NVJ22ÜÏT Dinsdag 27 Maart. A0. 19&6 ^Ê2e gourant wordt dagelijks, met uitzondering van ,2on' en feestdagen, uitgegeven* Bed. Zuid-Afrikaansclie Vereeniging. f 11,445 09. feuilleton. OM ZIJN GELD. pêijs dözeb csotraAJTT» Voet Védaa pa 3 amndëtt t.Yo.- Franco per post». 9%». «-s, 1.40* Afzonderlijke Nommerp 0.05/ PBIJS DEB ADVEEÏENTTËNt Van 1—6 régels f l 05. tadore regel meer f 0.17 J. ■a örooteió letters naar plaatsruimte Voor bet incassearen bUJtSD do stad «vordt f 0.06 berekend» Afdeeling Leiden en Omstreken. Ontvangen by den toaarnemenden Penning meester: Door Daatje gecollecteerd op Moeders ver jaardagf 1.00s Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: God helpe de Boeren! f 2.50 Yan iemand, waaromen niet geweest is met de collecte langs de huizen 2.50 Yan een gezelligen avond door Willem1.18 Gecollecteerd op Christina's ver jaardag door C. P1.06 Opgehaald met de voordracht van de Rarekiek op de zilveren bruiloft van K. H. P. B1. Gecollecteerd door kleinen Jan op Moe's verjaardag 0.96 Door hot voorzingen van het Trans- vaalsch Volkslied door onzen kleinen Piet op een verjaarparty 0.905 Voor de Boeren, omdat Jantje de Tent heeft„0.70 Op een gezelligen avond, omdat Neeltjo met Jantje aangeteekend is en Tryntje jarig was0.615 Opgehaald door Jansje op de ver- jaarfaif van tante Jaantje 0.60 Gecollecteerd by mej. v. d. Westen, Langebrug, in een bierglas, voor do Boeren0.50 Nagekomen gift voor de Boeren van de bruiloft van D. K0.45 Gecollecteerd door Teunis op den verjaardag van den Ouden Heer 0.30 Opgehaald op den verjaardag van oom Johannes door To en Jo, terwyl Pa het Tran8vaalsche Volkslied op de viool speelde0.25 Tot en met Vrydag 23 Maart is thans voor de Vereeniging ontvangen: Van bovenvermeld bedrag is dezer dagen ƒ11,000 aan den Algemeenen Penningmeester der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeni ging overgedragen. Biykens een welwillend door den laatstgenoemde verstrekte opgave zyn voorts, by hem, behalve deze som en behalve eenige naamlooze giften, uit Leiden en de omliggende gemeenten sedert het begin van den oorlog, meestal vóór de stichting (op 30 November jl.) der Afdeeling „Leiden en Omstreken" van de N. Z.-A. V., nog de vol gende bedragen ingekomen: Uit Noordwyk (collecte) 313.50 Den Haag60.94 Voorschoten (twee collecten, bidstond, orgelconcert enz.)644.12 9 Katwyk (collecte, Jongelings- voreeniging enz) n 398.89s Valkenburg (twee collecton) 419.865 Hazerswoude en Koudekerk (collecte en avond)272.53s i Noordwykerhout (collecte) 195.37 0 Leiden (collecte Studenten corps 1000, een gift van ƒ2000 enz.)3031.— Warmond (collecte enz.) 133.08s f 5,469.31 Volgens bovenstaande opgave werd door de Afd. Leiden en Omstreken der N. Z.-A. V. ont vangen 11,445.09 Samen .ƒ16,914.40 Alles byeen al moge het, vergeleken met de opbrengst in ryker steden dan Leiden is, betrekkeiyk gering scbynen toch een aanmerkeiyk bedrag; vooral wanneer men nagaat, dat een zeer groot deel daarvan is byeengegaard uit de bydragen der minder ver mogenden, die daarmede eveneens hebben doen blyken van hun bewondering en hun medegevoel voor de dappere strijders „voor vryheid en voor recht." De afdeeling „Leiden en Omstreken" der Vereeniging telt thans 2 donateurs en 309 leden, waarvan 23 meer dan f 3 jaarlyks be talen, en waarvan 62 woonachtig zyn in de gemeenten Leiderdorp, Zoeterwoude, Oegst- geest, Valkenburg, Katwyk, Noordwyk, Noord wykerhout, Sassenheim, Warmond, Koude kerk, Hazerswoude en Voorschoten. Zoowel de toezending van bydragen voor het Fonds als de toetreding van nieuwe loden zal der Afdeeling zeer welkom zyn. Officieel© Kennisgeving. Vergadering van den Gemeenteraad ran Leiden op Donderdag 29 Maart 1900, dos namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 1°. Benoeming van een lid van bet Bestuurder Vereeniging ,De Practische Ambachtsschool." (66) 25. Benoeming van een late onderwijzeres aau de Meisjesschool 1ste klasse. (78) 31. Benoeming vau een 3de onderwijzeres aan de openbare school der 4de kl. No. 2. (77) 4°. Benoeming van een Commissie van drie leden in zake een eventueele onbewoonbaarverklaring van de perceelon 1, 2 on 3 in de Lage Weidepoort. (76) 5°. Verzoek van G. F. Alsche, om ontslag als regent van bet Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. (71) 6°. Verzoek van G. F. Alsche, om ontslag als regeDt van het Gereformeerd Minne-of Arme Oude Mannen- en Vrouwonhuis. (71) V. Verzoek van Dr. J. L. Dobberke, om ontslag als Geneesheer-directeur van het krankzinnigen gesticht .Endegeest." (74) 8°. Verzoek van W. H. Van der Nat, om terug betaling van schoolgeld, Lager Onderwijs. (65) 9°. Verzoek van P. J. J. Paling, om vrijstelling en terugbetaling van schoolgold, Middelbaar en Lager Onderwijs. (67) 10°. Verzoek van K. L. Van Schouwenburg, om terugbetaling van schoolgeld, Lager Onderwijs. (68) 11°. Rekening, dienst 1899, van do Kamer van Koophandel en Fabrieken. (69) 12®. Staat van af- en overschrijving, dienst 1899, van de Stndsbank-van-Leening. (70) 13°. Staat van af- en overschrijving van het Gereformeerd Minne- of Arme Onde-Manneu- en Vrouwenhuis. (73) 14°. Voorstel tot continuatie van de verhuring van het IJkkantoor aan het Rijk. (64) 15°. Verzoek van de firma Martin Wolff en Co., te Amsterdam, oin vergunning tot hot plaatsen van kiosken op den openbaren weg in aeze ge meente voor den verkoop van couranten, enz. (72) 16°. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbouwing van het perceel Breestraat 119 en verhuring van de bovenwoning aan R. Pronk. (75) 17°. Kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1900 (1ste gedeelte). (79) Leiden, 27 Maart. Op de alhier voorloopig vastgestelde kiezerslijsten zyn gebracht de namen van 4481 personen als kiezer voor de Tweede Kamer, 4479 voor de Provinciale Staten en 4256 voor den Gemeenteraad. Ten vorigen jare bedroegen die cyfers respectieveiyk 4478, 4474 en 4267. Tot ondorwyzer aan de Chr. school te Woerden is benoemd de heer J. Hoogendoorn, te Westbroek. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Py nakker den weleerw. heer C. T. M. Van Erven Dorens, die kapelaan was te Vogelenzang. Zondag is te Rotterdam overleden de heer P. B. Scheer, oud-deurwaarder by de arrondissemonts-rechtbank aldaar. Voor rekoning van den Staat is door de Holl. IJzeron-Spoorwe -My. aanbesteed het maken van een resorvoi /obouw met pomp, waterleiding, enz. voor het nieuwe station te Amersfoort. Laagste inschryver was de heer PI. Wienhoven te Schiedam voor f 26,760. Voor het maken van diverse werken op de lyn Amsterdam—Hoek van Holland was voor perceel vyf laagste inschryver de heer R. Van Dijk, te Noordwykerhout, voor f 10,610. By koninklyk besluit is aan provisoren van het Oude en Nieuwe Gasthuis te Zutfen, bestuurders van het krankzinnigen gesticht aldaar, vergunning verleend, op het landgoed „het Graffel", gemeente Warns- veJd, oen gesticht voor krankzinnigen op te richten. In dit gesticht, dat geacht zal worden één geheel uit te maken mot het krankzinnigen gesticht te Zutfen, en dat bestaan zal uit een hoofdgebouw, drie paviljoenen voor man nen, drie paviljoenen voor vrouwen en de noodige dienstgebouwen, mogen niet meer dan 258 krankzinnigen, 129 mannen en 129 vrouwen, verpleegd worden. De afdcelingen van de Tweede Kamer kwamen heden te halftwaalf byeen o. a. tot onderzoek van de volgende wetsontwerpen: goedkeuring der verklaring betrekkeiyk de handelsbetrekkingen met Spanje; regeling van het Staatstoezicht op de volksgezond heid; wettelyke bepalingen betreffende de volkshuisvesting; wyziging der wet tot aan- wyzing der gostichten waar, hetzy gevangenis straf, hetzij hechtenis wordt ondergaan renteloos voorschot voor stoom-tramwegen Wynjoterp Assen, Steenwijk Oosterwolde en Meppel Smilde; idem voor een stoom tramweg Gouda Schoonhoven; onteigening voor overbrugging van de Oude Maas naby Spykenisso; aanvulling dor wet omtrent ver goeding wegens mindere opbrengst van ge- meente-opcenten. op de versoneole belasting. Door den heer Kuinders, te Amsterdam, is concessie gevraagd voor den aanleg van een locaal-spoor van Zandvoort naar Haarlem, ten zuiden der Spaarne-stad, en verbinding met de locaalspoor Amsterdam Haarlem (plan Sanders). De heer Jac. De Jong, vroeger solo-fluitist van wylen Z. M. Willem III, in den laatsten tyd een der directeuren van de Eerste Hol- landsche Levensverzekering-Bank, is te Haar lem overleden. De officier van gezondheid der 1ste kl. bij de zeemacht dr. E. J. Borgesius, gedeta cheerd te Amsterdam, wordt met 9 April a.s. op non-activiteit gesteld. De paardenarts 1ste kl. (majoor titulair) W. F. Schröder, van het 1ste reg. veld-art. te Utrecht, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. De Borlynsche correspondent van de „N. R. C." seint: Volgens een telegram uit Oberhof aan de bladen hier ter stede heeft Koningin Wilhel- mina tegen 15 Mei kamers besproken in het hotel Wünschor. Oberhof, op een na het hoogst gelegen plaatsje in het Thuringerwoud, is zeor gezocht om zyn gezonde berglucht; de Daitsche keizerin heeft er eenige jaren ge leden met haar kinderen vortoefd. Het gehucht, aan alle zyden door bosschen omringd, ligt op een vlakken bergtop (ten noordwesten van den Schnee Kopf, dus in de nabyheid van Zella en Ilmenau). Het stoffeiyk overschot van den gep. generaal-majoor der artillerie H. M. Steen- berghe werd hedenochtend per Staatsspoor van Den Haag naar Soesterberg, by Utrecht, overgebracht. Do ïykstoet werd tot aan den trein begeleid o. a. door de gep. generaais- majoor Egter van Wissenkerke, oud-comman dant der bereden artillerie, en jhr. Van der Wyck, van de cavalerie. De baar was met kransen bedekt. De „Nederlandsche Financier", getrouw aan zyn loffelyke gewoonte, heeft ook dit jaar wederom doen verschynen de tabel der laagste en hoogste koersen van alle ter Amsterdamsche Beurs verhandelde effecten. Voor zijn abonnó's is dit boekwerk gatis, voor andere belangstellenden tegen geringe ver goeding verkrygbaar. Het geheel is met zorg samengesteld en geeft een duidelyk overzicht van de plaats gehad hebbende schommelingen van alle effecten, maar bovendien een be schouwend overzicht over 1899, enz., enz. Een handig boekwerk en voor velen van groot belang. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland heeft met ingang van 1 Mei a. s. aan ds. W. Astro, pred. te Rotterdam, op zyn verzoek, na ruim 40-jarigen dienst, eervol emeritaat verleend. Door het provinciaal kerkbestuur van Noord- Holland is aan dr. A. Bruining, predikant te Krommenie, op diens verzoek een eervol emeritaat verleend met ingang van 1 April a. s. De ressortale raad van Friesland heeft met algemeene stemmen tot opperrabbyn dier provincie benoemd den heer S. A. Rüdolsheim, rabbyn te Amsterdam. Van betrouwbare zyde wordt aan „De Tyd" uit Rome geseind, dat benoemd is tot internuntius te 's-Gravenhage, Mgr. Galimberti. De berichtgever meldt er by'dat de benoeming nog slechts officieus is. Door het bestuur der Ned. Zuid-Afri kaansche Vereeniging is wederom 500 pd. st. telegraphisch naar Kaapstad gezonden, ten behoeve der krygsgevangen Boeren. De vergadering van moderne theologen zal worden gehouden op 24 en 25 April, in het gebouw van den- „Werkenden Stand", te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer I. Molenaar. Het moderamen heeft de volgende vraagpunten aan de orde gesteld: 1. Is wysbegeorte van den godsdienst een vak van ondorwys, of behoort zy by de gods dienstwetenschap thuis? Referent H. U. Meyboom. 2. Welke beteekenis is er te hechten aan de waardeering en de bewondering, die het geloof der Boeren gevonden hebben Referent L. Knappert. 3. Wat te denken van wat het „positief karakter der zonde is genoemd? Referent C. G. Chavannes. 4. Is het, op vryzinnig standpunt, noodig, dat de Kerk een belijdenis heeft? Referent? 5. Hoe laat zich do opgang verklaren van Sheldon's: „In his Steps"? ReferentS.Lulofs. Het stoomschip „Admiral", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, passeerde 25 Maart Suez; de „Herzog", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde 25 Maart Gibraltar; de „Statendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 26 Maart Scilly, aan boord hebbende 98 kajuits passagiers; de „Theano" (K. N. S.-M.) vertrok 24 Maart van Palermo naar Amsterdam; do „Java" arriveerde 25 Maart van Amsterdam te Batavia; de „Kanzier", van Oost-Afrika naar Hamburg, passeerde 25 Maart Wight; de „Merapi", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 24 Maart Kaap del Armide „Prins Alexander" arriveerde 26 Maart van Batavia te IJmuiden; de „Prinses Sophie", van Am sterdam naar Batavia, passeerde 26 Maart Perim. Oegstgeest. De kiezerslyst dezer gemeente voor 1900 bevat 332 namen, waaronder er 35 zy'n, die geen kiezers zijn voor den gemeenteraad, n.l. 31 loon- en 4 woning kiezers. De overigen zyn belastingkiezors. Van do lyst van het vorige jaar zyn 34 kiezers afgevallen, terwyl er 44 nieuwo kiezers zyn by gekomen. Uuiishoorn. Op 1 Januari van dit jaar bevonden zich in deze gemeente 172 jongens en 149 meisjes boven 6 en beneden 12jaar; hiervan bezochten do school 142 jongens en 122 meisjes; terwyl door 31 jongens en 26 meisjes, alhier woonachtig, de school elders word bezocht. Het totaal der kinderen, dat geen onder- wys genoot, bedroeg 10 jongens en 9 meisjes. XJit d© „Staatscourant." Kon. besluiten. Benoemd bij het wapoct der geoie, en wel bij het corps gemetroepen, tot eersten luitenant, de tweedo luitenant P. A. Van der Hoeven, van het corps. Bevorderd tot luitenant ter zee late kl., dfl luiteuant ter zee 2de kl. P. Te Veltrup, en tot luitenant ter zee 2de kl., de adelborsten 1ste kl. H. P. Prillevitz en N. J. Van Laer. Met ingang van 1 April 1900, aan E. Lacombló, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan do Polytechnische School te Delft. Aan den luitenant ter zee 2do kl. W. F. Gayman9, op zijn verzoek, met 1 April a. s., eervol ontslag verleend uit den zeedienst. Aan den eersten luitenant E. Franken, van het 8ste reg. infanterie, met ingang van 15 Juni 1900, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, en genoemdo officier, met ingang van 16 Juni 1900, voor den tijd van vijf jareD, benoemd tot reserve-eersten-luitenant bij het wapen der infanterie en wel bij het 8ste regiment van dat wapen. Lie officier van gezondheid 1ste kl. C. J. Te Boekhorst, yan het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, op non-activiteit gesteld. Min. beschikkingen. Met ingang van 1 Mei aan B. J. W. Heuser, op zijn verzoek, eervol ODt- slag verleend als assistent voor de beschrijvende meetkunde en graphoatalica aan de Polytechnische School te Delft Alg. Rekenkamer. Benoemd tot eersten klerk J. G. (J. Jonker, thans tweede-klerk bij het college, on tot tweedon-klerk R. Steensma, te 's-Gravenhage. De ministers van justitie en van oorlog ver- leenen deze week geen audiëntie. Do minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks •*<-Gatkist op 24 dezer bedroeg: bij de Nedorlan ech Bank ƒ1,098,382, en bij de betaalmeesters 2,6 J,664.22, te zamen f3,789,046.22. Gemengd Nieuws. Terwyl de rijksveldwachter Van der Meyden, van den Haagweg, onder Zoeterwoude, zich te Leiden bevond voor onderzoek naar diefstal van lood, te Zoeter woude gepleegd, en dat lood bereids te Leiden in beslag genomen en den verdachte reeds aangehouden had, ontmoette hy aan de Garen- markt eon opperman, die een mand met ge broken steen droog. Do veldwachter, eerst denkende, dat do opperman dien rommel aan genoemde straat zou nederstorten, bleef hem nakyken, en zag toen, dat de opperman met zijn stoenen naar een opkooper ging in de Raamsteeg. Nu is by de politie wel bokend dat dusdanige lieden van alles opkoopen, maar steenen toch niet, waarom de veldwachter 6) „Hy Is en blyft een egoïst. Hy denkt by alles, zelfs by zyn weldaden, slechts aan zichzolven," mompelde de vrouw, terwyl zij zich naar de keuken begaf. Zy begon daar echter niet dadelyk met afwasschen, doch begaf zich naar haar kamer, om den brief aan den dokter te schryven. Het bleef niet by dozen éónen brief. Zy schreef er ook een aan haar zoon. Deze brief droeg, zooals haar geheele wezen nrt den stempel van gejaagdheid. Hij luidde: „Lieve Sansl Kom hier. Gy moet den heer Winkel- mann aan het verstand brengen, dat ik het werk niet meer alleen af kan. Wel licht zal je dit beter gelukken dan my, daar ik sinds ik ook voor jou en je familie moet zorgen en my' bovendien niet recht goed gevoel zenuwachtig en licht prikkelbaar word en my wellicht een verkeerd woord kon laten ontvallen. Dat zal jou niet zoo licht overkomen, en mannen spreken bovendien immers gemakkelijker met elkaar. Kom dusl Ik verlang zeer naar je. Naar jou en myn kleinzoon en ook naar jo vrouw, moet ik zeggen want, al ken ik Hélène ook nog niet, zoo heb ik haar toch reeds liefgekregen en mij geërgerd, dat je engagement naar B. eerst in den snater aangaat, en ik dus nog zoo lang moet wachten vóór ik je kind en je vrouw in myn armen kan sluiten. Hoe goed moet Hélène zijn en hoeveel moet zij van je houden, dat zy, zonder morren, je armoede met je draagt! Goede Hemel I En ik, die hier volop van alles heb, kan u niet helpen, kan u slechts nu en dan een brokje toewerpen En dit alles is alleen daardoor zoo, wyi Winkelmann eon egoïst is, wyl hy slechts l aan zichzelven denkt en om niets ter wereld van zyn eigenaardigheden wil afstand doen. J Maar nu, vaarwel, myn Hans. En kus de uwen voor my en kom, zoodra gy kunt, by je je trouw liefhebbende Moeder." De brief aan Hans werd benevens dien, welke aan dokter Kleiber geadresseerd was en waarin den dokter verzocht werd tegen den avond ton huize van den hefcr Winkolmann te komen, door het meisje, dat sinds eenige weken de melk en de eetwaren in huis bracht, meegenomen. „In huis" is echter Diet juist, want Anna, zoo heette het frissche, veertienjarige ding, kwam nooit verder dan het tuinhek. Daar stond vrouw Müller haar meestal reeds op te wachten, om haar van de waren te ont lasten en haar het geld daarvoor in de hand te drukken. Zy zou het niet hebben durven wagen iemand in huis te laten komen; maar haar dikwyls onwel-zyn noodzaakte haar het zich- zelve in zooverre gemakkelyker te maken door zich de dageiyksche benoodigdheden voor het huis te laten brengen. De heer Win kelmann wist daarvan af en had er zich niet tegen verzet. De boide eerstvolgende dagen was hy een weinig zenuwachtig, maar het moest niet bepaald oen onaangename zenuwachtigheid zyn, welke zich van hem meester gemaakt en hem reeds den geheelen nacht wakker gehouden had. Toen hy' wist, dat vrouw Müller in de keuken bezig was, ging hy voor zyn schryftafol zitten en schreef een brief. Hy had een zeer karakteristiek schrift, reeds karakteristiek gemaakt door het papier en de pen, die hy gebruikte. Hy schreef, wat het ook mocht zyn, op grof, zwaar papier, waarvan hy eens een groote hoeveelheid had opgeslagen. Daar de oude heer zeer zelden iets had te schryven, bevond zich byna nog de goheele voorraad van dit papier in een van de diepe laden van zyn schryftafel. Hy' schreef nog met ganzepennen en dus had by veel plaats voor zyn wyd uiteen geschreven woorden noodig. Ook de brief, dien hy nu schreef, had een tamelyke uitgestrektheid. Onder het schryven luisterde hy' telkens en keerde zich wan trouwend om. Hy schreef dus iets, dat vrouw Müller niet mocht zien. Iets onvriendelyks of zelfs iets vyandigs kon zyn brief niet bevatten, want terwyl hy hem onderteekende, glimlachte hy vol goed heid en zeide zacht by zichzelven: „Het offer moet gebracht worden, doormy even goed als door haar. Nu, ik ben nieuws gierig, of ik nog aan een klein kind en aan die vreemde, die den goeden Hans zooals ik hoor zoo gelukkig maakt, gewend zal raken." Weer luisterde de oude heer, maar neen, vrouw Müller kookte immers aan den anderen kant van het huis? Die komt nu niet. De heer Winkelmann wilde den brief geheel postklaar maken. Hy vouwde hem zoo klein, als het grooto vel het toeliet, en stak dit in een couvert, hetwelk hy nu wilde verzegelen. Dat stelde hy echter toch maar liever uit, want hy voelde zich nu zeer moe. Hij kon don brief echter niet open laten liggen en dus haalde hy uit de ruime, zwart fluweolen huisjas, die hy nu aan had, een groote zakportefeuille te voorschyn en legde den brief daarin. Hy deed het een weinig haastig en stond op het punt de zakportefeuille in de lade van de schryftafel te leggen, toen hy zich bedacht en haar weer in den dieper, zak van zyn kamerjapon liet glyden. „Ik moet hem by my hebben," mompelde hy. „Kleiber moet hem immers onderteekenen. Het komt goed uit, dat ik zoo spoedig een getuige vind." Een half uur later dekte vrouw Müller de tafel. „Uw kamerjapon, mynheer, is weer ver steld. Ik heb haar op uw bed gelogd," deelde zy mede, toen zy de soep opschepte. „Goed," zeide de oude heer, „doch vandaag zal ik haar niet aantrekken. Doktor Kleiber komt immers en dan is het toch beter, dat ik dit zwarte jasje aan houd." „Zooals u wenscht," antwoordde vrouw Müller onverschillig en lepelde in haar soep. Zy bemerkte niet, dat de vermoeide, oude oogen van haar gebieder met een byzonder vriendeiyke uitdrukking op haar reeds tameiyk verwelkt gelaat rustten. Zyn magere hand streek daarby als lief- koozond over de portefeuille in zyn zak. Dit gebeurde om halftwee. Een half uur later overhandigde Josefa Müller haar heer, zooals olken dag om dezen tyd, zyn gestopte pyp. De heer Winkelmann moest verstrooid zyn. Hy' glimlachte zyn huishoudster byzonder vriendeiyk toe, maar hy nam de pyp niet aan. Eindelyk begroop hy wat zy van hem wildo. „O, neem my niet kwalykl Ik dacht juist aan den dokter. Ik reken er namelyk vast op, dat hij komt. Denkt gy dat ook met?" De heer Winkelmann greep naar zyn pyp. Zyn huishoudster gaf hem een kort, onvnen- delyk antwoord, waarop zy hem verliet. Vrouw Müller was geheel veranderd. De genegenheid, welke zy nog korten tyd goledoo voor haar meester gekoesterd had, was voor een soort van wrok geweken. Zy noemde hom by zichzelve niet anders dan „de egoïst." Haar zenuwen waren bepaald in een 3lechton toestand, anders zou zy niet sinds eor.igen tyd alles zoo geheel anders beschouwd hebbon als vroeger. Er was immers ton opzicht van h?.ar heer niets, niet het minste veranderd. Doch zy, zy was or niet alleen physiek slecht aan toe, maar zy had ook sinds hot laatste bezoek van haar zoon haar tevreden, kalme gemoedsrust verloren. Ja, Josefa Müller verkeerde altyd in groote zorg ©n dit was wellicht ook de oorzaak van haar lichamelyk lyden. Den dag, waarvan wy spreken, het was do veertiende November, was zy nog onrustiger dan anders. Zy verwachtte haar zoon. Zy hoopte, neen, zy wist het, dat hij zoo spoedig mogelyk zou komen. Het reisgeld had zy by haar brief gevoegd; verlof kon hy, de onbeduidendo tooneelspeler, zekor ook wel spoedig krygen; dus wat zou Hans ver- hinderen by zyn moeder te komen? O, hoe verlangde zy naar heml (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1