getracht bad een gesprek met ben aan te knoopen. Op het hulpgeroep der kinderen koos bi) bet hazenpad. Op don lOden Januari zag de president van de voetbalvereniging „Tbor", te Leilen, een paar jongens, resp. 17 en 15 jaar, scharrelen om de loods v-,n genoemde Vereeniging. Hy vermoedde, dat de knapen niet veel goeds ia den zin hadden, en zag ook weldra een hunner door een gebroken ruit naar binnen klimmen. Hij pakte den jongen en gaf hem over aan de politie. De beide knapen stonden heden in Den Haag terecht, beklaagd, dat zü samen en in vereeniging op den lOden Januari nlt die looJa een winterjas hebben gestolen en die samen te hebben verkocht voor f 3.50. Voor dat geld hadden z(j snoepgoed gekocht. Geëischt werd voor ieder twee maanden gevangenisstraf. Mr. Van der Lip verzocht hot opleggen van een lichtere straf. Voor een man, die met zyn honten been een glasruit vernielde van een tapperij aan de Groenhazengracht, te Leiden, werd, bi] verstek, veertien dagen geëischt. De Haageche rechtbank veroor- deelde beden den man uit Noordwyk-aan-Zee, die, boos geworden omdat men hem met esn harden sneeuwbal in het gelaat wierp, een jongen een messteek in den rug toebracht, tot vijftien gulden boste. In aansluiting met bet bericht omtrent de beBtuursverandering in de Haag- sche TramwegmaatechappU, wordt nog ge meld, dat de aandeelen van deze onderneming voornamelijk door aankoop zyn overgegaan ln hamen van een Duitscb syndicaat en dat de heer Van Prehn, tot dusver gedelegeerd commissaris, in de nieuwe vennootschap zal optreden als president-commisearis. Te Rottevalie (Fr.) doet tegen- woordig een vrouw van zich spreken. Zij geneest kleine kinderen, volgens zeggen, ,veol gauwer en boter dan de beete profes sor I" Men noemt haar de „dokteresse" en zelfs uit de provincis Groningen krijgt zjj patiënten. Zi) behoeft de kinderen niet eens te zien; enkel is de mededeeliog der ziekte verschijnselen voor deze esculaap genoeg, om geneesmiddelen af te geven, die de patiënt ,vaet" genezen. Ook oudere patiënten zijn welkom, doch dezen moeten vrij net moer betalen voor het herstel dan de jongere. Te Suameer oefent een boertje de genees kundige praktyk uit. Ook hem mankeert het niet aan klanten. In Friesland bloeit de kwakzalverij helaas nog maar al te zeerl {N. R. C Gisteravond is de 64-jarige weanwe J. C. Esmeyer, alleen wonende op een kamertje in de Schavensteeg, te Rotter dam, vermoedelijk bi) bet aansteken van de lamp, in brand geraakt. Op haar hulpgeroep snelden een paar burgers toe, die baar de straat op droegeD, na baar brandende kieeding zooveel mogelijk gedoofd te hebben. Met zware brandwonden in het gelaat, aan borst en onderlijf, is z(j naar het Ziekenbnis gebracht, waar zij aan do gevolgeo is over leden. De brandspuitmeester J. Kappers met de geaffecteerden van epuit S hebben den brand, op de kamer ontstaan, gebluecht. (f7. R. C.) Do werkstaking van matrozen en stokers van de Stoomvaart-Maatschappij .Zeeland" te Vlissingen kan als geëindigd beschouwd worden. De verschillende in de vaart zijnde booten i()n weder van personeel voorzien. Een 25 tal stokers en matozen, die zich niet weder wilden laten aanmonsteren, zijn buiten werk gebleven. De marechaussees blijven vooriooplg nog in de gemeente. Gemoedsbezwaren! De mili cien Wondt, bekend om zijn dienstweigering wegena Tolstolaansche gemoedsbezwaren, en deswege iogedeeld bij den hospltaaldlenst te N-iardi-n, heeft nu vrijwillige dienstneming voor 6 jaar aangevraagd. Te Ambt Ommen brandde door een onbekende oorzaak de boerenwoning van J. H. Voortman, en bewoond door Jan Veld kamp, te Lemelerveld, geboel af. Ook de hooi berg werd in de asch gelegd. Bijna de ge heele inboedel, die niet verzekerd was, ging Verloren. Het vos werd gered. Het huis was verzekerd. Te Hattem brandde de hofstede aan den Gelderscbendijk, bewoond toor M. Huisman, tot den grond af. Do levende have werd gereJ. De oorzaak is nog onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Een molenaarsweduwe te Cranen- burg is Zaterdagmiddag door haar vroegeren knecht, met wlen z)j langen tijd zeer ver trouwelijk had geleefd, door het toebrengen van messteken levensgevaarlijk gewond. Door dat bU met zijn mes en een geladen revolver dreigde, was de politie aanvankelijk niet by machte hem te arresteeren. Toen zy ver sterking had gekregen en het huis binnen drong, bleek het, dat de man op den zolder door ophanging een einde aan xyn leven h id gemaakt. ƒ47 2,5 00 voor een paard. Te Kingsclere, Engeland, had Donderdag de ver koop plaats van d n teroemdsD renstal van den hertog van Westminster, den bekenden sportman, door wieos overlycen vooral ds rensport in Engeland veel verloren hoeft. Do geheels renstal bestaands uit 20 paarden waaronder de bekende .Derby" eo the Oake" winner .Flying Fox", kwam onder den hamer on bracht niet minder dan 892,900 op, waarby enkel .Flyning Fox" niet minder dan voor 37,500 guineas of 472.5U0 overging aan den heer Eimond Blanc. Dit ie de hoogste prys die ooit voor een paard betaald Is. In de Engelsche sportkringen betreurt men het zeer dat .Flying Fox" het Kanaal oversteekt. Onder de andere pryzen worden nog ge noemd dis van .Globet", een driejarige, voor ƒ63,000, en van .Calvaley", een 6 jarige, voor 99,540. Horkelyiie Berichten. Leiden: Gereform. Kerk (Nieuwe Ryn). Woensdag 14 Maart biddag, 'a voorm. tien uren, 's nam. halfdrle en 's avonds balfaoht. Ds. Tan Loon zal voorgaan. INGEZONDEN. Leider, 10 Haart 1900. Ondergeteekends deelt made, dat hy, hoewel zyo naam voorkomt ln het Comité tot daad- werkeiyken steun voor Zuid-Afrika, waartoe hy was uitgenoodigd, om bijzondere redenen Is genoodzaakt kennis te geven, dat hy verder geen deel kan uitmaken van dat Comité. g. Hksbi Siithow. Geveilde peroeelen. Gehouden verkoopiog in bet Notarishuis aan Den Burg te Lalden, op Zaterdag 10 Maart 1900, ten overstaan van J. J. Ter Laag Czn., notaris te Leiden: Het dubbel woonhuis met tuin, schuur en yskelder aan ds Rynkade No. 6, in bod J 4700, kooper de hser C. C. Tan Ingen qq. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Tolgens de .Temps" loopt te Londen het ge rucht, dat Cecil Rhodes overtuigd is van de noodzakelykbeid, dat de beide Republieken haar onafhankelijkheid blyven behouden, op voorwaarde dat zy zich aansluiten by een federatie van de Staten van Zuid-Afrika. Tegen dien prys zal by zUn invloed in de schaal werpsn om den vrede te verkrygen. Heel veel waarde moet er aan cit gerucht niet gehecht worden, al is met Rhodes ailes mogelyk. Het zou de eerste maal niet zyn, dat hy een statenbond in Zuid-Afrika trachtte tot stand te brengen, met zyn hooge persoon- lykheid als beschermheer. OnnooJig te zeggen, dat, indien deze oplos sing mogelyk is, Ce toestanden er door ver anderd zuilen worden. Intusschen seint de Londensche corres pondent van de .Manch. Guar.ian" aan zyn blad, dat by geen bevestiging kan krygen van het gtroebt, dat de presidenten der Boeren republieken informeels vredesonderhandelingen hebben geopend. Hy beeft evenmin te weten kunnen komen of de Britsche Regeering eenig telegram van de Boeren Regeeriogen heeft ontvangen en meent, dat dit onmogeiyk is, omdat Translaat te Londen niet vertegen woordigd is, en dr. Leyds niet in telegra- phieche gemeenschap is met zyn Regeering. Ook is er geen gemeenschap tusschen beide legers. De correspondent slaat niet veel geloof aan het bericht, omdat de Boeren wel afge schrikt moeten zyn van het uoen van een aanbod door de in de lucht hangende praatjes over onvoorwaardeiyke overgave en inlyving. De zitting van het Lagerhuis van heden avond zal misscbien zekerheid brengen. Men verwacht, dat in deze zitting de Regeering hapr plannen omtrent de Republieken zal bloot leggen en dan zal tevens blyken wat wat er van de berichten over vredosaan- biedingen waar is. De bekende .Times"-correepondent te Lorenijo-Marqnes weet te vertellen, dat presi dent Kruger, in een redevoering, te Glencoe tot de troepen gehouden, gezegd heeft, dat bet niet zeker was, of ioterventie of arbitrage een einde zou maken aan den oorlog. Doch binnen één maand wa6 de afloop te ver wachten; van Rusland zou de interventie uitgaan. Do .Manch. Guardian" wydt eon artikeltje aan de .demoralisatie" der Trystaatsche Burgers. Het acht deze van niet zoo heel groots beteekeni8, tenzy de Boeren inder daad onderling oneenig zyn. Als er slechts, geiyk een der oorlogscorrespondenten seinde, een klaarbiykeiyk gemis aan een lehienden geest is geweest in hun jongste operaties, zal dit worden verholpen. Aarzeling in een klein land op een kritiek oogenblik zou nood lottig zyn, maar de groots afstanden in de Republieken zyn in het voordeel van de Ter- bondenen. Zyn de Boeren onderling oneenig, dan moet Engeland de ooeenlgheid aanwakkeren door hen aan te moedigen vrede te sluiten, gaat het blad voort. ,Wy hebben een prachtige gelegenheid om president Steyn te bewyzen, dat hy zich vergiet heeft in de vrees die den Trystaat tot een medestryder heeft gemaakt. Ongelukkig worden er in dit land geen pogingen gedaan om hem aan te toonen dat hy verkeerd heeft gedaan. Men zegt ons dat wy moeten eischen onvoorwaardeiyke overgave en inlyving, d. w. z., dat wy president Steyn moeten maken tot een martelaar in allo Hol- landsche oogen en zyn oorlogestaatkonde moeten rochtvaardigon". Generaal Kitchener la van Tlctorla-Road, waar hy de demping van den KaapBcben opstand organiseerde, naar Kimberley ver trokken, om zyn oog te laten gaan over de regeling van het ontzet van Hafeklng. Tan de groote troepenmacht, die van Kimberley uit Noordwaarts trok, is niets meer verno men. Er bestaat eenigo kans, dat zy da Taairivier westelyk van Fourteen-streams Ie overgetrokken en van daar naar Mafeking optrekt, in welk geval zy minstens drie weken onderweg is en waarscbyniyk te laat zal komen, te oordeelen naar de krachtige pogingen, die de Boeren doen om de etad ten val te brengen. In Natal hebben de Boeren zich op Big- garaberg onder generaal Botba versterkt en zullen eerstdaags met de nit het Znlden oprukkende 12000 mad, onder generaal Honter, den generaal, onder wiens leiding het garni zoen van Ladyemith twee nachtelyke uitval len deed en Long Tom beschadigde, slaags raken. Buller zelf zal wearschynlyk zich een weg trachten te forceeren door den Tan Reenon'B pas. In bet Noordoosten der Kaapkolonie wor den de divisiee onder Clements en Gatacre gereorganiseerd en versterkt onder leiding van generaal White, Ladysmith'a taaien ver dediger. Wanneer deze beide legers elndeiyk gereed zullen zyn tot oprukken, zyn zy er nog verre van af, om mat Roberts samen te werken, want ze hebben voor zich vernielde bruggen en gebroken spoorwegen. Ondertusscben wordt hard gewerkt aan de versterking van Pretoria en worden maat regelen genomen om Johannesburg, de etad van het goud en der Uitlandera, de vervloekte etad, van waar al het kwaad uitging, met den grond gelyk to maken. Mogelyk, dat het voorultzliht van een ver woesting van Johannesburg en bet daarmede gepaard gaand vernielen der gondmyDen en hun onbruikbaarmaking gedurende lange jaren, eenigen invloed hebben op een deel der Engelsche opinie het deel, dat zetelt op de Benrs. De heeren speculanten zullen het echter kalm moeten aanzien hoe de etad ten onder gaat, want de storm van het chauvi nisme en de veroveringszucht ie losgebroken en weggewaaid is al wat Engeland aan ge zond vorstand bezat. Driefooteio, waar lord Roberta thans, na een reeks van gevechten met de terug trekkende Boeren, zyn hoofdkwartier heeft gevestigd, ligt in den Oranje-Trystaat ten noordoosten van Boshof aan den weg naar Hoopstad, van waar zuideiyk een weg loopt naar Bnltfontein en van daar zuidoostelyk een naar Brandfort en dan zuldeiyk naar Bloemfontein Daarheen richt zich blykbaar op bet oogenblik lord Roberts' hoofdmacht. Uit den voortdurenden tegenstand dien de Boeren bieden, zou men geneigd zyn op te maken dat zy hem niet ongehinderd de hoofdstad van den Trystaat zullen laten bezetten en in de eerste dagen van deze week zullen wy nog wel hooren van ernstige gevechten. Als de Boeren lord Roberts den weg naar Bloemfontein willen versperren, zullen zy waarscbyniyk ook wel een groote strydmacht hebben samengetrokken by den Aasvogelkop, die reeds vroeger een sterke stelling genoemd is; ook Bainsvlei, nog dichter naar Bloemfontein tos, is in het begin van den oorlog genoemd als een plaats, waar de Boeren zich tegen een inneming van Bloem fontein zouden verweren. Op den weg van Boahof naar Kaapstad liggen, volgens de kaarten die in ons bezit zyn, dicht by elkaar tweo Driefonteinen. In de Londensche bladen komt thans een telegram voor van lord Roberts, meldende, dat generaal Gatacre Woensdag Bnrgbersdorp beeft bezet. De spoorweg is tot zoo ver byna gereed en de telegraphische gemeenschap zal spoedig hersteld zyn. De Kaapsche politie heeft den vyand in stelling gevonden by Knapdaar. President Krnger zon, volgens Engelsche berichten, zeer teleurgesteld zyn over den zwakken tegenstand in het gevecht van Woensdag, door de Boersn betoond. Hy moet de troepen Maandag tot het gevecht hebben aangezet en blyft ben gestadig op wekken hun land manmoedig te verdedigen. Engelsche oorlogscorrespondenten beweren dat de stelliog der Terboncenen by Abrahams- kraal onverdedigbaar is. De Boeren hebben er slecbta twee kanonnen en zouden by een aanval zich genoodzaakt zien, evenals Woens dag, terug te trekken. De correspondent van de .Daily Mail" ver klaart dat het nemen van meer dan één Boerenkanon in het gevecht by Populieren- boscbje werd belet door do scherpschutters van den vyand, cie eerst verdreven moesten worden. Toen dit geschied was, konden de vermoeide Engelsche paarden de achtervolging niet hervatten. Het ministerie van oorlog te Londen pnbii. ceert een eerste lyst van Roberts' verliezen by Populierenboscbje: 8 man gesneuveld, 39 gewond, 1 vermist. Men weet, dat de Boeren in dien etryd zooveel mogelyk de paarden der Engelsche cavalerie gedood hebben. Een paar bloemlezingen nlt mededeelingen van Engelsche oorlogscorrespondenten over bet gevecht van Woensdag en het terug trekken der Boeren van Popullerenboechje: .Morning Post": President Kruger trachtte .door tranen" de Boeren te bewegen om stand te houden. .Daily News": Lord Boberts had een prachtig plan ontworpen om de Boerenstryd- macht definitief te vernietigen, maar het plan misluktedoordat de Boeren door een paoiek werden bevangen 1 Sir George White Is Try-Jag van Ladysmith naar Oost-Londen vertrokken. Aan het station was het vol officieren en burgers, en ds Gordon-Hooglanders vormden een «erewacht By syn aankomst ts Pietermaritsborg werd hem een warme ovatie gebracht. In antwoord op oen adres van gelnkwensch van den ge meenteraad, gewaagde generaal White van de diensten, dis de Nataliche vrywiüigera en de Imperial Light Horse gedurende bet beleg hadden bewezen. Hy waa, besloot hy, altyd overtuigd geweest, dat de Boeren Ladyemith alleen hadden knnDen klein krygen, als zy er in geslaagd waren het uit te hongeren. De menigte zong, na White's toespraak, met begeleiding van een orkest .Rule Britannia'' en .Soldiers of tbe Queen". De straten der stad waren vertierd ter eere van den dapperen verdediger van Ladyemith. Zes groote firma's te Hamburg en één te Frankfort aan da Oder hebben, volgena de .Standard", de levering op zich genomen van drie duizend jassen en rybroeken voor de Boeren. Zy moeten 15 Maart gereed zyn en te Antwerpen geleverd worden. De firma's zyn betaald In goudgeld. Reuter seint, dat ds rebellen in het Kaapsche district Ladygrey de wapene neerleggen. Er zyn 65 geweren en 70,000 rounds ammunitie afgegeven aan da Britsche overheid. Ta Londen ging Zaterdag het gerucht dat Mafeking was ontzet. Dit bericht ia door het departement van oorlog voor ongegrond ver klaard. Een telegram uit Pretoria van Donder dag meldt, dat de beschieting van Mafeking met kracht en hevigheid wordt voortgezet. De .Times" verneemt nit Lorenjo-Marqoez, dat het vertrek van Joubert naar Pretoria veel opzien baart. Sommigen verklaren het hierdoor,dat Joubert bst vertrouwen in do Boeren zou hebben verloren, en ook de macht over hen. Het ia noebtbans ook mogelyk, dat zyn reis eenvoudig gedaan wordt om toezicht te houden op de verdedigingswerken van Pretoria. Door het bevel van da Transvaalacbe regeering, om het pompen in da voornaamste mynen van den Rand te staken, zyn er ettolyke onder water geloopen. De Simmer- Jack-myn zou er het ergst aan toe zyn. Uit de Zuid AfrikaanacKc Mail, Cronjé'e aftocht. .Ona Land" schryft naar aanleiding van het ontruimen der stelling van Magersfontein Hoe het zy, indien lord Roberts zich be roemt op den tocht ven generaal French met zyD bereden macht en de verschillende evo luties van xyne talryke brigaden, generaal Cronjé zal niet minder gevierd worden, dat hy al zyne zware kanonnen met de ammu nitie en ayns manschappen met zoo weinig verlies van Magersfontein, Spytfooteln en Jacobsdal wiet terug te voeren, zonder dat lord Methoen er iets van bemerkte. Tolgena de mededeeliog van Laffan's correspondent, geschreven op 16 December, was het nooit de bedoetiDg ven generaal Cronjé het ontzet van Kimberley te beatrydsn, indien de Brit sche troepen den weg zouden kiezen, door lord Roberts ingeslagen. Het moest natuuriyk het oogmerk der republieken geweest zyn om er niets van to laten merken, dat ze Magersfontein feitelyk hadden opgegeven, eD daarom lieten zy op da verschillende stellingen een betrekkelyk gering aantal manschappen, om aan de Britsche generaals den Indruk te geven, dat de doortocht near Kimberley by Magersfontein nog bestreden zou worden, en dat daarom een moeilyke omweg moeet worden gekozen. Waarscbyniyk waren 't van die acbtergelateneD die den tocht van generaal French by de driften bestreden, en die zich daarna oost waarts lange do Modderrivler terugtrokken. Het Afrikaander Oongree. De beschryvingspunten voor het congres van den Afrikaander Bond, dat den Ssten Maart to Somerset Oost gehouden zou wor Jen, maar uitgesteld is, waren wat den oorlog betreft: Dat zonder discussie een commissie van zeven leden wordt aangesteld, bestaands uit de moderatuur en vier andere leden om een resolutie op te stellen en aan het congres voor te leggen. 1. Uiting gevende aan den dlopen afkeer der vergadering van de staatkunde, die heeft geleid tot den thans gevoerden Moedigen oorlog, in plaats van tot een vreedzame op lossing der disputen met de Zuid-Afrlkaanscho Republiek door middel van arbitrage. 2. Aandringende op een spoedig herstel des vredes op biliyko en rechtvaardige voor waarden, zoowel als op een degeiyk onderzoek door ons parlement naar de wyze waarop gedurende dien oorlog is gehandeld met ds private eigendommen, de burgerlyke vryheden en de constitutioneels rechten dos onder- daans. Kaapstad, Oadtshoorn. De gevangenneming zonder grond van be schuldiging van vreedzame kolonisten en het in-beslag-nemen van vee door Hr. Ms. troepen worde door het congres betreurd.—Richmond. Bespreking van de weglatlDg door den hoogen commissaris van zekere deelen eener depeche van president Steyn aan Hr. Ma. Regeering. Adelaide. Het congres vraagt Hr. Ms. Begeering vertekering dat alle schade door den oorlog aangedaan aan Britsche onderdanen in de Kaapkolonie door haar aal woaden goed gemaakt. Adelaide. Op een olflciëele lyst van 15 Februari van gevaDgen Boeren, 461 man In aantal, komen de namen voor van baron Fagerehflto, een Scandinavlëi, en baron A. E. Ton Molt*». De Spionkop. Omtrent de gevechten op den Spionkop, elgenlyk op dea Techtkop of Platkop, een van de Spionkoppen bevat .Ons Land" nog de volgende verslagen en beriehten: Een correspondent van de .Diggers' News" te ElandBlaagte meldt: Uit een gesprek met kapitein George H. B. Freetb, krygegevangene, die verklaart dathy de eenige officier ia die overgebleven ie van het ongelukkige 2de Lancashire Fuseliers, verneem ik (ik geef zyn eigen woorden weer): Ons leger heeft vree9elyk geleden. De Boven. Tugela zog ds langs lyat van dooden van den geheelen oorlog en wy hebben nut aan cooden dan te IsaDdlawa. Myn regiment is uitgeroeid, en dat, hetwelk eezonden werd om ons te versterken, leed ook Kolonel Blom field, D. S. O., bevelvoerend officier, en 15 ofltieren zyn, naar ik vrees, allen gesneuveld. Het regiment kwam op den 23sten December uit en uit een getal van 800 man, zyn er 300 gesneuveld, een groot aantal gewood en de rest (109 man) gevangengenomen. De onze was een voorhoede en wy troxken naar Spion kop om 7 uren Dinsdagavond, en maakten een steelschen marsch ouder dekking der duisternis tot om 2 uren in den morgen, toen wy den top bereikten. In een schans op de krnln van den keuvel, welke wy beschouwden als de sleutel der poBitie, vonden wy zeven man, waarvan les van Tryheld waren, en die, naar ik meon, gevangengenomen werden, en één waarvan, Smit, van Tryheid, met de bajonet gedood werd. Onder de andere compagniën by ona is ds onderneming waren detachementen van Thor- neycrolts bereden lnfantérlo, het Middlesex- regiment, Boyal Lancashires en Sooth-Lan- cashirea. Wy kwamen onder obd aeodelyk Boerenvuur om 7 nur en vochten wanhopig tot 3 uur, maar daar de versterkingen te laat kwamen, waren wy verplicht een zwaar genomen positie prys te geven. „Ik zon een nitleg willen geven", zeide de kapitein, „waarom de witte vlag geheschen werd. Het is een feit, dat ik, de eenige officier toen nog in het gevecht, geen zoodanige order gaf. Haar wy waren blootgesteld aan een vreeaelyk vuur vau den morgen om 6 u. tot 2 uren n.m., en wy meenden, dat er nog slechts 20 vaa ons overgobleven waren. Ik verneem, dat onze soldaten beschuldigd worden van mis bruik van de witte vlag en dat er op de Republikeinen geschoten werd na de overgave. Dat was een bloot ongeluk doordat de ver sterkingen niet wieten, dat wy de wltt* vlag hadden opgestoken. Het is een feit, dat hun kogels evenveel van onze mannen trollen ais van de uwe". Uit een particulieren brief van oen (roeper by de imperiale lichte infanterie, die hat ge vecht te Spionkop medemaakte, publiceert de .East London Dispatch" de volgende bijzonder heden Spionkop is sedert het gevecht door ona* mannen herdoopt met den naam van Sleehtsrs- kop. Toen wy voortrnkten om Spionkop ts bestormen, waren wy blootgesteld aan een zeer doodeiyk kruisvuur van een anderen grooten kop aan onze linkerzyde, en velen van onze arme mannen vielen gewond, som migen doodelyk. Ziende, dat bet even gevaar- lyk was daar te wachten en te rusten als voort te gaan totdat wy beschutting konden krygen tegen de bommen, liepen wfi bard - naar de eerste vuurlinie en daarmede joegen wy den geregelJen troepen vrees aan, die, toen' zy onze veldhoeden zagen, dachton dat w(J Boeren waren en dat zy in een val geleld t waren. De arme kerels Bprougen ever de loopgraven in het vuur van de republikeinen, en velen werden neergeschoten. Zy riehtten hnn geweren op ons, en bet was gedurende de verwarring dat ik myn broeder uit het oog verloor, en ik was nooit weder in etaat hem te zien. De hagel van kogels was vreeeaiyk en geen pen kan het beschryven. Ik zal niet trachten de akelige tooneelen waarvan ik oog getuige was te beschryven, maar toen wy in de schietgaten waren, wist iedereen dat het behoud van zyn leven afhing van het niet- vertoonen van eenig deel van zyn hebaam. Kort daarna zagen wy de republikeinen om trekken naar onze rechterzyde, en bet vaar van hun geweren was onbeschryflyk. Drie myner makkers werden hier gewond, en ik kon niet in het gat blyven en hen hooren kermen om water zonder iets te roen om hen te helpen. Eén was door hst hoofd geschoten, van een ander was de dy ver- bryzeld, en een derde had een schot doer den nek. Op myn bnik kruipende, sleepte ik ben achteruit en verbond bun wonden zoo goed ik kon. Later bracht ik ze naar de ambulance en overhandigde beo. Terwyl ik hier was, bestormden de republikeinen den heuvel en namen een aantal onzer mannen gevangen. Ik hoor, dat wy de positie weder mosten nemen, maar ik hoop het zal met andere tactiek zyn. Ik verneem, dat wy den weg naar Ladysmith binnen twee of drie dagen moeten openen. Dit li van de lippen van generaal Buller zeiven, en ik kan niet zeggen wat ln de toekomst voor ons opgesloten ligt. De geregelde troepen, die met ons in de voor huis waren en die elk Bntsch gevecht ge durende de laatste 17 jaren hebben meegemaakt^ verklaren met nadruk, dat het gevecht op laatstleden Woensdag het vreeselykste vont waa dot MD menscb colt kon doorslaan.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2