N°. 12294 WoensdagSl IVCaart. A'. 1900 gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon' en feestdagen, uitgegeven* Eerste Blad. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZES COURABT» Voor Lel'lea per 8 tnaandafi: Franco per post»- Afzonderlijke Nommers 9 t.ffo K 1-40, - 0,05i PBtJS DEB All VERTEN T1ÜNI VÏB I -^>8 rogtls f 1.06. lodoro regel meer 0. 17|. Qrooters letters naar plaats ruimte Voor het jncasgeerep bot® do stad Wprdt 0.06 herelteodi J'" Dit nominer bestaat uit TWEE Bladen. Öffiöiëolo Kennisgeving. AJlosaing; Geldlecning. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen tor algemeeDo kennis, dat b|j de op beden plaats gehad hebbende uitloting van obligatiën. ten be drage van ƒ16,000, behoorende tot de 3-percents- Geldleening. groot f 1,069,000, aangegaan krachtens Raadsbesluit van 1 Februari 1896, goedgekeurd bij beschikking van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, dd. 3 Februari 1896, G- S. No. 17, zijn uitgeloot de nummers: 19, 147, 148, 329, 357, 371, 524, 551, 583, 593, 633, 750, 776, 846, 869 en 1003, welke op den laten Juli e. k. aflosbaar zijn gosteld, op welk tijdstip die obligatiën ophouden rente to dragen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. WAS, Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 19 Maart 1900. Leiden, 21 Maart. Het overlijden van mr. G. De Vries Azn. hoeft in het curatorium der Thorbecke-stichting een plaats doen ledig vallen. De faculteit van rechtsgeleerdheid aan de Leidsche Universi teit, aangewezen om in de vacature te voor zien, heeft, tot lid van het curatorium benoemd mr. P. W. A. Cort van der Linden, minister van justitie. De 2de luit. J. Irish Stephenson, van het 2de reg. vest.-art., die 1 Mei ontheven wordt van zijn detacheering by de rijschool te Bergen-op-Zoom, wordt alsdan ingedeeld by het 2do reg. veld-art. te Leiden. De 2de luitenant der infanterie van het Indische leger P. H. G. Wilier, thans met ver lof te Leiden, wordt met 1 April voor den tijd van een maand gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot. Do Koninginnen zullen hedenavond het laatsto „Diligentia"-concert in dit seizoen in Den Haag by wonen. De Bloemen- ön Plantencommissie der Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde heeft in haar Maart-vergadering o. a. toëgekend voor 6 Spiraja (Astilbe) in soorten, gedurende de drie laatste jaron in den handel gebracht, de zilveren medaille aan de heeren Gt. Van Waveren Kruyff, te Sassenheim. Gisteravond had ten Hove een Thé plaats, waarop het corps diplomatique genoodigd was. In de groote balzaal werd een concert gegeven door Mengelberg (piano) en Joh. Messchaert (zang), dat door Hare Majesteiten van hot begin tot het einde werd bygewoond. Op het zestal voor predikant by do Ned.-Herv. Gem. te Delft komen voor dr. F. Los, te Barneveld, en ds. W. Zylstra, te Kesteron. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. to Rynzaterwoude door ds. A. C. La Grand, te Woubrugge. De heer A. Renier Jz., sedert 1887 predikant der Ned.-Herv. Kerk teIJselmuiden, herdenkt heden den dag, waarop hy vóór 25 jaar het predikambt te Wilnis aanvaardde. De heer Renier is ook te Bergambacht en Elspeet predikant geweest. In de kosten voor het Hof van Arbi trage is ons Ryk, zoo meldt men, voor ongeveer een veertigste deel in de kosten aangeslagen. Te Landsmeer (N.-H.) heeft de Raad tot gemeente-ontvanger benoemd den heer T. J. Tysen, uit Voorschoten. Tot gemeente-secretaris van Schiedam is bonoomd mr. Bisschop, secretaris der gemeente Vlissingen. Don lsten April a. s. zal het 25 jaar geleden zyn, dat de muziekcorpsen by de zeven regimenten infanterie hier te lande, evenals dat by het regiment grenadiers en jagers, tot sta fmuziekcorpsen werden ver- hevqr Do Geneeskundige Raad van Zuid-Hol land achtto in zijn gisteren gehouden zitting (zie ons vorig nummer) met betrekking tot de Gezondheidswet de door de Regeering voorgestelde getalsterkte van gewone leden van den gezondheidsraad (drie) onvol doende en vereenigde zich met het voorstel der commissie van onderzoek. De Raad be sliste, dat de gezondheidsraad eigen werk plaatsen voor onderzoek tot zyn beschikking behoort to hebben, en veroenigde zich in beginsel mot de aanstelling van deskundige ambtenaren. Ten slotte werd de wenschelykheid uitge sproken oen corps van mindere sanitaire beambten te scheppen (de in het voorstel der commissie bedoelde hoofd- en andere opzichters). De bespreking van het ontwerp-Woningwet is tot een volgende vergadering verdaagd. In een algemeene vergadering van aan deelhouders in de Maatschappy „Zeebad Schoveningen" is besloten tot uitgifte van de nog in portefeuille zynde 180 aandeelen a IU0O, in verband met de belangryke bouw werken, enz. Tot commissaris werd met algemeene stemmen benoemd de heer baron H. A. Clifford, hofmaarschalk van H. M. de Koningin. De koning van Italië heeft benoemd tot ridder in de Kroonorde den heer E. B. De Visser, ingenieur by Siemens en Halske, te Beriyn, een vroegeren landgenoot (te Arnhem woonachtig). De onderscheiding werd hem toegekend ter erkenning zyner verdiensten by don aanleg van belangryke electrischo werken in Italiö. Ged. Staten van Gelderland hebben, met veroeniging van het besluit van den Raad dier gemeente, in hun gistermiddag gehouden vergadering besloten den heer G. J. C. PJantenga niet toe te laten als lid van den Raad der gemeente Nymegen. Do Kamer van Koophandel te Vlissin gen heeft besloten adhaesie te schenken aan het adres van de Veroeniging van Nederland- sche werkgevers, om by de Eerste Kamer er op aan te dringen het ontwerp-Ongevallenwet niet aan te nemen. Ook de Kamer van Koophandel te Haarlem heeft een adres gericht tot de Eerste Kamer, waarin wordt uiteengezet, waarom de Haar- lemsche Kamer een tot-stand-koming van de Ongevallenwet niet acht in 's lands belang. Uitvoerig zet de Kamer haar bezwaren tegen het wetsontwerp uiteen en spreekt ten slotte de hoop uit, dat de Eerste Kamer aan het ontwerp haar goedkeuring zal onthouden. De tot een ongekend hoog bedrag gestegen steenkolenprijzen zullen ook te Dordrecht hun invloed op den gasprijs doen gevoelen. Men betaalt daar voor het lichtgas 7 cent, voor het gas voor andere doeleinden dan verlichting bestemd verkeerdoiyk ook wel kookgas geheeten, want het dient ook tot verwarming en tot dryfkracht 5 cents per kub. meter; pry zen, die niet laag mogen genoemd worden, als men de winst, die de gasfabriek afwerpt, in aanmerking noemt. Ingovolge het gisteren genomen raadsbesluit zal het lichtgas op 7 cent biyvon, doch het andere gas wordt voortaan ook tegen 7 cents berekend, alleen echter voor nieuwe contrac tanten. De tegenwoordige consumenten biy- ven 'het oude tarief betalen. Men schynt dezen door de voorwaarden van levering vooralsnog niet te kunnen troffen. De Antwerpscho. gemeenteraad heeft een krediet van 1500 fr. toegestaan voor het marmeren borstbeeld van Catharine Beersmans, dat in den foyer van den Vlaamschen Schouw burg zal worden geplaatst. Het „Vaderland" bericht, dat leden van hejt Rotterdamsch Tivoli-gezolschap pogingen doen om een nieuwen schouwburg te stichten in Den Haag. Het blad wenscht samenwerking met een daar „nog altyd bestaande Schouwburg- maatschappy." Het stoomschip „Smeroe", van Rotter dam naar Java, passeerde 20 Maart Gibraltar de „Werkendam" arriveerde 20 Maart van Rotterdam te Nieuw-York. Bodegraven. J.l. Maandagavond hield ons Nutsdepartement zyn laatste openbare ver gadering in dit seizoen. In deze bijeenkomst trad voor een talryk publiek op de heer J. C. Van der Gryp, van 's-Gravenhage, die reeds meermalen op wedstryden in uiterlijke welsprekendheid bekroond is geworden Met een tiental voordrachten heeft de heer Van der Gryp allen aanwezigen een paar genot volle uren bezorgd. Hoewel de voordrachten overbekend waren en de meeste daarvan op het Nut meermalen alhier zyn voorgedragen, had de declamator er toch veel succes mede. Zyn wyze van voordragen zoowel in het ernstige als in het komische was meosterlyk. Eindeljjk zal de rederykerskamer „H. K. Poot", alhier, weder iets van zich laten hooren. Donderdag a. s. zal zy haar 114do openbare vergadering houden, waarin het 40-jarig be staan dor kamer zal herdacht worden. Met medewerking van eenige dames zullen by deze gelegenheid opgevoerd worden „Een nieuwe leus" door Marcellus Emants, en „Borefs Klondyke", of „Door den President 1" revue in één bedryf. By do op 20 Maart alhier gehouden ver- kooping van 4 perceelen wei en hooiland en boomgaard en tuin, ten overstaan van de notarissen Fuhri Snethlage en Koning, hebben de perceelen 1 on 2 te zamen opgebracht ƒ9720, perceel 3 bracht op 2700 en perceel 4 (boomgaard on tuin) 4095. Door den veehouder Beyen, alhier, is een vet varken verkocht aan de Gebr. Van der Geest, dat het buitengewone gewicht heeft van 742 pond. Gisteren met den marktdag had dit dier, dat in den stal van don heer Oudejans was, van talryke boeren veel bekijks. Leimuideii. De laatst ingoiyfde dienst plichtigen der nationale militie van de lichting 1900 uit deze gemeente, zyn als volgt by de verschillende corpsen ingedeeld geworden: G. C. Charlet, F. Van Bostelen, A. Verzaal en B. Saras, by het 4de reg. infanterie te LeidenJ. Nagtegaal by het corps pontonniers te Dordrecht, en H. Boef by de torpedisten. Het aantal lotelingen der nationale militie voor de lichting 1901, zal hier dit najaar 24 bedragen, wat, in verband met de bevolking der gemeente, bepaald een hoog cyfer kan worden genoemd. Lisse. De loteling P. J. Van Zeist, den 7den Maart jl. by de nationale militie ingedeeld, is thans afgekeurd en in zyn plaats opgeroepen de loteling N. Langelaan, die op Maandag 23 April a. s. zal worden ingedeeld. Oudshoorn. Door den minister van water staat, handel en nijverheid is vergunning verleend aan den heer C. Pannevis, alhier, tot het plaatsen van een ketel in do schroefsleep- boot Haarlemmermeer 7. Door den heer P. Van der Byl, alhier, is aan het gemeente-bestuur vergunning ge vraagd voor het bereiden van vruchten-sappen in perceel Sectie C No. 1331. Valkenburg. De bevolking dezer gemeente, verdeeld naar de verschillende gezindten, be stond op 1 Januari 1900 uit: Noderd.-Herv.264 m. en 259 v. Tot. 523 pers. Gereform.: 64 en 47 111 Roomsch-Kath.15 en 19 34 Waalsche Gem.: 1 en 1 B Lutherschen: „enl„„ 1 344 en 326 670 In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad is besloten, om, be houdens goedkeuring van Gedeputeerde Staten dezer provincie, de herberg „Het Wapen van Valkenburg" voor 6 jaren ondershands te verhuren aan den heer A. Van Paridon, te Katwyk aan den Ryn. Voorschoten. Volgens de 10-jaariyksche volkstelling bedroeg hot getal inwoners dezer gemeente op 1 Jan. 11. 2794, nl. 1389 m. en 1405 vr. Dezen waren als volgt verdeeld: m. vr. tot. Kom der gemeente 598 636 1233 Leidsche weg 238 182 420 Wyk C (Haagweg en Papelaan) 320 371 691 Ryndyk 233 217 450 Totaal 1389 1405 2794 By de vorige volkstelling bedroeg het zielental 2461, zoodat de bevolking in 10 jaren mot 333 inwoners is toegenomen. Zwammerdain. Gistermorgen had alhier aan de schutsluis op de Liendo een ongeval plaats, dat nog byzondor goed is afgeloopen. Eenige werklieden waren bezig een machine, benoodigd voor het nieuw te bouwen gesticht te Nieuwkoop, over te Schepen. Een rytuig, waarin twee geestelyken gezeten waren, moest daar passeoren.Hot paard schrikte, wat ten gevolge had, dat paard en rytuig te water geraakten; de koetsier had nog juist den tyd van den bok te springen. Mot eenige krachtsinspanning gelukte het de heeren gees telyken uit hun benarden toestand te bevry- den; zy kwamen dan ook mot den schrik on een nat pak vrij. Het paard, eveneens op het droge gebracht, werd opgestald by den caféhouder Niekerk alhier, en men bracht 't des middags in goeden welstand naar den eigenaar P. v. Bentum, te Bodegiaven. Hot rytuig bekwam eveneens veel schade. Wassenaar. Gisteravond hield de afd. Wassenaar van de Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur een vergadering om te bespreken of het mogelyk zou zyn een tentoonstelling van afgesneden bloemen te houden. De voor zitter deelde mede, dat het bestuur er in ge slaagd was een geschikt lokaal te vinden en wel by den heer Van der Meer aan het Bosch hek. Daar de vergadering niet druk bezocht was, wenschte de voorz. te vernemen of men de vergadering zou vordagen of dat de be sprekingen zouden plaats hebben. Na stem ming werd tot liet laatste besloten. Het bestuur stelde daarna voor om een ten toonstelling te houden. Dit werd aangenomen. Het volgende voorstel was om do baten onder de deelnemers te verdeelen of by een tekort dit door de deelnemers te doen betalen. Schoon dit voorstel eerst werd goedgekeurd, kwam men er toch op terug, omdat men meende, dat het moeilykheden zou opleveren. Zy, die pry zen verkregen, zouden gelyk staan met de anderen. Wie weinig inzendt, heeft even veel lusten of lasten als hy, die een groote verzameling zendt. Daarom stelde de Voorzitter voor 50 pCt. der baten te besteden voor pryzen en 50 pCt. voor alle deelnemers. Het mogelyk tekort evenwel zou door allen moeten worden ge dragen. Dit voorstel werd aangenomen. Een programma werd opgesteld en zal aan alle leden der afdeeling worden toegezonden. Inzenders moeten vóór 3 April aangifte doen. Het bestuur behoudt het recht inzendingen te weigeren. Wat op het programma niet gevraagd is, kan toch worden bekroond. Dit blyft ter beoordeeling van de jury. De tyd der tentoonstelling werd bepaald op omstreeks half April. Bekroningen zullen worden toe gekend voor tulpen, narcissen, hyacinten, couronne imperial, bouquetten van bol- en knolgewassen en voor de schoonste vakken. In het vorige jaar werd binnen deze gemeente verbruikt 25000 liter sterken drank. Het aantal inwoners bedraagt 3600 en het aantal huisgezinnen kan op ruim 700 gerekend worden. TJit de „Staatscourant. Kon. besluiten. Aan mr. G. p. A. Sopers, op znn verzoek, met ingang van 1 Juni 1900, eervol ontslag verleend als kantonrechter te Oss. Aan den ontvanger der directe belastingen en accijnzen S. H. A. Begeraann, te Nijkerk c.a., op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Pensioen verleend aan H. Van Reijerdam, ge wezen adjunct commies bij het departement van financiën, ƒ198; aan H. Verhaar, weduwe van den gewezen kommies 2de kl. bij 's Rijks belastingen J. F. Van Hems, ƒ213. Het kantoor der invoerrechten te Eysden (land), met iDgang van 1 Mei 1900, gerangschikt in de eerste categorie der kleine ontvangkantoren, waar te nemen door een kommies-ontvanger. Min. beschikkingen. Mot ingang van 1 April 1900 benoemdtot directeur der Rijks normaallessen te Charlois (Rotterdam), W. Korte- weg, onderwijzer bij die inrichting; bij de Konink lijke bibliotheek tot4den as3istont, W. J. Boogmans Wzn., te 'a-Gravenhage. De luitenant-ter-zee lste kl. J. G. J. graaf Van Hogondorp, uit Oost-Indiö in Nederland terugge- keeid, is op non-activiteit gesteld. De officier van administratie 2de kl. C. J. Eeg, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met 21 dezer op non-activi teit gesteld. Do luitenant-ter-zee 2de kl. bij de Kon. Nederl. Marine-reserve H. K. Van der Goot wordt, met 4 Mei a. s., ontheveu van zijn plaatsing aan boord van Hr. Ma. monitor .Reinier Claeszen." De luit.- ter-zee 2de kl. b(j do reserve J. Baron wordt, met 29 Maart a. s., geplaatst aan boord van genoemden monitor, onder intrekking zijner plaatsing aan boord van Hr. Ms. pantserscbip .Evertsen" terwijl de luit-ter-zee 2de kl. K. ZeeveD, met laatstge- melden datum, geplaatst wordt aan boord van ge noemd pant8erscbip. Reservekader bij de infanterie en de vesting artillerie. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat: lo. het examen van hen, die wenschen te wor den toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor het reservekader bij de infanterie en bij de vesting-artillerie, dit jaar zal plaats hebben op 25 Juli a. s., en zoo noodig op een of meer vol gende dagen; 2o. in verband daarmede de aanmelding voor bet examen moet plaats hebben vóór 25 Juni a s. bij den hoofdofficier voor het reservekader, te 'a-Gravenhage, Paramaribostraat 11, door bet in zenden der kennisgeving volgens het daarbij ge voegde model; 3o. het meerbedoelde examen dit jaar zal wor den afgenomen te Amsterdam, Arnhem, Assen, Breda, Deventer, 's-Gravenhage, Groningen, Den Helder, Leeuwarden, Maastricht, Middelburg, Utrecht en Gorkum; 4o. aan het examen ook kan worden deelge nomen door heo, die, in het iaar 1883 geboren zijnde, op den dag of op een aer dagen, waarop liet examen wordt gehouden, den leeftijd van 17 jaar nog niet hebben bereikt. Tweede kamer. Voortzetting van het debat over het Leerplicht- ontwerp. De heer Van Karnebeek, voorstander van herhalingsonderwys, verklaarde, dat hy met de voorgestelde regeling echter niet kan meegaan, omdat dat onderwys daarby niet genoegzaam geregeld wordt. Vooramen- deoring achtte spr. de zaak niet vatbaar. De heer De Beaufort in beginsel voor herhalingsonderwys bestrydt echter de rogeling daarvan in dit ontwerp. De over tuiging van het nut van horhalingsonderwys is nog niet voldoende by ons volk doorge drongen; en het thans verplichtend voor- schryven van dat onderwys zou te diep ingrypen in ons volksleven. Daartegenover verdedigde do heer Hennequin het voorgestelde herhalingsonderwys, dat, goed aangepakt, en by goede bezoldiging van het per soneel, naar sprekers overtuiging van onbe rekenbaar nut zal zyn. Hy hoopt, dat de Minister er in zal slagen de zaak tot een bevredigende oplossing te brengen. De heer Van Gilse verdedigde het herhalings onderwys, waarvan z. i. door de tegenstanders de bezwaren te breed uitgemeten en de voor- doelen onderschat worden. Als aanvulling van oen 6-jarigen cursus is herhalingsonderwys onmisbaar. De heer Smeenge sloot zich aan by de ver dediging van 's Ministers standpunt. Goed ge regeld herhalingsonderwys heeft zeer veel nut en zal z. i. wel degelijk ook ten platten lande gewaardeerd worden en de sympathie der bevolking hebben. Leerplicht De heer Ketelaar heeft zyn reeds vroeger ingediend amendement gesplitst en stelt nu voor: lo. het aantal uren, dat jaariyks aan her halingsonderwys wordt gewyd, van zes en negentig te brengen op honderd vier en veertig 2o. het woord avonduren te vervangen door uren. De heer Tydeman stelt voor: In art. 34 het 3de en 4de lid van art. 17 dor wet tot regeling van het lager onderwys, te lezen als volgt: De gemeer.teraad regelt den omvang van hot herhalingsonderwys on de wyze, waarop het zal worden gegeven, naar plaatselyke be hoeften, met in-acht-neming der volgende voor schriften lo. dat het ten minste gedurende zes en negentig uren moet worden gegeven (zoodat de bepaling omtrent avonduren vervalt). 2o. te behouden zooals het nu luidt. (D© Regeering had voorgesteld sub 2° to bepalen, dat het herhalingsonderwys moet omvatten ten minste vier vakken van onderwys, waar onder ten minste twee, welke begrepen zyn onder het gewoon schoolonderwys). Verder om de volgende alinea's, welke de Reg. onveranderd wilde laten, te lezen ate volgt: 3o. dat het zóó moet zyn ingericht, dat ouders, die hun kinderen niet meer dan 96 uren herhalingsonderwys in het jaar willen doen genieten, die kinderen oen geregelden cursus kunnen doen by wonen, zonder dat dit aantal uren wordt overschreden; 4o. dat er, behoudens door Ons voor be paalde gemeenten of gedeelten van gemeenten te verleenen vrystelling, voor de meisjes, hetzy dezen al dan niette zamen met jongens aan de lessen deelnemen, gelegenheid moet zyn om buiten avonduren 96 uren in het jaar herhalingsonderwys te genieten; 5o. dat voor het horhalingsonderwys, buiten avonduren, niet meer dan twee halve dagen in de week mogen worden besteed; 6o. dat gedurende de uren, voor het herhalingsonderwys aangewezen in de daar voor bestemde lokalen aan de klassen der gewone lagere school, welke in die lokalen worden onderwezen, geen gewoon lager onderwys wordt gegeven. Een lesuur, des namiddags te 5 uren ot later aanvangende, wordt geacht tot de avonduren te behooron. Uit den aanhef van het Regeeringsartikel wenscht de heer Tydeman te doen vervallen de bepalingen dat aan hen, die het gewoon schoolonderwys genoten hebben, gelegenheid worde gegeven tot het genot van herhalings onderwys en dat dit onderwys zich ook kan uitstrekken tot buiten de gewone schoolvakken, alzoo de geheele regeling aan den Gemeente raad overlatende. Vervolgens heeft de heer Tydeman voor gesteld een wijziging in art. 35 van de leerplichtwet, hoofdzakolyk met het doel om uit te maken, hat de meisjes van herhalings onderwys op avonduren zyn vrygesteld. Eindelyk stolt hy voor in de slotbepaling van de wet, op te nemen, dat vóór do invoering van het herhalingsonderwys wordt bepaald op welke gemeenten of gedeelten van gemeenten het voorloopig nog niet en op welk tydstip het herhalingsonderwys wèl in werking zal treden, met dien verstande, dat uiterlyk na 5 jaren de invoering plaats hoeft. Verkeer op openbare wegen. De minister van waterstaat, enz. heeft nader medegedeeld, dat de voorschriften in het tweede lid van art. 2 van het wets ontwerp tot verzekering van de veiligheid van het verkeer op de openbare wegen, enkel voor bepaalde plaatsen van kracht zyn, ter- wyl zy slechts, op bepaalde onderwerpen betrekking kunnen hebben. De voorschriften zullen alleen daar gegeven worden, waar zy door de plaatselyke toestanden worden ge vorderd. Gemengd Nieuws. De heer A. Van Nood Jr., die zich sedert enkele jaren voor het overbrengen van inboedels aanbevolen houdt, heeft zich thans de kosten getroost van een flinken, van binnen bekleeden verhuiswagen, welke niet alleen veel ruimte aanbiedt, maar uitwendig er ook net geschilderd uitziet. De lichtgroone hoofd kleur, voorzien van de noodige opschriften, springt goed in het oog en is dus wel ge schikt om de reclame in de hand te werken. We behoeven van den blykbaar degelyken wagen verder niet veel te zeggen, want by na ieder heeft hem op zyn kruistochten door verschillende gedeelten der stad heden kunnen zien. Den heer Van Nood zy toegewenscht, dat hy er veel vertrouwen mee moge genie-: ten, voomamelyk ten behoeve van verhuizing gen binnen de geraeenteiyke grenzen, want van personen, die Leiden gaan verlaten, hooren we liever niet; immers, heel gaarne zal ieder zien, dat er integendeel wat meer naar hier) kwamen. Het adres van den ondernemer is:' Vliet, hoek Molensteeg. Aan den heer J. Van der Stok, in glas, porselein en aardewerk, alhier, is wederom de levering opgedragen voor de benoodigdheden der verschillende buffetten op het feestterrein tydens de aanstaande Leidsche Maskeradefeesten; zynde ongeveer veertig duizend stuks. Door de politie alhier is gisteren aangehouden zekere A. E., die nog twee dagen hechtenis te goed had, waartoe hij was ver oordeeld door het kantongerecht te's-Graven hage. Hy is naar Den Haag getransporteerd, ter beschikking van don betrokken ambtenaar van het O. M. aldaar. G i 8 t e r n am i d d a g streek een 8-jarig jongetje een speelkameraadje in het oog met een stokje met teer, ten govolgo waarvan de kleine niet weinig pyn lood. Hy is door een agont van politie naar het Zieken huis geleid, waar men het oog heeft uitge- wasechen. Een vijftal fabrieks jongens hebben zich gisteravond op het pohtiebureel alhier te verantwoorden gehad wegens het plegen van allerlei balddadigheid op den Ouden Singel, tot grooton overlast van schippers, die aldaar met hun vaartuigen lagen. In dronkenschap heeft L. B., 19 jaar, boomkweeker te Waddingsveen, op 3 December een glasruit stukgeslagen, zich bevindende in de woning van den veldwachter P. Van der Glas, aldaar. Tegen beklaagde, die gisteren niet voor de Rotterdamsche rechtbank was verschenen, te 5 dagen gevangenisstraf geöischt. Het station van aankomst te Seheveningen van den aan te leggen elee- trischen spoorweg Rotterdam Seheveningen

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1