N°. 12250 Maandag 20 Januari. A0. 1900 <§eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering pan (Zon- en feestdagen, uitgegeven. fted. Zuid-Alrikaanselie Vereeniging. Leiden, 29 Januari. 3F* ©uilleton. Droeve dagen. LEIDSCH fBIJS DBZEB COURANT Voor Lalden por 8 maanden, i t t 1.10. Franco per post.. .•«»•-*»••••*«> 140. Afzonderlijke Nommers 0.05/ PBIJ3 DER ATTVEB.'l'HN'l'l Kffi Van 1—8 regels f 1.0S. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere tetters naar plaatsruimte Voor bet Incasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend. Afdeeling Leiden en Omstreken. Door den Penningmeester is sinds de laatste opgave ontvangen: door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: gecollecteerd door Bertus en Anna op een koperen feestf 1.84 op een koperen feest van Oom Paul Verzameld5.42 van een weddenschap of er 6tond '#minnaar" of „vriend"0.25 gecollecteerd op de vrülotings-fuif Van Willom1.14 gecollecteerd op de verjaarfuif van Piet1.94 gecollecteerd op de jaarfeestviering „Eendracht z\j ons doel"15.84 voor den veerman van de Tugela- pont, dien Buller in de haast heeft vergeton te betalen9 2.50 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. OHloiëele Kennisgevingen. Burgem< ester en Wethouders van Leiden herinne ten bij deae de belanghebbenden dat vóór den 'Xe ten Februari a. s. moet zijn voldaan hot veraohuldigde over het jair 189U, wegens het van gemeentewego doen wegruimen van sneeuw en ijs van don openbaren weg vóór en lunge hun perceeleo. Zij noodigen hen mitsdien uit om, ter voor* komiDg van vorvolgingakoeten, tot de fcetaling van het verschuldigde vóór don leton Fobruari a. e. ten kantore van den Gemeente- Ontvanger over te gaan. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Loiden, F. WAS, Burgemeester. 87 Jan. 1900. VAN HEYST, Seoretaris. Het bestuur van „Sempre Crescendo" is door de voor het a. 8. armen-concert geënga geerde soliste, mej. Marcella Pregi, hoogst onaangenaam teleurgesteld. Mej Pregi zou begin April in ons land een tournée komen maken, tijdens welke ook het concert van „Sempre" (5 April) zou plaats hebben. Daar z\j echter dezer oagen eenigen tjjd in ons land was, invallende op verschillende uitvoeringen voor een zieke soliste (freulein Wedekind), gaat haar tournée in April niet door. Het bestuur is nu voor het feit gezet, dat zij weigert haar gegeven woord gestand te doen. Intusschen is het bestuur reeJs weder in onderhandeling met een eersterangs-solist, en heeft bet nog eenige aanbiedingen van uitnemende kunstenaars, zoodat het concert er stellig niet onder lijden zal. De aanbieding der inteekenljjst is geschorst. De detacheering bi] de Kweekschool voor Zeevaart alhier van den matroos der lste klasse R. Van der Meulen, wordt met ingang van heden ingetrokken; hij keert alsdan terug naar Hr. Ms. Wachtschip te Amsterdam. Heden herdacht J. Kulkers den dag, dat bü 25 jaar bij de firma van Koolbergen en Zn., te Zoeterwoude, (afdeeling stoomleaerfabriek) werkzaam is. Namens zijn patroons werd hem een stoffelijk biyk van belangstelling aangeboden. Dat de verstandhouding tusschen patroons en ondergeschikten zeer goed is, blfikt wel hieruit, dat dit in verloop van korten tyd de derde jubilaris is, terwijl reeds velen meer dan 20 jaar daar in betrekking z\jn. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder waren gistervoormiddag in do Waalsch9 kerk te 's-Gravenhage, onder gehoor van da. Lafon. Uit Den Haag wordt gemeld: De minister van koloniën heeft aan zfjn departement ontvangen den gep. majoor Schwing, adjudant van den commandant van het Kon. koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek, die persoonlijk kennisgeving kwam doen van het overlijden van den com mandant, luit.-generaal K. Van der Heyden. De minister van koloniën zal zich morgen by r ifenia doen vertegenwoordigen ooor en n °ur jbr. J. D. Six. D&r ï.ninklyke vereeniging „Het Eere- teeken 7 voor belangrijke krijgsverrichtingen te 's Gravenhage" zal een deputatie afvaar digen, be6taando uit den voorzitter, den heer Yan Wietingen, en eenige leden. H. M. de Koningin-Moeder heeft een rouw beklag doen toekomen aan de weduwe van generaal Karei Van der Heyden. Verder meldt men, dat de overleden luit.- generaal, behalve ziju traktement als com mandant van „Bronbeek", een hoog Indisch pensioen genoot. Daarin was begrepen een bedrag van ruim f 2000, het z. g. smartegeld, den held van Samalangan toegekend wegens het verlies in den Btryd van het linkeroog. Ook bleef de generaal ofschoon officieren dien bijslag niet ontvangen in het genot van riddersoldy, omdat by de Willemsor.e in den graad van sergeant-majoor verwierf. G. M. de Koningin zal op de begrafenis van den luit.-gen. Van der Heyden, adjudant i. b. d. van. H. M. do Koningin, vertegen woordigd worden door den gep. kolonel H. G. J. v. Hoogstraten, adjudant van H. M. de Koningin i. b. d., en den lsten luit. F. W. J. Loudon, ordonnans-officier van H. M. de Koningin. De Ópper-ceremoniemeester maakt be kend, dat bet Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin, voor den tyd van drie dagen, van af Zondag 28 Januari, den lichten rouw zal aannemen, wegens h6t overlijden van Gare Hoogheid Mevrouw de Hertogin Douairière Frederik van Sleeswyk Holstein, geboren Prinses van Hohenlohe-Langenburg. Te Rotterdam is overleden de heer J. Z. Van der Mark, ontvanger van de registratie, het zegel en de domeinen. By den penningmeester van het Fonds ter ondersteuning van vrouwen en kinderen hier te lande van stryders in Zuid-Afrika, is tot heden ingekomen aan giften en toe zeggingen een bedrag van f 3,835.62. Op den 256ten Januari, 's morgens, kwam het stoomschip „Koning Willem I" aan de Handelskade te Amsterdam aan; kapitein Klaas Visman stond op de brug. Maar hy voerde toch niet meer bet bevel; by voelde zich ziek en had het bevel over gedragen aan den eersten officier. En ziek was hy dan ook, erger dan luo.i verwachtte, toen men den kloeken, energieken zeeman daar op de brug zag staan, want nu reeds, enkele dagen na zijn terugkeer in het vaderland, is hy ten gevolge van een storing in den bloedsomloop overleden. Kapitein Visman, die den leeftyd van 53 jaar bereikte, begon zyn loopbaan by de groote zeilvaart. Later kwam by aan de maatschappy „Java" en ging, toen d ze in 1876 met de maatschappy „Nederland" samensmolt, naar laatstgenoemde Maatschappy over. Als eerste officier maakte hy voor de „Nederland" acht uit- en thuisreizen, waarna hy als gezagvoer der op verschillende schepen, het laatst op de „Koning Willem I", nog 47 maal de reis naar Indië en terug ondernam. In het geheel heeft hy dus in dienst van de „Nederland" 110-maal den weg van Am sterdam naar Indië of terug afgelegd, terwyl hy het te voren ook voor de maatschappy „Java" reeds een aantal malen had gedaan. By de familie van kapitein Visman zit het zeeman-zyn in het bloedzyn vader was ook kapitein in de groote vaart en zyn oudste zoon is joDgste stuurmansleerling by de maat schappy „Neaerland". De leerlingen van het Stedeiyk Gym nasium te Utrecht vierden Zaterdag-avond het 425-jarig bestaan dier onderwysinriebting. Het was nl. 425 jartn geleoen, dat de Hyronimusschool, later höt Gymnasium, open gesteld werd. Aan dit feit werd men reeds met een enkelen blik op het programma van den feestavond herinnerd, men had al de goede gedachte dit met afbeeldingen van beide gebouwen te versieren. De zaal van „Tivoli", op welks podium een. tooceel was opgeslagen, was geheel met een uitgelezen publiek bezet, waaronder werden opgemerkt de beer Reiger,burgemeester en cur. tor van bet Gymnasium, andere loden van het Dag. Bestuur, professoren, doctoren, ver tegenwoordigers van studentengezelschappen enz. Onder de aanwezigen was ook or. Dermout, van wiens vertaling gebruik gemaakt was voor de opvoering van „Miles Gloriosus" van Flautus, hetwelk op uitnemende wjjzo werd ten tooneele gebracht en by de gasten biyk- baar in den smaak viel. Aan de spelers vielen enkele kransen ten deel. Het tweede gedeelte van den feestavond werd aan de vertooning van een viertal marmergroepen gewyd. Een bal besloot den feestavond. Heden viert de heer G. B. Lalloman, directeur van het Ned. Schoolmuseum te Amsterdam, zyn 80sten verjaardag. By de Nederlandsch-Zuid Afrikaansche Vereeniging is tot heden ingekomen en inge schreven voor een bedrag van f 952,773.46%. Tot secretaris der Staatscommissie voor de samensmelting van de Nederlandscbe en Indische officierscorpsen is, na het optreden van jhr. Six als voorzitter dier commissie, aangewezen de voormalige kapitein van de genie Frenkel, lid dier commissie. Te 's-Gravenhage is in den leeftyd van 65 jaren overleden de in 1883 met den rang van kolonel gepensionneerde luitenant-kolonel i.r artillerie F. Knoote. Hy behoorde tot da verdiensteiykste officieren van zijn wapen en was in zyn officierdiensttyd voor het grootste gedeelte geplaatst b(j het corps veldartillerie te 's Gravenhage en te Bergen-op-Zoom in garnizoen. Als battery commandant deed hy zich vooral kennen coor d9 kundige en dege lijke wyze van instructie geven. In 1893 werd aan kolonel Knoote de rang verleend van generaal majoor. Het stoomschip „Kanztar" arriveerde 26 Jan. van Amsterdam en Hamburg te Mozambique; de „König", van Oo3t-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 26 Jan. van Lissabon; de „Burgemaester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 26 Jan. Gibraltar; de „Soem'oing" vertrok 27 Jan. van Rotterdam naar Batavia; de „Admiral", van Hamburg en Antwerpen naar Oost- Afrika, arriveerde 27 Jan. to Lissabon; de „Dean" (Kon. West-Ind. Maild.) arriveerde 27 Jan. van West-Indiö te Nieuw-York; de „Herzog" vertrok 26 Jan. van Mozambique naar Zanzibar; de „Kaiser," van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveerde 27 Jan. te Lissabon; de „Koningin Wilhbl- mina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 28 Jan. van Perim. llazerswoude. De heer F. Van der Ploeg, van Steenwyk, zal a. s. Wo -nsdag, 's avonds te halfzeven, in de Gereformeer e kerk spreken over Christeiyke verzorging van krankzinnigen. De toegang is vry. Koudekerk. Het derde jaarfeest onzer Cbr. Jongelingsvereeniging „Samuel", jl. Vrij dagavond gehouden, legde getuigenis af van een krachtig inwendig leven en bewees haar ijverige werkzaamheid ter bevordering van godsdienstige belangen, Het feest werd ingeleid met een godsdienst oefening in de Herv. kerk, waarin de heer Muller, van Zevenhoven, naar aanleiding van Pre i. 12 vs. 1 (lste gedeelte), ontwikkelde, dat de jongeliog, door het gedenken aan zyn Schepper, handelt in overeenstemming met het doel van zijn aanzijn op aarde, zyn levens geluk bevordert en dat dit dienen van God zyn eeuwig heil uitwerkt. De heer Muller, dis ook van de feestviering in de openbare school welwillend de leiding op zich had genomen, opende hier, na een kort inleidend woord, de byeenkomst met gebed en verleende achtereenvolgens aan de heeren Vlasveld, Wensveen en Kraan het woord, die respect, in qualiteit van secretaris, penningmeester en bibliothecaris verslag uit brachten van den toestand der vereeniging en deze voor toenemende ontwikkeling in aller belangstelling aanbevalen. Volgens ge dane meedeelingen bedroeg het ledental 14, sloot de rekening over 1899 met een batig saldo van f 25 en telde de bibliotheek een kleine honderdtal nummers. Afgevaardigden van de Geref. Jongelings vereeniging van Koudekerk en van de Christel. JongelingsvereeDigingen van Bodegraven en Hazerswoude vertolkten hun sympathieke gevoelens en werkten later krachtig mede, om de feestvreugde te verboogen Em reeks van voordrachten en samenspraken volgde, die zich in aller belangstelling verheugden en, hot aangename met het nuttige verenigend strekten tot ontwikkeling van een krachtig godsdiensiig leven, terwyl de wyze, waarop de hoorders met deze voordrachten en samen spraken kennis maakten, do teekonon open baarde van (jverige werkzaamheid. Zy bewees, dat ae leden voor hun beginsel tyd en moeite veil hebben en in eigen kring geen stryd hebben te voeren tegen het verzwakkend indifferentisme. Nu en dan werd er ter afwisseling door de aanwezigen onder orgelbegeleiding een lied gezongen en kwam ook weer ten vollu de waarae uit van het gezang voor het gods dienstig samenzyn. Maar niet alleen voor geestelyke, ook voor stoffdiyke genietingen werd ruimschoots zorg gedragen; af en toe waren eenige dames yverig in de weer, om de feestgenooteu an het noojige ter versterking ruim te voorzien. De beer Muller richtte een hartelijk woord van dank tot allen, die tot opluisteriog vaa 't feest hadden bfigeoragen, en sloot, omstreeks middernacht, de feestelijke byeenkomst met dankzegging. Noordwyk. Op 31 Dec. telde deze gemeente 2832 zielen, op 31 Dec. 1874 3494, op 31 Dec. 1899 5213 zblen, zoodat haar bevolking vermeerderde, in het 25 jarig tydvak 1849-1874 met 662 en in het 25-jarig tydvak 1874-1899 met 1719 zielen. Op 31 December 1898 bostonl do bevol king uit M. V. Tot. 2515 2563 5078 Gedurende 1899 werd zjj vermeerderd door geboorte met 113 91 204 vestiging 103 111 214 totaal 216 202 418 Z(j v rminderde door overlijden met 54 40 94 vertrek 97 92 189 totaal 151 132 283 zoodat zy vermeerderde met 65 70 135 en op 31 Dec. 1899 bestond uit 2580 2633 5213 In 1899 werden 45 huwelyken gesloten. Wassenaar. De collecte voor de nood- lydenden op het eiland Ceram heeft in deze gemeente opgebracht de som van 90 gld. De werkzaamheden voor de a. 8. gas verlichting vorderen goed. De gasfabriek zelf is klaar, de ketel is reels gesteld en de pypen liggen voor een groot deel in verschillende straten. Dat particulieren zullen aansluiten, daarvan hoort men zeer weinig. Toch zullen dezo binnenkort in de gelegenheid worden gesteld kennis te maken met bet licht. In den wiakel van den heer A. S. De Smit is een goheele leiding aangelegd. Een kleine machine in een gebouwtje op zyn erf is in gereedheid gebracht en deze zal het benoodigde gas leveren voor de verlichting van den winkel. Er is ook sprake van, dat buizen gelegd zullen worden naar den Deyl. 26) XIV. De tyd, die nu aanbrak, staat in de ge schiedenis aangeteekend als de bloedigste tyd van het Schrikbewind in Frankrijk. De winter van 1793 op 1794 kostte aan etteiyke duizenden het leven. De burgeroorlog in de Vendee, in Lyon on in andere streken van Frankryk werd zoowel van de zyde der monar chalen als die der republikeinen met zulk een wreedheid en hevigheid gevoerd, dat men ge- looven moest, dat het een vernielingskrjjg was, waarin het geheele volk ten gronde moest gaan. Daar de guillotine niet snel ge noeg werkte, ging men over tot het verdrinken massa's. De zoogenaamde .bruiloften in de Loire" zullen voor altijd een treurig ge- denkteeken van menscbelyke hartstochten en dierlijke verdorvenheid blijven. Denton bad ten laatste aan den drang zijner vrienden gehoor gegeven en was de dreigende breuk tusschen hem en Robeepierre ontweken. In bet begin van den winter had by met zyn jonge vrouw Parys verlaten en woonde ver scheiden maanden stil en afgezonderd in een landhuis te Reuil, by Parus. Toen by hier vernam, wat er in Parys en in de provinciën gebeurde, kromp bet hart van den man, die behoorde tot de wildste leiders van het Schrik bewind, ineen. Ey kon het er niet meer uit- houden en yide in den aanvang van 1791 naar Parus terug. Daar moest hy evenwel reeds in den eersten tyd na zyn terugkeer ervaren, dat zyn afwezigheid door zyn vyanden tot zyn nadeel was gebruikt. Hy stond Bpoedig zoo alleen, als nooit te voren. In de Club, in het Comité van Openbaar Welzyn, op het etad- huis en in de Conventie, nergens vond by de oude instemming, nergens deelneming, overal wantrouwen. Weder beweerde men, dat hy koninkiyk geld had aangenomen en zich door gevangenen had laten omkoopen. Anderen mompelden zelfs, dat hy de open bare kassen bestolen had. Danton wist terstond, wat hy biervan te denken had. De wèloverlegde kuiperijen zyner vyanden, dat schudden en afbrokkelen van den bodem, waarop by stond, was het werk van Robespierre. Zyn vrienden, voor zoover ze hem nog trouw gebleven wareD, bewerkten nogmaals een samenkomst der belde mannen, die in Robespierre's woning plaats vond. Maar zy bleef zonder eenig resultaat. RobeBpierre speelde den onschuldige, wist van niets en bleef koel en rustig als altyd. Den dag daarop viel St.-Just Danton en de Dantoni8ten in een rede in de Jacobynen- club heftig aan. Hy noemde hen gematigden, beschuldigde hen gevangenen en veroordeelden te hebben gered, den voortgang der Repu bliek te belemmeren en de macht barer in stellingen te ondermijnen. Ten slotte zei hy zelfs, dat zy de voortzetting der Girondieten waren en het vaderland in gevaar brachten. Dit was duideiyk. Danton zag, dat het op zyn ondergang toeging, dat hy verloren was, wanneer hy zich niet verdedigde. Zoo sprak hy dan elndeiyk in de Conventie. Het zyn geweldigde etem donderde hy tegen het on gehoorde bloedvergieten, tegen de onzekerheid van persoon en eigendom, en tegen het geweld van eenige leden van het Comité van Openbaar Welzyn, die geloofden, dat de Republiek in gevaar was, wanneer men ben tegensprak. Dit nu was zeker de meening van oen groot deel der Conventieleden, doch niemand waagde het Danton's zaak tot de zyne te maken. Het voorstel van Danton tot opheffing van het revolutionnair tribunaal werd verwerpen en Danton zelf verliet ontmoedigd de Conventie. Het was nacht. Danton leunde tegen het venster en staarde peinzend naar buiten. Hocht by ook in vroegeren tyd veel bloed schuld op zich hebben geladen, nu zag hy duideiyk, dat de Fransche revolutie, als een orkaan, goed en kwaad in gelyke mate had vernield en slechts puinboopen zou achter laten. Plotseling boorde by in de gang levendige stemmen. Snel ging hy door het salon, dat hem van de gang scheidde, en stiet de deur opeD. ,Ik moet hem spreken en wel terstond, boort gü, Richard? Roep hem direct! Hy moge zgn waar hy wil. Het gaat om dood en leven." Aan de stem herkende Danton burgeres Rialmont. Hy trad nu geheel in de gang en riep: „Burgeres Rialmont! Gy hier, op dit uur? Wat is er voorgevallen?" „Goed, dat ik u tref," zei zy zeer luid en trad snel op hem toe. „Ik heb u iets gewich tigs te melden. Kom spoedig. De tyd i8 kost baar. Wy hebben nog slechts uren, misschien minuten voor ons." Hiermee trok zy hem in de kamer terug. „Maar wat is er dan?" vroeg Danton ver baasd. De burgeres was geheel buiten adem en in groote opgewondenheid. Danton kende haar steeds als een kloeke, slimme vrouw en had haar nimmer zéé gezien. „Danton," zei burgeres Rialmont iets zachter, maar dringend en snel. „Gy zyt ver loren, als gy niet oogenblikkelyk handelt. Het bevel tot inhechtenisneming van u en uw vrienden is reeds uitgevaardigd. Binnen het uur kunt ge reeds een gevangene zyn. Verlies dus geen tyd en ga mee." „Waarheen „Danton, ik herbaal thans, in het groote gevaar, waarin ge verkeert, nogmaals, wat ik u in den herfst van het vorige jaar aanbood. Honderd duizend franken in goud, zoodra burger Etienne De Leuronsac over de grenzen is. Thans hebt gy de keus nog in handen. Het betreft nu niet alleen zyn redding, maar •ok de uwe. Wat er van u wordt, alamen u gevangenneemt, is u bekend; wat er dan echter van-burger Etienne wordt, weet niemand. Daarom helptl Red u en hem. Sta daar niet zoo stfjf en stom. Handel 1 Over een kwartier kan het reeds te laat zyn." Danton stond als vastgenageld en keek eprakeloos en somber vóór zich. „Danton", riep burgeres Rialmont, steeds opgewondener en angstiger wordende, „hoort gy my niet? Ik heb reeds alles voorberoid en een soldaat omgekocht. Hy zal kleeren gereed houden, waarin de gevangene de con- ciergerie kan verlaten, als gy hem met nw persoon dekt. Alles is reeds klaar. Draal dus niet langer, of alle9 is verloren. Is het dan zoo zwaar, Dantoo, te kiezen tusschen dood en leven?" „Ontzettend zwaar, burgeres!" zuchtte Dan ton, mat en levensmoede. „En toch moet bet geschieden, burger, en wel oogenblikkelyk I" Weder zag zy hem vragend, dringend en angstig aan; maar Danton bleef etaah, zwaar ademend, strak voor zich uit starende. „Kom, myn rytuig staat beneden. Snel, Danton, of alles is te laat, alles is andere verloren." „Ik heb gekozen, burgeres. Ik blyf hiert" zei Danton plotseling ruetig en op vasten toon. „En wat wordt er van burggraaf .'Etienne, ale gy valt?" „Niemand kan zyn lot ontloopen. Kan ik hein niet meer op een eerlykB wijze rédden dan mag ko nen, wat wil,"

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1