>ecli(er*plnatsvervanger, advocaat en procureur te Maastricht. Met mgang van 1 Maart 1900 benoemd tot bur gemeester der gemeenten Colijnsplaat en Kats, B. Van I7am, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Hoofdplaat; tot burgemeester der gemeente Kortgene, D. R. Wijckerheld Bisdom. Aan den luit.-ter-zee 2de kl. Z. G. P. Marcella verlof verleend tot het waarnemen van een parti culiere betrekking buiteu het zeewezen, voorden ttjd van 6 maanden, onder stilstand van non-activi teitstraktement en zonder opklimming in de ranglijst Bevorderd tot luit.-ter-zee 2de kl., de adelborst Isto kl. J. C. Jager. Mr. J. H. J. Schneider, Oost-Indisch hoofd ambtenaar met verlof, laatstelijk raadsheer in het Hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Aan de schrijvers der lsto klasse bij 's Rijks werf te Amsterdam, J. H. Eden en A. Van Oosten dorp, met ingang van 1 April a. s., op hun verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Min. beschikkingen. Voor bet tijdvak van 16 Febr. tot en met 31 Augustus 1900, benoemd tot assistent van het Rijkslandboawproefstation te WageniDgon, R. W. Tuinzing, aldaar. Aan S. SchuiliDg, op zijn verzoek, eervol ont- lag verleed als assistent aan het Rijkslandboaw proefstation te Wageningen. Gemengd Nieuws. Tot du toe hadden in dezen flinter alleen de stoombooten odb in den steek gelaten met de verzending der Dagblad pakketten naar de omliggende dorpen, maar gisteravond weigerden de locomotieven Tan verschillende stoomtrams wellicht hebben ze rich verbeeld Engelscbe soldaten te zijn om verder vooruit te trekken! De sneeuwstorm, die gedurende den geheelen dag gisteren woedde, was daarvan natuurlijk oorzaak en de abonnés in do verschillende gemeenten, die het ,L. Dagblad" te laat ont gingen, zullen wel begrepen hebben, dat de schuil niet aan ons, maar aan de sneeuw lag. In den Krijgsraad te a -Graven- hage warden gisteren uitgesproken drie sen tentiën van bet Hoog Militair Gerechtshof. I, In de zaak tegen R. T. O., korporaal bij bet 4de reg. inf., in garnizoen te Gouda, door den krijgsraad vrijgesproken van het misdrijf van verduistering, hem ten laste gelegd, van een hoofdkussen, hem in bewaring gegeven. II In de zaak tegen S. De P., stukrijder 2de reg. veld artillerie, in garnizoen te Leiden, door den krijgsraad vrijgesproken van de over treding van te hebben gerookt in een niet- rookwagen van een spoortrein. Van beide vrijspraken was de auditeur militair gekomen in booger beroep. Het hof veroordeelde den korporaal R. T. O. tot twee maanien gevangenisstraf met degradatie door hem terug te brengen tot den stand van soldaat on S. De P. tot één gulden boete. III. In de zaak tegen Q. J. Rmarinier te Rotterdam, die, wegens diefstal van een brooi uit een bakkerswinkel te Amsterdam coor den krijgsraad was gestraft met 14 dagen gevangenisstraf, met ontzegging van betreeht Om te dienen. Het bof heeft hem van deze laatste straf ontheven en uitsluitend 14 dagen gevange nisstraf opgelegd. Van de Kwartguldens-vereoniging voor beide ontginning" is een Dieuw corres pondentschap opgericht te Lisse, met mevrouw BlokDuyvis als correspondente. In een huis aao de Hoogstraat te 's Gravenhage werd gisterochtend een metsolair bij het verrichten van werkzaam heden ooor een val zóó ernstig gewood, dat bi) in levensgevaarlijken toestand naar bet Gem een te-Ziekenhuis werd vervoerd, waar hU ls gestorven. Te Amsterdam is gearresteerd een klerk van de marinewerf, oie, door bet bedrag op den loonstaat van f 1008 tot ƒ1018 te verboogen, zich f 10 wiet toe te eigenen. De man ontkent de fraude gepleegd te hebben en het slachtoffer te rijn van een wraakneming. Het vonnis van do rechtbank te Rotterdam, waarbij een post-conducteur, dienst oende in eeu spoortrein, lot drie jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens ver duistering van brioven met geldswaarcigen iohoud, is door bet Gerechtshof te 's-Graven- bage bevestigd, met bepaliag, dat de preven tieve hechteDis voor vier maanden in minde ring zal komen. Naar hst Huis van Bewaring in Den Haag is overgebracht de jonge man, die Dinsdagmiddag op de Heerengracbt aldaar een revolverschot op een dienstmeisje loste. Men meldt uit Den Haag aan de ,N. R. C.": Onder toeloop van een groote menigte werd oergi8termiddag ds. W, voorganger der zich noemende Oud-Gereformeerde Gemeente, door twee agenten naar bet politiecommissariaat aan de Groenmarkt gebracht, in zoodanigen staat van dronkenschap, dat bij bij aankomst ten bureele zelfs zijn naam Diet kon opgeven. Tot '8 avonds hal/twaalf is by aan bet com missariaat gebleven. £r is proces-verbaal wegens openbare dronkenschap tegen hem opgemaakt. De oudste inwoonster der ge- meente Utrecht, mej. M. M. Muller, wonende aan den Weerdsragel, is ia den ouderdom van 102 jaren en 4 maanden, na een korte •ngesteldheid, overleden. UD.) Toen Maandagmiddag te Hulst op de binnenvesten eentge jongens san het (obaatsenrUden naren, rak to op de hoogte van de Paardenmarkt een hunner, een jongen van 17 jaar, door bet ys. De kleinere jongens, die er by naren, konden niet spoedig genoeg hulp balen, zoodat de naagbaie bet met don dood moest bekoopen. Met Jaddera en tounen werd bet iyk, sa verloop van sen half uur, apgevischt. Volgons een locaal Friesch blad beeft iemand uit Stavoren, verlokt door het hooge handgel I en aoldy, dienst genomen by het Engeische leger in Zuid-Afrika. Onder de gemeente Rozendaal (N.-B.) zijn de boerderijen van de Gebrs. Van der Heydeo door brand vernield. Inboedel, twee paarden en landbouwgereedschappen zUn verloren. Beide branden worden aan kwaad willigheid toegeschreven. Dit Rozendaal zyn giateren twee personen geboeid naar de gevangenis te Breda over gebracht, op wie zware vermoedens rusten dat zy de daders zyn. Het vermoeden, dat hier kwaadwilligheid in het spel was, is ont staan, doordien belde hofsteden, die ver ge noeg van elkander gelegen waren, byna ge- lyktydig in brand stonden. Het classicaal bestuur der Ned.- Herv. Gem. van Nymegen vergadert heden in buitengewone zitting naar aanleiding van ds gebeurtenissen in Appeltern. De correspondent der (enti-rev.) .Stichtsche Courant" te Veenendaal beeft een onderhoud gehad met ds. W. De Leeuw, predikant te Appeltern, by wien de ruiten waren ingeworpen en die ten gevolge daarvan genoodzaakt waa de wyk naar elders ts nsmen. De. De Leeuw heeft tydelyk zyn Intrek genomen ten huize van den godsdienetonderwyzer Van Meerten, te Eist, Khenen. Z.Eerw. verklaarde van een wydvertakte sekte, waarvan de bladen eprekeo, te Appel tern nooit iets vernomen te hebben; de per sonen, die de verschrlkkelyke misdaad be gingen, waren leden der Hervormde Kerk en kwamen geregeld onder zyn geboor. Vreemds dingen kwamen hem bet eerst ter ooren na den 25et*n Januari van dit jaar, na de ge nezing van een zieke, oen der leden van de familie Scherf, te fiatenburg. Men begon te profeteeren, lofpsalmen te zingen en sprak allerlei wartaal. Vooral ds 28-jarige Scherf, de eigenlyke moordenaar, dis, blykbaar meer en meer Coor zyn verbeelding geïnspireerd, allerlei dwaze dingen sprak. Overigens stond Scherf by hem bekend als iemand met zeer geringe ontwikkeling en zeer vatbaar voor indrukken. Het schynt, meldt de correspondent verder, dat de bevolking, die voor ongeveer 9/10 deel K.-Katholiek is, thans met antipathie ver vuld is, niet alleen legen de misdadigere, maar ook min of meer de overige Protestanten in dezen wil betrekken. Zoodra da rust eenigs- zios is teruggekeerd, vertrekt ds. De Leeuw weer naar zyn pastorie. Omtrent het passeeren van Scherf te Utrecht, by zyn overbrenging naar Medem- blik, geeft Het Centrum" nog deze byzonder- heden: De met bloed bevlekte klompon trokken de aandacht van de buffetjuffrouw en zulks ont ging hem Diet, waarop hy baar vroeg: ,Is u niet bevreesd en bang voor my 7" Zy: .Waarom zoj ik voor u bang zyn, Deen, in bet geheel Diet". Het scheen den man goel te doen zulks te booreu en met zelfvoldoening gaf hy baar dan ook ten antwoord: .Dan beeft u een onbesmet, rein geweten". De jenever- en dergeiyke flesBchen trokken ook ten zeerste zyn aandacht en by vroeg daarom aan de buffetjuffrouw: ,U tapt toch geen dranken?" ,0, neen", zeide zy, .wy verkoopeD hier alleen maar koffie, thee en eetwaren". Waarop hU weder vertelde, dat zy nooit dranken (spiritualiën) moest tappen, daar in dien drank ds ouivel zat en dis mosBt uitgedreven worden. Bange dagen. Er zyn thans nadere byzonderbaden openbaar geworden omtrent bet vergaan van de Duitscbe stoom boot „Ella". Deze zyn gezonden door zekeren Gerlacb, die tot de bemanning behoorde. „Den 31 sten December," dut schryft by, .verlieten wy Pereh Amboy met een lading van 1600 tonnen steenkool met bestemming naar Halifax. Toen wy ongeveer 376 zeemyien van Nieuw-York waren verwyderd, stak er een zware storm nit het noordwesten op, de zee ging hoog en het schip begon erg ts slingeren. Dos nachts om elf uren kantelde plotseling de lading; alle steenkolen vielea naar stuurt oordzyde over, waardoor bet schip onder een belling van 40 graden kwam t« liggen. In dezen verschrikkelyken nacht ver nielden de golven de booten en ds verschan sing werd stukgeslagen. Wy waren hulpeloos aau de golven overgeleverd en dat op een plaats, waar absoluut geen passage ia. De kapitein van de .Ella" was reeds door een val zwaar gewond in het gezicht en had zyn arm en schouder verstuikt; de eerste officier werd door een stortzee overboord ge- elageo, doch gelukkig weer opgehaald, by welke manoeuvre by echter zoodaDlg tegen een luik werd goslingerd, dat hy, evenals de kapitein, hulpeloos werd. Gelukkig werd het schip Dog niet lek. Er was geen deDken aan om van het schip af te komen, daar er geen booten meer waren. Er zou nu een zware stryd om het leven moeten worden gestreden. Vyf en dertig meDscheD, daaronder de vrouw on kinderen van den kapitein, schenen den dood gewyd. Eerst werd beproefd om door het overbrengen der kolen het ecblp zyn normalen stand terug te geven; dag en □acht werd daaraan met bovonmenachelyke kracht gearbeid. Het weer bleef in de eerste drie dagen na den stormachtigen nacht vry goed, zoodat men met bet werk nogal vorderde. Aan bet koken van eten viel natuurlyk niet te denken, zoodat men zich in het leven moest houden met hard brood en vieescb uit blikjes. Den 4den Januari kreeg men een stoomboot in licht, doch deze stoomde verder, doordat er een verkeerd signaal werd gegeven. Weer eeu hoop minder! Onversaagd gingen wy weer aan het werk. Wy waren ondertusacben 200 myien oost waarts gedreven en zoodoende door een ge lukkig toeval geraakt in de lyu van de echepeu, bestemd voor Nieuw-York. Ia deu avond van den 6den Januari kwam de Engelache etoomboot .Georgian" in licht, die terstond op onze signaleD reageerde. Een boot van de .Georgian" kwam in da buurt van ons schip en de bemanning deelde mes, dat wy den volgenden morgen gered zouden worden. In dien nacht atak de wind weer erger op en glogen de zeeën weer hoog. Het achip begon zoo hevig te slingeren, dat wy ODze laatste ure gekomen waanden. Doch ook dezen nacht kwamen wy door. Dea morgens kwam de .Georgian" naderby. Daar de booten echter wegens de hooge zeeën niet uitgezet konden werden, werd man voor man aan een lyn gebonden en door het water naar de boot getrokken. Driemaal kwam de boot terug om allen over te brengen. De kin deren werden op den rug vau matrozen ge bonden en zoo ging het dan over boord. Eén uur, nadat de geheels bemanning het schip had verlaten, zonk dit voorgoed in de diepte. De tchryver heeft veel lof voor de houding van den kapitein der .Georgian." Neerboech. In de wekelykscbe Kroniek van ,Het Oosten" leest men o. a. het volgende: ,By de vele zegeningen, die de Heere God ons schonk, hebben wy ook moeilyke dagen doorleefd. Donkere wolken zyn over Heer bosch' Weesinrlchting heengegaan. De Heere Goi echter heeft Zyn eigen werk etaande gebonden en Hy zal dit zeker ook doen voor de toekomst. Wy mogen deze zaak dagelyka den Heer opdragen en komen tovendien sedert drie jaren wekelyks eiken Dinsdag avond een nur samen met hen, die mede- arbeiden, om den Heer te bidden, dat Hy ons helpt, en om op de byzondere nooden en behoeften, die er beetaan, elkaar opmerkzaam te maken. Door deze samenkomst is er voor alloo, die deze geregeld bezocht hebben, onder de medearbeiders en medearbeidsters een grootere band van liefde en samenwerking ontstaan, die zoo noodlg is om met elkaoder te arbeiden. In de moeilyke dageD, die wy in de laatste week doorleefd hebben, hebben wy eiken avond deze samenkomst gehouden om den Heer te bidden, dat Hy uit bet donkere Zyn licht wil doen opgaan. .Over de zaak van aen heer C. Lak en mejuffrouw F. A. Drektraan kunnen wy niete schrijven voordat de rechterlyke macht uit- Bpraak heeft gedaan. We mogen alleen bidden, dat de Hoer het licht over deze geschiedenis helder wil doen scbynen. ,By de zware beproevingen, waarin we zyn, komt ook nog die van de ziekte mUner vrouw. MUu vronw is sedert enkels weken iydende, de zware, moeilyke taak, die op haar schouders .altyd gerust heeft, heelt in de laatste tydon dubbel zwaar gedrukt. ,Iu de verloopen week was ze zeer onge steld, nu echter is ze een weinig beter ofscboon nog zorgelyk. Wy biyven in het gebed by den Heer aanhouden, dat de mid delen mogen gezegend worden, die tot haar berstellmg worden aangowend, en zy nog voor het werk, dat haar zoo lief ie, mag geepaard blyveu." INGEZONDEN. Aan het geacht College van Opperbrandmeeelere I Myne Herren 1 Toen ik jl. Maandag die regelen neerschreef, meende ik vertrouwbaar to zijn ingelicht door den broeder van F., dien ik ruim 6 jaar als een zeer vertrouwbaar man ken. Dat deze intusschen door een onware voorstelling der zaak zelf de dupe werd, had ik niet vermoed. Ha vrlendelyken dank aan de Redactie voor de medewerking, Hoogachtend, J. B. B. CORRESPONDENTIK - A. B., te Kl Alleen de efficiëele benoeming zal worden mede gedeeld. Do oorlog tusschon Engeland en Transvaal. De te Bloemfontein verscbynende .Expreee" neemt bet volgende verslag over nit een brief van een bnrger, die deel heeft genomen aan het gevecht op 11 December by Schoitznek (Magerfontein); „de vertrouwbaarheid is boven allen twyfel verheven", zegt de .Express". Hij ecbryit als volgt: Zaterdag den 9den dezer om 6 uren In den morgen opende de vyand een kanongevuur op ons, dat omtrent een uur duurde, en ge bruikte bommen, die 47 pond wogen. Dit kanongevuur werd hervat op Zondagmiddag van 4 uren tot zonsondergang. Daar wy wisten, dat zy aleebts onze posities wilden uitvinden, werd het vuur niet door ons beantwoord. Maandagmorgen om 4 uren begon het vree- selyke gevecht met kanon en geweren, dat onafgebroken 14 uren lang duurde. Wy kwamen om 9 uren by do posities van de Transvalere en voebten door tot dien avond om 7 uren, en het was tosn 26 uren, dat wy Diets over onze lippen gebed hadden. Ik had scbuiling achter een klipje. Een bom kwam over myn kop eD rolde tusschen myn vosten, doch zonder schade te doen. Wy hebben ook verlies geleden, maar gansch niet groot. Ik moest in een schans liggen met de iyken van vyf medebroeders. Het kon niet andere; terwyi zy dood lagen, moeat ik over hun iyken vechten. Ik heb zooveel aja drie van de Hooglanders met één schot doodge schoten. Het wae vreeseiyk om de iyken van den vyand te zien. Op een plaats, waar zy generaal CrODjé gestormd hadden, lagen onge veer 1400 doode lichamen en tot 7 op elkander. Zy hebben Maandag den geheelen nacht dooden en gewonden uit het slagveld gereden en Dinsdagmorgen kwamen 29 ambulance- en muilwagens om nog steeds dooden en gewonden weg te rydon. Waar het gevecht met ons plaats vond, hebben zy bnn dooden nog niet woggenomen. Dinsdagmorgen wae ik met een vriend op dat elagveld, om te zien hoeveel van den vyand nog leefden. Wy vonden er vier: één la in onze handen gestorven. Hadat wy hem water en brooi gegeven hadden, zeide hy my: ,Acb, wat hebben wy toch van dezen oorlog? Hiets; ik heb een dierbare vrouw en twee lieve kinderen in Engeland en hier lig ik sedert gistermorgen met tweo gebroken beeneD, zonder een druppel water of brood, en nu ga ik sterven; help my toch op."Wy hielpen hem op en by, de arme kerel, drukte myn hand vast en zeide: „Julle zyn besobaafde menschen; onze Lieve Heer zal jullo oorlog zegenen." En met deze groote waarheid op zyn stervende lippen stierf hy onmiddeliyk nadat hy die geuit bad. De drie anderen zyn nu ia ons hospitaal. De doodo lichamen liggen rondom ons ia de bosschen en overal als havergerven op een afgesneden land. Zy zyn meeetal jonge men schen van omtrent 26 jaar. Op het elagveld heb ik het lichaam gezien van zekeren majoor Ray, van de 6th. Northumberland Fuseliers, prachtig gekleed. Van bet slagveld zyn veel graafjes van de Sappers en Miners en ook geweren en patroDen en andere dingen door sommigen der burgers opgebracht. Dinsdag hadden wy kleine gevechten, maar de vyand ia op de vlucht geraakt nadat velen weer door de kanonnen en Mausere zyn ge dood. By de aankomst in hnn kamp scheen het of zy een klein gevecht onder zicbzelven gehad hebben en vluchtten daarop In de rich ting van Belmont. Zy hebben zekeriyk den moed verloren om tegen ons te vechten. Een der gevangenen zeide om: ,Wy kunnen tegen julle niet vechten; de Boeren zyn te goed met hun geweren." Wy hebben zoowat 50 gevangengenomen, en daaronder een groot-officier; zy scbynen blyde te zyn over hun gevangenneming. Giateren nog namen wy een der dokters ge vangen, omdat hy op het slagveld gewapend ging met een rood kruis. Hy zeide aan veld- kornet Vermaas, dat zy besloten hadden maar terug te gaan; zy konden in Kimborley niet komen. Zy hebben om veertien dagen stil stand van wapenen gevraagd. Generaal Croojó gaf net één dag. In een bosch hebben wy veertig iyken ge zien. Zy kunnen werkeiyk bnn dooden niet begraven en gistereD nog moest generaal Cronjé hun gelasten, om 90 lichamen, die te naby onze josltios lagen, te komen begraven. Een van de gevangenen, die Dinsdag in onze banden viel, verhaalde, dat zy met 10,000 tegen ons zyn opgetrokken, waarvan slechts zes duizend zyn teruggekeerd. De gewonden, die ik en myn vriend uitbrachten, verzeker den om, dat zy niet meer zullen aanvallen; want, zeiden zy, de Boeren schieten te goed met bun geweren en wy kunnen hen niet bevechten. Op een plek vonden wy zoowat 300 witte helmets, zoodat nu byna elke Hot tentot in om lager een heimet draagt. Het was een vreeseiyk gevecht, de vyand werd ge heel verslagen, onze posities werden totaal be houden en allen erkennen deze de grootste slag te zyn, die ooit in Afrika geleverd werd. Ziehier een en ander, dat doer het „H. Dagblad" ontleend is een een particulier schryven nit de Tranavaal: Komatlpoort wordt bygenaaihd het Holland- sche graf, omdat dear zoover 1 Hollanders van da Z. A. S. M. begraven liggen en er nog sterven wegene bet moordende van het klimaat. Buller werd by Coleneo ongeveer op dezelfde plaats verslagen, waar Dingaan ver nietigd werd. Vandaar ook dat Dingaaosdag op 16 December met zooveel vreugde werd gevierd. Van de Engelschen zyn hy Coleneo 3000 man gedood en 2070 gewond, 280 werden er gevangen gemaakt, waaronder 1 kolonel, 6 majoors en 17 luitonanta, allen van de artillerie. Van de tien zware kanonnen, die genomen werden by den slag van Colenao, waren er nog zee geladen. De gewonden en gevangenen vertellen, dat men hun de Boeren had voorgesteld als kleine gekleurde menschen met lange haren. Een dokter van een der Transvaalsche ambulances te Modderrivler had een onder hond met een geooesheer van de Engelschen. De laatste vroeg, of er veel officieren van de Black Watch (zwarte wacht) gevangen waren gonomen. Het antwoord was, dat er slechts 60 minderen van dit regiment gevangenen waren. De ontsteltenis van den Engelechen dokter werd vreeseiyk. „O Godl" riep by nit, „dan zyn zy allen gedood I" Werkeiyk ia dit waar, geen enkel officier van dit beroemde regiment is In het leven gebleven. Er bleven slechts in het geheel 60 man over. Het ls een schande, hoe de Engelschen met hun eigen mannen handelen. Dat Black Watch regiment werd, toen het wilde wyken, door lanciers teruggejaagd, terwyl Maxlm- kanonnen op hen gericht werden. Zoo moeten de Engeische soldaten tot vechten worden aangedreven. Het verbazend groot aantal Engeische officieren, In krygsgevangenschap te Pretoria, vertegenwoordigt 28 regimenten. In Transvaal is men van plan den Dingaans- dag in Bulleredag te herdoopen. De voorbereiding van den elag by CoienBO ging aldus In het werk. 'e Avonds voor den elag trok veldkomet Derksen van Boksburg, Brakpan eD Springs met 276 ruitere uit om de stellingen van den vyand te verkennen. Toen by den volgenden ochtend op 300Ó pas afstand van het vyandelyk kamp genaderd was, veroverde hy een kopje, maar wèrjl door 8000 lanciers, ondersteund door 20Q(j man infanterie, gedwongen terug te trekken. Zyn doel, de verkenning van de vyandelyke posities, had hy echter bereikt en gal eep uitvoerig verslag aan generaal Louis Botha, De Engelschen, bemerkende dat hun stel lingen nu bekend wareD, besloten den slag te wagen en rukten in grooten getale op om Botha uit zyn etelUugen te vtijagen. Men weet met welk gevolg. Een der Hollandsche kolonisten nit dp Kaapkolonie, die was gevangengenomen ip verband met bet gebeurde by Springfield (Sunnyaido?) en verwezen was voor den rechter te Kaapstad, is in vryheid gesteld wegene gebrek aan bewys. Ds ontruimiDg van alle stellingen by Coles- berg door de Britsche troepen maakt te LondsC natuurlyk een onaangenamen indruk. De „Daily Mail" maakt schamper de opmerking, dat de Boeren in een etmaal de positie bet overd hebben waarvoor de Engelechen ander halve maand hebben gevochten. Natuurlijk zeggen de militaire medewerken ven de bladen dat de Boeren, na versterking ont vangen te hebben, de Engeische troepen in aantal ver overtroffen, te meer omdat do ge heels divisie van French naar Moddarrivisr was getrokken. De kanonnen van de Boeren bleken die van de Engelechen weer do bats te zyn. De berichten van de „Daily Mail" geven den indruk dat de Boeren op Nauvfr- poort aanrukkeD, on daardoor de Engelschen ook zullen dwingen, Renaburg te ontruimen, dat anders door de Boeren omsingeld ion kunnen worden. De „Standard" verneemt nit Kaapstad, dat daar 20 Franscben aangekomen ayn, die' zoo spoedig mogelUk naar bet front willen gaan om aan do zUde der Boeren te vechten. Botha, dlo oDlanga uit Simonsstad ontanapte, ia er in geslaagd, Bloemfontein te bereiken met belangryke brieven, hem door vrienden van de Boeren in de Kaapkolonie moegegeven. De berichtgever der „Morning Pest" u Kaapstad klaagt er over, dat endanks alle maatregelen overal ten bate der Boeren ge- aplonneerd wordt. Gy staat aan de deur ot voor uw venster te praten, zegt hy, met iemand, wiens zienswyze beteekoDia heeft, en altyd ia er iemand die u beluistert. Hy steekt ten slgarette op, hy haalt zyn pyp uit, hy strikt zyn schoenveter vaat of by doet iets anders, wat het zy, maar hy ia er. Hy zit in den schouwburg in ds loge naast de uwe, in den restaurant aan een tafeltje in uw naby- held, in de club in den gemakkeiyken stoel achter u. 1200 vluchtelingen uit Barkley West zyn in het kamp te Modderrivier aangekomen. Zy werden gezonden door den commandant van de Boeren, die verklaarde, dat by niet langer voor de vlnchtelingen zorgen kon. Zy meld den, dat er in het geweet geweldige nood heers ch te. Vü de Zuid Afrikaanschc Uaü. De volgende gedeelten zyn ontleend tan een schryven van den correspondent der ,N. R. C." te Pretoria: Modderrivier en Coleneo. Wy kunnen die woorden niet uit onze gesprekken honden. Tan Engeische zyde wordt bericht, dat er te Colenao 5070 Engelschen buiten gevecht zijn gesteld. Een ander bericht zegt, ook van bun zyde, dat na de gewonden te hebben opgeteld, op het appèl 3000 ontbraken. [Hlerby teekent de redactie van het blad het volgende aam Men zal ook in dezen brief van onzen buitengewonen correspondent ta Pretoria een groot verschil zien tusschen da getallen, die de Boeren voor de verliezen der Engelschen opgeven, en de officiééls Engeische opgaven. Waarecbyniyk zyn de Boeren opgaven overdreven; soms zyn ze dat stellig (zie veel berichten nit de republikeinsehe bladen). Daarentegen worden sommige getallen door de Boeren zoo beslist herhaald, dst zy ten minste een ernstig vermoeden van de onjuist heid der Engeische berichten opwekken]. In Pretoria kunnen we merken, dat er ge vangenen zyn gemaakt, doordat bet aantal, det zich, zooals de „Volksstem" zich uitdrukt, komt scharen onder de bescherming van onze corrupte regeering, hier steeds aangroeit. De gevangenen, die sent op de renbaan waren ingekwartierd, zyn verhuisd naar Waterval, een plaats 26 K.M. benoorden Pretoria gelegen in een vlakte, waar hun een practisch buiten- verbiyf wordt gegund. Hun aantal is gestegeo tot ongeveer 2400. Aan officieren hadden we 2 kolonels, 2 majoors en 40 officieren van lag er en rang. Op IT en 19 December kwamen daar by 1 kolonel, 4 majoor* en 26 kapiteins en luitenants, dat is te ramen 3 kolonels, 6 majoors en 62 offlderen van 1 ageren rang.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2