostound mag worden en tot lieü onzer mingegoede stadgenooten moge strekken. Officieel is thans bekend geworden, dat H.H. M.M. do Koninginnon den 14den Juni a. s. te Haarlem zullen komen om de plechtige onthulling by te wonen van het Frans-Hals monument. Omstreeks kwart over éénen zullen H.H. M.M. arriveeren en dan regelrecht naar het monument ryden. Vervolgens wordt een rytoer door do stad gemaakt, om tegen drie uren op do Groote Markt het defiló van de verschillende corporatiön te zien voorbytrekken. Ten slotte zullen H.H. M.M. zich te vier uren naar de Groote Kerk begeven om het feestconcert by te wonen. Om vyf uren ver trekken de Koninklyke gasten weder. Z. D. H. do Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H. Nicolaas binnen de Veste) den weleerw. heer J. H. Niedfeld en tot kapelaan te Halfweg en Houtrakpolder den weleerw. heer A. J. Melkert, 31 Maart 11. priester gowyd. Te Zutfen is aanbesteed het bouwen van het krankzinnigengesticht „Het Graffei" by Warnsvold. Minste inschryver H. Timmer, te Moppol, voor ƒ295,880. Naar wy vornemeD, komt voor de vacante betrekking van hoofd van het vak van uit rusting dor marine te Amsterdam in aan merking de kapt. ter zee P. F. H. Volcke, thans onderdirecteur dezer afdeoling. (H. U.) Reuter seint uit Blankenburg, in Thü- ringen, dat Koningin Wilholmina en Koningin- Moeder Emma der Nederlanden aldaar gister middag zyn aangekomen. Het kiescollege der Ned.-Horv. Gem. te Rotterdam hoeft gisteravond het navolgendo drietal samengesteld, ter voorziening in de vacature-Malcomesius, voortdurende door het bedanken van ds. G. J. A. Jonker: ds. J. Lammert8 van Bueron, to Bunnik, ds. A. B. Ter Haar Romeny Bz., te Middelburg, en dr. P. J. Kromsigt, te Wierden. Ook do loden van het Delftsch Studen tencorps hobben een adres aan don gemeente raad gericht, mot verzoek niet in te gaan op het voorstel van het raadslid Don Hoed tot opheffing der Gomeenteryschool aldaar. Uit goede bron wordt aan het „H. D." medegedeeld, dat, ofschoon zyn toestand niet achteruitgaande is, Mgr. Everts, wegens gezondheidsredenen en vergevorderden leeftyd, voornemens is, zyn Kamerlidmaatschap neer te leggen. D. Everts is sedert 14 Nov. 1893 afgevaardigde voor Roermond. Do ofGcier van gezondheid der lsto klasso E. C. Lorontz, dienende aan boord van Hr. Ms. monitor „Reinier Claoszen", en die der 2de klasso D. J. Vrydag, geplaatst by hot hospitaal der marine te Willemsoord, worden met 1 Juni a. 8. op non-activiteit gesteld. Eerstgenoemde wordt met gemelden datum vervangen door don officier van gozondh. der lste kl. S. Ovordiep. Do luitenant ter zee dor 2do klasse L. A. C. SteffeLaar wordt met 16 Juni a. s. geplaatst in do rol van Hr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Ever". De luitenant ter zee der 2do klasse D. E. Van Dyk wordt met 16 Mei a. s. in com missie gesteld te 's-Gravenhage, en de luit. ter zoe 2de kl. H. L. A. M. Camp met den zelfden datum geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. SisCt.) Nader wordt vernomen, dat do wyziging van de kieswet nog in dit byeenzyn der Tweede Kamer zal worden ingediend on waarscbyniyk nog vóór het zomerreces, dat in het laatst van Juni aanvangt, in de afdeelingen zal worden onderzocht. Tot do aanbesteding van den bouw van een hulpkantoor voor posteryen en telegraphio aan den hoek van de Park- en Kazernestraat in Den Haag zal eerlang worden overgegaan. Het bestek is reeds gereed. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland vertrok heden van Den Haag tot het brengen van zyn bezoek aan Hekendorp, Lange Ruige-Weide, Papokop en Oudewater. Alkeinade. By den Burgerlyken Stand beliep hier in de maand April het aantal geboorten, overledenen en voltrokken huwe- lyken 15, 6 en 5, tegen respectieveiyk 13, 11 en 1 in dezelfde maand van 1899. Bodegraven. Op Maandag 7 Mei jl. is in een vergadering van stemgerechtigde Inge landen van den Noordzyderpolder, alhier, do rekening over het afgoloopen jaar goedge keurd. De inkomsten bedroegon 3456.82, terwyl de uitgaven beliepen 2565 365, aldus een batig saldo van ƒ891.455. Do begrooting voor 1900 wordt vastgesteld aan inkomsten en aan uitgaven op 3939. De omslag kon met 0.50 verminderd worden en bedraagt nu 4.50 per hectare. Herkozen werd tot lid van het bestuur do heer I. Baoldo Pzn. en gekozen J. H. Koot, in do plaats van den heer W. Verwoerd, die verzocht had, wegens hoogen leeftyd, niot meer in aanmerking te komen. In de op Maandagavond gehouden ver gadering van de kiesvereoniging „Burgerplicht", alhier, is in do plaats van den heer C. H. Pfauth, die als secretaris bedankt had, ge kozen de heor A. Van Ramshorst. Besloten werd om aan het bestuur, zoo mogolyk, een paar lodon nog toe te voegen. De rekening over het vorige jaar sloot, dank zy een paar ingekomen giften, met een batig saldo. Do drie leerlingen van do Christelyko normaalschool alhier, die in dit voorjaar examen als onderwyzer hobben afgelegd, zyn allen geslaagd. Hillcgom. Alhier hoeft zich wederom, thans ton huize van den arbeider F. v. d. H., een geval van bosmettelyko ziekte (roodvonk) voorgedaan. Do besmettelyke ziekte ten huizo van den arbeider N. W. alhier kan als geweken worden beschouwd. De nieuwe brandspuit zal worden bo- proefd op Dinsdag 15 Moi a. s. en do oude brandspuit op Dinsdag 22 Mei a. s., boide des avonds te G uren. Noordwyk. Wegens hot toenemend aantal leerlingen op de R.-K. jongensschool alhior, is de aanstelling van een derden onderwyzer noodzakeiyk gevonden, en is, met ingang van 15 Mei, als zoodanig benoemd do heor A. C. Jacobs, van Steenwykerwold. Lissc. Voor de inschryving voor de schuttory zal in dezo gemeente meer speciaal zitting worden gehouden tor gemeente-secretarie op Hagenaars oyer Leienaars DOOB ©OM TOKIE. IX. Five-o'-clock bij Mevrouw Heshusius van den Abeele. De aristocratische wynkooper Van den Abeele bowoondo een deftig huis in do Java- Btraat, In het hart van de oude stad had hy zyne kelders, zyne zaak en zyn personeel. Geen enkel gerucht van do wynkoopery drong door tot het fraaie huis in de Javastraat. De vrouw des huizes zou het niet hebben geduld, daar zy met volkomen minachting neerzag op don bloeienden en winstgevendon handel van den man haror keuze. Mevrouw Van den Abeele verwachtte iederen Dinsdagmiddag hare vrienden en vriendinnen op five-o'-clock-tea. Er kwamen zeer vele artisten van do modernste kleur, en zeer ;vele dames van de feministische propaganda. •Het salon van Mevrouw Van den Abeele was ,een zoer beroemd en zeer geavanceerd salon In allo opzichten. Vooral wat de bezoekers betreft. Voorname vreemdelingen, die streden ▼oor ultra-moderne begrippen, werden er met groote geestdrift ontvangen. Men sprak ï>ver feminisme, occultisme, theosophie en ëymbolisme. Al wat aan kunstenaars of 8chryvers van eene vroegere periodo herin nerde, werd met de diepste overtuiging dood verklaard. Het vertrek maakte een vreemden indruk. De wanden waren bekleed met beschilderd doek op een lichtgrys fond verhieven zich velerlei gewassen, die min of meer zweemden naar bamboesstruiken. Het tapyt scheen wit, omdat er een groote menigte kolossale witte irozen in waren geweven. Op kleine ezels stonden zonderlinge schilderyen. Een daarvan ,6telde voor de uitbarsting van ©en vulkaan, ,die even goed voor een geveoht van gekookte taeften zou kunnta worden aangosiea. Var schillende vazen met orchidaeên stonden op krombeenigo tafeltjes. Mevrouw Van den Abeele had haar echt genoot met een zacht lyntjo er aan gewond zyn heil te zoeken op do Witte Sociëteit liefst tot halfzeven, kwart voor zevenen, daar zy het ouderwetsch vond vóór zeven uren te dinee- ron. Daarom verscheen hy misschien ook Dinsdags-middags nooit vóór zevenen er waarschynlyk geen prys opstellend met de artistieke vrienden zyner superieure Dora nader kennis te makon. Dezo laatste was op dit oogenblik nog alleen. Ze droeg een schitterend toilotte de ville eene robe van kersrood fluweel, aan den hals en op de schouders gesloten door breedo licht rose cameeën. Ze schikte een stapel boeken op een tafeltje, allen geschreven door mannen naar haar hartNietzsche, Ibsen, Björnsterne Björn^n, Fogazarro, Verlaine, Oscar Wilde, Van Deyssel. Plotseling maakte ze eene toornige beweging hoe was het moge- lyk de Camera Obscura van Hilde- brandl Met groote haast wierp ze het boek in de la van een der tafeltjes met krom beenigo pooten. Het ding was uit de studeer kamer van haar man in het salon gekomen. Het was den vorigen avond zeer laat gewor den op de soiróe van een Japansch diplomaat, en Van den Abeele had lezende in het salon haar gewacht. Gerucht van stemmen en binnentredende personen deden haar opzien. Hare bozookers kwamen. Ze waren allen zeer kalm en kwy- nend in hunne verschyning. De heeren droegen hooge Engelsche sjaaldassen, opgedraaide knevels en lange gekleede jassen. De dames wedy verden in kleurcontrasten met hare bleek groene en zalmkleurige japonnenallen waren lang, slank en namen zeer weinig plaats in. Een zonderling contrast maakte eene kleine, corpulente dame, voor wie ieder eerbiedig uitweek, mevrouw Azarro de Guerra, geboren Droogbak, directrice van een feministisch tydschrift. Er was weinig beweging. Men zette zich op divans en stoelen en sprak half kwijnend. Do gastvrouw wendde zich plotseling tot twee jonkmans, die leer diqp voor haaf bogen. De oene was jonkheer Gaston van Moyningen van Boomsbergen en Victorienbroeck, log en dik als altyd, in een helderblauw complet met witte slobkousen. Do tweede was een jonkman van denzelfdon leeftyd on hetzelfde voorkomen. Hy onderscheidde zich door kort afgeknipte haren en een vollen, krullendon, helderblonden baard. „Mevrouw Van den Abeele 1" zei Gaston. „Myn vriend Ronald de Roodo candidaat in do rechten kameraad uit Leiden 1" Do gastvrouw boog zeer sierlyk, maar werd oogenblikkelyk door andere bezoekers in be slag genomen. Een mager, bleek man met een slordig zwart pak, en streepjes kleurloos haar over de slapen werd door al de gaston levendig wolkom geheeten. Hy was de kunste naar van het oogenblik, een componist, die eene socialistische symphonie had voltooid de beroemde heer Vlasklomp. „O, welk een voorrecht, mon chor m a i t r e I" riep mevrouw Van den Abeele. „Is uwe symphonie klaar?" „Nog niet, mevrouw l Er is duisternis om ray heen gekomen I Ik heb geworsteld met het ïyk myner gefolterde ziell" „Zoo alleen wordt eon meesterstuk ge boren!" riep mevrouw Azarro do Guerra. „En hoe zal uwe symphonie heeten, meneer Vlasklomp?" vroeg een smalle, aesthetl- sche dame in een heldergeel kleed. „Meer werkstakingl" „Meer werkstakingl 'n Subliem ideel Zal uwe muziek naar den geest van Benoit en Blocx worden geschreven zal ze natio naal zyn?" „Benoit en Blocx schryven muziek van bourgeois ik arbeid in de kleurronningen van de toekomst." „Het genie kent geen vaderland 1" riep mevrouw Azarro de Guerra. „Des te beter voor Nederland 1" klonk het helder uit den mond van Ronald do Roode, den Leidschen student. Mevrouw Van den Abeele keek verbaasd op, maar moest dat oogenblik een nieuw vaderlandsloos genie ontvangen. Het was de dichter Alexander van Geelwortel, een jongmena^li met een faaesetsteae en flikke- rende zwarte oogjes. Hy droeg een vorsleten pelsjas, want hy gold voor teringachtig en kon niet den minsten tocht verdragen. „Hoo gaat het, mon chor maitre?" vroog de gastvrouw. „Jammerlyk. Ik worstel op de baren van myn eigen krachtige techniek? Ik voel my worden tot een strakkon toren in een zaamheid zich bouwend naar omhoog turris oburnoa en do b o u r g e o i s gaan aan don toren voorby met gebogen ly ven." „Hoe heorlyk spreekt onze dichter in don toon!" zuchtte Mevrouw Azarro de Guerra. „Een Vondel zou het hem niet verbeterenl" klonk^de heldere stem van Ronald de Roode. De gastvrouw keek andermaal op en zei vry luid: „Laat do dooden van hot verleden hunne dooden begraven l In myn salon is alleen plaats voor de levenden!" „Ik sluit ray volkomen by u aan, movrouwl" antwoordde Ronald de Roode. - „Het is misschien de vraag, of u onder de dooden en de levenden niet wat anders zoekt, dan ik. Vondel behoort tot do onsterfeiyken, die altyd leven, die zichzelf nooit tot een strakken toren voelde worden, maar die als hy de hand sloeg aan do snaren van zyn gulden harp liefde, geestdrift, verontwaardi ging, toom, bewondering, verheffing, bezieling, luide opzong tot glorie van zyn Amsterdam, van zyn Holland 1" Een oogenblik zwegen al de aesthetischo dames en heeren. Mevrouw Azarro de Guerra, geboren Droog bak, was het eerst bekomen van den schrik. „De tyd is voorby, meneer 1" sprak ze uit de hoogte „toen men niet verder keek dan zyn neust "Wat is Amsterdam,wat is Nederland? Hoe zou het my ooit gelukken de vrouwenwereld uit het heelal tot eeno onheilspellende macht te doen aanzwellen, om al het geloden onrecht te wreken, als ik alleen van Amsterdam en Holland notitie nam!" De dichter Van Geelwortel knoopte zyn pols dicht en zei: „Die meneer maakt me duizelig. Ik heb myne ziel al lang, heel lang los gemaakt van 't dood vftiledeaha, gelukkig, daar komt de thae 1" Een deftige knecht in zwarten rok met zilveren knoopen, bood thee aan een tweodo volgde met likeuren en gebak. Er ontstond nu afleiding. De gaston ver anderden van plaats. Do componist Vlasklomp maakte zich meester van eene kelk whisky en fluisterde met mevrouw Azarro de Guerra, die gretig thee slurpte. Renald de Roode bleef hooi alleen in een hoek, bomerkond, dat voler oogen hem uitdagend beloerden. Zyn vriend Van Meyningon kwam, en troonde hem mede in oen aangrenzend klein salon. „Myn God! Gaston!" zei hy lachend. „In welke wereld van snobs heb jo me gebracht?" „Je hebt heel goed gesproken! Zo hob ben zoo'n opfrissching noodig!" „Waar komen de menschon vandaan? Zulk een zoetje van genieën zou mon in ons kalm Leiden niet kunnen oprakelen? Ga jo mee „Goedl Ga maar vast. Die deur komt in de vestibule uitl Ik kom dadeiyk. We dineeren in Royal!" Roland de Roode ging stil weg h l'an g 1 a i se. Maar Gaston bleef. Hy zag Mevrouw Van dön Abeolo in het kleine -salon komen. Zo snelde naar hem toe. Hare diepe geheimzinnige oogen schenen toorn uit te stralen. „Wat beteekent dit, Gaston l" fluis terde ze snel. „Waarom breng je dionduf- fen catechiseermeester hier!1' „'n Klein lesje, myne heeriyko Noral Jo staat zoo ontzettend hoog boven dit aesthetisch gespuis, dat ik het niet onnoodig vond eens een raensch met gezond verstand een woord te laten spreken. Je vrye, frissche peest wordt vernederd door het gerammel van zulke individuen. „Alweer! Je weet, dat ik geen oppositie verdraag 1" „Het is een zachte wenk,machórie!" Gaston stak haar zyne hand toe, alsof hij afscheid nam. Beiden liepen naai' de deur, dio op de vestibule uitkwam, welko deur be schermd werd door ©en hoog kamerschut, waarop vergulde Chineesche kraaavogels de vleugels omhoog staken. Huu uain liy iJscki&L haar.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1