«.12297 ^aterdaa Q4 Maarc. A0. 1900 feze goaranl' wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven* Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Kleine Adverteatiën Leiden, 24 Maart •PBJJS DEZEB COXntAHT» Toot Eedctefi pSt ff maande k a 7 I.Ï6. franco per post %«»*»«-« <fe j» i.40* Afzonderlek© Nomtnar^ fe 0.05> PBT.T.9 PTTTT. AllVk'H'PKF.'1'l MWl •-» Xiti l»fl rtjèls f 1.00. I adore ragel meet f 0.17J. öfiotet» letters nier oleatsruimté m Voor bet incasseeren bulten do stad wordt f O OG berekend PER POSTWISSEL. Wü wjjzen er nogmaals op, dat de een voudigste en meest goedkoop. wUze voor het toezenden eener Kleine Adver tentie is: het zenden van een postwissel. Men schrijve de advertentie achter op het strookje van den postwissel, zoodat de toe zending van advertentie en de betaling slechts drie Cents kost. Men zende vooral geen postzegels ia een brieft Heden vertrok onze stadgenoot de heer C. M. Pleyte, lid der Bijzondere Commissie voor Groep XVII ter Internationale Tentoon stelling te Parijs, naar Frankrijk, ten einde persoonlek het opstellen der door hem in Kederlandsch-Indië als gedelegeerde der Cen- ftrale Commissie bijeengebrachte verzamelin gen te Parijs te leiden. Door het bestuur van het Leidsch Studentencorps werd hedenmiddag op de fcollegiumskamer boven de sociëteit „Minerva" 'aanbesteed het leveren en plaatsen van een feesttent en aanhooren ten dienste van de a. 8. Lustrumfeesten. r Ingekomen waron de volgende zes inschrij vingsbiljetten van de hoeren: C. De Ruiter if 18.179; Joh. Christiaanse ƒ17,880; N. A. Zekveld f" 17,700; I. v. d. Kamp ƒ13,974; \Toh. Boterman8 f 11,200 en J. N. Boter- mans f 10,897. *-• Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. I —In de Marekerk alhier zal a. s. Woensdag- Avond te halfacht een bidstond voor Transvaal gehouden worden. Voorganger ds. CL Hart- vfigsen, pred. by de Ned.-Herv. Gem. alhier. —De jongens van de Kweekschool voor Zeevaart alhier, die den lsten April a. worden overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Admiraal Van Wassenaer" jte Amsterdam, zullen reeds den 31sten Maart a. s. hun bestemming derwaarts op volgen. i In de in het café „Bellevue", alhier, gehouden vergadering der afdeeling Leiden en Omstreken van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw werden ter tafel gebracht, "gelezen en voor kennisgeving aangenomen oenige ingekomen stukken van ondergeschikt belang, alsmede het verslag van den gehouden cursus in hoefbeslag, waarvan een exomplaar jnan het Departement van Binnenlandsche 'Zaken is gezonden. J De voorzitter deelde mede, dat meerdere aanvragen zyn ingekomen om wederom een cursus in hoefbeslag vanwege de afdeeling ,te doen houden. i Overtuigd van het belang der zaak, vroeg het bestuur machtiging andermaal by de Rogeering om een subsidie voor den te houden cursus te verzoeken. Zonder discussie werd de verlangde machti ging met algemeeno stemmen verleend. 1 Daarna stelde de voorzitter aan do orde het vaststellen der rekening over den dienst 1899. Op verzoek bracht de heer J. De Graaf, tiamons de in vorige vergadering benoemde commissie, verslag uit en werd voorgesteld :de rekening vast te stellen in uitgaaf op f844.25, in ontvangst op ƒ333, enalzoomet eon nadeelig saldo van ƒ11.25. Overeenkomstig dit voorstel werd met algemeene stemmen besloten, terwyi den penningmeester dank werd betuigd voor het beheer. Alsnu werd het woord gegeven aan den heer D. Van Gruting, pl. districts-veerarts te Leider dorp, die op aangename wyze het een en ander mededeelde omtrent hoefbeslag, terwyi hy h©t gesprokene door verschillende praepa- raten en teekeningen verduideiykte. Hierby waren tegenwoordig de leerlingen van den gehouden cursus in hoefbeslag. Eén hunner, de heer De Nie, van Warmond, dankte voor de introductie en sprak den wensch uit, dat de leden der afdeeling, tevens paardonhouders, hun dieren voor het vervolg by smeden, in het bezit Van het diploma, zouden doen beslaan. By de gebruikelyke rondvraag noodigde de heer Christiaanse den voorzitter uit, ter plaatse, waar zulks behoort, te wyzen op de groote kosten, die het vervoer van vee, enz. per Staatsspoor, in tegenstelling met de Hollandsche Spoor, na zich sleept. De voorzitter zal deze zaak, die volgens den heer Weydung niet nieuw is, in de vergadering van het bestuur ter sprake brengen en sloot de tegenwoordige. Tot het houden van gezamenlyke schiet oefeningen op groote afstanden, zoomede ter beoefening van de vuurleiding, zal door den Btaf en de vyf bataljons van het 4de regiment infanterie, van 13 tot en met 21 Juli a. s., 'de legerplaats by Harskamp worden betrok ken. Het onder de wapenen zynde gedeelte der lichting 1899, waarby het noodige offi ciers- en verder kaderpersoneel, zal echter, tot bet verrichten van den garnizoensdienst, in de verschillende garnizoensplaatsen achter- biyven. Het aanvangsuur van de openbare ver gadering der Tweede Kamer op a. s. Dinsdag is nader gesteld op halfvier 's namiddags. Het plan moet bestaan de Boterweton- middeliyk na het Paaschrecces in de Tweede Kamer aan de orde te stellen. Vad Het Hoofdbestuur der Yereeniging tot Bevordering van Fabrieks- en Handwerks- nyverheid in Nederland te '6-Gravenhage, besloten hebbende om naar aanleiding van het 50-jarig bestaan der Vereeniging het ini tiatief te nemen tot het houden in den zomer van 1901 van een tentoonstelling van het ambachts- en teekenondorwys voor den werk man in ons land, heeft aan den Gemeente raad gevraagd voor het houden dier ten toonstelling van 15 Juli tot 31 Augustus 1901 de beschikking te hebben over het ge bouw der Academie van Beeldende Kunsten, aldaar. Voor het examen In de nuttige hand werken is geslaagd mej. M. J. Vis, van Waddings veen. De eindexamens voor de Hoogere Burger scholen in Zuid-Holland zullen dit jaar alhier gehouden worden. De commissie is samen gesteld uit: voorzitter, tevens lid, dr. J. Oampert, inspecteur M. O.; leden: J. C. F. Prikken, Den Haag (oud-leeraar H. B. S. te Amersfoort); F. W. Balabrega, A. J. Goedkoop van Nelle en A. L. Hondius, te Delftdr. A. Van Oven, dr. E. Jensemaen dr. L. Posthumus, te Dordrecht; dr. J. M. Hiebendaal en A. Feenslra, te Gorkum; dr. W. Julius, J. H. Yan den Bosch, dr. F. W. Raabe en J. H. Yan der Voort, te Gouda; mr. P. M. von Baumhauer, C. J. Francois, dr. J. F. Haver man en dr. P. Molenbroek, Den Haag; J. Do Josselin de Jong, C. J. Leendertz, J. A. M. Ryk en dr. Th. B. Van Wettum, te-Leiden; dr. G. J. W. Bremer, dr. W. Yan E verdingen, E. F. L. Haastert, F. J. Vaes on J. W. Weevers, te RotterdamC. W. B. Ingenhoes en dr. W. J. Steenhuis, te Schiedam. By het hoofdcomité van liet Ned. Roode Kruis is nog ontvangen 16.70, makende thans te zamen 204,134.96s. Het hoofd comité voornoemd, dat reeds herhaaldeiyk dank betuigde voor den steun, dien het in allerlei vormen ondervond en nog steeds blyft ondervinden, voldoet thans nog gaarne aan den wensch van den chef der lste^ambulance, dr. G. W. S. Lingbeek, om ook namens hem in het byzonder aan de vele landgenooten, comitó's, correspondenten enz. dank te brengen voor de medewerking om in ruimen kring en op milde wyze de weldoende en reddende hand te kunnen biyven reiken aan de slacht offers van den afschuwelyken oorlog in Zuid- Afrika. Reeds eenigen tyd liepen er te Rotterdam geruchten van oneenigheden in „Tivoli". Door wat er nu is uitgelekt of publiek gemaakt van pogingen, die de heer Brondgeest zou doen om in Den Haag een gezelschap te vestigen, hebben die geruchten een vaster vorm gekregen. Dat de oneenigheid dieper gaat en ook bestaat in het bostuur, biykt ons nader uit wat do heer Frits Bouwmeester ons, juist naar aanleiding van berichten over den heer Brondgeest, mededeelt. Men weet, dat de heer Bouwmeester, met den heer en mevrouw Mulder Roelofsen, het bestuur heeft van het gezelschap. De pro gramma's noemen zelfs hem en den heer Mulder alleen. Men kan zich dus de verba zing voorstellen van den heor Bouwmeester, toen hy gisteravond in ons blad las, dat de heer en mevrouw Brondgeest door de directie van den Tivoli-schouwburg voor het nieuwo seizoen niet weder waren verbonden, terwyl hem, Bouwmeester, daarvan niets bekend was. „Er heeft schryft hy ons tusschen den heer Mulder en zyn echtgenoote en myn persoon niet de minste gedachtenwisseling plaats gehad over het wel of niet reëngageeren van den heer en mevrouw Brondgeest; de mededeeling hierover is dus door den heer Mulder geheel buiten my om gedaan". De heer Bouwmeester verzoekt ons mitsdien te berichten, dat hy het volkomen mot ons eens is, „dat het weggaan van den heer en mevrouw Brondgeest voor het gezelschap een groot verlies zou zyn". Van den heer en mevrouw Brondgeest vernemen wy, dat het geenszins in hun plan ligt, Rotterdam in Sept. te verlaten. (N. R. G.) Na vernieuwd opzetteiyk onderzoek met betrekking tot do bekende Appelternscho zaak, heeft het classicaal bestuur van Njjmegen, gisteren vergaderd, geen bezwaar gevonden om de vereischte akte van goed gedrag uit te reiken aan ds. W. De Leeuw, aldaar, by zyn aanstaand vertrek naar de gemeente Daerle. Mr. J. G. Patyn, aftredend advocaat- generaal by den Hoogen Raad, vereenigde gisteren de leden van dat rechtscollege, van het Parket en de Griffie aan een afscheids- gastmaal te zynent. De burgemeesters van do meeste ge meenten in Zuid-Holland zullen Donderdag 29 Maart in het hotel „Den Ouden Doelen" te '8-Gravenhage het> afscheidsmaal aanbieden aan den heer Fock, by zyn aftreden als com missaris der Koningin in dio provincie. Ongeveer 100 personen zullen aan het diner deelnemen. Het stoomschip „Myrmidon", van Bata via naar Amsterdam, passeerde 22 Maart Suez; de „Reichstag" arriveerde 22 Mrt. van Ham burg en Antwerpen te Dolagoabaai. Alfen. By het Gemeentebestuur alhier is een verzoek ingekomen van den heer P. J. Oosthoek, alhier, tot oprichting van een broodbakkery in het perceel Sectie A No. 2088. Hillegom. De verlofgangers R. Spanheim en H. J. Tillema, behoorende tot het 4de en het 7de regiment infanterie, beiden van de lichting 1899, zyn tegen 31 Maart a. s. in werkeiyken dienst opgeroepen. Katwyk. Gistermorgen werden door den 14-jarigen C. Hoek, alhier, in den Hornes- polder onder de gemeente Katwyk drie kievits eieren gevonden en aan iemand te Katwyk a/Zee voor 20 centen het stuk verkocht. Noordwyk. Namens de afdeeling Noordwyk van do Vereeniging voor Fabrieks- en Hand werken y verheid in Nederland werd gister avond by monde van haar voorzitter, den heer E. De Groot, de jaariyksche-pryauitdeeling gehouden tot besluit van den laatsten cursus der toeken- en rekenschool (in de wandeling ambachtsschool genoemd). Alvorens de pryzen uit te reiken, mocht spreker met voldoening wyzen op den voortgaanden bloei der school (37 leerliDgen tegen 35 in den vorigen cur sus) en den dank brengen aan de heeren onderwyzers voor de door hen bestede moeite en zorgen. Den leerlingen werd nog de wenk gegeven, dat voortaan slechts diegenen, die geen enkele maal de lessen verzuimd hebben, voor een prys in aanmerking komen. Met den wensch voor den aanhoudenden vooruitgang der afdeeling, die door den steun van meer leden nog moor bloeien zou, ging de voorzitter over tot de'uitreiking der pryzen, die behaald werden door: 1. M. De Groot Ez., zakportefeuille met schryfmap; 2. Jac. Yan der Loo, een boekwerk: „Het Hout", door G. J. Stam; 3, Th. Yan der Prydt, van Voor hout, veerploeg; 4. Iz. Van der Loo, oen boekwerk: „Der Stellmacher", van W. Rausch; en 5. C. Den Hollander, verfdoos. Na afloop werd den belangstellenden gelegenheid gege ven, der leerliDgen proeven van bekwaamheid in het hand- en bouwkundig toekenen en boetseeren te gaan bezichtigen. Dat de school wel in een zekere behoefte voorziet, kan ook nog hieruit blyken, dat van de 37 leerlingen een tiental tot naburige gemeenten (Voorhout, Noordwykerhout en Katwyk) behooren. Noordwyk-aan-Zeo. Donderdag-avond werd in „Ons Huis" een lezing gehouden door ds.D. J. Van Aalst, van Noordwykerhout. Nadat ds. Yan Walsem den spreker by de aan wezigen had ingeleid, opende deze zyn rede met gebed en het laten zingen van een vors van Psalm 103. Het onderwerp der rede was „Een Kerkvader uit de vierde eeuw", nl. Johannes Chryso8tomus. Op boeiende wyze schetste spreker dien kerkvader achtereenvolgens als jongeling, als monnik, als presbyter, als bisschop on als martelaar. Met een woord van dank aan den spreker door ds. Yan Walsem en het zingen van Psalm 6810 werd de byeenkomst gesloten. Noordwykorhout. De lotelingen dezer gemeente W. Duivenvoorde en C. P. Broekhof zyn voor den dienst der nationale militie afgekeurd. In hun plaats worden opgeroepen L. Meeuwenoord en W. Drost. De kiozerslyst bevat 331 namen. De tuinder A. Geerlirig3, te Voorhout, had gisteren het geluk een nestje met drie kievitseieren te vinden in den Bergendaalschen polder. We meenon, dat dit de eersten zyn in deze streken. De vergadering onzer afd. v. d. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur had ditmaal plaats in het bondshotel „Het Rechthuis." De Voorzitter, de heer B. C. Vos, opende en de secretaris, de heer W. J. Guldemond, las de notulen der vorige vergadering, die werden goedgekeurd. Ingekomen stukken warenlo. een schry ven van het hoofdbestuur met byiage behelzende afschrift van de kennis geving van de administratie der H. IJ. S.-My., dat trein No. 106 voortaan op tydig verzoek te Piotgyzenbrug zou stoppen; dat evenwel met dezen trein geen verzending zal kunnen plaats hebben; 2o. een schry ven van het Hoogheemraadschap Rynland, waarin dit zyn erkentelykheid betuigde, dat de afdeeling de aandacht had gevestigd op den hoogen water stand, te kennen werd gegeven, dat sneeuwval en molenwind hiervan de oorzaken waren en dat alle krachten waren ingespannen om op behoorlyk peil te komen. (Hetgeen bereids reeds het geval is.) De agenda volgende zou moeten behandeld zyn de Beschryvingsbriof. De a. s. veiling genoot evenwel de prioriteit en hieromtrent werd bepaald, dat zy niet zou plaats hebben op 26 April, welke datum reeds was aange nomen, daar de directeuren de heeren Homan Zonen dan moesten veilen te Oegstgeest. De voorzitter werd gemachtigd 25 of 27 April a. s. to besproken. Deze deelde tevens mede, dat heeren directeuren de kosten van het steken der nummerhouten en het druk loon voor hun rekening zouden nemen, indien de veiling meer dan ƒ2000 besomde, en dat de kosten voor de opgehouden nummers zouden zyn 15 cents per nummerhout. De beschryvingsbrief der 97ste algemeene vergadering genoot vervolgons algemeene goedkeuring en tot afgevaardigden werden na een paar stemmingen benoemd de leden P. Yerdegaal en L. M. Yan Noort en tot hun plaatsvervangers A. N. Vermin en L. De Wilde. Het lid G. Bulten trachtte nog te tornen aan het besluit van een vorige vergadering, waar by was bepaald, dat de afgevaardigden be hoorlyk verslag moesten uitbrengen, maar do overige leden waren van oordeel, dat het niet aanging af te breken wat voor zoo korten tyd was opgebouwd. Op de desbetreffende vraag van den voor zitter had niemand meer iets in het midden te brengen en na sluiting had een verloting plaats. De verkoop der loten, anders bestemd voor de leden, die afwezig waren, bracht op f 2.38. i or-Aar. Blykens den uitslag der volks telling in deze gemeente is de godsdienstige gezindte vordeeld als volgt: Roomsch-Kath. 1406, Ned.-Herv. 818, Gereformeerden 152, oud-Gereformeerden 86, Christel yk-Gerefor- meerden 14, Remonstranten 6 en oud-Room- schen 1, totaal 2483. De sedert 3 jaren in deze gemeente bestaande vereeniging „ChristelykSchoolfonds" heeft, naar men verneemt, besloten, zoo spoedig doenlyk, over te gaan tot het bouwen eener school. Een huis mot erf is voor dat doel aangeboden. Ook schynt de sedert het vorig jaar opgerichte vereeniging, voor het zelfde doel werkzaam, te willen overgaan tot het bouwen eener school. Pogingen, aange wend om böide vereenigingen samen te doen smelten, mochten tot heden niet gelukken. De eerste zou zich plaatsen onder de Christe- ïyke volksschool, de laatste onder Christeiyk Nationaal Schoolonderwys. Het aantal kiezers alhier bedraagt 372. Do ysclub in deze gemeente heeft haar jaarlyksche ledenvergadering gehouden. Aan de orde was gesteld het doen van rekening en verantwoording over den dienst 1898/99. Nadat deze door twee der aanwezige leden met bylagen waren nagezien en in orde be vonden, werden ze vastgesteld op een ont vangst van ƒ755.48,^ on een uitgaaf van 438.52, batig soldo 316.967a. Benoemd worden tot commissarissen de heeren J. Yan der Hoorn, W. Wildenburgen K. Fensen. Valkenburg. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zullen op a. 8. Dinsdag, 27 Maart, dos voormiddags te elf uren, zitting houden om aan oudors en voogden gelegen heid to geven hun kindoren of pupillen te doen inschryven als leerlingen der gemeente school, aan welke inrichting de nieuwe cursus aanvangt op 1 April a. s. Voorhout. De kiozerslyst bevat 259 kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten on 165 kiezers voor den Gemeenteraad. Yan do 259 kiezers zyn 112 te Yoorhout en 147 elders geboren. Het aan de miliciens dezer gemeente van de lichting 1399 J. W. Van Ryzen en G. Witteman verleond verlof is nader verlengd tot 15 Augustus aanstaande. Zoeterwoude. De kiozerslyst dezer gemeen te bevat 459 namen. Yoor het eerst zyn 39 personen op do kiozerslyst gebracht, terwyl daarentegen daarvan 28 zyn afgevoerd. Toen gisteren de heer 0. v. d. Y. van de stad huiswaarts reed, struikelde zyn paard even voorby de Yrouwebrug en viel, met het gevolg, dat de berijder, in een tilbury gezeten, daaruit viel en gelukkig op het paard terecht kwam. Overigens kwam hy er met den schrik af en zyn geen ongelukken te constateeren. Het verlof, vorleend aan de lotelingen W. v. Leeuwen en G. v. d. Poel, der lichting 1899, is verlongd tot 15 Augustus a. sv be houdens de verplichting om onverwyid naar. het garnizoen terug te keeren by intrekking van het verlof op vroegeren datum. De betrokken miliciens zullen voorzeker van dat verlof genieten. Zwammcrdam. Gisteravond hield ons Nuts- departement zyn laatste vergadering in dit seizoen. In doze bijeenkomst trad voor een nogal talryk publiek op de heer G. P. T. Bigot, van Amsterdam. Met een 11-tal voordrachten heeft de heer Bigot allen aanwezigen een paar genotvolle uren bezorgd. Ofschoon de voordrachten niet onbekend, maar vele er van reeds meermalen op het Nut waren voorgedragen, had de declamator er toch zeer veel succes mede. Zyn wyze van voordragen, zoowel in het ernstige als in het komische, was meesterlyk. Hedenmorgen tusschen 11 en 12 uren had in stillen eenvoud de ter-aarde-bestelling plaats van het stoffoiyk overschot van wyien den heer F. Zeylstra, in leven hoofd dor school voor M. U. L. O. alhier. Uit de „Staatscourant." Kon. besloiten. Benoemd tot ontvanger der registratie te Schagen, G. Ten Bruggencate. thans te Harderwijk; bij de Algemeene Rekenkamer be noemd tot commies, G. J. W. Van Ingen en H. Ilillen, adjunct-commiezen; tot adjunct-commies, G. J. Tours, eerste-klerk. Benoemd tot notaris te Groningen, J. Offerhaus Wz., candidaat te Arnhem; to Giesendam, J. Schell, candidaat te Vlaardingen tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, prov. Zuid-Holland, T. Swets Azn. Aan G. De Gelder, op zyn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van adjunct- inspecteur van den arbeid. Aan C. Kooyman Klots, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als landmeter van het kadaster met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. G. J. Piccardt hersteld in de betrekking van surnumerair der registratie en domeinen. Aan P. M. Yan Sermondt, gep. sergeant van het Nederlandscho leger, laatstelijk cipier van het huis van bewaring te Leiden, verleend een de pensioen ten laste van den Staat van/177'sjaars. Aan William Kenneth Brewer on John Norman Macdonald vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandse he zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voor waarde, dat zij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, stiptolijk nakomen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Woensdag 28 Maart niet plaats nebben. Opleiding tot leerling-machinist. De minister van marioe brengt in do „Sts.-Ct." No. 70 ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar bij de opleiding van leerlingen-machinist te Helleyoetsluis, na vergelijkend examen, vier-en- twintig jongelingen kunnen worden geplaatst als leerling-machinist. Tot bedoeld examen kunnen alleen worden toe gelaten jongelingen, die geboren zijn tusschen 1 Juli 1833 on 1 Juli 18-6. Voor driejarige opleiding bij bovengemelde inrichting wordt betaald vierhonderd-en-tachtig gulden. Niets hoegenaamd meer voor kleeding, voeding, zakgeld, geneeskundige hulp of behocfien van onderwijs wordt gedurende den bepaalden cursus, ten laste der ouders of vungden gebracht. Van het betalen der bedoelde som kan door de KoniDgin in sommige gevallen, vrijstelling worden verleend. Jongelingen, voor wie de aanvragen den 2den Mei a. 8. niet bij het departement van marine zijn ingekomen, kunnen tot hot examon mot worden toegelaton. Voor verdere inlichtingen worden belangheb benden verwezen Daar het reglement voor de opleiding, dat tegen betaliug van 15 cents ver krijgbaar is bij bet departement van marine en bij de direction dor marine te Amsterdam, Wil lemsoord en Hollevoetsluis. Hooger Onderwijl. Blykens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot wyzi- ging en aanvulling van sommige bepalingen der wet tot regeling van het hooger onder- wys werd by het afdeelings-onderzook door enkele leden bezwaar gemaakt tegen do samenkoppeling dezer twee wetswyzigingen in één wetsvoordracht. Yry algemeen had men, vooral ook met het oog op den politieken toestand in Zuid- Afrika, de indiening van dit wetsontwerp, voor zoover het strekt om het bezoeken van onze universiteiten door Zuid-Afrikaansche jongelieden zooveel mogelyk te bevorderen, met groote ingenomenheid begroet. Er waren echter enkele leden, die, wel is waar hoogelyk ingenomen mot de bedoeling der voorgedragen regeling, er geen groote verwachtingen van koesterdon. De meeste Zuid-Afrikaners, meenden zy, zullen om veler lei redenen de voorkeur geven aan inrichtin gen van hooger onderwys in Engeland en zullen hierin van Britsche zyde uit den aard der zaak worden gesterkt. Een hoofdreden voor do voorkeur achtten deze leden hierin gelegen, dat aan de Engelsche inrichtingen voor hooger onderwys de levenswyze en levensopvatting meer in overeenstemming zyn met de begrippen der Afrikaners dan aan onze universiteiten. By enkelen bestond bedenking tegen het Regeering^voprstel en zoo werd gevreesd, dat, wordt de toelating tot onze hoogescholen ge- makkeiykér gemaakt, het peil van het uni versitair onderwys, door de aanwezigheid van vreemde, minder goed onderlegde studenten zal dalen, en voorts werd opgemerkt, dat men bezwaarlyk zal kunnen voorkomen, dat zulke jongeheden zich hier te lande by v. als genees kundigen vestigen, nadat zy door hot afleggen van verlichte examens, het artsdiploma heb ben verworvon. Ook word kostenvermeerdoring gevreesd. Tegenover bovenstaande werd o. a. aange voerd, dat by de tegenwoordige stemming in Z.-Afrika de wensch om in Nederland hun academische opleiding te zoeken, zich by de Afrikaanscho jongelieden sterker en alge- moener zal openbaren dan tot dusver het geval was. De levenswijze aan onze univer siteiten behoeft geen hinderpaal to zyn. Voor verlaging van het peil van hot universitair onderwijs werd dezerzyds niot gevreesd en mon meende, dat het slechts by uitzondering zal voorkomen, dat niet-ingezetenen, na hun studie alhier te hebben voltooid, zich hier te lande zullen vestigen. De betrekkelyk geringe kostenvermeerde- ring voor oprichting van een nieuwen leer stoel achtte men ten volle gerechtvaardigd. Met den Minister oordeelden vele leden, dat aan do gemeentebesturen de vryheid behoort te worden gelaten op de gymnasia een hooger minorval te heffen dan 100. Anderen, bestry- dende de wenschelykheid hiervan, deelden niet 's Ministers moening, dat de bestaande rege ling de zelfstandigheid der gemeenten te zeer beperkt. Meerdere leden hadden er bezwaar tegen, dat by dit w.-o. de vryheid, waarvan hier sprake is, alleen verleend wordt onder de voorwaarde van evenredige schoolgeldbeffing, waardoor opnieuw inbreuk wordt gemaakt op de autonomie der gemeenten, althans van die, welke geen Rykssubsidie voor haar gymnasia genieten.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1