N°J2296 Vrijdag 33 Maart A0. t900 Se2e <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 23 Maart,. IP ©uiileton» OM ZIJÏU GELD. 'PRIJS DBSKR GOUBAJÏT» Voor teldsa por S maanden: 1.10. Franco per post 1.40. AfconderWke Nommexs 0.05, PRUS DER AllVKR-l'MM'l'l Wfft. Van 1—0 rogels f l.OS. Iedere regal meer f 0.17$. Grotóre letters naar plaatsruimte Wordt f 0.06 berekend. Voor hot incasseeren buit® do etad Bed. Zuid-AI'rikaaasch Vereeniging. Afdeeling Leiden en Omstreken. Ontvangon by den waamemenden Penning meester Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Gecollecteerd op een gezellige bijeenkomst, plus 36 centen, door den kleinen Jacob opgehaald, te zamen 9.056 Gecollecteerd op een gezelligen groen-avond2.995 Gecollecteerd voor de Boeren op de bruiloft van D. K2.916 Op Janus' verjaardag opgehaald ,1.50 Voor de Boeren van de dominotafel 1. Van kindoren. Gecollecteerd in Grietje's hoed op Jantje's verjaardag 0.67s Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. fn do zeer goed bezette groote za^.van höt wykgebouvr „Pniël", aan de MidffjJlsto- gracht alhier, had gisteravond de lijtsto winterbyeeDkomst in dit seizoen plaalg^van de Christelijke Jongelings-Vereeniging ,-,Uw Bewaarder zal niet sluimeren" (Psalm 1213b), afdeeling van het Nederlandsch Jongelings verbond. Do bijeenkomst werd met gebed en een inleidend woord geopend door ds. J. Hoogen- raad. Ook thans weer, evenals do boide vorige malen, werd den aanwezigen reel genoegen verschaft met voordrachten, zang en vioolspel. Ds. Hoogenraad sloot de gezellige vergade ring met een woord van dank aan hen, dio èn nu èn de twee vorige keeren het hunne er toe bijdroegen om deze drie winterbyeen- komston zoo naar wensch te doen gelukken; inzonderheid aan do Vioolclub en don bekwa men leider van het muzikale gedeelte, den hoer B. H. Gebhardt. Zljneerwaardo sloot de samen komst met dankgebed. Evenals ten vorigen jare werd ook thans een inzameling gehouden ter vermindering van het nog steeds aanzienlyke tekort in do rekening der Christelijke scholen voor on- en minvermogenden alhier. Zo bracht iets meer op dan verleden jaar, namelijk ruim acht gulden. Het valt niet te betwijfelen of de drio winterbijeonkomsten dezer Jongelings-Vereeni ging hebben velen weer hoelvrat genoegen geschonken. De overgangs-examens der leerlingen van hot Genootschap „Mathesis Sciontiarum Genitrix" in het gebouw der Hoogere Bur gerschool op do Pietorskorkgiacht, van don wintercursus 1899 1900, zullen al6 volgt plaats hebben: Maan dag-avond 26 Maart: 2° kl. A on B. Cyfer-, Slel- en Meetk. v. 7 1\ u. de heer C. L. v. d. Berge. 1® kl B en 2® kl. B. Geschiedenis do heer H. T. Van Urk. 1® kl. A en B. Meetkundig Rekenen 4® kl. AenB. Werktuigkundo do heer dr. F. A. H. Schreinemakers. Dinsdag-avond 27 Maart: 3° kl. A en B. Cyfer-, Stel- en Meotk. v. 7 1\ u. de heer J. Verwoy de "Winter. 4e kl. A en B. Natuurkunde 7| 8 do heer docts. J. C. Schalkwijk. 4° kl. A en B. Scheikunde 8 8£ do heer dr. E. A. Klobbie. 6e kl. Beschr. Meetk. en Perspectief 8|—9 do heer dr. F. A. H. Schreinemakers. 74-8 -85 -9 r, De mondelinge eind-examens zullen worden afgenomen Maandag 2 April, des avonds te 7 uren. De „Staatscourant" van heden bevat de statuten van de naamlooze vennootschap „Stoomfabriek van verduurzaamde levens middelen „De Ster", voorheen N. Wouterlood P.Jzn.", te Leiden. Doel is de fabricage en de handel in verduurzaamde levensmiddelen en hetgeen daartoe kan gerekend wordenzjj is een voortzetting van de zaken tot dusverre door den heer N. Wouterlood P.Jzn., to Leiden, onder z(jn eigen naam gedreven. Duur: 30 jaren. Kapitaal: ƒ130,000, verdeeld in 130 aandeelen van 1000, welke alle zyn geplaatst. Voor de eerste maal zyn benoemd tot directeur do heer N. Wouterlood P.Jzn. en tot commissarissen de heoren J. P. Van Lent en W. A. M. Reekers. Bij de firma Goupil, op de Plaats, te 's-Gravenhage, zal a. s. Maandag een proeve van schoonschryfkunst van bijzonderen aard worden geëxposeerd, te weten het door den heer J. Madlener, calligraaf, in middeleeuw- schen styl geschreven reglement van de Studenten-Vereeniging te Leiden, prijkende o. a. met bet Noderlandsche en het Leidsche wapen en de symbolen der vijf faculteiten. De 55ste algemeene vergadering van hot Nederlandsch Ondorwyzorsgenootschap zal dit jaar te Utrecht worden gehouden op 25, 26 en 27 Juli. Behandeld zullen o. a. worden de voorstellen van het hoofdbestuur, om 200 toe te staan aan do paedagogiache bibliotheek, 250 aan liet ondersteuningsfonds, en 1000 aan het bestuur van het herstellingsoord van den Bond van Ned. Ond., tot vorming van een stichtingskapitaal. De afdeeling Alfen aan don RJn stelt voor „De algemeene vergadering, van oordeel, dat het noodzakelijk is, dat het Genootschap een beslissing neemt in zake zijn houding tegenover do quaestie. „onderwys-rykszaak", draagt het hoofdbestuur op dit onderwerp niet bekwamen spoed in de afdeelingen aan de orde to stellen." Do heer L. C. F. Bigot, te Amsterdam, zal een vraagpunt inleiden omtrent de splitsing van moeilijkheden by het examen voor hoofd- onderwijzer en het rapport der commissie in zako verplichte schoolvergaderingen. Als plaats voor de volgende vergadering stelt het hoofdbestuur voor Enschedee of Leiden. BIJ de onlangs gehouden examens voor de hoogere onderofficiersgraden by het 4de regiment infanterie slangden: voor adjudant-onderofficier: sergeant-onder wijzer W. Guyken, van het 4de bataljon, aantal adspiranten 2; voor sergeant-majoor: sergeant-majoor titu lair P. Hinrichs, van het 2de bataljon, aantal adspiranten 1 voor sergeant, bestorad om zoo noodig de plaats van een luitenant te vorvullensergeant D. Van Roon, van het 3de bataljon, aantal adspiranten 6; voor sergeant-onderwyzersergeant Van Iperon, van het 5do bataljon, aantal adspi ranten 3. Aan het examen voor sergeant en fourier, waaraan werd deelgenomen door 38 deel nemers, voldeden 16 adspiranten en aan het theoretisch herexamen voor dien graad werd voldaan door 5 van de 8 deelnemers. De heer Christiaan Kissels, ingezetene van Sittard, aldaar op 85-jarigen leeftijd over leden, heeft bfi testamentaire beschikking de helft van zyn vermogen, dat in zijn geheel op nagenoeg 180,000 wordt geschat, gelega teerd ten bate van een tehuis voor R.-K. oude mannen en vrouwen, zoomede voor R.-K. weeskinderen, in te richten in het gebouw der liefdezusters te Sittard. By den gemeonteraad van Rotterdam is een voorstel ingediend om het electrisch kabelnet aan den linker-Maa.,oever zoodanig uit te breiden, dat daardoor versterking worde verkregen van de leidingen langs de Rijn haven Oost- en Zuidzijde; dat de mogelijkheid ontsta om op de terreinen der Gemeentelyke Handelsinrichtingen de openbare gasverlichting door electrisch licht te vervangen, en ten derde om voor het Noordereiland de levering van electriciteit voor de verlichting mogelyk te maken. Bovendien zullen de kabel3 van de Rijn haven worden doorgetrokken naar de Tweede Katendrechtsche haven voor electrische ver lichting on het leveren van kracht. Voor een en ander is een uitgaaf van 201,657 noodig. Te Utrecht is in den ouderdom van 74 jaren overleden mr. J. H. Beaujon, van 6 Dec. 1878 tot 26 Febr. 1892 lid on daarn3 presi dent van het Hoog Militair Gerechtshof. Luitenant-kolonel Hamming, tydeiyk belast met het bevel over hot derde regiment huzaren te 's-Gravenhago, heeft heden dat bevel overgedragen aan den nieuw-benoemdon commandant, luitenant-kolonel Ringeling. De heer Van Kerkwijk was heden na zyn jongste ongesteldheid weder in de ver gadering der Tweede Kamer aanwezig. Onder buitengewone deelneming vierde de z eer eer w. pater Hyacinthus Doesburg te Utrecht, gisteren zyn gouden priesterjubiló. Voorafgegaan door bruidjes en koorknapen in het. wit, omstuwd door een talrjjke schaar priesters, trok de jubilaris in plechtige processie omstreeks tion uren van uit het Dominikanor klooster het keurig versierd kerkgebouw binnen. Na het Voni-Croator van Beltjons voerde het zangkoor, dat de bekende solist-baryton Joh. Hoes onder zyn modewerkers tolt, op verdienstelijke wyzo de Mis van Weber uit. Als Presbyter assistent fungeerde de broeder van don jubilaris, pater D Doesburg, als diakon pastoor A. v. d. Berg, uit Rotterdam, als sub-diaken P. Poodt, prior te Utrecht, als ceremoniarus pater St. v. d. Pavert, ap. missionaris van Curarao en als cantoren do eerw. heoren Van Thiol en Weyers, terwijl de zeereerw. pastoor C. Zoetmulder zich van z\jn functie als commissaris van orde kweet. Met hot Te Deum van Hanau werd de kerkelijke plechtigheid besloten. De jubilaris is thans bjjna 25 jaar in bediening te Utrecht en is nog, ondanks zijn drie-en-zeventig jarigen leeftijd, altoos vol jeugdig vuur. Geen wonder dan ook, dat de deelneming in zyn jubileum den geheelen dag betoond meer dan bijzonder kan heeten en dat hem tal van kostbare cadeaux werden vereerd. Een commissie uit de notabele roomsch- katholieken in de gemeento Utrecht had zich o. m. gevormd, die den jubilaris een aan zienlijk bedrag ter hand stelde voor zyn veie armen. Met een bijzondere bedeeling van spek en brood konden ook de armen der parochie in do algemeene feestvreugde deelen. Mr. C. Fock, die met 1 April aftreedt als Commissaris dor Koningin in de provincie Zuid Holland, zal zich slechts tydelyk te Arcachon vestigen en is voornemens daarna weer hier te lande woonplaats te nemen. Het Congres voor openbare gezondheids- regeling zal 20 en 21 April te Arnhem byeenkomen en o. m. de ontwerpen woning wet en gezondheidswet in behandeling nemen. Het Congres zal 's avonds 20 April door het gemeentebestuur ten raadhuize ontvangen worden. In do gisteren te Gouda gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders der Stoomboot-Mij. Boskoop - Waddingsveen Gouda bleek uit de rekening, dat or in 1899 een winst behaald is van ruim 2700. Op voorstel van het bestuur word besloten 1000 of 5 pCt. i it ce keeren aan do aandeel houders, het reservefonds vol te storten tot het bij de statuten bepaalde bedrag van 25 pCt. van het maatschappelijk kapitaal, en de rest ad ƒ800 af te schryven op hot materieel. De heeren P. Van Nes Az. en W. A. Ver- bruggen werden als commissarissen herkozen. Voor Cronjó en zyn Sledegevangenen is by het dames-comité te Middelburg, met' inbegrip van giften uit Goes, Zierikseo en Vlissingen, in het goheol ontvangen 1224.66. Naar do heer Joh. Mulder namens de directie van den Tivoli-schouwburg aan het „Vad." heeft gemeld, zyn het do heer en mevrouw Brondgeest De Vries, die pogingen doen om een gezelschap in Den Haag te vestigen; „de heer en mevrouw Brondgeest, die dan ook op 1 September a.s. geen deel meer van zijn gezelschap zullen uitmaken", zooals de heer Mulder schryft. Do hoor Mulder schreef er, schynt het, niet by, dat dit uit treden hern leed doet, wat toch zeker het geval zal zyn. Voor hot toch al niet heel sterke Tivoli-gezelschap is Brondgeest's weg gaan zeker eon verlies ook al heeft hy er nog zoo weinig belangryks te doen ge kregen, wat wellicht juist do reden van het weggaan is. {N. R. C.) Op de aanbevelingslijst voor een rechters- plaats te Breda zyn geplaatst: mr. Rh. Feith, ambtenaar by het openbaar ministerie en de kantongerechten in het arrondissement's-Her- togenbosch J. Gratama, substituut-griffier by do rechtbank te Assen; L. Hoeffelraan, idem te Breda. Voor do kantonrechtersvacature te Druten mrs. A. Van Baar, D. Bastert, J. Hoeben, onderscheidenlijk griffiers by do kantonge rechten te Venloo, Breukelen en Druten. Het stoomschip „Java", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 22 Maart te Padang; do „Koning Willem 1", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 22 Maart te Padang; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 22 Maart van Suez; do „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, passeerdo 22 Maart Kaap St.-Vincent; de „Rotterdam" vertrok 22 Maart van Rotterdam naar Nieuw-York met 100 kajuits- en 800 tu6schendekspassagiers;de „Godó", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 22 Maart van Mar seille; de „Maasdam" arriveerde 22 Maart van Nieuw-York te Rotterdam. Bodegraven. Gistermorgen viel vlak by het Raadhuis, door het breken van een wiel, hot rytuig van dokter V., alhior, omver. De dokter en een heer, die mede in het rijtuig zat, kwamen met den schrik vry. De koetsier bezeerde zich nogal aan het hoofd. De burgemeester dezer gemeente heeft tegen Zaterdag 24 Maart, des voormiddags te halfelf, een openbare vergadering van den Raad belegd. Er bestaan by den Raad dezer gemeente plannen, om een nieuw schoolgebouw te stichten voor de openbare school A. Het tegenwoordig gebruikte gebouw blykt te klein te zijn. liillegom. Gisteren werd door den ambte naar van het O. M. by do rechtbank—to Haarlem, tegen den arbeider G. Yan N., alhier, wegens verduistering van drie bankbiljetten van 25 vier maanden gevangenisstraf ge- eischt Leimuiden. Ten gevolge van het schrikken van het paard had onze geneesheer, do heer C. Van Alteno, Donderdag-moi gen mot zyn rijtuig het ongeluk to water te geraken. Het had geen erger gevolg dan dat alles dik bemodderd weer op het droge kwam. Wou brugge. De leden van „Volksweer baarheid" vergaderden Woensdagavond in de zaal van het dorps-koffiehuis. Evenals YÓór acht dagen bij do oprichting der afdeeling was ook nu hot lokaal vry goed bezet. Na opening der vergadering met een in leidend woord door den voorzitter van bet voorloopig comité, werd overgedaan artikels- gewyze tot vaststelling van reglement, hetwelk behoudens oen onkele dactie-wyzi- ging, onveranderd werd goedgekeurd. Daar het bestuur uit vijf loden zal bestaan, volgde daarna de stemming tot samenstelling daarvan De vier leden van hot voorloopig comité, van wie wy reeds melding maakten, werden als dofinitievo bestuursleden schier algemeen gekozen. Als vyfde lid werd de benoeming aangenomen door den heer J. Thorn, nadat reeds de heeren H. P. De Boer, Bouthoorn, De Ridder, C. Stigter, Bosch, Van Heinessen en Ramp, hiervoor hadden bedankt, waardoor het moderamen alsmi voltallig was. Onmiddellijk werd nu overgegaan tot de reglementeering der schietvereoniging, waar omtrent tydroovende debatten worden gevoerd. Hoewel vorm en inhoud begrypeiyk en kort waren, namen de besprekingen daarover èn voor de leden èn voor het comité een goed deel van den avond in beslag. Tech echeneti nog velen niet genoeg doordrongen te zyn van het doel, waartoe op vele plaatsen in den lande en ook hier, de stoot tot oprichting van zoodanige vereeniging gegeven was, die slechts doelt tegen tyden van gevaar bruik bare krijgslieden vrijwillig to vormen. De benaming „Cronjé", de gevierde held van den worstelstrijd in Zuid-Afrika, naar wien do verooniging op voorstel van den ed. ach tb. heer Wichers, als voorzitter van het comité, genoemd werd, vond algemeene instemming, getuige het eenparig applaus. Hoewel het een vaak voorkomend ver schijnsel is, dat bondenen vereenigingen, hoe nuttig en goed ook, en in den beginne mot een flink ledental, langzaam aan in bloei afnemen of een kwijnend bestaan lijden, willen we hopen, dat de afdeeling Woubrugg*, waar hot een echt vaderlandsche zaak als deze geldt, reden van bestaan hebbe en houde. Is vóór twee jaren getoond waardig en flink als een rechtgeaard Nederlander te kunnen feest vieren by het Koninginnefeestgeve men dan nu ook blyk, als hot noodig wa9, vo»r het vaderland pal te willen staan, waarvoor oefening zeker oen eerste voreischte is. Zegwaard. Woensdag-morgen had hier oen ongeval plaats, dat betrekkelijk nog goed Is afgeloopon Van Benthuizen kwam een tilbury aangereden, waarin twee personen. Op don Bleiswykschen weg had den vorigon avond een stoelenmattersfamilio haar tenten opge slagen en had haar woonwagen zoodanig geplaatst, dat verschillende paarden er bang van waren. Ook dit paard schrok, sprong op ztf en sloeg met de tilbury om; daarop werd deze op haar kant oen eind meegesleurd en 3) Dit alles trok in een oogwenk aan vrouw Midler's geest voorbij, terwijl zij haar zoon be schouwde, die onrustig, met haastige schreden door do kamer liep. „Dus een vrouw heeft je zoo ontevreden gemaakt?" had vrouw Miiller Hans toe geroepen en er vervolgens by gevoegd: „En tot welke soort van vrouwen be hoort zy?" De jongo man bleef nu vóór haar staan. „Moeder," begon hy teeder. „Hélène heeft my wel ontevreden gemaakt, maar ook onuitsprekelijk gelukkig. Ontevreden, tot ondraaglijk wordens toe ontevreden over de armzaligheid van mijn bestaan, over de onmogelykheid, om de beminde vrouw ook maar een klein gedeelte te kunnen aanbieden van hetgeen waaraan zy van kind af gewoon was. O ja, ik ben ontevreden, maar toch gelukkig, want - wilt gij my deze geheim zinnigheid ook vergeven, moeder? sinds byna een jaar is Helène mijn vrouw." „Ben je getrouwd?" stamelde vrouw Müller en sprong van haar stoel op. Hans knikte, torwyl hij haar zacht op de canapé drukte. Hy gevoelde zich blijkbaar nu veel lichter om het hart en iets als een schalksch lachje speelde om zijn lippen, toen hy zeide: „Ja ik ben echtgenoot en vader. Uw kleinzoon, hy heet Gottfried, evenals myn goede vader is reeds zeven weken oud." „Zeven weken," herhaalde de vrouw ver bijsterd. Hans was naast haar gaan zitten. De oogen- blikkelyke opgeruimdheid was reeds weer verdwenen, en de treurigheid, dio oven te voren in zyn oogen was te lezen, was terug gekeerd, en daarnaast was nog iets anders te zien: schaamte en bittere verlegenheid. „Kunt gy het nu begrijpen, waarom ik hier zoo in huis val?" vroeg hij haperend. Zy knikte. „Het gaat jou en je familie slecht, je hebt hulp noodig," zeide vrouw Muller en zy schoof haar hand daarby onwillekeurig in die van haar zoon, dio door dit biyk van moederlijke hartelijkheid zóó aangedaan werd, dat hem de tranen in do oogen kwamen. „U is dus niet boos op mij?" riep hy uit. Zy schudde het hoofd. „Ge zilt nn eenmaal zoo! Je hebt je ge- heele leven alleen gevormd, waarom zoudt gij mij dus hebben moeten vragen, toen ge een vrouw naamt? Dat het een wettig huwelijk is, stel ik voorop." „Het is een wottig huwelijk hetwelk echter myn lieve vrouw haar ouders en een onbezorgd leven kostte, want Hélène's familie was er niet voor, dat zy de vrouw van een weinig bekenden tooneelspeler zou worden." „Dat laat zich begrijpen," bracht vrouw Müller in het midden. „Het is immers ook een feit, dat zy en jij met het kind tot aan den hals in de ellende zit. Zoo is het toch, nietwaar? Als het niet zoo ware, zoudt gij nimmer hierheen zijn gekomen." „U kent my goed, moeder! Ja, wanneer ik my nog alleen kon helpen, zou ik u niet lastig vallen. Tot dusver konden wy, wel is waar met ach en wee, het leven er by houden. Hélène is immers een engel, die nooit klaagt maar ons kind is nu ziek en heeft hulp noodig. Ik weet het, moeder, gy helpt hem." „Natuurlijk. "Wie zou het anders doen? Gode zy dank, myn overgespaard geld zal u voor langen tyd uit den nood helpen." Vrouw Müller stond op. Zy begaf zich naar oen kast, waaruit zy eenige papieren van waarde nam, die zy voor Hans neerlegde, waarbij zy oenvoudig zeide: „Daar, kind, daar is, wat ik je dadelyk geven kan. Een appeltje voor den dorst hob ik nog wel." „Een appeltje voor den dorst, dat ik u gedeeltelijk afkaap, ik, die gehoopt had, u mede in een leven omhoog te dragen, dat niet alleen uit inspanning en dienstbaarheid bestaat." Vrouw Müller legde hem de hand op den mond. „Houd je stil," zeide zy byna heftig, „wat gy daar denkt is hoogmoed, waarvan al de droevige ervaringon je dus nog steeds niet genezen hebben. Ik dank God, dat Hy my, arme weduwe, dezen dienst heeft laten vinden. Waar krygt men zulk een heer? Hoeft hy niet voor je als een bloedverwant gezorgd? Behandelt hy my niet altyd met dezelfde goedheid „Die gy echter ook als geen andere verdient. O, moeder, ik ben immers ook erkenteiyk voor alle goedheid, welke de heer Winkelmann u en my bewezen heeft en nog bewyst, maar ik zou u toch het liefst by my gehad hebben." „Opdat wy samen hadden kunnen verhon geren," merkt de vrouw bitter op. „O, Hans, wanneer g(j ten minste nu naar een goeden raad wildot luisteren! Zie van het theater af l Zoo gy voldoende talent bezat, dan hadt gy daarmee toch verder moeten komen." „Talent," zeide Hans schamper lachend, „zeg liever geluk. Men heeft my duizendmaal gezegd, dat ik een uitstekend karakterspeler was, maar wat helpt my die lof, wanneer er geen practisch succes op volgt!" „Dat zeg ik ook en daarom is my myn eigen zuur verdiend geld zooveel waard, want het maakt my onafhankelyk van andoren. Waarom kykt gy zoo? Ik zeg dit niet met eenige bedoeling. Jou kost het smeekeD immers zooveel moeite, dat men je gaarne, o zoo gaarno geeft. Ga er dus niet onder gebukt, dat je nu hulp noodig hebt." „Ja, ik haal u het loon uit den zak, hot zuur verdiend loon, zooals gy zelve zegt, wat ik ook gaarne aanneem, want dat gy zelve het hek opendeedt, bewyst mij, dat gy nog altyd alleen al het werk in huis verrichten moet." „Zoo is het ook. De heer Winkelmann heeft een hekel aan nieuwe gezichten, ik mag er dus geen meid op na houden." „Gy zult nog aan deze gril van den zonderling ten gronde gaan." „O, men werkt zich niet zoo gemakkeiyk dood. Ik word wel eiken dag ouder en rust zou my somtyd8 goed doen, maar kan ik daarom van hem, die zooveel voor jou gedaan heeft, vergen, dat hy, tegen zyn zin, iemand in huis neemt? Dat zou maar tot onaan genaamheden leiden." Vrouw Müller zuchtte. Er ontstond een lange pauze. „Heeft hy dan ten minste voor je ouden dag gezorgd?" vroeg Hans plotseling. Zyn moeder schudde het hoofd. „Hy is immers zoo bang voor den dood. Hy denkt er niet aan, een testament te maken." „En hy is toch reeds zoo oud." „Over de zeven en tachtig." Weer bewaarden beiden het stilzwygen, tot eindelyk vrouw Müller dit verbrak. „Gy zyt zeer veranderd," merkte zy op. „Vroeger hebt gy nooit naar dergeiyke dingen gevraagdtoen kon hot geld je weinig schelen." „Ja, dat is nu geheel anders geworden," stemde hy toe. „Sinds ik een vrouw heb, een aan voornaamheid gewone, zwakke, ziekelyke vrouw, die ik aanbid, en sinds ik een zoon bezit, die vanwege onze armoe'ie wellicht zal sterven, sinds dien tyd is een begeerte naar bezit, een gelddorst in my ontwaakt, welke my er toe brengen konden oen misdaad te begaan, om slechts deze beiden to kunnen verschaffen, wat zy noodig hobben. O, moeder, moeder, menigmaal ben ik voor myzelven bang, zóó verbitterd ben ik jegens de ryken, zóó begoerig naar bezit ben ik geworden." Hy was opgesprongen en draafde weer in de kamer op en neer. Zyn moeder keek hem verschrikt na. Wat gloeiden zyn oogen! Wat trilden zyn lippen! Hy zag er bepaald uit om bang voor te zijn. Vrouw Müller sprak kalmeerend tot hom en hy werd ook spoedig weer rustiger, hij nam zelfs aan de tafel plaats en deed zich op een wyze aan de hem voorgezette spijzen te goed, die voor de leegte van zyn maag getuigde; ondertusschen vertelde hy zyn moeder v n het geluk en het leed van zyn leven en uit e k zyner woorden sprak do hartstochtolyke liefde, welke hy voor vrouw en kind en voor zijn beroep koesterde. Het laatste alleen begreep zyn moeder niet en met een zekere ergernis maakte hy uit haar opmerkingen op, dat zy niet aan deze voorliefde, ma&r wel aan zyn talent twyfelds. iWerdt verwfydj

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1