N°i12261 Zaterdag ÏO Februari h\ 1900 $eze igourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (feestdagen, uitgegeven. ROODZ KRUIS. i PRIJS DEZER GOURAHT» ?oo» teldan per 8 maandon. 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PBUS OER AJlVMU'l'kN'l'l Van 1—6 regels f ltQö) Iedere regel meei 0.17}. Gffoteft) totters naar plaatsruimte Voor het Cncaasearea buiten do et ad wordt 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Bed. Zuid-At'rikaansche Verecniging. Afdeding Leiden en Omstreken. Door den Panningmeester is siods do laatste opgave ontvangen: Van etsn Duitscho firma 10 Mark f 5.88 l door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: gecollecteerd voor de Boeren op den verjaardag van oom Klaas, dat Mientje en Koosje zoo mooi gezongen hebben, verbeterde opgave 0 465 De spuitgasten van de stoomspuit No. 2 geven van den jl. brand Den flinken Boeren f 1.30 ter hand. Bfidragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rernbrandtstraat 19, of aan h t Bureel van dit Blad. Sedert de opgave in dit Blad van 31 Dec. 11. is door het huis Couvert, te Rheims, door bemiddeling van hua hoofdagtnt, do firma A. Koetser en Zoon, al bier, aangeboden een mand, inhoudende u/i en *7» flesschen champagne. De Penningmeester van de afdeoling Leiden en Omstreken, J. A. F. COEBERGH. Leiden, 10 Fetruari 1900. o,— Leideu, 40 Februari. r' In den toohcelwe-strfid van „Jacob Cats" treedt morgen, Zoa .agavond, in den Schouw burg alhier als vyfdo meoecingster op, de rö'ieruktrskamer „WestfrisU", van Hoorn, mtt bet treurspel „Medea" en bet bijspel „De koopman in ou^heien." Over een opvoering, vroeger gegeven te Purmereud, zsgt de „Purmerender Courant": „De Kamer „Westfnsia" be it sedert jaren een zeer goeden naam, t-n net feit, dat zy op verschillende weistryJen gelauwerd uit het strfiiperk trad, is algemeen bekend. Het kon dan ook wel niet anders, dan dat de ver wachting hoog gespannen was. En de talrijk opgekoaienen, waren zü voldaan? Het schitterend applaus, cat den personen na elk bedryf t-n deel viel, de omstandigheid, d .t elke acte buitengemeen wtrd toegejuicht en men de vertooners tot criemaal toe terug- ri.p, is het overtuigend bewtfs, dat men hjogst voldaan was en ruimschoots had ge- no en. Niet éóp, die niet vol bewondering was over en woorden van lof had voor zulk spelen! Wy althans ontmoetten er geen enkele." In den dezen winter gehouden tooneel- wedstriJd tusschen de Belgische en Neder- lan '8<.he rederijkerskamers is de Utrecbtsche rederijkerskamer „Jan V-n Beers" (die ver schenen Zondag te Leiden ook in den tooneei- wedstrijd van BJacob Cats" optrad) bekroond mtt den eersten prijs voor drama, bestaande uit een groote medaille, door de Koningin geschonken, en f 400. De prijzin werden behaald met de opvoe ring van: nZjjQ meisje komt uit", een Indisch tooneelspel. Dit is de 2de maal, dat de Koniügin hier voor een medaille beschikbaar heeft gesteld, welke beide door „Jan Van Beers" verkregen zijn. (U. D.) De benoeming van een hoofd-commissaris van politie te 's-Gravenhage kan wruldra ver wacht worden, vermits, naar men verneemt, een voordracht voor dat ambt thans vanwege den burgemeester, tevens hoofd dor politie, is uitgegaan. Te 's-Gravenhage is overleden mr. J. M. Buma, oud-griffier van het gerechtshof te Leeuwarden. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat- achappU van Landbouw zal zich tot de Regee ring wenden met het verzoek om steun tot het bestrijden van de kalverziekten (sterfte oader de jonggeboren kalveren).) Het Hoofdbestuur zal dit doel trachten te bereiken door het doen houden van voor drachten, theoretische en practischo,, waardoor belanghebbenden worden bekendgemaakt met de „methode dr. Poels". In 1902 zal de algomeene tentoonstelling door de Maatschappij worden gehouden. In het geheel is thans by den voorzitter- penningmeester van het Hoofdcomité van het Ned. „Roode Kruis" ontvangen, f 179.130.29s. Naar men verneemt, is door den minister van blnnenlanische zaken nog geen ontwerp tot wijziging van de kieswet naar den Raaa van State verzonden. Wel heeft een ontwerp tot wijziging van de draDkwet zijn dep^rtoment verlaten en bevindt zich dit nu bij den Raad van State. De leerlingen der ryks landbouwschool te Wageningen hebben een Weerbaarheid3ver- ec-niglng opgericht, die reeds een 50-tal leden telt. Zy draagt den naam „Transvaal." Op de statuten zal de Kon. bewilliging worden gevraagd. Het bestuur is reeds gekozen. By de Commissie van Informatie te Amsterdam is dd. 2 Febr. bericht ingekomen dat, gelijk reedB gemeld, de heer J. P. J. H. Breedveld by Ladysmith gesneuveld is. De heer Breedveld was tot voor korten tyd in dienst bfi de N.-Z.-A. S.-M-, doch had z(ja ontslag genomen, om naar het oorlogsveld te vertrekken. Op verzoek der familie werd dit bericht niet eerder door de Commissie gepubliceerd. Het stoomschip „Rotterdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, vertrok 9 Febr. van Boulogne-sur-Mer; de „Druraelzier," (Holland- Amerika-lijn) arriveerde 9 Febr. van Newport- News te IJmuiden; de „Java," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 9 dezer Ouessant. AJkemade. Het aantal geboorten, ovor- ledeneo en huwelijken beliep alhier bfi den Burgerlijken Stand, in de maand Januari jl. 9, 15 en 2, tegen 7, 7 en 4 in dezelfde maand van 1899. Het verdubbelde sterftecijfer is voor een deel gevolg van de influenza. liazerswoude. Een Leidsch student, die den „dies natalis" meegevierd had, bevond zich den volgenden morgen te kwart voor vfiven reeds in de bakkerij van d6n heer J, Van .Exter, alhier. Om zijn vrienden te kunnm toonen, dat hy de weddenschap had gewennen, waarby was bepaald, dat de student, vóór vyf uren, wanoeleude, de kom der gemeente Hazerewou ie moest bereiken, verzocht hy den bakktr, aangezien de hotel houder op zyn kloppen niet opendeed, zyu baloo.kje af te teekenen, die daaraan onmid dellijk vol leed. De matineuze wandelaar aanvaardde daarop, eveneens te voet dea terugtocht, om na een klein uur loop:ns met den trein van achten naar Leiden terug te keerendoch vooraf bal by de jongelui in de bikkery door een goede fooi in staat gestel j, 's avon is een glas wyn t* drinken op den voort urenüen iloei der Leidsche „alma mater". Katwjjk. Gibteren hield de R.-K. Kies- vpreeniging „Plicht en Eensgezindheid een buitengewone vergadering. Na opening door den Voorzitter, een heer Henri Spendel, ea eenige meJedeelingen, werd door den heer Jac. v. d. Kroft, wethouder te Wassenaar, een lezing gehouden. Op loeiende wyze hield hy de vergadering ruim anderhalf uur aan zich gekluisterd en besprak de voor de leden zoo nuttige en leerzame Kerk geschiedenis. Met stille aandacht werd spreker gevolgd en werd er genoten ran zyn auideiyk en helder betoog. Daverend applaus loonce spreker aan het einde van zyn rede en de Voorzitter was voorzeker de tolk der ver gadering toen by in een gloedvol woord de leden wees op de lessen van spreker ontvangen en hem dank bracht voor zyn schitterend woord. De centraal-president, met den secre taris aanwezig, sloot zich met een enkel woord aan by den Voorzitter, waarna de vergadering werd gesloten. Htt aantal aansluitingen aan de gasfabriek alhier is thans gestegen tot =100, terwyi de vorige week de eerste muntgasmeter werd geplaatst. Gelyk elders krygen de muntgasgebruikers, behalve kostelooze aansluiting en aanleg der gasleiding, gratis in gebruik een lamp, een ganglicht en een komfoor. De lamp ie voorzien van een prima gloei- licht Auer- brander, van de Nederl. Gasgloeilicht- Maatschappy, waardoor de gebruikers ruim tien uren van één MJ. kunnen branden, zoodat het licht huo per uur nog op geen cent komt. De tot nu toe eerste gebruiker heeft de proef genomen en kwam tot de ervaring, dat hy heeft gebrand voor twee 2l/J-cts.-stukken van kwart vóór zessen tot kwart over elven 'b avonds, dus 51/, uur voor 5 cents. Een groot verschil met branders van minder goede fabricage, waarvan ook te Katwyk de onder vinding reefs heeft geleerd, dat zy duur in gebruik zyn. De gasfabriek beeft, we vestigen hier voor zooveel noodig de aandacht op, voor Katwyk den alleen verkoop vandeAuer- branders. In de afgeloopen week kwamen 16 bom men van de schrobnetvisschery terug met een besomming van f 65 tot f 99. Schol bracht op f 8.75 tot f 10, braad 6.25 tot f 7.50, keu f 2.75 tot ƒ6.60 per mand; tong 0 75 tot ƒ1, griet 0.70 tot 1, kabeljauw 0 50 tot ƒ0.80, rog 0.40 tot 0.80 per stuk. Koudekerk. Naar aanleiding van de be richten omtrent het houden van een „soirée amusante" alhier, kan nader worden med<- gedeold, dat zy, die a. 8. Vrijdag-avond, 16 Febr. deze soirée of liever „Transvaalavond" wenschen te bezoeken, teleurgesteld zullen worden, wanneer zy zich een avond voor stellen van „luchtige muziek en vroolyke moppen"; integendeel zyn onze inlichtingen juist, dan zal het een avond zyn, geheel in overeenstemming met het doel, waarvoor de soirée gegeven wordt en zal hy üua een „stemmig karakter" dragen. Zooals reeds aan de ingezetenen van Hazers- woude en Koudekerk werd bericht, zal de entréi ƒ0.50 bedragen; nader vernemen wy, dat ue soirée om halfacht zal aanvangen. Het programma bevat 20 nummers. Naar wy vernemen, zal de eerstvolgende Nutsvergadenng alhier plaats hebben op Woensdag 14 Maart en zal alsdan als spreker optreden de heer Lamberts, uit Amsterdam. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. 1898: M. V. Tot. 738 718 1166 Ze Termeerderde in 1899 door geboorten met. 80 28 68 reetigiog 72 88 160 Totiil J02 116 218 Ze verminderde door overlijden met 21 13 34 vertrek met. 87 107 194 Totaal .,108 120 228 Geheels vermindering .64 10 Op 31 Dec. 1899 bedroeg dus, de bevolking 732 M., 714 V., totaal ^46.personen. Hst aantal huwelijken, dat gesloten Weid bedroeg 15. Uit do kaarten der 8ste algemeene tien- jtariyksche volkstelling bleek, dat ae bewoners aezer gemeente hebben opgegeven tot de navolgenae kerkelijke gezindten tebebooren: M. V. Tot. NeJerd.-Hervormd 391 381 772 253 235 488 83 91 174 Ëvang.Luth 1 3 4 Cbristel.-Qeref. 2 2 4 Doopsgez ^0 1 1 Herat.-Evang.-Lutb 1 1 2 Tot geen k.rkgem. behoorende 1 0 1 Totaal 732 714 1446 Lisse. Het aantal verrichte vaccinatiën be droeg in het afgeloopen jaar 107, verdeeld als volgt: beneden het jaar 6, van 1 3 jaar 49, van 3-6 jaar 39 en van 6 12 jaar 13. In 1898 bedroeg het geheele aantal 124. Noordwykorhout. 't Is net gegaan als ik in het nommer van jl. Zaterdag veronderstelde. De rioleering heeft dien dag de Haven bereikt, 't Is met een sisser afgeloopen; geen kanon gebulder, geeu redevoering of men moet de opmerking van een der wethouders, dat het een kapitaal work is, voor zooiets houden geen vlag, geen prop voor de jongens, die aan het werk waren en zich goed weerden, □iets, totaal niets. De weg om Scbippersloot kon weer worden gepasseerd en met pryzens- waardigen spoed werden Maandagmorgen op het Hardepad de palen weer geplaatst en dat daarmede voor verdere vernieling behoed. Tevens werd weer met do rioleering aange vangen. Van uit den grooten put op de Steeg, werd de leiding gelegd in de richting naar het meermalen besproken terrein van den heer De Kan. Maar o jeetjeI Nauweiyks was de straat een goed eind opgebroken of het werk moest worden gestaakt wegens gebrek aan buizen. En zoo zitten we nog. „Wat zal men daar al aan doen", zou jong Jochem uit „Oom Brasig" zeggen; nu blykt dat het kapitale werk is voorbereid als do Eogelsche veldtocht in Zuid-Afoka. Nu zitten we maar geduldig te wachten tot.... htt gaat stuiven. Dan stuiven we natuuriyk onder, moeten vluchten en als een volgend geslacht dan later met dr. Schliemann of een ander, die in Pompei opgravingen deed, terugkomt en het vindt dan de rioleeriog weer, misschien dat het dan in verbazing uitroept: „Wat een kapi taal werkl" Mocht de gemeente by latere werken weer zelf voor materialen zorgen, dan is het te wenschen, dat de rioleering haar een leering moge geweest zyn. Noordwnyk. De vereeniging of sociëteit „Concordia" heeft weder eens teekenen van leven gegeven. In een niet druk bezochte vergadering, in het „Hof van Holland" ge- nouden en door den voorzitter, den heer J. Braun gepresideerd, werd in de plaat3 van den heer J. H. Van der Werf, die indertyd bedankt had, tot secretaris gekozen de heer A, Jas en verder besloten volgens de nog bestaande ledenlyst de contributiën te innen en zoo mogelyk nog in den loop van dezen winter den leden een aangenamen en gezel- ligen avond te bereiden. Da hoer A. Hoek, sedert byna tien jaar werkmeester aan de zooveel nuttigen arbeid verschaffende Werkinrichting alhier, heeft tegen 1 Mei e. k. als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Rynsburg. Al giydende kwam gisteren het zoontje van T. Heemskerk aan den schuinen walkant van den Vliet by het Oude Raadhuis en al glijdende tuimelde hy in het nu wel wat al te fris6che water, kopje onder. Spoedig op het droge gebracht, wenschte by geen bewyzen van deelneming te ontvangeD, maar wist niet beter te doen dan hard naar huis te loopen om droge kleeren en waarscbynlyk nog wat anders te ontvangen. Roelof-Arendsveon. Op initiatief der af- deeling Roelof-Arendsveen vaD de Vereeniging voor Tuntouw en Handelsbelangen, zal bier in den avond van 16 dezer, door den heer C. H. Claassen, Rykstuinbouwleoraar te Bos koop, in do zaal een lezing worden gehouden; Het onderwerp van behandeling zal gewyd zyn aan de „Naaste toekomst van den Tuin bouw alhier". Sassenheim. Uit bet verslag over 1899 van den penningmeester van het „Ondersteu ningsfonds voor behoeftige zieken en heratel lenden" alhier, blykt dat het fonds doorgaat veel nut te stichten en ia een werkeiyk9 behoefte te voorzien. Gedurende 1899 werden verstrekt 1694 liter melk, 25 kilo vleesch, 230 eieren, verder wfin, enz. Het fonds verkeert in bloeienden toestand; desniettemin houat zich de penningmeester voor giften en aanmelding van nieuwe contri buanten aanbevolen; door de uitbreiding van bet aantal inwooers in deze gemeente, hoofd- zakeiyk van den werkmansstand, nemen de uitgaveo jaarlyks grootere afmetingen aan, terwyl gezorgd moet worden dat by epide mieën een flink bedrag aanwezig is om in den nood te voorzien. Reede dreigt de influenza dit jaar de uitgaveo boven de ontvangsten te doen atygen. By den penningmeester op „Casa Realb", waar de rekening over 1899 ter inzage ligt, kunnen zich dagelyks contri buanten aanmelden. Stoinpw^k. De loop der bevolking dezer gemeente in 1899 was als volgt: Geboren 49 m. en 54 vr., totaal 103 Gevestigd 101 115 216 150 m. en 169 vr., totaal 319 Overleden 18 m. en 27 vr. totaal 45 vertrokken 134 128 262 152 m. en 155 vr., totaal 307 Aldus verminderd met 2 mannen en ver meerderd met 14 vrouwen. De bevolking bedroeg op 31 December 1899: 1537 m. en 1476 vr., totaal 3013 per sonen. Gesloten buweiyken 28. Tor-Aar. In bet afgeloopen jaar zyn in deze gemeente gevaccineerd 46 kiQderen en wel van 1-3 j. 4, van 3-6 j. 39 en van 6-12 j. 3. Voorschoten. In deze gemeente bedroeg het getal kinderen tusschen 6 en 12 jaren die geen lager onderwys genoten op 1 Januari 1900: 25, nl. 9 jongens en 16 meisjes. Van dezen gingen echter 5 j. en 9 m. nog op do Bewaarschool, 1 j. en 7 m. verlieten vóór hun 12de jaar de school, 1 j. verzuimde wegens ziekte ea 2 j. om andere redenen. Het z. g. absolute schoolverzuim is in deze gemeente zeer gering. Dat ook het relatieve schoolverzuim niet groot is, bewyst het groot aantal kinderen, dat by het jaarlyksch St.-Nicoiaasfeest een inlage verkrygt op de Ryks-postspaarbank wegens weinig verzuimde schooldagen. Evenwel verlaten ook hier de kinderen te vroeg de scholen, voordat zy alie klassen hebben afgeloopen. Van de 83 kinderen tocb, die in 1899 de scholen verlieten, hadden slechts 30 deze geheel afgeloopen. De herhalingsscholen werden bezocht door 14 j. en 16 m. S Voorhout. Dr. Metzlar zal Maandagmiddag a. 8. tusschen 1 en 2 uur in het Raadhuis gele genheid geven tot kostelooze inenting. Een openbare Raadsvergadering zal plaats hebben op Dinsdag 13 Februari a. dee voormiddags om tien uren. In deze vergadering zal o. a. de benoeming van een onderwyzer geschieden. Wassenaar. Door het bestuur der van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur zyn niet, zooals gisteren vermeld werd, twee, maar drie deskuadigen benosmJ, nl. de heeren v. d. Kroft, Kouwenboven en Kloosterman. Het bestuur heeft dit gedaan om by verschil van meening een meerderheid to hebben. Woubruggo. Donderdagavond vierde de Chr. jongedoebters-vereeniging „Het Mosterd zaadje" alhier, haar jaarfeest. Als spreker trad voor haar op ds. Eerdmans, van Boskoop, die een treffendo rede hield naar aanleiding van de woorden: „Jaagt de liefde na", schetsende de liefde in het werk des Heerea. Zoetormecr-Zogwaard. Ter secretarie dezer gemeenten zyn ter inzage gelegd tot den 5den -Maart a. 8. de uitkomsten van de in 1899 plaats gehad hebbende meting en schat ting van eigendommen, gelegen binnen deze gemeenten. Zoetermeer. De bevolking dezer gemeente is het afgeloopen jaar met 1 verminderd. Op 1 Januari 1899 bedroeg ze 595 m., 620 vr., totaal 1215. In 1899 werden geboren 25 j., 20 m., totaal 45. Uit andere gemeenten inge komen 43 m., 51 vr., totaal 94. Overleden 8 m., 10 vr., totaal 18. VertTokken naar elders 63 m., 59 vr., totaal 122, zoodat do bevolking op 1 Januari 1900 bedroeg 592 m., 622 vr., te zamen 1214 personen. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeester van Peursum en van Schelluinen H. H, D. Van Slijp», - secretaris dier gemeenten; van Chaam A. Bastiaaosen, van Dutvendijke, T. Gaat; van Prin- cenhage A. Schrauwen, en van Uitgeeat A. Van Nienes, secretaris dier gemeente. Goedgekeurd dat S. Brak, burgemeester van do gemeente Oterleek, is benoemd tot secretaris dier gemoente. BeDoemd tot mede-bewindvoerder over het door Maarije Jacobsdr. Van Hoorn, wecL van Pieter 'Lammertz Fortuyn, by testament van 15 Augustus 1671 gesticht fouds, vroeger beheerd door de voor- maHgo weeskamer van Alkmaar, C. W. Bruinvis, oud-wethouder te Alkmaar, zulks ter vervanging van wijlen A. Maclaine Pont. Met ingang van 1 Maart 1900, bij het departe ment van waters^aa», handel en nijverheid, be noemd tot adjunct-commies F. E. Van Henne- keler, civiel-ingemeur, thans tijdelijk adinnct- ingenieur bij den algemeenon dienst van 'sRyks waterstaat. bevoiderd: tot kapitein luitenant ter zee, do luitenant ter zee der lste klasse jhr. J. C. Coertzen de Koek; tot luitenant ter zee der lste kl., de luitenant ter zee 2de kl. jhr. H. L. Quarles Van Utford en tot luitenant ter zee der 2de kl., do adelborst der lste kl. A. Ten Broeke Hoekstra. De heer F. H. Hegewerth, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2de klasso by het porsoDeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indiè. Gemeenteraad Tan Haarlemmermeer* Voorzitter do heer Bultman, wethouder. Tegen woordig bij den aanvang der zitting 14 leden en na do beöediging 16 leden. Afwezig door onge steldheid de burgemeester en het raadslid Prnissen. De notulen der vorige vergadering worden goed gekeurd. 1. Door de heeren P. Do Breuk en A. Stokman, benoemd tot leden van den Raad, worden in handen van den Voorzitter afgelegd de eeden, voorgeschreven bij art. 39 der Gemeentewet, waarna gemelde heeren door den Voorzitter wor den gelukgewenscht met hun benoeming en zit ting nemen. 2. AaD de vergadering wordt medegedeeld: a. een besluit van HH. Gedeputeerde Staten, dd. 20 Dec. 1899 No. 37, houdende goedkeuring der ge- meenterekening dienst 1898; b. een brief van als voren, dd. 20 Dec. 1899 No. 38, houdende toezen ding der goedgekeurde begrootiDg voor 1900; c. een schrijven van HH. Ged. Staten dd. 3 Jan. 1900 No. 41, ten geleide van een koninklijk be sluit, dd. 20 Dec. No. 12, houdende goedkeuring der heffing van begrafenisrechten in deze ge meente; d. een besluit van Ged. Staten, dd. 27 Dec. 1899 No. 48, houdende goedkeuring van de verhooging van hot traktement van den gemeente ontvanger; e. de uitslag van gehouden aanbeste dingen; f. de uitslag van de verpachting der dorpsgronden en wegen; g. een schryven van G. Slootweg, houdende dankbetuiging voor de hem toegekende verhooging van jaarwedde; h. een request van C. Van Diest, houdende mededeeling, dat hem geen vergunning is gegeven door den burgemeester voor het doen maken van piano muziek zonder danspartij. Dit adres wordt buiten behandeling gelaten, als bohoorende de behande ling daarvan niet tot de competentie van den Raad en als zijnde oogezogold, wordende verder een en ander voor kennisgeving aangenomen. 8. Wordt, op voorstel van Gedeputeerde Staten, gewyzigd art 80 der algomeene politie-verordening voor deze gemeente, in dier voege, dat aan het gerezen bezwaar, dat gemeld artikel in strijd wordt geacht met het Koninklijk Besluit van 18 Mei 1892 (Staatsblad No. 102) is te gemoet gekomen. 4. Op een ingekomen adres van C. Slikker e. a, houdende verzoek om toekenning van hoogero subsidie voor liet doen branden van 6 lantaarns t« Abene8, en die te brengen op /TO.per lan«( taarn, wordt besloten gemeld adres te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om advies, 5. Wordt goedgekeurd het suppletoir kohier^ der hondenbelasting, dienst 1899, op een bedrag ▼an 5.50. 6. Wordt op verzoek aan B. Brouwer eervol'

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1