Om een hal tod een tl Er wae Dinsdag by den Haagschen Baad Ingekomen een missive Tan Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollan J, dd. 30 Januari 11. Q. S. No. 50/1, ten geleide van een afschrift der beschikking Tan den minister Tan binneolandeche aaken Tan 26 Januari te Toren, No. 975/1, afd. A. Z. O., betrekkelijk de vaststelling der Rijks-vergoeding in de kosten van het lager onderwijs dezer gemeente over 1898. En wat houdt deze beschikking van den Minister wel in? denkt de nieuwsgierige lezer. Dat 's-Qravenhage over dat jaar f 0.006 te weinig genoten heeft. Er staat niet zoo maar ordinair een halve «ent te weinig, neen er staat behoorlijk In een olficiêele tiendeelige breuk van een onder deel Tan een golden NeJorl. ct.0.006. Uit de ministerieels bnreelen werd ons heden verklapt, dat naar dien halven cent ge durende eenige dagen door vier ambtenaren, hooge en lage, geaoebt is en voor deszelfs teboekstviling een maatje inkt, een kwart riem schrijfpapier en ses krooBtjes-pennen syn verbruikt. Men maakt zich nu ten Stadhufce gereed, om dezen balven cent langB officiöel-bureau- cratischen weg behoorlijk ln ontvangst te gaan nomen. (fl. D.) De boerenknecht E. Tukker, uit Hilversum, ie door da rechtbank te Amster dam veroordeeld tot rijf jaren gevangenisstraf wsgens het stichten van twee branden in woningen te Hilversum, als protest tegen de afschaffing van de kermle. De epoor we g w ach t er H. Israels, te Almeloo, die z(jn vrijen tjjd vooral ge bruikt met bet snijden van voorwerpen van smaak in bout, heeft een zilverkastjs gemaakt in oud-Hollen ischen stijl. Dit werd in Den Haag te.) verkoop uitgestald en is dezer dagen aangekocht voor rekening san H. H. de Koningin-Moeder. Op de verleden jaar te Almeloo gehouden tentoonstelling Tan kunstnijverheid Terwierf do heer Israels een eersten prys. Te Kampen beeft een weduwe, ten huize van haar 74 jarige dochter, haar lOlsten Terjaardag herdacht. Het oudje gonlet nog een goede gezondheid. Alleen met de oogen krjjgt si) het te kwaad. Nabij Bozendaal werd oen Tder- man, die de epoorbaan wilde passeeren met paard en wagen, door een trein gegrepen. Het paard werd gedood; de voerman bekwam ernstige vervronaingen aan hoofd en borst. Namens zjjn cliënten heeft, be- halve het Openbaar Ministerie, ook de ver dediger Tan de belde Teroordeelde suppoosten Tan bet gesticht Neerbosch, Lak en Drek- traao, hoog er beroep aangeteekend. Einde April of begin Mei zal do zaak opnieuw be handeld worden door het gerechtshof te Arnhem. Uit Ternenzen meldt men: Gister- eacht z|jn geheel uitgebrand de Terleden jaar gewijde kerk en klooster der Paters Capucijners te Sluiskil. Om halfslf Dinsdag avond ontdekten de patere den brand; bet bovengedeelte van het gebouw stoud reeds in vuur. Eerst om 3 uren werd de brandweer te Terneuzen gealarmeerd, die om 6 uren op het terrein was en zich moest bepalea by bet hinsschen Tas de nog •mestende puinboopen. Alles verbrandde, uitgezonderd het bij den eeredienst gebruikte vaatwerk en de gewaden. De mnren staan nog rechtop, met uitzondering van een omver gehaalden gevaarlijken zijgevel. AUes ia verzekerd by Onderlinge Kerken- verzekering. Hoe de brand ontstond, is nog onbekend. Te Zandvoort verkleien twee bniBgezinnen hl grooten angst. Twee huis vaders zijn voor eenigen t(jd met een stoom trawler naar zee vortrokken en tot heden niet teruggekeerd. Men vermoedt dat bet vaartuig vergaan is. Een der belde mannen wae onlangs gehuwd; de andere ie vader van een groot gezin. G i s t er o c h t end viel een Dultsche marine-metroos aan boord van bet te Vlls- siogen in de binnenhaven liggende oorlogs schip „Moltke" uit den mast. De man was onmiddslltjk dood. Mevrouw Van der Bilt, geb. Wilson, te Nlenw-York, heeft onlangs een mantel besteld, die wel de duurste zal zijn, die ooit werd vervaardigd. HQ kost niet minder dan 90,000 gulden en wordt gemaakt uit de fijnste Siberische sabelmartervellen. Om deze kleine vellen te verkrijgen, die met de meeste zorg vuldigheid moeten worden bijeengezocht, daar zU geheel gelijk moeten zijn, heeft de Weener firma, aan welke de bestelling Is opgedragen, reizen moeten doen ondernemen naar Nieuw- York, Londen, Parijs en BuBland. De voering xal lijn van witte brocaatz(jde. In Csorna(Hongarjje) heefteen brand bij hevlgen wind meer dan 80 huizen in de asch gelegd. Twee vrouwen kwamen in de vlammen om. In het dorp Dovallo ln het Llptauer district werden 35 woonhuizen met aangrenzende gebouwen in de asch gelegd. Alexander Duval, de directeur der beroemde Parijsche „bouillons", is onlangs tot ridder van het Legioen van Eer benoemd en heeft ter eere daarvan Zondagavond in bet Continentaal Hotel do 1862 manlyke en vrouwelijke leden van het personeel onthaald. Tan tien tot één uur werd er gesoupeerd en geianst, dat het een aard had. Zijnerzijds bood hst personeel stjn directeur een zeer fraai ridderkruis en zijn moeder oen bronzen beeld aan. Aan de oudete der vrouwelijke bedienden, Mario Grucby, van den bouillon" in de .avenue de l'Opéra", die 37 dienstjaren telt, atelde de heer Duval een fraalen ruiker ter hand en bU omarmde den oudeten bediende Mkbaud, die 41 dienstjaren achter zich heeft. Den 20sten dezer zullen te Parjje alle wapenen en verdere in beslig genomen voorwerpen uit het „fort Cbabroi" in veiling gebracht worden; daarbij ook bet 25 meter lange touw, met behulp waarvan men des nachts da belegerden van voedsel voorzag. Men meldt uit Madrid d. d. 8 Maart: In den afgeloopen nacht hadden wj) hier niet minder dan een koude van 7 graden onder huil Uit Alicante wordt gemeld, dal op veel plaatsen in deze om haar mild klimaat bo kond staande provincie de amandeloogst ge heel vernietigd is, daar de bloesems bevroren zijn. Het verlies bedraagt meer dan een milliosn. Den 19den dezer zal de Comédie franfaise in het huia spelen, dat haar ter ver vanging van het Tbéatre franfaia aangewezen zal worden, waarschijnlijk in het Odéon. Ben ondernemer, genaamd Cbapelle, heeft aange boden het afgebrande theater binnen de twee maanden voor zijn rekening weder op to doen bonwen, ingeval de Staat het materiaal levert. Nadere onderzoekingen hebben aangetoond, dat bij den brand geen kostbare rnanuecrip ten zijn verloren gegaan. De koepel van het Tbéatre francais ver toont neiging tot verzakking. Mod heelt tus- scben de voegen ateenen bevestigd, z.g. ver- klik-eteenen, uie, wanneer zij van hun plaats gaan, het bewijs leveren, dat de koepel neer storten zaL Dan zou men onmiddellijk moeten overgaan tot het doen springen der muur werken. Bij de Franecbe Kamer diende de minister Leyguee een krodietwet van fr. 2,200,000 in voor den herbouw van het Théitre francais en een krediet van fr. 220,000 voor de voor- loopige installatie van de Comédie franqalse in het Odéon. De oorlog tusschen Engeland en TransvaoL De Engelscho vlag wappert boven Bloem fontein I Het laog verbeide nieuws Is er. Bijzonderheden over het laatste deel van Boberta' marsch ontbreken nog, doch nit bet feit, dat generaal French reecs in den nacht van Maandag op Dinsdag twee henveis be zette, die de stad beheersebten, kan afgeleid worden, dat bet bijschen der vlag niet zonder eenigen tegenstand geschied is. Het zal even als bij Drisfontein een achterhoedegevecht geweest zijn, waarbij de Burgers zich er op toeleggen, den Engelschen zooveel-mogelijk verliezen toe te brengen, doch terugtrekken, zoodra z(j ernstig bedreigd worden. Boberta' plan da campagne Is dns in zoo- verre gelukt, dat by de hoofaatad van den OraDje-Yrystaat is binnengerukt en het ge heels zuidelyko deel dier Bepubliek in zyn macht heelt. Over bet gevecht by Driefontein, waarvan in dit nummer een telegram van Boerenzyde voorkomt, komt in de .Daily Nawa" een uitgebreid verslag voor, waaraan het volgende is ontleend: Na Populierenboscb verlaten te hebben, splitste Boberts zyn leger in drie colonnes, links Kelly-Kenny's divisie, die de Modder- rivier volgde, in het midden Colville's divisie en op den rechtervleugel Tucker's troepen- afdeeling, marcheerende lange den weg van Petruaberg. Volgens de berichten hadden onkels Boeren zich by Abrahamskraal verschanst, doch de hoofdmacht was ergens anders. De zesde divisie ontdekte den vyand en trok verder met het transport, na esn battery achter gelaten te hebben, om bem in bedwang te houden. De Boeren schoten met kartetsen, doch richtten geen schade aan. De infanterie werd teruggezonden en ver dreef de Boeren uit hun stellingen. De cava lerie kon geen omtrekkende beweging nlt- voeren, daar de ruggen der kopjes sterk verdedigd werden met geweren en kanonnen. Na het Zuiden zyn weg vervolgende, dreef French de Boeren in de richting der negende divisie. Hier geraakte de cavalerie om half twaalf in het gevecht. Kolonel Broadwood trachtte door een be weging zes mylen naar het Zuiden om de stellingen van den vyand heen te trekken, maar ontdekte, dat de Boeren over de geheele lengte den heuvelkam bezet hielden; de ar tillerie van de negende divisie bewees uit stekende diensten. Het voornaamste gevecht had plaats op onzo linkerflank, met de zesde divisie. Op zeker oogenblik was het vuur bior ver schrikkelijk en bevond zich generaal French onder een kruisvuur. De negende divisie en de Guards kwamen niet in het vuur. De cavalerie en de rydende artillerie hadden het 't zwaarst te verantwoorden en indien de paarden hadden kunnen galoppeeren, zouden da bewegingen vlugger zyn uitge voerd en de vyand zou niet in Btaat zyn geweest, hen tot staan te brengen. De geheele cavalerie en artillerie behoorden van nieuwe paarden te worden voorzien. Het relaas van commandant De la Rey over het gevecht by Abrabamekraal van 10 dezer, boe interessant ook, beeft nn weinig belang meer, daar de poging om de Engel schen tegen te houden, ten slotte toch moet mislukt zyn. Alleen valt uit bet feit, dat de Boerentroepen werden aangevoerd door com mandant De la Rey ep te maken, dat een tea groot gedeelte van de Boerentroepen, a. de afdeelingeo onder generaal De Wet, nog kort geledon genoemd, zich op andere plaateen moeten bevinden. De overgave van Cronjé. Graaf Adalbert Sternberg, een jong Oosten- rykscb edelman, die zeer bekend is in Weener kringen en die eenige maanden by de Boeren vertoelde totdat fay den 15den Februari door de Engelschen gevangengenomen werd, heeft aan den correspondent van de ,Naue Freio Presse" eenige byzonderbedsn meegedeeld over bet effect, op de Burgers veroorzaakt door de onverwaohte verecbyning van de Engelsche troepen ln den Oranje Vrijstaat. Zy bevestigen volkomen de reedB geuite meening, dat generaal Cronjé de beteekenls en het doel vah lord Roberts' beweging niet heeft begrepen. Graaf Sternberg, die kort na de overwin ning van 11 December te Magersfontein aan kwam, vond het kamp in groote vreugde. De Bnrgers zongen psalmen eu hielden een godsdienstoefening onderwijl de marinekanon nen hen bombardeerden. In het begin van Februari sagen zy groote troepenmachten in het Engelsche kamp aankomen en op den lOden Februari vernamen zy, dat de Engel schen naar Koffiefonteln oprukten. Graaf Sternberg reed terstond by dit bericht naar Jacobsdal om een verkenning te doen ea kreeg drie Engelsche patrouilles in het ge zicht. Dien avonl werden 600 Bnrgers ge zonden om de Engelsche cavalerie tegen te houden. Generaal Cronjé meende, dat de Engelschen via Koffiefontein naar Fanresmith oprukten met bet plan om het Boeren- commando by Coiezberg den terugtocht af te snyden. Ook bestond de mogelykbeid, dat deze beweging meer een schynbeweging was op de linkerflank om de verdediging van Magers fontein te verzwakken. Op den morgen van den llden hoorde graaf Sternberg hevig artillerievuur en zag by, dat de Engelschen beproefden de Bamdamdrift over te trekken, waartegenover de Boeren lagen, wier stel lingen zich uitztrekten langs de Bietrivier tot Koffiefonteln. Twee gewande InniBkilliDg dragonders vertelden hom, dat lord Kitchener optrok om Klmberley te ontzetten. Onder bet nemen van een bad in de Rietrivier zag de graaf verscheidene Engelsche regimenten opmarebeeren. Terstond galoppeerde by naar Cronjé's kamp en vertelde wat by gezien had. Hy werd in het geheel niet geloofd, daar de Boeren volhielden, dat een groot aantal troepen zulk een beweging niet kon noch zon willen uitvoeren. Het eenige, wat generaal Cronjé deed, was 200 man over de rivier te zenden om de EngelBche transportwagens af te snyden, waarin zy Blaagden. Op don volgenden dag zag graaf Sternberg op vyf mylen van het kamp groote stof wolken, die aanduidden, dat een groote leger macht kwam aanrukken. Op dat oogenblik wae generaal Cronjé in de stellingen by Magersfontein in afwacbiing van een aanval. Graaf Sternberg werd om zyn bericht uit gelachen, daar allen geloofden, dat by niet goed gezien had. Het was onmogeiyk om hnn twyfel weg te nemen, totdat een hunner, commUearis Arnoldi, vergezeld van den graaf, later de Engelsche cavalerie onder generaal French ook zag en het Yryztaatsche kamp, dat zy in brand hadden gestoken. Eenige scher mutselingen volgden, waarna de burgers gunstige stellingen innamen en zicb geen moeite meer gaven om de beweging van den vyand na te gaan. Eerst den volgenden dag begon generaal Cronjé den ernst van den toestand ln te zien. De kanonnen werden haastig by Magersfontein weggehaald en twee stukken werden afge zonden, om generaal French' cavalerie te be stoken. In het gevecht by Kalkfontein was de wanorde zoo groot, dat majoor Albrecht's artillerie op verwyderde detachementen vuurde en niet wist of het burgers dan wel Eogel- •cben waren. Zelfs op dien namiddag dachten de Boeren nog, dat de aanval tegen bun kamp was gericht en wierpen daarom verschansingen aan de achterzyde op. Landdroet Stoyn, die van Jacobsdal kwam, was overtuigd, dat de zaak aan de Modder- rivier was verloren, terwyl generaal Cronjé nog 6teeds den algemeenen aanval by Magers- fontein verwachtte en daarom zyn stelling niet wilde verzwakken. De onmiddellyke nabijheid van de Engelschen met een groote artillerie-macht bad groote verwarring in het kamp gebracht en dit werd om twee uren 's nachts naar een veiliger positie ongeveer drie muien naar het Zuid-Westen overgebracht. Het opbreken van het kamp maakte een elecbten indruk en toen do Engelschen 's morgens vroeg het gevecht hernieuwden, was het den graaf duileiyk, dat de Boeren niet tot vechten gereed waren. Hy zegt: Toen ik uitreed, ontmoette ik veel vluchtende Boeren, wien ik tevergeefs vroeg etand te houden. De paniek was algemeen en ieder zocht zyn veiligheid in de stellingen by Magersfontein. Daar er geen contröle meer bestond, kon dien dag geen gecombineerd geveebt geleverd worden. Tegen twaalf uren waren reeds zeer veel Boeren verlrokken en er kwam een slechte geest onder de troepen. De veldkornetten wilden een krijgsraad en ofschoon de meeste Boerenleiders met bun beste manschappen elders opereerden, besloten zy, die aanwezig waren, het kamp te ontruimen en op Bloem fontein terug te trekken via Olifantsfontein. Het kwam In den krygsraad tot hooge woorden, waaroy kolonel Yillebols en ik tegenwoordig waren. De meerderheid van de Vrystatere, die bang voor bun vee od eigen dommen waren, wilden onvoorwaardetyk terug- trekken. In de gegeven omstandigheden kon een terugtocht over Olifantsfontein onmogelyk slagen. De eenige mogslykheid was een aanval op de Paardebergdrilt, die op dat oogenblik stellig gelukt zon zyn, omdat 16 Februari, den dag, waarvan ik spreek, de hoofdmacht van de Engelschen toen voor een gedeelte ten zuiden van de rivier eu voor een ander gedeelte in Klmberley stond. In het verdere gedeelte van het onderhoud geeft graaf Sternberg byzonderheden over den aanval op Jacobsdal, waarby hy den hardnekkigen weerstand van de Boeren en de onversaagdheid vaa de Eogelsche colonne roemt. Aan hot slot van syn verbaal vertelt graaf Sternberg, hoe hy by een poging, om, door bet duister beschermd, te ontsnappen, by het oversteken van Paardebergdrift door de Engelschen gevangengenomen werd. Naar aanleiding hiervan schryft de ,N. R. C." Dat de Boeren door den etouten rit van French naar Klmberley verraet zyn en er by de haastige ontruiming van faun stellingen by Scholtznek verwarring en gemis aan tucht is geweest, kunnen wy gereedeiyk begrijpen, maar het verbaal van graaf Sternberg geelt ons van de gebeele historie een voorstelling, die one niet volkomen bevredigt. Er lykt overdrijving en de verteller speelt er zelf een te groote rol ln. Ook bevreemdt ons zyn bewering, dat hy niet nit sympathie voor de zaak der Boeren aan hun zijde stond en meestreed (want hy hielp, volgens zyn ver baal, mede, het groote kanon by Klmberley op te stellen), maar alleen als belangstellend vakman. Verwonderiyk, dat de Engelschen hem, ofschoon een combattant, dadelyk als officier op zyn eerewoord na zyn gevangen neming hebben vrygelaten, en dat by nu al in Engeland ia en by lords gaat lunchen. Is bet omdat Oostenryk Engelands vriend is, dat deze Oostenryksche officier zoo schappe lijk ia behandeld? Onder de gevangenen te Kaapstad lazen wy nog onlangs don naam van een Dultsch officier, graaf Moltke, en van een Zweedschen. Die zyn niet in vrybeid gesteld. Webster Davis heeft, te Nieuw-York terug gekeerd, verteld, dat, toen by vanLadysmith met den trein naar Pretoria terugreisde ook in den trein een jongen van vyftien jaar lag, die doodelyk gekwetst was. Het was esn kleinzoon van president Kruger. Hy stierf In den trein vóór deze te Pretoria aankwam. Toen by lag te sterven, glimlachte de jongen en zeide: „Zeg aan moeder en grootmoeder, dat ik gestorven ben voor het vaderland, en dat ik niet bevreesd ben." De Amerikaan knipte een haarlok vaa het hoofd van den jongen beid eu gaf die aan de oude mevrouw Kruger. „Myn dochter," zeide zy schreiende, „kan trotscb zyn, het leven geschonken te hebben aan zulk een zoon." De uitvoering van den eeredegen voor gene raal Cronjé, waarvoor by de „Intranaigeant" ongeveer 15,000 fr. is ingekomen, is opge dragen aan den beeldbouwer en graveur Lucien Pallez. Hy heeft het plan voor het kunstwerk reeda vastgesteld. De greep wordt gevormd door een Boer, die den Engelacben luipaard by de keel grupt. De klauwen van het oier zyn geslagen in de plooien van de Transvaalsche vlag. De kleuren van de Transvaalsche vlag zullen door email en robynen, diamanten en saffieren weerge geven worden. Cronjé en de met hem gevangengenomen Boeren vertrekken heden naar St.-Helena. Een telegram van Laffan's agentschap uit Bloemfontein, van Maandag, meldde, dat de Boeren toebereidselen maakten om de stad krachtig te verdedigen. Yolgene een telegram van eergisteren uit Kimberley heeft esn Engelsche legerafdeeling Boshof bezet, nadat de Boeren die stad ont ruimd hadden. Gisterochtend bevatte de Berlynsche „Kreuz- zeitung" het volgende bericht, dat nu door alle Berlynsche bladen overgenomen wordt, en in politiake kringen voor geloofwaardig doorgaat: „Even voor bet uitbreken van den oorlog in Zuid-Afrika heelt keizer Nlcolaas de Engelsche regeering plechtig beloofd, dat hy in geen geval de moeilykheden, waarin Engeland geraken kon, ten eigen bate zon aanwenden. Natuurlyk bleef deze houding van Rusland geen geheim voor de overige mogend- beden; zy stond geiyk met bepaald party- kiezen tegen de Bosren, daar Engeland tbans niet met Rusland rekening behoefde te houden". De „Kreuzzeilung" voegt er by, dat deze houding van den Czaar ook op de quaestie van bemiddeliog overwegenden invloed uit oefent, en breDgt in herinnering, dat de Keizerin den Czaar gunstig voor Engeland tracht te stemmen. Uit Lundeans Nek bericht „Reuter" van 10 Maart, dat een Engelsche afdeeling onder bevel van kapiteins Wooler en Penny een grooten troep rebellen ontmoette, die hen 6900 geweren en 9000 „rounds" ammunitie overhandigden. Onder de rebellen waren drie veldkornetten. Generaal White moet zoo ongesteld te Durban zyn aangekomen, dat een ovatie te zyner eere moest achterwege biyven. In zyn oorlogsoverzicht in de „Mornirj Poet" veatigt Wilkinson ter loops de aan dacht op het manmoedige standhouden der Mafekingers en spreekt hy de hoop uit, dat het ontzettingBleger d. i. de niet snel vliegends colonne - op weg moet zi)n of reedr is aangekomen. Door gebeurtenissen elders op het oorlogg. terrein heeft men deze vliegende colonne vrel wat al te zeer vergeten. Men gaat zicb nu afvragen, wat zy beeft uitgevoerd en wat er van baar is geworden? Yolgene andere berichten moet kolonel Plumer tot 40 myi van Mafeking by Lobatsf zyn genaaerd en volgens Engelsche bericht gevers zouden de Boeren in aftocht zyn op Zeer ast ten nootden van Ottoehoop. Kolonel Baüen-Powell heelt zyn briefwisseling met commandant Soyman weer hervat en hem meegedeeld, dat hl), wanneer Snyman niet ophield de inboorlingen te wapenen en ze niet naar hun kraals terugzond, de Bechuana's zou opwekken de grensdistricten te plunderen. In Engeland wordt de opmerking gemaakt, dat de krijgsgevangen Engelschen wel eens ten strenger bejegening konden ondervinden, wanneer de krijgsgevangen Boeren naar St.-Helena worden gezonden, daar de Boeren een zeereis als iets verschrikkeluke be; schouwen. Uit Mafeking werd den 23sten Febrmri aan de „Times" gemeld, dat men daar druk doende was met bet vervaardigen van granaten en kogels. De bommenfabriek leverde 50 gra naten per dag af. Men heeft scherven van de granaten, die binnen de stad zyD gesprongen, verzameld of gekocht tegen twee stuivers het pond om te smelten, en men gebruikt ook allen mogelyken yzerafval. De meesterknecht van de ammunitie fabriek, zekere Conolly, hield véór den oorlog het toezicht op de ver vaardiging van de granaten te Pretoria. O. a. werden onder zyn leiding de granaten gemaakt, die de bonaerdponder van ce Boeren thans in de stad werpt. Een granaat van het groote Boerenkanon beeft voor de tweede maal het bureau vernield van de „Mafeking Mail and Advertiser". De redacteur werd door de ont ploffing een paar voet weggeslingerd, maar kreeg andere geen letsel. Eiken uag verliest de bezetting een paar man door granaten sl geweerkogels. PRETORIA, 13 Maart. (R. O.) De „Volks stem" publiceert een telegram uit Bloem fontein, waarin vermeld wordt, dat, met het oog op den militairen toestand, de zetel der Vrijstaatsche regeering naar Kroonstad (noordoostelijk van Bloemfontein, aan den spoorweg naar Pretoria) verplaatst zal worden. PRETORIA, 13 Maart. (R. O.) Comman dant De la Rey meldt omtrent het gevecht bij Abrahamskraal op 11 dezer, dat de Engelschen dien dag verscheidene hevige aanvallen op de Boerenstellmgen deden, doch met zware verliezen werden terug geslagen. PARIJS, 14 Maart (R. O.) Men meldt uit Sint-Petersburg: De beerschende meening hier is dat de Regeering geen enkele oorlog zuchtige bedoeling heeft en dat de tegenwoor dige mobilisatie geen bedreiging bedoelt, maar alleen een proefneming van troepen verplaatsingen voor het geval zich in Afgha nistan verontrustende verschijnselen voordoen of de Indische Regeering een vijandige houding aanneemt. PRETORIA, 13 Maart. (R. O.) Comman dant De la Rey telegrapheerde het volgende: De Engelsche troepenmacht, op 40,000 man geschat, naderde onze stellingen van twee richtingen. Zij beschoot eerst de stellingen, door generaal Celliers bezet, met granaten; op dezen aanval volgde een gevecht met ge weervuur, waardoor twee onzer mannen werden gewond De Engelschen begonnen in te zien, dat een poging om er zich op dit punt door te slaan, hopeloos zou zijn en deden een hernieuwden aanval op onze linkerflank, die zich uitstrekte over een stelling, waardoor het hoogste punt van den weg, waar ik met driehonderd man gelegen was, beschermd werd. Het was van groot strategisch belang voor de Engelschen om de heuvels aldaar te ver meesteren. De Boeren zagen het gewicht hiervan ook in, zoodat een hevig gevecht volgde, dat van 's morgens negen uren tot zons ondergang voortduurde. De Burgers vochten als helden en sloegen driemaal de Engelschen, in grooten getale, terug. Voortdurend werden hun vermoeide man schappen door versche troepen vervangen, maar iedere poging om de stelling te be stormen, werd afgeslagen; met zonsonder gang waren wij geen 45 meter meer van de Engelschen verwijderd, die groote ver liezen hadden geleden. Onze verliezen zyn gering, doch nog niet juist op te geven. LONDEN, 14 Maart. (R. O.) Het depar tement van oorlog publiceert hot volgende telegram van lord Roberts, gedateerd Bloem fontein 13 Maart, 8 uren 'savonds: „M?t Gods hnlp en door de dapperheid nn. Uwer Mnjeateits soldaten, hebben de troepen onder mjjn bevel Bloemfontein beset. „De Britsche vlag wappert na boven de presidentswoning, welks gisteravond door don heer Steyn, den voormaligen president van den Oranje-Yrjjstaat, is ontruimd.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2