1*123» JP. 130Ö feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpnr en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 April. F'euilleton, ftlIOOIE VROUWEN. VBJJ8 DEZEB OODBABTl Yoor Lolden per 8 maanden. a Franco per post Afzonderlyke Hommers 4 -. 4 S if 1.10. 4 9* 1.40. 0.06. FEUS SEE AX)VERTEN TLËJTi Van 1-6 regels f L06. Iedere tegel meer f 0.17j. Grootere letters naar plaatsruimte, Voor het incasseeren bulten de stad wordt f CtOÖ berekend. De Leidsche, nog betrekkelijk jeugdige 1 vereeniging „de Laecken-Halle", rust niet. [Na de vorige schilderijen- en aquarellen- tentoonstellingen, heelt ztf hedennamiddag gleden en genoodigdon in do gelegenheid gesteld tot voorloopige bezichtiging yan een expositie van beeldhouwwerken. Daarop zyn aanwezig negen werken van Ch. Yan Wyk, 6 van Toixeira de Mathos, 8 van Odé en 8 van Mendes da Costa, te zamen dus 31 kunstwerken, die een beschou wing overwaard zyn. De tentoonstelling zal geopend zyn van 25 April tot en met 6 Mei* Door het bestuur der afdeeling Leiden van hot Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond is tegen hedenavond te halfnegen in hot „Volkshuis" (ingang Apothekersdyk) aan bestuurderen van verschillende hier tor stede gevestigde werklieden-vereenigingen een oproe ping gedaan tot by woning van een vergadering, ten einde te bespreken van welk groot belang het voor de werklieden is, dat do Ongevallen wet door de Eerste Kamer worde aangenomen. Dr. Leyds is hedenochtend uit Brussel In Den Haag teruggekeerd. De leden der Zuid-Afrikaansche deputa tie Weasels en Wolmarans maakten heden ochtend met don secretaris van het Ned. Landbouwcomlté, mr. Ferf, een rijtoer door het Westland. Ten gevolge van zyn benoeming tot president van de rechtbank te Breda moet mr. A. M. Sassen, die benoeming aannemende, aftroden als lid van de Eerste Kamer en zal derhalve in Noord-Brabant een verkiezing moeten plaats hebben voor een lid dier Kamer. De aftredende is evenwel herkiesbaar. Yeel opper-, hoofd- en verdere officieren van zee- en landmacht en verschillende Kamer leden begaven zich heden naar Amsterdam ter bewoning van de te-water-latlng van het nieuwe oorlogsschip. De Japansche prins, met gevolg, ver toefde gistermiddag goruimen tyd in de topo- graphischo inrichting op het Plein te 's-Gra- venhage en stapte op een rytoer door het Bosch af aan hot Huis ten Bosch, ter in wendige bezichtiging van dat paleis. To voren was ook een bezoek gebracht aan de Oranjekazerne. De heeren dr. J. Ariens Kappers, dr. H. P. Kapteyn en J. Menno Huizinga, leden der staatscommissie voor het onderzoek naar de maatregelen, welke behooren te worden genomen ter voorkoming van voor de volks gezondheid schadeiyke verontreiniging der openbare wateren, zijn Zondag naar Enge land vertrokken, ten einde een onderzoek in te stellen naar do te Londen en in andere plaatsen van dat land toegepast wordende stelsels van waterzuivering. Benoemd zjjn tot kolonel plaatselijk commandant te Amsterdam, luitenant-kolonel Van Essen, van het zevende reg. infanterie; tot plaatselijk commandant te 's Gravenhage de luitenant-kolonel Calkoen, van het Yierde regiment infanterie; tot majoor provinciaal adjudant van Limburg, de kapitein-adjudant Hendrickz, van het tweede regiment infanterie tot directeur der normaalschietschool de luitenant-kolonel Brender a Brandis, van het vyfde regiment infanterie; tot luit.-kolonel de majoor Van der Wjjck, directeur der Cadettenschool, majoor Koppen, majoor Vaillant, majoor Petter, majoor Van Steen- bardt Carré, majoor jhr. W. G. Van der Wyck. De verkiezing van een lid van de Tweede Kamer, noodlg geworden door het overlijden, van jhr. mr. W. IL De Beaufort, is door den minister van binnenlandsche zaken bepaald op Woensdag 16 Mei; de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 29 Mei, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 5 Juni. Hr. Ms. instructieschip „Nautilus", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. S. E. Wolterbeek, is in den namiddag van 20 dezer Dungeness gepasseerd. By Koninklijk besluit is de Commissaris der Koningin in Utrecht gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering, in de maand Mei van dit jaar, ten einde alsdan over te gaan tot de volgens de wet vereischte aanvulling van het college van Gedeputeerde Staten. Volgens de fN. R. Ct." is Zaterdag het faillissement aangevraagd van de Vereenigde Tooneelisten, firma Le Gras en Haspels. De aanvraag is gedaan door eenige leden van het gezelschap, wier gage slechts gedeeltelijk was uitbetaald, nL den heer W. Van Zuylen, den heer en movrouw Van Eysden, den heer en mevrouw Van Kerckhoven en den heer en mevrouw Tartaud. Tegen Woensdag a. s. ia de firma opgeroepen om over het verzoek te worden gehoord. Een nieuwe combinatie, gevormd door de hee ren Van Eysden, Van Kerckhoven en Tartaud, wordt als het meeat waarschijnlijke geacht. Commissarissen van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen hebben aan de aandeelhoudors voorgesteld, om het trakte ment van den nieuw to benoemen directeur- generaal vast te stellen op f 16,000 'sjaars en zjjn eventueel pensioen op f 4000. De minister van kolonién verleent deze week geen audiéntie. Het stoomschip „Cluden" (Holland Amerika-li)n), van Newport-News naar Am sterdam, passeerde 23 April Prawlepoint; de „Prins Willem V", van Paramaribo naar Amsterdam, vertrok 23 April van Havre; de „Soembing", van Batavia naar Botterdam, vertrok 23 April van Marseille; de „Merapl," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 22 April te Southampton; de „Statendam" arri veerde 23 April van Rotterdam te Nieuw-York. Koudekerk. Voor de betrekking van onder wijzeres aan de openbaro school, alhier, hebben zich negen sollicitantea aangemeld. Eenigen dezer worden tot het geven van een proefles uitgenoodigd. Leiderdorp. In den nacht van 23 op 24 April is door don brigadier der Ryksveld- wacht J. P. L. in een polder onder de gemeente Zoeterwoude tegen drie vanouds bekende stroopers proces-verbaal opgemaakt, wegens het visschen zonder akte en vergunning in den gesloten vischtjjd. Voor de aanneming van leerlingen voor de openb. lagero school met 1 Mei a. s., zal ter Secretarie zitting worden gehouden, den 26sten dezer, des middags te één uur. Zegwaard. By de alhier gehouden aanbe steding van het schoolwerk gedurende 1900 is het laagst ingeschreven door L. Van der Leek, metselaar alhier, voor f 168, aan wien het werk is gegund. Zoetermecr. Op 2 Mei a. s., des morgens te 10 uren, zal alhier een vergadering plaats hebben van stemgerechtigde ingelanden van den Zoetormeerschen Meerpolder tot het vast stelion van rekening en begrooting. Tevens zal dan een verkiezing plaats hebben van een voorzitter, ter vervanging van den heer 0. Van Haastert, die dit jaar periodiek moet aftreden. Uit de „8taot«oourant". Kon. b es-I ai ten. Benoemd tot president der arroncL-rechtbank te Breda mr. A. M. Saasen, thaDs rechter in gemeld college; aan A. H. Drjjf- hout van Hooff op verzoek met ingang van 1 Juli a. s. ontslag verleend als notaris te Amersfoort; met 1 Juli A. Van der Wouden, directeur van het post- en telegraafkantoor te Lekkcrkcrk, op ver zoek eervol ontslagen. Aan den adjunct-commissaris der loodsen ter standplaats Rottordam, G. LefEers, op zijn ver zoek, met ingang van 15 Mei a. oexvol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in don loop der maanden Juni en Juli a. e. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkryging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zy zullen wordon afgenomen te Breda en ts Zwolle op 1 Juni a. s. en volgende dagen. Nadore bijzonderheden zyn opgenomen in de „Staats-Courant" No. 94. Polytechnische School. Examen B. By beschikking van den minister van binnen landsche zaken is bepaald, dat de commissie, belast met heb afnemen dor examens B voor het jaar 1900 zitting zal houden te Delft, en zyn be noemd: tot lid en voorzitten dier commissie: J. A. Snijders C.Jzn., hoogleeraar aan de Polytechnische Schooi; tot ledeii: dr. J. C. Kluyver, hoogleeraar te Leiden; dr. V. A. Julius,hoogleeraar ie Utreoht; dr. J. De Vries, boogleeraar te Utrecht; dr. P. Zeeman, buitengewoon hoogleeraar te Amsterdam; dr. L. Aronatein, J. Cardioaal, H. Cop, J. F. Klink hamer, Ar. J. L. C. Bchroeder van der Kolk, G. J. Morre, dr. G. Schouten en dr. P. Zeeman Gzn., hoogleeraren aan de Polyt. School te Delft; A. F. Gips, dr. M. De Haas, J. A. Van der Kloes, W. H. L. Janssen van Ra&y en G. J. Van Swaay, leeraren aan de P. 8. te Delft; W. K Behrens, ingenienr van 's Rijks waterstaat, tijdelijk belast met het geven van onderwijs in de water-bouwkunde aan de P. S. te Delft; C. J. Van Loon, mijn ingenieur, trjdeiyk belast met het geven van onder wjjs in het mynwezen aan de P. S. te Delft; T. E. Van Erkel, hoofdopzichter bij de gemeente werken te Rotterdam; dr. A. Lebret, te Haarlem; J. N. Van Ruyren, directeur der gemeentewerken te Dordrecht, en dr. W, Stortenbeker, leeraar aan do Hoogere Krijgsschool te 's-Gravenhage, De Zoid-Jiïikaouache Deputatie. Dg heer Fischer, hoofd van het Zuid:Afri- kaausche gezantschap, is gisteren weder te 'a-Gravenbage teruggekeerd. De Amerikaansche telegrambesteller James Francis Smith zal den 2östen dezer van Napels de reis aannemen naar Zuid-Afrika, om president Kruger het schooljongens-adres te gaan aan bieden. Gistóren heeft hot buitengewone Z.-Afrikaan- scho gezantschap den knaap een telegram ge zonden, waarby hem een gelukkige reis en een behouden terugkomst wordt toegewenscht. Mot zekerheid kan worden medegedeeld, dat het Zuid-Afrikaansche gezantschap tot heden nog geen enkel voornomen had vastgesteld omtrent het tydstip, waarop het do residentie zal verlaten, en het land, waarheen het zich zal begeven. De leden van het Zuid-Afrikaansche gezant schap hebben gisteron persoonlijk hun naam kaartjes afgegeven by de gezanten der vreemde mogendheden, voor zooverre in de residentie aanwezig. De hoeren Wessels en Wolmarans bezochten hedenochtend de melkinrichting „Neeriandia" in het Noordeinde te 's-Gravenhage onder geleide van mr. Ferf. Daarna werd een tocht ondernomen naar de boerdery van baron Van Brienen, te Clingendaal. Te Poeldjjk, het einde van den rytoer, werd een bezoek gebracht aan do tuinen en druivenkassen van den heer Van Ruyven. Gemengd Nieuws. Burg. en Weths. van Leiden; gezien art, 7, 2de lid,^ der Wet tot regeling van den kleinhandel in eterken drank, her inneren belanghebbenden aan hun verplichting tot betaling van het verschuldigde Vergunnings recht voor de uitoefening van don kleinhandel in sterken drank vóór of op SO April a.s.f zullende zy, by niet-voldoening vóór het einde van het loopende vergunningsjaar, zich bloot stellen aan de toepassing van de artt. 14 en 16, 1ste lid, van bovenaangehaalde Wet A. 8. Maandag 30 April zal het 26 jaren geleden zyn, dat de beide battoryen veld-artillerie alhier uit 's-Gravenhage te Leiden in garnizoen kwamen en hun intrek namen in de kazerne aan de voormalige Wittepoort. Van het toenmalige personeel is alleen de gepensionneerde opperwachtmeester Yerzyden thans nog aan de afdeeling als militair schrijver verbonden. Tevens herdenkt op dien datum de heer Hoefsmit, kapper en barbier, Yrouwe- steeg alhier, den dag, waarop hy vóór 25 jaren door den toenmaligen chef als kapper en barbier werd aangesteld, gedurende welken tyd hy verscheidene hoofden onder handen heeft genomen. Hy vervult nog steeds die taak met jeugdige opgewektheid en tot tevre den heid van meerderen en minderon. Met den aanstaanden zomerdienst op de Hollandsche spoorwegiyn zal van Amsterdam naar Leiden een sneltrein worden ingevoegd en wol 's avonds om 8 u. 89 m., aankomst te Leiden om 9 u. 28 m. Do voor laatste trein naar Leiden zal om 9 u. 56 m. en de laatste om 10 u. 22 m. vertrekken. De laatste trein uit Lelden naar Amsterdam vertrekt om 11 u. 11 m. (met den tegen- woordjgen winterdienst om 11 u. 40 m.) en de beide treinen uit Don Haag alleen tot Leiden gaan om 11 u. 39 m. en om 12 u. 32 m., resp. uit Rotterdam 10 u. 57 m. en om 11 u. 65 m. Tegen een schipper, die oen hond noodeloos een hevlgen schop toebracht, wordt door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt. Ook op het verzoek om gratie voor mr. Troelstra, door oonigo Amsterdamsche advocaten gedaan, moet than3 afwyzend beschikt zyn. Do Haag8che rechtbank veroor deelde gisteren R. J. F. wegens smaadschrift tegen J. J. G., tot 50 gulden boete of 20 dagen gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde verder: den man, die een rywiel stal en dit ten eigen bate ver kocht, tot 9 maanden; den persoon, die in een coupé van de H. IJ. S. M. iemand mis handelde, tot 7 dagen; den man, dio valschelyk op naam van den vice-president van do Haagscho rechtbank in een winkel in de Spuistraat meerschuimen pypen „op zicht" haalde en die ten eigen bate verkocht, tot 1 jaar. De procureur-generaal by het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft conclusie genomen m de zaak betreffende een schade- vorgoedings-akte, door een stukadoor, die ter gelegenheid van een begrafenis-optocht een slag op het hoofd had gekregen van een politie-agent, tegen de gemeente 's-Gravenhage ingesteld De rechtbank had den eischer niet-ont- vankeiyk verklaard. De procureur-generaal, van oordeel, dat een actie, gegrond op het civiele recht, niet kan opgaan waar er sprake was van een publiek-rechteiyke verhouding, concludeerde tot bevestiging van het vonnis a quo. De uitspraak in deze zaak is bopaald op 28 Mei. Yan bevoegde zyde deelt men; ons medei j Eerlang zullen de Staatsdulnen, gelegen In j de gemeenten 's-Gravenhage en Wassenaar, j omringd worden met palen, waarop: „Ver- boden Toegang art. 461 Wetboek van Straf recht". Deze afsluitiDg betreft geenszins het wandelend publiek, maar heeft slechts ten t doel, dio schoone duinen tegen het verregaand vandalisme van kwaadwilligen te beschermen, j Het zal dus evenals vroeger allen wande- j laars vrystaan zich ongehinderd in de duinen te bewogen; alleen kwaadwilligen, d. w. z". zy, die zich aan beschadiging van het hout en veldgewas en verder aan stroopery schuldige maken, worden uit de duinen geweerd. Het medenemen van honden is evenwel ongewenscht. Terwyi te Schiedam een vrouw bezig was eetvorken te schuren, had zy het ongeluk zich aan een der scherpe tanden te prikken, waardoor zy een wondje aan een harer handen kroeg. Aanvankeiyk werd daarop geen acht geslagen, doch toen de vinger en de arm begonnen te zwellen, werd genees-, kundige hulp ingeroepen, die echter niet meet! heeft mogon baten. Ze overleed aan bloed vergiftiging. De ongelukkige is moeder van een talryk gezin. Zaterdag-namiddag is door den gemeenteveldwachter De Vries aan den Dood- weg onder Bloomendaal, hangende mot een touw om den hals aan een struik, gevonden het lyk van een onbekenden man, die volgens verklaring van den heer Bornwator, arts tej Bloemendaal, aldaar reeds 3 weken gehangen kon hebben. Zyn oogen waren door de vogels uitgepikt. Het lyk is later herkend voor datj van Johannes Maas, oud 48 jaren, geboren] te Lage Zwaluwe, vroeger oppasser in het* St.-Elisabeths-Gasthuis te Haarlem, maar we- i gens dronkenschap ontslagen. Naby Dordrocht zyn de latei luitenant L., een korporaal en twee minderen - van het corps pontonniers aan een groot 1 gevaar ontsnapt. Naby de spoorwegbrug over de Oude Maas werd hun zeilboot, welke door l krachtigen wind en stroom uit haar richting was geworpen, aangeloopen door de sloepboot j „Johanna", waardoor do mast brak en het vaartuig omsloeg. Gelukkig wisten de opva- renden nog op de boot over to springen en zich te redden. Een slapende hond, die zyn schuilplaats1 niet vlug genoeg kon verlaten, is verdronken. Donderdag jl., in den namiddag,; werd door tusschenkomst van het ministerie van buitenland8che zaken, aan het hoofd-comité van het Nod. Roode Kruis een telegram toe gezonden van den consul-generaal te Pretoria, verzoekende snelle zending van een voorraad genoes- en ontsmettingsmiddelen ten behoeve- van de ambulance-Koster. Dank zy der medewerking van de firma Utermöhle, te Amsterdam, met de levering, en l van de firma E. Brüchner, aldaar, met de expe- ditie belast, werd de eerste bezending reeds Zaterdag via Hamburg naar haar bestemming t verzonden. Onder de gemeente Ede heeft den ganschen nacht een boschbrand gewoed. Gister- i morgen om twaalf uren eerst was men het j vuur byna moester. De brand woodde voorby J do Deeler heide, dus op aanmorkeiykon afstand van de gr ons der gemeente Arnhem. By zonder- j heden omtrent de schade zyn nog niet bekend. NAmh. Ct.) In den p old er Geestmer-ambacht (N.-H.) is weder de oorlog verklaard aan do 8) Opeens werd haar bedoeling hem duidelyk en eon gevoel van verlamming overviel hem. Met w(jd opengesperde oogen staarde by haar aan. „Raoul, die u veracht," fluisterde zy hem in het oor, „Raoul, die my haat. Myn vriend, wat waagt gy De dooden zyn stom. Niemand hooit ons, niemand weet, dat gy by my zyt." „H\j was myn weldoener," mompelde hy onduidelyk. „Ik ben hem zooveel dank ver schuldigd. Ik heb gezworen. Eisch alles van my, Ines, myn leven, maar bespaar my deze misdaad. Zy vermoordt myn eer." „En heb-ik niets," vroeg de mooie vrouw met een voelbelovenden glimlach, „heb ik niets om de onzichtbare wonde van dit eer- on plicht gevoel te heelen? Niets, dat u over een inge beeld verlies, waarvan niemand iets weet, zou kunnen troosten? Wanneer ik moest denken, dat gy myn gevoel voor u zoo gering schat „Gy zyt een engel, Ines! Ik aanbid jel Slechts dit eeno niet. Heb medelyden met my, maak my niet ellendig. Laat my uw slaaf zyn. Alles, alles 1 Alleen niet dit eer.e onmo gelijke, dit ondenkbare l" Ines onttrok hem haar handen en drukte ze tegen haar gelaat. Zy was ten hoogste opgewonden. De tyd drong. Hy drukte zyn voorhoofd in de plooien ▼an haar japon. „Laat my aan uw voeten Sterven! Ik ben niet» beters waard. Maar niet san mijn liefde. ïoen ik dit huis betrad en u zag, was het my te moede, alsof ik na een lange blindheid ziende was geworden. Ik wist, dat gy het recht hadt, over my hoen te loopen; ik voelde myn nietswaardigheid by alle weldaden, die ik genoot. En gy, engel van goedheid, gy dacht anders; gy voeldet de foltering in myn borst. Gy wist te raden, dat ik het spoor van uw voeten had gekust, dat de bloem, welke gy my hadt gegeven, als een heiligdom op mijn hart rustte. Ines! Ik heb u boven alles liefgehad, voor u gebeefd by elk hard woord van uw echtgenoot, voor u gewaakt aan zyn zyde. Maar," ging hy zachter voort, „ik had tot dusver nog niemand zien sterven. Den angst by het naderen van don dood kende ik niet. Die is vreeseiyk. Dien te verminderen, scheen my de hoogste, de eenige plicht. Ernst De Beauremont stierf in vrede, My echter liet hy, aan de wanhoop ten prooi, achter." „En wanneer hy in vrede stierf," fluisterde Ines, terwyi zy hot heete hoofd van den jongen man tusschen haar beide handen nam, „dan is hem voldoende recht geschied. Wy echter leven! O, dierbare vriend, wat kan ons in den rozentyd van het geluk nog alle3 te wachten staan! De doode heeft gekregen wat hem toekwam. Nu komen de levenden aan de beurt. Wat weet een ontslapene van de uitvoering zyner wenschen? Zyn wy niet altyd en overal op ons eigen oordeel, op onze eigen kracht aangewezen?" Zy hief hem nogmaals met zachte teederheid op. „Moet ik in de ellende? Ik? En door u, door uw styfkoppigheid Moet ik ontbering eeren kennen, afhankelyk zyn van de genade van Raoul De Beauremont? En wanneer hy voort gaat met verbrassen, zooals hy het tot dusver heeft gedaan, hy en zyn zoon." «Dt sal hew hwiugen;i ftL£chiet hom neer£ bracht de jonge man, half waanzinnig van hartstocht, uit. „Neen," fluisterde de markiezin, met haar lippen zyn voorhoofd aanrakend, „gy zult beter voor my zorgen, Frits. Geef my het testament. O, spoedig, de tyd verstrykt. Men zou kunnen komen. Florence is in de naby- heid. Misschien zoekt men u reeds. Eik oogen- blik kan over ons beslissen." Frits Ehlers was niet meer in staat helder te denken. Een gevoel van verlamming kwam over hem en deed hem vergeten wat hem tot dusver lief en dierbaar was geweest en wat hy altyd als het hoogste had beschouwd. Hy voelde en zag slechts dit eene: den teederen blik van de smeekende vrouw, voor wie zyn jongelingshart vol gloeienden harts tocht klopte. Zyn vingers tastten bevende naar zyn zak- portefeuille. Nog eenmaal kuste zy hem op het voor hoofd. In hetzelfde oogenbiik rukte hy het papier to voorschyn en legde dat in haar hand. Een juichkreet klonk van Ines' lippen. Zy greep er naar. Zy hield het een oogenbiik mot opgeheven arm boven zyn hoofd. Daarop vloog zy naar den haard. De gloed op den rooster verteerde spoedig den buit. Zich kronkelend en knetterend rolde het papier door het vuur, vlamde hoog op. Niets was overgebleven dan een handvol lichte asch, welke tegen het vergulde hekje uit elkaar viel. Ernst Do Beanremonts laatste testament was voor altyd verdwenen. De jonge man, die het vernietigingsproces onbeweeglyk aanschouwde, verliet nu z(jn plaats en snelde met uitgebreide armen, als een beschonkene, die niet meer meester van zün wil ii. op de markiezin toe. Deze duwde hom, haar bekoorlyk gelaat van hem afwendend, zacht van zich. „Men komtl Gal Men mag u niet by my vinden. Wy zien elkaar spoedig weer, dat boloofiku. Elke vertraging kan ons in het verderf brengen. Biyf bedaard tegenover den notaris on zeg weinig. Verstandig en vastberaden zoodra het Raoul De Beauremont betreft. Gy weet, wat or op het spel staat!" Het was slechts de nachtwind gowoest, welke langs de ramen suisdo. Do markiezin onderscheidde het geluid wel, maar toch deed zy de gangdeur open, greep den nog h3lf bedwelmdo by de hand en drong hem voor zichtig, maar toch vastberaden, in de gang. Zy draaide achter hem haastig den sleutel om. De jonge man snelde, nog altyd als be dwelmd en als door vrees voortgezweept, naar de sterfkamer, om elk spoor van zyn bezig heid te verwyderen. Er bleef hem daartoe niet meer dan de allernoodigsto tyd over, daar de notaris in gezelschap van een knecht reeds de hoofdtrap naar de groote gang opklom. Het vaalbleeke gelaat van den jongen man, zyn korte, eenigszins verwarde antwoorden, waarmede hy zyn voortdurende tegenwoor digheid by den overledene bevestigde, pasten geheel by do grootte van z(jn verlies, door den dood van don markies geleden. De notaris, die zich over zijn laat-komen verontschuldigde, vroeg of de markiezin reeds de treurige tyding vernomen had. Toen de secretaris dit ontkende, bood de notaris zich aan haar dio mee te doeleo en droeg de kamenier der markiezin, die zich juist ver toonde, op deze zyn bezoek te melden. Mevrouw De Beauremont was, toen haar kamenier haar met het overly den van haar echtgenoot ia kennis stelde, bewusteloos neer gezegen en niet in staat, nu reeds een troos- tend woord te vernemen. De notaris verzocht dientengevolge hèt meisje haar meesteres zyn eerbiedige gevoe lens van deelneming over te brengen en ver liet het paleis. Tegen vier uren 's nachts, toon het reeds een weinig licht begon te worden, roldo het rytuig, dat Raoul De Beauremont van het' station had gehaald, door bet yzeren hek voor de groote hoofddeur van hot slot. Een groote, forsche man met een voornaam uiter lijk, grys haar en grijzen baard stapte er ia alleryl uit. Hy zag rechts noch links. Zyn donkere1, oogen keken slechts voor zich uit. Wat bo( teekenden de vermoeienissen van een reis,, welke hem de vervulling van zyn vurigsteJ wenschen en stoutste verwachtingen in het* vooruitzicht stelde! Met den voet op de bovenste trede staande,' trof het woord „dood", waarmede do knecht; hem ontving, zyn oor. Hy voelde het marmer y onder z(jn zolen levend worden en wegzinken. 1 „Te laat, de notaris?" bracht hy met moeito uit. „To laat, ik Wie was by den markies, J toen hjj stierf? De markiezin?" „Neen, de markiezin niet. Do secretaris j Ehlers. Toen do markies my opdroeg, zyn notaris to halen, lag hy reeds op sterven./ Toen wy aankwamen, was hy reeds dood." Do aderen op Raoul De Boauremonts voor-j hoofd zwollon tot dikke koordon op. Zy®; neusvleugels trilden. „De secretaris moet$ onmiddeljyk komen l" beval hij op ruwen tooo."| En haastig trad hy, zichzelf niot meer mecsterj over don drempel van de sterfkamer. (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1