BOCKBIER PUIKE KOFFIE, Bsiorierii Her Mist. De Graciense. ZaïStlOOl Iel. C. GEIPEiM. Moms 181 li. C. RIBBE. Spraakstoringen. Hel BeclMiJi Bureau rao Je Firma FBASS SCHAAP Jr., bij C. HEYNIS Izn., Doezasiraat 6. NT 12219 "Vrijdag; 24 December. A0. 1899 feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven KERKMUZIEK, Mej. Mina Smits, Sopraan, Itrecht. den fleer Bart Wiitz, Violoncel, Utrcelit. den fleer Anton H. Tierie, Orgel, Amsterd. Die Hohe-lesse in H-mol van 103. SEB. BACH. CURSUS. J. DE KIE, Pieterskerk-Koorsteeg 19. M. J. BERNSEN, Kerstkransen en Weilwachtstollen. Allerfijnste qualiteit Zuid-Holl. Bierbrouwerij, DEN HAAG, J. JRESGEZJFl, J. W. VAN LOHUIZEN, Wijnpakhois Bartesteeg 2. BORDEAUX 0.50 j MEDOC. O.6Q/3 MADERA 0.60! PORT. 0.80 C>JPIFi"0"I2&4:x:rcrC3t- HASSELMAS PAKKER. Grootste Tapijthaudel, Leiden. Breestraat 52a, Leiden, Teleplioonn. 363, 35 Cent de 5 Ons, Feuilleton,. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COTRAHT» Voor LsMon par 8 maanden. Franco por post. Afzonderlijke Nommers 1.10. 1.40. 0.05.. PRIJS DER AUl/Kk'l'KW'l'lrtOre Van 1—0 rogels 1.05. Iedere tegel meer f 0.171. Grootera letters naar plaatsruimte Voor bet incasseeren buiten de stad wordt 0.06 berekend. Tweede Blad. TWE1E0Ë KAMER» Vermogensbelasting. In zijn antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wet op de vermogensbelasting, zegt de minister van financiën, dat bet hoogst bedenkelijk zou zijn indien de onjuiste meening: fraude is hier de regel, ?eld won. Maar niet minder beden kelijk zou het wezen, indien men het feit, dat fraude bestaat, poogde weg te redeneeren of kleiner voor te stellen dan het werkelijk is. Het is omvangrijk geDoeg om voorziening te oischen. Bij een onderzoek in den winter vau 1894/95 moest in 449 gevallen worden aangenomen, dat te weinig voor de vermogens belasting was aangegeven en dat het bedrag der te weinig betaalde vermogensbelasting in die 449 gevallen kon worden gesteld op ƒ8467.40. Naar een berekening, die de Minister verder uitwerkt, zouden ongeveer 35 pCt. der aangevers te laag hebben aangegeven. In 1895 is geen speciaal onderzoek meer ingesteld, maar de Minister verstrekt de vol gende opgave van de belasting, die na over lijden op verzoek der ambtenaren door de erfgenamen is bijbetaald in de drie voornaam ste steden des lands. Jaar 1896. Amsterdam ƒ11,265.70'/,; 's-Gra venhage ƒ5948.54; Rotterdam ƒ6501. Amsterdam 4,575.50 's-Gravenhage 9,265.71 Rotterdam B 2,267.25 l Amsterdam w 17,245. Jaar 1898 's-Gravenhage 4,800.78 I Rotterdam 3,521.50 In het gehesle land werd zonder aanslag aan vermogensbelasting betaald: In 1896 f 32,000.08'/,, 1897 f 33,473.88'/,, 1898 ƒ47,181.26. Wanneer men in aanmerking neemt, dat in veel gevallen bijbetaling door de erfgenamen wordt geweigerd, dan mag men veilig aan nemen, dat het aantal gevallen, waarin te laag is aangegeven, vrij groot en het bedrag der ontdoken belasting verre van onbeteekenend is, en de Minister meent, dat de medegedeelde cijfers den indruk mogen vestigen, dat paal en perk moet worden gesteld aan de ont duiking. Een milde uitvoeriQg, door de Regee ring by de behandeling der wet - naar men opmerkte toegezegd, brengt echter niet mede het vrijlaten van fraude, het laks toe passen der wet. Verschillende faciliteiten, die een milde toepassing der wet vormen, zijn gedurende het geüeele tijdvak, hetwelk de wet gewerkt heeft, in ruime mate verleend. De Minister verdedigt daarna de keuze van het middel om de fraude te keeren. Hy tracht aan te toonen, dat de erfgenamen zullen gunnen optreden als verdedigers van den on- scliulaigen overledene, ,die in zyn graf ligt B zich niet meer kan verdedigen". Dj j&ugeering heeft zeer ernstig overwogen om tegen den belastingschuldige zelf strenger op te treden dan tegen diens erfgenamen, maar zu is daarvan teruggekomen, omdat het tijd vak, waarover dan van den belastingschuldige zelf de belasting zou moeten worden nage vorderd, te lang zou zijn. Verkorting van bet voorgestelde tydvak van vijf jaren, voor het geval, waarin do navordering tegen de erven geschiedt, kan niet in overweging worjen ge nomen.- De Minister zegt nader, dat in de Wet niet kan worden opgenomen de bepaling, dat bjj afwijkingen beneden zeker percentage der nalatenschap bijvordering zal zyn uitgesloten. Hun, die meenen, aat de voorgedragen rege ling algemeene ontevredenheid zou wekken, wijst de Minister er op, dat veel ambtenaren er op hebben gewezen, dat het publiek erg verbaasd is, dat uit successie-memorieB ge bleken ontduikingen ongestraft moeten blijven. Ware het niet, dat de wet op de vermogens belasting dat verbood, dan zou de Regeering gaarne vertrouweiyk mo.eleeling aan de Kamer willen doen van de voornaamste ont duikingen, die door de successie-memories aan het licht zijn gekomen. Maar dat middel van verdediging niet mogelijk zünde, kan de Miu. slechts vertrouwen vragen, welko hy hoopt, dat de vertegenwoordiging hem schenken zal. By de samenstelling van het wetsontwerp is niet officiöel advies .gevraagd aan Raden van beroep. Sommige ambtenaren zijn echter geraadpleegd. De taak der inspecteurs zal door de aanneming van het wetsontwerp niet noemenswaard worden uitgebreid. De Minister bestrydt met nadruk het denk beeld om den Raad van beroep in de gelegen heid te stellen ieder belastingschuldige zyn aangifte te doen beëedigen. Eveneens verklaart hy zich zeer sterk tegen het openbaar maken der aanslagen. Na al de bezwaren tegen zyn wetsvoorstel te hebben overwogen, verklaart. de Minister geen enkele reden te hebben gevonden om het terug te nomen. Integendeel, hy handhaaft het met nadruk, louter uit plichtbesef. Gevolg gevende aan den aandrang, wordt by Nota van wyziging een verdere uitbreiding van de vrijstelling voorgedragen en w*.l van: inschrijvingen op de grootboeken der Nationale Schuld, voor zooverre de renten daarvan volgens het hoofd van inschryving moeten worden aangewend tot het betalen van ïyf- renten, pensioenen en gevestigde of altijd durende renten; en voorts van goederen, welke ingevolgd bepalingen onder aJministratie gestelJ zyn, voor zoover de inkomsten daarvan moeten worden aangewend als boven. Verhoogmg van Hoofdstuk V der Staats- begrooting voor 1899. Gaarne had men de redenen vernomen waarom de uitgaven voor gemeenten, waar voor onderstand wordt gevraagd, hooger zyn geraamd dan de in 1898 uitgegeven bedragen. Er waren leden, die bedenkingen opp.rden tegen het by voortduring verleenen van bulten- gowonen rijks-onderstand aan gemeenten. Noodlijdende gemeenten, zoo bijv. Egmond- aan Zee en Egmond (Binnen), konden ver- eenigd worden. Er werd op aangedrongen om overeen komstig het advies van Ged. Staten van Noord-Holland aan Egmond-aan-Zee een rjjks- bydrage te verleunen van 1800 in plaats van f 750, zooals de Regeering wil toestaan. Enkele andere leden verlangden, dat Ryk en Provincie ieder voor de helft zouden bydragen tot dekking van het bestaande tekort. Vervolg der Advertentiën. MAATSCHAPPIJ Aftleeling- Leiden. Bnitengewonc Uitvoering van op Dinsdag 26 December 1899, Tweeden Kerstdag, des namiddags te 3 uren, in het Kerkgebouw der Luthersche Gemeente, daartoe welwillend afgestaan, door Programma: 1. Prelude in Es, Orgel,. J. S. Bach. 2. Aria uit Messias G. F. H&ndel. 3. a. Sarabande, J. S. Bacii. cello, b. Prelude, j Cobslli. 4. Sonate, Orgel, F. Mendelssohn Bartholdy. 5. o. Schlaf6ndes Jesükind, j H. Wolf. b. Marie Gnadentwuther, jan^' Ch.Sinding 6. Kircbenaria, Cello, Stradella. 7. Andante, Orgel,. J. Rheinberobr. 8. Panis Angelicus. César France. IBct Kerkgebouw wordt verwarmd. De Leden der Maatschappij hebben op vertoon van diploma kosteloos toegang tot deze uit voering, terwyl Dames-Abonnementskaarten voor deze uitvoering geldig zijn. Meerdere Dameskaarten zyn voor Leden verkrygbaar h 75 Cents. Niet Loden h. één gulden per persoon. Plaatsbespreking van Vrydag 33 Decem ber a 10 Cents per plaats by de Firma EGGERS, by wie ook plaatskaarten verkocht worden. 10508 57 Het Bureau der Firma EGGERS is op Tweeden Kerstdag GEO^ENC. Piaatgkaartcn worden aan het Kerk gebouw NIET VERKOCHT. VRIJDAG 12 JANUARI 1900: Begin van den nieuwen cursus op 8 Januari» Aanmelding van leerlingen voor de Solo- en KindcrkoorLlassen by voor keur op Zaterdag 23 December, van 2 tot 5 uren: Stationsweg 4. 10495 7 KEK8TFACAÜTIE 33 Dec.—5 Jan. Eënigo nieuwe Leerlingen kunnen zich aanmelden. Spreekuur Zaterdag 1 4 uren. Hooigracht 30A. 10547 6 Handwerken, HaatknEppen en Naaien van Kostumes en Ondergoed. 10503 7 Desverkiezende Privaatles aan huis. Confiseur, Cuisinier, Breestraat 157. 1053510 Alle dagen verscli verkrijgbaars Gelieve bestellingen voor de Kerst dagen s. v. p. vroegtijdig op te geven. Goudsche, oude vette L idsche en echte Edammerkaas, steeds verkrijgbaar. 6865 6 Wed. J. STEÉNUAPEU Zn., Mandenmakeresteeg 4 by den Waag. der vanaf beden, zoolang de voorraad strekt, ver krygbaar. 10532 U lloofd-ges t voor Leiden en Omstrelicn Nieuwe Ryn 83. Telcph. 162. GEVESTIGD 10491 19 te DEN HAAC2, Lange Voorhout 36.* Spreekuur voor Steenvorming, Hygiënisch Spreken, Doof6tomheid, Hoorstomheid, Af lezen van den Mond, Stotteren, Stamelen, Lispelen, Gehemelte-defecten, enz., 1 8. On- en Minvermogenden 84—9£. oe SS1 10487 9 van alle TAPIJTEN, GORDIJNEN, VLOERZEILEN, LOOPERS, KAR PETTEN, TAFELKLEEDEN, VITRAGES, FANTASIE-STOELEN, enz., tegen veel verminderden prijs. 10521 16 belast zich met liet plaatsen en verstrekken van Geld tegen Hypotheek op Landerijen en Huizen. 8981 24 Een Kerstgeschenk. Wel merkte hy op, datze er in haar wandel pak erg knap en gedistingeerd uitzag. Maar zich daarover verbazen deed h|) niet; ze was van goede familie, en de weduwe van een architect, al liet ze zich in haar betrekking .juffrouw" noemen. „Ik wensch u van harte alles goeds toe voor de toekomst, lieve juffrouw Gottschalk", zei hy. .Het is misschien toch beter, dat u een ondergeschikte botrekkiog opgeeft, het was toch eigeniyk niets voor u." i „Ik beb nooit gevoeld, dat ik ondergeschikte I was," antwoordde zjj zonder haar oogen op ite slaan. „En ik dank u nog wel voor uw vriendelijkheid en voorkomendheid, meneer. Het ga u goedl" „Het is toch een aardige en een vriende lijke vrouw," dacht Wegelmann, toon ze de kamer uit was. „En de mao, die zoo verstan dig was haar te trouwen, zou het nog zoo 1 k waad niet hebben, ondanks haar veertig jaren." Maar dan dacht hy weer aan Hilde en maakte en zichzelf een voorstelling van hoe bet wel ,zcu zyn, als zy als een goede geniu3 in zyn huis ronddoolde. En eigeniyk was het nog veel gezelliger ge worden dan Wegelmann zich bad voorgesteld. Hilde kwam nu al een week lang iederen mor gan precies op tyd by hatn en vervulde haar huishoudelyke plichten vlytig en nauwgezet. De heer Wegelmann had Diets liever gewild dan voortdurend naar haar kyken, zooals ze met die groote witte schort aan zoo gracieus en vlytig rondliep. Maar Hilde wilde daar niets van weten. Toen Wegelmann den eersten morgen, dat hy vry had, de Keratvacantie waa dit jaar al een week vóór de Kerstdagen begonnen in de keuken kwam om gekheid te maken met zyn nichtje, stuurde zo hem zonder veel com plimenten de deur uit, met de verzekering, dat een goede huishoudster evenmin gestoord mocht worden by haar werk als een geleerde. En dus moest hy het er maar mee voor lief nemen, dat ze zoo nu en dan om den hoek van de deur kwam kyken om zyn opinie te vragen over het een of ander en dat ze hem altyd gezelschap bleld, als by zich te goed deed aan het door haar in persoon en zeer goed toebereide middageten. Of hy do lieve juffrouw Gottschalk miste was een gewetensvraag, die den heer Wegel mann altyd zeer ongelegen kwam, als ze zich om de een of andere reden aan hem voordeed. Zoo vroolyk en jolig als nu was het onder haar stille heerschappU niet toegegaan; het aangename gevoel, dat hem overstroomde, tolkens als Hilde binnenkwam, het gevbel, alsof zy een stroom van licht on zonneschyn meebracht, had Wegelmann by zyn vroegere huishoudster nooit gehad; maar het liet zich niet loochenen, dat hy tydens haar regeering een gemakkelyker leventje had geleid. Het mooie, zachte ruggekussen, dat juf frouw Gottschalk hem mot zyn verjaardag had gegeven, was door Hildo van zyn bureau- stoel weggenomen en bywyze van decoratie stuk op de canapé in het salon neergelegd. Hy bad vry willig afstand gedaan van zyn cbamber-cloak en z(jn warme pantoffels, omdat by vond, dat hy er in die kleediDgstukken niet voordeelig en vooral niet jeugdig genoeg uitzag. Tegen den te grooton hartstocht van Hilde voor frisache lucht durfde hy niets in te brongen, uit vrees, dat ze hem verwyfd zou vinden. Yan kamillenthee, warmo kruiken en andere dergelyke goede diogen was volstrekt geen sprake en hoe verrukt hy ook was over zyn kleine, bekoorlyke huisfee, hy kon toch niet ontkennen, dat het gemis aan de goede zorgen van juffrouw Gottschalk hem al een paar ernatige verkoudheden op den hala had gehaald. Maar dat waa zeker het onver- mydelyke overgangsstadium en de heer Wegel- mann bad zich dan ook nog nooit zooveel moeite gegeven, om zyn kwalen te verbergen. Hy had met zyn jongen collega afgesproken, dat ze in de Keratvacantie bard zouden werken aan het Latynsche woordenboek, waarvan de uitgever het eerste deel dringend noodig bad. En de jonge doctor Hagen was werkeiyk ongelooflyk yverig. Als de heer WegelmaDn thuiskwam van zyn morgenwandeling, die hy op bevel van Hilde zelfs by bet alechtste weer moest doen, kon hy er altyd zeker van zyn, dat de jonge man al aan de achryftafel zat, en hy ging zeker nooit weg, voordat de heer Wegelmann had verklaard, dat het voor vandaag genoeg was. Het zwakke geslacht schoen volstrekt geen bekoring uit te oefenen op den jongen philoloog, want als Hilde do kamer eens binnen kwam, keek hy byna niet op en de heer Wegelmann was er dan ook van overtuigd, dat ze nog geen honderd woorden met elkaar gewisseld hadden. Maar- eens op een morgen het was den dag vóór den eersten Kerstdag kwam Wegelmann tot zyn groote verbazing tot do ontdekking, dat ze met alloou op onverschil ligen, maar zelfs op vyandelyken voet tegen over elkaar stonden. De koude noordenwind en de rheumati3che pijnen, die hem het wan delen by den dag onaangenamer maakteD, hadden hem vroeger dan andera naar huis gedreven: Reeds in de gang hoorde hy, dat er in zyn studeerkamer luid werd gepraat. Het waren Hilde en dr. Hagen, die samon praatten; hy kon echter niet verstaan wat zy zeiden en voordat hy dicht genoeg by de deur waa om voor luistervink te kunnen spelen, werd hy door een van die onaangename hoest buien overvallen, waardoor hy zelfs aan hard- hoorigen zyn aanwezigheid op vijftig schreden afstanda zou hebben verraden. In de studeerkamer was het opeens heel stil geworden, maar terwyl Ky zich de tranen uit de oogen veegde, hoorde bU den doctor op ematigen, strengen toon zeggon„Ik moot u dus nog eens op het hart drukken, juffrouw, van die papieren af te bly ven. Als ik uw oom was, zou ik u eenvoudig verbieden in de studeerkamer te komen." Wegelmann BCbrok. Hy zou hot niet ge waagd hebben op zoo'n toon togen Hildi te spreken en hy verwachtte dan ook een hoftig antwoord van haar kant. Maar by boorde niets en toen hy de deur opendeed, zag hy, dat de twee jonge menscben, ieder aan een kant van de kamer, elkaar mot vuurroods gezichten vuurrood van verlegenheid of van woede? stonden aan te kyken, - en van dat oogenblik stond het by hem vast, dat zy elkaar niet konden uitstaan. Yoordat hy den tyd had bemiddelend en verzoenend tusschenbeide te komen, was Hilde al langs hem heen de kamer uitgeslopen en dus moest by zich vergenoegen met zijn jongeren collega er op vriendelyken toon opmerkzaam op te maken, dat men een jong meisje een beetje zachter moot aanpakken, zelfs al was men niet erg op haar gesteld of verbeeldde men zich, dat er aanleiding waa om een berisping toe te dienon. De doctor luistorde zwygond naar het lesjej en ook Hilde luisterde zwygend, toeu hy haar later onder het eten ietwat vriendelyker wilds stemmen jegens den armen HageD, door baar in warme woorden zyn goede eigenschappon voor te malen. Maar hy scheen geen groot aucces gehad te hebben met zyn bemoeiingen, want dat Hilde hem dien avond by het naar huis gaan zoo byzonder harteiyk de hand drukte en hom zoo Hof aankeek, had daar toch zekor niets moe te maken. (Worit vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 5