Woensdag 38 Maart. feze gourant wordt dagêlijks, met uitzondering van <Zon' en feestdagen, uitgegeven^ Eerste Blad «*32300 A". 1900 LEIDSCH DAG-BLAD. •PRUR DïaiEB O0ÜBJJÏT» Veer Leldao per 8 maanden. 3 4 1.10. Franco per post «««.»-•% 1.40. Afzonderlijke Nommerp 0.05. PRIJS DER ADVERTENTEËNl Van I —6 regels I.Ofl. tedere regel moer f 0.17J. Srooter^ lettere naar plaatsruimte Voor bet incasseeren buiten de stad wordt 0.06 beretendi Pit uoiumer bestaat uit TWEE Bladen. Officieel© Kennisgeving, Burgomeceter on Weihoudora van Laiden; Gezien art. 8, late alinea, der Hinderwet; Brengen bij dezo ter alg meene kennia, dat door hen op boden vergnnaing ia verleend aan de firma YfHOOGENSTRlATEN Co. ea reohtverkrijgeeden tot het uitbreiden van do fabriek van verduurzaamde levensmiddelen aan do Kerkaieeg, 8eciie D No. 1&12, gemeebto LeidoD, door plaateing en in-werking- Btelling Vin een dynamo van 2j P.-k., 8 oleotro- motoren waar va a 2 elk van S'/j P- k. en 1 van 21/- P-*k., do plaataiag van accumulatoren en het vergrooten van hot fabrieksgebouw. Burgemeeeter en Wethouders voornoemd, Laiden, F. WA9, Burgemeester. 26 Maart 1900. YAN HEYST, Secretaris. Leiden, 28 Maart. By de Staatsspoorwegen is benoemd tot goederenklerk 1ste klasse met Ingang van l April a. s. de goederenklerk 2de klasse C.D. A. Wernas, te Leiden. Een zeldzaam biyk van kunstliefde en opgewekt leven tevens gaf de R.-K. Studenten- vereeniging „St.-Augustinus" te Leiden. Zy deed haar reglement calligrapheeren en dit op onbekrompen wyze. Al die groote kartonnen bladen vormen een dik boek; by eventuëele reglementswyziging of verandering in het bestuur en leden kan het desbetreffend blad er gemakkelijk uitgelicht en verbeterd of aangevuld worden. Op het plat staat hot sieriyk monogram der Vereeniging; het titelblad geeft de zin spreuk van „St.-Augustinus": „Non vincit nisi Veritas", omgeven door de wapens van Nederland en Leiden en de emblemata van vier faculteiten (de theologie is natuuriyk weggelaten), alles in kleuren uitgevoerd. De volgende bladzyde geeft denaam der Vereeni ging, die in 1893 werd opgericht, terwyi de rest van het boek wordt ingenomen door het reglement en de naamiyst. De calligraphie is in middeleeuwschon styl en karakters uitge-, voerd; verschillende motieven geven leven digheid aan het geheel, waarvan wy alleen zouden aanmerken, dat de begin-hoofdletters wel eens wat te groot zyn. De eerste bladen van het zeldzame reglement, dat door den heer J. Madlenor werd uitge voerd, zyn, geiyk reeds gemeld, geëxposeerd by Goupil in Den Haag. Een der artikelen schrijft voor, dat by ontbinding der Vereeniging het archief wordt vernietigd. Nooit nadere natuuriyk het tydstip, waarop dit artikel van kracht wordt; maar dan moge nog dit artis tieke reglement gespaard biy von. Een volgend geslacht zal er zoo niet veel uit de 19de eeuw hebben aan te wyzen. (Maasbode.) De detacheering by de Kweekschool voor Zeevaart, alhier, van den marinier der 1ste klasse H. J. Oosterbaan, is, met ingang van heden, ingetrokken, omdat hy met genoemden datum is ontscheept en teruggeplaatst by het corps te Willemsoord. De heer J. G. Van Tertholen, thans tydeiyk onderwyzer aan de openbare school te Voorschoten, is met ingang van 1 April benoemd tot onderwyzer aan de openbare school te Midden-Beemster. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Ouderkerk aan den Amstel is benoemd de heer J. Van Iterson Pzn., te Katwyk aan den Ryn. Beroepen is by de Geref. Gem. te Half weg ds. J. H. Donner Jr., Ie Nieuwdorp, die bedankt heeft voor Overtoom (Amsterdam). Te Nieuwe-Stadskanaal deed Zondag ds. W. C. Mense, van Aalten, zyn intrede by de Ned.-Herv. Gemeente, na te zyn bevestigd door ds. C. Plug van Katwyk-aan-Zee. Uit goede bron wordt vernomen, dat nog niets is vastgesteld van een in de Ber- lynsche bladen vermeld aanstaand verbiyf van onze Koningin te Oberhof, en dat niets bekend is van een nieuw bezoek van H. M. in dit jaar aan de provincie Limburg. De heer J. D. Fransen van de Putte, oud-minister en lid van de Eerste Kamer, vierde heden zyn vyftigjarig huweiyksfeest. De bejaarde staatsman, die zich, evenals zyn echtgenoote, in goede gezondheid mag ver heugen, ontving op dezen dag blyken van groote belangstelling. Mr. J. G. Patyn zal morgen als Commis saris der Koningin in Zuid-Holland door H. M. worden beëedigd. H.H. M.M. de Koninginnen zullen heden avond in den schouwburg te 's-Gravenhage de opvoering bywonen van de „Tannh&user" door het Nederlandsche opera-gezelschap. Hare Majesteiten hebben gisteravond de ge- heele opvoering bygewoond van het tooneel- spel van Fokko Boa- „Een Held", opgevoerd door de .Koninkiyke Vereeniging „hetNeder- landsch Tooneel". De kerkeraad der Ned.-Herv Gemeente te Woerden c. a. heeft zich per adres tot de Synode gewend, om op grond van een viertal nader omschreven bezwaren te berichten, dat hy het Reglement op de Generale Kas ten behoeve van de Nederd.-Hervormde Kerk niet kan uitvoeren, daartegen op ernstige wyze protesteert en verzoekt, dat er een weg ge docht moge worden, waarlangs dit reglement buiten werking wordt gesteld. Tevens gaf hy de Synode kennis, dat hy besloot ook van hen, die belydenis des ge- loofs wenschen af te leggen, een jaariyksche vry willige contributio voor de Generale Kas (waarover het vorige jaar consideratie en advies van de classicale vergaderingen gevraagd is) te verzoeken, zonder de aanneming en be- bevestiging der aanstaande Nieuwe Leden van hun gezindheid om dit verzoek in te willigen of af te wyzen, afhankeiyk te stellen. Het bestuur van den Haarlemmei meer polder heeft dezer dagen den heer J. Blok land Jz., te Hardingsveld, periodiek aftredend heemraad, doch die verzocht had, vanwege zyn 70-jarigen leeftyd by de aanstaande ver kiezing buiten aanmerking te biyven, aange naam verrast, naardien mr. Everwyn Lange, dykgraaf, en de heer H. Van Wickevoort Crommelin, heemraad, als gecommitteerden van het bestuur waren overgekomen, om hem aan huis te gaan overhandigen een prachtig souvenir, bestaande uit een beeld op piëdestal, met inscriptie, ter herinnering aan zyn byna 30-jarig lidmaatschap in het bestuur van dien polder. De heer P. Hoekstra, directeur der strafgevangenis te Utrecht, zal 1 April den dag herdenken, waarop hy voor 40 jaren by het gevangeniswezen in dienst trad, waarvan 30 jaren als hoofd van éón gesticht. Ten gevolge van een naamsverwarring is melding gemaakt van het overhjden van den heer Jac. De Jong, den vroegeren solo fluitist. De overleden heer De Jong was inspecteur van het l ivensverzekeiing-genootschap „Pru- dentia", te Arnhem. Omtrent de gisteren gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad wordt o. a. het volgende gemeld: Een interpellatie over het zenden van de bewuste en veelbesproken briefkaart aan ouders, wier kinderen vermoed werden niet schoo' te gaan hing, na de klacht van jhr. Ve^elin van Claerbergon over deze inmengiDg in de gezinsfeer, in de lucht en werd, zoodra het adres onder de ingekomen stukken ver meld was, gehouden door het raadslid Van Zuylen van Nyevejt, zelf bezitter van zoo danige herinnering. D# interpellant, dequaes- tie zelve latende rusten, had zooveel temeer in to brengen tegen den vorm van de hande ling. Afgescheiden van het wenschelyke om niet met een briefkaart, doch by wyze van publi catie den ouders of ondorwyzers op hun ver plichting te wyzen, betuigde het lid zyn ongenoegen over den onwellevenden en onge- pasten vorm van de aanmaning, die, naarhy veronderstelde, buiten medeweten van den wethouder van onderwys de wereld ingezonden was. Hy requireerde ten slotte de straf eener welverdiende terechtwyzing voor den ambte naar, die dat stukje had durven onderstaan. De verantwoordeiyke wethouder van onder wys dr. Mouton antwoordde, zonder maar eenigszins den vorm van den inhoud dor briefkaart te zullen verdedigen - hy zou de bewoordingen „indien hy het schryven gegeven had, wat wel wordt beweerd, maar dat hy zich niet herinnerde", waarschynlyk gewyzigd hebben. Nauwelyks was aan B. en Ws. evenwel de klacht ter ooren gekomen, of de zaak is verder met grooten ernst behandeld, zoodat de vorm van het tweede verzoek hemelsbreed verschilde van het eerste. Niettemin achtte dr. Mouton het een daad van fatsoen voor de afdeeling onderwys om haar spyt over het gebeurde te betuigen. 'tWas dit jaar ook zoo heel anders gegaan dan iD vorige jaren. Vroeger brachten de bevolkingsagentfn persoonlyk bezoek aan de huizen der ouders, wien zy dan de noodlge inlichtingen vroegen, maar vermits dit per soneel dit jaar niet beschikbaar was wegens de volkstelling, werd besloten de bevolkings agenten te vervangen door de briefkaart. De heer Van Zuylen scheen bevredigd door dit antwoord. Althans hy betuigde zyn dank en men meende hem tevens te hooren zeggen, dat de bezwaren zynerzyds waren wegge nomen. Het „Hbl." heeft een paar opmerkingen naar aanleiding van de in den Amsterdam- schen gemeenteraad Donderdag 11. aangenomen motie van den heer Heineken, waarin betreurd werd, dat B. en "Ws. de commissie van onder zoek naar het instorten der huizen in de Pieter-Nieuwland-straat beperkt hebben in haar onderzoek, niet alle middelen hebben gegeven om dat onderzoek zoo volledig in te stellen als die commissie van bouwkundigen gewenscht had. Over het tweede deel der motie, waarin betreurd wordt, dat de reorganisatie van het bouwtoezicht van 1895 geen beter resultaat heeft gehad, hebben de stemmen gestaakt. Heden wordt nu overgestemd en dan komt tevens het derde punt, de wensch voor nieuwe reorganisatie, in stemming. Na vermelding van eenige daarover door prof. Treub en mr. Kruseman sedert Donder dag 11. gevoerde polemiek, schryft het „Hbl.": „Wat zal de Raad nu doen? Den heer Van Voorthuysen den inspecteur van het bouw toezicht op grond van hetgeen hy in deze gedaan of niet gedaan heeft, veroordeelen, zeker niet. Waar trouwens ook de heeren Kruseman en Heineken wy herhalen het dit niet gedaan hebben, hopen wy, dat de Raad het niet doen zaL Is daarvoor noodig, dat de motie ran den heer HeiQeken, punt 2, werd afgestemd? Wy meenden het niet; wy zouden in de aanneming van punt 2 verleden Donderdag niet anders gezien hebben dan een afkeuring van 'toestanden en wy meenen dit nog. Maar om allen twyfel weg te nemen, zou wel wenscheiyk zyn dit punt niet aan te nemen en, zoo men dit nog wi), alleen punt 3, zoo mogelyk zoo gewyzigd, dat daarin van uitbreiding en niet meer van reorganisatie wordt gesproken, goed te keuren. „Dan blyft nog punt 1 van de motie, dat aangenomen is. Ook wy hebben ons niet kunnen verklaren, waarom men er op uit is geweest de deskundigen, die men zelf had benoemd, te beperken in de middelen, diezy voor hun onderzoek noodig meenden te hebben. Men heeft hun verzocht zich te houden aan hun opdracht, maar heeft niet aan hen over gelaten welke middelen zy daarvoor noodig meenden te hebben. Men heeft hier op o. i. niet aanbevelenswaardige wyze formeole onder scheidingen gemaakt. „De Raad heeft gezegd, dat hy dit afpalen en begrenzen niet wenscl eiyk acht. Kan daarmee de zaak niet uit zyn? Wy gelooven het wel. Wy herhalen, dat het geval zich o. i. kan oplossen in een aansporing van B. en Ws. om de heniening der bouwver ordening en verscherping en uitbreiding van het bouwtoezicht zoo spoedig mogelyk aan de orde te stellen en aan den Raad zelf om daartoe zoo yverig mogelyk mee te werken". Ter benoeming van een tydeiyk leeraar in de staatswetenschappen aan de H. B.-S. te Zaandam zyn voorgedragenmr. S. Zadoks te Amsterdam en mr. F. C Van Geer te Alkmaar. De kapitein ter zee J. J. De Bruyne, gewezen commandant van Hr. Ms. pautser- dek6chip „Holland", is uit Oost-Indië gerepa trieerd en zal, naar wy vernemen, den zee dienst met pensioen verlaten. D Tot leden der Prov. Staten van Zeeland zyn gekozen: te Middelburg de heerDieleman, te Tholen de heer Balier, beiden anti-revolu- tionnair. Door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch is, ter vervalling eener vacature van raads heer in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling: mr.J. A. A. Bosch; mr. L. D. W. Losecaat Vermeer, en mr. D. Wesseling; de eerste en derde rechter in de arrondissements-rechtbank te 's-Hertogenbosch, de tweede vice-president der arrondissements-rechtbank te Leeuwarden. Aan het „Weekblad van het Recht" is het volgende ontleend omtrent mr. J. H. Beaujon, den voorzitter van het Hoog Militair Gerechtshof, wiens overly den reeds is gemeld. De heer Beaujon was afkomstig uit onze West- Indische koloniën, en toog, na zyn academi sche studiën in 1845 te Leiden reeds op twin tigjarigen leeftyd volbracht te hebben, weder daarheen. Gedurende 4y2 jaar (1 Mei 1866 1 November 1870) was hy in later tyd procu reur-generaal op Curasao. Naar het moeder land teruggekeerd, werd hy by K. B. benoemd tot lid, by K. B. van 20 Febr. 1892 bevorderd tot president van het Hoog Militair Gerechts hof. Geboren in 1825, bereikte hy een hoogen leeftyd, en vooral in de laatste jaren was zyn gezichtsvermogen zeer verzwakt. Niettemin bleef hy tot het einde zyner dagen trouw op zyn post. Hy was een kundig jurist, door kneed in de studie van het militaire straf recht. Daarvan gaf z(jn hoogst belangryke bydrage over prof. Van der Hoeven's ontwerpen van een militair strafwetboek en van een wet op de krygstucht, dagteekenende van den aanvang van 1892 en opgenomen in het Tyd- schrift voor Strafrecht (VI. blz. 289 332), een afdoend bewys. Bodegraven. Van den heer majoor bat.- commandant van het 4de reg. infanterie te Gouda is door den burgemeester dezer ge meente een schrijven ontvangen, houdende mededeeling, dat voor ingezetenen van Bode graven gelegenheid zal gegeven worden tot deelneming aan de schietoefeningen te Gouda, van af 1 Mei tot 1 Sept. De oefeningen worden gehouden op Zater dag van 12 tot 7 uren nam. en in de maanden Juni en Juli van 12 tot 8 uren nam, en zy, die hieraan wenschen dee! to nemen, behooren zich vóór 8 April a. s. aan te melden ten gemeentehuize alhier. Maandagavond hield de werklieden-ver- eeniging „Eendracht maakt Macht" haar vyfde jaariyksche vergadering, die goed bezocht was. Uit het jaarverslag, dat door den secretaris werd gelezen, bleek, dat het aantal leden op 15 Maart jl. 79 bedroeg. Door vertrek verloor de Vereeniging 2 leden, terwyi 8 nieuwe leden toetraden. Er werd by ziekte aan 30 leden f 397 uitgekeerd. Door den penningmeester werd rekening gedaan over het afgeloopen jaar, die door de daarvoor bestaande commissie werd nagezien en in orde bevonden. De drie aftredende bestuursleden, de heeren dr. C. Dek ker, K. Douwes Dekker en ds. J. L. F. De Meyere, werden herbenoemd. Tot leden der eommissie voor het nazien der volgende rekening werden benoemd de heeren I. H. Wessels, P. Van Noort en J. W. Buitelaar. De voorzitter deelde ten slotte mede, dat het bestuur heeft gemeend, het 5-jarig bestaan van deze nuttige instelling eenigszins feesteiyk temogen vieren. Door en kele vry willige by dragen li het in staat gesteld om den leden met hun vrouwen a. s. Donder dag een gezelligen avond te verschaffen. Met applaus werd deze mededeeling ontvangen. Op Zaterdag 7 April a. s. zullen Burgom. en Wethouders dezer gemeente schouw voeren over de slooten, binnen de kom der gemeente, zynde de wyken D.N. en D.Z. Door do gezamonlyke schildersknechts, alhier, is besloten een vergadering te beleggen, om daarop met de patroons te onderhandelen over loonsverhooging. Zondag 1 April a. s. zal er, wegens een vacature in den Ring, by de Evangelisch- Lutersche Gemeente alhier, geen godsdienst oefening gehouden word6n. Alkemode. Het aantal kiezers voor Tweede Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad bedraagt birr 571, 571 en 469, tegen respectieveiyk 592, 590 en 468 in 1899. Hazerswoude. Met ingang van 1 April a.s. is by ministeriëel besluit tot postbode benoemd aan den Ryndyk de heer L. H. Van Liempt, van 's-Gravenhage. Lisse. Blykons de uitkomsten der 8ste tien jaariyksche volkstelling bedroeg de bevol king dezer gemeente in M. Vr. Tot. Wyk A 488 458 946 B 586 537 1123 C 297 347 644 D 582 564 1146 Totaal 1953 1906 3859 De uitkomsten der 7de tienjaarlyksche volkstelling waren 1356 1317 2673 zoodat de bevolking gedu rende de laatste tien jaren is vermeerderd met 597 589 1186 Met ingang van 1 Mei a. s. wordt op do lynen dor H. 1J.-S.-M. het z. g. tarief voor buurtverkeer ingevoerd. Volgens dit tarief kost byv. een retour biljet (alleen geldig voor den dag van afgifte) Lisse—Leiden f 0.35 en Lisse—Haarlem f 0.40. Sinds een paar dagen had bakker G. De Lange een vreemde lucht in zijn huis waar genomen, zonder dat by ontdekken kon wat daarvan de oorzaak was. Eindelyk het huis nog eens doorzoekende, bespeurde hy dampen, opstygende uit een hoop van pl. m. 100 mud steenkolen, die hy de vorige week had ontvangen. Met behulp van buren werden de steenkolen omgewerkt en werd zoodoende brandgevaar voorkomen. Noordwyk-aan-Zee. Gelijk we indertyd by de openstelling van „Ons Huis" mededeelden, zou deze plaats „tevens gelegenheid aanbieden (voor jeugdige visschers) om, van wege het College voor de Zeevisscheryen, opleiding te ontvangen in het behandelen van verwon dingen en dergelyke, wanneer eenmaal ook onze bomschuiten van een dryvende ambu lance worden voorzien." Thans vernemen wy, dat dr. H. Van Nes te Noordwyk-Binnen zich bereid heeft ver klaard, de visschers met de behandeling der verbandkist bekend te maken, waardoor boven staande woorden, aan de rede van den voorzitter ontleend, tot werkelykheid worden. A. s. Donderdagavond houdt de kiesver- eeniging „Gemeentebelang" een algemeene vergadering in „Ons Huis." Als spreker zal optreden de heer P. Van Bommel, alhier. Rynsburg. Aan do miliciens N. Zandber gen en P. v. Zuylen is een tydeiyk verlof verleend tot 31 Augustus a. s. De milicien J. v. d. Eykel Hz. is tegen 31 Maart a. s. opgeroepen om zich onder do wapenen te begeven. De afdeeling „Rynsburg" van de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur zal op a. s. Donderdag, 's avonds te 7 uren, vergaderen by den heer H. Coster. Punten van behandeling zyn: Ballotage, notulen, vraagbus. Bespreking huishoudelyke tentoon stelling van afgesneden bloemen. Verloting. Valkenburg. Hoewel wat later dan in ande ren streken, arriveerde eergisteren ook hier op „Welgelegen" de ooievaar. Wel kwam hy te midden van sneeuw en hagel en nachtvorst, maar toch, we verheugen ons in zyn komst, want hy is en blyft de gelukaanbrenger, de 8chatdrager, de bode der lente, wier komst zoo velen met verlangen verbeiden. En daaren boven, wat is een dorp zonder ooievaar? De kiezersiyst voor 1900 bevat de namen van 97 kiezers voor Tweede Kamer en Prov. Staten, terwyi 96 hunner ook kiesgerechtigd zijn voor den gemeenteraad. Onder die 97 kiezers komen voor 81 belastingkiezers, 6 woningkiezers en 10 loonkiezers. Voor de eerste maal komen op de lyst voor de namen van 5 kiezers, terwyi er 5 andere zyn afge voerd. Dientengevolge is het getal kiezers geiyk aan dat van het vorige jaar. In deze gemeente komen weer eenige gevallen van mazelen en van huiduitslag voor, gelukkig tot dusver van goedaardig karakter. Warmond. Met ingang van 1 April a. 8. is benoemd tot brievenbesteller alhier M. Sikking, thans postbode. De kiezersiyst dezer gemeente voor 1900 bevat 277 namen. Afgevoerd van de lyst van het vorige jaar zyn 21 kiezers, terwyi er 26 nieuwe op de lyst zyn gebracht. Zoetorwoude. Ten nadeele van J. Wytman, wonende aan den Vliet, alhier, zyn ontvreemd 2 kalkoenen en waarschynlyk ook eenige kippen. Indien biermede de reeks van kippen diefstallen in deze gemeente een aanvang moet nemen, dan ware het zeker te wenschen, dat de daders spoedig werden gesnapt. Do lyst, bevattende de namen der in woners, die voor het verleenen van inkwar tiering en onderhoud aan krygsvolk in aan merking komen, is opnieuw herzien en vastgesteld en ter lezing tor secretarie neder- gelegd. Volgens die lyst kunnen in deze gemeente worden ingekwartierd 319 man schappen (waaronder 13 officieren) en is er gelegenheid tot stelling van 139 paarden. Aan den heer J. J. v. Koolbergen is door B. en W8. de last verstrekt om zyn hond vast te leggen op zyn erf ea zorg te dragen, dat deze nimmer los en zonder toezicht onge muilkorfd op den openbaron wog wordt aan getroffen. Uit <1© „Staatscourant." Kop. besluiten. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. te Terneazen J. J. Van Pienbroek te Gorredijk; to Uiteeest B. J. J. M. Timmerman te Nieuwkoop; te Waalwijk J. O. Greiner te Sittard; te Zieriksee L. J. Janssen te Doesburg. Benoemd tot burgemeester vftn Stevensweert, M. Galjart; van Steenvrijkerwold G. W. Stroink. Benoemd tot buitengewoon adelborst bij de Koninklijke Nederlandscbe Marine-reserve de heeren O. L. Julsing en J. C. Becker. Aan den lston-luitenant G. G. A. Henselink.van het regiment grenadiers en jagors, op het daartoe strekkend verzoek, een eervol onUlag uit den militairen dienst verleend. M i n. b e s c h i k k i n gen. Yoor het tijdvak van 1 April tot en met 31 December 1900 benoemd tot assistent voor de anatomie aaa do Rykrumversi- teit te Groningen P. Fockens. Be ministers van binnenlandsche zaken, oorlog en justitie verleenen deze week geen audiëntie. TWEEDE KAMER. In de gisternamiddag om halfvier gehouden zitting werden aan de lyst der werkzaamheden in openbare vergadering alsnog toegevoegd het arbitrage-contract en het ontwerp tot regeling van den dienst op spoorwegen met beperkte snelheid en voorts eenige conclusion. De vergadering werd daarna verdaagd tot Donderdag a.s. te halftwee. De afdeelingon der Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen, hou dende goedkeuring der verklaring betrekkeiyk de handelsbetrekkingen met Spanje; bekrach tiging van provinciale heffingen in Friesland, bekrachtiging eener aanvulling en wyziging van provinciale heffingen in Groningen, de heeren 't Hooft, Nolons, Van Deinse, Boumau en F. Van Bylandt. Internationale tentoonstelling to Brussel Mei 1900. De XVIIde tentoonstelling, ingoricht door de Vereeniging tot bevordering der Gezondheids leer, zal plaats grypen te Brussel in Mei 1900. Zy bevat de gezondheidsleer, de voedings middelen en de kookkunst en al do ny verheden, welke er mede in verband staan. Bovendien zal een internationale wedstryd voor bieren worden ingericht. Voor programma's, reglementen en alle ver dere inlichtingen gelieve men zich te wenden tot den heer AA. Guilmot, secretaris der ten toonstelling, 136, Guldenvlieslaan, te Brussel. Gemengd Nieuws. Heden i s e e n a a n v a n g g e m a a k t met de opstelling van een schutting ter plaatse, waar in het Van-der-Werf-park het feestgebouw voor de in Juni a. s. te geven Leidsche studentenfeesten zal worden opge richt. Hedenmorgen had de turfdrager S. het ongeluk, door de gladheid ten gevolge van den sneeuwval, op het Rapenburg te vallen; hy bezeerde zyn arm vry ernstig, zoodat hy zich in het Academisch Ziekenhuis moest laten verbinden. Het Leidsche Studenten-Scherm en Gymnastiek-Gezelschap „Arena Studio- sorum", dat in langen tyd weinig van zich deed hooren, heeft ter gelegenneid van zyn 70-jarig jubileum een Intoracadeniialen wed stryd uitgeschreven, bestaande in gymnastiek, schermen en worstelen, op Dinsdag 3 April a. s. Het vervoer on de opbrengst van den Rynlandschen Stoomtramweg was ge durende do maand Nov. 11. als volgt: aantal reizigers 30,189 met een opbrengst van f 3753.42, goederen en diversen brachten f 483.99 op, totaal f 4237.41. Van 1 Januari tot uit. Nov. 1899 was de opbrengst: aantal reizigers 371,389, met een opbrengst van /"52,291.64s, goederen en diver sen brachten f 7247.57 op, totaal f 59,539.21®. Zynde por dagkilometer f 19.81. De rechtbank te Rotterdam heeft den 19-jarigen boomkweeker L. B., te Waddingsveen, wegens vernieling veroordeeld tot vyf dagen gevangenisstraf. Volksagitatie. Voor het geval de Hooge Raad mocht beslissen, dat geen revisie van het in de Hogerhuis-zaak gevelde vonnis zal plaats hebben, roept het Landelijk comité tot invrijheidstelling van de gebr. Hogerhuis de burgory op, om door een „grootsche demonstratie" daartegen te domon- streeren.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1