NM2288 Woensdag 14 Maart. A°. 1900 1 <£?£ze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon* en fieestèagen, uitgegeven* Dit nomiuer bestaat nit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 14 Maart. Feuilleton. De machtigste aller machten. LEIDSCH DAG-BLAD. paus öhzeb couaAHTi Toe» Estto pér 8 maanden: f I I franco por post èüonderiyke Nommerf »>f« 1.40. 0.05, Paus DEB é-DVERTKHTOEHt TH régels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17Qrootero leUera naar plaatsruimte Voor bet tccasseeren bult on do stad Wordt f 0.06 berekend. Heden herdenkt Jaco'oaa Brugman den dag, waarop hij vóór 25 jaren bij den heer H. Choufour alhier in dienst trad. Onder hartelijke gelukwenschen en dankbetuiging voor zijn trouwe plichtsvervulling, werd hem door zijn patroon een gouden remontoir- horlogo met inscriptie aaDg*boden, terwijl hem bovendien nog menige verrassing werd bereid en zijn werkplaats met groen en vlaggendoek was versierd. Met groot leedwezen heeft „H&t Cen trum" vernomen, dat zijn geachte medewerker mr. P. J. M. Aalberse, advocaat en procureur en lid van den gemeenteraad t» Leiden, ernstig ongesteld is. Om zijn krachten terug te krijgen, heeft hy geruimen tijd volstrekte rust noodig. Voor het examen nuttige handwerken is geslaagd mej. C. J. Van der Swaagh, van Leiden. Door den kolonel, commandant van het 4de regiment infanterie, is de korporaal C. A. Rkntsma aangesteld tot sergeant by de 2de compagnie 4de bataljon, alhier. Heden zyn by H. M. de Koningin tafel gasten kolonel De Bock, adjudant van H. M, i. b. d., commandant van hGt reg. grenadiers en jagers; kolonel Wüppermaim, commandant van het 3de reg. huzaren; kolonel Schluiter, commandant van het 2de reg. veldartillerie, en luit. ter zee 1ste kl. Zegers Ryser, adj. van H. M. de Koningin. He len wappert de vlag van hei gebouw der Itdllaansche legatie te 's-Gravenhage, ter gelegtnheid van den verjaardag van den Koning van Italië. Men verneomt, dat de be noeming van een opvolger van den overleden gezant, graaf Zannini, vooreerst nog niet ta wachten is. Het voorloopig bestuur van het sanato rium Oranje Nassau-oord verzoekt te melden, dat van de door andere bladen medegedeelde benoeming door H. M. de Koningin-Moeder van dr. J. W. P. Donath, arts ta Wormerveer, tot directeur nog geen sprake is. De benoeming tot directeur heeft nog niet plaats gehad en de onderhandelingen worden daaromtrent nog gevoerd. Men meldt uit 's-Gravenbsge: Naar wy vernemen, is een der groots woonhuizen, aan het einao van ue Prinsengracht gelegen, ewilge perceelen voorby het gebouw van „Pulchri Studio", door het Ryk gebuurd, ten einde ait in te richten als Hof van Arbitrage en per manent bureau van de Vredesconferentie. Alvorens de hnur is afgesloten, werd het gebouw bezichtigd door den minister van binnenlandsche zaken, den heer De Beaufort, en den gezant van den Czaar by ons Hof. De tot ae uit de Vredesconferentie voort gevloeide overeenkomsten toegetreden mogend heden zullen gezamenlijk de kosten van inrichting, enz. dragen. In de te Amsterdam gehouden ver gadering der Letterkundige Afdeeling van de Kon. Academie van Wetenschappen werd bericht gegeven over den wedstrijd in Latyn- sche poëzie, ter bekroning uit bet legaat- Hoeufft (gouden medaille ter inueriyke waarde van f 200, beide vorige jaren weggedragen door prof. Hartman, te Leiden). Ingekomen waren 18 gedichten. Het eeremetaal werd waardig gekeerd aan het gedicht No. 8, „Socii fratres bibliopolae, motto: bello reportasti", waarvan de ver vaardiger bleek te xyn Giovanni Pascoli, te Messina, In Italië. Er zyn in Noord-Holland zooveel candi- daten voor de hulpakte 1. odat de examens dit jaar ongeveer tot half Jool sollen aan houden. Dr. W. Astro, de oudste predikant by de Ned.-Herv. Gemeente te Rotterdam, beeft tegen 1 Mei eervol emeritaat aangevraagd. Dr. Astro aanvaardde 18 September 1859 de Evangelie-bediening te Amerongen, en stond vervolgens nog te Vlissingen en is sedert 13 Mei 1866 te Rotterdam werkzaam. Uit de gespecificeerde opgave der in Febru ari by het „Nederlandsch Zuid-Afrikaansch Fonds tot daadwerkeiyken steun" ingekomen giften blykt, dat deze bedroegen 2163.80'/» hetgeen met de reeds ingekomen gelden een totaal maakt van ^7260.18'/r Na dien tyd kwam, behalve verscheidene giften uit buiten- en binnenland, ook nog de belangryke gift van 1000 binnen, welke in de maandlyst van Maart zal worden opgenomen. In het einde dezer week vertrekt wederom een transport mannei, groot 8 a 10 personen, die door grootere transporten zullen worden gevolgd, zoodra uit de Bóeren-Republieken verwacht wordende berichten zullen zya inge komen. De plaatseiyke besturen in Delft, Haarlem en Alkmaar worden vervangen door andere persone* dan reeds zyn geannonceerd, terwyi mede in Rotterdam, 's Gravenhage, Leiden, Leeuwarden, Utrecht en Arnhem de plaatso- lyke besturen èf geformeerd zyn öf aangevuld worden. De te Den Helder aanwezige zee-offleieren zullen heden aan de officieren van het Duitscbe oorlogestoomschip „Stosch" in de Marine Club een diner geven. De Algemeene Veroeniglng voor Bloem bollencultuur opent haar achttiende tentoon stelling Vrydag den 16den dezer, des namiddags te één uur, in de Groote Concertzaal der Sociëteit „Voreeniging" in de Lange Bagyne- straat te Haarlem. Naar wy vernemen, zal de heer Van DeldeD, onze consul te Djeddah, met verlof in Den Haag, weldra jbr. mr. De Sturler als consul generaal te Bangkok vervangen. (H. D.) De luitenant ter zee der 2de klasse A. A. Visser, uit Oost-Indië iu Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. Sts.-Ct De burgemeester van 'a-Gravenhage ver toeft eenige dagen met verlof buiten de stad en is in zijne function tydelyk vervangen door den wethouder jhr. Gevaerts van Simons- haven. Voor de verkiezing voor de Provinciale Staten van Zeeland zyn te Middelburg als candldaten opgegeven: de heeren H. P. Den Bouwmeester (lib.) en P. Dieleman (a.-r.). De heer H. Kingrna Jr., to Haarlem heeft ontslag gevraagd als onderwijzer 1ste klasse aan de opleidingsschool tot het M. O. aldaar. Dr. E. Epkema, dlTecteur der R. H. B.-Scbool te Zalt-Bommel, heeft eervol ontslag aangevraagd. By gelegenheid van de Frans-Hals- feesten te Haarlem zal een défilé worden gehouden voor H.H. M.M. de Koninginnen. Bet stoomschip „Drumelzlor" arriveerde 10 Maart van Amsterdam te Newport News; de „Titan", van Amsterdam en Liverpool naar Batavia, arriveerde 11 Maart te Singapore; de „Rotterdam", van Nieuw-Tork naar Rotter dam, vertrok 13 Maart van Boulogne. Alfen. Door aankoop ie bet bestuur van het R.-K. Liefdegesticht eigenaar geworden van het land, dat zich achter dit „St.-Jozef- gesticht" uitstrekt en verder met een smallere strook uitloopt op de Spoorlaan. Zoodoende sluit nu het grondgebied van het gesticht aan by dat der R.-K. kerk. Al dadelyk nadat de koop gesloten was, werd de hand aan het werk geslagen om het terrein zoetjesaan te doen beantwoorden aan het doel, waarmede het aangekocht is, namelyk voor wandelplaats der gestichtbewoners. Groote bedryvigheid heerschte er; hier werd een sloot gedempt, daar een uitgediept, ginds werd opgehoogd en gegraven, waarby men soms stiet op brokken fundament, overolyfselen van het ou ie „Het Hof', dat daar ter plaatse stond in oen tyd toen dit dorp nog een ambachts- heeriykheld was; de pas verlaagde vaste ateenec Hofbrug herinnert nog aan het oude lustslot, waarvan nog slechts een gemetselde diepe put is overgebleven. Inderdaad is deze koop een heerlyke aan winst niet alleen voor het liefdegesticht, als het terrein geheel zal zyn aangelegd met plantsoeD, wandelpaden, vyver odz., maar als het te planten geboomte deze plek in het groen zal gebula hebben, zal sy ook niet weinig de omgeving van de monumentale kerk versieren. Bodegraven. Adriana Bodegraven, leerling van oe openbare school voor m. u. 1. o., alhier, behaalde by bet toelatingsexamen tot de Vormschool voor onderwijzers en onder- wyzeressen te Rotterdam, waarvoor 101 ad8piranteo waren, nummer één. In het naburige Waarder heeft de ge meenteraad, wegens verminderd aantal leer lingen op de openbare school, den onderwijzer P., aldaar, uit zyn betrekking ontslagen. Zondag 18 Maart a.oes morgens ie halftien, zal in dt Ned.-Herv. kerk, alhier, optrtden de heer Van Grieken, beroepen pre dikant te Ouderkerk a/d. IJsel. Hazerswoude. Twee arbeiderswoningen onder één dak en met tuin, waarvan één be woond door den eigenaar M. Havenaar, werden gisteren publiek geveih ten overstaan van den notaris C. Korteweg, alhier, in bod gebracht door Joh. Geldberg op 825, verhoogd door den eigenaar met 50, daarna afgeslagen, doch daar zich tegen dien prys geen enkele kooper opdeed, ten slotte opgehouden. De openbare les met do leerlingen der openbare school aan den Ryndyk zal plaats hebben op 29 Maart a. s., des morgens te halftien. Gisteravond werd de tweede propaganda- vergadering voor de opgerichte afdeeling „Volks weerbaarheid" gehouden in het lokaal van den logementhouder A. Van Wyk, aan den Ryndyk. Het was d6n voorzitter, mr. J. Bruyn, burgemeester dezer gemeente, gebleken, dat niettegenstaande de beteekenis van „Volks weerbaarheid" op de vorlgo vergadering, ook volgens het getuigenis der andere bestuurders, in het helderste licht was gesteld, er altyd nog waren, die omtrent doel en strekking dezer byeenkomsten een verkeerde meening koesterden. Door lid te worden van de afdeeling „Volksweerbaarheid" voor minstens 0.25 per jaar toont men voorstander te zijn van het weerbaar-maken van het Nederiaodscbe volk buiten het leger, doch dat lidmaatschap geeft volstrekt niet het recht om mee te schieten in de binnenkort op te richten schiet- vereeniging. Daarvoor moet m6Q ook lid worden van deze laatste. De vereenigiDg „Volksweerbaarheid" bevordert do deelneming aan „Vrywillige oefening in den wapenhandel", bet oprichten van Bcbiefc»j«en, oefeningen in het schijfschieten voor kader reservisten, milicien-verlofgangers en maDlyke ingezetenen van 16 tot 24 jaar, die voldoend voorbereidend militair onderricht hebben genoten. De heer Meyer wilde, dat iedereen op eigen erf en land vry beid had ooi allerlei ongedierte te schieten. Die vryheid kan men op aanvraag by den burgemeester van dei Commissaris der Koningin gemakkelijk krygen, antwoordde de voorzitter, als men dan maar niet meent, dat hazen en andere begeerlijke dieren ook tot het ongedierte kannen worden gerekend. Op een vraag van den heer P. F. Velenturf deelde de voorzitter nog mee, dat in do op te richten achietvereeniging voor jongelieden zeer goedkoop en voor menschen op eenigs- zins hoogeren leeftyu, byv. na de 21 jaar, iets duurder gelegenheid zou gegeven worden om te schieten. Maar iedereen kon dan toch mee- schieten. Nadat alles voldoende toegelicht was, traden 40 personen toe tot de afdeeling „Volksweer baarheid." De voorzitter was dankbaar, maar niet vol daan. Onder de aanwezigen merkte hy op eenigen, die by allo mogelyko feestelijke ge legenheden den mond vol hadden van „vader landsliefde", doch die, nu het er op aaDkwam die woorden in daden om te zetten, aarzelden en weigerden. Tot leden van do commissie van technischen bijstand werden voor dea Ryndyk gekozen de heeren: P. F. Velenturf, B. H. Boers en N. Van Egmoni. Geteekend werd voor jaar- lyksche contributie voor de afdeeling tot een bedrag van 25 en voor gift ineens aan 't hoofdbestuur voor 23. Het aantal leden is nu geklommen tot 185. Het totaal bedrag is nog niet op te g6ven. De voorzitter sloot, na herhaaldelijk rond vraag te hebben gedaan, met een woord van dank de vergadering. Kaag. Het blok huizen, bewoond door het personeel van het atoomgemaal „Leeghwater" te Haarlemmermeer, zal einaelyk afgebroken worden. Met den ooderbonw der nieuwe woningen zal men weldra beginnen. Dit jaar zullen de grondwerken, fundeerin gen en keljers, in orde georaebt en het vol gende jaar geheel afgewerkt worden. Lisso. Het aantal ingekomen aangiften tot plaatsing op de kiezerslijst bedraagt 93, ver deeld als volgt: loookiezers 49, Inwonende zoons 21, huurklezsrs, oen huis 18, idem, twee huizoo 4, eKsmenklezers 1. Leiderdorp. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente naken bekend, dat het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1900 tot en met den 12den Augustus 1900 ter Ge meente-Secretarie voor een ieder ter ltzing ligt. Leimtiiden. Alhier heeft een ongeval plaats gehad, «at boven verwachting nog go^d in afgeloopen. By het uitgaan der R-K kerk geraakte het paard van den landbouwer G. v. E., gespannen voor een wagen, waarin met hem nog zyn vrouw en 2 kinderen gezeten waren, op hol. Na eerst nog een ander rytuig te zyn voorty gerend, waarby 2 voetgangers werden omvergereden, kwam het dier tereebt tegen het hek by het pakhuis van den heer G. B. met zulk een kracht, dat paard en rijtuig omkantelden. Door spoedig geboden hulp, inzonderheid door den vrachtrijder Schollen, werden een en ander weer overeind geholpen en de inzittenden uit hun benarde positie verlost, waarna bleek, dat dezen er met eenige schrammen aan de handen en met oen schrik waren afgekomen, terwyi het rytuig aanmerkelijk beschadigd was. Da weg naar huis werd verder te voet afgelegd. Loosduinen. Zooals men weet hebben zich vaa ie 127 tuinders, die tot deze gemeente behooren, 30 by contract verbonden ai hun komkommers ter veiling te brengen. Dit dertigtal gebruikt ver over de 50,000 ramen voor dit product. Wyi de pluk van allo ramen ongeveer half Mei begint en dan 18 weken auurt, geeft dat ongeveer een opbrengst van ruim 21/» millioen komkommers. Nu zyu by het contract nog niet eens de grootste tuinders aangesleteo, nl. z(j, die ieder van 7 tot 8 duizend rameo hebben. De geheels teelt kan dus alleen voor deze gemeeote veilig op 14 a 15 mrllloen stuks geschat worden. Hisroy zi n natuurlyk niet gbrekend de tuinders van Veur en LeiascheaSam, van wie ook velon althans 06n gedeelte hunner producten ter veiling willen brengen. Rynsburg. De uitslag van den baggorver- koop gehouden vanwege de gemeente is: Perceel 1 Jac. Kromhout, voor 3.60, perceel 2 G. v. d. Eykel Jacz., voor 3, perceel 3, 14 en 20 H. Hogewoning Cz., voor ƒ17, perceel 4, 6, 6 en 7 A. v. d. Eykel Anthz^ voor 22, perceel 8 en 9 H. v. Egmona, voor* ƒ9.50, perceel 10 en 11 G. Heemskerk, voor Slot.) Clas-Ola vermoedde in de verste verte niet, dat zyn moeder van plan was zich van hem te scheiden, en daarom was by vrooiyk en zong by den arbeid, die hem nooit te zwaar viel. Hy was veel te wijn dikwyis voor zyn leeftyd. Langzamerhand naderde het Kerstfeest en Lissa besloot, dat de kDaap op Kemtavond by zyn vader zou binnentreden. Doch om dat plan ten uitvoer te kunnen brengen, moest zy al haar moed, maar vooral ook haar krachten, verzamelen. De reis naar den vuurtoren was in den winter niet gemakkeiyk, daar een groot gedeelte van den weg per boot moest worden afgelegd. Maar Gods tril moest geschieden 1 Hy zou thans de stuurman van haar leven zyo. In den ouden vuurtoren leefde Sebastiaan Moe van den eenen dag op den anderen, maar van den vroegeren ruwen Bastiaan was niets meer overgebleven dan een gryeaard met holle Wangen en doffen, starenden blik. Zoo laDg hy kon had hy gestreden, had hy zyn dorst naar wraak aangevuurd en als een roofdier gewacht, totdat zyn prooi zich weer zou vertoonen. Hy was overtuigd, dat ze op een dag by hem zouden komen bedelen om onder zyn dak te worden opgenomen, maar dan zou hy ze ontvangen zooals zy ver dienden 1.... Maar nu waren drie jaar ver- loopen zonder dat zy by hem hadden aan geklopt, en hy wachtte niet meer. Den vorigen Kerstavond had hy in zyn kamertje gezeten en geweend. Maar du waren ook zyn tranen opgedroogd. Hy was een half- doodo gelyk. Slechts nu en dan maakte zicb een groote angst van hem meester, dat hy krankziunig zou kunnen worden en dat men hem dan naar het armenhuis zou brengen om daar te sterven. Herhaaldeiyk was ook in den laatsten tyd het plan by hem opgekomen om zich van het leven te berooven. Hy had daarover met den ouden visscher gesproken en dio had hem toen verteld, dat ook hy vroeger zulke plannen had gemaakt. Hy was op een dag by stormweer met zyn boot in zeo gestoken en had tot zichzelven gezegd, dat de goede God, indien Hy het goed met hem meeode, hem wel redden zou, en indien dat niet het geval was, dan was het hem onverschillig of hy verdronk. Hy was echter niet verdronken en sinds dien dag had hy vrede gehad met zyn leven zooals het was. Sebastiaan dacht dikwyis aan de woorden van den ouden visschor en zy bezaten een groote beteekenis voor hem. Zoo brak we6r het Kerstfeest aan. Nog nooit had Sebastiaan zich zoo eenzaam ge voeld. Het verlangen naar menschen was zóó sterk, dat het een ziekte by hem was geworden. Hy voelde zich als een kruipende worm, rampzalig, diep ongelukkigHy begaf zich naar de hut van den ouden visscher, maar de hulp, die hy zocht, vond hy ook daar niet. Hy kon wel is waar met menschen spreken, maar zyn ziel woog nog even zwaar. En de zee sloeg steunend over het strand en zware wolken joegen achter elkaar voort. „We krygen van nacht sneeuw," had de visscher gezegd, „en de wind steekt ook op." Sebastiaan antwoordde niet. Hy streed nog steeds met zichzelven. Zou hy het doen? Zou hy het niet doen? „Kom overmorgen eons op den toren," zeide hy eindelyk. „Misschien vindt ge dan iets byzonders te verrichten." De man beloofde het en wenschte Sebastiaan nog een „vrooiyk Kerstfeest," Zoo scheidden zy. Voordat Sebastiaan zfln woning bereikte, was het avond geworden. Hy ruimde op, als was by van plan op reis te gaan. Eindelyk keek hy in zyn kamer rond. De hond, die onraad scheen te ruiken, kwam zacht jankend en kwispelstaartend naar hem toe gekropen. Dreigend en barsch joeg hy het dier terug, blies het licht uit en verliet zyn huis weer. Nog geen uur daarna baanden zich twee menscheljjke wezens met moeite een weg naar den vuurtoren. Een knaap scheen de aanvoerder en vlak achter hem liep een in doeken gehulde gestalte, die hy telkens waar schuwde als er een steen of een stuk hout op den weg lag. Dat waren Clas-Ola en Lissa. Byna den geheelen dag hadden zy in de boot moeten doorbrengen; zy waren een paar maal nat geworden, waren zeer onvriendeiyk behandeld, en slechts het verlangen van den knaap en de sterke wil der nog steeds lichamelijk zwakke Lissa hadden hun de reis doen voortzetten. Nu waren zy eindelyk vlak by het doel van hun tocht en bevende van vermoeidheid stonden zy voor den vuurtoren. Deze zag er niet zeer uitlokkend uit, ofschoon de lantaarn boven in den toren helder brandde en haar licht ver in zee wierp. Daar binnen heerschte diepe stilte. Zy wachtten. Lissa moest een weinig tot kalmte komen. De ontmoeting met haarman beschouwde zy als iets vreesolyks. Hot onge duld van den knaap herinnerde haar echter aan bet doel van haar komst en moedig klopte zy aan de deur. Een hond begon woedend te blaffen, maar geon meDScheiyk wezen verscheen. Nadat zy Dog een paar minuten gewacht hadden, pro beerde Lissa of de deur gesloten was, en toen dat niet het geval bleek te zyn, opende zy haar. Maar op hetzelfde oogenblik sprong do hond hun blaffend te gemoet. „Dat is mijn hondl" riep Clas-Ola. „Ik herken hom heel goedl" En ook de hond scheen den knaap te her kennen, maar plotseling stoof by het huis uit, luid blaffend, in de richting van de zee. „Wat moet dat beteekenen?" fluisterde Lissa, nadat zy tastend den weg naar de torentrap had gevonden en naar boven was geklommen. „Hier is ook niemandI" „Vader is zoker op zeel" riep Clas Ola, „Hoor hoe de hond hem roeptl" „By zulk een weer en op dit uur?" zuiao Lissa. „Op zee heeft hy niets te zoeken!" Klagender en luidor weerklonk het geblaf van den hond en Lissa werd zóó angstig, haar hart begon zóó te kloppen, dat zy z;oh niot meer kon staande houden, en opeens zonk zy bewusteloos ter aarde. Intusschen was de knaap weggeloopen. Op handen en voeten klauterde hy over de rotsen, den hond achterna, totdat hy naast hem stand, en toen begonnen zy beiden om het hardst te roepen. Daar klonk opeens een geluid als het schuiven van hout tegen hout en de knaap en de hond begrepen onmiddeliyk, dat het tb roeispanen waren. „VaderI" riep Clas-Ola en de bond stiet een vreugdogehuil uit en sprong in zee. Ja, thans weerklonken duideiyk riemslagen in bet water en weldra riep een stem: „Wio roept my?" „Ik bon het, vader! Clas-Ola", antwoordde de jongen bevend. Het volgend oogenblik stond Sebastiaan of de landtong en drukte zyn kind aan zyn hart; maar spreken kon hy niet. Wat was dat vooi een grenzenloos geluk, dat hem zoo onver wachts ten deel viel? „De hond heeft my den weg gewezoD, vader l" zeide Clas-Ola. „Ik merkte, dat by a riep, en daarom riep ik ook zoo hard ik kon." Sebastiaan trok het trouwe dier en zijn jongen naar zich toe en streelde beiden. Einde lyk kwam hy eenigszins tot kalmte on vroeg:

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1