H*. 12331 Zaterdag 3 Mei A* T90O r x.io. 1.40. feze igourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. 3 F'emlleton. PRIJS DEZER COURANT 1 Voor Leiden per 3 maanden^. Franco per post Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËNt 1 Van 1 8 regels f 1.05. Iedoro regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Ofüciëolo Henüisgevla;; KENNISGEVING. luschrijTiug voor <1© Scliuücrlj. Burgemeester en Wethouders van Leiden, 1 Gelet op aitikel 7 van het Kuninklijlc besluit van 21 Maart 1S26 (Staatsblad No. 6); Roepen bij deze de inwoners dezer gemeente, voor zoover zij ingezetenen van het Rijk zijn en cp 1 Januari laatstleden hun 25ste jaar waren ingetreden (alzoo de geborenen iu 1875), op om zich, overoeukomstig art. 6 der wet van 11 April 1827 (.Staatsblad No. 17), vóór den lsten Juni a. s. voor de Schutterij te doen inschrijven, onver schillig of zjj al dan niet verineenen reden van v.ijstolling ot uitsluiting van den Schutterlijken dienst te hebben, zullende met deze inschrijving, iDgovolge art. 5 van het aangehaald Koninklijk besluit, den lödon Mei a. a. een aanvang wordeu 'gemaakt. Belanghebbendon worden er aan herinnerd, dat, uit kracht van art. 2 van voormelde wet, nis ingezetenen, met betrekking tot de toepassing dier wet, worden beschouwd zoowel vreemdelingen als Nederlanders, mits zij binnon het Rijk gevog- tigd zijn, en dat aan de bovenbedoelde inschrijving alleen niet ondorworpen is de binnen het Rijk gevestigde vreemdeling, niot tevens Nederlander zijnde en behoorende tot een der Staten, welker onderdanen, als govolg van tussclien Nederland en dio Staten gesloten verdragen, hier te lande niet tot den dienst by de Schutterij verplicht kunnen worden. De aandacht van belanghebbenden wordt wijders in het bijzonder gevestigd op de bepaliog, van prt. 9 van genoemdo wet, volgens welke zij die zich niet vóór 1 Juni a s. hebben doen inschrijven, .bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven, ver volgens door den Schuttersraad tot oene geldboete verwezen en daarenboven, bijaldien voor hen geen reden van vrijstoljing of uitsluiting inocht .bestaan, zonder loting hij de Schutterij ingelijfd zullen worden. Belanghebbenden worden voorts verwittigd, dat tot deze inschrijving moer bopaaldelyk zitting ge houden zal worden ten Raadhuize dezer gemeente (kamer No. 9): voor hen, wier familienaam aanvangt met de Jetter A, 13, C of D, op Dinsdag 15 Mei 1900, voor hen wier familienaam aanvangt mei de ïottor K, F, G, 11, I, J of K, op Donderdag 17 Mei 1900, voor hen, wier familienaam aanvangt met de letter L, M, N of O, op Zaterdag 19 Mei 1900, voor hen, wier familienaam aanvangt met de N letter F, Q, R of S, op Maandag 21 Mei 190Ö, voor hen, wier familienaam aanvangt met do fletter T, U, V, W, X, Y of Z, op Woensdag 23 f Mei 1900, telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags uren, zullende door ejkeen, die tot de aangifte t oi inschrijving verplicht is, ten i blu'ko van zijn ouderdom een deugdelijk geboorte bewijs belmoren te worden overgelegd. Burgemeeiter en Wethouders voornoorad, F. WAS, Burgemeester. VAN IIEYST, Secretaris. '- Leiden, den 28sten April 1900. tfiatbcsis 3ci0iitiarum Genitrlx. In do kloino bovenachterzaal der Stads- -*zaal liad gisteravond van bovengenoemd 'Genootschap de 115de algemeené vergadering •"".plaats, welke geopend werd dooj: den voor zitter, prof. dr. J. M. Yan Bemtaelen, waarna de door den secretaris, den heer P. j. Groen, lyoorgelezen notulen der vorige vergadering Ywerden goedgekeurd, hetgeen ook op advies ^der commissie van onderzoek geschiedde 'vinot do rekening on verantwoording over het jafgeloopen jaar, onder dankzegging voor hot ^gevoerde beheer. j Do verkiezing van bostuursleden had don Tolgonden uitslag Vacaturo-mr, Von Baumhauer (herkiesbaar) gekozen dezelfde heer met algemeone stemmen op 1 na. Neemt de herbenoeming aan. Yacature-prof. dr.Wysman (niet herkiesbaar) gekpzen do heer J. Van Dam. Afwezig. Vacature-K. De Boor (niet herkiesbaar): gekozen dr. E. F. Van Dissel. Houdt de al- of nlet-aanneming nog een paar dagen ln beraad. -> iïadat nu ook de leerlingen waren binnen gelaten, hield de voorzittor de gebruikelijke rede, waarin h(j allereerst den burgemeester, den wethouder don heer Korevaar, de plaatse lijke commission van toezicht op middelbaar en lager onderwijs, do leden, leeraren en leerlingen welkom heette, en bovendien ver slag deed van den toestand van hot Genoot schap, daaraan nu en dan eenige beschou wingen vastknoopendo. Zoo word medegedeeld, dat het aantal leden thans 268 bedraagt, waarvan 5 van verdienste en 5 eereleden; herinnerd aan de wisselingen, ziekten èn den ijver van het onderwijzend personeel, alsmede aan hot 25-jarig foest van den lieer P. Dikshoorn als directeur, waarby nogmaals do wensch werd uitgosprokon, dat nog menig voorzitter op volgende algemeene vergaderingen moge kunnen zeggen: De heer Dikshoorn leeft en waakt voor het heil der school I (Daverend applaus.) Het aantal leerlingèn bedroeg by den aan vang van don vorigen zomercursus 238, van den vorigen wintercursus 261 on by den nu aangevangen zomercursus 271, een cyfer hooger dan ooit. Met voldoening was vernomen, dat veel oudleerlingen van het vorig jaar een goede plaatsing hadden gokregón, en met genoegon wees spr. er ook op, dat het plan, nu twee Jaren geleden ontworpen om oen golegonheid te .openen tot opleiding in de electro-teclmiek, thans workeiykkeid is geworden, zoodat or reeds jongelieden tot electrisch monteur werden gevormd cn eon examen in dat vak is gehóuden, Hierby word dank gebracht voor den ondervonden steun van den burgemeester, den gemeenteraad on den minister van binnen- landsche zaken. Tevens vond spr. aanleiding by dit vak langduriger stil to staan dan by de andere vakken on ook orkenteiykhoid to betuigen aan rrof. Kamerlingh Onnoa (dio vroeger wel eens leeraren aan do school ontnam, ómdat hy ze als adsistenten kon gebruiken) voor diens steun o. a. in hot beschikbaar stel Ion van aan de school ontbre kende instrumenten en voor de toezegging van eonlge demonstraties in hot pbysisch labora torium, welke de school oveneons ten goode zullen komen. Wyzende op het wenscheiyke voor oen en ander, alsmede voor verbetering dor lokalen, tot uitbreiding der inkomsten door vermeer- doring van het ledental, maakte spr. vervolgens een vergeiyking der school mot nu on 100 jaar geleden, toen er eenigen tyd mededinging be stond van eon andere dorgelyko inrichting, die zich naast „Mathesis" vestigde, doch weldra weer de vlag streek en zich in do oudere instelling oplosto, maar waarvan intus- 6chen het gevolg was, dat de geldeiyko toestand het tegendeel van rooskleurig was, terwyi thans byv. wat het getal leerlingen betreft alles in zulk oen bloeiendon toestand verkeert als dit sedert 1785 het geval is, dank z\j den steun van gemeente, provincie en ryk, terwyl vroeger ternauwernood van de stede- ïyke regeering eon kleine bydrage was to erlangen. Na de beste wenschen te hebben geuit voor de verdere ontwikkeling der school, werd alsnu mededceling gedaan van de volgende Eervolle vermoldingen. lste klasse: P. J. Breedeveldt, J. Laterveer, Herm. De Loef, W. H. Marks, A. Post, W, De Ruyter, C. J. M. Simonls, S. Verheek, F. C. Wanner, J. J, Van Weeren, Fr. Van den Borg, D. Carree, J. C. Do Graaf, A. Groenen- dyk, J. Olivier, J. Van der Zanden. 2de klasse: L. N. J. Blansjaar, A. J. Van Delden, H. Faes, H. J. Kranenburg, A. Ver- straaten, W. J. Vermey, A. Van der Kamp, A. Van der Wal, G. J. Yperlaan, 8de klasse: J. J. Beun, A. Nieuwenburg, C. H. Stuivenberg, P. H. Westdyk, A. Van Aalst, F. J. Van Luyken, W. F. De Rooy, H. Do Vries. 4de klasseG. D. J. Beulink, B. C. Couwen- hoven, H. Filippo, E. W. De Jong, J. Kunnen, J. Laterveer, H. J. W. Méns, C. M. J. Van Oerle, C. Pannevis, C. J. M. Van Ryn, J. Tyssen, O. Van Yenotiën, P. M. Wevels, C. J. Eggink, P. Do Graaf, P. J. Van Hoekon, P. J. Van Putten, C. H. Segaar, A. Versloot, N. De Zwart. 5de klasse: P. Van Dam, W. Van Diest, F. Doorn, L. Erades, A. P. Gebhardt, W. P. Hoogeveen, J. G. Kooy, P. B. Plasmeyer, A. J. Stuivenberg, J. Van Zwioten, W. Kiek, O. Van der Stoen, D. Woudenberg, P. Van der Worm. 6do klasse: J. C. W. Blankwaardt, B. Van Briel, Q. A. D. Einmen, D. Van Loeuwen, W. Moote, O. Vos. Voortgezette klasse: P. J. Boot, A. N. Evers, B. Simonis, P. Smit, W. Do Wit, M. Sirag. Theoretisch Leerling-monteurs examens en eindexamens. Aan hot tweede theor. leerling-monteurs examen, ten overstaan van do vakafdeoling voor Electrotocliniek van hot Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs en het Bestuur van M. S. G., namen vyf leerlingen deel. Het diploma werd naar volgorde toegokend aan: P. Smit, Q. A. D. Emmcn, A. N. Evers, J. Van dor HolT. Een leerling werd afgewezen. De leerlingen van liet 5de jaar, aan wie voor wis- on natuurkunde een diploma werd toegokend, waren naar volgorde: W. Van Diest, P. Van Dam, A. P. Gebhardt, F. Doorn, L. Erades, P. B. Plasmeyer, A. J. Stuivenberg, J. G. Koov, C. Van der Steen, J. Van Zvvieten, W. P. Hoogeveon. Aan het schriftelijk wis- on natuurkundig eindexamen hadden 14 leerlingen deelgenomen, waarvan 3 wegens onvoldoend ingeleverd werk niet konden worden toegelaten tot liet mondeling examen. Zovon leerlingen van het 0de jaar r.amon deel aan hot oindoxamen in beschryvonde meetkunde en perspectief. Vyf werden toe gelaten, óón werd afgewezen en óón was Diet opgekomen voor het mondeling gedeelte. De toegelatenen waren naar volgorde: G. Vos, D. Van Lecuwon, J. C. W. Blank waardt, B. Van Driel en W. Moote. Bekroonde prysvragon. Bouwkundige prijsvragen. Het ontwerpen van een topgevel volgens op to goven maat. Er wordt verlangd: de opstandteekening, de verticale cn horizontale doorsneden op een schaal van 1 a 10 met détails op ware groote.— Eén mededinger. Alleen lste prys, kleine zilveren modaillo, toegekend aan M. Sirag. Het opmeten van wandbotimmoringon uit de lee3kamor op liet Raadhuis volgens nader op te geven schaal. Drie mededingers, lsto prys, groote bronzen medaille, aan A. P. Gebhardt. 2do prys, kleine bronzen medaille, aan P. Van Dam. Bouwkundige werJcslukkzV. —Het maken van een erker volgens op te geven teekening op halve ware grootte van Amerikaansch grenen hout. Drie mededingers, lste prys, groote bronzen medaille, aan G. Vos. 2de prys, kleine bronzen medaille aan P. J. Boot. WerlUitigkundige prijsvragen. Het opmeten en op grooter schaal in teekening brengen van een condensatie-pot, Drie mededingers, lsto prys, kleine bronzen medaille, aan C. Van der Steen. 2de prys, een boekwerk, aan B. Van Driel. 2do prys, een boekwerk, aan J. Br. Van der Most Van Spyik. Eandteekenschool. Het nateekenen van een Gotische lystversiering (bladvorm) op waro grootte. Zes mededingers, lste prys, groote bronzen medaille, aan D. Van Leeuwen. 2de prys, kleine bronzen medaille, aan J. C. W. Blankwaardt. De gediplomeerde en bekroonde leerlingen worden door den voorzitter op hartelyke wyze toegesproken, waarna hy de in de grooto zaal gerangschikto tentoonstelling van teekeningen, boetseerstukken, enz. geopend verklaarde en allereerst don burgemeester uitnoodigde haar in oogenschouw te willen nemen, waaraan gaarne werd voldaan, dadolijk gevolgd door do verdore aanwezigen, terwyl do leerlingen zolf later volgden. Do tentoonstelling is nog voor ieder kosto- loos geopend hedenavond v&n 6 tot 10 en Zondag namiddag van 12 tot 4 uren. Gemengd Nieuws. Do postbodon W. Meyer, J. Van dor Pol on T. Voorneveld, te Haarlem mer- meer, zyn benoemd tot brievonbesteller to Haarlem. Langs den straatweg Haarlem Amsterdam, wordt een pad meer speciaal voor wielryders gemaakt. Volgens „Het Vad." zal te Rotter dam corstdaag3 een staalglotery ln-working- treden. Donderdagavond kwam te Zand- voort aan de Zandvoortscho schuit Z. V. 0, waarop ongeveer 4 uren des middags een ernstig ongeluk plaats had. Do matroos J. K. kroeg door het uit3chieton van den wind een slag van de giek, waardoor hy overboord sloeg, met het ongelukkig ge volg, dat hy verdronk. Benige oogenblikken daarna werd hy door de bemanning levenloos opgehaald. Hy laat een weduwe mot acht kindoren achter. Op de rivier by de spoorwog- brug bij Baanhoek had een droevig ongeluk plaats. Schipper Oossen voer met zyn vaartuig togen de brug aan, waardoor de mast brak. Deze kwam ongelukkigiyk to vallen op hot kind van den schipper, dat onmiddellyk een lyk was. De geneesheer to Sliodrecht, die terstond gehaald werd, kon slechts don dood constateeren. DC.) To Zutfon is do 2do luitenant der cavalerie H. v. M. zoodanig door een paard geslagen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De toegebrachte ver wonding moet vry ernstig zyn. ZC.) By oen kastelein to Tlel wierp mon drie pasgeboren katjes in een mandje, om zo later to verdrinken. Toen men daartoe zou overgaan, vond men de katten onder bescherming van een groote rat, dio ze mot moederjyko liefde koesterde. Do rechtbank te l'iel hooft gisteren de personen uit Appoltern, dio terecht stonden wogens mishandeling, veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. De eisch was 5 maanden. Hoe een paard gohocht kan wezen aan den man, die hem oppast, blykt uit een byzonderheid, die gemeld wordt van „Diamond Jubilee", het bekende paard van don Prins van Wales, dat in den Derby (don voornaam- sten ren in Engeland) moet loopen en daarin volgons velen een goede kans lieeft. Hot wil zich alleen door den jongen, die hem altyd oppast, laton berydon en dan 6nel loopen. Als een ander dan die jongen, al is hetde^ beste jockey, hem rydt, dan toont hy grooton tegenzin om te loopen. Daarom zal het paard In don grooton ren ook door den jongen, die het oppast, wordea gereden. De „Figaro" meldt, dat ten gevolge van het instorten van een brug op de Pary-' scho tentoonstellingsterreinen, 's nachts bfi- wyze van proef alle bruggen verscheidene uren lang met het dubbele gewicht als voor geschreven is, belast worden. Elko vierkante meter werd belast met 800 tot 1000 K.G^ Daar de proef overal werd uitgehouden, zya' verdere ongevallen wellicht uitgesloten. By de opening van de tentoonstellings-^ paleizen der Champs Elysóes heeft volgens do „Figaro" president Loubet Dinsdag C3Ö0 meter afgeloopen. Werkelyk iets gezien vad' dezo lengte aan schilderyen en andero kunsl> werken heeft hy natuuriyk niet. Omtrent de mynramp van Schofield wordt nader gemeld, dat er tydens de ont-„ ploffing tusschen do drie- cn vierhonderd man beneden waren, waarvan de meesten zyn om-] gekomen, o. a. zeven personen uit óón onkel gezin. Goneesheeren on tweehonderd dood kisten waren mot eon byzonder6n trein aan;J' gekomen. Sedert twintig jaar was in de myn gewerkt en nooit waren er gassen opgemerkt. Volgonaf, sommigen is het onheil de schuld van eenigè\ onlangs aangekomen Finlanders, die heimelijk groote hoevoolhoden dynamiet hadden mede--;, genomen, om door hot te geiyk doen springen van groote brokken steenkool hun gewin to vermeerderen. Een gevangenwagen gestolen. Te Amicn3 was de koetsier van een govangen- wagc'n, dezon op oon binnenpleintje van het rechtsgebouw latende staan, in een wacht kamer mot gendarmen staan praten. Toen do zitting afgeloopen was en men de gevangenen' naar hun kerker terug wilde brengen, was do wagen verdwenen. Het bl6ek, dat eeri twintigjarige, maar oude kennis der justitie^ zekore Soyez, bygenaamd Zoutkorrol, er moo was weggereden, tot Pont de Metz toe. Toen men hem inhaalde, was het paard zoo uitgeput, dat men oen audor moest inspannen. j Do gewonde, te Marseille bewuste-' loos in een trein uit Nizza gevonden, is ge bleken zekere Schmuck te zyn, aannemer to Toulon, G1 jaar oud, gehuwd en vader van vier kinderen. Hy was met oen revolver in hot hoofd geschoten. De kogel was door do mondliolto tot achter het rechteroog gedrongen on het scheen eerst niet mogelyk dien te verwyderen, maar volgens sommige berichten is dit toch geschied. Schmuck is naar Toulon vervoerd en vol gens zyn verklaringen was hy in do tunnel van Cassis uit den slaap gewekt door iemandA dio eonsklaps het portier opende, op hem toe-/ 6prong en hem by de kool greep. Een worsto- liDg volgdo en op het oogenblik, dat Schmuck naar de noodrem greep, vuurde do aanrander^ zyn pistool af en verloor hy het bewustzyn.-' Moer dan 200 fr. bleek gestolen to zyn. De onbekende was gekleed in een langen kiel en i droeg oen vilten hoed. LJL'I Zy wilde hem vragen: „Waarom zou heb, dan niet beter kunnen worden, wanneer gy toegevender waart?" maar haar lief gelaat,' dat zijn bokoring voor hem had verloren,' werd slechts door oen blos o vertogen. „Het wachten lag daar straks als een benauwde droom op my." „Dio benauwde droom verlaat my in heli geheel niet meer," zeldo hy, den arm om', haar schouders slaande. „Gy maakt my door, je martelaarsgezicht tot eon monster. Kunt gy dan niet eens ter willo van my jo zelve' aanzetten en anders worden? Ik heb een^ vrouw noodig, geen gehoorzaam kind. Begrypt ge dat niet? Wanneer ge daar zoo zwygend] zit, de oogon neerslaat en van kleur vorschiet en de menschen niet weten hoo gauw zy uit onzo buurt zullen komen, dan krijg ik een gevoel, alsof ik van schaamte en toorn moest stikken. Myn huis moest con gastvrij huis zyn, maar roods lang deins ik er voor terug,' iemand mee te brengen, wyl ik voel, dat men my bespot, medeiyden met my heeft." Zy zeido nog altyd niets. „Gy doet je plicht," ging hij ongeduldig voort. „Zeker l Ja, gy zoudt alles doen, wat ik maar verlangde. Alleen wat niet gozogd kan worden, doet gy niet. En juist dat Hy dacht aan de schalksche soubrette, die onlangs de vrouw van oen jongen beeld houwer was geworden en met haar onuit- putteiyken humor en geest daar straks het geheele gezelschap in een vroolyke stemming had gebracht. Hij dacht aan de geestige schilderes, die dien avond door haar gevatheid den meest begaafde onder de aanwezigen Bchaakmat had gezet. -M 'r (Wordt vcrvo'g'i) f ïtöDOIa VROUWEN. 18) - Zy Mo naar zyn bedje en druk to, den k kleine uit do kussens nemend, haar wang vol iteederheid tegon zyn kopjo. Zyn kindHaar kind I Ach, het was immers ,toch als oen heerlyke droom goweost, toon men haar don kleine voor hot eerst in de armen liad gelogdZóó gelukkig had zy zich nog nooit iu haar leven gevoeld, zelfs niet aan Klausson's borst, als met het slapende kind zyde aan zyde. Als met een tooverslag Was het gevoel van eenzaamheid verdwenen. Do kleine bleef by haar, dag en nacht. Zij ^behoefde slechts naar zyn wieg te snellen. ,-Hoe dankbaar was zy hem daarvoor I Hoo trouw vervulde zy haar moederplichten! Nu leerde zy 's avonds niet meer van buiten. Zy naaide en breide. Maar wanneor het laat werd en Klaussen nog niet thuis was on zy - niet eens wist waarheen hij was gegaan, dan «overviel haar toch weer een gevoel van vrees, 'ofschoon zy dat niet merken liet, wanneer hy thuis kwam. Hy had haar het wachten •verboden. In de woonkamer naast de warme kachel i ètond een laag stoeltje. Daarop zette Grcta zich met haar jongen neer. Het flikkerende vuur •breidde zu'n schtynsel tot aan haar voetonuit. -Moeder en kind koken elkaar in do oogen, glimlachten en spraken mot elkaar, wat niemand verstond bulten hen beiden De meid kwam binnen en vroeg of zy ook Mo&at dekken voor bej; avpodetem jBl „Hoo laat is het dan?" vroeg Greta ver baasd. „Over tienen. Mynheer komt zeker niet thuis?" „O, tooh well Waar denkt go aan?" Zy had niet gemerkt, dat het vuur in de kachel uitgegaan was. De kleine Hans was op haar schoot in slaap gevallen. „Gy moet kalm alleen uw thee drinken en dan gaan slapen," zoide do oude Katharien. „Hot wachten dient tot niets. Wie weet, hoe de jongen zich van nacht gedraagt I Proütoer nu maar van die paar uren." Greta deed hot mot een bezwaard hart en ging naar bed. Maar do 6laap wilde niet komen. Zy lag naast het kind met open oogen on keek luisterend naar het brandende nacht lampje en naar boven naar den lichten kring, dien zyn schijnsel aan het plafond beschreef. Plotseling schrikte zy op. Van dendichtst- byzynden toren klonken twaalf slagen. Middernacht! Of Hans reeds thuis was? De deur naai* zyn aangrenzende slaapkamer was gesloten. Een hartklopping, zooals zij nog nooit gevoeld had, dreef haar het bed uit, om eens to kijken. Voorzichtig deed zy het slot open on liet het schynsel van het licht op do kussens vallen. Haar man was er niet. Byna was haar hot licht uit de hand gevallen, toen op hetzelfde oogenblik voet stappen de trap opkwamen. Daardoor vergat zy zich bytyds terug te trekken; vorgat, dat haar echtgenoot ha3r het wachten ten strengste had verbóden. De deur ging open. Klaussen trad binnen. Hy had meegemaakt, wat zyn vrienden haddon voorgesteld. Toen by Greta, stom van verlegenheid, voor zich zag staan, behaalde zyn goede stemming de zegepraal ovor de ergernis, welke hy gevoelde. „Nu, wat doet gij hier als nachtwande laarstor? Gy hebt je krachten toch werkelijk noodiger voor don jongen dan op my te wachten." Hy was op haar toegegaan. „Zyt gy dan nu gelukkig, nu gy ray weer achter slot on grendel weet?" „Ik maakte mij plotseling bezorgd over je. Vorgeef mij," zeide zy zacht, „ik weet immers, dat gy het niet gaarne hebt „Zottinnetje, wat maakt gy je zelve het leven moeilyk." En zacht eon melodio nou- riënde, vroeg hy na een pauze: „Maakt do jongon het goed? Ja?" Haar beschroomd stilzwegen stemde hom wrevelig. „Wat hobt gy cr aan of ik hier bon of ergens anders? Wy kijken elkaar aan; het is om to lachen. Moet ik misschien om ver geving vragen? Beknor my, wat my botreft," ging hy heftiger voort, „raas cn tier, maar laat dit madonna-gezicht varen. Gy weet niet hoe myn zenuwen onder deze stilzwijgendheid lyden. Wanneer gy je angstig hebt gemaakt, zeg hot dan, breng liet mij aan het versland, dat gij nog oen kind zijt. Maar niet dit martelaarsgezicht I" „Ik wildo immors maar cons kykon," zeide zy, ontsteld door zijn heftigheid, dio haar zooveel verdriet veroorzaakte en dio zy zoo gaarne door zachtheid wilde ontwapenen. „Ja, gy wildet maar eens kykenl En wat nu? Wat is dit voor een ontvangst! Voor eon piiilister mogelyk vorblydend, voor eon fijn georganiseerd zenuwgestel pijnigend, onverdraaglyk. Gy zyt immers toch met een kunstenaar getrouwd, die opgewekt wil zyn, zyn moet! Gij zoudt het grootsto talent voor goed een knak kunnen goven. En wanneer ik thuia" zyn hartstoghtolilk de genoten champagne on de herinnering aan de laatato, gezellige uren brachten zyn bloed moer on meer in gisting. „Wat moot ik doen?" vroeg hy, op haar toetredend en liaar den blaker uit do hand nemend. „Spreek, hoo moet ik verandering brengen? Heeft het aan my gelegen, dat gy als la Muelte do Portici zijt uitgokreton? Een jonge, mooie vrouw laat zich uitlachon on bespotten als oen kostschoolmeisje on weet niet hoo zy haar man moet boeien, zóó boeien," ging hy gejaagd fluisterend voort, terwyl hy Greta's hand in do zyno proste, „dat dozelfde man, dio gescholden hooft, do oogen kust, welko hem toornig aankykon, de lippen, die hem met een glimlach vergoven. Wanneor daarvan ook maar hot minste ver moeden by jo was kunnen opkomen, dan was dot al reeds lang bij je opgekomen. Maar dio hoop is verdwonpn. Ik zou even goed beweeglykheid bij een ledopop kunnen verwachten dan temperament, dan hartstocht by jou." Zij had zyn woorden diep bedroefd over zich laten heengaan. Eenmaal wilde zij naar zyn hand grypen om die te kusson, om hem to bewijzen hoe onrechtvaardig hij op haar govoel afgaf, doch voor zijn toornige blikken barstto zy slechts in tranen uit. „Weos niet boosl Ik wist hot niot beter te doen." Hij was op on neer gaan loopen, met zyn rechterhand tegen het voorhoofd gedrukt. „Deze verveling," mompelde hy, „deze doodonde verveling! Dit gebrek aan geest, tact en oordeel!" Hij dacht aan Olafs waarschuwing en voelde nu, dat zyn vriend gelyk had gehad. Greta," zeide hy zachter, „geloof my, Ik h#j|Ddau0 _s&t t&ë."

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 9