TOiiMT. Jacquetten, Pelerines, Itiantel-Kostumes, ONTVANGEN: de complete collectie Lei<le"' ^©arjaars- era Zomermantels, naar]cm, T ailoniiade Capes, Reismantels, Haarlem, Blousos, Overhemden, Kostuum-Rokken, Coventry Enorme prijsvermindering voor 1900. Eenig Agent: GER. M. DEE, Veerstraat. Impermeables, Jekkers en Kindermantels, koningstraat. alles in de grootste verscheiden beid. Beston Wolverhampton HlHItberS. STEEDS GROOTE VOORRAAD: KAMERS. FOTOGRAFIE- COMPAGNIE. Lange Mare 29. „TESSELSCHABE", H. J. ROTTEVEEL, Leerling - Bediende twee SCHEEPMAKERS, OoIwlcwtaeSlcSoc! 65 65 65,65.65'C^6565 65 63ggfë&j&JSij&gïïj&jSÏ siAi INKOOP van G0U1), ZILVER, cuz. TEGEN DE Hoogste Waarde bij 3729 13 !F- WJSSSIEIj, Haarlemmerstraat 118, reoht j over de Donkersteog. 6 Album-Portretten 50 Cents. 6 Kabinet-Portretten ƒ1.— Groepen zonder verhooging. DAGELIJKS GEOPEND. O. Oorden. 2862 14 Kul;: en Steun voor Weezen v. s. o. DE COLLECTE 9 aanvangende O April e. h., wordt in do y cl wil lend lieid der ingezetenen beleefd - bevolen. 8058 8 Namens Bestuurdei en, MONTEZINOS, Lid-Secr. Cejitraal- Advertoutie-Bureau VAN 921 1' GEBROEDERS VAN DER HOEK, BEEKSTRAAT 113, LEID Kil. PLAATSING VAN ADVERTENTIES IN ALLE Binnen- en Buitenlandsclio COURANTEN. Tolbsveerbaairheid. De Jeugdige Yereeniglng „Volksweerbaar heid", die voor haar zaak in den lande zulk een flinke propaganda maakt en welker hoofd- 8j»bestuur groote werkzaamheid ten toon spreidt, heeft thans „een woord tot Schiet- vereonigingen" in het licht gezonden. Het is van de hand van don heer J. A. Gay mans, laten luitenant der infantorie op non-activitoit. Hot strekt om to betoogen, naar aan leiding van het feit, dat er weinig goedinge- richte schietbanen zijn dat men met een fltbertbuks, evenals mot een geweer tot kamerschietoefeningen, in het schieten een Bzoodanigo vaardigheid kan verkregen, dat de schutter binnen korten tyd het juiatschieton root de scherpe patroon van ons infanterio- geweer kan leeren. Een goede flobortbuks heeft bovendien naar het heet dit voor boven een geweer tot kamerschiotoefeningen, dat men er juister mede kan schieten; boven dien komt het bfl het genoemde geweer nogal eens voor, dat een schot weigort af te gaan, waardoor de lust in het schioten wel eens benadeeld wordt. De jongere leden eener schietvoreeniging zullen zich met een flobertbuks ook beter kunnen oefenen dan mot liet zwaardere ge weer tot kamerschietoefeningen. Het is aan te bevelen wordt eindelyk gez9gcl by flobert-schieten dezolfdo schyf te gebruiken, die later by het schioten met de in te voeren Margapatroon zal kunnen worden gebezigd, echter niet van Jjzor, zooals hierby gebruikolyk zal zijn, doch van karton. De schyf wordt mot fyno spijkertjes mot kleinen kop vastgehecht op den lossen vóórkant van een houten bak, die als kogelvanger moet dienen. De oorlog tussclien Engeland on Transvaal. Voor de Boeren. Onder dit opschrift heeft een comité van Fransche dames te Parys oen oproeping openbaar gemaakt, waarin zy, haar afkeer uitsprekende van „de hebzuchtige geldman nen, do roofmen8chen, die koelbloedig den schandelyken oorlog op touw hebben gozet", die met voorbedachten rade de grootste aller misdadon, „een misdaad van menscbheid- schonnis", hebben gepleegd, verklaren met hart en ziel aan de zyde der Boeren te staan, die zy bewonderen, beklagen, liefhebben. Zy roepen, na een hartig woord aan het adres der mogendheden, die alle voor elkander bang ztyn, de Fransche vrienden der Boeren op om dageiyks, al is het maar een sou, voor dezen af te zonderen. „Nu onreine goudzucht den stryd heeft aangebonden", zoo eindigen de dames, „vloeie het Fransche goud in stroomen derwaarts naar hen, die haar slachtoffers zynl" Uit de Zuid'Afrikaansche Mail. De beweging in de Kaapkolonie. In een brief uit Kaapstad van 13 Maart aan de „Zwolsche Courant" geeft de schry ver een kort overzicht van den tegenspoed, dien de Boeren de laatste dagen ondervonden hadden, en vervolgt dan: Het kan geen kwaad, dat alles voor oogen to houden, maar dan intusschen te biyven hopen, dat na deze drie weken van tegen spoed ook weer wat beters zal volgen. Omdat we te optimistisch zyn geweest, behoeven wo nu niet pessimistisch to worden. De Afrikaander natie te doen verdwijnen zal aan do Engelschen nooit gelukken. In de kolonie is in het noordoosten de Britsche macht weor hersteld. In de streken van Barkley-Oost, Burgersdorp, Colesberg, enz. loggen de rebellen de -wapenen neer, in afwachting van hun straf. Maar ineens is de rebellie in het noordwesten opgevlamd, of neen, niet opgevlamd, maar plotseling aan het gloeien gegaan en nu steeds verder en verder dringend naai- het zuiden, met kleine ▼lammetjes. In geloof niet, dat men de beteekenis van dezen opstand te hoog moet aanslaan voor den algemoonen afloop van zaken, tenzij ook de zuidwestelyko districten Malmestenry, enz. zich er by aansluiten. Maar het is heel waar- schyniyk, dat de Britten er het tegendeel van pleizier van zullen hebben. 't Is me daar hot landje wel I Overal, waar de Britten tot nu toe gevochten hebben, is het, vergeleken met dit terrein, als een mooi exercitieveld mot bierstalletjes en vruchten- kraampjes vergeleken by een zandstuiving op do Yoluwe. Het is het reusachtige gebied ingesloten ten westen door de zee, ten noor den van de Oranjerivier en ten oosten door den grooten spoorweg langs De Aar naar de Oranjorivierbrug. Als de Kalahari en de Karoe niet de woestynen van Zuid-Afrika waren, zou men zeker dit gebied zoo noemen, vooral het uiterste westen, Namakwaland. Het is absoluut kaal, bergachtig en rotsig. De plan tengroei is heel eenvoudig: karoeboscbjes, dat wil niet zeggen struikjes, neen, kleine plukjes op den grond, dio het terrein het uiterlijk geven van het hoofd van eenBosch- jesman of een Hottentot, dat ook bezet is met heel korte, dikke afzonderlyke plukjes haar. Het is niet eens overal zoo. Over groote uitgestrektheden ziet men niets dan rots, en dan nog wel een byzonder soort rots, die zóó glad is, vooral'als er een paar druppeltjes regen zyn gevallen, dat een beslagen paard in minder dan geen tyd van de beenen ligt. De inheemsche paarden, die ook nog andere ongemakken kunnen doorstaan, zyn dan ook in een deel van dit gebied onbeslagen. Zelfs de trekos is er niet goed „thuis" en ook de muilezel niet. Een groot deel van het transport wordt vervoerd door grauwtje, door den gewonen ezel. Het behoeft geen betoog, dat de bevolking er 8cbaarsch is. Heel ver uiteen liggen er de boerenplaatson, die enorm groot zyn en vooral bestemd zyn voor schapenteelt, want daarvoor zyn de karoeboscbjes nog van nut. Men noemt ze karoeboscbjes, omdat zo ook in de zuideiyker Karoe te vinden zyn. De verkeers wegen bestaan er slechts uit wegen, die weinig meer zyn dan wagentrekken, en water is er alleen te vinden in de onmiddeliyketiabyheid van de boerenplaatsen in putten of fonteinon, zooals ze hior heeton. Het zou my niets verwonderen als er heel gauw gruweiyke verhalen de rondo gingen doen van vergiftigde putten zoodra de Britten ver dit land intrekken, en dat zonder dat één hoer er ooit aan gedacht heeft. Maar wat is het geval? Op tal van plaatsen vindt men daar minerale bronnen met prachtig ïykend, maar ondrink baar bitter en zout water. Ik hoord9 van personen, die het land kennen, dat zy na een zwaren dag soms by wator waren gekomon zoo mooi als men maar wenschen kan, kristal helder, maar golukkig waren zy gewaar schuwd. Het zou hun leolyk zijn opgebroken, en ook hun dieren, als zy het gebruikt hadden. Om in zoo'n land een expeditio te sturen tot ondordrukking van eon rebellie is geen kleinigheid. De bevolking is er, behalve do Engelschgezindo kleurlingen of bastaards, bijna uitsluitend Afrikaander, in tegenstelling met de noordoostelyke streken, waar nog een groot aantal Engelsche en „loyale" Boeren wonen. Het schynt, dat de stoot is gegevon door een gedeelte van Cronjé's leger, waar- schyniyk van de rebellen-commando's, di van Magersfontein naar het westen zijn weg getrokken, by Prioska de Oranjerivier over gingen en toon daar hot balletje aan hot rollen brachten. Dat zou men ton minste afleiden uit het bezit van kanonnen. En do Boeren daar willen maar al te graag. Ze wachten, geloof ik, al lang op een gelegenheid. Lukt het den Britten niet den opstand te stuiten, dan begint het er wel loeiyker uit te zien, maar toch blyven juist ook de toe- gankelykheid en de geweldige afstanden rede nen, waardoor de beteekenis er van beperkt wordt. Immers, hoe worden zy van voldoendo ammunitie voorzien? Of Is er een grooto voorraad meegenomen? Ook al weer: afwachten. Op den algemoa- nen voortgang van Roberts zal de invloed voorloopig wol gering blijken, tenzij de spoor- weglyn werd aangetast. Maar er komen bier nog altijd zooveel duizenden nieuwe soldaten aan, dat or waarschynly'k wel een flink getal, zonder nadeel voor het hoofdleger, kan wor den gevoegd bij de ottelyke duizenden, dio nu reeds voor bewaking van do lijn zyn aangewezen. Maar omgekeerd zal do voortgang van Roberts wol een grooten invloed hebben op de houding van de rebellen, en zoo komen we weer waar ik mee begonvfa' hebben we nu eigenlyk te verwachten? Ik voor my heb nog altijd illusie erge- houden, o. a. dat na Bloemfontein do Er.gel- schen eerst ter dege zullen rusten, on dat dan de Boeren in allo opzichten weor klaar zullen zyn om hen te ontvangen op torn In, waar de cavalerie van French maar niet zoo eenvoudig weg om hen heen kan ryden. Bureau van Voorlichting en liemiddeling by het kiezen van een werkkring voor beschaafde Yreuwen en Meisjes. Spreekuur van 10 12 uren 's ochtends by de Directrice Mej. A. SCHOLTEN, Plant soen 75, en voor Kinderjuffrou wen by Mevrouw KLUYYER, Heer rengracht 20. 1791 9 Vlceschliouwer en Spekslager, te "Voorhout, levert franco Rembours: Zeer fijne stukjes Rundvleesch f 1.30 p. Kilo. Hamburger Osseribben 1.10 Gerookte Runderworst 0.80 Ger. Achterhammen0.90 Gerookte Ossetong1.70 p. stuk. 959 13 Uw. dw. Dienaar, II. J. ReTTEYEEL. Breestraat SO. 3072 60 Yct gemeubileerde Kamers van verschillenden prijs met degelyk Pension terstond beschikbaar. 1578 6 Papenstraat 1. gevraagd, P. G., uit Leiden of Oegst- geest, in het Koloniale vak; vlug en vriondelyk. Brieven fr. Bureel Leidsch Dagblad No. 3070. 6 Terstond gevraagd: waarvan 1 bekwaam en 1 aankome- ling by E. G. VAN WINSEN, Scheep maker te Hillegom. 3039 6

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 11