fabrikant te Parys, 410 pakken kunstbloemen; Giron Aine, fabr. van kunstoogen, Parys, 200 kunstoogen; Utzschneider Co., faience de Sarreguemines, 66 vierk. tegels; tot een gezamenlijk bedrag van 2400 franken. Be klaagde hield er een uitgebreide bibliotheek van adressen uit alle groote steden der wereld op na; waarvan er 50 ter terechtzitting aan wezig waren. In verschillende steden had hy agenten, aan wier adressen hy de bestel lingen opgaf, en die de goederen dan weder naar Amsterdam opzonden, zoodat hy een paar jaar de oplichting kon voortzetten, zonder daarin belemmerd te worden. In zyn verklaringen bleek beklaagde zeer gevat te zyn, en trachtte hy het te doen voorkomen, alsof alles, wat hy verhandelde, volkomen in den haak was. Twee en twintig getuigen zullen gehoord worden. Zyn verdediger is mr. L. H.J.Lamberts Hurrelbrinck. Een brutale diefstal is gister- nacht te Utrecht in het landhuis of villa „Oogenal", van den heer v. d. Br., gelegen juist op den hoek van den Leidschen Ryn en het Her wede-kanaal, gemeente Oudenryn, geploegd geworden. Een hoeveelheid tafel zilver, ter waarde van f 650 ongeveer, werd daarfty gestolen. De volgendo omstandigheden aangaw&de dezen diefstal kwamen het „Utr. Dbl." ter oore. Maandagavond to zeven uren reeds had de meid van den heer v. d. Br. allo deuren en vensters potdicht gesloten, naar zy verklaardo. Omstroeks 11 uren thuis komende, vond de heer v. d. Br., dat de deur aan do voorzyde van het huis openstond. Denkende, dat de meid zulks had vergeten, sloot hij de deur opnieuw en begaf zich te bed. Had de heer v. d. Br. dus eerst nog rondgekeken, dan had hy waarschyniyk de dieven gesnapt. Den volgenden morgen bytyds al werd de diefstal ontdekt, zoomede, en dat is vast gesteld kunnen worden, dat de dioven na het plegen van hun daad, het huis langs de warande, aan de voorzyde van hot huis, ver laten hadden. Zy hadden daarby de voor de deuren hangende gordynen nagenoeg vernield. Raadselachtig is de vraag, hoe de dieven z\jn binnengekomen. Te Leeuwarden werden 30 kie vitseieren aangevoerd, dio 75 cents a 1 por stuk opbrachten. Te Oosterbeek zal een gesticht voor aenuwlyders worden gebouwd op i' 'ia- tiof van den heer J. A. Voorhoeve, archuect te Rotterdam. Zooals men weot, heeft de kan- tonrechter te Deventer dr. Ten Cate Hoede- maker ontslagen van rechtsvervolging, omdat het feit niet aangeven van een geval van diphtfcerrtis niet strafbaar is. De kanton rechter overwoog daarby: dat in de memorie van toelichting, be- hoorende by de wet van 1 Juni 1865 No. 60, gezegd wordt „door de kennisgeving van de eerste gevallen van dergelyke ziekten wordt bet geneeskundig staatstoezicht in staat gesteld, desvorcischt maatregelen te beramen tegen verdere verspreiding; nadere opgaven van het getal der behandelde lyders zyn niet verplicht gemaakt" en in het voorloopig ver slag der commissie van rapporteurs „hettyd- stip waarop een ziekte de volksgezondheid begint te bedreigen, is niet aan to wyzen. Do geneeskundige, die met de kennisgeving heeft gedraald, kan zich altyd verontschuldi gen mot te beweren, dat by den bedenkelyken aard der ziekte niet vroeger heeft ingezien dat verder over deze quaestie door don Minister in zyn memorie van beantwoording hiets is gezegd en er by de openbare beraad slaging niet over is gesproken; dat ziekte niet hetzelfde is als ziektegeval dat ziekte, zooals de wet van 1865 dat bedoelt, is een ziekte, waardoor de volks gezondheid bedreigd wordt en die, zooals de minister dat zeide, een buitengewone sterfte feroorzaakt, het gelyktydig of kort na elkander voorkomen van ziektegevallen van denzolf- 4en aard; dat ook blykens de toelichting enz. der flfet van '65 de Minister en de commissie uit de Kamer, ja o. i. gedachtig aan het qui tacet concentire, vidatur, de geheele Kamer er zoo ♦ver dacht; dat van bet zich vertoonen van één geval ♦ener ziekte de volksgezondheid in haar geheel ftiet afhangt; waar nu als in casu vaststaat, dat door den beklaagde maar één geval van diphtheritis Is waargenomen, men niet kan spreken van Set waarnemen van een ziekte en is het be wezen verklaarde niet strafbaar volgens art. 6 der meergenoemde wet; dat ons geen andero wet of wettelyke ver ordening bekend is, waarby dit feit strafbaar ls gesteld; gezien art 216 Wetboek van Strafvorde ring enz. Volgens telegram uit Kaapstad He het Duitsche schip „Undino", kapt. Damrae- boom, van Saline Gruz naar Falmouth bestemd, op 31° Z.B. en 26° W.L. in zinkenden staat door de bemanning in twee booten verlaten. De eene boot met den kapitein werd opgepikt door de Engelsche bark „Oakhurst", gisteren van Liverpool te Kaapstad aangekomen, maar de andere boot wordt nog vermist. De Lynchwet. Te Emporia, in Virginia, een Staat, waar dergelyke dingen anders zelden voorkomen, heeft Zaterdag ochtend oen schandeiyk tooneel plaats gehad. Zekere O'Grady was met een neger Cotton betrokken by een moord. Cotton, eenige dagen vóór zyn terechtstelling ontkomen, beging Vrydag een nieuw misdryf, werd nagespoord, echoot twee agenten, die hem vervolgden, dood, maar werd ten slotte gevangengenomen en, om een lynchparty te voorkomen, door sol daten bewaakt. Er liep echter een zwaar gewapende menigte te hoop en de sheriff", tegen bloedvergieting opziende, zond de troepen weg, waarop Cotton aan een lantarenpaal opgehangen en zyn lichaam met kogels door- regend werd. Uit weerwraak heeft een bende negers de gevangenis te Greenville, waar O'Grady ge vangen zat, overrompeld en deze aan een boom opgehangen. Op een plaatsje by Charleroi is een doodgraver aangehouden, die, geholpen door zyn vrouw, er sedert lang zyn werk van maakte <te sieraden der doodkisten te stelen. In Manitowoc, Wisconsin, is een kind in plaats van met wafcer, gedoopt met bier. De vader ziet hierin een onfeilbaar middel om het kind voor zyn gan6che leven tegen dronkenschap te behoeden. De uit Krageroe komende Noor- weegsche driemaster „Triton" heeft voor Duinkerken schipbreuk geledentien personen zyn verdronken. Te Parys ontmoetten in de Ménilmontantstraat twee dames elkander, wis selden eenige woorden en wilden verder gaan, toen een van haar in een hevige niesbui uitbrak en ter aarde stortte. De andere wilde haar helpen en toen dit niet ging, verzocht zy een paar heeren haar vriendin, die een flauwte scheen te hebben, naar een apotheek te helpen dragen. Hier bleek, dat zy dood was. Zondag-avond is te Parys een dienstmeisje op straat door een onbekende een tydlang achtervolgd, die eindeiyk zonder een woord te zoggen haar eenige mossteken in den rug toebracht en ontkwam. Zyn slachtoffer werd door toegeschoten agenten deerlyk bloedende opgenomen en naar een hospitaal gebracht. Te Reims zyn by oen brand 38 paar postduiven, waaronder bekroonde, in de vlammen omgekomen. Op de Dnepr,niet ver van Sofianka, zonk Zondag oen zwaarbeladen veerboot. Van de acht en dertig opvarenden bereikten slechts acht den oever. De overigen kwamen jammer lijk om. By de veiling der boekorjj van den heer Augustyn Daly, te Nieuw-York, is een exemplaar der eerste folio-uitgaaf van Shakespeare's weikon toegeslagen voor f 13,500. Een Amerikaan, Edwards, diote Brussel om niet, zonder geneesmiddelen toe te dienen, door bandoplegging zieken genas of bootte te genozen, is door do Rogoering het verder verbiyf in België ontzegd, tot groote droefheid en verontwaardiging van volen, die by hem baat zochten of gsvonden hadden. Hy is nu naar Londen vortrokken. By oen oproer onder do leerlin- gen der ambachtsschool te Angers (Frankryk) zyn do directeur en een inspecteur-generaal deerlyk aan hot hoofd gewond. Do prefect is met gendarmerie en troepen tusschenbeide gekomen. „VrijziRfiig Za»gke«r". Hot was baggeren om er heon te komen, maar toch had een talrijk publiek hot er op gewaagd heel naar „Zoracrzorg" te trokken om do zovende uitvoering van het „Vr. Z." by te wonen. Zoeah het programma «aan kondigde, was deze uitvoering een buitenge wone, nl. om daarmede het vyfjarig bestaan der Voreeniging te vieren. Het ontsnapt aan myn beoordeeling, welke vorderingen hot koor in dit tijdperk heeft gemaakt, maar toch houd lk my overtuigd, dat dio vordoringen niet onbelangrijk kunnen zyn. Waar het koor grootendeels is samengesteld uit krachten, die het zonder muzikale opleiding hebben moeten doen, wien de directeur alles van a tot z moet inpompen, kan de betrokkelyke hoogte, waarop het koor thans staat, niet dan stapje voor stapje en «iet dan door yvorige stadie verkregen zijn. De uitvoering van gisteravond was aoo veel beter dan die van eenige maanden geleden, dat bierby niot zoozeer gedacht kan worden aan vooruitgang in do zangkunst dan wel aan het feit, dat het koor ditmaal zeer veel beter op dreef was. Het eerste nummer: „Eere zy God" van Fr. Silcher, een wel wat heel lang uitgesponnen stuk, deed het tegen deel vermoeden. Aan de zuiverheid haperde te veel, om da uitvoering te kunnen pryzen. Na echter eenmaal van de eerste zenuw achtigheid bekomen te zyn, begon het koor hoe langer zoo beter te zingen en eindigde ten slotte met een m alle opzichten zeer verdienstelijke uitvoermg van menig voet angels en klemmen opleverend werk. „Zondag" van Hiller werd frisch gezongen en door het bekende Halleluja-koor uit Handel's „Messias" sloeg men zich dapper heen, al werden alle moeilijkheden niet ten volle overwonnen. By dit koor werd gebruik gemaakt van een Nederlandsche bewerking evenals by het volgend nummer, het „Tenebrae factao sunt" van Michaél Haydn, een broeder van den beroemden Jozef. Dit laatste werk was een geliefkoosd nummer van de a capella- koren van De Lange en Messchaert on hebben wy dos meer dan eens op ideale wyze hoeren uitvoeren. Al was hot nu gisteravond niet ideaal, vooral door het weinig vloeiende van sommige overgangen, toch was het zeer goed te noemen. Beethoven's „Hymne aan don nacht" moet onder 's meesters zwakkere werken worden gerangschikt: evenals den vorigen ke9r werd het met opgewektheid voorgedragen. Uitstekend was het koor in een my onbekende compositie van Verhalst, „Trois fois saint Jéhovahl" een inderdaad mooi werk. Na de pauze kwam het bekende kerst sprookje, „Het klokje van Inmsfare" aan de beurt. De een zal het mooier vinden dan de ander, doch in elk geval viel het zeer in den smaak van het publiek. Dat verhaal met den wolf had er m. i. gevoegiyk uitkunnen blyven: dat doet noch aan de geschiedenis noch aan de strekking iets af, maar moet alleen dienst doen om het nog wat akeliger te maken. De declamatie was in zeer goede handen, het vrouwenkoor zong beschaafd en de alt-soliste voldeed my beter dan de sopraan. Over den 103den Psalm van Stein en over de Hymne van Silcher zal ik niot uitweiden, maar wel wil ik melding -maken van do flinke wyze, waarop het koor uit Jos. Haydn's „Die Schöpfung" werd gezongen. Dat de Hymne tot tweemaal toe opnieuw moest worden be gonnen, omdat zy te hoog was ingezet, is iets, dat niet had mogen voorkomen. Als soliste trad op een voliste, leerlinge van de Muziekschool der Maatsch. voor Toon kunst. Met de goede voordracht van een vier tal bekende werken van Gounod, St.-Saëns, Mann en Svondsen oogstte zy levendigen byval in. Haar zuster begeleidde haar op de piano, terwyi de heer Berkeljon dezelfde rol vervulde by de koorwerken, waar dit noodig was. „Móditation" van Bach, zooals op het programma vermeld stond, is onzin. By een Prafthiriiiim vaa Bacil heeft Gounod eau melodie gecomponeerd, terwyi de oorspronkelijke com positie nu als piano-begeleiding dienst doet. Alles te zamen genomen kan de uitvoering van gisteravond niet anders dan een welge slaagde worden genoemdde krachten in aanmerking genomen, zelfs een zeer goede, ook al werd hier en daar nogal eens een zonderlinge bokkesprong gomaakt. Wat aan het koor nog voornameiyk ontbreekt, is, be halve volkomen zuiverheid, volheid van toon. De verschillende stemmen zyn niet altyd in voldoend evenwicht, vooral het mannenkoor leek my hier en daar wat zwak (Waarom helpen de beste krachten uit „Kunst na Arbeid" toch niet een handje mee? Het zou zoo goed zyn!) en dan ontbreekt aan iedere stem afzonderlyk gelykmatigheid, zoodat men hier en daar wel eens een enkelen persoon boven de anderen uithoort, hetgeen niet mag. Dit gebrek is slechts te genezen, doordat het koor toeneme in getalsterkte, waardoor het afzonderlyk individu vanzelf minder op den voorgrond treedt. Het moot volstrekt niet het stroven zyn, alleen om het koor groot to maken, voor koorzang ongeschikte krachten er by to halen: dat zou zijn het paard achter den wagen spannen. Ik houd er my echter van over tuigd, dat or onder den werkenden stand nog genoeg goede krachten schuilen, die voor het „Yr. Z." een welkome versterking zouden zyn. Hen tot toetreding op to wekken, is de bedoeling van dit schryven. Dat hot doel der ver eeniging: beoefening van gewijde muziek, een doel is, dat waardeering verdient, heb ik reeds de vorige maal voldoende uiteengezet, d. G. BUITENLAND. Franki'jjk, De eerste vorstelijke bezoeker van de tentoonstelling is reeds te Parys aangekomen, nameiyk prins Kanin, neef en aangenomen broeder van den keizer van Japan. Hij heeft met govolg z|jn intrek gonomen in het Continentaal Hotel. Heden of morgen zou hy by president Loubet worden ontvangen. De prins is 37 jaar, kolonel der cavalerie en heeft gedurende tien jardn in Frankrijk zyn opleiding ontvangen. Graaf Benedetti, een bekond Fransc'n diplomaat en oud-ambassadeur, die in 1870 zooveel van zich deed spreken, is op 83-jarigen leeftyd aan long-ontsteking overleden. Graaf Yincent Benedetti word to Bastia op Corsica geboren. In 1861 was hij gezant te Turyn, in 1S64 werd hy aan het hof te Berlyn geaccrediteerd. In 1866 verleende hy z|jn hulp by de vredesonderhandelingen van Nikolsburg. Hij is vooral bekond door de rol, die hy vóór het uitbreken van den Fransch- Duitsehen oorlog heeft gespeeld. Met do oorlogs verklaring en den val van het Keïzerryk eindigde Benedetti's diplomatieke loopbaan; sedert zyn ontslag loefde hij te Ajaecio. In 1871 verscheen van zyn hand: „Ma mission en Prusse." Te Parijs is mon doende, om geld byeon te brengen voor een gedenkteeken ter eere dor in 1815 by Waterloo gesneuvelde Franschen. Het zou b8staan in een pyramide, bekroond door een óoodolijk gekwetsten adelaar, die do vlag verdedigt, in brons. Duitsoli 1 and. In de begrootingscommisaie van denRyks- dag werd gietoren het vlootvoorstel behandeld. De heer Yon Bülow deed het zuiver defen sieve der voordracht uitkomen. Duitschland wilde slechts den vrede, rnaar daarvoor waren hulpmiddelen noodig. Amerika verliet de vroeger aangenomen politiek en versterkte de zeemacht. In Engeland werd de non-inter ventie-politiek door een imperialistische stroo ming verdrongen. Een van ouzo voornaamste zorgen is, het onderhouden van goede betrekkingen met alle mogendhedendaarvoor is de volkomenste woderkeerigheid noodzakelijk. Een wedorkeerige in-acht-neming in de offi- ciëele betrekkingon is altyd het beste. Maar de tyden van een kabinetsstaatkunde zyn voorbyde hartstochten van het volk hebben aan invloed gewonnen. Daarom is tot verzekering van den vréde een vergrooting van onze macht noodzakelijk, besloot de staatssecretaris. Italië. In de Kamer werd gisteren de motie- Cambresini besproken. De heer Prentano hield vol, dat hy het recht heeft de motie te bespreken, waarby de by eenroeping der Constituante wordt verlangd. De voorzitter noodigde de Kamer uit zyn autoriteit te eer biedigen. De uiterste linkerzydo riep: „Leve de Constituante 1" De voorzitter hief de zit ting op. Grroot-Bz*ita.niiië. Reuters bureau verneemt, dat de prins en prinses van Wales de volgende week naar Denemarken vertrekken, ten einde de viering van 's Konings verjaardag by te wonen. Zy zullen in Denemarken tot na Pa6chen blyven. Een openbare vergadering, gisteravond door de Navy League te Londen belegd, heeft besluiten genomen, waarin de Engelsche regeering wordt verzocht, onmiddellyk maat regelen to nemen tot versterking van de vloot, waardoor alleen het gevaar kan afge wend worden van een inval door de Franschen. Deze inval werd door den voorzitter en door verscheidene sprekers geschetst als onmis kenbaar dreigende na de wereldtentoonstelling. Het Engelsche leger is veraf en de Engelsche vloot is geheel onvoldoende on bestaat uit verouderde slagschepen, terwyl het tegen woordig getal kruisers zelfs onder dat van 1805 staat. Ook nam de vergadering een voorstel aan, uit de vergadering gedaan, tegen de denk beelden der bestuurstafel in, behelzende dat de vergadering protesteerde tegen de aan wezigheid van niet-Engelsche matrozen op de Engelsche oorlogs- en transportschepen, en de Engelsche regeering sommeerde, voortaan enkel Engelsche bemanning toe te laten. Oostcnvyk-Honjf.-Monarchie. Het „Wiener Fremdenblatt" weet mede te deelen, dat de opper-hofmaarschalk van het Hof te Weenen aan de verschillende Hof- en Staatsambtenaren een schryven heeft gezon den, waarin gezegd wordt, dat de Koning der Belgen beslist heeft, dat aan zyn dochter na haar hertrouwen noch do titel van Koninkiyke Hoogheid, noch die van Prinses van België toekomt. Dientengevolge zal de Kroonprinses-weduwe voortaan alleen den naam van gravin Lonyay voeren, zonder vorderen titel. Veroenigde Staten. De commissie voor buitenlandsclie zaken uit het Huis van Afgevaardigden hoorde gisteren den heer Macrum, gewezen Ameri- kaansch consul te Pretoria, over het open maken van zyn brieven door de Engelsche censoren. Zyn getuigenis zou een gunstigen indruk gemaakt hebben, maar de staats secretaris Hay zond aan de commissie de mededeeling, dat Macrum nooit een klacht over het openen zynor brieven aan het dopartement van buitenlandsclie zaken had gericht. De Engelsche Regeering had verklaard, dat, indien de brieven geopend waren, dit in stryd met haar instruction was geschied. De heer Hay voegde er by, van den heerStowo, Amerikaansch consul-generaal te Kaapstad, te hebben vernomen, dat twee zyner brieven, geadresseerd naar Pretoria en Loren§o-Marquez, door den censor te Durban waren geopend. Sir Alfred Milner had daarvoor aan den heer Stowe bevredigende verontschuldigingen aan geboden. Do heer Hay maakte voorts melding van oen schryven van Stowe, gedateerd 3 Oct ober 1890, waaruit bleek, dat president Steyn op 26 Septomber te voren door bemiddeling van den consukiiron agent to Bloemfontein aan Stowe had vei zocht te informeeren, of de Kegeering der Yeroenigde Staten als arbiter wilde optreden, en of sir Alfred Milner die arbitrage zou aanvaarden. De heer Stowe ant woordde daarop, dat by sir Milner had gepolst, die persoonlyk wel voor verdere onderhande lingen was, maar meende niet te kunnen handolen in don voorgestelden zin. Naar gemeld wordt, heeft mej. Helene Gould aan de universiteit van Nieuw-York 100,000 dollars geschonken, waarvoor op eon hoogte een soort van tempel ter eere van beroemde Amerikanen moet worden gebouwd. In dit gebouw moeten langs do wanden 150 vakken worden aangebracht, waarvan elk den naam eoner beroemdheid zal dragen. Daarby is vooral aan de totkomst, gedacht; want slechts in 50 vakken mogen óe namen van mannen, die vóór .1900 zyn overleden, wor den ingevuld; de overige zyn voor de vol gende eeuwen bestemd. De keus der namen moet geschieden by volksstemming en daarbij gelden alleon namen van Amerikaansche bur gers, in Amerika geboren, en ton. minsto 10 jaar na hun overlyden. Marokko. Men seint uit Tlemsen, dd. 28 MaartHet eerste Franscho bataljon tirailleurs, 800 man sterk, verliet Tlemsen op weg naar Aiin Sefra. De „Echo" van Oran deelt mede, dat eon con- vooi met proviand door do colonne van Igli zich op weg zal begeven van Degnien naar Bou-Itcsq op den 2den April. De ©orlog tusschen Engeland en Transvaal. Petrus Jacobus Joübert. Eon harde slag heeft do Vereenigde Zuid- Afrikaansche Republieken getroffen in het overlijden van den opperbevelhebber, generaal Petrus Jacobus Jóubert oom Piet zooals do Boeren hem zoo gaarne noemden Slim Piet zooals de tegenstanders hem betitelden. Reeds meermalen was er gehoord van een kwaal, die den ouden opperbevelhebber een der vechtgeneraals uit den oudon tijd toen do voortrekkers nog te stryden hadden tegen het zwarte ras en later togen het machtige Albion had aangetast. Reeds meermalen had het verhaal van zyn dood de ronde gedaan, o. a. het sneuvelen van den generaal voor Ladysmith, doch steeds was het gelukkig weer tegengesproken. Yoor zyn vrienden bleef het intusschon geen geheim, dat het zoo nu en dan voor gezondheid naar Pretoria trekken een kwaad voorteeken was. Een maagkwaal, een ziekte, vooral in klimaten als in Zuid-Afrika heerschend, en vooral van grooten invloed op personen, die aan ont beringen worden blootgesteld, welke nu een maal het leven in het veld gedurende een oorlog met zich brengt, heeft ten slotte het taaie, sterke gestel van den ouden vecht generaal gesloopt, die strydend tegen de dub bele overmacht bezweken is. De trouwe vaderlander, de goede burger do onversaagde soldaat is niet gesneuveld op het veld van eer. En toch zal zyn naam in do gescliiedenis verbonden blyven aan dozen reuzenworstelstrijd van een klein volk, dat zyn vryhoid wilde behouden. Generaal Joubert is hoengegaan -op het oogenblik, waarop door hem en zyn 6trydmakkers nog met vertrou wende oogen in de toekomst werd geblikt. Joubort moet op zyn sterfbed nog geloofd hebben aan de overwinning in hot eind van den stryd, omdat hy een dapper en gcloo- vig man was. Het zyn zulke voorbeelden, die een machtigen, sterken invloed hebben op iemands omgeving. By het onverwacht, droevig overlyden van den opperbevelhebber der vereenigde Trans- vaalsche en Yrijstaatscho legers kan echter met vreugde verklaard worden, dat tot dusver in den heldenstryd reeds genoegzaam geble ken is, dat de Republieken over een aantal wakkore mannen, kloek van hoofd, helder van inzicht en toegerust met een als hot ware aangeboren krygsmansinstinct kunnen beschikken. In een interview, dat het „Hbl." indertyd met dr. Leyds had, toen het ge rucht van Joubert's dood liep, noemde deze als vermoedolyke opvolger óf Piet Cronjó, öf Lucas Meyer, den vroegoren president van de Nieuwe Republiek; maar ook Smuts, die juist tot commandant van de TranSvaalsche vechtlinie is benoemd, Louis Botha, aanvoer der der Republikeinsche troepen in Natal, Koos De la Rey, nu echter ongesteld, en nog zooveel anderen, zyn mannen, die ongetwy- feld een kranig figuur zouden slaan aan de spits der Boerenstrydmacht. Joubert werd den 20sten Jan. 1831 geboren in Uniondale, een heerlyk schoone landstreek, gelegen tusschen Mosselbaai en Port-Elisabeth, waar zyn grootvader een zendingspost had gesticht. In 1835 ging de kleine Piet Joubert met zyn ouders en verdere familie noord waarts naar den Oranje-Vrystaat, waarheen toen, naar aanleiding van het gezag der Engelschen in de Kaapkolonie, reeds veel Boerenfamilies trokken. Door dezo landstreek trokken zy langzamerhand naar Natal, waar zy tot 1847 bleven wonen. Later werd de tocht noordwaarts hervat en vestigde zich de familie Joubort te Gatsrand, wat thans behoort tot het zuideiykste deel der Zuid- Afrikaan scho Republiek. De opvoeding van Piet Joubert was zooals men onder zulke omstandigheden kan nagaan - niet volmaakt, zegt de heer J. A. Wormser in „Mannon en Yrouwen van be- toekenis", die verleden jaar in de Republiek vertoefde en daar gelegenheid te oyer had om stof voor een beschrijving van dezen ouden Transvaler te verzamelen. Hy had evenwel het voorrecht, tot een familie te behooren, die beter ontwikkeld was dan de meeste andere voorirekkers- familiën, want zyn grootvader was piadikant, op op dien rustte in de lagers, behalve de zielszorg, gewoonlijk ook do zorg voor hefr onderwijs. Evenals andero Boerenzonen had ook hy, zoodra hy een geweer kon hanteeren, de vordediging van do lagers op zich te nemen. In onderscheiden gevechten had hy dus reeds dienst gedaan, werkeiyk in het vuur kwam hy voor de eerste maal den SOsten Augustus 1852 in den slag tegen het Kaffer opperhoofd Secholi. Een commando van 300 Boeren word op bon afgezonden; daaronder boverteen zich veldkornet Krugor, toon 27 jaar oud, en Piet Joubert. Na een gevecht, dat zes uren duurdo cn waarby de Boeren 4 dooden en 6 gewenden verloren, werd do sterkï© genomen cn was het Kafferhoofd geslagen. In April 1853 verloor Pieter Joubert zyn moeder on eenigo maanden later ov©rW»d ook zijn stiefvader Riekert. De jonge man stond teen echter niet alleen. In April 1852 washy.f*iiuwd met mejuffrouw Hendrina Suzanna Johanna Botha, de dochter uit een der ©ufeto Huge noten-geslachten, die zich aan do Kaap ge vestigd hebben. Dezo verstandige klo«ke vrouw stond den generaal in alles t«- zijd* «n heeft zich by haar dankbaar volk den bijnami van „do TransY&alsche Kenau" verwervan. Uit hun huwelijk zijn tien kinderen geepraten, waarvan nog zes in leven zijn. In 1870 begon Joubort eerst invloed ta krygen. Toen in dat jaar de grewwymretio beslecht moest worden tusseben Trasevaal en den Vrijstaat in het distriet W-efclMpetFoem, werd Joubert met Kruger, president Prteorius en ©enige anderen tot gedelegeecéen van Transvaal benoemd. Ir. 1874, toe* er spreke was van den „trok" naar Damswahütd, wei felde men tusschen Kruger en Jeubert als leider. Men bleef ten slotte in het tend on in September van hetzelfde jaar weed Jovbert tot voorzitter van den Velkeraad v**k#aen. In 1875 volgde preside*t Burgeris reis naar Europa. Joubert werd tot waarneoteod presi dent benoemd. Hoewel de geschiedenis van Transvaal tuBSchen 1858 en 1877 hoogst belangrijk is, heeft hy met zyn gezin toch ted*s steeds rustig in Transvaal geleefd en eerst de ge beurtenissen van 1877 en later hebben zyn naam allerwegen bekend en beroemd doen worden. De jaren, die den oorlog van 1880 vooraf gingen, waren jaren van voortdurend g*totrigeer van Engeland en z|jn vertegenwoordigers in Zuid-Afrika, waartegenover Joubert meer dan eens gelegenheid had, zyn karakter van-uit- -óén-stuk te stellen en schitterende woorden to plaatsen als: „Engeland kan ons ver pletteren, maar liever laat ik mij in bet stof verpletteren dan van myn vrijheid afetand te doen." Toen de oorlog, niettegenstaande allo pogingen van de zyde van Transvaal,-' om hem to voorkomen, eindeiyk uitbrak,'1 vormden Kruger, Protonus en Joubert het bekende driemanschap, dat de voorbereiding regelde. De diensten, wolke Joubert toen aan zyn land bewees als vechtgeneraal, zyn schitterend geweest en hy verwierf zich éaarby den eerenaam van „Slim Piet Joubert." In 1883 werd Joubert benoemd tot vice- president, nadat Paul Kruger in Mei tot president was gekozen. By elke presidents verkiezing zyn deze beide maDnen elkanders tegen-candidaten geweest. In 1883 was het aantal stemmen: Kruger 3431, Joubert 1171 in 1888: Kruger 4485, Joubert 864; in 1893: Kruger 7854, Joubert 7009 en Kotzé 81; in 1898: Kruger 12,858, Joubert 2001 cn Schalk Burger 3753. De teugels des bewinds zijn door Joubort gevoerd tydens de afwezigheid van Kruger in 1883/84, toen doze met vechtgeneraal Smit en den toenmaligen superintendent van onder- wys S. J. Du Toit zijn reis door Europa maakte. Onafgebroken is Joubort vice-presi dent der Republiek, commandant-generaal en superintendent der Naturellen gebleven tot op het oogenblik van zijn afstorven. Dof^ krachtigen grysaard was geen arbeid te veel. Ook zyn opgetreden als legeraanvoerder in den tegenwoordigen oorlog heeft vriend cn vyand, krygsdeskundigen als leeken, bewonde rend zyn talenten als veldheer doen prijzen. Zyn aanvallend optreden buiten het grond gebied der Republieken, vooral de sliyd in Natal, waar hy persoonlyk het bevel voerde, zyn krygsmansdadon geweest, waarover nader hand de geschiedenis de lofbazuin zal steken. Het is by het overlyden van den Boeren generaal voorzeker de plaats, de hoop uit te spreken, dat zyn onvergetelyke krygsmans- daden en z\jn prachtig voorbeeld van invloed mogen blyken te zyn op het verder verloop van den oorlog. Generaal Joubert was thans bezig aan een laatste controleering der verschillende Bóeren- stellingen. Yan Kroonstad was hy to Pretoria teruggekeerd en hy zou zich weldra weder naar het front in Natal begeven. Hy was zelfs vol goeden moed. Zyn dood is dus wel onver wachts. De „Daily News" meent, dat lord Roberta nog eon maand zal wachten alvorens zyn opmarsch noordelyk te beginnen. Generaal Clements rukt in vier colonnes naar Bloem fontein op. "Wanneer het Engelsche leger noordelijk voortrukt, zal generaal Gatacre met de verdediging van Bloemfontein belast worden. Uit dit bericht, dat het blad den 26sten Maart ontving, zou dan blyken, dat generaal Gatacre niet in handen der Boeren gevallen ha

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2