N°.i2234 Woensdag ÏO Januari. A0. 1900 Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Leiden, 10 Januari. LEIDSCH PEJJS DEZKE. GOUBAHTi Voor Lal dan par 8 maanden, j a Franco per post x Afzonderlijke Nommers a f 1.10. .s 1.40. 0.05. J )§eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering -r- iqg ran JTofl- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERT KW 'L'LhlN t Van 1—0 regels 1.05. ledore regel meer f 0.17J. Grootef^ letters naar plaatsruimte -» Voor het incasseeren binten do stad, wordt 0.06 berekend. Afdeding Leiden en Omstreken. Door den Penningmeester is sinds de laatste opgave ontvangen: door bemiddeling van het „Leidsch Dagblad": door het Bestuur der Typographische Vereeni- ging „Laurens Jansz. Coster" gecollecteerd: op den repetitie avond van Zondag 7 Jan. f 10.165 op de Koppermaandagavond-uit voering 25.095 Te zamen f 85.26 van een gezelligen feestavond in den „Spykerbak" op 9 Januari f 8.87 Zijn naam begint met F en O Ach, was het ieieren avond zoo In de Paardesteeg No. elf; De rest begrypen de bezoekers zelf f 12.50 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. Offioiëele Kennisgevingen. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene fcennia, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen ie ter bacd gesteld het kohier der Poraoneele Belas ting No. 12 van den dienst 1899, executoir verldaard den Beton Januari jl., en herinnert voorta de be langhebbenden aan hunne verpliohtii g om don aan slag op den hij de Wot bepaalden voet te voldoen. Leiden, Do Burgemeester voornoemd, 9 Jan. 1900. F. WAS. Door den micistor van waterstaat, handel en nijverheid is benoemd op 1 Februari tot assistent der posterijen de heer A. Rutgers, ten postkantore alhier. De BSts.-Crt." bevat de statuten der muziek- en tooneelvereeniging „Nut en Ver maak", te Leiden. De dienstplichtigen ter nationale militie van de licbtlog 1900 van elke gemeente, die voor een inlijving by de zeemilitie wenschen in aanmerking te komen, moeten van hun verlangen daartoe, vóór 1 Februari a. e., ter secretarie hunner woonplaats doen blijken. Het „Gemeenteblad" te Amsterdam bevat de volgende voordrachten van B. en We. lo. Ter vervulling van de vacature van gewoon hoogleeraar in de faculteit der God geleerdheid, ontstaan door het eervol ontslag, verleend aan dr. P. D. Chantepie de la Sau8sayo. Curatoren der universiteit, do faculteit ge- hoord, bevelen de volgende heeren aan, wier nam en in alphabetische volgorde geplaatst •ft-zyn: dr. A. Bruining, te Krommenie; dr. Y. H. Groene wegen, to Rotterdam; dr. P. J. Muller, te Haarlem. B. en Wff. stellen voor tot de benooming over te gaan, en den benoemde een jaarwedde van f 4500 toe te kennen, benevens het aan deel in de lesgelden, bedoeld by art. 19, laatste alinea, van de verordening tot regeling van de universiteit van Amsterdam. 2o. Betreffende de wyze van vervulling der vacature van buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wyaoegeerte, ontstaan door het eervol ontslag, verleend aan dr. C. C. Uhlenbeck. Curatoren geven in overweging, de vacante plaats door de benoeming van een gewoon hoogloeraar te vervullen. Zy bevelen daar voor aan de heeren: dr. R. C. Boer, leeraar aan het gymnasium te Leeuwarden, en dr. J. H. Kern, privaat-docent aan de universiteit te Leiden. B. en Ws. stellen voor, over te gaan tot de benoeming van een gewoon hoogleeraar; jaarwedde als boven. 3o. Tot benoeming van een buitengewoon hoogleoraar in de natuurkunde. Door curatoren wordt voorgesteld dr. P. Zeeman, lector aan de universiteit te Amster dam, te bonoemen op een jaarwedde van f 1500, benevons het aandeel in de lesgelden bedoeld by art. 19 der verordening tot rege ling van de universiteit. Nieuwe geldelyke lasten brengt deze benoe ming niet met zich, daar aan het lectoraat, thans door dr. Zeeman bekleed, eveneens een jaarwedde van f 1600 verbonden is. De beer M. B. Parlevliet, theol. cand. te Katwijk-aan-Zee, is, door ongesteldheid van voorbygaanden aard, voorloopig verhinderd zich ter beschikking der Geref. kerken to «tellen. De minister van buitenlandsche zaken, mr. De Beaufort, geeft den 23sten dezer een diplomatiek diner. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. C. Fock, geeft den 23sten dezer zya eerste officieel diner aan leden van het corps diplomatique en hooggeplaatste civiele en militaire autoriteiten. De Italiaansche gezant by ons Hof, graaf Zannini, wordt deze maand van verlof te 'a-Gravenhage terugverwacht. De eerste avondreceptie by mevrouw De Beaufort, echtgenoote van den minister van buitenlandsche zaken, is vastgesteld op 25 Januari a. s. De volgenden op 22 Februari en 29 Maart. Het „Hbl." verneemt, dat de beerBihourd, gezant van Frankryk te 's-Gravenhage, tot hen behoort die in aanmerking wenschen te komen voor den ambassadeurspost der Republiek te Bern. De internuntius by ons Hof, mgr. Tarnassi, die thans te Rome is teruggekeerd, wordt, behoudens verandering by oventueele diplo matieke verplaatsingen aan de pauseiyke gezantschappen, tegen het begin der volgende maand in den Haag terugverwacht. H. M. de Koningin vereenigde gisteravond aan het diner: gep. kolonel Jbr. Van de Poll, aojudant en zyn echtgenoote; majoor Baron Van Tuyll Tan Serooskerken, adjudant, en zijn echtgenoote; Jhr. Van den Boscb, kamerheer, en kapt.-luit. t/z. Jhr. Van der Staal, adjudant en particulier secretaris van H. M de Koningin. Uit een scbryven aan den gemeenteraad te Amsterdam van curatoren van het stede lfike gymnasium blykt, dat dr. G. E. W. Van Hille, die eerst door curatoren als tydeiyk leeraar ontslagen was, opdat by plaats zou maken voor dr. J. J. G. Vürtheim, thans weer wordt aanbevolen als eenlg candidaat voor het leeraarschap, voor het nog loopende gedeelte van den cursus. Dr. Vürtheim nameiyk wenschte niet in aanmerkiog te komon, nadat hem was ge bleken, dat by zyn benoeming tot tydeiyk leeraar zou hebben te aanvaarden uit handen, niet van curatoren, maar van den raad. Op de voordracht, welke dr. Vürtheim als eersten candidaat aanwees, kwam ook voor dr. Van Hille, die echter bedankte. Dr. Van Hille is thans de eenige candidaat op de voordracht. Curatoren verklaren „zich te verheugen hem thans allereerst te kunnen aanbevelen." Te Arnhem overleed mgr. J. W. S. Van Egeren, kanunnik, oud-professor aan het seminarie te Ryzenburg, in den ouderdom van 71 jaar. Den 15ien Februari zullen de volgende priesters uit het Bisdom Haarlem den dag herdenken, waarop zy 12'/, jaar geleden de H. Priesterwyding ontvingende eerw. heeren J. Th. Beysen8, professor aan het Seminarie te Warmond; A. J. Clarys, kapelaan te Delft (H. Hippolytus); Th. J. C. Engering, kapelaan te Zierik8ee; J. J. Oudewater, kapelaan te 's-Gravenhage (H. Jacobus); M. A. Thompson, rector van het St.-Lucia-gesticht te Rotterdam, en J. L. Wouters, professor aan hot Seminarie „Hageveld", te Voorhout. Te Kampen is in het Binnengasthuis op 94 jarigen leeftyd overleden Harm Baarliak,' oujstryder van 1830 en gerechtigd tot het dragon van het Metalen Kruis. Thans is nog slechts één oud-stryder van 1830 in die ge meente in leven. Het stoomschip „Java," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 9 Jan. Kaap St.- Vincent; de „Maasdam," van Niauw-York naar Rotterdam, is 9 Jan. Bevezier gepasaeord. Bodegraven. Vrydag 16 Maart 1900, des morgens te halftwaalf, zal alhier plaats heb ben de provinciale stierenkeuring uit het 8ste district, waartoe behooren de gemeenten Bodegraven, Woerden, Rietveld, Barwouts- waarder, Reeuwyk, Nieuwkoop, Nieuwveen, Zevenhoven, Fapekop, Waarder en Lange- ruigeweide. De gezondheidstoestand alhier is er in de eerste dagen van 1900 aanmerkeiyk op verslecht. De influenza is over de grenzen onzer gemeente gekomen. Zeer velen alhier zyn door deze ziekte aangetast; in verschei dene gezinnen liggen alle leden hieraan te bed. Sommige neringdoenden, die geen hulp kunnen krygen, hebben bun winkel moeten sluiten, omdat er niemand is om de klaoten te bedienen. Lisse. Gisteravond gaf de muziekvereni ging „Eensgezind" in de zaal van den heer Van Ruiten haar eerste uitvoering in dit seizoen voor haar kunstlievende leden en donateurs, die in grooton getale waren op gekomen. Ale altijd werd er goed ge lazen. Het ware misschien niet kwaad geweest, als enkele nummers iets zachter waren ten ge hoor© gebracht; we willen dat vergeven en de schuld er van schuiven op de bioscope, die, om de aantrekkeiykheid van den avond te verhoogen, o. m. zulke duidelyke voor stellingen gaf van de Boertjes en bun oorlog tegen Engeland, dat het bloed wat sneller door de aderen stroomde dan gewoonlijk en er vanzelf wat meer leven in de brouwery kwam. Hoe -het zy, „Eensgezind" heeft getoond een Vereeniging te zyn, die, niettegenstaande de voorziene en onvoorziene moeilijkheden, waarmode zy, als vele harer zusters op kleinere plaatsen, heeft te kampen, het hoofd recht houdt en het doefi waarmeo zy is op gericht, steeds voor oogen houdt. Ook ditmaal was het zeer goed van baar gezien, dat „verandering van spijs doet eten". En de bioscope bracht genoeglyke variatie. Laten de laatste woorden, welke het toestel op het doek wierp, ook de laatste zyn van dit verslag: „Tot Wederziensl" De loop der bevolking gedurende 1899 was als volgt: Op 1 Januari 1899 bedroeg de bevolking 1905 m., 1862 v., totaal 3767 zielen. Zy vermeerderde door vestiging met 116 m., 129 totaal 245, en door geboorte met 78 m., 76 v., totaal 156; een totals vermeer dering dus van 194 m., 205 v., totaal 399. Zy verminderde daarentegen door vertrek met 98 m., Ill v., totaal 209, en door over- ïyden met 35 m., 31 V., totaal 66; een totale vermindering dus van 138 m., 142 v., totaal 275. De vermeerdering overtrof dus de vermin dering met 61 m., 63 v., totaal 124, zoodat de bevolking op 31 December 1899 bedroeg 1966 m., 1925 v., totaal 3891 zielen. Koudekerk. Biykens publicatie aan het gemeentebord alhier, herinnert de burge meester alle manlyk9 ingezetenen, die in 1881 geboren z1)d, zich in deze maand ter inschryviDg voor de nationale militie aan te geven. Een bepaalde inschryvingsdag, zooals vroeger gebruikeiyk was, wordt dit jaar niet meer aangegeven; men kan zich op ioderen werk dag in de maand Januari ter secretarie aan melden. Naar wy vernemen, zal in den loop dezer maand schouw worden gevoerd over de 8choorsteenen en rookgeleidingen. De alhier bestaande dames-zangvereeni- ging „OefeniQg kweekt kennis" beeft de vorige week een metamorphose ondergaan. Zy heeft, door toetreding van een 12-tal mannelijke leden, plaats gemaakt voor een gemengd koor, waarvan we hopen, dat de toekomst aan groote verwachtingen moge beantwoorden. Noordwyk. Evenals vorige jaren gaf de Tooneelvereeniging „Vriendschapszin" by het begin van den vastenavondtyd (Koppermaan dag) een uitvoering ia café, „Flora". Nadat de eigen muziek der vereeniging onder leiding van den heer A.. G. Venderbos eenige nummers waaronder een nieuw Frühlings-idylle, van Francke ten beste had gegeven, sprak de heer W. Venselaar een welkomstwoord by de intrede van het nieuwe jaar en van een nieuw vereenigiogsjaar, terwyi by om den voortdurenden steun van de kunstlievende leden en verdere belangstellenden verzocht en nog mededeelde, dat het bestuur thans is samengesteld als volgt: W. Venselaar, voor zitter, G. Van den Berg, onder voorzitter en D. Van Wouw, secretaris-penningmeester. Opgevoerd werd„Baboe rita, of 't Was maar een loods", tooneelspel in 4 bedryven, door A. Ruysch. Eeriyk gezegd, kunnen wy deze keuze niet gelukkig noemen. Het is een stuk, bepaald geschreven in een tyd, toen het spelen begon, „zoodra 's avonds de lamp opkwam"; het eerste bedrijf alleen reeds was in lengte een flink stuk spel waard. Voegen we bier nog by, dat de intrige erg uitgesponnen is en zeer lang op de ontknooping laat wachten, dat er bovendien iets mats op de geheele voorstelling rustte, misschien tevens veroorzaakt door de weinige rolvastheid van sommige spelers, dan zal men begrypen, dat het geheel ons niet zoo voldeed als we van „Vriendschapszin" gewoon zyn. Wy erkennen het: de fout ligt grootendeels in het stuk zelf, want „Vriendschap8zin" bezit te goede krach ten, dan dat zy de bovenaangevoerde klippen in het vervolg (evenals vroeger) niet zou weten te ontzeilen. Een woord van byzoüderon lof komt toe aan den vertolker van Herman, den jeugdigen pleegzoon van Maarten (den zestienjarigen G. S. Gz.): zyn spel was los, en vlot kwam zyn rol van de onbeschroomde Jippen. Eenige andere rollen werden mede niet onverdien- steiyk weergegeven. Wegens het gevorderde uur konden we het komisch duet „Een nacht in 't cachot," (door de heeren J. Slats Az. en D. Van Wouw) niet meer bywonen. We ver namen echter, dat het zeer in den smaak viel, uitstekend werd voorgedragen en een prettig, hoewel laat slot van de geheele uit voering leverde. Boskoop. De afdeeling van „Patrimonium" te dezer plaatse houdt Donderdag haar jaar vergadering. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Verslag van den Secr. 3. Verslag van den Penningm. 4. Verkiezing van een Commis saris. 5 Wyziging of aanvulling van de volgende artikelen: 4, 5, 8, 10, 12, Art.? - Sluiting. Oudo-Wetering. De heer Joh. Pranger, tegeo 1 April a. s. by de administratie der firma „Carsjens" aangesteld, zal tegen dien tyd zyn betrekking als onderwyzer aan de Chr. school alhier, verlaten, om zya nieuwen werkkring te Lelden te aanvaarden. De heer G. Leenhart zal Vrydagavond in het kerkgebouw der Geref. een spreek beurt vervullen in het belang van de Militaire Tehuizen. Rynsburg. Gisteravond hield de afdeeling „Rynsburg" van de Algemeene Vereeniging voor Bloemtollen-cultuur een vergadering in het café van den heer H. Coster. Als nieuw li i werd aangenomen de heer G. Heemskerk Mzn. Het bestuur werd opgedragen pogingen in het werk te stellen tot het verkrygen van een 4do postbezending omstreeks het middaguur. De heer H. J. Den Haan, afgevaardigde ter Algemeene Vergadering gaf daarvan in flinke, vloeiende taal een verslag, dat uit muntte door degoiykhoid en juistheid. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental in het afgeloopen jaar mot 12 is vooruitgegaan en de Afdeeling nu 76 loden telt. Er zyn 8 vergaderingen gehouden, waarin geen gewichtige besluiten zyn ge nomen; alleen werden aangestipt „de laad plaats van de Ryol. Stoomtram en het uit- oiepen van den Vliet." De penningmeester de heer H. Hoge- woning Cz. deeldo mede, dat het batig saldo van 1898 bedroeg f 6.85; de ontvangsten waren (verlotingen en contributie) f 160.42, totaal dus f 167.27. De uitgaven bedroegen f 154.07s; een batig saldo dus van ƒ13.195. Hem werd een woord van lof toegebracht voor de goede keuze by het aankoopen der pryzen. De 2de voorz., de heer C. Van Delft Kz., en de lsto secretaris, de hoer P. v. Iterson, werden met byna algemeene stemmen als bestuursleden herkozen. By de verloting waren de gelukkigen W. v. Egmond Az., A. v. d. Eykel Johz., A. De Mooy Jr., H. v. d. Eykel Gz. (5 en 7), C. [Delft Kz., A. Noord, J. Wysman 6n P. v. Egmond CGz. Roelof-Arendsveen. De statuten van het fanfarecorps „Liefdo voor Harmonie" alhier, zyn Koninkiyk goedgekeurd. Ter-Aar. Een volksteller alhier by een vrouw de kaarten willende afgeven, werd spoedig de deur gewezen. De vrouw, meenende voor zich te hebben een koopman in postpapier, voegde hem toe: „Neen, man, ik heb geen papier noodig, daar kan ik niet aan gaan staan om van een elk te koopen." Toen de teller het haar beduidde, dat hy zyn waar voor niets afstond, maakte de vrouw i. q. verder geen bezwaar deze in ontvangst te nemen. Ten einde de stroopers zooveel mogelyk te weren, hebben sommige pachters besloten beurtelings by hun vischwater de wacht te houden. Hun waakzaamheid werd 's nachts schitterend beloond, daar zy ia do Schouten- vaart twee personen betrapten, die bezig waren met de zegen te visschen. Zy zouden er zeker zeer slecht zyn afgekomeD, ware het niet geweest, dat de veldwachters Monna en Van ZwieteD, die ook alles hadden bespied, tus schenbeide kwamen en spoedig aan de kibbelparty een einde maakten en tegen de stroopers proces-verbaal opmaakten. De commissie voor het schoolfonds alhier tot stichting eener christelyke school, heeft Maandag avond by een gehouden vergadering haar mandaat nedergelegd; staande do vor gaderiog werd een nieuwe commissie benoemd tot oprichting en iastandhouding eener Christe lyke school en dan aan te sluiten by het Christelyk Nationaal schoolonderwijs. De heeren, die hun benoeming aanvaardden, zyn Joh. Van Vliet, D. Turkenburg, J. Rodenburg, C. Schraveru8 en P. Esvelut, zoodat men in deze een belangryken stap verder is gekomen en naar men verneemt zal getracht worden met de commissie van de Hervormde Kerk in overleg te komen. Valkenburg. Alle manlyko ingezetenon. geboren in 1881, kunnen zich voor de natio nale militie doen inschryven in den loop vai de maand Januari. Meer bepaaldelyk zal daartoe zitting worden gehouden op Dinsdag 16 dezer, des voormiddags te elf uren. Yoorliout. In den avond van 6 dezer werden, zonder braak, op het onbesloten erf van den heer P. Warmerdam Pz., alhier, ont vreemd vyf volwassen konynen. De konynen werden herkend ten huize van een der Noordwykerhoutsche opkoopers, waar ze door 2 onbekende personen voor slechts 2.50 waren verkocht. De nog levende oinren zyn door den heer Warmerdam voor hetzelf o bedrag teruggekocht. Door do nasporingen van den gemeente-veld wachter mocht het gelukk n als daders aan te wyzen tweo Voorhoutsche joogeas van 16 en 18 jaren, die reeds bekend hebben en ook de schade vergoedden. De R. K. Klesvereeniging „Eensgezind heid" alhier hield gisteravond in bet Stations koffiehuis een vergadering. Tegenwoordig waren de eere-voorzitter en 119 leden. By afwezigheid van den voorzitter, den heer J. Van der Hulst wegens sterfgeval, heette de vice voorzitter, de beer C. Prins Lz., de leden hartelyk welkom, bood hun zyn beste wenschen aan by gelegenheid van deze eerste vergadering van het nieuw-begonnen jaar tevens begin der nieuwe eeuw, herdacht met weemoed de afgestorven leden en ver zocht daarna den secretaris, den heer W. Kettenis, de notulen te willen lezen der vorigo vergadering. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Hierna kwam het woord aan den penning meester, drn heer L Vester, die in goed gekozen woorcen aan de leden en hun gezinnen een gelukkig en voorspoedig nieuw jaar tOdwenschte, vervolgens een terugblik wierp op de voornaamste gebeurtenissen van het afgeloopen jaar als daar zyn de Vredes conferentie, waarop niet waren uitgenoo ;igd Z. H. de Paus en de Zuld-Atrikaansche Republieken, en de nog steeds met zooveel verbittering gevoerde onrechtvaardige stryd in Zuid Afrika, waarby spreker otn wtnscU uitte, dat de stamverwante Boeren de Z9ge mogen behalen. Nog stond spreker even stil by de Dreyfuszaak en weos er op, dat hierby van toepassing is, dat de groote vliegea door het spinneweb heenvliegen en de kleine daarin tlyven hangt n. Vervolgens rekening en ver antwoording doende bleek, dat de Vereeniging thans telt 207 leden, die aau contrioutie hebben betaald 93. In kas bleek, na aftrek der verschillende onkosten aanwezig te zya ruim f 54. Het tekort van den foestavond van het vorigo jaar, byna 15 bedragende, was door dea eere-voorzitter gedekt. D* rekening werd door de heeren L. Belt P. Hoogduyn nageziep en volkomoa in orde bevonden. By verkiezing van drie bestuursloden, wegens periodieke aftreding van de heeren C. Prins Pz., L. Vester en Jac. Van Schie, werden de twee eerstgenoemden met groote meerderheid herkozen en werd na herstemming gekozen de heer A. Meyer. De aftredende afgevaardig en ter Centrale Kiesvereeniging en hun plaatsvervangers wer den by acclamatie herkozen. De heer Vester besprak hierna het houden vaa een gezelligen avond voor de leden en stelde voor daartoe Dinsdag en Donderdag der volgende week te bestemmen, hetwelk algemeen werd goedgevonden. De gehouden collecte tot styving dor kas braebt ruim 12 op. Na de verloting van een 20-tal fraaie pryzen, sloot do waarnemende voorzitter ondor dank voor de trouwe opkomst, deze vergadering. Zoeter woudo. In het afgeloopen jaar werden in deze gemeente geboren 97 kinderen; er 6tierven 74 personen, waaronder begrepen 5 doodgeboren kinderen; terwyi 18 huvrelykea werden voltrokken. In 1898 werden geboren 81 kinderen; er stierven toen 58 personen (met inbegrip van 3 doodgeboren kinderen) en er werden 17 huwelyken gesloten. Do kostelooze inenting voor deze ge meente zal plaats hebben op Vrydag en Zaterdag, 12 en 13 Januari a. s., des voor middags tusschen 8 en 9 uren ten huize van d6n gemeente geneesheer. Overlegging van een geboortebewys is verplichtend. De besmetting van febris typholdea iq deze gemeente in het huis G. No. 15, bewoond door H. J. v. K. is geweken verklaard. Ia het afgeloopen jaar werden slechts 8 gevallonj van besmotteiyke ziekte geconst&toerd, all% febris typholdea. Als werkbazen der gemeente voor hef

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1