IF. 12273 Zaterdag 24 Februari. A". 1908 $eze gourant wordt dagelijks, met aitzoadering van fon- en feestdagen, aitgegeveru Dit Dommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Hied. Zuid-Afrikaansche Verceniging. I p-=- Leiden, 24 Februari. LEIISCH DAG-BLAD. PBIJS DEZEB GCTOBAKTi Voor ï-ttó- p* 8 maanden; 1.10. Franco per post» •»-* 1.(0. Afzonderlijke Nommor» 0.05. PRIJS DHR AliyKK'Pi»! KTfy Van 1 regels f 1*08. ledore regel moei f 0.17|. Ofbcteffj lettere naar plaatsruimte Voor bet tncassoerep tattoo ét etad wordt f 0.06 berekend. Afdeeling Leiden en Omstreken. Door den Penningmeester is sinds de laatste opgave ontvangen: door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Batig saldo van een feestavond der vereeniging „IJsvreugd" Zoeter- WoudeLeiderdorpf 12.85 Gecollecteerd op Abrams verjaar dag voor de dappere Boeren 1.30 Overschot der collecte voor de Boeren, nadat de inhoud van Kee's verloren portemonnaie was afge trokken 0.63s Omdat Van Beekle een pianino gewonnen heeft0.15 Bedragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. Gisteravond hielden de Leidsche Studenten- Geheel-Onthouders-Vereeniging en de afdeeling Leiden II Nederlandsche Yereeniging tot Af schaffing van alcoholischen drank in het „Volkshuis" alhier een uitnemend geslaagde vergadering. Voor een meer dan volle zaal Bpraken achtereenvolgens ds. N. J. C. Scher- merhorn, uit Nieuwe-Niedorp, en mevr. J. H. L. Flothuis-Van Dommelen, uit Rotttrdam. De eerste begon zijn boeiende improvisatie met bestrijding van enkele onjuiste meeningen, die aangaande den alcohol heerschten en heerschen. Dan werd gewezen op het stoffelijk nad'.el, dat de alcohol teweegbrengt, en op de scha ie aan de zedelijkheid, oio nog oneindig grooter is. Prtyst men ds matigheid aan als een weg ter ontkoming uit df drankellende, dan vergeet men, dat juist de matigheid der sterken voor de zwakken een voortdurende hin.erlaag is. Het is de geheelonthouding, die zich ten slotte doet kennen als de eenige door rede en ervaring beide aangewezen en geëischte drankbestrijding. Mevr. Flothuis bleld een lezing, meesterlijk door inhoud, stijl en voordracht. Onder een krachtig sprekende stilte kwam haar gevoelig woord tot de aandachtig luisterende hoorders. Nu was het de trouwe moeder, die spak; dan de gelukkige echtgenoote, en straks de fijnvoelende vrouw, die gaat buiten eigen JoDg-Hollandsch binnenhuisje, om voor ramp zalige vrouwen en voor kinderen, minder gelukkig dan de hare, hulp in te roepen. Met kracht wees zij er op, welk een arbeids veld de vrouw in den drankstrijd wacht. Aan den uitgang werd aan het einde der vergadering, op toegestaan verzoek, voor diamantwerkers te Amsterdam en sigaren makers te Groningen een collecte gehouden, die f 9.15 opbracht. Bjj het alhier gehouden heresamen voor milicien-sergeant zyn geslaagd de milicien korporaals J. A. C. A. Erkelens, D. Eruit en J. La Lau, van het 2de, J. J. Roosen, van bet 3de, P. F. A. Slingerland en P. Vlietstra, van het 4de, en W. L. F. P. Leyendekkers, van hot 5de bat. 4de reg. Inf.; niet voldeed 1 adspirant. Aan het examen voor reserve-sergeant word voldaan door den reserve-korporaal P. J. Berkhout, van het lste bataljon. Niet slaagden 8 adspiranten, terwijl 1 adspirant voor den graad van vaandrig en 1 adspirant voor den graad van reserve-sergeant zich in den loop van het examen terugtrokken. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie in dit nummer van ons blad, waarin een „Transvaalavond" in het Wykgebouw aan het Levendaal wordt aangekondigd. Voor kinderen en volwassenen worden er dan lichtbeelden vertoond. Voor het examen nuttige handwerken Zijn geslaagd de dames E. M. Van Rbyn en W. E. C. Van Hensbergen, beiden van Leiden. Het thans voltallig collegium van het Leidsch Studentencorps bestaat uit de heeren: W. W. F. Van Panhuys, praeses; A. G. Vreede, ab actis; W. J. M. Van Eysinga, quaestor; J. |B. L. Van Vlerssen Frantzmann, assessor I, J. P. Coops, assessor II. Dr. Leyds, gezant der Zuid-Afrikaansche Republiek, zal den 14den Maart in de Inter nationale vereeniging voor vergelijkende rechtswetenschap en volkshuishoudkunde een ▼oordracht houden over don recht6kunoigen en oeconomteetata towtaadd-vr Zuid-Afrikaan- ache RtpubHek, {ff. R. 04 Ter eere van Hare Majesteiten de Koninginnen geeft de Duitsche gezant by ons Hof a. s. Maandag ia het gebouw der legatie een soirée dansante, alwaar H.H. M.M. door haar gasten, den vorst en vorstin van Wal deck, zullen vergezeld worden. Do toestand van den heer Van Kerkwyk, lid der Tweede Kamer, ia vooruitgaande. Aan het ministerie van waterstaat is aanbesteed het onderhoud van het post- en telegriafgebouw te Haarlemmermeer, van uen dag der kennisgeving van de goedkeuring der aanbesteding tot en met 31 Dec. 1902. Minste in8chry?er was de heer J. Van WesteD, te Hoofddorp (gem. Haarlemmermeer) voor f 642. Gisteren herdacht jhr. mr. A. J. Rethaan Macaró, officier van justitie te Haarlem, den dag, waarop hy vóór 25 jaar als substituut officier van justitie geïnstalleerd werd. Talryk waren de blyken van belangstelling. Behalve veel fraaie bloemstukken van het personeel der griffie, deurwaarders e. d., ontving de jubilaris van de rechtbank een keurig zilveren presenteerblad en van den oud-substituut officier eveneens een- net passend geschenk In het belang van den landbouw en van den eerlyken boterhandel heeft het Dage- ïyksch Bestuur van het Landbouwcomitó aan de Tweede Kamer der Staten Generaal ver zocht om met den meesten spoed, althans vóór de behandeling van liet wetsontwerp omtrent den Leerplicht, het aanhangige ont werp „Boterwot" te doen behandelen. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 82 jaren overleden graaf L. Van Limburg Stirum Warmond, Kamerheer in buiteogewonen dienst. De ter aarde bestolling zal Dinsdag te Warmond plaats hebben. By Koninkiyk besluit is met 1 April a. s. benoemd tot ^directeur van het post- en telegraafkantoor te Drachten de heer L. A. P. Hoffmann, thans in gelyke betrekking te Boskoop, en met 15 Juni z. s. tot directeur van het post- en telegraafkantoor té Workum de heer H. J. K. Buwalda, thans in gelyke betrekking te Haarlemmermeer. In 1899 heeft de weesinrichtiDg te Neer bosch met koninkiyke goedkeuring aanvaard dertien legaten tot een bedrag van f 14,000 en een legaat, bestaande uit een vierde deel eener nalatenschap, dat ongeveer f 21,000 bedraagt. De soiróe dansante ten Hove ter eere van de Vorsteiyke familie Van Waldeck had gisteren voor een klein aantal genoodigden plaats, en duurde van 9 uren des avonds tot halftwoe des Dachts. Da Kon. Mil. Kapel voerde ée muziek uit. De Konioginnen namen met den Vorst en de Vorstin van Waldock vóór de cotillon begon deel aan een souper. De Vorst van Waldeck en zyn gemalin hebben vele maten gedanst. De soirée was zeer geanimeerd. Den 5den Maart a. s. zal ten Hove wederom een kleine soirée worden gegeven, waarop mevr. Noordewier Reddingius, zangeres, en Joh. Wolff, violist, zich zullen doen booren. Op deze soirée zal niet worden gedanst. De Vorst van Waldeck bezocht gistervoor middag het Huisarchief en de bibliotheek achter het Koninkiyk Paleis gelegen. Onderscheidene autoriteiten en hoogge plaatste staatsambtenaren hebben hun hand- teekeningen geplaatst in het inschry vingsboek, dat geaureode het verbiyf te 's-Gravenhage van den Vorst en de Vorstin van Waldeck in het Paleis is neergelegd. De Vorst van Waldeck-Pyrmont, die thans met zyn gemalin de gast is van H.H. M.M. de Koninginnen, ïs in 1865 te Arolsen geboren en in 1895 gehuwd. Zyn jgemalin, Prinses van Schaumburg Lippe werd in 1873 geboren. De Prina volgde in 1893 zyn vader als regeerend Vorst van Waldeck op en heeft den rang van Pruisisch generaal-majoor. Het Vorsteiyk echtpaar heeft twee zoons. De vorstelyke logeergasten maakten heden eene wandeling door de hoofdstraten der residentie. De Koningin maakte met gevolg een uit stapje te paard langs den Scheveningschen weg. De commissie, die zich te Amsterdam gevormd heeft met het doel een monument ter eere van ons Vorstenhuis tot stand te brengen op het Haarlemmerplein, ter plaatse waar thans de Willemspoort staat, heeft het plan opgevat binnenkort een uitnoodiging te richten tot verschillende vereenigingen in district VIII, ten einde door samenwerking tot het beoogde doel te geraken. Rosier Faassen is reeds zoover hersteld, dat hy 1 Maart a. s. Scheveningen verlaat en te Rotterdam zyn arbeid hervat. Naar men verneemt, is voor een gedenk- toeken voor den overleden kunstschilder Jacob Maris een totaal bedrag van ongeveer f 2500 ontvangen. Men scbryft uit Wagenlngen: Door den minister van Binnenlandsche Zaken is aan dr. H. Van Cappelle een verlof toegestaan in verband met den door den heer C. te onder nemen onderzoekingstocht in Suriname. Dr. C. zal begin Juni naar de kolonie ver trekken, waar hy na zyn aankomst eerst ongeveer l1/, maand do meer bewoonde streken 0. a. de plantages, zal bezoeken. Op de plantage der Handel-My. wordt een woning voor hem gereedgemaakt. Het doel der reis van den heer C. U het doen van geologische onderzoekingen. Di heer C. wordt op zijn reis naar het onbekende binnenland vergezeld door den beer C. Van Drimmelen, districts commissaris van Nickerie. Half Augustus begint de tocht; eersL per stoombarkas een eind de rivier op, nl. zoo ver, tot de vallen en stroomversnel lingen begionen. Dan wordt de rei3 voort gezet in boschnegervaartuigen, geroeid door boachnegers. Op deze wyze hoopt men het gebied te bereiken, dat een voortzetting is van het goudryke, oosteiyke deel der kolonie. Ook de zoon van dr. C. gaat mede, en wel om behulpzaam te zyn by photographeeren en het verzamelen van dierkundig materiaal. Deze ontdekkingsreis is mogeiyk gemaakt door de subsidie, door den minister van Koloniën gebracht op de Staatsbegrooting, ter- wyi nog financiëele steun is ontvangen van den W.-Ind. mailoienst, de Surinaamsche Bank, de Handel-My. en eenige particulieren, 0. a. de heeren P. W. Janssen en baron Rosenthal. Daardoor is het mogeiyk geworden de ex peditie goed uit te rusten. Het stoomschip „Java/' van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 23 Febr. te Port-Said; de „OraDje-Nassau" arriveerde 23 Febr. van Paramaribo te IJmuiden; de „Solo," van Batavia (1. v. Alexandrië) naar Rotterdam, arriveerde 23 Febr. te Ham, gesleept door de sleepboot „Zwarte Zee;" de „PriDs Henarik," van Batavia naar Amsterdam passeerde 23 Febr. Dungeness. Bodegraven. Donderdagavond hield het departement Bodegraven van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen een openbare ver gadering, waarin als spreker optrad ds. J. W. Van der Linden, van Harlingen. Spreker deelde aan het vry goed opgekomen publiek het een en ander mede over den Schotschen predikant en schryver Mac Laren. Uit diens geschreven boeken en novellen toonde spr. door veel aanhalingen aan, hoe vroom, in den besten zin van 't woord, deze schryver is, hoe er in zyn pennevruchten werkeiyk poëzie schuilt in bet eenvoudige, dat hy beschryft uit het leven zyner omgeving. Liefde tot cien naaste, waarachtige piëteit voor zyn omgeving treden in de schetsen van Mac Laren sterk op den voorgrond. Na de pauze las spreker het schoone gedeelte „Miskend" voor uit „Zielenadel" van dsn- zelfden schryver. Met een welverdiend woord van dank aan den begaafden spreker sloot de voorzitter deze Nutsvergadering. By burgemeester en wethouders dezer gemeente is ingekomen een verzoek van de wed. Pieter Vink, van beroep stalhouder, wonende alhier, om vergunning te verkrygen tot het verkoopen van sterken drank in het klein in deze gemeente in de volgende lokali teit: de koffiekamer van het door haar be woonde perceel, wyk D. N. No. 30. Hillegom. Donderdag avond gaf de Hille- gomsche „Harmoniekapel", onder leiding van den heer J. D. Schouten, van Haarlem, in de zaal van den heer Sistermans alhier, wederom gelegenheid om de vorderingen van dit goed geschoold gezelschap te kunnen Dagaan. Uit de wyze waarop de verschillende nommer8 van het ryke programma werden uitgevoerd, bleek ten volle, dat dit lief- hebbery-gezelschap den toets der critiek mot glans kan doorstaan. Toon, instrumentatie en voordracht, dit alles was met betrekking tot de krachten, onbe- rispeiyk. „Liefde voor Harmonie" ga op den ingeslagen weg veilig voort. Het groeie en bloeie tot genot der ledeD en tot genoegen der burgery. „Liefde voor Harmonie" is wederom ten volle geslaagd met aan velen een zeer genoeg- lyken avond te verschaffen. Moge deze uit voering een krachtigen stoot geven aan den bloei der Vereeniging, opdat zy met meerdere kracht streven moge naar steeds hoeger ideaal. De heer M. Glastra, hoofa der school te Blankenham, is benoemd tot onderwyzer aan de school voor m. u. 1. 0. alhier. Donderdag-avond werd door prof. dr. P. J. Muller, in het gebouw „Eben Haèzer" eea lezing gehouden voor de leden met hun damee, van den Chr.-Hist. Kiezersbond. Het was duidelyk aan de opkomst der leden te zien, dat zy een genotvollen avond ver wachtten. Was die verwachting reeds groot, de werkelykheid heeft ze nog overtroffen. Nadat de byeenkomst als Daar gewoonte door ds. A. Van Veen met gebed en gezang was geopend, werd het woord gegeven aan den begaafden spreker, die Da een inleidend woord tot onderwerp voor dezen avond had gekozen: „Portugal en de Portugeezen," een onderwerp, vroeger reeds te Leiden behandeld. Op zeer boeiende wyze gaf spreker een schets over land en volk, en over de merk waardigheden daarvan, zoowel op natuur-, godsaienatig, staatkundig, wetenschappelijk, kunst- als financieel gebied hetgeen hy uit eigen ervaring gedurende den tyd, aldaar door hem als journalist doorgebracht, wist te verhalen. Met de grootste aandacht werd 6preker door de aanwezigen gevolgd, en meDige gulle en hartelyke lach werd vernomen, wanneer hy zyn gewaarwordingen omtrent zeden en gewoonten, op humoristische wyze meedeelde. Na nog het een en ander verteld te hebben omtrent de ty dat volk zoozeer geliefde stierengevechten en de wyze, waarop die worden gehouden, eindigde de byeenkomst met daokzeggiDg en het zicgen van het 10de vers van Psalm 68. Oegstgecst. Het nieuwe Gemeentehuis op het Villapark alhier zal voor de ingezeteoen van Oeg8tgee6t te bezichtigen zyn a. s. Ma»ndag en Dinsdag 26 en 27 Februari, van 10 tot 3 uren. Woubrugge. De Chr. Jongel.-Vereeniging „Timotheus" alhier houdt Woensdagavond in bet kerkgebouw der Geref., dat daarvoor ia gebruik is gegeven, haar laatste winter- lezing, voor welke gelegenheid als spreker zal optreden de heer Jb. Van Oversteeg, van Amsterdam, ter behandeling van het onder werp: „Hooger en Middelbaar Onderwys". Noordwykcrhout. De leden der tooneel- vereeniging K. I. O. D., alhier, hebben Woens dag een heel genoegiyk uitstapje gehad naar Oude-Wetering en aldaar een voorstelling gegeven. Dat deze goed is geslaagd, daarvoor diene de uitnoodiging, om met kermis weer te komen, tot bewys. A. 8. Maandag geeft do Vereeniging hier een uitvoering met hetzelfde programma als te Oude-Wetering. Het is al een paar weken geleden, dat by den landbouwer L. Heemskerk spek is ont vreemd. Deze had een varkentje geslacht van om en by de 600 pond. Hetgeen bestemd was om gerookt te worden, was, toen het zout genoeg was, daarvoor klaar gelegd, maar men had den landbouwer de moeite bespaard, want des morgens waren de kolossale zyden verdwenen. Dezer dagen zyn zy teruggevon den. Zy werden ontdekt door zekeren Zwa nenburg in een hoop ruigt, dien hy op zyn teelland omwerkte. Het spek was nog in goedon staat, maar er was ongeveer acht pond afgesnoept. O, 't is zoo'n sterke knol. Gemak'iyk trekt hy langs de gracht Een groote en vrees'iyk zware vracht. O, 't is zoo'n sterke knol t Hy komt van Sassenheim. De weg van daar naar hier is goed. 't Is of hy 't voor pleizier slechts doet, Hy komt van SasseDheim. Maar nu in Noord'kerbout! Daar ia de weg van Schippert sloot Tot door het Dorp van steen tbloot. Maar nu in Noord'kertout En reeds geruimen tijd Is daar de weg zoo schrik'l\jk slechtt Dat 'teen mirakel is ja echtl Al reeds geruimen tyd. Wat leek de sterke knol? Hoe hy ook trok en nog eens trok, Hy leek geen paard, maar wel een bok. Dat leek de sterke knol. Hy gaf het eind'iyk op En dacht: „De rioleering is de oorzaak, zeker en gewis! Hy gaf het eind'iyk op. De voerman schafte raad. En met behulp van man en paard Werd 't meel voor ondergang bewaard. De voerman schafte raad. Vaar woedend brulde hy: „Het gaat zoo niet, al is hy sterk! Maakt toch wat voortgang met het werkf' En dat ook wenschen wy. Ik houd er van het nultége met het aangename te wtêndeD. dit niet ka» gaat het nuttige vóór. We hebben hier heel weinig op het gebied van publieke vermake- lykheden. Iets dergeiyks had hier plaats. Maar ik meende, dat m y n plaats was in het café van den heer P. Heemskerk, waar een vergadering plaats had van onze Afdoe* liug van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, waarvan ik pas, doordat ik ook nog een kykje elders nam, heden Zaterdagmorgen halféén huiawaarta keerde. Toch wil ik nog in 't kort verslag leveren van de vergadering, die onder onzen nieuwen voorzitter den heer heer B. C. Vos en met onzen nieuwen secretaris den heer W. J. Gul- demond plaats had. (Ik heb anders liever, dat een vergadering op een anderen dag gehouden wordt). De Voorzitter opeEde, de secretaris las de notulen, die werden goedgekeurd. Daarna had ballotage plaats van de heeren J. v d. Berg Sr., D. v. d. Berg Wz. en P. C. Versteege, die als lid werden aangenomen. Punt 2 van de agenda was: Bloembollen veiling. De besprekiog hierover was vry ver ward. Degeen, die het grootste woord voerde, scheen meer verdeeldheid dan eensgezindheid te willen aankwecken. Tot eer van den voor zitter moet worden gezegd, dat by goed ba- slagen ten ys kwam, zoodat hst bestuur ds voldoening kreeg het resultaat: de verders voorbereiding der eerstvolgende veiling, echter onder voorbehoud, dat gebroken zal worden met de traditie van bet vryzyn van kosten der nummering van 16, maar dat van ieder gestoken nummerhout 1.5 cent zal betaald moeten worden. Een schryven van de afdeeling Noordwijk, waarin werd gewezen op het groote belang trein No. 106 te Pietgyzenbrug te laten stop pen, word zeer gunstig ontvangen. Met alge meene stemmen werd besloten aan den wensch van de Afdeeling Noordwyk te voldoen. De vragenbus leverde niets. De heer J. v. d. Berg vroeg, by de om vraag van den Voorzitter, of het niet mogeiyk zou zyn een veiling te houden met directeu ren uit de plaats zelf. De Voorzitter ant woordde, dat zooeven was besloten, de e. v. veiling aan het bestuur over te laten, en dat by het voorstel dua ontydig noemde, waarop de heer v. d. Berg antwoordde, dat hy ds daarop volgende veiling bedoelde on van on- tydigheid dus geen sprake kon zyo, wat nogal hilariteit verwekte. De secretaris besprak vervolgens den boop®» waterstand, waarvan het slot is, dat het algemeene wensch is, een schryven te richten tot het Hoogheemraadschap Rynland, om sli mogeiyk daarin verbetering te brengen. Op een voorstel van den heer Heemskerk, om nu reeds afgevaardigden te verkiezen, werd tifi den heer L. M. Van Noort geantwoord, fat het beter is daarmede te wachten tot n* behandelen van den beschryvingsbrief toch kan men eerst den afgevaardigden duideSp. maken, boe zy hun stem moeten uitbrengt^ Nu werd overgegaan tot de verloting, waarbf de verkoop der loten van de aanwezigen set voordeeltje aan de kas gaf van f 3.08. Dinsdag a. s. is een openbare Raad», vergadering belegd. - Op oen voorstelling met een soort toev«- lantaarn, gisteravond in het Café „Bram»'* gegeven, bracht een collecte voor Transvaal f 1.91s op. Sasscnhoim. Alhier zal Dinsdag-avond ra Transvaal-avood gehouden worden, uitgaaadi van de Protestantsche Kiesv&reeniging „Volk», belang", in de zaal van „het Bruine Paard*. Geheel belangeloos zullen optreden de heef J. Beumer als spreker, terwyl de heer Van Santen zyn uitgebreide collectie lichtbeelden zal vertoonsD, alle betrekking hebbende op Zuid-Afrika. De byeenkomst is gratis toegankeiyk, dooh alléén voor leden der bovengenoemde Kie» vereeniging. j 'Ier-Aar. De Tulndersbond in deze ge- meente hield Vry dag jl. een ledenvergadering. De Voorzitter opende haar, waarna de notulen door den secretaris werden gelezen en goed gekeurd. Naar aanleiaing dezer notulen werd mededeeling gedaan van het rapport der commissie, die zich had gevormd voor onder zoek met betrekking tot de inmaak der agurken vanwege den Bond. Dit rapport Btrekte, daar* toe nog niet over te gaan en de zaak tol nader uit te stellen. Voorts werd gelezen een schryven betreft fenae een pretensie van bet comité, dat indeityd tot de oprichting van een Bond heeft mede gewerkt, waartoe de vergadering besloot mei 48 stemmen deze vorderingen niet i»t It betalen. Eenige mededeelingen werden gedaan van den motor, die, zoo gezegd werd, thans in de maak is en ongeveer Mei a. e* zee neottg, ka

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1