K°. 12224 Zaterdaa SO öecemfcer. A*. !899 $eze fourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Pit nomuier toestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Op Nieuwjaarsdag NIEUWJAARSWENSCHEN Bed. Zuid-Afrikaanscbe Vereeniging. Leiden, 29 December. LEIDSCH DAGrBLi PBJJS DEZER GOUKAKT» Voor Loldflö pér 8 maanden, s a I.fO. Franco per post 4 1.40; Afzonderlijke Nommers d 0.05/ PRIJS DEB ADVERTKu' Tiilif: Van regels f 1.05. ledore regel meer f 0.17J. Grooter^ letters naar plaatsruimte Voor het Incasseereri buiten de stad wordt f 0.06 berekend. ▼erschynt het Leidsch Dagblad des morgens te acht aren. Met de laatste berichten en telegrammen worden in dit blad ook opgenomen de ad 50 Cents per advertentie. Buiten Leiden wonenden kunnen postwissel zonden en de advertentie op het strookje schrijven. Afdeeling Leiden en Omstreken. Door den Penningmeester is sinds de laatste Opgave ontvangen: door bemiddeling van de firma Wilh. Schudel ©n Co., van twee Fransche firma's, francs 50 4-40 f 42.94 door bemiddeling van hot Leidsch Dagilad: ▼an de y.jaariyksche vergadering der schuitentrekkers te Katwijk a/Zee f 3.60 ▼an den Kerstboom bij den heer Hün« Dekens in Hotel „Du Nord". 10.30 bi) een gepaard partijtje ter gelegen heid van etn jarig zusje en broertje op Bets' initiatief voor de Boeren 2.78s ▼an een spelletje kaart ingezameld 0.25 ▼an een partytje „De vrooiyke lans quenet"1.25 Verbeterde opgave.) orüclcele Hen nisgeylngen* Abonnement Havengeld. Ter kennis ?an belanghebbenden wordt gebracht: dat van af Dinsoag 2 Januari a. s., gedurende de gehele maand Januari, op werkdagen van 'e morgens 11 tot 's namid dags 2 uren, ten kantore van den haven meester Aalmarkt No. 5 gelegenheid zal be staan om zich op het havengeld te abonneeren. Ter voorkoming van hoogere schatting der inhoudsgrootte of van het laadvermogen der vaartuigen, zy men er op bedacht de geldige meettricven mede te brengen. De Havenmeester, J. ROMANESKO. Leiden, December 1899. By beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is voor het tydvak ▼an 1 Januari 1900 tot en met 31 December 1900 benoemd tot assistent voor de scbei- knnde aan de Ryks-universiteit te Leiden, buiten bezwaar van 's Ryks schatkist, J. Moll Van Charante; tot amanuensis by de botaDie alhk-r, A. J. Stuivenberg, thans hulp-cust09 by het Natuurkundig Kabinet alhier; tot assistent voor de pharmacie, buiten bezwaar ▼an 's Ryks schatkist, dr. J. D. Filippo. Door curatoren van het stedelyk gymna sium te Amsterdam wordt aanbevolen voor een benoeming tot tydeiyk leeraar in de oude talen voor het nog loopende gedeelte van den cursus, als eerste candidaat: Dr. J. J. G. Vurtheim, te Leiden, en als tweede dr. G. E. W. Van Hille, te Amsterdam. Yoor het examen ter verkryging van het diploma van de Maatschappy tot Bevor dering der Toonkunst voor zangonderwys op de Bewaar-, Lagere- en kinderzangscbolen siaagde gisteren mejuffrouw C. Mac Gillavry, muziokonderwyzeres te Leiden. In 1900 zal de beryk der maten en gewichten to Leiden plaats hebben op 3, 4, f, 10, 11, 12, 16, 17, 18, 19, 22, 23, 24,25, 9, 30 en 31 Januari; 1, 5, 6, 7, 8, 12, 13, 14, 15, 19, 20, 21, 22, 26, 27 en 28 Februari; 6, 6, 7, 8, 12, 13, 14 en 15 Maart. De kapt. Van Altena, van bet 2de reg. ▼eld-art. in garnizoen te Leiden, is aangewezen als commandant van de instructie-battery, terwyi te zyner vervanging als battery- commandant de kapt. Verff, van het 3de rog. vesting art., by de veld-art is overgeplaatst. Door H. M. de Koniagin-Moeder is 150 geschonken als bydrage ten behoove van en biyk van belangstelling in de vereeniging tot ▼oortdurende ondersteuning der nagelaten be trekkingen van verongelukte visschers der reederyen te Katwyk-aan-Zee en Noorawyk- aan-Zee, gevestigd te Leiden. Deze gift werd gegeven geheel uit eigen beweging, dus ongevraagd en onverwacht. Men schrijft aan „Het Ned. Dagblad" nit Noordwykerhout: „Waarlyk, het heeft onze gemeente hl de laatste weken niet ontbroken aan bewyzen van hartelyke belangstelling in het kerkeiyk leven. „Werd toch in de godsdienstoefening, waarin onze predikant, ds. Yan Aalst, mede deelde, dat hy geen vryheid had gevonden het op hem uitgebrachte beroep naar Wageningen aan te nemen, nevens veel andere gaven ook een bankbiljet van 25 gecollecteerd voor de kerk, 17 Dec. 1.1. werden wy wederom by do collecte verrast door een som van 50 voor kerk en diaconie, terwyl voor de Kerstfeest- viering met do kinderen door allen zonder uitzondering blymoedig is geofferd en zóó flink, dat op den 2den Kerstavond een heerlyk feest den kinderen kon worden bereid." Gebruik makende van de bevoegdheid, by de slotakte der Internationale Vredesconfe rentie voorbehouden aan de daarop vertegen woordigde Staten, hebben het Duitsche Ryk en Zwitserland doen teekenen, dit laatste met uitzondering van het onder sub 2 ge noemde verarag, de op die Conferentie ge sloten verdragen en verklaringen, te weten: lo. het verorag betreffende de beslechting van internationale geschillen langs vreed- zamen weg; 2o. het verdrag betreffende de regelen en gebruik.n in aen oorlog te land; 3o. het verdrag nopens de uitbreiding tot den zeeoorlog van de beginselen der Con ventie van Genève van 22 Augustus 1864 (wat betreft het Duitsche Ryk onder voor behoud); 4o. de verklaring, houdende verbod van het werpen van projectielen of ontplofbare stoffen uit ballons of op dergelyke nieuwo wyz n; 5o. de verklaring, houdende verbod tot beziging van projectielen met het eenige doel verslikkende of vergiftige gassen te ver spreiden; 6o. de verklaring, houdende verbod tot beziging van kogels, die zich in het men- scheiyk lichaam gemakkeiyk uitzetten of vervormen, zoojIs de kogels met harden mantel, waarvan de mantel niet geheel de kern dekt of van inkervingen voorzien is. Bij koninkiyk besluit is dr. J. Bosscha, to Haarlem, oud hoogleeraar-directeur der Polytechnische School te Dellt, presi lent- curator van het Koninkiyk Noierlandsch Meteorologisch Instituut te De Bildt ty Utrecht, benoemd tot lid van het college van curatoren der Ryks-universitrit te Leiden. De firma A. Pander Zonen, te 's-Graven- hage, heeit, naast de inechry vingen en collecten in haar magazynen en fabriek, voor de ge wenden en voor de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden van Transvaal en Oranje- Vrystaat, ook een beroep gedaan op haar handelsvrienden in het buitenland, wat haar in staat stelde, aan den penningmeester der afdeeling Rotterdam van de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Yereeniging af te dragen een bedrag van 950. De adelborst der 1ste klasse by de Koninkiyke Nederlandsche marine-reserve J. De Koning wordt met 3 Januari a. 8. over geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserdek- scbip „Kortenaer". H. M. de Koningin-Moeder heeft een bydrage van ƒ150 doen toekomen aan de inrichting voor ooglyders, Leuvehaven te Rotterdam. Tot tyddyke leerares in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de middelbare meisjes school te Dordrecht is benoomd mej. R. A. K. Yan Lier; tot leeraar in de staatsinrichting, de staathuishoudkunde en de statistiek by het M. O. mr. A. A. H. Struyck, te 's-Gravenhage. Voor de vervulling van de vacature- Cbant9pie de la Saussaye heeft naar het „N. v. d. D." verneemt de theologische faculteit der Amsterdamsche Universiteit het navolgende tweetal voorgedragen: lo. dr. H. IJ. Groenewegen, Remonstrantsch predikant te Rotterdam; 2o. dr. P. J. Muller, vroeger kerkeiyk hoogleeraar te Amsterdam, thans Waalsch predikant te Haarlem. Onder den titel „Op! voor Transvaal" is te Amsterdam verschenen een nieuw weekblad, dat gedurende den onafhankeiyk- heidsoorlog der Oud-Hollandsche republieken in Zuid-Afrika zal verschynen. Het blad beoogt een overzicht te geven van de berichten, die den oorlog zelf betreffen on die daarmede in verband staan. De netto opbrengst komt ten bate van het „Fonds tot daadwerkelyken steun". Uit Baarn wordt aan het „Utr. Dbl." ge schreven: De Koninginnen worden reeds einde April of begin Mei op Soestdyk verwacht. Nu het paleis by de waterlei dng is aangesloten, voor ziet men daarvan thans ook de badkamers der hofhoudipg. Tevens is de heer Eemisso, van Baarn, bezig twee salons te versieren met zijn nieuwe kun6t „Painted application". Het groote yzeren hek aan de voorzyde van het paleis is byna gereed. Naar de „Haarl. Crt." verneemt, zal weldra het tarief van telegrammen met Enge land" verlaagd worden. Volgens de „Electro-Technische Zeit- achrift" is de aanleg van een telephoonver- binding van Londen met Brussel en Antwerpen verzekerd. Er zal geen directe kabel tusschen Enge land en België worden gelegd. De verbinoing zal worden tot stand gebracht over Calais en Rysel. Sir Howard, Britsch gezant by ons Hof, is gisteravond, na geruimen tyd met verlof afwezig te zyn geweest, in de Residentie teruggekeerd. Het Btoomschip „Lawoe", van Rotter dam naar Java, vertrok 28 December van Marseille. Alfen. De keuring van epringstieren in het 10de district zal in deze gemeente ge houden worden op Zaterdag 10 Maart 1900 des voormiddags te halftwaalf. Haarlemmermeer. Uitslag der door hot Gemeentebestuur van Haarlemmermeer op 28 December gehouden aanbesteding van het onderhouden der dorpswegen te Hoofddorp en Nieuwvenoep, in 2 perceelen, en het aan steken en onderhouden der lantaarns te Hoofjuorp, Nieuwvennep en AbeneB, in 3 perceelen.- Onderhoud corpswegen. lste perceel (Hoofddorp): J. Vinke alhier ƒ42.65, P. Balder idem ƒ89, M. Olivier idem ƒ39. Een biljat van P. Leeudertse van onwaarde verklaard, als zynde ongezegeld. Gegund aan M. Olivier. 2de perceel (Nieuwvennep): C. Degenaars Bzn. alhier 20, J. Vinke idem ƒ18.80. Gegund aan J. Vinke. Aansteken en onderhouden der lantaarns. lste perceel (Hoofddorp): P. Balder alhier ƒ180, M. Olivier idem ƒ163. 2de perceel (Nieuwvennep): J.L. Van Essen 150, M. Degenaars Bzn. idem ƒ140. 3de perceel (Abenes): T. Kulk alhier ƒ32 50. Gegund aan de laagste inschryvers. Hazerswoudc. De aangekondigde vergade ring van den Bondsring „Leiden en Omstreken" van de jongelingavereenigiDgen op Gerefor meerden grondslag heeft in de Goref. kerk plaats gehad. De heer A. Boekkooi, van Leiden, opende als voorzitter de vergadering met gated en een toespraak. De heeren D. Van Egmond Gz., van Katwyk a/d. Ryn, J. A. Kerstens, van Leiden, en W. Samson, van Leiderdorp, leidden respectievelyk de volgende onderwerpen ter bespreking in: lo. De dood straf; 2o. Waarom tegen onze Zondagsscholen; 3o. De jongelingsvereeniging en het huisgezin. De eerste inleider bepleitte de nooJzakeiyk- heid van de doodstraf; de tweede trachtte aan te toonen, dat de geloovige ouders dor Ger. Kerken de roeping hebbeD, hun kinderen des Zondags zelf te onderwyzen; en de derde beschouwde de jongelingsvereeniging als een goede gelegenheid tot vorming en voortge zette opvoeding van den jongen man, wien gewoonlyk in het maatschappeiyk leven, vooral in onzen tyd, een zware en veelom vattende taak wacht. De besprekingen, die de inleidingen volgden, waren geanimeerd en getuigden van vriendschapptlyke gezindheid. Ds. Schouten sloot de vergadering met dank gebed, nadat de voorzitter een woord van dank had gericht tot allen, die tot het wel slagen dezer vergadering het huDne hadden gedaan. Leiderdorp. Tot kerkvoogd der Nederd.- Herv. Gemeente alhier is benoemd de heer F. Filippo. Uudshoom. De datum voor den heryk der maten en gewichten is door heeren God Staten voor deze gemeente bepaald op 5, 6 en 7 Januari a. s. £,Yeur. Onze R.-K. Kiesvereeniging „Eens gezindheid" hield een drukbezochte aigemeene vergadering, welke ook werd bygewoond door den ZeerEerw. heer A. H. J. Vos, pastoor te Leidscbendam. De notulen, opgesteld en voorgelezen door den waamemenden secretaris, den heer J. Balm, werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen was een schryven van den heer M. H. Iwe8, die zich wegens vertrek uit de gemeente genoopt ziet ontslag te nemen als voorzitter. De waarnemende voorzitter, de heer C. Van Veen, her lacht dankbaar het vele, dat de heer Iwes voor de Vereeniging heeft verricht. Tot den scheidenden voorzitter zal een brief van dankbetuiging worden gericht. De president bracht ook hulde aan de nagedachtenis van den overleden lsten secre taris, den heer J. Weerdenberg, die insgeiyks steeds met yver voor de belangen der vereeni ging werkzaam was. By de nu volgende bestuursverkiezing ter vervulling der beide vacatures werden by eerste stemming met groote meerderheid gekozen de heeren P. v. Veen en C. Weerden- berg, die beiden de benoeming aannamen. De nadere verdeeling der bestuursfuncties werd tot later uitgesteld ten einde eerst te voor zien in een desbetreffende leemte in het reglement. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas9au J. A. Lente, eervol ont slagen stenograaf bij do Staten-Generaal; tot burgemeester van Oterleek, S. Brak; van Deuti- cliem, jhr. mr. D. J. A. A. Van Lawick van Rabst van Nijevelt; van Zeist, mr. J. J Clotterbooko Patijn van Kloetinge; van Stad Almeloo, E. A. Kingma; van Arkel, T. W. C. Merkens, secretaris dier gemeente; van IJselmonde, P. T. Van Slype, secretaris dier gemeento. Benoemd bij het wapen der infanterie, tot majoor, bij het 2de regiment, de kapitein H. A. Brouwer, van hot 8ste regimeut; tot kapitein, bij hot lste regiment, de eerste luitenant J. A. J. Smit, van het 8ste rogiment, werkzaam onder do bevelen van den commandant der Stelling van Amsterdam. Bevorderd bij het departement van buitenland- sche zaken, tot adjunct commies de heer J. W. S. Pasdeloup, thans eerste klerkbij 's Rijks stoom vaartdienst, tot officier machinist der lste klasse, de officier-machinist der 2de klasse J. H. Gijzen. Aan E. Lemaire, geb. to Ban-de-Sapt (Frankrijk), vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan een inrichting van hooger ondorwijs genaamd .Apostolisch College van Onze lieve Vrouw van Lourdes", gevestigd to Keer, gemeente Cadier en Keer. Goedgekeurd, dat mr. W. Roosmale Nepveu, burgemeester van de gemeente Putten, is benoomd tot secretaris dier gemeente. Min. beschikkingen. Voor het tijdvak van 1 Januari 1900 tot en met 31 December 1900 bo- noemd": tot observator voor de sterrenkunde a.in de Rijks-universiteit te Utrecht 8. L. Voenstra; met ingang van I A'piil 1900, tot onderwijzer bij de voorbereidende klasse, verbonden aan de Rijks normaallessen te Zwolle, J. Kroon, te Amsterdam. Benoemd tot buitengewoon opzichter bij den bouw van een gebouw voor toegepaste natuur kunde te Delft, W. G. F. Steinmetz, te Zaandam. EERSTE KA91ER. By de gisternamiddag voortgezette behande ling der Indische begrootïng betoogde de Minister tegenover den heer Geertsema, dat de Regeering zich niet plaatst op het stand punt van scheiding der financiën, maar wel acht zy scheijing van admioistratie ea be lastinggebied noodwendig en z. i. zal dit standpunt in Indiö worden gebillykt. Voor een regeling, als door den heer Geertsema gewenBcht, zou Indië niet dankbaar zyn. Het vertrouwen van Indio zal weer ge wonnen worden door hetgeen do Regeering thaos doet, nl. het verschaffen zonder morrej van de middelen om spoor- en tramwegen en irrigatiemiddelen tot stand te brengen om zich t* ontwikkelen. De Minister, zich aansluitende ty de hulde, aan den afgetreden Gouverneur-Generaal ge bracht, is overtuigd, dat het thans gevolgd Atjeh-beleid zal lenen tot pacificatie. #y wees er hierby op, dat onze consul te Penang be richt had, dat de Atjchsche bevolking meer en meer gaat inzien de weldaden van een geregeld bestuur, 's Heeren Roëll's wenschen ten opzichte van do uitvoerrechten zal hy ter harte nemen, onder de opmerking, dat de Indische financiën grootendeols afhankelyk zyn van de suiker. Aan den heer Roëll verzekerde de Minister, dat by uitgifte van mynconcessièn gelet zal worden op veranderlijke omstandigheden. Het algemeen debat is geëindigd. Over de reorganisatie van het Binnenlandsch Bestuur werd niet gesproken. Heden zyn de hoofdstukken aan de orde. Wik en weegloonen, enz. af wy king van en regel omtrent plaatselijke belasting). Op verschillende gronden vond de voordracht ernstige bestryding. Vele leden meenden, dat in het algemeen en tbans, nu er byna vyftig jaar verloopen zyn seaert bet tot stand komen der gemeentewet, een einde lehoorde te komen aan deze uitzonderingswetten. An .ere leden verklaarden zich by de voorstellen te zullen neerleggen. By afstemming zou in het gebeele financiewezen der betrokken gemeenten ver andering worden gebracht. Aankoop paleis Korte Voorhout te 's-Graven* hage voor rechtsgebouwen. Vele 1 den juichten deze wetsvoorJracht toe. De vraag werd gedaan of gezorg) was voor volcoende localiteit voor het in 's-Gravenhage te vestigen Hof van Arbitrage. Sommige ledea daarentegen waren weinig ingenomen met deze voordracht, daar zy de sommen voor aankoop en verbouwing te hoog achtten. Andere leden achtten het paleis beter ge schikt voor huisvesting van het mioistcrie van buitüolandsche zaken met woning voor den Minister. Gemen^d Nieuws. Hoofdstuk iiationale Schuld voor 1900. By het afdoeling8onderzoek der Eerste Kamer werd gevraagd of het tegenwoordig tydstip wel geschikt kon geacht worden voor een proefneming met de uitgifte van schat kistbiljetten, op de wyze als is aangegeven. Middelen voor 1900. De klacht werd herhaald, dat nog altydde opbrengst der Staatslotery onder de middelen der inkomsten voorkomt. Bekrachtiging van provinciale heffingen. Men vroeg, w. nneor zou worden voldaan aan den eisch van art. 136 2de lid der Grond wet en de indiening van een ontwerp van wet, houdende aigemeene regels ten aanzien van de provinciale belastingen kan worden to gemoet gezien. De Rotterdamscho pakschuit, die enkele dagen geleden by het invallen van de vorst aan de Neksluis was blyven liggen, heeft zich heden met veel moeite in de stad coor het ys gewerkt, om haar ligplaats in het Steenschuur te bereiken. Het vervoor en de opbrengst van den Rynlandschen Stoomtramweg was gedu rende ce maand Juli 11. als volgt: aantal reizigers 46,767, met een opbrengst van 6914.425, goederen en diversen brachten 1329.91 op, totaal 82 44.366. Van 1 Januari tot uit. Juli 1899 was de opbrengst: aantal reizigers 217,820, met een opi rengst van 30,538.43s, goederen en diver sen trachten ƒ4600.82 op, totaal 35,139.25s. Zynde per dagkilometer 18.42. Wy herinneren er nogmaals aan, dat na 31 Dec. de oude postzegels, brief kaarten en briefomslagen niet meer mogen wordtn gebruikt. De inwisseling van oie, welko men nog heeft, tegen nieuwe kan plaats hebben tot 1 Juli a. 8. Door do rechtbank to 's-Graven- hage worden gisteren de beide manneD, die terechtstonden wegens diefstal onder Ryswyk, veroordeeld tot resp. twee jaar en twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met vryspraak van een deel der aanklacht (diefstal van konynen). Voorts werd veroordeeld: een peraooD, be klaagd wegens meineed gepleegd voor het kantongerecht te Delft in een civiel geding betreffende den koop van een paard, tot 1 jaar. Aan den seinpaal van denvuur- toren te Scheveningen is ten teeken van to verwachten storm, de stormbal gebtschen. Met bestemming voor het buiten land werden de laatste maaDden in IJ* en Haarlemmermeerpolders een 40 anderhalf- 1 jarige paarden gekocht tegen ƒ180 a ƒ230. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde gisteren twee der drie jonge mannon, die gepoogd hebben in te breken in de L lurltretraat, ieder tot 21 /2 jaar en de derde tot 2 jaren gevangenisstraf. De man, die een and- r in de Raadhuisstraat een hor- log j had ontstolen, kreeg twee jaren en de vrouw, die het in bewaring hield, 9 maanden. A. Roomer, die terecht heeft gestaan wegens heling van een groot aantal horloges, gestolen te Nymegen, werd vrügesproken. Voor de Haagsche rechtbank oiende gisteren in hooger beroep de zaak van den Scheveningschen schipper, oie in Oct. 1898 in de Noordzee de netten kapte van een visschersvaartuig uit Ostende en deswege door den kantonrechter tot 10 boete of 2 dagen hechtenis weri veroordeeld op grond, dat voor het kappen geen noodzakeiykbeid bestond. Daar nu na een nieuw getuigenverhoor ge bleken zou zyn, dat wel noodzakeiykheld bestond wegens gevaar voor het Schevenlng- sche schip, eischte het O. M. by de rechtbank, dat beklaagde alsnog zou worden vrijgesproken. De buitenplaats „Bosch en Vaart aan den Wagenweg, is gekocht door de heeren Kuiper en Key, te 's Gravenhage, met welk doel is ons onbekend. (Haarl. Ot Woensdagavond omstreeks bai/elf werd op de spoorlyn naty de Velperviaduet in het Broek te Arnhem gevonden bet vrees- ïyk verminkt ïyk van den seinwachter J. H.# te Wester voort, die zich omstreeks 8 uren vanuit Westervoort naar zyn post had bo- .treven Vermoedeiyk is by naby de Vork door

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1