De heer Tan Vimmen nam namens de Commissie een door den heer Mackay voorge stelde wijziging harer conclusie over, zoodat don Minister alsnu verzocht wordt nader te overwogen of adressant alsnog vergoeding kan worden toegekend voor het door hem ondervonden leed. De aldus gewijzigde conclusie werd goedge keurd. TJit do „Staatscourant* Kou. besluite Benoemd bij bet wapen der -fni'acterie. bij het Sde regiment, tot kapitein, de 'eeisto luitenaut E. G. Staal, van het regiment grenadiers en jagers. Met ingang van 1 Mei 1900, bevorderd: tot com mies dor posterijen van do '2de klasse C. J. Beelen- kamp, tbuus commies ode klasse; on tot commies ;3do klasse J. F. H. Heidenrijk, thans commies 4uo klasse. Mot ingang van 1 Augustus aan den directeur van bet postkautoor to 's-Hravenhage, J. W. Künig, 'op zijn verzoek, eervol ortslag verleend uit 's Ryks dienst en zulks onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten, door hem aan den lande bewezen. Dc met vorlof in Europa aanwezige officier van gezondheid dor 2de klasse van bet Jegor in Ned.- Jndii.:. IJ. F. F. Maasland, met ingang op 1 Juui, op ;-„n verzoek, eervol uit den ruilituiren dienst ontslagen. Pensioen verleend aan: J. W. Timmermans, amanuensis bij do botanio aan de Rijks-universiteit te Leiden, ƒ44:.'; F. 11. Ter Meer, preparateur bjj 's Ri.ks Museum van Natnnrlijke Historie to Leiden, ;4b7; IJ. H. Ter Moer, id. aan id. to id., f 747; J. Blom, leeraar aan het gymnasium to Arnhem, 175; W. I. A. Van Beusekom, rentmeester der domeinen van do rentambten Oosterhout en Zwa luwen, 1609; J. L. Cavis, onderwijzer aan da leer school, vei bonden aan de Rijkskweekschool voor or.uerv. ijzcis te Maastricht, 662; dr.J. H. Gunning, hooglceiaar aan de R(jks-universiteit te Leiden, dr. M. Hesselink, leeraar aan de Ryks- Loogoio burgerschool ie Groningen, /"BSO; mr. O. bock, Gommiasaris der Koningin in Zuid-Hol land, /1420, met instandhouding van het vroeger verleende pensioen ad ƒ2580. Met l Mei is to vervullen de betrekking van .scheikundig assistent aan het Rijkslaudbonw- proefstation te Grouingon. Jaarwedde 1000. Zij, die voor doze betrekking in aanmerking wenachen te komen, gelieven zich vóór 11 April e. k. aan te molden bij den directeur van gemeld Rijks- landbouwproel'station. Bu/yo van Utrecht Bij kon. besluit van 29 Maart is agreatie ver- leeud lo. aan de optredipg van E. J. baron Van Pal- landt, coadjutor der ridderlyke Duitsche orde Balije van Utrecht, als land commandeur dier orde; -o. aan de opklimming van den eersten kapittcl- ïidder U. treiberr Von Kbnszberg, tot jongsten commandeur; en ó'o. aan de admissie van den oudsten edel-expec- tant en ridder-expectant E. E. K. A. B. P. Prins (landgraaf) van Hessen Philipstbal, als tweedon kapittel-ridder. Ecrsto Kamer. Dg Eerste Kamer, gisternamiddag te drie 2jren vergaderd, besloot do ingekomen wets ontwerpen, o. a. dat tot goedkeuring van het Arbitrage-verdrag en het Handelsverdrag met Spanje, naar de afdeolingen te verzenden, om liio lieden of morgon te onderzoeken. Daarop werd de vergadering verdaagd. Gemeenteraad lan Oegstgeest. Voorzitter de beer J. G. M. Van Griethuysen, tturgeuicester. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na Voorlezing ov.veranderd vastgesteld. Medegedeeld en voor kennisgeving worden aan genomen: lo. de circulaires van den nftredenden en den in diens jt - benoemden Commissaris der Koningin Ba deze provincie; 2o. dut de Rijksbijdrage in de kosten van het fiagor oi. i rwijs voor 1S00 is bepaald op ƒ1100; 3o. lick pi oces-verbaal van kasopname dd. 28 QJaart 1.1.; 4o. het opgemaakte verslag overeenkomstig art. 74 der wet op bet lager onderwijs; 5o. bet ingevolge art. 182 der Gemeentewet op gemaakte verslag van den toestand der gemeente over 1S9J. De Voorzitter deelt vervolgens mede een brief van den heer L. E. Nieuwenhuizen to Leiden, ©ud-ingezeten en Raadslid van Oegstgeest, waarbij fcrj tor plaatsing in do Raadzaal ten geschenke aanbiedt een kostbaar klokjo. Besloten wordt dit geschenk to aanvaarden en den gever dank te betuigen voor dit bowijs van sympathie voor zijn vroegere gemeente. De Voorzitter dankt namens den Raad den heer Van Sillovoldt voor do ter versiering van hetge- ynëehtehuis door hem geschonken tegels. Tot leden der commissie van do schutterij werden gekozen de beide wethouders. Voor de eerstvolgende verkiezing worden ge kozen tot leden van het sterabureel de heeren J. V. Spaargaren en H. G. Van Sillevoldt, als 3de Jid c;e beer F. Kromhout; als plaatsvervanger van den Voorzitter wordt benoemd de heer A. Juffer- mans, terwijl de overige leden als plaatsvervan gende leden worden aaDgewozen. Dc voordrachten tot af- en overschrijving en ',er beschikbaarstelling uit don post van onvoor- iiene uitgiveu dienst 1899 wordon aangonomen behoudens goedkeuring van Ged. StateD. Daarna gaat men over in comité-generaal tot behandeling van het kohier van den hoofdelyken imslag over het jaar 1900, welk kohier na her- pening der vergadering wordt vastgesteld. Niets meer aan de ordo zijnde, wordt de ver gadering gesloten. IIV GEZONDEN. Mijnheer de Eedacteur! Naar aanleiding van het ingezonden stuk jan den heer J. D. Parlevliet, te Katwyk-aan- Zee, in het nummer van gisteren van Uw veelgelezen blad, verzoek ik beleefd een plaatsje voor het volgende. Wanneer wy zullen afhangon van het rap port van dien Toeziener van Rijnland, die op 7,ijn tochten door het duin op verschillende flagon één konyn hoeft gezien en zulke mooie helm heeft ontdekt, ziet het er met ons, pachters, treurig uit. Ik verklaar daarentegen, dat onze toestand door de talrykheid van het konijn onhoudbaar wordt. Maandagmorgen nog telde ik zelf in «één \lak of del 15 konijnen, en de heer Parle- vliot wcot waarschijnlijk ook wel, dat elk paar konijnen wel 80 jongen voortbrengt. En booveol vlakken of dellen zouden or wel zijn In perceel 2 ter grootte van 205 HA.? Dg hoer Parlevliet beweert, dat er mooie helni staat. Dat kan op enkele plaatsen heel wol zjjn, maar daarentegen zjjn er andere, waar do konijnen hebben huisgehouden alsof do helm gemaaid is. De hoor Parlevliet ga o. a. zior. aan do Reep by den Huipenweg. Wanneer de hoer Parlevliet zich wil over tuigen, dat de toestand, zooals do Noord- wjkerhoulsche correspondent dien in liet nr. van Zaterdag heeft geschetst, niet is overdreven, dan stel ik m\j dagelijks dispo- nib.-l mot hem mede to gaan, mits by mij vooraf zijn komst meldo. Maar, geachte heer Parlevliet, dan gaan wy 's morgens voor half- z<?s of 's avonds na vijf uren, want overdag zitten de snoezige diertjes in hun holen. Mynheer de Redacteur, U by voorbaat dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, UEd. Dn., A. Koüdijs. Bloembollenhanielaar en pachter van Rijnland. Noordwykerhout, 4 April 1900. De oorlog tusschen Engeland on Transvaal. De onzijdigheid van Portugal. Als pleister op de wonde, die geslagen ls door het in rook vervliegen van de verwach ting, dat Portugal do Delagoa-baai zou moe ten verkoopen of verpachten om te kunnen voldoen aan zijn verplichting tot schadever goeding der aandeelhouders van de Delagoa- sp o or wegmaats chappy, word in de „Daily Mail" gewezen op het bestaan van een geheim ver drag tusschen Engeland en Portugal, dat aan Engeland het recht verleent via Beira troopen te vervooron naar het Engelscho ge bied; men had dus de Delagoa-baai niet noo- dig als sleutel voor do achterdeur van Trans vaal, Dit Jingo-blad doelde hiermede op de ge ruchten, die in de laatste dagen liepen, dat een legerafdeeling van 5000 man, onder bevel van generaal Carrington, aan land gezet zou worden in de havenstad Beira, dio aan Por tugal behoort, en dan over den Pongwo-spoor- weg, die loopt door Portugeesch gebied naar het noorden van de Transvaal zou worden vervoerd, om daar de Britscho grens te bewa ken met het oog op eon mogoiyken trek van de Boeren, of wel offensief op te treden tegen de Zuid-Afrikaansche Republiek in de thans van troepen ontbloote noordeiyke streken. Op de vraag hoe Portugal zou kunnen toe stemmen in een zoo flagrante schondiDg van zyn onzydigheid, antwoordt men van Engel- sche zyde met de opmorking, dat Engeland, door deze militaire operatién te ondernemen, slechts een recht zou uitoefenen, dat het zich sedert lang heeft voorbehouden. Toen by do jongste twisten tusschen do beide landen over het achterland van de Portugeescho koloniën aan de oostkust van Afrika, Engeland, dat zich van het binnenland had meester ge maakt, er in toegestemd had, dat een kust strook aan zijn tegenstander bleef, bedong het, dat het steeds het recht zou hebben zyn troepen aan land te brengen on over het Por tugeescho gebied te vervoeren, wanneer er troebelen mochten uitbreken in zyn nieuwe kolonie. Op dat artikel van het verdrag moet Engeland zich beroepen, wanneer het thans by de regeering te Lissabon aanspraak maakt op het recht om zyn soldaten via Beira en den Pongwe-spoorweg te vervoeren naar do noordelyke grens van Transvaal. Wat hiervan aan is, leert de in het gisteren vermelde telegram uit Lissabon medegedeelde verklaring, door de Portugeesche regeoring in de Kamer afgelegd. Daaruit blykt, dat Portugal het verlangen heeft toegestaan, dat door Engeland kenbaar was gemaakt. Engeland beroept zich op de geldende verdragen, die anterieur zyn aan den oorlogstoestand. Al moge editor de letter van het verdrag zich niet verzetten tegon het recht waarop Enge land aanspraak maakt, het is moeiiyk aan te nemen, dat de geest der regeling in over eenstemming is met zyn pretontiön. Toen de overoenkomst gesloten werd tusschen Engeland on Portugal, waren de tegenstan ders, die bet Engeland lastig konden maken in zyn kolonie en er onlusten verwekken, de inlanders; Matabeleland was niet onder worpen, Manicaland niet tot ru6t gebracht en er bestond roden voor de vrees, dat de afgezette hoofden aan het gezag dor Engel- schen nog heelwat moeite zouden berokkenen. Portugal had er alle belang by, dat het in do buurt van zyn grenzen gelegen gebied rustig bleef, en op grond daarvan kan het een recht van doortocht aan do Engelsche troepen toegestaan hebben. Maar men zou te ver gaan mot to beweren, dat een overeen komst, die doolde op wilde zwarten en alleen dezen bedoelde in do oorspronkeiyko opvat ting der contracteerendo partyen, ook zonder meer toepasselyk zou zyn op een beschaafde natie als de Boeren. Intusschen behoeft het ons niet te verwon deren, dat Portugal een toestemmend ant woord gegeven heeft op Engelands verlangen. Portugal hoeft, helaas 1 niets by de hand, wat het behoeft om iets aan hot Britsche ryk te kunnen weigeren. Maar het feit is niet te weerspreken, dat, wanneer Portugal op Enge lands aandringen zyn haven en zyn grond leent voor het vervoor van Engolscho troepen naar het gebiod van de party, mot wie Enge land In oorlog is, de Boeren dit niet anders dan een schending van de onzydigheid kunnen opvatten. Wat de komst van generaal Carrington met zyn troepen aan de noordelyke grens van de Transvaal zal kunnen uitwerken, kan hier buiten beschouwing biyven. Het is thans minder te doen om de uitzending zelve van deze troepen, dan om de wyze, waarop Engeland het heeft aangelegd om die uitzending moge- ïyk te maken. Toen er sprake van was, dat oorlogscontrabande over het Portugeesche gobied naar Transvaal gezonden werd, waren geen woorden kras genoeg voor de Britsche pers om haar afschuw uit te drukken over een zoo misdadige schending van de Portu geesche onzydigheid. Maar wanneer men van Portugal vergt om niet enkel wapenen en munitie, maar een geheele legerafdeeling over zyn gebied te laten gaan, dan heeft men daar niets tegen in te brengen; integendeel men pryst het ln de Britsche regoering, dat zy haar invloed aanwendt, om Portugal te nopen tot deze openlyke schending van zyn onzydig heid ten nadoele van de Boeren. De Boeren hebben zich vroeger reeds beklaagd over de onrldderiyke wyze van oorlogvoeren van Enge land. Maar dit levert daarvan wel een illustra tie zoo kras als zy maar denkbaar is. (U, D.) De vergunning, door Portugal vorleend, om Engelsche troepen over Beira door Portu geesch gebied te voeren, wordt door verschei- dono Boriyn8che bladen eenvoudig als een schending der neutraliteit ten nadeelo van do Boeren beschouwd, ondanks Portugals beroep op het reeds voor den oorlog gesloten verdrag met Engeland. Het „Berliner Tageblatt" schryft spottend: Of do neutraliteit geschon den wordt hangt daarvan af, of de door Beira trekkondo Engelscho troepon tegen Transvaal gebruikt worden. Slechts als er uit Rhodosiö geen geweerkogels over de Transvaalsche grens vliegen, is schending der neutraliteit uitgesloten. De „Lokalanzeiger" schryft verontwaardigd: Het overbodig pathos van den Portugeeschon minister betreffende de vriendschappolyke gezindheid jegens Engeland moet don hevigsteu weerzin wekken. De conservatieve „Reichsbote"' zegt grimmig: Wat de zoogenaamde Portugeescho loyauteit beteekent, is uit de behandeling, den Portu- geeschen staats-schuldeischers wedervaren, bekend. Thans stelt zy Engeland in staat de Boeren in den rug te vallen, onder de be wering daarmede volkomen correct de noutra- liteitsplichten in acht te nemen. Maar oen beroep op God moest Portugal daarby liever nalaten. De toepassing van zulke schaamte- looze middelen ontbrak nog maar om Enge land by alle beschaafde volken van het laatste restje sympathie te berooven. Zyn eenige vriend is nu het bankroete Portugal. De „Rational Zeitung" meent, dat die verdragen met Portugal, waarvan de Engelschen thans zulk een voordeelig gebruik maken, waar- schynlyk tot geheel andere schadelooze doel einden gesloten zyn. De „Yossiscke Zeitung" zegt: Op een vertoog van de Europeesche mogendheden tegen deze Engelsch-Portu- geesche kandelwyze mogen de Boeren thans, tien dagen voor do opening der Parijscho wereldtentoonstelling, nog minder rekenen dan ooit te voren. Tot zoover de Duitsche bladen. In politieke kringen te Berlijn meent men, dat de Portu geesche regeering onder krachtige Engelsche pressie handelde en de vergunning wellicht daarom verleende om des te beter weerstand te kunnen bieden in de Delagoa-zaak. Boven dien fluistert men, dat eenigen tyd geleden Rusland voor eventueele betalingen, wegens den Delagoa-spoorwog door Portugal ver schuldigd, in het geheim geldelijken steun heeft aangeboden. Het Engelsche eskader zou dan de laatste dagen voornamelyk ook daarom in de Delagoa-baai samengetrokken zijn om zich als vriend van Portugal dadelyk van dozo haven meester te maken, indien de Boeren het Portugeesche gebied zouden be dreigen wegens de verleende vergunning tot doortocht van Engelscho troepon. Toch gelooft men te Berlyn, dat de Boeren zich voorloopig mot een protost to Lissabon tevreden zullen stellen. (N. R. C.) Ook de „Éclair" en de Matin" bevatten artikelen, waarin op ontevreden toon wordt gesproken over de toestemming, welko de Portugeesche regeoring aan Engeland heeft gegeven, om oorlogsmatei iöcl en troepen over Beira te vervoeren. Beide bladen merken op, dat do haven van Boira uit internationale middelen is gebouwd en dat do buitenlandscho aanöeelhoudeis meest Franschen volgens hot oerste blad het recht hebben con woordje mee te spreken. De „Arnhemscho Courant" bevat een brief uit Kaapstad, dd. 13 Maart, waaraan liet volgende is ontleend: „Heden zyn de vier veroverde kanonnen aangekomen, waarvan vooral het Maxim- Nordenfelt veel bekyks had. Het is dat kleine handige kanon, dat met zooveel snelheid en nauwkeurigheid 1-ponds-kogels naar de Engel schen wierp, en dat reeds zoovele malen Tommies wegmaaide. Dat was nu zoo'n yseiyke „pompom", aldus genoemd naar het voortdurend „poni"-gelu!d, dat het maakt. „Men begrijpt, dat er tegenwoordig heelwat lysten rondgaan om gelden in te zamelen voor de gevangenen, een klein beetje is nu niet meer genoeg; vroeger waron shillingon goed, thans moeten er ponden komen. „Er gaat een gerucht, dat er werkelyk op stand komen zal door de geheele kolonie. De bladen schryven, dat Calvinia reeds in vollen opstand is. De „rebellen" zouden zelfs twee kanonnen hebben gekregen, naar sommigen meenen uit Damaraland het Duitsche gebied. JDo opstand op veol plaatsen verheugt my, maar het verbaast my, waarom men niet vroeger in oproer is gekomen, toen de fortuin den federalisten toelachte? Eerst nul nu de Engelschen met opgeblazen borst en met al den trots, hun eigen, aan de wereld vorkon- digen, dat de Republieken voor hen openliggen, nu de bladen uit de hoogte schreeuwen, dat Engeland geen vrede wil." Aan een brief uit Pretoria van een vrou- welyke beambte der Ned. Zuid-Afr. Spoor- wegmaatschappy aan een vriendin te Sneek ontleent het „Hbl." het volgende: Gisteravond ging er weer een commando burgers weg en o. a. zag ik or by oen jongetje van ik denk 9 h 10 jaar, gespoord en gelaarsd, met een geweer gewapend en een pyp in den mond. Ik vroeg hem toch eens even wel, wat ga jy maak? Rooinek skiet miss, ik zal eenige rooyes skiet l (eenige beteekent by hen, ons elk of ieder.) Een man, die er by was, verklaarde my even, dat zie jong zeuntje banje goed skiet Veel van die jongelui sneuvelen, ik bedoel van die jongens van 14 tot 17 jaar. Die jongens zyn niet te weer houden en veel te overmoedig; ze begrijpen niet, dat ze in sommige omstandigheden een zaak beter dienon door zich schuil te houden of terug te trokken, maar laten zich dood schieten zonder dikwyis nuttig te zyn geweest. Jan Moora, de eenige zoon van myn beste vriendin te Pretoria, sneuvelde by Colenso, pas 16 jaar oud. De arme jongen werd gevonden mot een gekliefd hoofd; pas 10 dagen te voren trok hy zoo vol moed er op uit Uit Londen wordt aan de Parysche „Temps" geseind „De „Times" heeft een nieuwe lystvande verliezen aan officieren in het gevecht van Zaterdag, waardoor het getal aan gesneuvelden, gewonden en vermisten 87 wordt" De Engelsche bladen geven toe, dat tot heden geen der zeven buitgemaakte kanonnen terug is genomon, en dat ook hot bericht onbevestigd is gebleven, dat generaal French's cavalerie, het Ladybrand Boeroncommando in de pan zou hebben gehakt. Integendeel schtynt het, dat sedert Zondag niet ineor gevochten is, hoewel zooals Roberts seinde de divisie van geneaal Colville en de berodon infanterie voortdurend voeling hadden gehad met de Boeren. De „Standard" verneemt van zyn correspon dent, dat by Boesmanskop een escadron van het 6de regiment cavalerie by na geheel gedecimeerd is. De „Daily Mail" beweert, dat de Boeren do ammunitio, die zy daar hebben buitgemaakt, vernietigden en de stukwagens vernield hebben achtergelaten. Een Reuter-correspondent vernam op het slagveld van 31 Maart, hetwelk door hem den 2den April bezocht word, dat de Boerenstryd- macht, die don Engelschen daar do nederlaag toobracht, behoorde tot het legor, dat te Kroon stad ligt en een verbinding beoogde met het Ladybrand-commando en zich ton noorden van Thabanchu in tweeën splitste. Het Schoeman- commando maakte er oen deel van uit, het werd versterkt door een groot aantal vreemde lingen. B'.ako met zyn Iersche brigade nam eveneens deel aan hot gevecht. Do juiste sterkte van do Boeronstrydmacht wordt niot opgegeven. Particuliere brieven van Duitschers te Oost- Londen (Kaapkolonie) molden, dat by het feest aldaar wegens het ontzet van Kimberley eenige EDgelschen met geweld de Engelsche vlag op het Duitsche consulaat poogden te hyschon. Toon dit mislukt was, wierp hol gepeupel met stoenen naar het consulaat en verbrandde later by het feest wegens het ontzet van Lady smith op de open markt oen pop, die don Duitschen consul Malcomes moest voorstellen on tot opschrift droeg: „Do Duit sche consul ter dood veroordeeld wogens on voegzaamheid tegen de Britsche vlag." De „Exch Tel. Com." seint uit Kaapstad, dat president Kruger, by de begrafenis van wylen generaal Joubert liet woord voerend, de nederlagen der Boeren toeschreef aan de toenemende bedorvenheid in do Staton. Jouberts laatste woorden waren„Myn arm volk, myn arm land, wat zal er van wordon?" Hot departement van oorlog heeft 31 Maart weer een opgave bekend gemaakt van het aantal dooden, gewonden en vermisten, het welk to zamon 17,037 bedraagt. SGSsic STAATSLOTERIJ. Trekking van Damlerdag 5 April. Tweede Klasse. Vierde Lyst. No. 12080 ƒ400. No. 19533 ƒ200. Pr ij zen van f 30. 332 2323 5071 8153 9871 11880 1 3823 16485 18295 469 95 5630 8276 10161 12017 14282 16816 1 8413 683 2855 6030 8-110 10393 1233*2 14385 1 6906 1 9504 991 3045 6263 8600 105S6 1276-3 16051 17018 46 1001 40'. 5 6332 8077 10512 90 16609 22 19645 1150 4338 6512 91 19 12061 15943 17850 65 1271 4500 6639 8949 11296 13125 16023 17963 19761 2017 33 7267 9210 11377 13369 16111 10141 20563 88 4643 7807 9374 11452 13137 94 73 2217 4972 7941 950S 11526 13531 16394 18218 97 79 93 9653 11825 13638 1 6469 93 Bnrgeriyke Stand van Leiden. BEVALLEN: W. Bonte geb. v. Niouwenburg D. G. W. Bcstelink geb. Klinkenberg D. A. C. De Wekker geb. Do Kok D. G. Massing geb. Bovenscbulto Z. M. De Ridder geb. v. Koperen Z. M. v. Iterson geb. v. Klaveren D. M. Pijnnaken geb. v. d. Berg Z. M. v. Royen geb. De Bolster Z. J. v. Polaneu geb. v. d. Mark Z. J. M. Blom geb. JJlom-D. G. Ju geb. Nieuwenhuyzen D. M. Bavelaargeb.Later- veer Z. W. Serlie geb. Klinkhamer Z. J. A. Belt geb. Si raathof D. J. Taffijn geb. Brouwer Z. J. liekooy geb. Bouwman Z. C. Onvloo geb. v. d. Blom Z. E. Beek geb. Zijp Z. H. G. v. d. Klaauw geb. v. Leeuwen I). A. M. Pommée geb. Meyer D. O. M. Hoymans geb. Brocaar Z. GEHUWD: A. v. d. Bijl jm. en C. Haasnoot jd. J. Rietkerken, gesch. M. en D. Van Krevelen, gescb. V. J. Pennenburg jm. en E. C. Van Weeren jd. J. Pouw jm. en N. Brugman jd. OVERLEDEN: A. Catjjn W. 80 j. L. J. L. Bonfer Z 1 m. F. Vinkestein M. 62 j. S. Krot geb. Wingefeld W. 76 j. J. Overdijk Z. 24 j. A. Neuteboom geb. Kloos V. 48 j. J. C. Sloot geb. Van der Royden W. 85 j. S. M. A. Van den Berg geb. Heenk V. 32 j. C. Van de Wijngaard D. 1 u. F. J. Blansjaar Z. 9 m. Th. Van der Klaauw M. 53 j. J. M. Van de Coazijne geb. Verdonk W. $5 j. W. Krijgsman Z. 40 j. J. Jonkman geb. Kooroman V. 42 j. J. Mnlder geb. Van der Gaag V. 71 j. A. C. Van de "Wijngaard geb. Leupe V. 24 j. ALKEMADE. Geboren: Gerardus, Z. van J. v. Hameren en A. Veenswyk. Overleden: C. v. d. Mejj, wed. A. Berg man 65 j. KATWIJK Geboren: Mijntje Petronella, D van C. Ravensbergen en M. Wassenaar. Willem en Christina, Z. en D. van G. Schaap en M. v. d. Ploeg. Dirlye, D. van N. Messemaker en D. v. Velzen. Lena, D. van J. Haasnoot en J. Plokkor. Overleden: C. Sirre 65 j. ongeh. Loven- loos geboren D. van L. Schaap en A. Zwanenburg. Gehuwd: J. Hoek jm. en G. Hoek jd. L. v. Beelen jm. en D. Vooys jd. LEIDERDORP. Bevallen: C. Veenswyk geb. Zwetsloot Z. LEIMUIDEN. Geboren: AgDes Cornelia Maria, D. van N. v. Jmmerseel en O. Hoogma. Agatha Pietortje, D. van L. De Rijk en L. v. Wijk. LISSE. Geboren: Johanna, D. van K. Baartae en G. Verhoog. Overleden: Traveina Van der Putten, 16 m. Alida Schoone, 1 jaar. RIJNSB URG. Ondertrouwd: Cornells Ravens bergen jm. 25 j. en J. v. d. Mey jd. 20 j. Overleden: Cornelia Knijffjm.24j. Huibert Van Egraond jm. 88 j. HAARLEMMERMEER. Gehuwd: P. O. Van Maasdam en J. N. Van Schaik. G. Alblas en L. A. M. De Jong. Bevallen: T. Do Rooij geb. Roodzant D. G. Roodzant geb. Van der Pol D. H. Vlaar 8eb. Bulder D. M. Assendelffe geb. Van Roode T. Groen geb. Verweij D. M. C. Stroet 5eb. Spijker Z. A. Slootweg geb. Schouten Z. De Jonge geb. Rus D. H. J. Teeuwen geb. Van Deursen D. N. Bouman geb. Van Til D. E. Kroes gob. Van Vliet Z. R. C, T. Roos geb. Versteegt D. Overleden: P. Standaart 23 m. J.Duivel £b. Hekman 51 j. P. A. Van Zanten 11 m.— Strijd 1 m. HILLEGOM. Bevallen: P. Teeuwen geb. Van Roode Z. A. M. v. d. Meij geb. Van Lierop Z. G. Schoen geb. Van Bruggen Z. P. D. Binnendijk geb. Den Haan Z. Overleden: A. C. De Vos G j. O. Van Lierop 81 j. NOORD WIJK Geboren» Maria Johanna, D. van d Zalm en O, Vink. Ampldus Johannes, Z. van J. Van Kan en C. Den Hollander. Overleden: Adriaua, 8 nu, D. van J. li. De Wit en B. Koster. ZWAMMERDAM. Bevallen: N. du Croi\ Seb. Doesburg, D. A. M. Vordnin geb. Van er Star, D. Overleden: G. Van der» Bos, wed. van li. Van der Staay, 67 j. F. Z ris tra, echtgenoot van G. Hoitsma, eerder wodnr. van 11. Van dei- Werf, 43 j. UITLOTINGEN. Loten Pnle a voor Volksvlijt n. ƒ10 v^ii 1SG7. 6eriotrelikiüg 2 April. Premis* trekk ag l Mei. 2S 8eii:cu: 413 C71 1061 1 '239 170G *2452 2785 3050 3178 3829 I 513 1030 IJ S3 1372 1904 2721 2SG4 30GS 3229 30'JO 002 1U48 1197 1G2S 2042 2713 2939 5112. 3 pGte. Kott6rdiineolie loten van 1SGS a ƒ100, I Hoofd;,rijzon: No. 69859 10,000; nr. 5971 ƒ1500, nr. 34790 j 1000; dip. 'JJll 1C391 19844 25SÏ;; 3098G 41*113 5S072 <-k ƒ500; ms. 1C7G 2787 4754 I G933 G957 10082 12671 14S00 19103 22151 2'289'J 0| 25383 25891 27120 28871 29706 31206 81270 32014 35309 35000 3G4:7 36472 39S95 4104? 4iG?S 4o2. 46247 47317 50751 62039 G39GG 54038 6G251 57341 8«5l> 6ÏG4C 59847 0101.J 01999 03940 C.S50 0U2.' G8253 G9CS3 e'Ln ƒ200. Do ortriga 270 namen rs I z\jn u tgdcot met ƒ100. Noerd-Zuid-IIollandsche Stoomtramweg- "Maatschappij Haarlem—Leiden. Opbrengst in Maart. I8a9. 19C0. Verschil. I Reizigers56.1.80 G2:5.C9S f GiS.SS^ Goodei-cc. 991'.99 1277.'25 4- 2Sj.l35 j 443.11 G7.C1 I Diveraca GIG. To zaaien 716-'.97 f 7951.?3 -4- 782.93 Vorigo mcd. 14539.7G 14689.10 -f- 99.53 Totale opbit. /il7v,t.*-3 223.1 02 f fcS2.:'J Per dag-kilom. f b'.G l f ■f .i.ifi Marktberichten. Delft, 5 April. Granen ia vaste etommiug, enfceli j artikelon werdea togen hooger prijzsn verkocht. Witte Tarwe 5.55 a G.GO. Hondo /5.03 a C.3^ Boggo ƒ4.85 a ƒ6.25. Zomergcret /4.80 a f 6.20, Obevalier 5.— a 5.G0. Haver f8.a8.75. Üroone B Erwten J G 60 a ƒ7.20. Eruino iioonen 0.50 a 'J 2j. Paardenboo ;ea a DuiToaboouoa /G.O-J a ƒ7.20. Koolzaad ƒ9.25 a ƒ10.Kanarioz.-.ad ƒ6.75 a 7.75, Eennopzaad 6.75 a ƒ7.25 per UI Schleüa*:!, 4 Apri'. Noteoring van de Make- j laaca. iiontmj'n 8..Jenever f 12.idem Aa.ct. proex j 13.50 per Nod. vat on ssoador fust, zonder de l-etasiia^. Notcorirg van do Benrecommiaale, Moutwijn ƒ7.5') a per heet. ct., zonder fust en zonder belasting. Stemming: vest. liuwo Spiritus 6»/s a Spocliug-commisbio ƒ1. pör kotel. Aeademienieu-vrSe Leiden: Bevorderd is tot doctor in de rechts- wetenschap, na het verdedigen van Stellingen, de heer J. H. Roossingh, gob. te Emmeii. Geslaagd is voor het examen voor den Indischen dienst mr. F. M. P. De Ryk. Aanslag op den Prlus van Walce. Nauw zyn de saluutschoten ter eere van de aankomst der Koningin van Engeland te Dublin weggostorven, terwyl het gedonder van de kanonnen en het geknetter der Mauser- en Lee-Metford-geweren in Afrika kalm wordt voortgezet, of een schot heeft weerklonken op het vasteland, het leven bedreigend vnu. den Prins van "Wales, den troonopvolger van Groot-Britanniö, die, mot het oog op don leeftyd, welken hy nu reeds bereikt heeft, misschien nooit dezen zetel zal innemen. Uit Brussel kwam gisteravond nl. het vol gende telegram „De Prins van Wales is heden viaOstende om 5.35 nm. aan het Gare du Nord alliior aangekomen, in gezelschap van de Prinses van Wales. Op het oogenblik, dat do trein naar Keulen zich in beweging zette, sprong een misdadiger op do loopplank on loste door het raampje revolverschoten in het rytuig, waarin do Prins zich bevond, zonder echter iomand te raken. De dader word gegrepen. Hy heet Sipido, is blikslager van boroep en woont* te SL- Gilloa by Brussel. Door een inspecteur van politie in verhoor genomen, verklaarde hy, dat hy den Prins, uit haat voor de Engelschen, had willen dooden, dat hij geen spyt had over zyn daad, en het nog eens zou doen, als hy kon. De dader is in bewaring gebracht naar hot politiebureel aan het Gare du Nord, waar het parket thans aangekomen is." Jean Baptiste Sipido is 15 jaar oud. In verband met dozen aanslag op het leven van don Prins van Wales, dio met zyn echt- genoote op"V?eg was naar Kopenhagen, waai zy tot na Paschon de gasten zouden zyn van de Koninklijke familie, kan gewezen worden op een vrodesmeebing, welke Dinsdagavond in den Vlaamschen schouwburg te Brussel werd gehouden. De vergadering was belegd door oen groep Brusselsche socialisten, „La jeune garde". De heer Volkaert opende do zeer druk bezochte byeonkomst met eenkoit overzicht van de mislukte pogingen tot arbi trage. Daarop liet hy de volgende woorden volgen: „Het is dus aan de volkeren om te protesteeren. De prin6 van Wales zal morgen door Belgis reizen; het is noodig, dat hy wete, dat het Belgische volk voorstander is van den vrede." Niet geheel onwaarschynlyk is het, volgons het „Hbld.", dat deze taal den een of anderen dweper tot zyn betreurenswaardige daad heeft gedreven. Het misdryf is niet volvoerd kunnen worden. De jeugdige werkman heeft den priDS niet getroffen. Voor den onbezonnene mag dit een geluk heeten, want nu zal hem zyn misdryf niet zoo zwaar worden aange rekend. Afschuweiyk is het, als iemand tracht zyn medemensch om hals te brengen, en diep treurig wordt het als het geschiedt uit haat tegen een geheele natie. Want al zou men meenen, dat de eene man werke lyk de oorzaak is van iots, waardoor men de geheele bevolking moet verachten, dan toch zou door den dood van dezen eenen man het euvel niet uit den weg zyn geruimd. Welke meening men dan ook over den prins van Wales moge koesteren, biyft dit eene feit, volgens de „Tel.", toch als een paal boven water, dat, hoe schuldig hy ook moge zyn aan den oorlog met Transvaal, hoe groot zyn fouten als mensch ook mogen zyn, het niet aan iemand, wien dan ook, gogeven is zich als rechter op te werpen en den man door den dood te oordeelen.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2