ir.12326 Maandag 3Ö April. A®. 1900 jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomiuer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 30 April. DACrBLAD. PRIJS DEZER COURAUTi Voor Leiden per 3 maanden. a Franco per post4 js .1 Afzonderlijke Nommers f 1.1G. 1.40. l, 0.05. PRUS DER ADVERTENTEËN: Van 1-6 rogels f 1.05. Iedore regel moer f 0.17}. Grootaro letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. j, KENNISGEVING. 1 Inschrijving voor de Schutterij. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op artikel 7 van het Koninklijk besluit van 21 Maart 1828 (Staatsblad No. 6); Boepen by deze do inwoners dezer gemeente, voor zoover zn ingezetenen van het Rijk zijn en pp 1 Januari laatstleden hun 25ste jaar waren ingetreden (alzoo de geborenen in 1875), op oin zich, overeenkomstig art. 6 der wet van 11 April (1827 (.Staatsblad No. 17), vóór den lston Juni a. s. Voor de Schutterij te doen Inschrijven, onver schillig of zij al dan niet vermeenen reden van vrijstelling ot uitsluiting van den Schutterlijken dienst te hebben, zullonde met deze inschrijving, ingevolge art. 5 van het aangehaald Koninklijk besluit, den loden Mei a. s. een aanvang worden gemaakt. i Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat, uit kracht van art. 2 van voormelde wet, als ingezetenen, met betrekking tot de toepassing dier wet, worden beschouwd zoowel vreemdelingen als Nederlanders, mits zy binnen het Rijk geves tigd zijn, en dat aan de bovenbedoelde inschrijving alleen niet onderworpen is do binnen het Rijk gevestigde vreemdeling, niet tevens Nederlander zy'nde en bohoorende tot een der Staten, welker onderdanen, als gevolg van tusschen Nederland en die Staten gesloten verdragen, hior to lande niet tot den dienst by de Schutterij verplicht kunnen worden. De aandacht van belanghebbenden wordt wijders in het bijzonder gevestigd op do bepaling, van art. 9 van genoetndo wet, volgens welke zjj die zich niet vóór 1 Juni a a. hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven, ver volgens door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen on daarenboven, bijaldien voor hen geen redon van vrijstelling of uitsluiting mocht beslaan, zonder loting bij de Schutterij iDgeljjfd zullen worden. Belanghebbenden worden voorts verwittigd, dat tot deze inschrijving meer bepaaldelijk zitting go- houden zal worden ten Raadhuize dezer gemeento (kamer No. 9): voor hen, wier familienaam aanvangt met de letter A. B, C of D, op Dinsdag 15 Mei 1900, voor hen wier familienaam nanvaDgt met de letter E, F, G, H, I, J of K, op Donderdag 17 Mei 1900, 1 voor hen, wier familienaam aanvangt met de letter L, M, N of O, op Zaterdag 19 Mei 1900, voor hen, wier familienaam aanvangt met de letter P, Q, R of S, op Maandag 21 Mei 1900, voor hen, wier familienaam aanvangt met do letter T, U, V, W, X, Y of Z, op Woensdag 23 Mei 1900, telken dago van des voovmiddags 10 tot des namiddags 8 uren, zullende door elkeen, die tot de aaDgifte ter inschrijving verplicht is, ten bljjke van zijn ouderdom een deugdelijk geboorte bewijs bohooïen te worden overgelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. WAS, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, den 28eten April 1900. KENNISGEVING. S C H U T T E R IJ. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op art. 7 van het Koninklijk besluit van 7 September 1828 (Staatsblad No. 55); Roepen bij doze op alle binnen deze gemeente wonende personen, geboren in de jaren 1866 en volgende tot en met 1874 ingesloten en achter eenvolgens in 1891, 1892, 1893, 1894, 1895, 1896, 1897, 1898 en 1899 voor de Schutterij alhier inge schreven, voor zoover zij door de Commissie van onderzoek, in art. 15 dor wet van 11 April 1827 (Staatsblad No. 17) op de Schutterijen omschreven, tot don dienst worden aangewezen en, als behoo- rende tijdens het opmaken van de schuttersrol tot do gehuwden of weduwnaars met kind of kinderen, buiton oproeping gebleven, doch sedert door storfgeval kinderloos weduwnaar gewordon zyn, om van laatstgenoemde omstandigheid uiterlijk op 14 Mei aanstaande aan bon, Burgemeester en Wethouders, schriftelijk of mondeling kennis te geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 28 April 19001 VAN HEYST, Secretaris. In „Hotel du Nord", alhier, had Zaterdag avond de vijftiende uitvoering plaats van de Leidsche tooneelvereeniging „l'Union fait la Force." Drie muziekstukkon worden door even zooveel musici ter inleiding van het bijeenzijn uitgevoerd. Onderwijl namen de belangstellen den, die in vrij grooten getale opkwamen, hun zitplaatsen in. Daarna opende de voor zitter de vergadering. Als gewoonlijk riep hij allen het welkom toe. Voorts wees hjj er op, dat het nog zoo korten tijd geleden was, dat men een uit voering had gegeven. Er was dus weinig tyd tot instudeeren van een nieuw stuk geweest en daarom ook was de keuze gevallen op een drama, reeds vroeger door leden derVereeni- ging opgevoerd. Tevens vestigde de voorzitter de aandacht op het feit, dat jongere krachten in dit stuk zouden medewerken; dat de Yer eeniging kan bogen op een klimmend leden tal en dat, al was het reeds wat laat in den tyd, deze uitvoering moest plaats hebben, wilde men zich houden aan het reglement. Den regisseur vooral dankte hij voor do vele bemoeiingen, welke die zich ook nu weer 'wilde getroooton. Wijzende op het bekende streven van het bestuur een goeden gang in de voorstellingen der Yereeniging te houden, riep hij den aanwezigen toe: „Moppert niet als het Iaat wordt; wij van onzen kant zullen zorgen op tijd te zyn." De voorzitter wenschte ten slotte allen een genoeglijk samenzijn, ook wat het bal betrof. tywevüQiil word vóór de pauze de drama tische schets in vier bedrijven: „Liefde en hartstocht". Van elk der vele in dit stuk op tredende personen afzonderlijk iets te zeggen achten w{j niet noodig. Het zal der Vereeniging en die haar een goed hart toedragen aangenaam zyn als ont getuigenis te vernemen, dat het go- heel zeer bevredigend werd uitgevoerd en veel aandacht ten deel viel. Den regisseur allo lof! Na de pauze werden eenige voordrachten ten beste gegeven. „De Vischvrouw" en al de nummers van den heer J. J. B., vooral echter dat, waarin mej. J. v. L. zoo goed meewerkte, oogstten veel succes in. De heer J. J. B. is een schat voor do Yereeniging. Haar jongere leden bewezen dan ook, dat zy van dezelfde meening zyn. Z'j vereerden hem by monde en hande van den heer Snel een fraaien lauwerkrans, welke op verzoek van den heer B. aan de banier werd bevestigd. De voorzitter sprak èn den heer B. èn den heer S. èn alle aanwezigen toe; daarna richtto de heer B.. die eerst al den hoor S. toege sproken en bedankt had, zich tot het publiek, in hot belang der Vereeniging. Kapper Kouwenberg wist op zyn gebied waardeeriug af te dwingen en de firma Kors heeft een pluimje verdiend voor de netto rangschikking der bloemen- en plantengroep als achtergrond voor de banier, alsmede voor de frissche bloemen, welker tegenwoordigheid op het tooneel werd vereischt. „l'Union fait la Force" kan nu een poosje op haar lauweren gaan rusten, om weer kracht te garen tot eendrachtig arbeiden in een volgend seizoen. By de Leidsche Spaarbank is in de maand April ingelegd 53,773.64 en terugbetaald f 63,890.587!, terwijl zyn afgegeven 84 nieuwe en geheel afgelost 65 bookjo6. Het gezameniyk tegoed der 11636 inleggers bedroeg einde April f 2,203,800.32. By de heden alhier gehouden openbare verkooping van cokes by party on van 100, 10 on 5 H.L. waren de pryzen f 65, ƒ6.70 en f 3.35. Voor het akte-examen lager onderwys zyn geslaagd de heeron G. H. Nuesink, van Leiden; N. Teckens, van Bodegraven, en V. W. Post, van Nootdorp. Men schrijft ons uit '6-Gravenhage: Waar hot volk, Zaterdag-avond by de sere nade aan het Zuid-Afrikaansche driemanschap in eens in zoo groote menigte vandaan kwam, ïykt raadselaohtig. Toon te omstreeks 9 uren een detachement van een veertigtal politieagenten, onder leiding van den comm. van politie den heer Dietz, het voorplein van het „Hotel des Indes" in regehnatigen 6tap opmarcheerde, stonden er slechts zeer weinigen en enkele oogen- blikken daarna 6tond de menigte in dichte ryen en ving de politie aan haar in een wyden halven cirkel te verspreiden, ten einde voldoende ruimte- te laten aan de execu tanten: Het harmonie-corps van de christo- ïyke vereeniging van jonge mannen en een 150-tal zangers, loden van verscheidene chris- teiyke zangvereenigingen hier ter stede en uit den omtrek. Het initiatief tot deze ovatie aan de vertegenwoordigers van het volk vol heldenmoed was uitgegaan van den heer Ittmann te dezer stede, lid der commissie van toezicht op de chr. jongelings-vereeniging, die in zeer korten tyd de voorberoidonde maatregelen heeft moeten nemen, omdat do deputatie eerst Vrydag-avond laat haar be sluit om de hulde te aanvaarden had kenbaar gemaakt. Een aardige gedachte was het, om de door fakkeldragers omgeven zangers en musici te flankeeren door de vlaggen der beide Repu blieken, die voor een oogenblik verhuisden van de plaats, waar zy naast het balkon op de bel-étage waren aangebracht, naai* denbe- ganen grond en geplant werden ter weers- zyden van den hotel-ingang. Dit naar buiten brengen van de vanen onzer Zuid-Afrikaan- sche stamverwanten was het sein voor de menschenmassa, toen op een acht a negen duizend te schatten, voor een eerste spontaan en krachtig hoezee. Inmiddels stelden de zangers zich op en het harmonie-corps zou juist do traditioneel© fanfare aanvangen, bestemd om het drieman schap uit te noodigen op het balkon te ver- schynon, toen een aangehouden gejubel, ver gezeld van het zwaaien met hoeden, hand geklap en kreten van „leven de Boeren, leven Transvaal- en Oranje-Vrystaat!" aantoonden, dat do Vredesdeputatie zich aan het volk ver toonde. Vriendoiyk groetend en met de hand wuivend, namen de heeren Fischer, Wessels en Wolmarans plaats vóór de balustrade in gezelschap van dr. Hendrik Muller, hoofd vertegenwoordiger van den Oranje-Vrystaat, den heer De Bruyn, secretaris der deputatie, en den heer Bolman, secretaris van dr. Leyds, die, wegens uitstedigheid, niet aanwezig kon zyn. Eenige dames en heeren, o. a. mevr. Fischer en wethouder jhr. G evaerts van Simon shaven, omgaven de deputatie. De fanfare ging verloren in het gejuich, dat al aangehouden bleef, totdat eindelyk de menigte begreep, dat op doze wyze de zangers werkeloos zouden moeten bly ven. By volkomen stilte kon toon het Transvaalsche Volkslied worden aangeheven. Men zag vele hoofden zich ontblooten en tusschen elk der drie cou pletten werd gejuicht. De deputatie stond in een gloed van bengaalsch licht in de kleuren der Republieken en van Nederland. Niet minder geestdriftig toegejuicht werd het VrysUaUche Volkslied na het zingen waarvan het driemanschap oon oogenblik naar binnen ging om den lieor Ittmann gelegenheid te geven de commissie van uitvoering voor te stellen. Dat comité bestond uit de heeren J. R. Snoeck Henckomans, E. L. Van Ruy ten- borg, Koekes, Dupró, Knies, Sraeele, Nykamp (Loosduinen), v. d. Leeuw, v. d. Styl, v. Mourik, Bles en Witt, terwyi de voorzitter derjongo- mannen-vereeniging,; baron A3. Mackay Jr., het eerst werd gepresenteerd. De heer Ittmann sprak by deze gelegenheid de deputatie toe, waarby hy vooral deed uitkomen, dat een zoo op den Heer bouwend volk als dat dor beide Republieken door God nooit verlaten kan worden en door den Brit geknecht. Ily betuigde, dat heel Nederland moeleeft met de stamverwanten en hier geen gebed opstygt, waarin niet de bescherming voor Transvaal en Vrystaat wordtingeroepen en voor den ouden braven Kruger, den strijder mot vollo kracht en vollen moed. God almachtig regeert, niet de Brit, die zelf heeft to buigen voor de macht des Heeren. Ook werd hot woord gevoerd door baron Mackay Jr., die onder meer den hartgrondigen wensch uitsprak, dat hot God moge behagen spoedig door oen eervollen vrede een einde te maken aan den stryd; door den heer Snoeck Henckemans, namens de zangers, en door den lieer Post, namens de VereonigiDg voor Christe- lyke onderwijzers in Zuid-Holland, wier groet hij overbracht aan het driemanschap, er by voegende, dat er geen Christelyko school in Nederland is, waar niet gebeden wordt voor de Verbonden Republieken. Voor de biyken van innige sympathie, in Nederland ondervonden, herhaalde de heor Fischer, hoofd der deputatio, den dank, dien hy Zaterdag reeds to Rotterdam had gebracht. Onverbreekbaardor dan ooit verklaarde hy de banden geworden tusschen Nederland en de Republieken, door die sympathie zich ook uïtendo in onbekrompen giften en uitzending van ambulances. De grootste zodelyko steun was echter, zeide do heer Fischer, do wetenschap dat hier voor ons gebeden wordt. Dit is bemoedigend en maakt voor ons do hoop op overwinning in den rechtvaardigen stryd grooter. Met een herinnering aan den tacii tig jarigen stryd voor onafhankeiykheid, door Nederland gestreden, zoldo hy, dat deze voor de gefedereerden een aanwyzing zal zyn om met dezelfde volharding te bly ven voortstryden. Wy hebben in Neder land op duizenden gezichten gelozen datgene wat geen kapitalist kan koopon: heeriyko sympathie en medegevoelen. Waar voorts de komst der deputatie in Europa niots anders beoogt dan harmonie te verkrygen, vrede te vragen in verband met vryheid, vond de heer Fischer het in den juisten toon, de deputatio met harmonie te verwelkomen. Toen werd de serenade voortgezet met het zingen van: „De Vierkleur van ons dierbaar land", gevolgd door het „Wilhelmus" in oude toonzetting. Met eenige opwekkende marscheu werd zy besloten. Porsoonlyk gingen de heeren op hot voor plein de executanten bedanken voor de ovatie. De heer Fischer beklom de estrade en bracht, namens de deputatie, den dank in eenige goed gekozen bewoordingen over. De menigte, de heoren byna in haar midden ziende, begon nu spontaan de Republikeinsche volksliederen to zingen en het hoezeegeroep en ge wuif nam eerst een einde, toen do heeren, nti vriendelijk teruggegroet te hobben, hot hotel weder waren binnengetreden. Maar het aardigste moment zou toen nog komen. Nauwelyka was het plein door do zangers ontruimd en meende de politie, dat de circulatie thans zootjes aan kon hersteld worden, of de duizenden drongen naar voren en toon vlogen de hoeden de lucht in, met honderden zakdoeken werd gewuifd, de volksliederen, thans 5 capella door de massa gezongen, vermengden zich met kroten pro-boer in de grootste variëteit. Een aardig, levendig tooneel, dat de deputatie noodzaakte nogmaals op het balkon te verschynen, een heele poos. Do heeren wuifden terug met hoeden en zakdoeken en trokken zich eindelyk voorgoed terug. Met zeer veel tact wist de politie toen, onder oppertoezicht van den hoofdcommissaris, don heer Versteeg, de menschon stap voor stap terug te dry ven en ondor vrooiyk gezang, onder anderen van: „De Engelschman op den grond, love de Boerenbond" ging do massa tegen elf uren uiteen. Op de bovenzaal bleef de deputatie zich nog enkele oogenblikken met de commissie van uitvoering onderhouden, by herhaling dank betuigende voor de waardige betooging, door welke het driemanschap zich zeer getroffen gevoelde. Heden eindigde de cursus aan de Hoogere Krygsschool. De daarby gedetacheerde offi cieren vertrokken naar de velschillende corpsen, waarby zy gedurende don a.s. zomer zyn geplaatst. Hedenvoormiddag kwam de commissie van do Eerste Kamer tob voorbereiding van de Ongevallenwet byeen, tot definitieve vast stelling van het afdeelingsverslag, dat boden of morgen wordt rondgedeeld. Luit.-kolonel Calkoen, nieuw benoemd piaatselyk commandant te 's-Gravenhage, neemt morgen de functies van kolonel De Wys over. De Tweede Kamer is by eengeroepen togen Dinsdag 8 Mei„ te 2 uren 's namiddags Hr. Ms. monitor „Cerborus." wordt van Amsterdam naar Hellevoetsluis gedirigeerd, om in heb Zuiderfrontier eenlgo maanden oefe ningen te houden. Aan den gen.-maj. G. L. Langguth, com mandant der 2de divisie te Arnhem, is een maand buitenlandsch verlof verleend. Do kapt. H. G. Van Meurs, van het 3de rog. inf. te Vlissingen, is overgeplaatst by het 4de reg. inf. te Leiden. Do heer A. Roeloffzen, Ld der firma Roeloffzen en Huebner, drukkers van „Het Nieuws van den Dag", te Arasterdam, is gisterochtend overleden. De algemeone vergadering van de Remonstrantsche Broederschap wordt den 29sben Mei te Amsterdam goopond. De kerkoraad der Ned.-Herv. Gemeente te Amsterdam heeft een circulaire gericht tot de andere kerkeraden, om zyn bezwaren te ontwikkelen tegen het Reglement op de Generale Kas, en de onwettigheid te betoogsn van den nieuwen, door de Synode ingevoerden maatregel. In den ouderdom van 85 jaren is te 's-Gravonhago overleden de sedert het jaar 1885 gepensionneorde dlrigoeronde militaire apotheker (luitenant-kolonel) J. Van Rynvan Alkeraado, die in 1841 tot militair apotheker 3de kl. benoemd werd. Van 1878 tot 1880 was hy o. a. werkzaam by het departement van oorlog. Zyn verdiensten voor den militairen pharma- ceutischen dienst werden erkend door zyn benoeming tot ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw. Naar wy vernamen, zullen door den Raad van Comr-isharisstu? der Nederlandscho Centraal Spoorvo£-iL\atschappy voor een be noeming tot directeur, tér voorziening in de vacature, ontr.taan door bet gevraagd eorvol ontslag vaa den tagonwoerdigen titularis, aan de op 26 Mei a. s. to koudon algemeene ver gadering van aanrioolhoudera worden aanbe volen do heeren mr. J. P. Sprenger van Eyk te 's-fzra rentage en G. A. Middelberg te Baarn, dezelfden, die aanbevolen zyn voor directeur der Exploitatiemaatschappy. (V. R. C.) Do president van cte Twee do Kamer dor Staten-Generaal, de heor Gleichman, is van zyn buitenlandsche reis in de residentie terug- gekoerd. Het bestuur der afdeel Ing Haarlem en Omstreken van de Noderlandsche Maatschappy tot bovorderiüg der geneeskunst heeft in haar door 30 geneeskundigen bygewoondo verga- doring met algemoono stemmen op hygiënische gronden besloten by don Raad dier gemeente aan to dringen op het aannemen van het voorstel van burgemeester en wethouders tot oprichting van een abattoir. Ter nagedachtenis aan zyn zoon, den heer T. B. s' Jacob, in leven student aan de Polytechnische School te Delft, heeft de heer 8' Jacob, burgemeester van Rotterdam, eon studie-beurs gesticht, dragende den naam van Studiebeurs Thomas Bastiaan b' Jacob. Uit deze beurs kan aan verdienstelyke jongelieden, die voor werktuigkundig ingenieur wensohon opgeleid te worden, een geldeiyko toelage worden verstrekt. Zy is gesteld onder het beheer van den raad van bestuur dor Poly technische School. Door H. M. de Koningin is bekrachtigd do benoeming van de heeren prof. H. Kern en S. A. Nabor, respectieveiyk tot voorzitter en onder-voorzitter der letterkundige afdeoling van de Kon. Academie van "Wetenschappen, on van de heeren prof. dr. G. Heymans te Groningen, dr. S. J. Warren te Rotterdam en prof. dr. J. Van der Vliet te Utrecht, tot gewone leden. Te Rotterdam is in het gasthuis overleden de heer Anton Van Zuylen, een verdiensteiyk tooneelspeler, een broeder van Willem Van Zuylen. Do Koningin der Nederlanden heeft haar goedkeuring gehecht aan de benoeming tot gezant van Italië te 's-Gravenhage van Baron F. Galvagna, sedert September 1894 gezant te Kopenhagen. Het heeft H. M. de Koningin en H. M. do Koningin-Moeder behaagd elk een groote zilveren medaille ter beschikking der feest commissie te stellon om als prys te dienen by het In Augustus a. s. te houden groot nationaal concours voor dilettanten-harmonie- en fanfare-gezelschappen te Zeist. Aan do synode der Ned.-Herv. Kork zal het volgende adres worden gezonden: „De ondergeteekenden, vrouweiyko lidmaten dor Ned.-Herv. Kerk. Gezien hebbende dat uwe hooge vergadering in haar zitting van 11 Augustus 11. op voorstel van de classes Alkmaar en Deventer or geen bezwaar in heeft gezien aan de vrouweiyko loden der gemeonte stemrecht toe te kennen; dat dit voorstel nu aan de prov. kerk besturen en de classicale vergaderingen voor advies is verzonden; dat de synode erkent, dat de invloed van mannen en vrouwen volgens het wezen der Ned.-Herv. Kork, die in alles de gemeente vooropstelt, gelijk staat en daarom aan de vrouwolyke lidmaten het stemrecht vanzelf toekomt; dat het eenige argument, dat er togen wordt aangegeven, is: dat de vrouwen het niet zouden verlangen; Verzekeren hierby aan uwe hooge ver gadering, dat zy op bedoeld stemrecht grooten prys stellen en hot wenschen te gebruiken voor den bloei van de Ned.-Herv. Kerk, die haar lief is." Do dames douair. Klerck geb. Van Hogen- dorp, baronesse Mackay geb. Van Lynden en E. C. Van der Kemp geb. Op den Hooff, te 's-Gravenhage; C. J. O. Boissevain en A. W. L. Versluys geb. Poelman, te Amsterdam; O. M. baronesse Van Verschuer geb. Van Balveren, te Arnhem; A. J.j F. Van Rhyn geb. Kruyt, te Groningen, en M. U. Kroon, geb. Herderschee, te Nymegen, hebben by dit adres een manifest aan de vrouwolyke lidmaten van de Ned. Herv. Kerk gevoegd, waarin zy tot ondertoekening van het adros aansporen. Te Utrecht is voor de Ned. Zuid-Afr. Vereeniging tot heden f 29,218.32 byeen- gebracht. Bly kens een telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, wordt de gouver- nements-koffle-oogst op Java voor dit jaar wederom geraamd op 213,000 picols. De Regeering heeft besloten doel te ne men aan de internationale retrospectieve hygiène-tentoonstelling, die dezen zomer te Parys zal gehouden worden. Dr. Ruysch is als gedelegeerde aangewezen. Zaterdag-avond gaf de Rcderykerskamer „Zwollo" een feestavond ter gelegenheid van de uitreiking der pryzen, behaald in den gedurende het afgeloopen seizoen door haar te Zwollo gehouden nationalen tooneel wod- stryd. Do schouwburg in „Odeon" was met een talrijk en dankbaar publiek gevuld. Na do opvoering van hot bly spel „Do reis van mynheer Perrichon" reikte in do concertzaal de voorzitter der jury, mr. J. Van Setten, de pryzen uit, ook aau do beide aanwezige vertegenwoordigers der Leidsche tooneelver eeniging „Jacob Cats." In een toespraak schetste hy het verloop van den stryd, die op haar, do jury, ovor hot geheol genomen, den indruk had gegeven, dat ook dilettanten en dilettantenvereenigingen als hior waren opgetreden iets goeds, iets ernstigs en iets schoons kunnen en willen presteeren. Het dubbelschroofstoomschip „Siodoro", van Rotterdam naar Java, vertrok 29 April van Porim; do „Oongaran", van Rotterdam naar Java, arriveerde 29 April te Padang; do „Merapa", van Rotterdam naar Java, pas seerde 28 April SagreB; do „Prinses Amelia", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 28 April te Genua; do „Statendam", (van do Holland-Amerika-Hjn) vertrok 28 April van Nieuw-York naar Rotterdam en loopt Plymouth aan tot het landen van de Amerikaanscln mails van Groot-Britannië en het vasteland, bestaande uit 1131 postzakkon. Hazerswoudo. De collocte voor de Protcs- tantsche gemeenten in België, die gisteren na afloop der predikatie van den heer Do Bruin in do Ned.-Herv. kerk gehouden werd, heeft opgebracht 22 gulden. Z.eerw. stelt zich voor, nog andere gemeenten in ons land te bezoeken. Hillegom. In een alhier gehouden loden- vergadering der Coöperatieve Winkelvereeni- gïng is met byna algemeen© 6temmen beslo-» ten den winkel op te heffen. Eenige winkeliers, met name J. D. v. H G. P. K.; W. V.; Gebrs. P. J. en G. J. W. M.; R. De N.; J. Van L. en W. F. VI., heb ben besloten hun winkels na 1 Mc-i a. s. des Zondags gesloten te houden. De winkelier C. M. De M alhier, heeft, een verzookschrift ingediend aan B. en Ws. dezer gemeente tot hot verkoogen van storkeli drank in hot klein, in de gelagkamer van het buis, 6taande aan do Hoofdstraat No. 77. Door het bestuur der afdeoling Hillcgom van het Algem. Nod. "Werkl.-Verbond is een schryven gericht tot de besturen van de afdeeling „Patrimonium" en do Vereeniging „Flora", beiden alhier, bevattende een ultnoo- diging tot een te houden gecombineerde be-' stuursvergadering, ter bespreking der „Onge vallenwet". Van beide besturen is een toe stemmend antwoord ontvangen. Valkenburg. Sedert half November 1899 bestaat hier een meisjesvereeniging, wier doel het is om in wekelyksche byeenkomsten nuttig en aangenaam bezig to zyn, zoowe* voor zichzelf als voor andoren. Met yver hebben bestuurders en leden den geheelcn winter lang zich toegolegd op de vervaardiging van allerlei voorwerpen van nut en smaak, want men had het plan ge vormd om door een verloting do noodige middelen to vinden, waaruit een betere kerk- verlichting zou kunnen worden bekostigd. Nu, het lykt er wel naar, dat de Vereeni ging haar doel zal bereiken. Door vriendelyke medewerking van belangstellenden, zoo van hier als elders, zyn er een groot aantal pry zen beschikbaar, zoodat do verloting zonder' nieten zal kunnen doorgaan. Volijverig zyn de leden thans bezig de loten te plaatsen, en ook daarin slagen zy, want reeds 250 stuks meer dan de helft werden tegen een halven guldon per stuk verkocht. Van den meer of minder vluggen afzet der rest zal het afhangen, wanneer do verloting kan geschieden. In elk geval zullen de pryzen eerst worden tentoongesteld. De Vereeniging hebbe succes 1 Mogen de leden daarin de belooning vinden voor haar vele bemoeiingen l Voorschoten. Door J. Hoogeveen, bakker alhier, is aan B. en Ws. vergunning gevïuügd om de bostaande bakkery to mogen uitbreiden

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1