A°. 1900 $eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 Februari. Oorlog en Vrede. NU2265 IXoncIerdaa: 1£> Februari. LEIDSCH DAG-BLAD. fEXJS DEZKB GffCEHiJECr» Voor Ld Sail por 8 maanden; Franco per post Afzondoriyke Nommers a tfo. WO. 0,05. PRIJS DER ADVERTEJNTJÜËNt Van t-ö regels f 1.05. lodore regel meer f 0.17}. örooter^ to tiers naar plaats ruimte Voor het incassearen buftoD do stad wordt f 0.06 berekend; Ned. Zuid-Alïikaansclie Vereenigiog. Afdeelitig Leiden en Ometreken Door den Penningmeester is siods de laatste opgave ontvangen: door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Van den J. Martens, voorzitter der „Cöthener Academischer Fuszball- cliib" van een voetbalmatch gehou den ten behoeve der Boeren, post wissel uit Cöthen i/A30. Gecollecteerd door de loterij-ver- eoniging uit café „De Put", omdat de kastelein steeds de echte Harte- velts jenever verkoopt0.60 van een bruiloftspartij van A. B. •n G. S. uit de Haarlemmermeer 3.76 -óp den verjaardag van oom Piet en met medewerken van tante Mie. 1.01 van drie vrienden: „omdat de Leideaaars zulke flauwe uien tappen, o. a. bibberend zingen, enz." 0.25 voor de Boeren, omdat And Dinsdagavond zoo gevoelvol georgeld heeft, al heeft ook zijn naam wegens dat verdienstelijk spel niet in de courant geprijkt0.10 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. Bij den heer A. I. Witmans Mz., penning meester van de Vereenigiog „Schoolkinder voeding", alhier, zijn de volgende giften ingekomen: Van het Studentenmuziekgezelschap „Sempre Crescendo" 87.50, zijnde de helft van de netto- opbrengst van een gegeven concert. Van iemand, die onbekend wenscht te bly- ven, 1, terwijl de Bakkersvereoniging hem een nagekomen gift van 0.20 ter hand stelde. Bij dr. H. G. Hagen van een onbekende ƒ1. 1 De heer R. J. De Stoppelaar, alhier, proponent bj] de Doopsgezinde Gemeente, heeft het tijdelijk beroep naar Oost- en West- GraftdiJk aangenomen. Het vernieuwde kerkgebouw der Remon- etrantscbe gemeente alhier zal ingewijd worden op Zondag 25 Februari a. s., 's voorm. te halfolf, door ds. H. P. Schim van der Loeff. Na daartoe herhaaldelijk van verschillende zijden te zijn aangezocht, zal de heer J. A. Loebèr Jr. In het begin van Maart hier een cursus voor dames aanvangen, waarop het artistieke bindwerk en eenige versierings technieken behandeld zullen worden. r Wij vernemen, dat de Nederl. Gustaaf- Adolf-Vereeniging de schoone gift van f 4000 ontvangen heeft van P. C., zeker denzelfden weldoener, die 2500 aan „Natura Artis Magistra" geschonken heeft en van wien nog andere groote giften vermeld zijn geworden. Voor den Hoogen Raad werd heden mr. Th. J. Hoppe beëedigd als raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam. Het hoofdbestuur van het Roode Kruis ontving door bemiddeling van den Neaer- landschen consul te Chicago 10,000 van do Zuid-Afrik. Vereenigiog aldaar voor de ge wonde Boeren, „voor wie," naar er wordt bijgevoegd, „80 pet. der Amerikaansche be volking sympathie gevoelt." De St.-Nlcolaaa-vereeniging te Nieuw-York zond ruim ƒ5100. De „Vereenigiog tot Verbetering van den Volkszang", te Amsterdam, daartoe aangezocht door het „Algemeen Nederlandsch Verbond" (secretaris: dr. Klewiet de Jonge), wenscht een poging te doen, om de eenheid in het Volksgezang te bevorderen. Ieder jaar zal de Vereenlging een zestal liederen uit geven, die öf reeds bekend en geliefd zijn, óf waarvan door inhoud en melodie te ver wachten is„ dat zij ingang zullen vinden b|j het volk. Worden die liederen nu op alle scholen in ons Vaderland geleerd en tevens zooveel mogelijk in do buisgezinnen gebracht, dan kaa langzamerhand het Nederlandsche Volk in het bezit komen van een verzameling lie deren, die by huiseiyke of openbare feesten gezongen zullen worden, bot gezellig samen leven bevorderen en wellicht niefcsbeteekenende of walglyke straatliederen zullen verdringen. Het eerste bundeltje is thaDs by den uit gever W. Versluys, te Amsterdam, verschenen en tegen geriogen prys alom verkrygbaar gesteld. Voor directeuren of leiders van zang scholen, en verder voor allen, die met de Vereeniging in de aangegeven richting werk zaam willen zyn, is ojr'aanvrage by het bestuur een present-exemplaar beschikbaar. Voorzitter der Vereeniging is de hoer J. Stamperius, 1ste secretaris de heer P. Blokker Nz., beiden hoofden van scholen.te Amsterdam. Het adres van den laatste is: Marnixkade47. De „N. R. C." zegt o. a. bet volgende omtrent het optreden van het Boheemsch Stryk-Quartet te Rotterdam: „Veel, veel monschen natuurlijk ook hier, om de vrienden Hoffmann, Suk, Nedbal en prof. Wlban te begroeten en weer te booren in hun onvergelykeiyk reproduceeren der fijnste en innigste kunst. Wie by het ont waren van menig ia de concertzaal ietwat vreemd gelaat het heerschen eener Böhmen- mode mocht willen vaststelleo, zou waar- schynlyk een stukje waarheid aan den dag bronges, doch óók onbiliyk oordeeleo over de beteekenis van dit zeer byzonder quartet- spel. Want dit is juist het eigene en bewys van het echte daarin, dat het door zyn opperste klankschoonheid zeldzame klaarheid krygt ook voor wie anders door het ingewik kelde der compositie worden afgeschrikt. En bovendien mogen we aannemen, dat tegen een temperamentvolle voordracht, als die der Bohemers, tegen hun ryken vloed en gloed van klankkleuren geen enkel maar eenigszins muzikaal-voelend mensch bestand is. Hun superioriteit overwint een ieder. Ook de traagsten moeten mee, en de cynicus heeft tegen week-worden te kampen. We zeggen niet, dat het passief aanhooreo, zonder de minste notie vsn wat een quartet is, het ware genieten moet beeten, maar meeDen een verklaring te zien van de jaren-achtereen voortdurende ruime belangstelling van ver schillenden aard. Behoefte aan warmte in kunst, aan ds heerlykste emoties, aan een verwerke- lykten droom van ideale schoonheid in muziek, zy brengt telkens zoo heel velen tot het eer biedig luisteren naar hun zielvol geluid. Half Nederland weet nu wel wüt we aan de Bohemers hebben: voor hun roem zorgen ze zelf, In hun uiterst sympathiek en een voudig dienen van het hoogste. Lof en eer hebben ze al geoogst, te veel, znllen ze zelf erkennon: want al dat buigen, ook tusschen de deelen van een quartet, wordt vermoeiend. En tochmoeten we het opnieuw weer even zeggen hoe biy we zyn met de komst en hoe dankbaar voor wat ze met hun on volprezen instrumenten ons geren willen l Nu maar niet druk meer er over praten. Stil na genieten. En hopen Beroepen is by de Ned.-Hervormde Gem. te Boskoop (toez.) ds, Th. H. Ph. Van Papenrecht, te Brielsch-Nieuwland. Mej. C. H. Yernède, te Bussum, die haar opleiding als verpleegster in het Haagscho ziekenhuis genoot, is als zoodanig benoemd aan het Nederlandsch Sanatorium te Davos. De vereeniging „Nederland en Oranje" te Beriyn heeft tot H. M. de Koningin het verzoek gericht, het protectoraat der vereeni ging te willen aanvaarden. In den gemeenteraad te Brielle waren vier vacatures ontstaaD, eensdeels door het bedanken van de heeren Lette, Buys en Treffers, anderdeels door het vertrek van den heer Hobbel. By de verkiezing van gisteren zyn herkozen de heeren Lette en Buys. De heer Treffers komt in herstemming met den heer L. Rademaker, terwyi de heer A. Hermans gekozen is in de vacatfcre-Bobbel,-- In den ouderdom van 83 jaar is op „De Koepel", te Hees, overleden de heer W. L. Welter, emer.-pred. by do ijlollandsche ge meente te St.-Petersburg, ridder ia de orde van den Nederlandschen Leeuw en van de Stanislausorde. In de gistermiddag gehouden vergadering van den Haarlemscben gemeenteraad is een krediet van hoogstens ƒ1000 toegestaan voor een rele tot het doen van onderzoekingen naar in ons land en het buitenland bestaande ver- lichtingsfabrieken door den nieuwbeooemden directeur, den hoer J. Blom, en een lid van het dageiyksch bestuur. Van het leger hier te lande hebben in het afgeloopen jaar 56 officieren den dienst verlaten, als: 34 met pensioen, 13 met eervol ontslag, 9 overgeplaatst by het O.-I. leger; verder zyn er 14 overleden. Htt „H. Dgbl." verneemt, dat de voor dracht ter benoeming van een hoofdcommis saris van politie te 's-Gravenhage by den minister van justitie berust en binnenkort die benoeming kan worden te gemoet gezien. Onder voorbehoud deelt het blad mede, dat werd verzekerd, dat die voordracht zou bestaan uit de heeren H. J. Versteeg, com missaris van politie te Amsterdam; J. C. G. Vermeulen, 1ste luitenant van de Kon. Mare chau8see te 's-H^rtogenbosch, en F. A. P. j->i0tz, commissaris van politie der 2ae ui- deeling te 's-Gravenhage. Het stoomschip „Java", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 13 Febr. Kaap Carvoeiro; de „Smeroe", van Batavia naar Rotterdam, is 14 Febr. met brand in de lading te Lissabon binnengeloopen; de „Ardjo.no", van Rotterdam naar Java, vertrok 14 Foör. van Southampton; de „Kaiser," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 13 Febr. te Aden. Hnzerswoude. Dinsdagavond gaf het ge zelschap van den heer Leon Bonefang, van Rotterdam, een „soirée amusante" in de zaal van het hotel van den heer H. De Graaf: „Het wapen van Hazerswoude". Als corres pondent van het „L. D." meende ik deze zeldzame gelegenheid, om in eigen woonpbats een Rotterdamsch theater gezelschap te zien en te hooren, niet to mogen verzuimen. Een uur wandelens heen en terug door alle even tualiteiten van het grillige winterseizoen schrikte my niet af, zoodat ik om halfacht op een goed plaatsje naar bet orkest zat te luisteren, dat een ouverture ten gehoore bracht. Wel omvatte myn begrip van een orkest meer dan de muziek van een enkele piano, maar aangezien de heer Bonefang wellicht de andere leden zyner kapel elders moest laten optreden, was ik zoo beleefd het deel voor het geheel te aanvaarden. Ik kan niet an era zeggen dan dat de pianist op zyn instrument thuis was en het niet zeer talryk publiek in de gewenschte vroolyke stemming wist te houden. Somtyds ging zelfs iets van den gloed des spelers op do toehoorders over en. gaf een algemeen gezang uiting aan het gevoel des harten. Het programma nog eens overlezende, ergerde ik my by herhaling aan de woorden: „Groot Lachsucces", „Kolossaal Lachsucces". Waar dient dat toch voor? Is het alleen e n middel tot „reclamemaker^", dan geloof ik niet, dat het veel doel zal treffen, en als men er zich een by val van het publiek door ver zekeren wil, late men voortaan die aanbe veling gerust weg, want lachen kan mm niet op verzoek of commando. My dunkt, dat het woord „biyspel" voldoende de luimige strekking van het stuk te kennen geeft. Na in gemoede dezen raad gegeven te hebben, mag ik tot myn voldoening zeggen, dat de heeren Philips en Joseph hun rolien zóó speelden, dat de grootste pruttelaar of hypo- chondrist van tyd tot tyd over zicbzelvm verbaasd moeet zyn, als hy zich onwillekeurig op deelneming aan de algemeene hilariteit betrapte. Het best bevielen my de gebroeders Selsor in „Politie en Schuttery", mej. Catharina en de heer Philips in hun hoogst komisch en goed voorgedragen duet: „20 minuten te laat" en de heer Boesnach met zyn bediende Pietje Puck in bet laatste nummer van bet pro gramma. Ik voor my zou in overweging willen geven dit laatste nummer niet al te lang te rekken, daar wat hier oog niet het geval scheen te zyn men ook van het komische te veel kan krygen. .Hoewel geen bepaalde Tranavaalavond waa aangekondigd, werden onze stamverwant.n ia Zuid Afrika loch niet vergeten. Mej. Bonefang zong als Hollandsche soubrette met waardig beid en innig gevoel: „Transvaalsche Droom boelJen, of Paul Krugcr en Chamberlain", terwyi de heer Philip Boesnach met zyn creatie: „Hulde aan Transvaal", in Trans vaalsche kleederdracht en met ce vierkleur in de rechterhand, stormachtige toejuichingen inoogatte. Een enkel woord moet ons nog van het bart. Menigmaal hebben we ons by andere gelegenheden verwonderd, dat by kleine tooneelen zooveel toegeeflijkheid van het aesthetisch gevoel der toeschouwers wor it ge vergd. Een groot deel van den avond zit men dan byv. naar eeQ scherm te kykeu, dat met de wansmakelijkste voorstellingen is gevuld. De heer Do Graaf beho ft zich in dezen echter niets aan te trekken, aangezien door de kuostvaarcige hand van den omen heer Faivre do zaal ia tweeën is gescheiden door middel van een passend doek, met goed gekozen symbolische voorstellingen in zachto nuances beschilderd. Ds. N. Y. Van Goor, Geref. predikant te Boxum, vóór nog geen jaar predikant alhitr is beroepen tot preoikant by do Gereformeerde Kerk te Grand Rapids, in Noord-Amerika. By doNederduitsch-Hervormde Gemeente, alhier, is tot predikant beroepen de. J. Dippel, te Den Bil t. Noordwyk. Toen gisternamiddag om half- twee de stoomtram, van Zee komende, de Zeestraat inreed, kwam van de tegenover gestelde zijde de wagen der Amerikaansche petroleum-maat8chappy (firma Creyghton, te Leiden), circa 1500 L petroleum bevattende en daarom met drie paarden beapannen, aan- ryden. Doordat deze niet voldoende kon uit wijken, en door den machinist niet bemerkt werd, zoodat de tram niet spoedig genoeg kon stoppen, kwam de wagen m6t don tram- wagon in aanraking. Gevolg was, dat de eerste door den schok erg beschadigd werd en een der paarden zoo ernstig aan t-en poot werd gekwetst, dat het hoogst waaraobynlyk afgemaakt zal moeten worden. De bestuurder en zyn knechtje hadden zich -ooor een sprong op en over een muur wetea te redaen. Of do tram nog geleden heeft, hebben we niet vernomen. Sossenheim. Het aandeel der lotelin ren voor deze gemeente, lichting 1900, bostiafc uit de personen: J. P. v. d. Voort, P. Hoinan en A. J. Blinde. Zy zullen den 7den Maart a. s. des voormiduags te kwartier over negenen te Leiden aanwezig moeten zyn om te worden ingelijfd. Uit de „Staatscourant". Kon. Besluiton. Benoemd tot president van het gerechtshof te 's-Hertogenboscli, jhr. mr. P. M. F. Van Meeuwen, thans vice-presidouf vnn gemeld college; tot vice-president van het gerechtshof to 's Hertogenbosch, mr. C. F. G. Do Menthon Bake, thans raadsheer in gemeld college; niet ingang van 1 April 1900, tot giiffi9r bij liet kantongerecht te Gulpen, mr. G. M. J. Bouhomme, thans kanton- it Feuilleton. 6) „Te Pfalzburg zUn gevulds magazijnen," meende een ander; maar dat moet natunriyk voor do heeren generaals bewaard blyveal" ,De duivel bale die generaals I Ze hebben ens voor den vyand verraden en laten ons nu verhongeren." ,Wat zou je er van denken, kameraad, ale w|j eens op eigen gelegenheid gingen probeeren wat te bikken te krijgen? Er zal hier by de boeren nog wel wat zitten. Ga je moe?" De beide mannen slopen weg en waren epoedig verdwenen achter een baag, welke den tuin eeDor boerenhofstede omgaf. Kapitein Hoffer balde de vuist, nu hy zag, tot welk een etaat van verwildering het leger al gekomen waa. Hy moest eohter verder, naar de itad, om bulp te zoeken voor zijn zoon. In de vesting heerschte dezelfde wanorde als bulten op den beirweg. Op bet markt plein kampeerden soldaten, een bont mengel moes; boerenwagens en treinrytuigen kwamen onophoudelijk aan, beladen met gewonden. Haar de officieren werd niet meer geluisterd in da herbergen verdrongen zich militairen van aUe rangen. De burgers beijverden zich om de vermoeide vluchtelingen van eten en drinken te voorzien en luisterden met be nauwde gezichten naar de verbalen over den verloren slag. Voor de hoofdwacht stond het gevolg van den generaal, die zich in bet gebouw bevond; ordonnansen renden af en aan; adjudanten drongen de soldaten zich voor den verderen marsch gereed te maken; er werd niet naar hen geluisterd. HofTer zocht tevergeefs naar een arts; alle beschikbare kraebten waren gereqnireerd voor bet hospitaal, dat in minder dan geen tyd overvuld was. Tosvallig kwam hy een hem bekenden militairen doktor tegen, dien by aanklampte en hem vertelde van zyn zoon. Ds officier van gezondheid raadde hem aan Victor binnen de stad te brengen, bet mocht kosten wat het wilde. ,Haar ik ben bang, dat hy onderweg zal sterven I" riep de beangste vader. ,Is bet zoo erg?" zei de dokter. ,Uaar, heuscb, kapitein, u moet hem toch bierbeen zien te brengen. Niemand van ons, artsen, kan op bet oogenblik bier gemist worden I En buitendien, als ge uw zoon by u houdt, loopt hy gevaar den Fruisen in banden te vallen; die kunnen morgen voor de stad zijn." „En wil men zich bier niet opnieuw tegen hen verweren?" .Hier? Het die troepen? Ocb, kapitein, u beeft tocb anders zoo'n goeden kyk op militaire zaken I Meen, wy trekken aebter den Hoezei op Uetz terugHaar neem my niet kwalyk, ik moet weer naar myn gewonden." ,En myn zoon?" Breng hem hier, zeg ik ui" De dokter spoedde zich voort naar het hospitaal, en de kapitein zette den onder- zoekingatoebt voort, tot het hem eindelyk gelukte den dokter to vinden, die meermalen voor kleine ongesteldheden in zyn buis was geweest. Dokter Leieer heette hy; hy was een bejaard man. Hy luisterde naar Hoffer'B verhaal en ant woordde toen: „Ik zal u eens wat zeggen; over een uur of wat ie die drukte hier gedaan. De troepen moeten verder Daar Saarburg; wy sluiten dan de poorten, en er komt geen mensch meer in. 't Zou wat mooie zyn, als ze bier alles opaten en wy zonder voorraad zaten; want de majoor is stellig van plan Pfalzburg zoo lang te houden als by kan. Dat wordt een bange tyd, kapitoini Haar ais de troepen weg zyn, kom ik naar „Pernette", reken daar op! Werk zoo lang met koude kom- pressen en wacbt even: ik zal n een recep;. voorschrijven." Haastig krabbelde by bet recept voor een koortsmiddel. „Ziezoo I meer kan ik op het oogenblik niet doen. Tot ziens, kapitein 1" Ook dokter Leiser verdween, en de kapitein begreep, dat bet zaak waB, maar naar huis terug te keeren. Hy liet het recept gereed maken in een apotheek - wat gelukkig niet lang duurde en aanvaardde de reis naar buis. By de poort riep de wachthebbende luitenant hem toe: „Als ge met uw gezin nog een toevlucht wilt zoeken in de stad, moet ge u baasten, kapitein 1 Over zes uren worden de poor ten gesloton en dan komt niemand meer binnen l" „Dank u, kameraad! Ik zal my haasten." Langzamerhand brachten hoofdofficieren wat orde in de wilde warreling van vluchtende soldaten in en om de stad; zy slaagden er in, die by elkaar behoorden te verzamelen; maar do regimenten waren geslonken tot bataljon» of compagnieön; van de prachtige cavalerie-regimenten was slechts een bandje- vol manschappen overgebleven, die radeloos, de meesten nog zonder paard of wapenon, door den chaos dwaalden. Nog steeds kwamen meer vluchtelingen aan; doch zy werden niet meer in de stad gelaten en hoopten zich op in de dorpen in den omtrek. De eenigazina weer geordende soldaten marcheerden in woeteiyke richting naar Saarburg en Hetz, en de vluchtelingen, door een instinctmatige zucht tot zelfbehoud gedreven, snelden hun na, zoodat do geheele massa langzamerhand zich naar het westen verplaatste. De kapitein troostte zich met de gedachte, dat, als men den eersten, verbysterenden indruk der nederlaag te boven was, de Frsnsche soldaten zich wel zouden heretellenen dan zouden Frankryks adelaars, als vanouds, z 'geviereud het Blagvold boheerechen. Op „Chateau Pernette" trof by een troep T cbtelingen, die zieh op bet voorplein en in don tuin gelegerd hadden. Toornig ging hy op hen af; doch een oude sorgeant-majoor trad hem te gemoot. „PardoD, meneer," zei de man beleofd, „dat wy ongenoedigd bier binnen hel hek gekomen zyn. Wy marchoeren spoedig verder, doch zouden wel een weinig drinken willen hebben." „Waar ia uw regiment? Het een somberen blik op troepje, antwoordde do sergeant-majoor- „Hier ziet u het 50 de linie-regiment voor u." De kapitein sidderde; het wae hetzelfde regiment, waarby by gedimd, waarmee bU de overwinningen in Italië bevochten bad. Het tranen in de oogeo wen-ln. ny zich af. Daar zag hy, dat zyn nicht Joanne De Parmentier te midden van de soldaten stond en levensmiddelen en wyn uitdeelde. De uit* gehongerden drongen om haar heen, zonder nochtans een oogenblik de achting en den eer- bied uit het oog te verliezen. Met bleek gelaat, doch kalm, atondzydaar en had voor ieder een vriendeiyk woord; de akelige, met bloed en vuil bedekte geetalten schrikten haar niet af; zD vertrisebte hot verband der verwonden en zorgde, dat dezen' iets byzonder verkwikkende kregen. Dit gezicht ontroerde den kapitein dtop. Hy ging naar de voordeur, waar zyn doohter hem te gemoet kwam. „Hoe is het met Victor?" „HU is wat kalmer geworden," antwoordde Josépbine. „Mama is by hem; z$ Wabht 4> met ongeduld." „En waar ga jy heen?" {Wordt »eruotgA>

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1