N°. 12240 Woensdag 17 Januari. A0. 1900 fgourant wordt dagelijks, met uitzondering f vaa <Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Pit iioiitnicr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad, Ned. Zuid-Afrikaansck ïcreenigiog. Leiden, 17 Januari. LEIDSCH DAG-BIAD. 'PRIJS DEZER QQURAOTl Voor Leidaa per 8 maanden. vf 3 1.10/ Franco per post», 1.40j Afzonderiyke Kommer® a 0.05.* PRIJS DER All vk «fTrRmi r^fc Van 1—0 regels f l.Oö. Iedere regel meer f 0.17|. Orooter^ lettere naar plaateruimte Voor bet incasseoren buiten óo stad wordt f 0.06 berekend. Afdeeling Leiden en Omstreken Door den Penningmeester is sinds de laatste opgave ontvangen: door bemiddeling van het Leidsch Dagblad Twoe handen preken boven d' ingang, Café „De Vriendschap" is zijn uithang. Mocht men niet weten waar dit Café sta, 't Is Rynsburgersingel 38a. Door d' eig'naar werd ons daar een fuifje bereid, Waarby de Boeren met drie-vijftig werden [verblyd. f 3.60 van de Schoenmakers-vereeniging „Door vriendschap verbonden". 25.— van een krisenabel leuk domino spelletje van Pietje Puck met Aaltje Loggie9 0.65 uit den spaarpot van H. en J.0.30 van een dominotafel in „Hotel Du Lion d'Or" voor de Boertjes 1.10 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. Do wottoiyko verzekering van werklieden togen do geldelijke gevolgen Yan ongevallen. VI. {slot.) Het tarief, waarvan wij in ons vorig nom- mer spraken, wjjst voor elk gevarenpercent de verschuldigde premie aan per één gulden loon, en daar do werkgovor hst hem toege kende gevarenpercent weet, is de berekening zeer gemakkelijk. Ook hier komr niet in aanmerking bet loon van een werkman, dat meer heeft be dragen dan het bedrag, hetwelk verkregen wordt door vermenigvuldiging van vier met het aantal dagen, waarop de werkman heeft gearbeid. Op de beteekenis hiervan hebben wü mode reeds vroeger gewezen. De werkgever ontvangt van de betaling een bewijs in dubbel en zendt een dier dubbelon uiterlijk op den vijftienden dag na den ver valdag aan het bestuur der bank te Amster dam, onder bijvoeging van een ingevuld for mulier, loonlijst en een dito formulier voor de opgaven benoodigd tot vaststelling der premie en schadeloosstellingen (mede koste loos verkrijgbaar). De bank stelt daarna de premie vast on is die booger dan het betaalde, dan moet het meerdere ten postkantoro bezorgd worden binnen vijftien dagen na de dagteekening van den van de bank te ontvangen adviesbrief. Hierbij kunnen zich nog verschillende ge vallen voordoen. By niet-betaling van de premie heeft ambtshalve berekening door de bank plaats. Iets dergeiyks gebeurt by onjuiste of onvolledige invulling van stukken, ten govolge waarvan te weinig blykt betaald te zyn. Niet richtige betaling geeft natuurlijk aanleiding tot aanmaning en vervolging. Hierop en op de strafbepalingen, die het ontwerp in menigte bevat, behoeven wy thans niet verder te wyzen. Heeft er nu werkelijk een ongeval plaats, dan is de. werkgever of dio hem vertegen woordigt, verplicht te zorgen, dat er onmiddel- lyk een geneeskundige geroepen wordt, om don getroffene te onderzoeken en hulp te verleenen. Binnen vier en twintig uren na dat onder zoek of in elk geval binnen tweemaal vier oa twintig uren na het ongeval, geeft dezelfde persoon ten postkantore van het gebeurde kennis door inlevering van een formulier, in dubbel, dat kosteloos verkrygbaar is. Deze bepaling is uitteraard niet toepasseiyk op ODgovallen, voorgekomen by het bedienen van middelen van vervoer, en op die, aan de verzekerden in het buitenland overkomen; althans voor zoover daaromtrent do noodige byzondere voorschriften zullen worden gegeven. Verder moet cie werkgever aan het bestuur der bank, ook scbriftolyk, alle verlangde in lichtingen omtrent voorgekomen ongevallen verstrekken. Na aangifte van een ongeval heeft^ onder zoek door de bank plaats, hetgeen trouwens ook zonder aangifte kan geschieden, en daarna vaststelling en betaalbaarstelling der schade loosstellingen. De uitbetaling der schadeloosstellingen en renten geschiedt ten postkantore; waarby als regel geldt, dat de betaling der renten op Dinsdag van elke week plaats heeft. En daar het de bedoeling der wet is, die renten ten deele te doen strekken als levens onderhoud, in plaats van het vroegere loon, zullen renten tot een beloop van tweehonderd zestig gulden 'sjaars {f 5 per week), niet aan anderen kunnen worden overgedragen, noch voor schuld verpand of in beslag genomen. Ten slotte kannen wy nog vermelden, dat tegen de beslissingen der verzekeringsbank beroep zal toegelaten zyn, eerst by raden van beroep en vervolgens by een college voor het gebeele ryk, en dat in die raden van beroep, by nadere wet te regelen, zoowel werkgevers als werklieden zitting zullen hebben. Donderdag 25 Januari zal in de Stadszaal de heer J. A. Wormaer, uitgever en lid van den gemeenteraad te Amsterdam, op verzoek der Nederlandsch Zuid-Afrlkaansche Yereenl ging, afdeeling Leiden, en de Studenten- afdeellog Lelden, een voordracht komen houden over Transvaal, door lichtbeelden duideiyk gemaakt. De „Haarl. Courant" deelt daaromtrent het volgende mede: „Wanneer wy constateeren, dat de toe lichting van de byna vyftig lichtbeelden naar door hemzelven uit Afrika medegebrachte pbotographieëo, portretten, landschappen en tafereelen door het overtalryk publiek van bet begin tot het eind met gespannen aandacht werd aangehoord, dan weet men, dat de heer Wormser niet alleen met zyn orgaan de ge weldige ruimte voldoende beheerschte, maar ook iets te zeggen had. Werkelyk was de nu ongezocht luimige, dan ernstige of harte- ïyke toon, dien hy wist aan te slaan, de vaak geostige wyze, waarop by van het een op het ander overging, bewonderenswaardig en zelden hebben wy zulke spontane uit barstingen van toejuichingen bygewoond." Wy vestigen de aandacht onzer lezers op de in ons Tweede Blad voorkomende letter kundige bgdrage, getiteld: Hagenaars over Leienaarsdoor Oom Tobie," welke om de veertien dagen zal worden voortgezet. Ds. R. J. W. Rudolph, alhier, heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. gemeente B te Sneek. Met goeden uitslag hebben voldaan aan het dezer dagen by de bataljons van het 4de reg. infanterie, alhier, gehouden examen voor milicien sergeant, de milicien-korporaals: W. N. Yan der Kaay en J. H. Verhoy van het l8te bataljon en C. Lissenberg van het 4de bataljon. Aan de vereischten voor vrywiilig korporaal voldeden: de soldaten A. J. Yan Ree, J. Dool, J. Quithoven van het 2de bataljon en A. M. Yan Baak van het 4de bataljon. Aan die examens werd deelgenomen door respec- tievelyk 11 en 4 adspiranton. De geslaagden zyn door den kolonel-com mandant heden be/orderd tot korporaal van het 4de bataljon. Do heer M. Van Grieken, theol.-cand. te Leiden, heeft voor het beroep naar de Ned.- Herv. Gemeente te Klaaswaal bedankt. Ds. J. H. Donner Jr., te Nieuwdorp, komt voor op het tweetal ter beroeping van een prodikant by de Gereformeerde kerk te Grypskerke. Gisteren was er diner 4en Hove, waarop genoodigd waren de hoofden van gezant schappen van het by het Nederlandsch Hof geaccrediteerde corp3 diplomatique of hun zaakgelastigden en de minister van buitenland- sche zaken met echtgenooten. De kapel van de grenadiers en jagers voerde gedurende het diner muziekstukken uit. Den l8ten Februari a. s. is er ton Hove thé dansant. De Commissie van Rapporteurs omtrent het by de Tweede Kamer aanhangige wets ontwerp betreffende de toelating als schip per op koopvaardyschepen en bet in dienst hebben van stuurlieden en machinisten, hield Maandag een vergadering tot vaststelling van haar eindverslag. Het leveren en stellen eener electrische licht- en kracht-Installatie, voor welk werk in bet Kurhaus te ScheveniDgen de aanbe steding werd gehouden, is opgedragen aan B. L. Vogels Dolhain te 's-Gravenhage, die had ingeschreven voor f 57,927.33 voor de massa. De minste inschryving by levering volgens bestek had f 53,565 bedragen. Ook de „Seinpost" zal worden opgenomen in de electrische verlichting, die het centraal station voor electrische verlichting te 's Graven- hage in verschillende groote inrichtingen te Scheveningen zal aanleggen en waarby het „Hotel Garni" aan de zeezyde zal worden ver licht door tal van booglampen, buiten het gebouw aangebracht. De heer N. Wolters, violist te Amster dam, is, ln de plaats van den heer Yan der Linden, benoemd tot kapelmeester van de stafmuziek der dd. schuttery aldaar. De heer G. B. Hooyer geeft in „De Spec tator" aan de Grootmeest^resse van de Mili taire Willemsorde in overweging, den naam van dr. H. J. Coster, die by Elandslaagte voor Hollands eer en Hollands roem den helden dood stierf, te stellen in het register der rid ders van de Militaire Willemsorde. Naar „Het Centrum" uit Noord-Brabant verneemt, zullen by de a. s. behandeling van het wetsontwerp op den Leerplicht ook om trent de Zuidelyke Provinciën specifieke ge gevens worden overgelegd betreffende bet schoolverzuim. De kerkeraad der Ned.-Isr. gemeente te 's Gravenhage, heeft, behoudens nadere regeling, aan dr. T. Lewensteio, opperrabbyn aldaar, toegestaan geaurende het jaar 1900 zich te belasten met de waarneming derrab- binaten in de ressorten Amersfoort, Utrecht en Zeeland. De heer M. de Ras, benoemd tot militie commissaris in het 1ste district van Limburg, stelt zich in bet kiesdistrict Maastricht weder verkiesbaar voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De heer Fransen Van de Putte is van zyn joog8te ongesteldheid hersteld. By dr. A. Kuyper is nog ontvangon uit Kalamazoo (Mich.) U. S. A., de som van f 1237 van het comité voor verzameling van gelden voor de weduwen en weezen dtr Boeren. Volgens aanwyzing van hot begeleidend schryven zyn deze gelden overgemaakt aan het bestuur der Ned. Zuid.-Afr. Yereeniging. Uit Amsterdam meldt men van de „N. R. C.": Gisteren giog het gerucht, dat de heeren Van Lier in de Amstelstraat hun zaak zouden liquideeren, of wel het teneio van den schouw burg zouden verkoopen als bouwterrein. Op navraag deelden de heeren ons mede, dat zy, op dit oogenblik althans, noch aan het een, Doch aan het ander denken, maar dat het ge rucht zgn grond gevonden kon hebben in de mogelykheid, dat de directie er vandaag of morgen wegens het slappe schouwburgbe zoek in het algemeen, de voorkeur aan zal geven, de deuren te sluiten, of wel in stede van met het Hollandsch tooneelgezelschap, met vreemde gezelschappen baar geluk te beproeven. Het stoomschip „Herzog" arriveerde 11 Jan. van Dur&an te Delagoabaai; do „Reichs tag", van Oost-Afrika naar Ylissingen en Hamburg, vertrok 14 Jan. van Lissabon; de „Statendam" arriveerde 16 Jan. van Nieuw- York te Rotterdam; de Bogor", van Rotter dam naar Java, passeerde 16 Jan. Sagres; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Jan. van Aden. ia benoemd tot secondant aan het Christelyk Instituut van den heer J. Van Slooten te Noordwyk Binnen en heeft deze benoemiüg aangenomen. Oudshoorn. By de beschikking van den Minister van W., H. en N. ia de acte van vergunning, verleend aan B. Hus aihUr, voor het gebruik van een stoomketel, ingetrokken. Op 31 Dec. 11. waren alhier in het betrekkelyk registor ingoschreven 29 houders van hondenkarren. Het aantal hondenkarren bedroeg 31. Burg. en Weths. deze gemeente maken bekend, dat het suppletoir kohier van den hoofd, omslag dienst 1899 is goedgekeurd en tot en met 15 Juni a. s. ter lezing ligt. Waddingsveen. Het aantal zieken alhier door diphtheritis, longaandoening en influenza is zóó groot, dat de plaatselyke artsen nacht noch dag rust hebben. Zoowel onder jongon als ouden van dagen ia het sterftecyfer groot. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Met ingang van20Januari 1900, aan C. Van Boven, op zjjn verzoek eervol ontslag verleend als bui-gemeester van Steven weert Goedgekeurd dat E. Van den Boom, buigeraees- ter van de gemeente Gronsveld, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Aan den luitenant ter zee 2de kl. F. Van Manen, op zyn verzoek, met ingang van 1 Februari, eer vol ontslag uit den zeedienst verleend. Mee ingang van 1 Mei 1900, aan den onder directeur der telegraphie H. Vissor Cz. en aan den commies der telegraphic van de late klasse J. Güppertz, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit '8 lands dienst. Gemengd Nieuws. Bodegraven. In de plaats van den heer S. J. Van den Berg, die door ziekte ver hinderd is, zal Donderdag 18 Januari a. s., in de openbare vergadering van do afdeeling „Bodegraven en Omstreken" van de Holland- scho Maatschappy van Landbouw optreden als spreker de heer P. Van Balen. Vanwege de Jongelingsvereeniging op Geref. grondslag zal op Donderdag 18 Jan. a. 8. een openbare vergadering gehouden worden in het kerkgebouw der Gereformeerde Gemeente alhier. Als spreker zal optreden ds. J. H. Landwebr, van Rotterdam, die tot onderwerp zyner rede heeft gekozen: F. W. Krummacher, Duitschlands groote prediker. Dr. Bleekrode, van 'a Gravenhage, die alhier meermalen is opgetreden in het Nut met even aangename als leerryke voor drachten, zal Vrydag 19 Jan. a. s. weder als spreker optreden in bet Nutadepartement Bodegraven, met het onderwerp: „Iets over lage temperaturen." Hillegom. De uitvoering van de vereoniging „L'Amitió", ten behoeve der algemeene armen, die gisteravond zou plaats hebben in de zaal van den heer D. Sisterman alhier, is wegens sterfgeval van een familielid van een der werkende leden uitgesteld tot Dinsdag 30 Januari a. s. Koudekerk. By de periodieke aftreding van de leden van den kerkeraad der Gerefor meerde gemeente werden tot ouderlingen herkozen de heeren P. Verborst en A. Vliet en tot diaken de heer W. Wille. Donderdag a. s., 's avonds halfzeven, hoopt de heer Jb. Yan Oversteeg, van Amster dam, in de Gereformeerde Kerk een reae te houden in het belang van het Vrye Hooger Onderwgs. Noordwyk. De heer J. v. d. Meulen, onder- wyzer aan de school met den Bybel te Weesp, De Schoenmakers-vereeniging „Door Vriendschap Verbonden" heeft in -haar algemeene vergadering van 8 Januari ji. be sloten, hoewel het een jaar was van veol ziekte, toch f 25 uit de Vereenigingskas te geven voor de weduwen en weezen der beide oorlogvoeren do Republieken in Zuid-Afrika. Vroeger een aardig visschers- plaatsje dreigt thans te Egmond-aan Z9e de visschery geheel te verdwijnen. Niet lang geleden werd nog met 25 a 30 bommen de kant- of schrobnetvisschery in do Noordzee uitgeoefend en thans verdwynen de Lommen er achtereenvolgens. Een poging, voor eenige jarön door eenige wakkere mannen beproefd daarin te voorzien, door de bommen ook des zomers aan de haringvisschery te doen deel nemen, heeft geen genoegzaam flnanciéeel resultaat opgeleverd. De bommen van de Egmonder zeevisscbery, zes in getal, waarvan vier voor de haringvisschery en twee uit sluitend voor de kustvisschery ingericht zyn, zullen publiek verkocht worden en waar- schyniyk daar niet aangekocht worden. Concurrentie en mindere vischrykdom van de Noordzeekusten geven voorreeders en visschers aldaar geen voldoend middel van bestaan. Het „Hotel de Twee Steden" te 's-Gravenhage wordt Linnen eenige maanden uitgebreid door vereeniging met eon gedeelte van het bovenhuis oer beneuen gelegen Be sognekamer, dat onmiJdeliyk grenst aan het Hotel. Voor sneeuwopruiming nam de stadsreiniging te Amsterdam gisteren 1000 losse werklieden in oienst. In do Haarlemsche stoomverf- fabriek te Haarlem werd gisteren een zei izaam voorkomend feit gevierd. De verfbrander Bram Van Daakn herdacht daar den dag, waarop hy 50 jaar geleden by de firma in dienst trad. De fabriek was by deze gelegenheid versierd, terwyi hem door directie, kantoorpersoneel en werklieden stoffelyke biyken van belang stelling werden aangeboden. Een zoon van den 78-jarigen, nog flinken werkman, dankte namens zyn vader. Bram Van Daalen ontving verleden jaar ln Augustus van Hare Majesteit de bronzen medaille van de Oranje-Nassau orde. De conclusie van don officier van justitie by de Haarlemsche rechtbank, in zake de quaestie tusschen den staat en den Haarlemmermeerpolder, is heden niet ge nomen, maar wegens ziekte van don plaats- ver vangenden president uitgesteld tot 23 dezer. Naar hot „H. D a g b 1." bericht, heeft H. M. de Koningin aan de vrouw van den ontrouwen bewaarder van Hr. Ms. zilver- kamer geld gegeven voor de inrichting van een zoutevischwinkeltje, waarin zy nu trachten zal voor zich en baar vier kinderen den kost te verdienen, terwijl haar man in de ge vangenis zit. Het speelwerk van den Domtoren te Utrecht brengt thans by bet half uur ten gehoore bet Transvaalscbe Volkslied: „Kent gy dat volk", enz. Een der meest gevierde Amster- damsche vrouwelijke artisten is gisteravond het slachtoffer geworden van een ongeval. Mevrouw Fischer Seygard trad in den Stads schouwburg by de Ned. Opera op als Carmen. In de scène, waarin Don José's sabel wordt weggeworpen, struikelde mevrouw Fischer. Naar de „Tel." vernam, heeft de caotatrice zich ernstig aan de knie bezeerd. Waarscnyn- lfjk ten gevolge van den schrik, misschien ook door pyn, viel zy ln zwym. De theater-medicus, in het gebouw aan wezig, verleende onmlddellyk hulp, zoodat van de diensten van een anderen in den Schouwburg aanwezigen geneesheer, die zich dadelyk welwillenJ beschikbaar stelde, geen gebruik behoefde te worden gemaakt. Onnoodig te zeggen, dat de voorstelling ge heel in de war werd gebracht en voor de „Carmen"-voorstelllng de „Cavalltria" in de plaats kwam. De commissaris van politiein de 2de afdeeling te Utrecht bericht, dat de familie van den vermisten minderjarigen Helenus Marius Van Andel, wiens opeporiog wor.;t gevraagd by Algemeen Politieblad, een premie uitlooft van tweehonderd vyftig gulden voor den persoon ol de gezameniyke personen, die aan justitio of politie aanwijzingen geven, waardoor de vermiste wordt ontdekt en aan zyn moeder teruggeven. Twee jongelui, die gisteravond door een tr in by Gestel zyn geoood, waren fdbrieksjongens van 17 en 18 jaar, die langs den spoot Weg huiswaarts keerden en door den trein werden verrast. Te Assen bevindt zich in toor- loopige hechtenis do winkelier H. De G., uit Barger Oosterveen, die, in staat van faillissement verkeerende, aan den rechter com missaris en den curator niet heeft willen op- gevon, hoe een coor hem ontvangen bedrag van f 600 is besteed. Hy zal deswege 22 Jan. a. s. moeten terechtstaan. Voor de rechtbank te Assen heeft terechtgestaan Andrie3 K., te Coevorden, dio zya oom met een bierglas zulk een slag toeoracht, dat het rechteroog is moeten worden verwyderi. Het O. M. elschte 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 22 Jan. a.s. Te Groe8beek heerschen de mazelen in zoo ergen graad, by veLn gepaard met longontsteking, dat er veel kinaeien stervtn en van de 300 schoolgaande kinderen er slechts 120 de school meer kunnen bezoeken. Op het eiland Borkum is door een onbekende oorzaak het hols afge rand van de wed. Schmidt, aldaar. Twee jongens uit Auricb, die tydelyk aldaar logeerden, zyn daaroy omgekomen. Men vond later hun ïyken in de schuur. Te Zwolle zyn Maandag twee knapen door het ys gezakt. Op bet droge gebracht, bleek de een reeds gestorven. De politie te Br U8sel heeft uit Aken het verzoek ontvangen om twee mannen op to sporen, die de kas van hun patroon hebben leeggestolen, om met de Boeren de Engelschen te kunnen gaan berechten. To Colps, by Vannes (Frankryk), heeft by een twist een achttienjarig meisjo baar moeder den hals afgesneden De Donguekoorts, ook bekend onder den naam van Dandy koorts, treedt ia Barcelona epidemisch op en veroorzaakt eeu reeks van sterfgevallen. Byna de helft der bevolking is ziek; ia do fa'.rieken en winkels werkt slechts het vierde de.l der bedienden. (De Denguekoorts maakt zich kenbaar aan sterke roode vlakken op gelaat en handen, vtroor- zaakt hoofdpljD, lichtschuwheid en slaaploos heid; na hevige koorts blyven vaak langeren tyi gewrichtszwellingen achter. Veelvuldige sterfgevallen coen zich, volgens ce tot dusver gedane waarnemingen, slechts by den boos- aardigen vorm (black fever) voor. Iobeemach is de Denguekoorts in een groot gedeelte van Azlö, Egypte, Amerika, zy komt echter ook in Europoesch Turkye en Griekonland voor. (H. D.) De Japansche regeering heeft aan de Chin?esche regeering aangeboden, te Peking een krijgsschool te stichten, ton einde in het Hemelsche Ryk de krijgskunde te hten doceeren door Japansche officieren. China heeft op dit eigenaardige aanbod nog geen antwoord gegeven, doch waarschyniyk zal het wel aanvaard worden. Volgens telegram van Lloyd'i agtnt te St.-Jolin's (N.F.) is by Cape Pine een boot opgepikt met den naam „Helgoland", vermoedelijk afkomstig van een by Gull Island verongelukt stoomschip. Het Duitscho stoomschip van dien naam vertrok 4 Jan. van Philadelphia naar Bergen. Te Parijs zyn in anderhalfjaar 7402 verloren regenschermen by de politie

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1