Dinsdag W April, A°. 1906 Feuilleton. Twee vrouwen. LEIDSCH DA&BLAB paiJS DBKKB CÜTJBAJCT» Voel Cri3«S ptt f maanden.' a..«*a9*a« franco per post. AEaoaflerlUfce Nomifitin» c a rj ltIOi 0,05> $cze gouiont wordt dagelijks, met aüzondering van <2on- en feestdagen, attgegeven. PRIJS 0EB ADVEBTERTIÉIIt V«B l»é regete t 1.05. Isflore regel meer f 0.17J. flrootef» letters nsór oliateniimte Voor bet (ncassesrea tetftep <5e Stag tpfctt (OM fefefceafl. Leiden, 17 April. Tegen het ingediend stratenplan voor het achter den Heerensingel gelegen terrein, kadastraal bekend onder Sectie K No. 333, 334, 385 ca 316, gemeente Leiden, bestaan bh de Commissie van Fabricage geen be- bedenkingen. Liep do 15 Meter breedo straat aanvankelijk zoo, dat zy de uitvoering van het bh Raads besluit van 12 October 1899 goedgekeurde stratenplan van den heer J. Van der Tas zou onmogelijk maken, ten gevolge van de door B. en Ws. naar aanleiding van het Rapport der Commissie van Fabricage met den eigenaar gevoerde onderhandelingen, is het plan thans zoodanig gewyzigd, dat aan de bezwaren dier commissie geheel is tegemoet gekomen. Ook by B. en Ws. bestaan thans tegen plaats, richting en afmetingen der ontworpen straten geen bedenkingen. De beide straten in het verlengde van de Prinsenlaan en van de Oranjestraat zullen een breedte erlangen van 10 meter, terwijl de 15 meter breede straat een onderdeel vormt van de straat, welke in de toekomst den singel by de nieuwe school 3de klasse aan den Maresingel zal verbinden met de straten op het terrein der voormalige Eendenkooi. B. en Ws. stellen den gemeenteraad mits dien voor het door den heer M. M. W. P. Beenakker bovenvermelde ingediende straten plan goed te keuren, met bepaling van de hoogte der straten op 25 cM. N. A. P. Ter vervulling der vacature van 1ste onderwyzeres in de handwerken aan de open bare lagere school der 3de klasse No. 5, is de volgende voordracht opgemaakt: lo. mej. A. M. Mackenzie, 2de onderwyzeres aan de school 4de klasse No. 22o. mej. M. Tlllema, 2de onderwyzeres aan de school 3do klasse No. 5; en 3o. mej. J. Nieuwenburg, 2de onderwyzeres aan de school 3de klasse No. 1. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoekschrift geven B. en Ws. in overweging aan den heer A. C. Van Altena, kapitein der artillerie, terugbetaling van schoolgeld tever- leenen over de maanden Februari en Maart voor zyn dochter Margaretha, vroeger leer linge der Meisjesschool 1st© klasse, ten be drage van f 10, aangezien deze wegeDS woon plaatsverandering naar Arnhem de lessen sedert 27 Januari 1.1. niet meor hoeft gevolgd. Ten gevolge van de laatst gehouden inschryving van nieuwe leerlingen voor de afdeeling „Meisjes" van de Openbare Her halingsschool is het aantal leerlingen aldaar tot 105 gestegen, verdeeld over drie klassen van 34, 33 en 38 leerlingen. Dientengevolge is het in het belang van het onderwijs nood- zakelyk het onderwyzend personeel aan die afdeeling met een tydeiyken onderwyzer uit te breiden. B. en Ws. geven mitsdien in over weging de daarvoor noodige gelden, ten be drage van f 134, ter hunner beschikking te stellen en tot de vaststelling van den over- gelegden staat van af- en overscbryving, dienst 1900, over te gaan. Op den post voor Onvoorziene Uitgaven zyn thans nog f 32,882 beschikbaar. Aan de Leidsche vereeniging „De Post" is sedert kort verbonden een onderafdeeling de muziek-vereeniging „H. M. Koningin Wilhelmina". Zij gaf gisteravond in de concert zaal „Du Nord" haar eerste uitvoering, waarby de president, in zyn welkomstwoord, er vooral den nadruk op liet vallen, dat deze nieuwe vereeniging geheel zelfstandig werkt, .zoodat donateurs en kunstlievende leden van „Do Post" dit niet zyn van „H. M. Koningin Wilhelmina". Aan de muziekafdeeling zyn groote kosten verbonden, zoowel wegens de instrumenten als wegens het aanschaffen van muziek, enz. Dank zeggende aan dsgenen, die reeds donateur of kunstlievend lid waren, deed hy verder een beroep op de anderen, om als zoodanig tot de vereeniging toe te treden, want er is o zooveel noodig om op den ingeslagen weg te kunnen blyven voortgaan. Die weg biykt goed te zyn, dank zy het onderricht van den heer C. J. Noest als direc teur, wien het een lust is om personen als brieven- en telegram-bestellers na hun dage- ïyksche vermoeiende taak en die van de muziek al heel weinig afweten, voor te bereiden tot een avond als die van gisteren was, Want waariyk, er werd heel aardig gespeeld in de verschillende orkestnommers, zoodat het niet te verwonderen was, dat de toejuichingen veel en langdurig waron. Enkele nommers moesten zelfs worden herhaald, o. a. de post-marsch „Koningin Wilhelmina", door den directeur opgedragen aan de muziekvereeniging. Er werden ook comische en andere voor drachten gehouden, met en zonder dame, en daarmee werd eveneens veel by val ingeoogst. Na afloop was er gelegenheid tot dansen, waarvan door vele paren werd gebruik ge maakt. Do volgende week zal deze vereeniging in hetzelfde lokaal een uitvoering in samen werking met de werkliodenzangvereeniging „Kunst na Arbeid" geven. 'sRyks Ethnographiscb Museum alhier heeft van den heer R. Parkinson, te Ralum, Nieuw-Britannië, wederom ten geschenke ont vangen een belangryke verzameling voorwor pen, afkomstig van do eilanden van den Nieuw-Britannië-Archipel enz. Geïnventari seerd als serie 1159. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. In de Oosterkerk alhier zyn thans twee fraaie gaslichtkronen aangebracht, welke een sieraad van het nieuwe kerkgebouw kunnen genoemd worden. De gemeenteraad alhier zal a. s. Donder dag-namiddag te twee uren een openbare vergadering houden. De datum, waarop de a. s. Leidsche maskerade zal gehouden worden, is bepaald op Dinsdag 19 Juni. De Provinciale Synode van de Geref. Kerken in Zuid-Holland zal dit jaar 12 Juni te Leiden, in het kerkgebouw aan de Hooi gracht, gehouden worden. Óp de gedurende de Paaschdagen te Amsterdam gehouden vergadering van het Alg. Nederlandsch Werkliedenverbond werden herkozen tot leden van het Centraal-Bestuur de heeren J. Van Yeen Sr. en J. Mussert, te Amsterdam; C. H. Kouw, te Leiden, en D. De Klerk, te Rotterdam. Tot leden van de commissie voor het Jaar boekje werden benoemd de heeren Th. De Rot, te Rotterdam, Th. Postma en S. Jansma, te Leeuwarden. In behandeling kwam o. a. een voorstel van de afd. Leiden: „De Bond spreke zich uit hoe te handelen met de mogelyke emigratie naar Zuid-Afrika." In verband met de emigratie acht Leiden goede vakopleiding gewenscht. De heer Nolting beschouwde het als niet liggende op den weg van het Nederlandsch Werkliedenverbond om werklieden te be kwamen, opdat zy weg kunnen gaan. Het ligt integendeel op den weg van het Verbond bekwame werklieden hier te houden. De voorzitter merkte op, dat het verstrek ken van voorschotten aan bekwame werk lieden, die wenschen te emigreeren, geschiedt door de Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Vakopleiding verdient de volle aandacht van het Verbond, ook afgescheiden van emigratie. De heer Kcuw wil het met het nationale karakter van het Verbond niet zoo nauw nemen als de hoer Noltingwanneer daardoor nut kan worden gesticht, kan het Verbond ook internationaal werken. Het voorstel Leiden werd ingetrokken. De paardenarts 2de kl. J. Maas wordt 1 Mei ontheven van zyn detacheering by het remonte-depot te Milligen en overgeplaatst by het 2de reg. veld-art. te Leiden. Gedurende de eerste helft der maand April zyn aan het postkantoor alhier en de daaronder behooronde hulpkantoren bezorgd de volgende brieven en briefkaarten, welke, door onbekendheid dor geadresseerden, niet besteld konden worden: Brieven: Janssen, M. Teljeur, wed. M. Beyer, wed. Kordes, Mendes da Costa, Amster dam P. W. Meihuizen, Bedammevr. Comans, B. Bom, W. Bregonje, mej. v. d. Linden, A. Mey, Masches, 's-GravenhageSigarenfab. Nederland, Kampen; Vos, Leiden; J. Bosman, RotterdamJ. Streng, RozendaalH. De Vries, Utrecht; S. Rombach, niet vermeld; wed. Koreman, Leiden. Briefkaarten: Wed. Vink, Flaman, C. De Jong, J. Erpers Royaards, Amsterdam; K. v. d. Perenboom, Doosburg; Westerveld, M. v. d. Lof, A. Van Pypen, 's-Hage; R. Keiler, Groningen; M. Hoogeboom, Leiden; E. I. Hendriksen, N. v. d. Veerdonk, B. I. Ephraim, Rotterdam; M. Schipper, Zaandam; Strang, niet vermeld. Een briefkaart zonder adres. Uit het buitenland terug ontvangen: Brieven: G. V. Eaton, Cambridge; Leemans, Dusseldorf; J. Louwrier, Werner. Briefkaarten: R. Van 't Hof, Belfort; D. S. v. Heyningen-De Chateleux, Nice. By de heden alhier gehouden openbare verkooping van cokes by partyen van 100, 50, 10 en 5 H.L. waren de pry zen 65, f 33, f 6.70 en f 3.35. De paardenarts 2de kl. J. M. Knipscheer, van het 2de reg. veld-art. te LeideD, wordt 1 Mei overgeplaatst by het 3de reg. huzaren te Amsterdam. Het bericht, dat ds. K. Van de Wal, teHil- legom, voor de beroeping naar Herwynen zou bedankt hebben, is voorbarig. Da Van de Wal nam nog geen beslissing. Ds. H. G. Van Endt, te Woerden, heeft voor het beroep naar de Nederd.-Herv. Gemeente te Makkum bedankt. By de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging is tot heden ingekomen en ge- teekend tot een bedrag van f 1,154,593. Tot de krygsgevangenen van Cronjó's leger, die, ten gevolge van de slechte behan deling der Engelschen, overleden zyn, behoort ook, naar verzekerd wordt, de heer Wüst, vroeger onderwyzer aan oen byzondere cbriste- lyke school te Arnhem. H. M. de Koningin heeft f 2000 geschon ken ten behoeve der wetenschappelyke expe ditie, welke onder leiding van dr. H. Van Cappelle te Wageningen in Juni a. s. naar Suriname zal uitgaan. De heer Van Cappelle had de vorige week de oer H M. de Koningin m een particuliere audiëntie een en ander betreffende den tocht mede te deelen. Daarby bleek de groote be langstelling, die onze Koningin in de expeditie stelt H. M. deed zich op de kaart aanwyzen het deel van Suriname, waar het onderzoek zal plaats hebben, en uit het gesprek, dat toen volgde, bleek niet alleen, dat H. M. in byzonder- heden bekend was met de toestanden der kolonie, doch dat de Vorstin doordrongen was van het belang van de meerdere wetenschap pelyke kennis van dit gebied. Do audiëntie duurde meer dan een uur. De expeditie van dr. Van Cappelle zal de zwarte vlek van Suriname ongetwijfeld kleiner maken. Met zeer veel belangstelling worden de vruchten van het onderzoek te gemoet gezien. Omtrent het bericht, dat nog dit jaar io 'de maand September door den minister van waterstaat een wetsontwerp zal worden inge diend betreffende de droogmaking der Zuider zee, deelt „De Ingenieur" mede, dat, hoewel dit bericht klaarblykelyk voorbarig is, daar tot de indiening thans nog niet besloten kan zyn, het zeker is, dat door minister Lely het plan, waaraan zyn naam meer dan die van iemand anders verbonden is, niet zal worden ter zyde gesteld. Door het gerechtshof te Leeuwarden is ter vervulling eener vacature van raadsheer in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling: mr. S. Gratama, rechter in de rechtbank te Rotter dam; mr. Z. W. Straatman, rechter in de rechtbank te Almelo, en mr. L. D. W. Losecaat Vermeer, vice-president der rechtbank te Leeuwarden. Naar wy vernemen, is de heer P. H. Vreede, inspecteur van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken, voornemens den dienst met pensioen te verlaten. [3bl.) Het stoomschip „Anchises", van Am sterdam naar Java, passeerde 13 April Perim; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 14 April van Genua; de „Bali", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 15 April Kaap St.-Vincent; do „Dean" (Kon. West-Ind. Maild.) vertrok 15 April van Amsterdam naar Paramaribo; de „Gedé" arriveerde 14 April van Rotterdam te Padang; de „König" vertrok 12 April van Delagoabaai naar Mozambique; de „Malang", vin Rotterdam-naar Java, passeerde 14 April Ouessant; do „Maasdam" vertrok 14 April van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prins Willem V", van Paramaribo naai Amsterdam, passeerde 13 April Ponta Ferraria; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 15 April te Southamptonde „Storfond" (Holland-Amerika-lyn) is 12 April van Amsterdam to Newport-News aange komen; de „Salak" arriveerde 15 April van Batavia te Rotterdamde „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 14 April Kaap Del Armi. Leiderdorp. Van de villa „Johanna", naby deze gemeente, is een party lood van hot dak ontvreemd. gf/Woubrugge. De postbode van hier op Alfen, W. Buntsma, is, in to gaan 1 Mei a. s., benoemd tot brieven- en telegrambesteller te Alfen. Zootcrmoer. De tegen 1 Mei wegens ziekte eervol uit zyn betrekking ontslagen veld wachter dezer gemeente M. Noppeis, op voor dracht van den burgemeester, wegens her kregen geschiktheid, tegen hetzelfde tydstip als zoodanig opnieuw aangesteld. Zegwaard. Id de afgeloopen week by het halen van een voer stroo geraakte by het afryden van het erf, hetwelk een weinig afbellend is, de zware last uit het evenwicht, zoodat de opperlast met zitting, voorman en buikplank van den boerenwagen achterover sloeg en do paarden met het onderstel er van door gingen den Zegwaardschen weg op, doch ze werden spoedig gegrepen. Zaterdag reed op den Molenweg een niet alhier thuis behoorend persoon met paard en tilbury, waarin hy met twee meisjes was gezeten, toen opeens het paard schichtig werd en in de sloot terecht kwam. Als een wonder bleef echter het rytuig op het droge. Door spoedig toegesnelde hulp mocht het gelukken de menschen uit het rytuig te helpen, het paard van de tilbury los te maken en uit het water te halen. Het paard werd weef onmiddellyk voor het rytuig gespannen, zoodat de reis weer verder kon worde* voortgezet. Uit do „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, tor standplaats de gemeente Rotterdam, G. J. Kramer, candidaat- notari9 aldaar; tot officier van jnstitie bij de recht bank te Uaarlem, mr. A. A. Pélerin, thans officier van justitie bij de rechtbank te Almelo; tot officier van justitie bij de rechtbank te Zwolle, mr. J. P. Van Outeren, thans officier van jostitie bij de rechtbank te Heerenveen, tot directeur van het Sostkantoor te Kollum, H. G. Fijn, thans klerk er posterijen en telegraphie van do 1ste klasse. Benoemd tot burgemeester van Someren, W. A, P. Kerasomakers; ran Wormerveer, jhr. mr. T. A. M. A. Van Humalda van Eysinga; van Dioden c. a., J. Th. M. Van den Heuy. Met ingang van 1 Juni benoemd tot inspecteur van den arbeid: E. H. Ekker, leoraar aan de Ncderlandache schoei voor nijverheid en handel te Enschedee; D. Blanson Henkemana, adjunct inspecteur van den arbeid to Groningen, onSicco li. Smit te Amsterdam, technisch adviseur van de Ermeloo-Spoorwegmaatschappij, gevestigd te Pretoria. Goedgekeurd, dat jhr. J. L. Van Nahuys, burge meester van do gemeenten Stad-Ommon en Ambt- Ommen, is benoemd tot secretaris dier gemeenten. Met ingang van 1 Mei: lo. de vice-admiraal C. Ten Bosch, eervol ont heven van de betrekking van directeur cn com mandant der marine te Amsterdam, en op zijn verzoek op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor de vele goede en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezenzrjede het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ4125 'sjaars; 2o. de vice-admiraal F J- Stokhuyzen, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. do Koningin, commandant der zoomacht en chef van bet depar tement dor marine in Nedorlandech-lndiö, in het genot gesteld van do voor zijn tegenwoordigen rang vastgestelde inkomsten r.*V bevorderd: tot achout-bij-nacht, de kapitein tor zee W. J. P. -VfiE Wan'^e; t0t kapitein ter zee. de kapitein luitenant ter zee I. Van den BOSSÏ!,* tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenant ter zee der 1ste klasse R. O. J. Verschoor, en tot luitenant ter zee der lste klasse, do luitenant ter zee der 2de klasso S. Van Lennep; 4o. do schout-bij-nacht P. Zegers Veec-kens, adjudant in buitengowonen dienst van H. M. do Koningin, eervol ontheven van de betrekking van directeur en commandant der marine te Hellevoet- sluis, tevens commandant der stelling van dto Monden der Maas en van het Haringvliet, en hem opgedragen de betrekking van directeur en com mandant der marine to Amsterdam; 5o. aan den schout-bij-nacht W. J. P. Van Waning opgedragen de betrekking van directeur en com mandant der marine te Hellevoetsluis, teven» commandant der sub. 4o. gemolde stelling. Gemengd Nieuws, A. s. Donderdag, 's namiddags te. twee uren, zal er een voetbalwedstrijd plaats j hebben tusschon „Ajax" en de „Grasshopper's F.-C." uit Zürich. Deze vereeniging heeft deel-1 genomen aan het internationaal tornooi te Brussel en heeft gisteren juist verloren van „R. A. P." uit Amsterdam met 3 2. Aan- Ora tjjd te winnen was Peter tot Genève ge spoord en had verder tot Chamouny van den postwagen gebruik gemaakt. Dientengevolge kwam hy byna te gelyk raet K&the aan. Hy sprak tamelyk goed Fransch en kon haar al dadelyk van dienst zijn door haar in een eenvoudig, hem bekend logement onder dak te brengen. Den volgenden dag vroegen zy verlof den gevangene te mogen bezoeken, maar dat werd hem geweigerd. In de herberg, waar Kathe logeerde, bleef het geen geheim wie zy was sommigen behandelden haar met minachting; anderen hadden modelyden, maar Kathe merkte noch het een noch het ander. Ze zat uren lang voor zich uit- te staren en slechts dan, wanneer er van het ongeluk op de Mer de Glacé werd gesproken, hief zy luisterend het hoofd op. Zoo vernam zy, dat de vrouw van den verongelukte in Chamouny vertoefde en gezegd had niet te zullen rusten voordat de moordenaar van haar man gestraft was. Tegen haar gewoonte verliet Kathe den daaropvolgonden morgen het loge ment en wachtte op het kerkhof op de weduwe. Zoodra zy de jonge vrouw zag naderen, snelde zy naar haar toe en wierp zich voor haar op de knieën. „Heb medeiyden!" smeekte ze; „help mij en God zal u beloonen!" Deze woorden klonken zóó roerend, dat de jonge vrouw, die reeds een beweging maakte om haastig veorby te loopen, stil stond en op MSÜgóta&sa te*a te vrag tot SJUhe xkfette „Wat verlangt ge van my? Waarmee kan ik u helpen?" „Myn man is onschuldig," snikte Kathe. Ónwillekeurig deinsde vorstin Paula terug. „Watzyt gy de vrouw van den man, die myn echtgenoot heeft vermoord?" „Neen, dat heeft hy niet gedaanIk zweer u, dat hy onschuldig is! Mijn Jozef is tot zoo iets niet in staat! Heb medelyden! De glet- schers zyn verraderlyk. Het ongeluk had even goed myn man kunnen treffen!" Was het Kathe's eigenaardige schoonheid, die vorstin Paula zoo deed ontroeren? „Wat kan ik doen?" vroeg zy. „Indien uw man inderdaad onschuldig is, zal het aan den dag komen." „Ik verlang niet veel, mevrouw," hernam Kathe en droogde, opstaande, haar tranen. „Laat hem slechts weten, dat ik in zyn nabyheid ben!" Vorstin Paula bedacht zich eenige oogen- blikken en antwoordde toen: „Goed. Ik zal trachten uw wensch te ver vullen." Reeds den volgenden dag beval de rechter een confrontatie van den vermoedeiyken moor denaar met de weduwe van het slachtoffer. Hy hoopte op deze wyze den gids een be kentenis te ontlokken. Paula trad op het vastgestelde uur, in diepen rouw gehuld, de zaal binnen. Spoedig daarna werd de beschuldigde binnengebracht. Door middel van den tolk maakte de rechter de dame aan Jozef bekend als de weduwe van zyn slachtoffer. Zonder eenige aandoening te verraden, hief de beschuldigde het gebogen hoofd op. Paula zag hem doordringend aan, terwyl zij zeide: jJosrf Ai bifid, waarom heb je myn armen man vermoord? Wat had hy je misdaan?" Maar Jozef sloeg de oogen niet neer. „Indien uw man naar myn raad geluisterd had, dan leefde hy nog," antwoordde hy kalm. „Wat bedoelt ge daarmee?" „Het had er veel van, alsof hij opzettelyk den dood zocht. Het slechte weer, de mist, zyn onvoldoende uitrusting voor zoo'n tocht, niets kon hem van zyn plan terugbrengen. Hy klauterde al hooger en hooger, zoodat ik hem nauwelyks kon byhouden. Toen hy gevallen was, wilde ik hem op myn rug nemen, maar hy antwoordde: Laat my hier sterven." De jonge vrouw verbleekte en moest zich aan de tafel vasthouden. „Wat waren zyn laatste woorden?" vroeg ze met heesche stem. „Toen hy my hot geld overhandigde, zoide hyJozef, breng, als je er levend afkomt, dit geld aan myn vrouw en myn portefeuille ook Dat waron zyn laatste woorden." „Hoe zag die portefeuille er uit?" vroeg Paula. „Ik geloof bruin." „Was er eon slotje aan?" „Een stalen slotje, ja." „Ja, ja. Dat is waar. Maar waar is die portefeuille? Waarom heb je my die niet ge geven?" „Ik heb ze verloren; ze moot op den glet- scher liggon." De rechter schudde ongeloovig het hoofd. Opeens trad Paula vlak voor den gevangene, vatte hem by den schouder en zeide met heesche stom: „Man! Beken, dat je hem vermoord hebtl Het kan onmogeiyk waar zyn, dat hy voor my in den dood gevlucht is! Verlos my van die vreeselyke gedachte en ik zal je rechters op myn knieën smeeken je vry te laten l" Jozef bleef kalm onder deze heftige woorden en antwoordde: „Neen, mevrouw, ik kan niet bekennen, wat ik niet gedaan heb." Nu bracht Paula haar lippen dicht by het oor van den gevangene en fluisterde snel: „Ik zal er achter komen of je de waarheid spreekt. Je vrouw is hier en zy zal de por tefeuille gaan zoeken." „Myn vrouw? Is die hier?" Paula knikte bevestigend en keerde naar haar plaats terug. Een glans van hoop verhelderde Jozefs gelaat en hy zeide met duidelyke stem, lang zaam sprekende „Daar men my niet wil toestaan de porte feuille zelf te gaan zoeken, wil ik ten minste zeggen, waar zy door een ander zou kunnen gevonden worden. De professor is op onge veer driehonderd passen afstands van de drie hoekige rots, die ze het GSrtli noemen, geval len. Dat is op den Talafergletscher. Ik legde hem tegen een rots. Daar is hy gestorven en daar moet de portefeuille liggen, indien ze niet door het yswater is weggespoeld." Do rechter zeide nu tot Paula: „Het spyt my, mevrouw, dat de zaak niet sneller vordert. Ik had gehoopt, dat de be schuldigde in uw tegenwoordigheid tot oen bekentenis zou zyn te brengen, maar ik vrees, dat we tevergeefs daarop wachten." In haar hotel teruggekeerd, liet Paula KAthe by zich komen en verhaalde haar het voor gevallene, beschreef baar de plek, waar de portefeuille moest liggen, en vroeg: „Ziet ge kans daar te komen?" „O, ja, zeker!" riep Kathe verheugd. „Ik zal hem redden 1 Ik zal die portefeuille vinden, al was ze in een gletscher verzonken." Nauvroiyks was, den volgenden morgen, do zon op, of Katho on Peter Almen, wien zy alles had verteld, waren op weg naar de Mer de Glacé. Zy liepen naast elkander voort, toötal Küthe zeide „Je schynt hier goed den weg te weten, Peter?" „Ja, tot aan hel. Gartli ben ik al dikwyla geweest. Maar wo moeten voorzichtig zyn. Pas op, waar je do voeten zet, anders kon je wel eens in oen kloof verzinken." Hy haalde een touw te voorschijn bond zichzo'f en de jonge vrouw daarinoo vast. „Ik ga vooruit," zoide liy. „Als ik wegzak, steek jo je bergstok mot de punt stevig in het ys en buig je zoo ver mogelijk achterover, begrepen „Ja. „Good. Ik geloof, dat je me wel zoudt kunnen houden. Vooruit dan maar!" „Ik ben niet voor het eerst op het jjs, zeide Kdthe. „Ik ken de gletscbers." Peter liep naar Kathe's gevoel veel te lang zaam. Ze had wol vooruit willon snellen, maar de ervaren gids was voorzichtig en al kende Kathe do gletchers, zo was toch niet zoo vertrouwd met de gevaren, aan zulk een tocht verbonden, als by. Zoo bereikten zy eindeiyk de driehoekige rots en in plaats van nu aan het zoeken te gaan, dwong Peter zyn gezellin zich naast hem neer te zetten Hy haalde brood, ge droogd geitevleesch en brandewijn voor den dag en haalde haar over iets te eten, ofschoon zy beweerde geen honger te hebben. Slot volgU)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1